CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Jak zmodernizować instalację CO, by zmniejszyć wydatki wspólnoty mieszkaniowej?

Każdy użytkownik ogrzewania powinien co roku zadawać sobie dwa pytania: czy moja instalacja jest sprawna i jak mogę zaoszczędzić ciepło?
Każdy użytkownik ogrzewania powinien co roku zadawać sobie dwa pytania: czy moja instalacja jest sprawna i jak mogę zaoszczędzić ciepło?
J.Kosieradzki

Pierwszy kwartał roku jest dla zarządów i zarządców wspólnot mieszkaniowych okresem wytężonej pracy sprawozdawczej. Roczne zebrania to z jednej strony czas raportowania działań podjętych na rzecz wspólnot w minionym okresie, a z drugiej – okazja do przedstawienia planów przyszłych remontów i modernizacji.

Umiejętność zaprezentowania i wprowadzenia rozwiązań optymalizujących koszty nieruchomości stanowi miarę skuteczności zarządu lub zarządcy. Opłaty za centralne ogrzewanie i podgrzanie wody są jednym z zasadniczych wydatków, jakie miesiąc w miesiąc ponoszą właściciele lokali. Istnieją praktyczne rozwiązania racjonalizujące te koszty, a nawet obniżające je w sposób zauważalny. Jednak nie wszystkie z nich są oczywiste – szczególnie dla początkujących zarządów wspólnot i mało doświadczonych administratorów.

Na przykładzie konkretnej wspólnoty

O tym, jak niebagatelnym kosztem są opłaty związane z centralnym ogrzewaniem i podgrzaniem wody, świadczą dane finansowe jednej z warszawskich wspólnot mieszkaniowych. Wspólnota, znajdująca się na Wilanowie, składa się z dwóch budynków, w których są niezależne węzły centralnego ogrzewania, produkujące ciepło łącznie dla 360 lokali. Roczny koszt ciepła wytworzonego na potrzeby centralnego ogrzewania i ciepłej wody w 2014 r. wyniósł prawie 760 000 zł, czyli średnio 2100 zł/lokal. Koszty ciepła stanowiły więc 28% wszystkich kosztów poniesionych przez właścicieli lokali.

 
 Wykres 1. Przykładowe roczne koszty eksploatacji nieruchomości w jednej z warszawskich wspólnot mieszkaniowych w porównaniu z kosztami ciepła, zimnej wody i ścieków

 

Opłaty ponoszone przez właścicieli lokali w związku z dostawą ciepła stanowią (wraz z opłatami za dostawę zimnej wody i odprowadzenie ścieków oraz opłatami z tytułu wywozu odpadów komunalnych) koszty tzw. mediów indywidualnych – ponoszonych przez właściciela lokalu niezależnie od opłat z tytułu eksploatacji całej nieruchomości.

Czytaj także: 

Przegląd instalacji c.o. przed sezonem >>>

Zaliczki wpłacane na media indywidualne rozliczane są przez zarząd lub zarządcę w innym trybie niż zaliczki na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Tryb ten ustalany jest w regulaminach uchwalonych przez wspólnotę.

Przykładowo, regulaminy opisanej wyżej wspólnoty mieszkaniowej zakładają, że ciepło będzie rozliczane raz w roku, na podstawie wskazań indywidualnych liczników ciepła i ciepłej wody odczytanych 31 grudnia, a woda – dwa razy w roku, na podstawie wskazań indywidualnych liczników, odczytywanych 30 czerwca i 31 grudnia.

Zupełnie mylnym jest wrażenie, że zarząd lub zarządca nie mają żadnego wpływu na wysokość indywidualnych kosztów ciepła. Oczywiście, ilość zużytych w danym lokalu jednostek ciepła będzie zależeć od tego, czy mieszkaniec przestrzega zasad racjonalnego gospodarowania ciepłem, czy nie. Jednak na koszt tych jednostek wpływają już: sposób rozliczenia przyjęty przez wspólnotę oraz działania podjęte przez zarząd lub zarządcę.

Kryzowanie grzejników

Oszczędzanie na energii cieplnej należy zacząć od działań oczywistych, a – niestety – często pomijanych przez konserwatorów nieruchomości. Zarządca zaraz po rozpoczęciu sezonu grzewczego powinien zlecić konserwatorowi kryzowanie grzejników na klatkach schodowych (odpowiednie ich przykręcanie w celu osiągnięcia jednakowej temperatury na każdym piętrze). Działania należy uznać za zrealizowane w momencie osiągnięcia minimalnej temperatury na klatkach schodowych, czyli 8˚C (podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r., rozdział 4).

Szacuje się, że obniżenie temperatury powietrza w pomieszczeniu o 1˚C daje ok. 5% oszczędności na kosztach energii cieplnej danego grzejnika. Całkowicie wyłączyć grzejniki na korytarzach można tylko w momencie, kiedy bez ich grzania zachowana jest minimalna wymagana prawem temperatura. Należy zatem podchodzić do sprawy rozsądnie i pamiętać o komforcie cieplnym.

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zarządzanie nieruchomościami - centrum wiedzy Akademia Rynku Nieruchomości »

Studia dla zarządcówAkademia Rynku Nieruchomości to centrum wiedzy stworzone dla osób związanych z rynkiem nieruchomości. W ramach Akademii przygotowaliśmy dla Państwa... Czytam więcej »


Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze studzienek kanalizacyjnych?

Nieprzyjemny zapach z kanalizacjiNieprzyjemne zapachy wydobywające się ze studzienek kanalizacyjnych to problem nie tylko starych dzielnic, lecz często również nowo budowanych osiedli, które podłączane są do istniejącej infrastruktury... Czytam więcej »


Dowiedz się, jak poprawnie montować styropian?»

Montaż styropianu - jak to zrobić poprawnie Zamawiając usługę, mamy nadzieję, że zostanie ona wykonana poprawnie, jednak za słowami ... Czytam więcej »


Naprawa uszkodzonej elewacji - zobacz sprawdzone sposoby? »

Naprawa uszkodzonej elewacjiJeśli Twoja elewacja osypuje się lub pyli, oznacza to, że następuje początkowa faza spadku wytrzymałości ocieplenia. By zapobiec jej postępowaniu, należy zespoić i wzmocnić  (...) ... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Czy urzędy muszą odbierać e-faktury?

jak obniżyć rachunki za prąd Urząedy czy muszą przyjmować e-faktury
DOszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...)  zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Przyjmowanie elektronicznych faktur w administracji staje się faktem. Jak polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z elektronicznego fakturowania w kontaktach z administracją? Czym jest rządowa Platforma... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe.  Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
Plac zabaw na osiedlu Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Jak skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Indywiudalna temperatura dla każdego emitera ciepła Ogrzewanie gazem plynnym
Termostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu właściwa temperatura! ... chcę wiedzieć » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Programy wspomagające pracę zarządcy - przegląd 2019»
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Programy dla zarządców nieruchomości Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Poznaj i wybierz kompleksowe rozwiązania ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Modernizacja i wymiana instalacji grzewczej w dużej mierze zależy od stanu technicznego istniejącego systemu, oczekiwań użytkowników oraz wielkości budżetu zarządcy obiektu budowlanego. W artykule o tym jak... więcej »
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
7-8/2019

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Gospodarowanie ciepłem
  • - Rachunek strat
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 16909|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10524|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10093|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl