CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Czy płyty styropianowe na elewację budynku to dobry pomysł? » ‎
www.administrator24.info/artykul/id10731,jak-nakladac-klej-do-styropianu-plyty-styropianowe-na-elewacje
Płyty styropianowe, aby spełniły swoje funkcje wymagają odpowiedniego montażu. Nie bez znaczenia jest...
Kategorie: jakość styropianu, styropian, klej do styropianu elewacyjnego,

Czy to już Matrix?

Michał  Mieszczanin  |  Administrator 6/2015  |  28.07.2015
J.Sawicki

Analitycy rynku prognozują, że za pięć lat w skali całego globu ponad 50 miliardów urządzeń będzie miało dostęp do internetu. Tzw. "internet rzeczy" to pojęcie znacznie szersze niż symboliczna lodówka połączona z internetem, która wyręcza nas w robieniu zakupów spożywczych on-line. To także więcej niż tylko analiza ruchu – nieświadomych tego – tysięcy klientów ze smartfonami, którzy  przemierzają codziennie centra handlowe.

Ludzie zawsze obawiali się nowinek technologicznych. Kiedyś uznawano, że człowiek nie jest w stanie przeżyć podróży z szybkością 30 km/h. Dzisiaj, w zestawieniu z niedawnymi testami kolei w Japonii, w których przekroczono 600 km/h, tamte obawy wydają się co najmniej dziwne. Łatwo sobie wyobrazić przewlekle chorego pacjenta, który nie musi być hospitalizowany. Przebywa on za to w domu, a elektroniczna opaska, którą nosi, w porę zasygnalizuje konieczność wizyty u lekarza, a w skrajnym przypadku – samodzielnie wezwie pomoc medyczną.

Trudno uznać dzisiaj za gadżet czy kaprys wizjonera elektroniczny system przeciwpożarowy w budynku wielolokalowym. Każdego dnia, przez całą dobę, natychmiast może powiadomić straż pożarną, podając dokładną lokalizację zaistniałego zagrożenia życia, a w wersji XXL – może też udostępnić strażakom obraz z lokalnych kamer w budynku. I działa tak bez względu na porę dnia i obecność ludzi w nieruchomości – także w nocy, gdy wszyscy śpią, czy też za dnia, gdy opuścili swe mieszkania, udając się do pracy, szkoły czy na wakacje. Jednocześnie informuje on zarządcę, by ten wiedział, gdzie ma się czym prędzej pojawić – wcześniej niż dziennikarze, którzy odkryją atrakcyjny temat na szpalty swych pism.

Czekające nas wkrótce rynkowe uwolnienie cen energii elektrycznej wręcz zmusza do stałego monitorowania zużycia energii w częściach wspólnych. Zainstalowane tam inteligentne liczniki energii elektrycznej wraz z profesjonalnym oprogramowaniem, które oferuje bardzo wyrafinowane analizy
i pozwala na cięcie kosztów. Im wyższy jest budynek, im większe części wspólne, tym łatwiej kilka procent zmniejszenia zużycia energii zamienić w tysiące złotych oszczędności w skali roku.

Obecnie coraz więcej budynków jest wyposażanych w instalacje solarne, wspierające podgrzewanie wody, a już jest głośno o nowym trendzie związanym z fotowoltaiką. Wszystkie te urządzenia po profesjonalnym montażu uzyskują gwarancje producentów. Po upływie ich ważności to na zarządcy spoczywa obowiązek ich utrzymania i działań profilaktycznych koniecznych dla zapobiegania ich awarii. Tu znów zdalny dostęp do tych urządzeń i ich wskazań – bez potrzeby wychodzenia pracownika z budynku administracji – jest czymś oczywistym. To już zadanie dla specjalistycznego oprogramowania, przetwarzającego sygnały czujników na czytelne dla człowieka raporty, wykresy i alerty.

Gdy liczniki mediów w naszych mieszkaniach będą podłączone do internetu, wówczas zarządca bez trudu ostrzeże nas, gdy tylko oprogramowanie zasygnalizuje mu, że w naszym lokalu dzieje się coś niezgodnego z planowanym zużyciem. Nasze smartfony, tablety, a nawet zintegrowane z nimi zegarki w jakimś stopniu oddajemy do dyspozycji zarządcy nieruchomości, aby stale informował nas o tym, co dla nas ważne i pilne. A jego biuro zmienia się z centrum przetwarzania danych finansowych w centrum sterowania błyskawiczną i dwustronną wymianą informacji z mieszkańcem czy właścicielem nieruchomości.

W 2020 roku 70% populacji świata będzie korzystać ze smartfonów. Nie ma już odwrotu od jakieś formy stałego inwigilowania ludzi przez wszechobecną elektronikę – elektronikę w dużej mierze już autonomiczną i działającą według algorytmów zapisanych przez programistów (a zleconych przez innych ludzi!). Nasze płatności kartą sygnalizują, gdzie, ile i na co wydajemy. Nasze telefony komórkowe zostawiają ślad naszych wędrówek i podróży, liczba SMS-ów zdradza naszą aktywność czy też podatność na nowe oferty i taryfy. Odwiedzane przez nas strony w Internecie to dopraszanie się o kolejny spam ukryty pod magicznym (i zwodniczym) określeniem… spersonalizowanej dla nas najlepszej oferty.

Nowa perspektywa

Wszystko wskazuje na to, że w biurach wielu zarządców nieruchomości następuje powolna, lecz nieunikniona, zmiana roli informatyki. Przestaje ona być jedynie magazynem – zwykle historycznych – danych ewidencyjnych oraz ekonomiczno-finansowych. Staje się natomiast źródłem wiedzy o technicznych aspektach zdarzeń w budynku. Zdarzeń, które służą do podejmowania natychmiastowych decyzji i są solidną podstawą do wnioskowania, do przewidywania tego, co może mieć miejsce w przyszłości. Dzięki temu dysponujący tą wiedzą zarządca jeszcze skuteczniej ugruntowuje w oczach swoich klientów opinię o sobie jako o profesjonaliście.

Takie przeobrażenia w rozumieniu informatyki w zarządzaniu nieruchomościami trzeba koniecznie zderzyć z dwoma istotnymi faktami, jakie występują na krajowym rynku. Pierwszy to model biznesu i wizja prowadzenia firmy przez jej właścicieli lub zarząd. Drugi to, coraz głośniejszy u nas, temat ochrony danych osobowych.

Czy ta wizja ogranicza się jedynie do kilkuosobowego zespołu ekonomiczno-finansowego, sekretariatu i nielicznego najwyższego kierownictwa, odpowiedzialnego za kontakty z klientami oraz organizację zebrań, a całość spraw technicznych oraz utrzymanie nieruchomości załatwiają pomiędzy sobą jej właściciele z firmami trzecimi?

Czy też ten model zmierza w kierunku szerszej oferty dla właścicieli i mieszkańców zarządzanych nieruchomości?

W kierunku modelu, w którym jest miejsce na własnych inspektorów budowlanych, służby utrzymania technicznego, pośrednictwo w sprzedaży lokali lub ubezpieczeń?

Dzięki tym rozwiązaniom z tego samego portfela nieruchomości można osiągnąć o 50, 100 czy 150% większy przychód.

Przeczytaj także:

Ranking najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak usunąć zanieczyszczenia z instalacji wodociągowej »

Zanieczyszczenia w wodzie instalacyjnejZanieczyszczenia występujące w wodzie instalacyjnej, często o charakterze ferromagnetycznym mogą powodować następujące problemy: nieprawidłowe działanie automatycznych odpowietrzników... Czytam więcej »



Urządzenia do pomiaru i regulacji ciepła w pomieszczeniach - jak oszczędzić na cieple ?

W czym może pomóc izolacja stropów i sufitów piwnic oraz garaży
Dowiedz się, ile kosztuje izolacja stropów piwnic i garaży?

Ciepło i zawór ciepła Ocieplanie garażów i piwnic
Sprawne działanie urządzeń do pomiaru i regulacji ciepła w pomieszczeniach, a także współpraca tych urządzeń jest bardzo ważną kwestią. Dlaczego? czytam dalej »

Odpowiednia izolacja stropów i sufitów piwnic oraz garaży pomoże zmniejszyć przede wszystkim zużycie ciepła. Jest również jedynym sposobem, by uporać się z zimną podłogą w pomieszczeniu nad piwnicą... Chcę wiedzieć, ile to kosztuje»



Układy dystrybucji wody użytkowej i grzewczej »

Dystrybucja wodyMają za zadanie dostarczyć wodę i energię do budynków w sposób bezpieczny i optymalny. Ich jakość decyduje w dużej mierze o jakości całej instalacji (...) zobacz więcej »


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Co zrobić, by nie wymieniać rur ?

Wymiana rur w budynkuKażdego dnia w budynkach mieszkalnych wymieniane są rury, szczególnie piony wody ciepłej. Przyczyna jest zawsze ta sama: kamień ... zobacz więcej »


Jak zadbać o dobry wygląd lub renowację elewacji budynku»
Jak powstają awarie pomp i instalacji wodociągowych»
czyszcenie i renowacja elewacji Monitoring pomp i instalacji
Jednym z najważniejszych powodów, poza ekologią, jest fakt nienaruszania w trakcie czyszczenia naturalnej struktury materiału poddawanego rewitalizacji. Technologie można stosować do powierzchni z wapieni, wapieni zbitych, wszelkiego rodzaju cegły, piaskowców, a także ... czytam więcej» Udowodniono, że ponad 50% akcji awaryjnych i serwisowych można by uniknąć dzięki wcześniejszym przeglądom. Usterki są rozpoznawane odpowiednio wcześnie, zanim jeszcze dojdzie do zakłócenia produkcji, dostaw ciepła lub wody i większych uszkodzeń... czytam dalej »

10 powodów, dlaczego warto ocieplić budynek stryopianem »

10powodów dla których warto ocieplić dom styropianemOcieplenie budynku to inwestycja, która dla wielu może okazać się nie lada wyzwaniem, szczególnie w kwestii doboru odpowiednich materiałów. Inwestycja z założenia ma przynosić korzyści... czytam więcej »


Jak bezinwazyjnie i skutecznie osuszyć mury budynku?
Jak zapewnić ogrzewanie mieszkańcom tam gdzie brak sieci ciepła systemowego i gazu ziemnego? »
Osuszanie ścian budynku Brak ogrzewania w budynku
Jest kilka sposobów zwalczania wilgoci. Metoda osuszania zawilgoconych murów musi m.in. uwzględniać ich grubość oraz rodzaj materiału, z którego powstały.... czytam więcej» Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Pompy ciepła zyskują na popularności. Stosowane są zarówno w budownictwie mieszkaniowym jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym, a także w obiektach (...) Czytam więcej »


Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej?
Kiedy ogrzewanie pompą ciepła się opłaca?
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej Kotły do budynków mieszkalnych
Uszkodzony i nieszczelny fragment rury kanalizacyjnej jest nie lada problemem dla zarządcy nieruchomości, zwłaszcza jeśli fragment ten przebiega w lokalu, (...) czytaj dalej »

Pompy ciepła zyskują na popularności. Stosowane są zarówno w budownictwie mieszkaniowym jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym, a także w obiektach (...) czytam dalej »


POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.INFO

PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.info

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Czy środki pieniężne zgromadzone na funduszu remontowym, a przeznaczone na nabycie przez nich własności przyległego gruntu:
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...
1-2/2019

Aktualny numer:

Administrator 1-2/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Stawka na specjalizację? - debata
  • - Nie wystarczy prawo i technika... - wywiad
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 16157|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 9778|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl