CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

O kosztach i kosztorysowaniu robót hydroizolacyjnych (cz. 1)

arch. redakcji

Wszelkie roboty budowlane wykonywać trzeba w sposób przemyślany i zaplanowany. Współczesne technologie, jakkolwiek by nie były skuteczne i sprawdzone, podlegają ograniczeniom wynikającym z praw fizyki.

Osobnym zagadnieniem jest dobór odpowiednich, sprawdzonych technologii i materiałów.

Nie wolno kierować się tylko reklamowymi nierzadko informacjami pochodzącymi od producentów, bo mówią one zazwyczaj o zaletach produktów, przemilczają natomiast ewentualne ograniczenia, wady czy możliwe negatywne skutki złego zastosowania. Są to powody, dla których zawsze uwzględnić trzeba ograniczenia wynikające z warunków i struktury naprawianego obiektu/elementu) i wiedzieć trzeba, że konsekwencje nieprzemyślanych poczynań ujawnią się zazwyczaj dopiero po kilku latach (choć mogą pojawić się także po kilku tygodniach).

Doświadczenie pokazuje, że częstym problemem eksploatacyjnym, z którym borykają się zarządcy, jest zawilgocenie piwnic oraz przeciekające balkony/tarasy. Usunięcie usterek, zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku, wymaga rzetelnej diagnostyki.

Jakich błędów unikać?

W praktyce rzadko spotyka się sytuację, w której występuje tylko jedna przyczyna zawilgocenia części podziemnych budynku.

Niestety, nie wystarczy stwierdzenie, że przyczyną zawilgocenia jest woda znajdująca się w gruncie, bo może to bowiem być woda dostająca się do muru na skutek podciągania kapilarnego, bądź przedostająca się przez uszkodzoną izolację pionową, bądź wchłaniana na skutek obecności higroskopijnych soli czy też na skutek np. kondensacji kapilarnej.

Dla opracowania skutecznego przeciwdziałania konieczne jest jednoznaczne określenie źródła zawilgocenia, dopiero to pozwoli na poprawne i kompleksowe określenie technologii prac naprawczych. Jak należy to rozumieć?

 • Z jednej strony wydaje się, że zarządca/użytkownik budynku rozumie konieczność kompleksowego wykonania robot, a z drugiej natomiast próbuje wymóc na projektancie (i/lub wykonawcy) rozwiązania cząstkowe i prowizoryczne.
 • Słowo kompleksowe oznacza wykonanie wszystkich prac niezbędnych z technologicznego punktu widzenia. Nie musi jednak oznaczać ich wykonania od razu. Możliwe jest ich wykonanie etapami, w sposób zgodny ze sztuką budowlaną. Inne podejście, nieprzewidujące kompleksowego wykonania robót, jest zwyczajnym marnotrawieniem środków finansowych.

 • Drugim doskonałym sposobem na wyrzucenie pieniędzy jest bezkrytyczne przyjęcie kryterium najniższej ceny.

Pozorne oszczędności czyni się również na opracowaniu przyzwoitej dokumentacji, przetargi wygrywają najniższą ceną architekci niemający żadnego pojęcia o zagadnieniach związanych z renowacją, lub potem na podstawie takich „dokumentacji i ekspertyz” wykonanych nierzadko przez „kustoszy budownictwa” (których wiedza zatrzymała się na poziomie „papy na lepiku” ogłasza się przetarg, gdzie jedynym kryterium jest cena.

Efekt?

 • Likwiduje się skutki (i to nie zawsze), a nie przyczyny, i do tego najtańszą „technologią”, której w Europie Zachodniej nie stosuje się od lat kilkudziesięciu.
 • Skutkiem takiego podejścia do „renowacji” i nierzadko, zmiany na siłę sposobu użytkowania obiektu, są nowe kłopoty także z wilgocią.

Przykłady?

Stare mury, chociaż bardzo grube, absolutnie nie spełniają obecnych wymogów termoizolacyjności.

Ogrzewanie pomieszczeń dostarcza dużej ilości ciepła, a ogrzane powietrze w zetknięciu z zimnymi ścianami skrapla się na ich powierzchni. Dochodzi do tego wentylacja (jeżeli istnieje), która nie jest w stanie zapewnić odpowiedniej wymiany powietrza i usunąć nadmiaru wilgoci.

Pierwszym odruchem jest chęć docieplenia ścian, bo skoro są zimne i skrapla się na nich para wodna, to trzeba je tak zaizolować, aby nie zachodził efekt skraplania.

Ale docieplenie od zewnątrz (np. ze względu na tynk renowacyjny lub bogato zdobione elewacje) jest problematyczne i zaczynają się kombinacje:

 • a może tak od wewnątrz?
 • a może styropianem czy wełną?

Tego typu próby bez wykonania szczegółowych analiz cieplno-wilgotnościowych jedynie pogorszą sytuację.

 • Co z tego, że osiągniemy niski współczynnik U, skoro nie określimy strefy kondensacji pary wodnej?
 • Jeżeli ta para wodna będzie ona w murze, to w której jego części i o jakiej szerokości?
 • Gdzie będzie odprowadzana skroplona tam wilgoć? Czy aby nie do wnętrza budynku, pogarszając jeszcze warunki cieplno-wilgotnościowe?

Przecież chcieliśmy uzyskać coś zupełnie przeciwnego.

Numeryczne obliczenia w takich wypadkach należało by wykonać także dla stanu niestacjonarnego (zmienne warunki temperaturowe i wilgotnościowe, uwzględnienie opadów, promieniowania słonecznego i innych).

W konsekwencji może się okazać, że obliczony współczynnik U ma wartość czysto teoretyczną, a my dostarczamy do wnętrza budynku potężną dawkę wilgoci oraz zagwarantujemy sobie kolonie grzybów pleśniowych na ścianach.

Wydaje się jednak, że podstawowym błędem jest tu wybiórcze traktowanie czynności technologicznych; i to zarówno na etapie projektowania, jak i wykonawstwa.

Pojęcie prac renowacyjnych/naprawczych jest bowiem znacznie szersze, poza zagadnieniami związanymi z odtwarzaniem izolacji (najczęściej wykonywane prace) i rozwiązaniem problemów z obecnością w zawilgoconym murze związków soli, będzie obejmować rzeczywiste sposoby osuszania obiektu (np. za pomocą osuszaczy absorpcyjnych, kondensacyjnych itp.) oraz sposoby naprawy elewacji (czyszczenie, spoinowanie, wzmacnianie podłoży, hydrofobizacja, scalanie kolorystyczne, naprawa spękanych tynków i temu podobne).

Czytaj także: Kosztorysowanie robót budowlanych na przykładzie prac hydroizolacyjnych >>>

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

 

 

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Zarządco, zzy znasz już te innowacyjne rozwiązania?

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Dużym kłopotem wszystkich firm zajmujących się gospodarką komunalną jest zagospodarowanie pustostanów. Jest to proces ciągły, ponieważ...czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami?

Pożar budynku Programy dla zarzadcow
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Nowoczesne oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami cechuje przede wszystkim mobilność, kompleksowość i skalowalność. Wszystko to... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
10/2019

Aktualny numer:

Administrator 10/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Lider SM 2019 i IX Forum za nami
 • - Za co odpowiada podatnik?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17556|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10941|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10517|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl