CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 4/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Głos właściciela garażu równy głosowi właściciela mieszkania

Agnieszka Zygmunt  |  12.06.2015  |  1
arch.

Skutkiem nowelizacji ustawy o własności lokali ma być ułatwienie zarządzania wspólnotami mieszkaniowymi. Regulacja daje takie samo prawo głosu współwłaścicielom hal garażowych we wspólnocie, jak właścicielom mieszkań.

Więcej na ten temat: Garaże we wspólnocie mieszkaniowej

Za znowelizowaną ustawą, przygotowaną przez prezydium sejmowej komisji infrastruktury, 12 czerwca 2015 roku było 430 posłów, żaden nie był przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu.

Jacek Tomczak (PO), szef podkomisji nadzwyczajnej zajmującej się regulacją, wcześniej zapowiadał, że jej rozwiązania "polegają na zrównaniu statusu właścicieli lokali oraz współwłaścicieli lokali w częściach ułamkowych, bo ci drudzy w obecnym stanie prawnym pozbawieni byli praw, które ustawa przyznaje właścicielom". Dodał, że zgodnie z nowelą współwłaściciele będą mogli brać udział w podejmowaniu uchwał przez wspólnoty mieszkaniowe i będą mieli większy wpływ na politykę finansową wspólnoty.

Będą mieli prawo głosu w głosowaniach nad uchwałami w sprawie przyjęcia sprawozdania zarządu wspólnoty. Będą mogli zatem realizować swoje uprawnienia w zakresie kontroli zarządu. Nowe rozwiązanie zrówna właścicieli i współwłaścicieli nie tylko w prawach, alecz także w obowiązkach. Będą musieli partycypować w kosztach wspólnoty w zakresie wielkości udziału we współwłasności garażu i całej nieruchomości.

JAK OBNIŻYĆ KOSZTY?

ZOBACZ >>

Dowiedz się też: Dwa lokale, ile głosów?

Nowela reguluje również kwestie dotyczące współwłaścicieli hal w budynkach mieszkalnych, w których znajdują się stanowiska garażowe. W obecnym stanie prawnym współwłaściciele garażu wielostanowiskowego są tzw. zbiorowym właścicielem, a w efekcie - zbiorowym członkiem wspólnoty mieszkaniowej.

Chodzi o to, że deweloperzy w oddawanych do użytku budynkach wyodrębniają garaże jako samodzielne lokale, a potem prawa własności do tych garaży przenoszą na nabywców tak, że przedmiotem sprzedaży jest udział w garażu. "Jeden garaż (lokal) może być więc współwłasnością nawet kilkuset współwłaścicieli" - zaznaczono w uzasadnieniu regulacji.

Taki stan rzeczy często uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie wspólnot. Zgodnie z Kodeksem cywilnym, jeśli współwłaściciele garażu chcą zająć stanowisko w sprawach będących przedmiotem głosowania wspólnoty, to muszą jednomyślnie wybrać swojego pełnomocnika, co jest praktycznie niemożliwe, gdy jest ich wielu. W efekcie ich udział we wspólnocie jako współwłaścicieli garażu jest wyłączony z możliwości uwzględnienia go w głosowaniu.

Przeczytaj też: Skuteczna komunikacja ze wspólnotą mieszkaniową

W sytuacji, gdy garaż wielostanowiskowy ma udział w nieruchomości wspólnej oscylujący w granicach 30%, sprawia to, że przegłosowanie przez wspólnotę mieszkaniową jakiejkolwiek uchwały często jest zwyczajnie niemożliwe, ponieważ do podjęcia uchwały wymagana jest większość głosów wszystkich właścicieli. Może to spowodować paraliż decyzyjny wspólnoty.
 
Znowelizowana ustawa współwłaścicielom hal garażowych we wspólnocie  przyznaje prawo głosu na równi z właścicielami mieszkań. Regulacja trafi teraz do Senatu. Ma obowiązywać po 14 dniach od daty publikacji w Dzienniku Ustaw.

Źródło: portalsamorzadowy.pl

Komentarze

(1)
eugeniusz | 16.06.2015, 20:29
Tylko właściciele lokali wszelakich w obrębie zasobów spółdzielczych są pozbawieni prawa kontroli zarządcy, czyli spółdzielni mieszkaniowej.
Panie Posłanki i Panie Posłowie, mają za nic kierowane do Nich uwagi w tym zakresie.
Czy nie wiecie może Państwo czemu?
Na szczęście są nieliczne orzeczenia Sądów powszechnych w tej sprawie.
Redakcję "administratora" kieruję do Rudy Śląskiej i Gliwic, gdzie odpowiednio w pierwszej instancji (SR w Rudzie Śląskiej sygn. akt I C 598/12 orzeczenie z dnia 27 maja 2014 roku) oraz apelacji (SO w Gliwicach orzeczenie z dnia 16 kwietnia 2015 roku sygn. akt. III Ca 1474/14) zauważono, że właściciele lokalu posiadają pewne prawa, a wszechwładna samowola spółdzielni mieszkaniowej (odrębne nieruchomości!!!) ma swoje granice.
Odrębną jaskółką w ww. postępowaniach jest OPINIA Biegłej sądowej, która nie zostawiła tzw. suchej nitki, na żądaniach spółdzielni mieszkaniowej.
Bardzo, bardzo, bardzo kulawe jest to nasze "prawo" skoro współwłaściciel części udziału w garażu będzie mógł decydować o zarządzaniu, a właściciel lokalu w byłych zasobach spółdzielni mieszkaniowej będzie musiał spełniać wymogi naliczeń opłat kierowanych do nich przez "spółdzielcze księgowe" i Zarządy "zasłaniające się art. 27 ustawy.
Konkluzja jest taka: jesteście Drodzy Państwo na Wiejskiej: bezczelni!
Bezczelni, bo wprowadzacie rozróżnienia w obrębie jednej kategorii prawnej: własności.
Dajecie uprawnienia jednym, a zabieracie drugim...
Ciekawe tylko czy głosowaniach uczestniczyli również Posłowie posiadający po kilka mieszkań (w spółdzielniach też) i czerpiący przychody z ich najmu....
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze studzienek kanalizacyjnych?

Nieprzyjemny zapach z kanalizacjiNieprzyjemne zapachy wydobywające się ze studzienek kanalizacyjnych to problem nie tylko starych dzielnic, lecz często również nowo budowanych osiedli, które podłączane są do istniejącej infrastruktury.Czytam więcej »


Poznaj programy wspomagające pracę zarządców »

Programy dla zarządców nieruchomościZ roku na rok zarządy wspólnot stawiają swoim zarządcom coraz wyższe wymagania. Doświadczenie wskazuje, że pogodzenie oczekiwań dotyczących ... Czytam więcej »


Co zrobić, gdy ocieplenie ściany możliwe jest tylko od środka »

Ocieplenie ściany od środkaOcieplanie budynków od strony wewnętrznej zawsze budziło kontrowersje. W określonych sytuacjach jest to jednak jedyne możliwe i rozsądne rozwiązanie. W nowoczesnym budownictwie z zastosowaną ... Czytam więcej »


Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych »

Jaki powinien być zarządca?

Ciepło i zawór ciepła zarządzanie osiedlami wspólnot mieszkaniowych
Dzięki środkom z inicjatywy ELENA (European Local Energy Assistance / Europejska pomoc na rzecz energetyki lokalnej) udostępnionym Alior Bankowi przez Europejski Bank Inwestycyjny Inwestorzy będą mogli uzyskać refundację kosztów? czytam dalej »

Jak działa jedna z najstarszych firm zarządzających osiedlami i budynkami należącymi do wspólnot mieszkaniowych na terenie Warszawy... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Kotły do ogrzewania - technika grzewcza »

Wymiana rur w budynkuNowoczesny dizajn, solidne wykonanie, bezpieczne w użytkowaniu, wydajność i funkcjonalność – to tylko namiastka cech urządzeń grzejnych. W zalezności od miejsca przeznaczenia... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Idealne narzędzie dla wspólnot spółdzielni mieszkaniowych i zarządców nieruchomości»
Plac zabaw na osiedlu nardzędzie dla zarządców nieruchomości
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Kompleksowe rozwiązanie ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i ... czytam dalej »

Cicha wentylacja w kuchni - jak to osiągnąć?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Osuszanie ścian budynku Ogrzewanie gazem plynnym
Kuchnia stanowi centralne miejsce każdego domu. To tutaj spędzamy znaczną część dnia – przygotowujemy posiłki, spożywamy je ... czytam więcej» Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jakie są korzyści z dobrze ocieplonego domu?
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Prawidłowo zrealizowane ocieplenie domu sprawia, iż z budynku nie ucieka ciepło. Dodatkowo, zastosowanie warstwy granulatu izolacji Ekofiber sprzyja także szybkiemu wydalaniu (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.INFO

PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.info

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
6/2019

Aktualny numer:

Administrator 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Współwłasność a gmina
  • - Zwrot nieruchomości wywłaszczonej przez SM
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 16732|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10373|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl