CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet i cieszyć się tańszym gazem? ‎
http://ad.administrator24.info/poprostu1085/▲
Zobacz ofertę i uzyskaj idealnie dopasowaną ofertę do swoich upodobań i potrzeb ...
Kategorie: gaz, ceny gazu, gaz przez internet,

Kilka słów o ocieplaniu ścian zewnętrznych

Agnieszka Zygmunt  |  Administrator 7/8/2015  |  27.08.2015  |  2
Budynek wielorodzinny przy ul. Hetmańskiej 101 w Poznaniu autorstwa arch. Bogny Zawadzkiej, laureatki w Konkursie „Fasada Roku” w kategorii „Budynek po rekonstrukcji i adaptacji”
Budynek wielorodzinny przy ul. Hetmańskiej 101 w Poznaniu autorstwa arch. Bogny Zawadzkiej, laureatki w Konkursie „Fasada Roku” w kategorii „Budynek po rekonstrukcji i adaptacji”
Baumit

Rusztowania za oknami, pył wdzierający się do mieszkań i hałasy – to prawda, ocieplanie ścian budynków wielolokalowych od zewnątrz bywa uciążliwe. Ale gdy te niedogodności przeminą, zostanie większy komfort życia, mniejsze rachunki za ogrzewanie i odnowione przy okazji elewacje. Co warto wiedzieć o ocieplaniu?

W  przeprowadzonym w kwietniu 2015 r. sondażu opinii publicznej „Energooszczędność w moim domu” 46% respondentów stwierdziło, że najwięcej energii w ich domach pochłania zasilanie urządzeń elektrycznych. Tylko 24% z nich wymieniło ogrzewanie pomieszczeń. A tak naprawdę na ogrzewanie zużywamy ponad 70% energii pobieranej na potrzeby funkcjonowania gospodarstw domowych! Na szczęście jednak rośnie za to świadomość korzyści wynikających z termomodernizacji wśród polskiego społeczeństwa.

 

W Konkursie „Fasada Roku” w kategorii „budynek po rekonstrukcji i adaptacji” najwyżej oceniona została termomodernizacja budynku wielorodzinnego przy ul. Hetmańskiej 101 w Poznaniu, autorstwa arch. Bogny Zawadzkiej. Kapituła Konkursu jednomyślnie doceniła prostotę i oszczędność środków, dzięki którym osiągnięto nową jakość, nie niszcząc przy tym pierwowzoru. (zdjęcie obiektu powyżej)

Najczęściej wskazywanym działaniem spośród tych, które mogą przynieść największe oszczędności finansowe, była termoizolacja, rozumiana jako ocieplenie ścian, fundamentu i dachu (74% wskazań w ww. badaniu), co pokrywa się z opinią ekspertów.

Termomodernizacja pozwala nawet czterokrotnie zmniejszyć zapotrzebowanie na energię użytkową, wynika z analizy specjalistów z Krajowej Agencji Poszanowania Energii [KAPE]. Według ich obliczeń modelowy budynek jednorodzinny, w którym do ogrzania mamy prawie 200 m², potrzebuje 221,3 kWh rocznie na ogrzanie każdego metra kwadratowego. Ich zdaniem po przeprowadzeniu jego termomodernizacji zużycie energii zostałoby tam ograniczone ponad czterokrotnie – do 50,8 kWh. Termomodernizacja obejmowałaby m.in. ocieplenie ścian zewnętrznych standardowym materiałem izolacyjnym o grubości 25 cm; dodatkowe ocieplenie stropodachu lub dachu standardowym materiałem izolacyjnym o grubości 30 cm, a także zastosowanie wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła o sprawności maksymalnej 80%.

I jeszcze jedno arcyciekawe badanie rynku ociepleń, przeprowadzone przez TNS Polska, z którego wynika, że zmniejsza się liczba inwestycji ociepleniowych wykonywanych z przypadkowo zestawionych materiałów, a więc realizowanych bez gwarancji producenta systemu ociepleń.

Świadomość wykonawców w tej dziedzinie zdecydowanie się poprawia. W pytaniu otwartym wykonawcy najczęściej kojarzyli system ociepleń z funkcją izolacyjną, cieplną, ochroną przed warunkami atmosferycznymi (32%).

Od 2011 r. udział prac ociepleniowych z wykorzystaniem dowolnie zestawionych, czyli nieobjętych gwarancją materiałów, zamiast wymaganych przez prawo systemów ociepleniowych, spadł z 32 do 26%. Teraz w prawie trzech czwartych przypadków (74%) budynki ocieplane są systemowo i zabezpieczone gwarancją producenta wyrobu.

W kwestii wyboru materiałów do ocieplenia ścian zewnętrznych warto zdać się na fachowców, ponieważ dobra decyzja w tej sprawie umożliwi znaczne zmniejszenie opłat i podwyższenie komfortu życia mieszkańców na wiele lat. Gdyby jednak wspólnota sama chciała zadecydować o zakupie tych materiałów, to powinna się zdecydować na produkty wyłącznie od sprawdzonych producentów. Skuteczności nie ocenimy na podstawie wyglądu czy opakowania, a zatem warto poczytać na ich temat, poszukać opinii fachowców i wreszcie – zapoznać się z ich certyfikatami i rekomendacjami UE lub polskich cenionych instytucji.

– Są rozwiązania, które pozwalają zmodernizować nawet bardzo stare budynki, znacząco podnosząc ich standard energetyczny. Jeśli średnie zapotrzebowanie na ciepło w budynkach konwencjonalnych, budowanych starymi metodami wynosi od 120 kWh/m² do 250 kWh/m² (rocznie), to dzięki termomodernizacji można je zmniejszyć do standardu energooszczędnego, tj. 60–70 kWh/m². Do tego potrzebne jest jednak przekonanie właścicieli, że warto, również z powodu konkretnych oszczędności finansowych – mówi Piotr Pawlak z firmy Rockwool. Jak widać po przytoczonych wyżej wynikach, jest w tej dziedzinie jeszcze sporo do nadrobienia.

Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli, w latach 2009-2012 główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza była tzw. niska emisja, pochodząca z domowych pieców i lokalnych kotłowni węglowych. To właśnie termomodernizacja budynków jedno- i wielorodzinnych jest jedną z szans na zmianę tego stanu rzeczy. Ponadto wieloletnie zaniedbania w tym obszarze doprowadziły do sytuacji, w której koszty kompleksowych działań termomodernizacyjnych stały się, co widać w powyższych wyliczeniach, bardzo wysokie. W kwestii ścian zewnętrznych normy te przewidują docelowo grubość tej warstwy na 15 do 18 cm. A jeszcze niedawno zdarzało się, że były to 4 cm…

Przy docieplaniu elewacji należy wykazać się jednak myśleniem dalekosiężnym. Niezależnie od tego, jak prace były finansowane, okres zwrotu tego typu inwestycji wynosi średnio około 15–20 lat.

Termomodernizacja budynku umożliwia:

  • podwyższenie standardu technicznego i obniżenie kosztów eksploatacji i konserwacji budynku,
  • podwyższenie jego standardu użytkowego – uzyskanie lepszego mikroklimatu dla całego obiektu,
  • osiągnięcie jego większych walorów estetycznych,
  • uzyskanie w jego eksploatacji efektu zmniejszenia emisji szkodliwych substancji do środowiska (np. CO2), co wynika ze zmniejszenia zapotrzebowania na ciepło,
  • podwyższenie wartości rynkowej budynku,
  • polepszenie ogólnego postrzegania infrastruktury technicznej budynku przez użytkowników, co przekłada się na większą ich dbałość o mienie.

Na termomodernizację budynku składa się szereg usprawnień technicznych, które pozwalają na zmniejszenie zużycia energii i obniżenie kosztów użytkowania budynku, a także podnoszą komfort użytkowania mieszkań. Pamiętajmy, że na system ociepleń może składać się nawet trzydzieści komponentów.

Obok płyt termoizolacyjnych i mocującej je zaprawy klejącej, łączników mechanicznych stosowanych zgodnie z projektem, warstwy zbrojonej wzmocnionej siatką z włókna szklanego oraz warstwy wykończeniowej, czyli tynku i ewentualnie farby elewacyjnej, niezbędne są listwy, taśmy, siatki narożnikowe, materiały uszczelniające i inne akcesoria systemowe przewidziane w projekcie technicznym ocieplenia.  

Przeczytaj również: Termomodernizacja jako element rewitalizacji budynków mieszkalnych >>> 

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

 

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zobacz, jak tani może być gaz i prąd dla Twojego budynku»

Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

tanszy-gaz poradnik doboru pomp
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Ceny za energię elektryczną również nie ... Chcę zobaczyć »

Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... czytam więcej »


Jak płacić mniej za ochronę osiedla?

Ochrona osiedlaWiększa skuteczność ochrony przy niższych jej kosztach – to charakterystyka stworzonego w naszej agencji Aktywnego Systemu Monitoringu (ASM). Rozwiązanie jest dedykowane dla osiedli mieszkaniowych oraz firm i jest odpowiedzią na rosnące koszty pracy mimo... Czytam więcej »


Co wybrać do czyszczenia elewacji i klatek schodowych?

mycie nieruchomościW czasach wirusów, oprócz dbania o budynek pod względem czystości wizualnej, musimy także dbać też o czystość biologiczną. Co może pomóc nam w tych zadaniach? Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Jak ukryć śmietnik w przestrzeni osiedlowej?

pompy cieplne śmietniki w przestrzeni osiedlowej
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Śmietniki – temat wprawdzie trochę wstydliwy, trochę niechciany, a nawet unikany. Niesłusznie. Otóż widok osiedlowych śmietników wcale nie musi wzbudzać odrazy... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Mycie elewacji: glony, pleśń, grzyby - gdzie i kiedy to zrobić?

Innowacyjna koncepcja kotłów, dzięki którym możesz zaoszczędzić »

brudna elewacja kotły gazowe
Elewacja budynku czy to tynkowa, czy szklana ma to do siebie, że z czasem niszczeje, zwłaszcza jeśli jest nienależycie pielęgnowana. Koszt napraw jest bardzo wysoki, dlatego... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do pomiaru i regulacji ciepła w pomieszczeniach, a także współpraca tych urządzeń jest bardzo ważną... chcę wiedzieć więcej»


Czy, wiesz ile możesz zaoszczędzić na dociepleniu stropodachu?!

stropodach ocieplenieTo nie jest moment na odnawianie pergoli czy poprawę estetyki balkonów. To czas gospodarskich inwestycji, które skutecznie obniżą wysokość czynszu i pomogą mieszkańcom w płaceniu swoich zobowiązań... zobacz, ile możesz zaoszczędzić »


Koronawirus. Jakie materiały ochronne dla zarządców, wspólnot i spółdzielni? »»

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Koronawirus- zarzadcy odczyt liczników wody

Najtańsze w Polsce płyny do dezynfekcji pomieszczeń czy klatek schodowych. W czasie zagrożenia koronawirusem to nierzadko dodatkowy, spory wydatek dla zarządców czy wspólnot. Zobacz gdzie kupić je taniej. Odbierz 10% rabatu dla wszystkich na hasło: „ADMINISTRATOR”... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


Zestawy hydroforowe - urządzenia i systemy do podnoszenia ciśnienia wody »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym Program dla zarzadcy
Przesyłanie i podnoszenie ciśnienia wody w sieciach i instalacjach pochłania kilka procent całości energii zużywanej w skali globalnej. Dlatego oprócz ciągłości i bezpieczeństwa dostaw wody coraz ... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet?
Jak naprawić pęknięcia i uszkodzenia rur od wewnątrz bez konieczności kucia ścian i remontów »
gaz jak może być tani wymiana rur kanalizacyjnych
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Do gazociągów podłączane są nowe ... czytam więcej » Oczyszczenie instalacji z zabrudzeń i osadów odsłania faktyczny stan. Uwidacznia wszelkie uszkodzenia mechaniczne rury (uszkodzenia, pęknięcia, dziury, rysy) powstałe w wyniku wieloletniej eksploatacji a także... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Ile kosztuje ocieplenie stropodachu - może Cię to zaskoczyć »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
ocieplanie stropodachu Sprzątanie po psie
Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej? (...) czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »


Szukasz dobrego zarządcy nieruchomości? Sprawdź to! »

Jak wybrac dobrego zarządcę?

Zarządzanie nieruchomościami to wymagająca branża, która nie tylko podlega zmieniającym się przepisom i zarządzeniom ale potrzebuje profesjonalizmu i rzetelności działań, by zapewnić bezpieczeństwo oraz odpowiedni standard życia tych, którzy powierzyli innym zarządzanie swoimi budynkami... Czytam więcej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
4/2020

Aktualny numer:

Administrator 4/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Umowa najmu a tarcza antykryzysowa
  • - Rozliczanie kosztów ciepła po sezonie
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 18910|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 12047|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11514|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl