CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 4/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Jak zmodernizować instalację CO, by zmniejszyć wydatki wspólnoty mieszkaniowej?

Każdy użytkownik ogrzewania powinien co roku zadawać sobie dwa pytania: czy moja instalacja jest sprawna i jak mogę zaoszczędzić ciepło?
Każdy użytkownik ogrzewania powinien co roku zadawać sobie dwa pytania: czy moja instalacja jest sprawna i jak mogę zaoszczędzić ciepło?
J.Kosieradzki

Pierwszy kwartał roku jest dla zarządów i zarządców wspólnot mieszkaniowych okresem wytężonej pracy sprawozdawczej. Roczne zebrania to z jednej strony czas raportowania działań podjętych na rzecz wspólnot w minionym okresie, a z drugiej – okazja do przedstawienia planów przyszłych remontów i modernizacji.

Umiejętność zaprezentowania i wprowadzenia rozwiązań optymalizujących koszty nieruchomości stanowi miarę skuteczności zarządu lub zarządcy. Opłaty za centralne ogrzewanie i podgrzanie wody są jednym z zasadniczych wydatków, jakie miesiąc w miesiąc ponoszą właściciele lokali. Istnieją praktyczne rozwiązania racjonalizujące te koszty, a nawet obniżające je w sposób zauważalny. Jednak nie wszystkie z nich są oczywiste – szczególnie dla początkujących zarządów wspólnot i mało doświadczonych administratorów.

Na przykładzie konkretnej wspólnoty

O tym, jak niebagatelnym kosztem są opłaty związane z centralnym ogrzewaniem i podgrzaniem wody, świadczą dane finansowe jednej z warszawskich wspólnot mieszkaniowych. Wspólnota, znajdująca się na Wilanowie, składa się z dwóch budynków, w których są niezależne węzły centralnego ogrzewania, produkujące ciepło łącznie dla 360 lokali. Roczny koszt ciepła wytworzonego na potrzeby centralnego ogrzewania i ciepłej wody w 2014 r. wyniósł prawie 760 000 zł, czyli średnio 2100 zł/lokal. Koszty ciepła stanowiły więc 28% wszystkich kosztów poniesionych przez właścicieli lokali.

 
 Wykres 1. Przykładowe roczne koszty eksploatacji nieruchomości w jednej z warszawskich wspólnot mieszkaniowych w porównaniu z kosztami ciepła, zimnej wody i ścieków

 

Opłaty ponoszone przez właścicieli lokali w związku z dostawą ciepła stanowią (wraz z opłatami za dostawę zimnej wody i odprowadzenie ścieków oraz opłatami z tytułu wywozu odpadów komunalnych) koszty tzw. mediów indywidualnych – ponoszonych przez właściciela lokalu niezależnie od opłat z tytułu eksploatacji całej nieruchomości.

Czytaj także: 

Przegląd instalacji c.o. przed sezonem >>>

Zaliczki wpłacane na media indywidualne rozliczane są przez zarząd lub zarządcę w innym trybie niż zaliczki na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Tryb ten ustalany jest w regulaminach uchwalonych przez wspólnotę.

Przykładowo, regulaminy opisanej wyżej wspólnoty mieszkaniowej zakładają, że ciepło będzie rozliczane raz w roku, na podstawie wskazań indywidualnych liczników ciepła i ciepłej wody odczytanych 31 grudnia, a woda – dwa razy w roku, na podstawie wskazań indywidualnych liczników, odczytywanych 30 czerwca i 31 grudnia.

Zupełnie mylnym jest wrażenie, że zarząd lub zarządca nie mają żadnego wpływu na wysokość indywidualnych kosztów ciepła. Oczywiście, ilość zużytych w danym lokalu jednostek ciepła będzie zależeć od tego, czy mieszkaniec przestrzega zasad racjonalnego gospodarowania ciepłem, czy nie. Jednak na koszt tych jednostek wpływają już: sposób rozliczenia przyjęty przez wspólnotę oraz działania podjęte przez zarząd lub zarządcę.

Kryzowanie grzejników

Oszczędzanie na energii cieplnej należy zacząć od działań oczywistych, a – niestety – często pomijanych przez konserwatorów nieruchomości. Zarządca zaraz po rozpoczęciu sezonu grzewczego powinien zlecić konserwatorowi kryzowanie grzejników na klatkach schodowych (odpowiednie ich przykręcanie w celu osiągnięcia jednakowej temperatury na każdym piętrze). Działania należy uznać za zrealizowane w momencie osiągnięcia minimalnej temperatury na klatkach schodowych, czyli 8˚C (podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r., rozdział 4).

Szacuje się, że obniżenie temperatury powietrza w pomieszczeniu o 1˚C daje ok. 5% oszczędności na kosztach energii cieplnej danego grzejnika. Całkowicie wyłączyć grzejniki na korytarzach można tylko w momencie, kiedy bez ich grzania zachowana jest minimalna wymagana prawem temperatura. Należy zatem podchodzić do sprawy rozsądnie i pamiętać o komforcie cieplnym.

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Elektryczne pojazdy dla spółdzielni mieszkaniowych »

Zanieczyszczenia w wodzie instalacyjnejPojazdy elektryczne to gwarancja bezpieczeństwa i jakości pracy. Zgodnie z obowiązującym prawem pojazdy elektryczne wolnobieżne z naszej oferty osiągają maksymalną prędkość do 25 km/h i nie podlegają rejestracji.Czytam więcej »


Jak zredukować koszty związane z zapewnieniem ciągłości dostaw wody?

Zanieczyszczenia w wodzie instalacyjnejUdowodniono, że ponad 50% akcji awaryjnych i serwisowych można by uniknąć dzięki wcześniejszym i regularnym przeglądom.Czytam więcej »


Zarządco, dbaj o systemy zabezpieczeń przeciwpożarowych

Pożar budynku a systemy oddymianiaWłaściciel lub zarządca budynku powinien, poza zapewnieniem prawidłowego działania systemów oddymiania, posiadać również dokumentację potwierdzającą utrzymanie ich w odpowiednim stanie ... Czytam więcej »


Otoczenie nieruchomości i sama nieruchomość - nie wolno o tym zapomnieć »?

Systemy przeciwoblodzenioweOkres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Jak oszczędzić na naprawach i przeglądach budynku? Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i zabezpieczyć budyenk i jego okolice przed... Czytam więcej »


Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych »

Jaki system domofonowy wybrać na osiedle mieszkaniowe?

Ciepło i zawór ciepła System domofonowy na osiedle
Dzięki środkom z inicjatywy ELENA (European Local Energy Assistance / Europejska pomoc na rzecz energetyki lokalnej) udostępnionym Alior Bankowi przez Europejski Bank Inwestycyjny Inwestorzy będą mogli uzyskać refundację kosztów? czytam dalej »

Domofony wielomieszkaniowe można obsługiwać przez tel GSM lub tel. stacjonarny z dowolnego miejsca na ziemi z zasięgiem sieci GSM. System nie wymaga... czytam więcej»


Jakie ogrzewanie podłogowe wybrać?

Dystrybucja wodyCzęsto szkoda miejsca na grzejniki ścienne, a tradycyjne płaszczyznowe ogrzewanie podłogowe wymaga specjalnego przygotowania konstrukcyjnego budynku. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku (...) zobacz więcej »


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Zobacz jakie grzejniki warto wybrać do różnych pomieszczeń »

Wymiana rur w budynkuNowoczesny dizajn, solidne wykonanie, bezpieczne w użytkowaniu, wydajność i funkcjonalność – to tylko namiastka cech grzejników. W zalezności od miejsca przeznaczenia... zobacz więcej »


Jak zadbać o dobry wygląd lub renowację elewacji budynku»
Mycie i malowanie elewacji budynków mieszkalnych, najlepsze ceny na rynku»
czyszcenie i renowacja elewacji Mycie i malowanie elewacji
Jednym z najważniejszych powodów, poza ekologią, jest fakt nienaruszania w trakcie czyszczenia naturalnej struktury materiału poddawanego rewitalizacji. Technologie można stosować do powierzchni z wapieni, wapieni zbitych, wszelkiego rodzaju cegły, piaskowców, a także ... czytam więcej» Czy elewacja budynku mieszkalnego lub bloku, w którym mieszkasz wymaga konserwacji? Czy oprócz profesjonalnego czyszczenia, przydało by się pokryć ją dobrej... czytam dalej »

Izoalacja ścian od wewnątrz budynku - jak to zrobić?
Ile kosztuje sieć gazowa zasilana gazem płynnym »
Osuszanie ścian budynku Brak ogrzewania w budynku
Eurothane G jest wolną od freonów, twardą poliuretanową płytą termoizolacyjną (PIR) wykończoną jednostronnie płytą gipsowo-kartonową. Stosowany do termoizolacji... czytam więcej» Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Pompy ciepła zyskują na popularności. Stosowane są zarówno w budownictwie mieszkaniowym jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym, a także w obiektach (...) Czytam więcej »


Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej?
Profesjonalna obsługa nieruchomości - Jakość a nie ilość!
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej obsługa nieruchomości
Uszkodzony i nieszczelny fragment rury kanalizacyjnej jest nie lada problemem dla zarządcy nieruchomości, zwłaszcza jeśli fragment ten przebiega w lokalu, (...) czytaj dalej »

Zarządzanie nieruchomościami to niezwykle złożona praca. Zawód ten powołała do życia ustawa o gospodarce nieruchomościami (...) czytam dalej »


Modernizacja i wymiana instalacji grzewczej w dużej mierze zależy od stanu technicznego istniejącego systemu, oczekiwań użytkowników oraz wielkości budżetu zarządcy obiektu budowlanego. W artykule o tym jak... więcej »
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Czy środki pieniężne zgromadzone na funduszu remontowym, a przeznaczone na nabycie przez nich własności przyległego gruntu:
4/2019

Aktualny numer:

Administrator 4/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Prawo a praktyka – debata
  • - Rozliczenie mediów
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 16502|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10174|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl