Artykuł sponsorowany

Eksperci radzą: Sprawdź swój węzeł i nie dopuść do groźnych awarii!

 Redakcja  |  02.09.2015
GPEC

Węzeł cieplny to kluczowy element instalacji grzewczej. Pozbawiony opieki i serwisu może odmówić posłuszeństwa w najbardziej newralgicznym momencie roku – w okresie zimowym.

Duża grupa wspólnot mieszkaniowych, które pobierają ciepło z miejskiej sieci ciepłowniczej, posiada własny węzeł cieplny. Oznacza to, że koszt każdej awarii takiego węzła ponosi wspólnota. Sposobem na uniknięcie przykrych niespodzianek jest regularny serwis instalacji ciepłowniczej. Należy jednak pamiętać, że węzeł cieplny to skomplikowane urządzenie i sposób jego serwisowania trzeba dobrze przemyśleć.

Węzeł cieplny niczym samochód

Praktycznie każda instalacja, którą wykorzystujemy w określonym celu, wymaga serwisowania. Rzadko kiedy raz zakupiona rzecz działa bez zarzutów przez wiele lat i nie potrzebuje przy tym „opieki”. Podobnie jest w przypadku węzłów cieplnych.    

"Zawsze powtarzam, że z instalacjami grzewczymi jest jak z samochodem. Jeżeli nie serwisujemy go w prawidłowy sposób, to po upływie czasu zatrzyma się nam na środku drogi. Brak okresowych przeglądów zwiększa ryzyko wystąpienia przerw w dostawie ciepła oraz ciepłej wody" - twierdzi Jarosław Witek, kierownik regionu węzłów w Grupie GPEC.    

Serwis węzła cieplnego jest znacznie tańszy i bardziej komfortowy niż naprawianie usterek wynikających z jego nieprawidłowego użytkowania. Dla przykładu wymiana licznika ciepła to koszt rzędu ok. 1500 zł. Droższe naprawy np. pompy obiegowej centralnego ogrzewania zaczynają się dopiero od 2000 zł. Wymiana całej instalacji może kosztować ok. 15 000 – 30 000 zł (dla węzłów 60-80 kW) lub nawet 100 000 zł (węzły o mocy 200 kW). Dla porównania, opiekę fachowców, którzy zadbają o to, by stan instalacji był w nienagannym stanie, można uzyskać już za ok. 1200 zł rocznie.

W czyje ręce oddać?

Podobnie jak w przypadku samochodu, istnieją dwie metody na serwisowanie węzła. Można wybrać tzw. pana złotą rączkę lub przypadkową podmiejską firmę. Korzyścią jest niska cena usługi, jednak nie mamy żadnej gwarancji, że przegląd i opieka zostaną przeprowadzone na wysokim poziomie. Obsługa węzła cieplnego wymaga szczegółowych analiz.
    
"W celu utrzymania sprawności i bezpieczeństwa węzła cieplnego należy przede wszystkim regularnie przeprowadzać czynności serwisowe i konserwacyjne. Zaliczają się do nich np.: czyszczenie filtrów, monitorowanie ciśnienia w naczyniach zbiorczo-przeponowych NWP oraz wykonywanie okresowych przeglądów urządzeń hydraulicznych, wchodzących w skład węzła. Dzięki takim czynnościom niwelujemy ryzyko wystąpienia awarii do minimum" - wyjaśnia Jarosław Witek.    

Zarządcom, którym zależy na komforcie, gwarancji i jakości, polecamy usługi lokalnych przedsiębiorstw ciepłowniczych. Grupa GPEC posiada produkt „EWO”, dedykowany opiece nad węzłem cieplnym. Do 30 września 2015 r. można zamówić taką usługę, korzystając z wyjątkowej promocji: -30% na serwisowanie każdego węzła. Profesjonalna opieka instalacji dostępna jest już od 70 zł/m-c.

GRUPA GPEC - lider branży ciepłowniczej na Pomorzu. W skład Grupy GPEC wchodzi 8 pomorskich spółek: GPEC, GPEC EKSPERT, GPEC ENERGIA, GPEC MATARNIA, GPEC SERWIS, GPEC STAROGARD, GPEC TCZEW, ORCHIS ENERGIA SOPOT. Główną działalnością firmy, która istnieje na rynku już ponad 50 lat, jest dystrybucja i wytwarzanie ciepła oraz wytwarzanie energii elektrycznej. Gdańska firma znajduje się w pierwszej dziesiątce największych inwestorów na Pomorzu. Co roku ponad 90% nowo wybudowanych w Gdańsku lokali mieszkaniowych decyduje się na korzystanie z ciepła systemowego dostarczanego przez Grupę GPEC.

Źródło: GPEC

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Co jest ważne w pracy zarządcy?
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:

Produkty i technologie

1/2/2017

Aktualny numer:

Administrator 1/2/2017
W miesięczniku m.in.:
  • - Winne kulawe prawo i brak świadomości ekologicznej
  • - Projekt zmian ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych
Zobacz szczegóły

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 12506|Ocena: 3.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl