CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet i cieszyć się tańszym gazem? ‎
http://ad.administrator24.info/tanszy-gaz-1085b/▲
Zobacz ofertę i uzyskaj idealnie dopasowaną ofertę do swoich upodobań i potrzeb ...
Kategorie: gaz, ceny gazu, gaz przez internet,

O kosztach i kosztorysowaniu robót hydroizolacyjnych (cz. 1)

arch. redakcji

Wszelkie roboty budowlane wykonywać trzeba w sposób przemyślany i zaplanowany. Współczesne technologie, jakkolwiek by nie były skuteczne i sprawdzone, podlegają ograniczeniom wynikającym z praw fizyki.

Osobnym zagadnieniem jest dobór odpowiednich, sprawdzonych technologii i materiałów.

Nie wolno kierować się tylko reklamowymi nierzadko informacjami pochodzącymi od producentów, bo mówią one zazwyczaj o zaletach produktów, przemilczają natomiast ewentualne ograniczenia, wady czy możliwe negatywne skutki złego zastosowania. Są to powody, dla których zawsze uwzględnić trzeba ograniczenia wynikające z warunków i struktury naprawianego obiektu/elementu) i wiedzieć trzeba, że konsekwencje nieprzemyślanych poczynań ujawnią się zazwyczaj dopiero po kilku latach (choć mogą pojawić się także po kilku tygodniach).

Doświadczenie pokazuje, że częstym problemem eksploatacyjnym, z którym borykają się zarządcy, jest zawilgocenie piwnic oraz przeciekające balkony/tarasy. Usunięcie usterek, zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku, wymaga rzetelnej diagnostyki.

Jakich błędów unikać?

W praktyce rzadko spotyka się sytuację, w której występuje tylko jedna przyczyna zawilgocenia części podziemnych budynku.

Niestety, nie wystarczy stwierdzenie, że przyczyną zawilgocenia jest woda znajdująca się w gruncie, bo może to bowiem być woda dostająca się do muru na skutek podciągania kapilarnego, bądź przedostająca się przez uszkodzoną izolację pionową, bądź wchłaniana na skutek obecności higroskopijnych soli czy też na skutek np. kondensacji kapilarnej.

Dla opracowania skutecznego przeciwdziałania konieczne jest jednoznaczne określenie źródła zawilgocenia, dopiero to pozwoli na poprawne i kompleksowe określenie technologii prac naprawczych. Jak należy to rozumieć?

 • Z jednej strony wydaje się, że zarządca/użytkownik budynku rozumie konieczność kompleksowego wykonania robot, a z drugiej natomiast próbuje wymóc na projektancie (i/lub wykonawcy) rozwiązania cząstkowe i prowizoryczne.
 • Słowo kompleksowe oznacza wykonanie wszystkich prac niezbędnych z technologicznego punktu widzenia. Nie musi jednak oznaczać ich wykonania od razu. Możliwe jest ich wykonanie etapami, w sposób zgodny ze sztuką budowlaną. Inne podejście, nieprzewidujące kompleksowego wykonania robót, jest zwyczajnym marnotrawieniem środków finansowych.

 • Drugim doskonałym sposobem na wyrzucenie pieniędzy jest bezkrytyczne przyjęcie kryterium najniższej ceny.

Pozorne oszczędności czyni się również na opracowaniu przyzwoitej dokumentacji, przetargi wygrywają najniższą ceną architekci niemający żadnego pojęcia o zagadnieniach związanych z renowacją, lub potem na podstawie takich „dokumentacji i ekspertyz” wykonanych nierzadko przez „kustoszy budownictwa” (których wiedza zatrzymała się na poziomie „papy na lepiku” ogłasza się przetarg, gdzie jedynym kryterium jest cena.

Efekt?

 • Likwiduje się skutki (i to nie zawsze), a nie przyczyny, i do tego najtańszą „technologią”, której w Europie Zachodniej nie stosuje się od lat kilkudziesięciu.
 • Skutkiem takiego podejścia do „renowacji” i nierzadko, zmiany na siłę sposobu użytkowania obiektu, są nowe kłopoty także z wilgocią.

Przykłady?

Stare mury, chociaż bardzo grube, absolutnie nie spełniają obecnych wymogów termoizolacyjności.

Ogrzewanie pomieszczeń dostarcza dużej ilości ciepła, a ogrzane powietrze w zetknięciu z zimnymi ścianami skrapla się na ich powierzchni. Dochodzi do tego wentylacja (jeżeli istnieje), która nie jest w stanie zapewnić odpowiedniej wymiany powietrza i usunąć nadmiaru wilgoci.

Pierwszym odruchem jest chęć docieplenia ścian, bo skoro są zimne i skrapla się na nich para wodna, to trzeba je tak zaizolować, aby nie zachodził efekt skraplania.

Ale docieplenie od zewnątrz (np. ze względu na tynk renowacyjny lub bogato zdobione elewacje) jest problematyczne i zaczynają się kombinacje:

 • a może tak od wewnątrz?
 • a może styropianem czy wełną?

Tego typu próby bez wykonania szczegółowych analiz cieplno-wilgotnościowych jedynie pogorszą sytuację.

 • Co z tego, że osiągniemy niski współczynnik U, skoro nie określimy strefy kondensacji pary wodnej?
 • Jeżeli ta para wodna będzie ona w murze, to w której jego części i o jakiej szerokości?
 • Gdzie będzie odprowadzana skroplona tam wilgoć? Czy aby nie do wnętrza budynku, pogarszając jeszcze warunki cieplno-wilgotnościowe?

Przecież chcieliśmy uzyskać coś zupełnie przeciwnego.

Numeryczne obliczenia w takich wypadkach należało by wykonać także dla stanu niestacjonarnego (zmienne warunki temperaturowe i wilgotnościowe, uwzględnienie opadów, promieniowania słonecznego i innych).

W konsekwencji może się okazać, że obliczony współczynnik U ma wartość czysto teoretyczną, a my dostarczamy do wnętrza budynku potężną dawkę wilgoci oraz zagwarantujemy sobie kolonie grzybów pleśniowych na ścianach.

Wydaje się jednak, że podstawowym błędem jest tu wybiórcze traktowanie czynności technologicznych; i to zarówno na etapie projektowania, jak i wykonawstwa.

Pojęcie prac renowacyjnych/naprawczych jest bowiem znacznie szersze, poza zagadnieniami związanymi z odtwarzaniem izolacji (najczęściej wykonywane prace) i rozwiązaniem problemów z obecnością w zawilgoconym murze związków soli, będzie obejmować rzeczywiste sposoby osuszania obiektu (np. za pomocą osuszaczy absorpcyjnych, kondensacyjnych itp.) oraz sposoby naprawy elewacji (czyszczenie, spoinowanie, wzmacnianie podłoży, hydrofobizacja, scalanie kolorystyczne, naprawa spękanych tynków i temu podobne).

Czytaj także: Kosztorysowanie robót budowlanych na przykładzie prac hydroizolacyjnych >>>

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

 

 

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zobacz, jak tani może być gaz i prąd dla Twojego budynku»

Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

tanszy-gaz poradnik doboru pomp
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Ceny za energię elektryczną również nie ... Chcę zobaczyć »

Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... czytam więcej »


Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »

Programy dla zarządcówKoronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm... Czytam więcej »


Jak płacić mniej za ochronę osiedla?

Ochrona osiedlaWiększa skuteczność ochrony przy niższych jej kosztach – to charakterystyka stworzonego w naszej agencji Aktywnego Systemu Monitoringu (ASM). Rozwiązanie jest dedykowane dla osiedli mieszkaniowych oraz firm i jest odpowiedzią na rosnące koszty pracy mimo... Czytam więcej »


Co wybrać do czyszczenia elewacji i klatek schodowych?

mycie nieruchomościW czasach wirusów, oprócz dbania o budynek pod względem czystości wizualnej, musimy także dbać też o czystość biologiczną. Co może pomóc nam w tych zadaniach? Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Jak ukryć śmietnik w przestrzeni osiedlowej?

pompy cieplne śmietniki w przestrzeni osiedlowej
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Śmietniki – temat wprawdzie trochę wstydliwy, trochę niechciany, a nawet unikany. Niesłusznie. Otóż widok osiedlowych śmietników wcale nie musi wzbudzać odrazy... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Mycie elewacji: glony, pleśń, grzyby - gdzie i kiedy to zrobić?

Innowacyjna koncepcja kotłów, dzięki którym możesz zaoszczędzić »

brudna elewacja kotły gazowe
Elewacja budynku czy to tynkowa, czy szklana ma to do siebie, że z czasem niszczeje, zwłaszcza jeśli jest nienależycie pielęgnowana. Koszt napraw jest bardzo wysoki, dlatego... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do pomiaru i regulacji ciepła w pomieszczeniach, a także współpraca tych urządzeń jest bardzo ważną... chcę wiedzieć więcej»


Czy, wiesz ile możesz zaoszczędzić na dociepleniu stropodachu?!

stropodach ocieplenieTo nie jest moment na odnawianie pergoli czy poprawę estetyki balkonów. To czas gospodarskich inwestycji, które skutecznie obniżą wysokość czynszu i pomogą mieszkańcom w płaceniu swoich zobowiązań... zobacz, ile możesz zaoszczędzić »


Koronawirus. Jakie materiały ochronne dla zarządców, wspólnot i spółdzielni? »»

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Koronawirus- zarzadcy odczyt liczników wody

Najtańsze w Polsce płyny do dezynfekcji pomieszczeń czy klatek schodowych. W czasie zagrożenia koronawirusem to nierzadko dodatkowy, spory wydatek dla zarządców czy wspólnot. Zobacz gdzie kupić je taniej. Odbierz 10% rabatu dla wszystkich na hasło: „ADMINISTRATOR”... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


Zestawy hydroforowe - urządzenia i systemy do podnoszenia ciśnienia wody »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym Program dla zarzadcy
Przesyłanie i podnoszenie ciśnienia wody w sieciach i instalacjach pochłania kilka procent całości energii zużywanej w skali globalnej. Dlatego oprócz ciągłości i bezpieczeństwa dostaw wody coraz ... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet?
Jak naprawić pęknięcia i uszkodzenia rur od wewnątrz bez konieczności kucia ścian i remontów »
gaz jak może być tani wymiana rur kanalizacyjnych
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Do gazociągów podłączane są nowe ... czytam więcej » Oczyszczenie instalacji z zabrudzeń i osadów odsłania faktyczny stan. Uwidacznia wszelkie uszkodzenia mechaniczne rury (uszkodzenia, pęknięcia, dziury, rysy) powstałe w wyniku wieloletniej eksploatacji a także... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Ile kosztuje ocieplenie stropodachu - może Cię to zaskoczyć »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
ocieplanie stropodachu Sprzątanie po psie
Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej? (...) czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »


Szukasz dobrego zarządcy nieruchomości? Sprawdź to! »

Jak wybrac dobrego zarządcę?

Zarządzanie nieruchomościami to wymagająca branża, która nie tylko podlega zmieniającym się przepisom i zarządzeniom ale potrzebuje profesjonalizmu i rzetelności działań, by zapewnić bezpieczeństwo oraz odpowiedni standard życia tych, którzy powierzyli innym zarządzanie swoimi budynkami... Czytam więcej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
4/2020

Aktualny numer:

Administrator 4/2020
W miesięczniku m.in.:
 • - Umowa najmu a tarcza antykryzysowa
 • - Rozliczanie kosztów ciepła po sezonie
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 18902|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 12033|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11505|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl