CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 4/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Czy to już Matrix?

Michał  Mieszczanin  |  Administrator 6/2015  |  28.07.2015
J.Sawicki

Analitycy rynku prognozują, że za pięć lat w skali całego globu ponad 50 miliardów urządzeń będzie miało dostęp do internetu. Tzw. "internet rzeczy" to pojęcie znacznie szersze niż symboliczna lodówka połączona z internetem, która wyręcza nas w robieniu zakupów spożywczych on-line. To także więcej niż tylko analiza ruchu – nieświadomych tego – tysięcy klientów ze smartfonami, którzy  przemierzają codziennie centra handlowe.

Ludzie zawsze obawiali się nowinek technologicznych. Kiedyś uznawano, że człowiek nie jest w stanie przeżyć podróży z szybkością 30 km/h. Dzisiaj, w zestawieniu z niedawnymi testami kolei w Japonii, w których przekroczono 600 km/h, tamte obawy wydają się co najmniej dziwne. Łatwo sobie wyobrazić przewlekle chorego pacjenta, który nie musi być hospitalizowany. Przebywa on za to w domu, a elektroniczna opaska, którą nosi, w porę zasygnalizuje konieczność wizyty u lekarza, a w skrajnym przypadku – samodzielnie wezwie pomoc medyczną.

Trudno uznać dzisiaj za gadżet czy kaprys wizjonera elektroniczny system przeciwpożarowy w budynku wielolokalowym. Każdego dnia, przez całą dobę, natychmiast może powiadomić straż pożarną, podając dokładną lokalizację zaistniałego zagrożenia życia, a w wersji XXL – może też udostępnić strażakom obraz z lokalnych kamer w budynku. I działa tak bez względu na porę dnia i obecność ludzi w nieruchomości – także w nocy, gdy wszyscy śpią, czy też za dnia, gdy opuścili swe mieszkania, udając się do pracy, szkoły czy na wakacje. Jednocześnie informuje on zarządcę, by ten wiedział, gdzie ma się czym prędzej pojawić – wcześniej niż dziennikarze, którzy odkryją atrakcyjny temat na szpalty swych pism.

Czekające nas wkrótce rynkowe uwolnienie cen energii elektrycznej wręcz zmusza do stałego monitorowania zużycia energii w częściach wspólnych. Zainstalowane tam inteligentne liczniki energii elektrycznej wraz z profesjonalnym oprogramowaniem, które oferuje bardzo wyrafinowane analizy
i pozwala na cięcie kosztów. Im wyższy jest budynek, im większe części wspólne, tym łatwiej kilka procent zmniejszenia zużycia energii zamienić w tysiące złotych oszczędności w skali roku.

Obecnie coraz więcej budynków jest wyposażanych w instalacje solarne, wspierające podgrzewanie wody, a już jest głośno o nowym trendzie związanym z fotowoltaiką. Wszystkie te urządzenia po profesjonalnym montażu uzyskują gwarancje producentów. Po upływie ich ważności to na zarządcy spoczywa obowiązek ich utrzymania i działań profilaktycznych koniecznych dla zapobiegania ich awarii. Tu znów zdalny dostęp do tych urządzeń i ich wskazań – bez potrzeby wychodzenia pracownika z budynku administracji – jest czymś oczywistym. To już zadanie dla specjalistycznego oprogramowania, przetwarzającego sygnały czujników na czytelne dla człowieka raporty, wykresy i alerty.

Gdy liczniki mediów w naszych mieszkaniach będą podłączone do internetu, wówczas zarządca bez trudu ostrzeże nas, gdy tylko oprogramowanie zasygnalizuje mu, że w naszym lokalu dzieje się coś niezgodnego z planowanym zużyciem. Nasze smartfony, tablety, a nawet zintegrowane z nimi zegarki w jakimś stopniu oddajemy do dyspozycji zarządcy nieruchomości, aby stale informował nas o tym, co dla nas ważne i pilne. A jego biuro zmienia się z centrum przetwarzania danych finansowych w centrum sterowania błyskawiczną i dwustronną wymianą informacji z mieszkańcem czy właścicielem nieruchomości.

W 2020 roku 70% populacji świata będzie korzystać ze smartfonów. Nie ma już odwrotu od jakieś formy stałego inwigilowania ludzi przez wszechobecną elektronikę – elektronikę w dużej mierze już autonomiczną i działającą według algorytmów zapisanych przez programistów (a zleconych przez innych ludzi!). Nasze płatności kartą sygnalizują, gdzie, ile i na co wydajemy. Nasze telefony komórkowe zostawiają ślad naszych wędrówek i podróży, liczba SMS-ów zdradza naszą aktywność czy też podatność na nowe oferty i taryfy. Odwiedzane przez nas strony w Internecie to dopraszanie się o kolejny spam ukryty pod magicznym (i zwodniczym) określeniem… spersonalizowanej dla nas najlepszej oferty.

Nowa perspektywa

Wszystko wskazuje na to, że w biurach wielu zarządców nieruchomości następuje powolna, lecz nieunikniona, zmiana roli informatyki. Przestaje ona być jedynie magazynem – zwykle historycznych – danych ewidencyjnych oraz ekonomiczno-finansowych. Staje się natomiast źródłem wiedzy o technicznych aspektach zdarzeń w budynku. Zdarzeń, które służą do podejmowania natychmiastowych decyzji i są solidną podstawą do wnioskowania, do przewidywania tego, co może mieć miejsce w przyszłości. Dzięki temu dysponujący tą wiedzą zarządca jeszcze skuteczniej ugruntowuje w oczach swoich klientów opinię o sobie jako o profesjonaliście.

Takie przeobrażenia w rozumieniu informatyki w zarządzaniu nieruchomościami trzeba koniecznie zderzyć z dwoma istotnymi faktami, jakie występują na krajowym rynku. Pierwszy to model biznesu i wizja prowadzenia firmy przez jej właścicieli lub zarząd. Drugi to, coraz głośniejszy u nas, temat ochrony danych osobowych.

Czy ta wizja ogranicza się jedynie do kilkuosobowego zespołu ekonomiczno-finansowego, sekretariatu i nielicznego najwyższego kierownictwa, odpowiedzialnego za kontakty z klientami oraz organizację zebrań, a całość spraw technicznych oraz utrzymanie nieruchomości załatwiają pomiędzy sobą jej właściciele z firmami trzecimi?

Czy też ten model zmierza w kierunku szerszej oferty dla właścicieli i mieszkańców zarządzanych nieruchomości?

W kierunku modelu, w którym jest miejsce na własnych inspektorów budowlanych, służby utrzymania technicznego, pośrednictwo w sprzedaży lokali lub ubezpieczeń?

Dzięki tym rozwiązaniom z tego samego portfela nieruchomości można osiągnąć o 50, 100 czy 150% większy przychód.

Przeczytaj także:

Ranking najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Aktualne dokumenty nieruchomości, procesy i przypomnienia w jednym miejscu »

Ocieplenie ściany od środkaPrzyjazny dla użytkownika system prowadzenia dokumentacji związanej z zarządzaniem nieruchomościami ... Czytam więcej »


Co zrobić, gdy ocieplenie ściany możliwe jest tylko od środka »

Ocieplenie ściany od środkaOcieplanie budynków od strony wewnętrznej zawsze budziło kontrowersje. W określonych sytuacjach jest to jednak jedyne możliwe i rozsądne rozwiązanie. W nowoczesnym budownictwie z zastosowaną ... Czytam więcej »


Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych »

Zobacz jak działa jedna z najstarszych firm zarządzających?

Ciepło i zawór ciepła zarządzanie osiedlami wspólnot mieszkaniowych
Dzięki środkom z inicjatywy ELENA (European Local Energy Assistance / Europejska pomoc na rzecz energetyki lokalnej) udostępnionym Alior Bankowi przez Europejski Bank Inwestycyjny Inwestorzy będą mogli uzyskać refundację kosztów? czytam dalej »

Jak działa jedna z najstarszych firm zarządzających osiedlami i budynkami należącymi do wspólnot mieszkaniowych na terenie Warszawy... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Jakie ogrzewanie wybrać do mieszkania »

Wymiana rur w budynkuNowoczesny dizajn, solidne wykonanie, bezpieczne w użytkowaniu, wydajność i funkcjonalność – to tylko namiastka cech urządzeń grzejnych. W zalezności od miejsca przeznaczenia... zobacz więcej »


Jak zadbać o dobry wygląd lub renowację elewacji budynku»
Mycie i malowanie elewacji budynków mieszkalnych, najlepsze ceny na rynku»
czyszcenie i renowacja elewacji Mycie i malowanie elewacji
Jednym z najważniejszych powodów, poza ekologią, jest fakt nienaruszania w trakcie czyszczenia naturalnej struktury materiału poddawanego rewitalizacji. Technologie można stosować do powierzchni z wapieni, wapieni zbitych, wszelkiego rodzaju cegły, piaskowców, a także ... czytam więcej» Czy elewacja budynku mieszkalnego lub bloku, w którym mieszkasz wymaga konserwacji? Czy oprócz profesjonalnego czyszczenia, przydało by się pokryć ją dobrej... czytam dalej »

Cicha wentylacja w kuchni - jak to osiągnąć?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Osuszanie ścian budynku Ogrzewanie gazem plynnym
Kuchnia stanowi centralne miejsce każdego domu. To tutaj spędzamy znaczną część dnia – przygotowujemy posiłki, spożywamy je ... czytam więcej» Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jakie są korzyści z dobrze ocieplonego domu?
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Prawidłowo zrealizowane ocieplenie domu sprawia, iż z budynku nie ucieka ciepło. Dodatkowo, zastosowanie warstwy granulatu izolacji Ekofiber sprzyja także szybkiemu wydalaniu (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.INFO

PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.info

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...
5/2019

Aktualny numer:

Administrator 5/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Kiedy nieważna bonifikata?
  • - Sprawozdanie finansowe wspólnoty
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 16625|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10288|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl