CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ile kosztuje docieplenie dachu i ile na tym można oszczędzić? ‎
https://derowerk2.administrator24.info/▲
Wypełnij formularz o swoim budynku i dowiedz się ile będzie kosztowało ocieplenie dachu i jak wpłynie to na Twoje oszczedności, gdy...
Kategorie: ocieplenie, dach, termomodernizacja, stropodachy, cena ocieplenie,

31 października - Światowy Dzień Miast

Polskie miasta potrzebują więcej mieszkań pod wynajem
Redakcja Administratora  |  30.10.2015
W Polsce 80 proc. mieszkań znajduje się w rękach prywatnych
W Polsce 80 proc. mieszkań znajduje się w rękach prywatnych
fot. archiwum własne

31 października obchodzimy ustanowiony przez ONZ Światowy Dzień Miast. W Polsce już około 60 proc. ludności zamieszkuje miasta¸ a tendencja migracji w kierunku ośrodków miejskich będzie się utrzymywać. Dynamika tych zmian wymaga od władz samorządowych wdrażania rozwiązań problemów dotyczących np. mieszkalnictwa. Według fundacji Habitat for Humanity Poland priorytetem powinien być społeczny program budowy mieszkań, które będzie można wynająć po cenie niższej niż rynkowa.

W wielu miastach w Polsce liczba zameldowanych na stałe osób regularnie wzrasta. Ta sytuacja to wyzwanie dla władz samorządowych, które muszą uwzględnić migrację dodatnią w miastach, która zapewne utrzyma się przez wiele lat. Często wynikające z niej problemy mieszkalne, powinny być szczególnie uwzględniane w strategiach zrównoważonego rozwoju, które zakładają m.in. zaspokajanie bieżących potrzeb społecznych oraz potrzeb przyszłych pokoleń.

- Przepływ ludności do miast to w największej mierze migracja zarobkowa lub naukowa, nie na miesiąc, ale na lata, a to wymaga rozlokowania wielu ludzi, którzy są na tzw. dorobku. Dlatego rozwijającemu się rynkowi pracy musi towarzyszyć rozwój mieszkalnictwa– zaznacza Małgorzata Salamon, dyrektor Fundacji Habitat for Humanity Poland.

Gdzie będziemy mieszkać?

W ciągu ostatnich 25 lat większość budowanych mieszkań to mieszkania komercyjne, na których zakup mogą pozwolić sobie nieliczni. Mówi się, że mieszkania są dostępne, jeśli cena metra kwadratowego jest zbliżona do średniej płacy. W Warszawie cena metra jest trzykrotnie wyższa i wynosi około 7,5 tys. PLN, w Krakowie cena ta sięga ok. 6 tys. PLN, a we Wrocławiu blisko 5,5 tys. PLN. Najniższą średnią cenę za metr kwadratowy lokalu mieszkalnego wśród miast wojewódzkich, oferuje rynek łódzki, wynosi ona średnio 3,8 tys. PLN. Wszystkie te ceny znacząco przekraczają średnie zarobki w Polsce, które wynoszą ok. 3 tys. PLN netto.

Co więc z tymi, dla których zakup mieszkania jest nieosiągalny? Pozostaje im wynajem, który przy aktualnej sytuacji na rynku, nadal jest bardzo dużym obciążeniem dla większości zainteresowanych. Tu pojawia się potrzeba wdrażania rozwiązań, które pozwolą na obniżenie tych kosztów.

W Polsce zaledwie 20 proc. wybudowanych mieszkań nie należy do osób prywatnych – wśród nich znajdują się mieszkania komunalne i socjalne należące do samorządów oraz lokale wybudowane np. przez Towarzystwa Budownictwa Społecznego, które wynająć można na korzystnych warunkach czynszowych. W innych europejskich miastach takie mieszkania stanowią około 60 proc.

Reszta - aż 80 proc. mieszkań znajduje się w rękach prywatnych. Wiele z nich wynająć można bezpośrednio od właścicieli. Z danych opracowanych przez Lion’s Bank wynajem mieszkań w Warszawie jest dwukrotnie droższy niż w Niemczech i trzykrotnie droższy niż w Austrii. Średnio w Europie kwota potrzebna do zakupu nieruchomości wystarczyłaby na 26 lat wynajmowania. W Polsce wystarcza na zaledwie 15 lat. Na wynik wpływają dwa czynniki – wartość nieruchomości oraz wysokość czynszów najmu. Te ostatnie w Polsce są relatywnie wysokie. Drożej jest jedynie w Czarnogórze, Rumunii i na Węgrzech.

W lepszym mieście, lepsze życie

Według badań opinii publicznej, przeprowadzonych na zlecenie Fundacji Habitat for Humanity brak mieszkania i perspektyw na rozwiązanie tej sytuacji jest jednym z trzech głównych problemów polskich rodzin. Uważa tak bowiem aż 52% respondentów. Bardziej problematyczne wydaję im się jedynie bezrobocie oraz zbyt niskie dochody. Kwestie te silnie wpływają na ich życiowe decyzje, takie jak liczba posiadanych dzieci czy zarobkowy wyjazd za granicę.

- Zwracając uwagę na tendencje migracyjne Polaków, włączamy się w dyskusję, by podkreślić, że priorytetowe dla rozwoju miasta jest wsparcie budownictwa społecznego - czynszowego, tańszego i ułatwiającego mobilność ludności w poszukiwaniu pracy. Obecnie dla osób zarabiających nie najniższą, a średnią krajową wynajem nawet kawalerki jest znaczącym obciążeniem budżetu - powiedziała Małgorzata Salamon, dyrektor Fundacji Habitat for Humanity Poland - Biorąc pod uwagę zapotrzebowanie powinniśmy rocznie budować co najmniej 30 tys. mieszkań o umiarkowanym czynszu, dlatego tak ważny jest rozwój i wsparcie społeczne dla programu budownictwa społecznego.

Z tego względu 30-40 proc. mieszkań budowanych przez najbliższe 10 lat powinno być przeznaczone na wynajem na korzystnych warunkach czynszowych. Nowe mieszkania nie muszą być budowane wyłącznie z budżetu publicznego. Można iść innymi, równoległymi drogami: jedna to Towarzystwa Budownictwa Społecznego. W tym roku została uchwalona ustawa umożliwiająca uruchomienie w 2015 r. rządowego programu finansowania społecznego budownictwa czynszowego. W perspektywie 10 lat ma powstać co najmniej 30 tys. mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu.

Polska jako kraj, w którym mieszka się godnie

Z okazji światowego Dnia Mieszkalnictwa, który obchodzony był 5 października, Fundacja Habitat for Humanity Poland przygotowała Raport „Mieszkalnictwo w Polsce” jako podstawę debaty na temat poprawy sytuacji mieszkaniowej. Rekomendacje z niego płynące w perspektywie długoterminowej wymagają zmian legislacyjnych oraz uwrażliwienia społeczeństwa na temat konieczności poprawy standardów mieszkaniowych. Wszyscy powinniśmy mieć świadomość, jak ogromny wpływ ma ten problem na pozostałe kwestie społeczne, takie jak: rynek pracy, polityka rodzinna czy wykluczenie społeczne.

Habitat for Humanity Poland zaprasza do debaty na temat mieszkalnictwa na stronie Społecznego Forum Polityki Mieszkaniowej – www.forummieszkaniowe.org.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Wszystko o ogrzewaniu osiedla gazem LPG »

Ogrzewanie osiedlaPlanujesz zmianę ogrzewania, ale nie masz dostępu do gazu ziemnego lub ciepła systemowego?Czytam więcej »


Nowoczesna alternatywa dla tradycyjnej naprawy rur »

Ogrzewanie osiedlaJak łatwo i bezinwazyjnie przeprowadzić remont przy pomocy rewolucyjnej technologii?Czytam więcej »


Stacja dezynfekcji w budynku - co wybrać? »

Stacja do dezynkecjiKoronawirus, który opanował niemal cały świat, znacząco zmienił funkcjonowanie naszej codzienności. To, że mamy więcej swobód, nie znaczy, że cały... Czytam więcej »


Poznaj tajemnicę komfortowej i taniej pompy cieplnej »

Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »

pompy ciepła i ogrzewanie kotły
Pompy ciepła w dzisiejszych czasach to bardzo nowoczesne i zautomatyzowane urządzenia. Przy prawidłowym zaprojektowaniu, wykonaniu instalacji i eksploatacji, nie generują... Chcę wiedzieć »

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do ogrzewania małych, jak i dużych powierzchni... czytam więcej »


Czy wiesz, że wykonanie równoważenia instalacji może doprowadzić do 35% obniżenia rachunków ze energię grzewczą?

oszczedzanie energii grzewczejWykonanie równoważenia instalacji, w trakcie prac termomodernizacyjnych, zapobiega występowaniu negatywnych zjawisk w instalacji, takich jak: podprzepływy i nadprzepływy, które... Czytam więcej »


Jak wykonać ocieplenie w systemie ETICS?

austrotherm badanie Etics Ocieplenie ścian zewnętrznych budynku w systemie ETICS poprawia zarówno trwałość, jak i izolacyjność cieplną budynku. Wszystkie czynności, które dotyczą ocieplenia budynku w systemie ETICS należy... Czytam więcej »


Bezpieczne place zabaw na osiedlu - jakie atesty?

Fundusze Termomodernizacji i Remontów - nowe zasady?

Place zabaw na osiedlu Fundusz remontowy
W naszym kraju powstaje coraz więcej miejsc, które służą aktywnemu spędzaniu czasu – place zabaw, siłownie plenerowe. Jednak ich funkcja nie sprowadza się jedynie... Czytam więcej »

Fundusz Termomodernizacji i Remontów utworzono w Banku Gospodarstwa Krajowego w miejsce Funduszu Termomodernizacji. Podstawą prawną Funduszu jest ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i... Czytam więcej »


Fasada, podłoga, dach - ocieplenie na ocieplenie »

Jak oszczędzić i zatrzymać ciepło w swoim domu? »

dezynfekcja wody w instalacji ciepło w domu
W przypadku budynków, w których ochrona cieplna ścian przed utratą ciepła jest niewystarczająca w stosunku do obowiązujących standardów energooszczędności, możliwe... czytam dalej »

Czy wiesz, że skuteczna izolacja termiczna budynku to inwestycja, która się zwraca w czasie krótszym, niż myślisz? To nie tylko ciepło w twoim domu, to także... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników i filtrowanie zanieczyszczń »

Ciepła woda użytkowa odpowietrzenie kaloryferów

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Oto śmietniki, które zdobią osiedla»
Detektory gazów w garażach śmietniki ese
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Miejsca składowania odpadów to przeważnie duży problem dla zarządcy. Jak utrzymać go w czystości i sprawić, aby nie szpecił wizerunku osiedla, a stał się jego wizytówką... czytam dalej »

Całodobowy nadzór nad osiedlem o wiele taniej?
Jak wybrać dobry ciepłomierz »
monitoring osiedla i budynku ciepłomierze jaki wybrać
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Zdalny odczyt mediów to na obecny czas – trwającej pandemii – pożądane rozwiązanie. Trzeba przyznać, że  z powodzeniem jest wykorzystywany w mieszkalnictwie. Postęp w dziedzinie technik informatycznych... Masz pytanie odnośnie instalacji ciepłomierza? Zadzwoń! +48 603 50 90 05»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.INFO

PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.info

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
7-8/2020

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Zmiany w Prawie budowlanym
  • - Wyrok eksmisyjny w SM
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 19448|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 16585|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11860|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl