Artykuł sponsorowany

STRACIĆ NA WPŁACIE?

 Idea Bank  |  23.09.2015
Idea Bank
Czy można stracić wpłacając pieniądze na własny rachunek firmowy? Wydawałoby się to niemożliwe, a jednak paradoksalnie właśnie tak może się stać. Cała tajemnica sprowadza się prowizji bankowych, które dość łatwo przeoczyć w trakcie zapoznawania się z umową.

 

Przy wyborze rachunku dla firmy najważniejsze dla przedsiębiorcy są koszty prowadzenia samego konta czy opłaty związane z transakcjami dokonywanymi za pomocą kart płatniczych. W całej reszcie zapisanych drobnym drukiem postanowień można nie dopatrzyć się dość ważnych opłat dodatkowych. Jedną z nich może być prowizja z tytułu wpłaty gotówki w oddziale banku.

Sieć bez opłat.

Obecnie coraz więcej spraw obsługiwanych jest z użyciem Internetu. Konto dla firm nie jest tutaj wyjątkiem i bardzo często okazuje się, że wirtualne transakcje są znacznie lepszym rozwiązaniem niż te dokonywane bezpośrednio w filii banku. O ile konkurencja wymusza na instytucjach bankowych przedstawianie coraz atrakcyjniejszych produktów, to nadal pozostawiają sobie one możliwości zarobku na opłatach związanych z pewnymi określonymi transakcjami. W bardzo wielu przypadkach dotyczą one właśnie prowizji za wpłaty dokonywane w oddziale.

Ile można stracić?

Zacząć trzeba od tego, że można nie tracić w ogóle. Istnieją na rynku oferty w których wspomnianych opłat nie wprowadzono. Dotyczy to jednak tylko kilku instytucji – pozostałe twardo trzymają się prowizji za tego typu transakcje. W przypadku firm głównie operujących przelewami to niewielki problem, ale wielu przedsiębiorców prowadzących punkty sprzedaży ma na co dzień do czynienia z gotówką. To właśnie oni najczęściej odwiedzają filię banku osobiście, w celu zdeponowania pieniędzy. Nie zawsze okazuje się to opłacalne, bo prowizja od takiej operacji może być na tyle wysoka, że poważnie uszczupli zarobioną marżę. Generuje więc odczuwalne straty. Ile kosztuje wpłata gotówki „w okienku”?

Zależnie od banku opłata taka wynieść może od 0,2% do nawet 0,5% całości wpłacanej sumy. Czasami banki stosują dodatkowy dolny limit – może być to minimum prowizji wynoszące dwa, pięć a nawet piętnaście złotych.

Szczegóły jak zawsze w umowie.

Tego typu sytuacje dowodzą, że w umowach dotyczących usług finansowych nie ma mało istotnych punktów. Warto i trzeba zwracać uwagę także jak tego typu drobiazgi. Przedsiębiorcy zmuszeni do częstego deponowania gotówki, mogą to odczuć na własnej skórze, tracąc z powodu zwyczajnej operacji bankowej nie tak małą część własnego przychodu. Trzeba być uważnym w wyborze oferty dotyczącej konta firmowego, bo zaniedbanie lub przeoczenie tego typu opłat – w dłuższej perspektywie – kosztuje niebagatelne kwoty. Czasami prowizje można obejść korzystając z wpłatomatów i wrzutni – bywa bowiem, że bank naliczający opłatę za skorzystanie z możliwości zdeponowania gotówki w oddziale, nadal pozostawia opcję darmowego korzystania z tego typu urządzeń. Inne placówki zaś mogą pobierać dodatkowe prowizje nawet przy korzystaniu z wpłatomatu. Niekiedy pierwsze kilka transakcji w miesiącu wykonywane jest gratis i dopiero po przekroczeniu limitu, naliczane są opłaty.

Gdy w perspektywie prowadzenia biznesu pojawia się konieczność częstych odwiedzin w oddziale banku, naprawdę szczegółowo należy zapoznać się z umową i ewentualnie poszukać oferty innego banku. Szkoda bowiem płacić za każdy spacer do okienka…

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Co jest ważne w pracy zarządcy?
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...

Produkty i technologie

5/2018

Aktualny numer:

Administrator 5/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Ochrona danych po nowemu
  • - Udziały a wysokość zaliczki na koszty zarządu
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl