CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Kilka słów o ocieplaniu ścian zewnętrznych

Agnieszka Zygmunt  |  Administrator 7/8/2015  |  27.08.2015  |  2
Budynek wielorodzinny przy ul. Hetmańskiej 101 w Poznaniu autorstwa arch. Bogny Zawadzkiej, laureatki w Konkursie „Fasada Roku” w kategorii „Budynek po rekonstrukcji i adaptacji”
Budynek wielorodzinny przy ul. Hetmańskiej 101 w Poznaniu autorstwa arch. Bogny Zawadzkiej, laureatki w Konkursie „Fasada Roku” w kategorii „Budynek po rekonstrukcji i adaptacji”
Baumit

Rusztowania za oknami, pył wdzierający się do mieszkań i hałasy – to prawda, ocieplanie ścian budynków wielolokalowych od zewnątrz bywa uciążliwe. Ale gdy te niedogodności przeminą, zostanie większy komfort życia, mniejsze rachunki za ogrzewanie i odnowione przy okazji elewacje. Co warto wiedzieć o ocieplaniu?

W  przeprowadzonym w kwietniu 2015 r. sondażu opinii publicznej „Energooszczędność w moim domu” 46% respondentów stwierdziło, że najwięcej energii w ich domach pochłania zasilanie urządzeń elektrycznych. Tylko 24% z nich wymieniło ogrzewanie pomieszczeń. A tak naprawdę na ogrzewanie zużywamy ponad 70% energii pobieranej na potrzeby funkcjonowania gospodarstw domowych! Na szczęście jednak rośnie za to świadomość korzyści wynikających z termomodernizacji wśród polskiego społeczeństwa.

 

W Konkursie „Fasada Roku” w kategorii „budynek po rekonstrukcji i adaptacji” najwyżej oceniona została termomodernizacja budynku wielorodzinnego przy ul. Hetmańskiej 101 w Poznaniu, autorstwa arch. Bogny Zawadzkiej. Kapituła Konkursu jednomyślnie doceniła prostotę i oszczędność środków, dzięki którym osiągnięto nową jakość, nie niszcząc przy tym pierwowzoru. (zdjęcie obiektu powyżej)

Najczęściej wskazywanym działaniem spośród tych, które mogą przynieść największe oszczędności finansowe, była termoizolacja, rozumiana jako ocieplenie ścian, fundamentu i dachu (74% wskazań w ww. badaniu), co pokrywa się z opinią ekspertów.

Termomodernizacja pozwala nawet czterokrotnie zmniejszyć zapotrzebowanie na energię użytkową, wynika z analizy specjalistów z Krajowej Agencji Poszanowania Energii [KAPE]. Według ich obliczeń modelowy budynek jednorodzinny, w którym do ogrzania mamy prawie 200 m², potrzebuje 221,3 kWh rocznie na ogrzanie każdego metra kwadratowego. Ich zdaniem po przeprowadzeniu jego termomodernizacji zużycie energii zostałoby tam ograniczone ponad czterokrotnie – do 50,8 kWh. Termomodernizacja obejmowałaby m.in. ocieplenie ścian zewnętrznych standardowym materiałem izolacyjnym o grubości 25 cm; dodatkowe ocieplenie stropodachu lub dachu standardowym materiałem izolacyjnym o grubości 30 cm, a także zastosowanie wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła o sprawności maksymalnej 80%.

I jeszcze jedno arcyciekawe badanie rynku ociepleń, przeprowadzone przez TNS Polska, z którego wynika, że zmniejsza się liczba inwestycji ociepleniowych wykonywanych z przypadkowo zestawionych materiałów, a więc realizowanych bez gwarancji producenta systemu ociepleń.

Świadomość wykonawców w tej dziedzinie zdecydowanie się poprawia. W pytaniu otwartym wykonawcy najczęściej kojarzyli system ociepleń z funkcją izolacyjną, cieplną, ochroną przed warunkami atmosferycznymi (32%).

Od 2011 r. udział prac ociepleniowych z wykorzystaniem dowolnie zestawionych, czyli nieobjętych gwarancją materiałów, zamiast wymaganych przez prawo systemów ociepleniowych, spadł z 32 do 26%. Teraz w prawie trzech czwartych przypadków (74%) budynki ocieplane są systemowo i zabezpieczone gwarancją producenta wyrobu.

W kwestii wyboru materiałów do ocieplenia ścian zewnętrznych warto zdać się na fachowców, ponieważ dobra decyzja w tej sprawie umożliwi znaczne zmniejszenie opłat i podwyższenie komfortu życia mieszkańców na wiele lat. Gdyby jednak wspólnota sama chciała zadecydować o zakupie tych materiałów, to powinna się zdecydować na produkty wyłącznie od sprawdzonych producentów. Skuteczności nie ocenimy na podstawie wyglądu czy opakowania, a zatem warto poczytać na ich temat, poszukać opinii fachowców i wreszcie – zapoznać się z ich certyfikatami i rekomendacjami UE lub polskich cenionych instytucji.

– Są rozwiązania, które pozwalają zmodernizować nawet bardzo stare budynki, znacząco podnosząc ich standard energetyczny. Jeśli średnie zapotrzebowanie na ciepło w budynkach konwencjonalnych, budowanych starymi metodami wynosi od 120 kWh/m² do 250 kWh/m² (rocznie), to dzięki termomodernizacji można je zmniejszyć do standardu energooszczędnego, tj. 60–70 kWh/m². Do tego potrzebne jest jednak przekonanie właścicieli, że warto, również z powodu konkretnych oszczędności finansowych – mówi Piotr Pawlak z firmy Rockwool. Jak widać po przytoczonych wyżej wynikach, jest w tej dziedzinie jeszcze sporo do nadrobienia.

Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli, w latach 2009-2012 główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza była tzw. niska emisja, pochodząca z domowych pieców i lokalnych kotłowni węglowych. To właśnie termomodernizacja budynków jedno- i wielorodzinnych jest jedną z szans na zmianę tego stanu rzeczy. Ponadto wieloletnie zaniedbania w tym obszarze doprowadziły do sytuacji, w której koszty kompleksowych działań termomodernizacyjnych stały się, co widać w powyższych wyliczeniach, bardzo wysokie. W kwestii ścian zewnętrznych normy te przewidują docelowo grubość tej warstwy na 15 do 18 cm. A jeszcze niedawno zdarzało się, że były to 4 cm…

Przy docieplaniu elewacji należy wykazać się jednak myśleniem dalekosiężnym. Niezależnie od tego, jak prace były finansowane, okres zwrotu tego typu inwestycji wynosi średnio około 15–20 lat.

Termomodernizacja budynku umożliwia:

  • podwyższenie standardu technicznego i obniżenie kosztów eksploatacji i konserwacji budynku,
  • podwyższenie jego standardu użytkowego – uzyskanie lepszego mikroklimatu dla całego obiektu,
  • osiągnięcie jego większych walorów estetycznych,
  • uzyskanie w jego eksploatacji efektu zmniejszenia emisji szkodliwych substancji do środowiska (np. CO2), co wynika ze zmniejszenia zapotrzebowania na ciepło,
  • podwyższenie wartości rynkowej budynku,
  • polepszenie ogólnego postrzegania infrastruktury technicznej budynku przez użytkowników, co przekłada się na większą ich dbałość o mienie.

Na termomodernizację budynku składa się szereg usprawnień technicznych, które pozwalają na zmniejszenie zużycia energii i obniżenie kosztów użytkowania budynku, a także podnoszą komfort użytkowania mieszkań. Pamiętajmy, że na system ociepleń może składać się nawet trzydzieści komponentów.

Obok płyt termoizolacyjnych i mocującej je zaprawy klejącej, łączników mechanicznych stosowanych zgodnie z projektem, warstwy zbrojonej wzmocnionej siatką z włókna szklanego oraz warstwy wykończeniowej, czyli tynku i ewentualnie farby elewacyjnej, niezbędne są listwy, taśmy, siatki narożnikowe, materiały uszczelniające i inne akcesoria systemowe przewidziane w projekcie technicznym ocieplenia.  

Przeczytaj również: Termomodernizacja jako element rewitalizacji budynków mieszkalnych >>> 

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

 

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Zarządco, zzy znasz już te innowacyjne rozwiązania?

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Dużym kłopotem wszystkich firm zajmujących się gospodarką komunalną jest zagospodarowanie pustostanów. Jest to proces ciągły, ponieważ...czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami?

Pożar budynku Programy dla zarzadcow
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Nowoczesne oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami cechuje przede wszystkim mobilność, kompleksowość i skalowalność. Wszystko to... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
10/2019

Aktualny numer:

Administrator 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Lider SM 2019 i IX Forum za nami
  • - Za co odpowiada podatnik?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17556|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10940|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10516|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl