CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Wspólnota zaciąga kredyt – czy warto?

Inwestycje na poprawę estetyki i te wyższej konieczności
Paweł Ołubek  |  Administrator 9/2015  |  19.10.2015
arch. redakcji

Funkcjonujemy w czasach, których kilka (kilkanaście) lat temu nikt nie potrafił sobie wyobrazić – od wielu miesięcy ceny utrzymują się na niezmienionym poziomie, a statystki mówią, że mamy deflację. Lokaty terminowe przynoszą coraz niższe odsetki, a czasami wręcz do lokaty terminowej jednodniowej (nocnej) trzeba bankowi dopłacić w formie prowizji za przelew. Jak w takiej nietypowej sytuacji funkcjonuje kredyt? Czy rekordowo niskie oprocentowanie kredytów to wyjątkowa okazja, z której trzeba korzystać, czy też pułapka?

Ciąg dalszy artykułu...

Inwestycje na poprawę estetyki i te wyższej konieczności

Inwestycje polegające na poprawie estetyki lub modernizacji, które nie przekładają się na obniżenie kosztów eksploatacyjnych, powinny być poprzedzone podobną analizą oraz szczególnie wnikliwą konsultacją społeczną. Podjęcie decyzji o zaciągnięciu kredytu na takie cele przypomina trochę decyzję osoby fizycznej o zaciągnięciu kredytu na wyjazd wakacyjny – najpierw przyjemność, a później praca, czy odwrotnie?

W praktyce można spotkać finansowane z kredytu bankowego inwestycje, służące odnowieniu elewacji czy wykonaniu oświetlenia miejsc parkingowych, ale wynika to z bardzo rozmytej granicy pomiędzy inwestycją wyższej konieczności a inwestycją dla przyjemności. To, co dla jednych jest koniecznością (np. oświetlenie miejsc parkingowych), dla innych pozostaje zbędnym luksusem – stąd apel o szczególnie wnikliwą konsultację społeczną.

Odrębna grupą są inwestycje „wyższej konieczności”, polegające na realizacji prac, które nie przynoszą obniżenia kosztów eksploatacji, ale służą zabezpieczeniu stanu technicznego budynku i nie mogą być odsunięte w czasie, jak np. zabezpieczenie dachu zerwanego przez huragan czy naprawa naruszonej przez sąsiednią budowę konstrukcji budynku. Niezależnie od środków pochodzących z ubezpieczenia lub odszkodowań firmy budowlanej, które wpłyną na rachunek wspólnoty w przyszłości (czasami bardzo odległej). W tej sytuacji istnieje wybór pomiędzy:

  • pokryciem nakładów inwestycyjnych z jednorazową składką na szybkie wykonanie inwestycji,
  • rozłożeniem nakładów inwestycyjnych w czasie dzięki kredytowi bankowemu i (również) szybkim wykonaniem inwestycji.

Wszystko zależy od możliwości finansowych członków wspólnoty i ich zgody na poniesienie kosztów bankowych przedsięwzięcia.

Należy pamiętać o możliwości uzyskania dopłat (dotacji) do pewnych inwestycji, co znacząco poprawia efekt dźwigni finansowej. W połowie 2015 roku w Banku Gospodarstwa Krajowego były środki na premie termomodernizacyjne oraz remontowe, które pozwolą zrealizować potrzeby wszystkich zainteresowanych. Część Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska dysponuje środkami dla wspólnot mieszkaniowych, a kolejne lata dadzą wspólnotom szansę na znacznie łatwiejszy dostęp do środków unijnych w ramach nowych projektów rewitalizacji.

Ryzyko kredytowe

Jeżeli wspólnota podejmie decyzję o zaciągnięciu kredytu, to pojawiają się pytania właścicieli o ryzyko – „czy bank mnie zlicytuje, jeśli wspólnota nie będzie spłacała rat”?

Zaciągnięcie przez wspólnotę kredytu wiąże się z koniecznością zabezpieczenia. Banki zawsze domagają się jakiejś gwarancji na wypadek, gdyby wspólnota nie mogła lub nie chciała wywiązać się z umowy.

Całe szczęście, banki udzielające kredytów wspólnotom mieszkaniowym nie informowały o problemach ze spłatą zobowiązań, co świadczy o bardzo wysokiej wiarygodności finansowej wspólnot, ale obawa o możliwość egzekucji zawsze istnieje.

Należy pamiętać, że zarząd wspólnoty, podpisując umowę kredytową, zobowiązuje się w imieniu wszystkich jej członków (nawet tych głosujących przeciwko zaciągnięciu kredytu) do zwrotu pożyczonej kwoty wraz z odsetkami. Upoważnienie do zaciągnięcia takiego zobowiązania stanowi uchwała wspólnoty o zaciągnięciu kredytu oraz jego zabezpieczeniu. Od tej pory wszyscy jej członkowie odpowiadają wobec banku proporcjonalnie do posiadanych w niej udziałów.

Bank nie ma możliwości prowadzenia egzekucji tylko wobec tych członków, którzy zalegają z regulowaniem zaliczek na fundusz remontowy, gdyż stroną umowy kredytowej jest cała wspólnota, a nie jej poszczególni członkowie.

Roszczenia wobec niepłacących powinny być artykułowane przez tych członków wspólnoty, którzy wnoszą swoje zaliczki, a tym samym pokrywają koszty inwestycji całej wspólnoty. W skrajnych przypadkach, gdy nie skutkuje „presja sąsiedzka”, płacący członkowie powinni wnieść pozew do sądu i sami dochodzić należności od członków zalegających z wpłatami.

Podsumowując: kredyt jest bardzo dobrym narzędziem pozwalającym sfinansować inwestycje, ale wymaga przeprowadzenia analizy finansowej, zachowania rozsądku i dyscypliny członków wspólnoty we wnoszeniu zaliczek.

Przeczytaj też: Czy to początek kryzysu hipotecznych kredytów wysokiego ryzyka? >>>

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Szkolenie: Rozliczanie ciepła i ciepłej wody w budynkach wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Szkolenie dla wspólnot i spółdzielniPrzekazanie wiedzy i praktycznych wskazówek, jak przygotować budynek i lokale do indywidualnych rozliczeń: podstawowe wymagania zawarte w przepisach prawa, kontrole zużycia w budynku...
Chcę zobaczyć program szkolenia »


Dbałość o warunki mieszkaniowe w zasobach zarządzanych przez spółdzielnię»

Jaki grill ogrodowy wybrać? Na co zwrócić uwagę? »

mieszkańcy spółdzielni Jaki grill ogrodowy
Okres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i ... czytam więcej »

Wspólne spotkania z rodziną i znajomymi przy grillu są bardzo popularnym sposobem na spędzanie czasu ... czytam więcej»


Głowice i zawory termostatyczne - jak to działa? »

Zimne kaloryferyTermostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu... Czytam więcej »


Dlaczego woda może się wlewać do piwnicy?

Jak otworzyć bramę pilotem i to bezpłatnie?

zalane piwnice Otwieranie bramy telefonem
Zaleganie wody w piwnicach jest utrapieniem. Właściciele domków jednorodzinnych z takim problemem muszą sobie radzić sami. Lokatorzy budynków (...) czytam dalej »

Bezpłatne, zdalne sterowanie bramą lub dowolnym urządzeniem elektrycznym za pomocą uprawnionego telefonu komórkowego lub stacjonarnego, z dowolnego miejsca na Ziemi, poprzez wysłanie... chcę wiedzieć więcej»


W jaki sposób pozbyć się osadów oraz rdzy z wody i rur?

Jak dbać o ruryWoda pochodząca z natury niesie w sobie ładunek rozpuszczonych w niej soli wapnia i magnezu. To dobrze , bo wapń i magnez to pierwiastki życia , najlepiej przyswajalne z surowej ... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem liczników - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście pomiar zużycia wody możemy ... chcę wiedzieć jak»


Powiedz „nie” umowom »

Orange flexŻegnajcie długoterminowe umowy! Pobierz aplikację Orange Flex, zainstaluj eSIM-a (lub zamów tradycyjną kartę SIM) i poczuj smak wolności. Wybierz swój Plan i zmieniaj go, kiedy chcesz. Bez okresu wypowiedzenia. Bez zobowiązań. Bez problemu.... Czytam więcej »


Pompa wodna - proste i wydajne rozwiązanie dla budownictwa »
System do tymczasowego przechowywania odpadów - jaki wybrać? »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym System segregacji odpadów
Urządzenia zapewniają wysoką oszczędność energii w sektorach zastosowań domowych i mieszkaniowych, takich jak ogrzewanie i klimatyzacja, zaopatrzenie w wodę, zwiększanie ciśnienia, nawadnianie ogrodów, ... czytam więcej » Dyskusje dotyczące nowych zasad segregacji śmieci nie cichną. Od 1 stycznia mieszkańców wielu polskich miejscowości powitały nie tylko podwyżki, lecz także obowiązek dzielenia... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Ocieplenie budynku -  jaki styropian wybrać »
Detektory gazów w garażach podziemnych Jaki styropian zastosować
Ciągła kontrola stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu ... czytam więcej » Poznaj różne rodzaje oraz właściwości płyt styropianowych i dobierz do potrzeb swojego budynku... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak zwiększyć efektywność energetyczną w budynku mieszkalnym»
Seminaria dla zarządców, wspólnot i spółdzielni - dowiedz się więcej »
efektywność energetyczna Szkolenia i seminaria
Odnowa budynków mieszkalnych to wyzwanie zarówno dla zarządców nieruchomości, jak i lokatorów. Stare, nieestetyczne budynki i kamienice często potrzebują kosztownychj (...) czytaj dalej »

Odbiory lokali mieszkalnych oraz usługowych według warunków technicznych wykonania i odbioru robót (...) czytam dalej »


Chcesz usunąć szkodę po pożarze lub zalaniu? Zamów bezpłatne oględziny »

Usuwanie szkód po pożarze i zalaniu

W przypadku zalania domów w technologii szkieletowej występuje bezwzględna konieczność przeprowadzenia specjalistycznych prac osuszających. Osuszane budynki przy użyciu technologi osuszania kondensacyjnego (...) Czytam więcej »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
1-2/2020

Aktualny numer:

Administrator 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rynek nieruchomości 2019 – analiza
  • - Grunt na własność – postulaty zmian
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 11433|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11005|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl