CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

31 października - Światowy Dzień Miast

Polskie miasta potrzebują więcej mieszkań pod wynajem
Redakcja Administratora  |  30.10.2015
W Polsce 80 proc. mieszkań znajduje się w rękach prywatnych
W Polsce 80 proc. mieszkań znajduje się w rękach prywatnych
fot. archiwum własne

31 października obchodzimy ustanowiony przez ONZ Światowy Dzień Miast. W Polsce już około 60 proc. ludności zamieszkuje miasta¸ a tendencja migracji w kierunku ośrodków miejskich będzie się utrzymywać. Dynamika tych zmian wymaga od władz samorządowych wdrażania rozwiązań problemów dotyczących np. mieszkalnictwa. Według fundacji Habitat for Humanity Poland priorytetem powinien być społeczny program budowy mieszkań, które będzie można wynająć po cenie niższej niż rynkowa.

W wielu miastach w Polsce liczba zameldowanych na stałe osób regularnie wzrasta. Ta sytuacja to wyzwanie dla władz samorządowych, które muszą uwzględnić migrację dodatnią w miastach, która zapewne utrzyma się przez wiele lat. Często wynikające z niej problemy mieszkalne, powinny być szczególnie uwzględniane w strategiach zrównoważonego rozwoju, które zakładają m.in. zaspokajanie bieżących potrzeb społecznych oraz potrzeb przyszłych pokoleń.

- Przepływ ludności do miast to w największej mierze migracja zarobkowa lub naukowa, nie na miesiąc, ale na lata, a to wymaga rozlokowania wielu ludzi, którzy są na tzw. dorobku. Dlatego rozwijającemu się rynkowi pracy musi towarzyszyć rozwój mieszkalnictwa– zaznacza Małgorzata Salamon, dyrektor Fundacji Habitat for Humanity Poland.

Gdzie będziemy mieszkać?

W ciągu ostatnich 25 lat większość budowanych mieszkań to mieszkania komercyjne, na których zakup mogą pozwolić sobie nieliczni. Mówi się, że mieszkania są dostępne, jeśli cena metra kwadratowego jest zbliżona do średniej płacy. W Warszawie cena metra jest trzykrotnie wyższa i wynosi około 7,5 tys. PLN, w Krakowie cena ta sięga ok. 6 tys. PLN, a we Wrocławiu blisko 5,5 tys. PLN. Najniższą średnią cenę za metr kwadratowy lokalu mieszkalnego wśród miast wojewódzkich, oferuje rynek łódzki, wynosi ona średnio 3,8 tys. PLN. Wszystkie te ceny znacząco przekraczają średnie zarobki w Polsce, które wynoszą ok. 3 tys. PLN netto.

Co więc z tymi, dla których zakup mieszkania jest nieosiągalny? Pozostaje im wynajem, który przy aktualnej sytuacji na rynku, nadal jest bardzo dużym obciążeniem dla większości zainteresowanych. Tu pojawia się potrzeba wdrażania rozwiązań, które pozwolą na obniżenie tych kosztów.

W Polsce zaledwie 20 proc. wybudowanych mieszkań nie należy do osób prywatnych – wśród nich znajdują się mieszkania komunalne i socjalne należące do samorządów oraz lokale wybudowane np. przez Towarzystwa Budownictwa Społecznego, które wynająć można na korzystnych warunkach czynszowych. W innych europejskich miastach takie mieszkania stanowią około 60 proc.

Reszta - aż 80 proc. mieszkań znajduje się w rękach prywatnych. Wiele z nich wynająć można bezpośrednio od właścicieli. Z danych opracowanych przez Lion’s Bank wynajem mieszkań w Warszawie jest dwukrotnie droższy niż w Niemczech i trzykrotnie droższy niż w Austrii. Średnio w Europie kwota potrzebna do zakupu nieruchomości wystarczyłaby na 26 lat wynajmowania. W Polsce wystarcza na zaledwie 15 lat. Na wynik wpływają dwa czynniki – wartość nieruchomości oraz wysokość czynszów najmu. Te ostatnie w Polsce są relatywnie wysokie. Drożej jest jedynie w Czarnogórze, Rumunii i na Węgrzech.

W lepszym mieście, lepsze życie

Według badań opinii publicznej, przeprowadzonych na zlecenie Fundacji Habitat for Humanity brak mieszkania i perspektyw na rozwiązanie tej sytuacji jest jednym z trzech głównych problemów polskich rodzin. Uważa tak bowiem aż 52% respondentów. Bardziej problematyczne wydaję im się jedynie bezrobocie oraz zbyt niskie dochody. Kwestie te silnie wpływają na ich życiowe decyzje, takie jak liczba posiadanych dzieci czy zarobkowy wyjazd za granicę.

- Zwracając uwagę na tendencje migracyjne Polaków, włączamy się w dyskusję, by podkreślić, że priorytetowe dla rozwoju miasta jest wsparcie budownictwa społecznego - czynszowego, tańszego i ułatwiającego mobilność ludności w poszukiwaniu pracy. Obecnie dla osób zarabiających nie najniższą, a średnią krajową wynajem nawet kawalerki jest znaczącym obciążeniem budżetu - powiedziała Małgorzata Salamon, dyrektor Fundacji Habitat for Humanity Poland - Biorąc pod uwagę zapotrzebowanie powinniśmy rocznie budować co najmniej 30 tys. mieszkań o umiarkowanym czynszu, dlatego tak ważny jest rozwój i wsparcie społeczne dla programu budownictwa społecznego.

Z tego względu 30-40 proc. mieszkań budowanych przez najbliższe 10 lat powinno być przeznaczone na wynajem na korzystnych warunkach czynszowych. Nowe mieszkania nie muszą być budowane wyłącznie z budżetu publicznego. Można iść innymi, równoległymi drogami: jedna to Towarzystwa Budownictwa Społecznego. W tym roku została uchwalona ustawa umożliwiająca uruchomienie w 2015 r. rządowego programu finansowania społecznego budownictwa czynszowego. W perspektywie 10 lat ma powstać co najmniej 30 tys. mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu.

Polska jako kraj, w którym mieszka się godnie

Z okazji światowego Dnia Mieszkalnictwa, który obchodzony był 5 października, Fundacja Habitat for Humanity Poland przygotowała Raport „Mieszkalnictwo w Polsce” jako podstawę debaty na temat poprawy sytuacji mieszkaniowej. Rekomendacje z niego płynące w perspektywie długoterminowej wymagają zmian legislacyjnych oraz uwrażliwienia społeczeństwa na temat konieczności poprawy standardów mieszkaniowych. Wszyscy powinniśmy mieć świadomość, jak ogromny wpływ ma ten problem na pozostałe kwestie społeczne, takie jak: rynek pracy, polityka rodzinna czy wykluczenie społeczne.

Habitat for Humanity Poland zaprasza do debaty na temat mieszkalnictwa na stronie Społecznego Forum Polityki Mieszkaniowej – www.forummieszkaniowe.org.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Ogrzewanie podłogowe - ile to kosztuje?

Jakie urządzenia grzewcze zapewniają niskie koszty eksploatacyjne?

ogrzewanie podłogowe urządzenia grzewcze
Dla zdecydowanej większości użytkowników grzejniki kojarzą się z białą plamą widniejącą pod oknem. Taki obowiązywał dotychczas standard. Obecnie inwestorzy dążą do tego, by ten stały w naszej strefie klimatycznej element wyposażenia był jak najmniej widoczny... czytam więcej »

Chcesz aby koszty eksploatacyjne ogrzewania były niższe o ok. 50% niż w przypadku ogrzewania gazem ziemnym i aż 70% niż w przypadku ... czytam więcej»


Jakie pompy ciepła i kotły wybrać do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami?

Pożar budynku Programy dla zarzadcow
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Nowoczesne oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami cechuje przede wszystkim mobilność, kompleksowość i skalowalność. Wszystko to... czytam więcej»


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Gaz dla wspólnotCzy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.INFO

PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.info

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
11/2019

Aktualny numer:

Administrator 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Odpowiedzialność za szkody "chodnikowe"
  • - Split payment – co nowego?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17740|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 11090|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10665|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl