CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Głos właściciela garażu równy głosowi właściciela mieszkania

Agnieszka Zygmunt  |  12.06.2015  |  1
arch.

Skutkiem nowelizacji ustawy o własności lokali ma być ułatwienie zarządzania wspólnotami mieszkaniowymi. Regulacja daje takie samo prawo głosu współwłaścicielom hal garażowych we wspólnocie, jak właścicielom mieszkań.

Więcej na ten temat: Garaże we wspólnocie mieszkaniowej

Za znowelizowaną ustawą, przygotowaną przez prezydium sejmowej komisji infrastruktury, 12 czerwca 2015 roku było 430 posłów, żaden nie był przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu.

Jacek Tomczak (PO), szef podkomisji nadzwyczajnej zajmującej się regulacją, wcześniej zapowiadał, że jej rozwiązania "polegają na zrównaniu statusu właścicieli lokali oraz współwłaścicieli lokali w częściach ułamkowych, bo ci drudzy w obecnym stanie prawnym pozbawieni byli praw, które ustawa przyznaje właścicielom". Dodał, że zgodnie z nowelą współwłaściciele będą mogli brać udział w podejmowaniu uchwał przez wspólnoty mieszkaniowe i będą mieli większy wpływ na politykę finansową wspólnoty.

Będą mieli prawo głosu w głosowaniach nad uchwałami w sprawie przyjęcia sprawozdania zarządu wspólnoty. Będą mogli zatem realizować swoje uprawnienia w zakresie kontroli zarządu. Nowe rozwiązanie zrówna właścicieli i współwłaścicieli nie tylko w prawach, alecz także w obowiązkach. Będą musieli partycypować w kosztach wspólnoty w zakresie wielkości udziału we współwłasności garażu i całej nieruchomości.

JAK OBNIŻYĆ KOSZTY?

ZOBACZ >>

Dowiedz się też: Dwa lokale, ile głosów?

Nowela reguluje również kwestie dotyczące współwłaścicieli hal w budynkach mieszkalnych, w których znajdują się stanowiska garażowe. W obecnym stanie prawnym współwłaściciele garażu wielostanowiskowego są tzw. zbiorowym właścicielem, a w efekcie - zbiorowym członkiem wspólnoty mieszkaniowej.

Chodzi o to, że deweloperzy w oddawanych do użytku budynkach wyodrębniają garaże jako samodzielne lokale, a potem prawa własności do tych garaży przenoszą na nabywców tak, że przedmiotem sprzedaży jest udział w garażu. "Jeden garaż (lokal) może być więc współwłasnością nawet kilkuset współwłaścicieli" - zaznaczono w uzasadnieniu regulacji.

Taki stan rzeczy często uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie wspólnot. Zgodnie z Kodeksem cywilnym, jeśli współwłaściciele garażu chcą zająć stanowisko w sprawach będących przedmiotem głosowania wspólnoty, to muszą jednomyślnie wybrać swojego pełnomocnika, co jest praktycznie niemożliwe, gdy jest ich wielu. W efekcie ich udział we wspólnocie jako współwłaścicieli garażu jest wyłączony z możliwości uwzględnienia go w głosowaniu.

Przeczytaj też: Skuteczna komunikacja ze wspólnotą mieszkaniową

W sytuacji, gdy garaż wielostanowiskowy ma udział w nieruchomości wspólnej oscylujący w granicach 30%, sprawia to, że przegłosowanie przez wspólnotę mieszkaniową jakiejkolwiek uchwały często jest zwyczajnie niemożliwe, ponieważ do podjęcia uchwały wymagana jest większość głosów wszystkich właścicieli. Może to spowodować paraliż decyzyjny wspólnoty.
 
Znowelizowana ustawa współwłaścicielom hal garażowych we wspólnocie  przyznaje prawo głosu na równi z właścicielami mieszkań. Regulacja trafi teraz do Senatu. Ma obowiązywać po 14 dniach od daty publikacji w Dzienniku Ustaw.

Źródło: portalsamorzadowy.pl

Komentarze

(1)
eugeniusz | 16.06.2015, 20:29
Tylko właściciele lokali wszelakich w obrębie zasobów spółdzielczych są pozbawieni prawa kontroli zarządcy, czyli spółdzielni mieszkaniowej.
Panie Posłanki i Panie Posłowie, mają za nic kierowane do Nich uwagi w tym zakresie.
Czy nie wiecie może Państwo czemu?
Na szczęście są nieliczne orzeczenia Sądów powszechnych w tej sprawie.
Redakcję "administratora" kieruję do Rudy Śląskiej i Gliwic, gdzie odpowiednio w pierwszej instancji (SR w Rudzie Śląskiej sygn. akt I C 598/12 orzeczenie z dnia 27 maja 2014 roku) oraz apelacji (SO w Gliwicach orzeczenie z dnia 16 kwietnia 2015 roku sygn. akt. III Ca 1474/14) zauważono, że właściciele lokalu posiadają pewne prawa, a wszechwładna samowola spółdzielni mieszkaniowej (odrębne nieruchomości!!!) ma swoje granice.
Odrębną jaskółką w ww. postępowaniach jest OPINIA Biegłej sądowej, która nie zostawiła tzw. suchej nitki, na żądaniach spółdzielni mieszkaniowej.
Bardzo, bardzo, bardzo kulawe jest to nasze "prawo" skoro współwłaściciel części udziału w garażu będzie mógł decydować o zarządzaniu, a właściciel lokalu w byłych zasobach spółdzielni mieszkaniowej będzie musiał spełniać wymogi naliczeń opłat kierowanych do nich przez "spółdzielcze księgowe" i Zarządy "zasłaniające się art. 27 ustawy.
Konkluzja jest taka: jesteście Drodzy Państwo na Wiejskiej: bezczelni!
Bezczelni, bo wprowadzacie rozróżnienia w obrębie jednej kategorii prawnej: własności.
Dajecie uprawnienia jednym, a zabieracie drugim...
Ciekawe tylko czy głosowaniach uczestniczyli również Posłowie posiadający po kilka mieszkań (w spółdzielniach też) i czerpiący przychody z ich najmu....
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Są pieniądze na windy, podjazdy i likwidację barier architektonicznych »

niższa cena gazu fundusz dostepnosci
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Ponad 40 mln zł do wykorzystania na likwidację barier architektonicznych i poprawę dostępności budynków dla osób ze szczególnymi potrzebami – m.in. seniorów, rodziców z dziećmi i osób z niepełnosprawnościami. Trwa nabór ... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami?

Pożar budynku Programy dla zarzadcow
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Nowoczesne oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami cechuje przede wszystkim mobilność, kompleksowość i skalowalność. Wszystko to... czytam więcej»


Jak chronić budynek przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych? »

Dom bez rachunkówSkuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. Skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.INFO

PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.info

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
10/2019

Aktualny numer:

Administrator 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Lider SM 2019 i IX Forum za nami
  • - Za co odpowiada podatnik?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17605|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10980|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10552|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl