CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ile kosztuje docieplenie dachu i ile na tym można oszczędzić? ‎
https://derowerk2.administrator24.info/▲
Wypełnij formularz o swoim budynku i dowiedz się ile będzie kosztowało ocieplenie dachu i jak wpłynie to na Twoje oszczedności, gdy...
Kategorie: ocieplenie, dach, termomodernizacja, stropodachy, cena ocieplenie,

O kosztorysowaniu robót hydroizolacyjnych (cz. 3)

mgr inż. Maciej Rokiel  |  Administrator 10/2015  |  16.11.2015  |  5
Mury z pustkami lub szczelinami zawsze stanowią problem przy wykonywaniu iniekcji.
Mury z pustkami lub szczelinami zawsze stanowią problem przy wykonywaniu iniekcji.
Maciej Rokiel

Prace naprawczo-renowacyjne w zawilgoconych budynkach obejmują przede wszystkim zagadnienia związane z odtwarzaniem izolacji poziomej i pionowej. Muszą ponadto rozwiązywać problem związany z obecnością w zawilgoconym murze związków soli, ale mogą także obejmować rzeczywiste sposoby osuszania obiektu (np. za pomocą osuszaczy absorpcyjnych, kondensacyjnych itp.) oraz sposoby naprawy elewacji (m.in. czyszczenie, spoinowanie, wzmacnianie podłoży, hydrofobizacja, scalanie kolorystyczne, naprawa spękanych tynków).

Wspomniane prace uzupełnia także zespół czynności towarzyszących, które polegają na wykonaniu nowych instalacji sanitarnych, grzewczych, elektrycznych, wentylacyjnych lub klimatyzacyjnych; udrożnieniu lub zmianie sposobu odprowadzenia wód opadowych czy wreszcie reprofilacji otaczającego terenu. Ich rezultatem jest trwałe zmniejszenie poziomu zawilgocenia ścian (najczęściej do poziomu 3–6% wilgotności masowej), umożliwiające prowadzenie dalszych prac budowlanych lub konserwatorskich, a po ich wykonaniu zapewniające właściwą eksploatację.

Do zasadniczych etapów prac renowacyjnych należą:

 • odtworzenie izolacji poziomej (najczęściej za pomocą iniekcji),
 • wykonanie wtórnych izolacji pionowych i izolacji posadzki,
 • zastosowanie tynków renowacyjnych.

Bezwzględnym wymogiem pozwalającym na wykonanie poprawnej kalkulacji jest znajomość technologii robót przez kosztorysanta. Jest ona zupełnie inna niż tradycyjne technologie z epoki „papy na lepiku”, do tego jakość dokumentacji projektowej, zdaniem autora, bardzo często pozostawia bardzo wiele do życzenia, zwłaszcza w przypadku zamówień objętych ustawą o zamówieniach publicznych (rzeczoznawcy i projektanci konkurują na przetargach. Dlatego to, co wydaje się niezbędne dla określenia poprawności rozwiązań technologicznych, jest często projektowane na tak zwane wyczucie, z pominięciem wnikliwej i rzetelnej oceny przyczyny, po to, aby maksymalnie zmniejszyć koszty wykonywanych usług projektowych).

Specyfika prac naprawczych powoduje, że jednoznaczne określenie ilości (przedmiaru) prac jest bardzo trudne, a w niektórych sytuacjach – wręcz niemożliwe.

Zacznijmy od przepony poziomej. Niezależnie od sposobu wykonywania iniekcji (ciśnieniowa, grawitacyjna, jednorzędowa, dwurzędowa), technologia tych robót przedstawia się następująco:

 • wyznaczenie linii i odległości odwiertów na ścianie,
 • wywiercenie otworów o żądanej średnicy,
 • odpylenie otworów,
 • wstępna iniekcja otworów rzadką zaprawą wypełniającą ewentualne pustki i ubytki (opcjonalnie),
 • ponowne wywiercenie otworów w tych samych miejscach lub kilka cm powyżej (opcjonalnie),
 • odpylenie otworów (opcjonalnie),
 • wysycanie pasa muru preparatem tworzącym przeponę poziomą,
 • zasklepienie odwiertów specjalną zaprawą.

Dopiero potem można przystąpić do kalkulacji prac polegających na wykonaniu przepony poziomej. Przede wszystkim należy przyjąć:

 • średnicę otworów,
 • kąt i długość nawiertów,
 • rozstaw otworów.

Dlaczego tak istotne jest precyzyjne podanie warunków brzegowych, np. kąta nachylenia otworu?

Łatwo sprawdzić, że zmiana kąta nachylenia otworu skutkuje zmianą długości nawiertu, np. dla ściany o długości 100 m i grubości 75 cm, przy rozstawie otworów co 12,5 i kącie nachylenia 300 łączna długość nawiertów wynosi 619 m, a dla kąta nachylenia 450 – aż 758 m, co nie pozostaje bez wpływu na końcową wartość robót.

Z pewną dozą ostrożności podchodzić należy do zużycia preparatów do iniekcji. Ich producenci podają albo przedział zużycia, albo minimalną ilość niezbędną do wprowadzenia w mur. Problem polega jednakże na tym, że rzeczywiste zużycie (podawane albo na 1 m2 rzutu poziomego muru, albo na 1 mb długości muru o konkretnej grubości) może się różnić, i to dość znacznie. Do tego zużycie zależy także od rodzaju preparatu.

Nie zawsze można też przewidzieć obecność wewnątrz muru rys i pustek, które wymagają zasklepienia przed właściwą iniekcją (o ile nie są stosowane kremy iniekcyjne). Nawet wykonanie próbnych nawiertów i iniekcji w połączeniu ze szczegółowymi oględzinami muru nie daje gwarancji, że nie wystąpią tego typu problemy. Podane powyżej informacje to podstawowa wiedza, którą powinien mieć kosztorysant wykonujący kalkulację na tego typu prace iniekcyjne.

Opisany poniżej przykład, niewątpliwie dość skrajny, pozwala na pokazanie skutków błędów wynikających z nieznajomości przez kosztorysanta technologii robót, oraz udowadnia, że w pracach renowacyjnych należy zawsze liczyć się z dodatkowymi, czasem niemożliwymi do przewidzenia, kosztami.

Prace wykonywane były w zabytkowym, XIX-wiecznym kościółku o konstrukcji murowej, z cegły pełnej i bloków z kamieni naturalnych. Z typowych robót renowacyjnych projekt przewidywał odtworzenie izolacji poziomej metodą iniekcji chemicznej, odtworzenie izolacji pionowej oraz wykonanie tynków renowacyjnych wewnątrz kościoła oraz naprawę ceglanej elewacji (czyszczenie, naprawa spoin i cegieł, naprawa tynków zewnętrznych, hydrofobizacja). To był pierwszy etap robót. W dalszym etapie miała być wykonywana naprawa więźby i pokrycia dachowego oraz inne typowe prace konserwatorskie. Jakkolwiek przykład dotyczy kościoła, jednak te same problemy, wynikające ze specyfiki prac naprawczych, mogą pojawić przy pracach renowacyjnych w każdym budynku.

Czytaj też: O kosztach i kosztorysowaniu robót hydroizolacyjnych (cz. 1) >>>

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Gdzie można kupić niedrogie detektory gazu »

Uwaga na gaz w garażachGaraże i parkingi są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... Czytam więcej »


Pojemniki na śmieci – jak je zasłonić? »

Jak pozbyć się wilgoci, pleśni i grzybów z mieszkania?

pojemniki na odpady mieszkania wentylacja budynku
Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, właściciel nieruchomości wyposaża nieruchomość w pojemniki, służące do zbierania odpadów, ulegających biodegradacji, ze szczególnym uwzględnieniem... Chcę wiedzieć »

Mikroklimat w budynkach wywiera duży wpływ na zdrowie i samopoczucie ludzi, zwierząt, roślin, a także na efektywność przebiegu procesów produkcyjnych i przemysłowych. Zapewnienie optymalnych warunków w pomieszczeniach jest głównym zadaniem wentylacji... czytam więcej »


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »

Kocio jaki wybraćW blisko połowie gospodarstw domowych w Polsce do ogrzewania wykorzystuje się kotły na paliwa stałe. Wynika to ze względów ekonomicznych i technicznych, dostępności paliw... Czytam więcej »


Pobierz darmowy poradnik "Uzdatnianie wody w instalacjach HVAC"»

Jak wyeliminować błędy w działaniu zaworów i głowic?

Pobierz poradnik uzdatnianie wody w instalacjach HVAC zawory i głowice
Wymagania odnośnie wody w instalacjach grzewczych reguluje Polska Norma PN-EN 12952-12. Jak podnieść jakość wody? Jak obniżyć koszty instalacji grzewczej i chłodniczej? Jak zadbać o bezpieczeńśtwo i komfort mieszkańców... Czytam więcej »

instalacja grzewcza również „przeżywa” stany chorobowe, które bez właściwego diagnozowania nie będą możliwe do usunięcia. W konsekwencji praca systemu jest... czytam więcej»


Czysta woda, wolna od zanieczyszczeń i bakterii - jak ją zapewnić?

Zimne kaloryferyWoda w postaci aerozolu wodno-powietrznego, wydostająca się z instalacji zawierających bakterię Legionella, może powodować chorobę legionistów lub mniej niebezpieczną... Czytam więcej »


Nie uwierzysz! Zapewnij sobie ciepłą wodę do woli»

Czy to możliwe? Nowa bezobsługowa i ekologiczna kotłownia, bez obciążeń finansowych! »

Kompleksowa energia kotłownia bez nakładów finansowych
Ciepła woda użytkowa, czysta i w dużej ilości, o stałej temperaturze, kiedy tylko zapragniecie... czytam dalej »

Brak obciążeń finansowych związanych z budową/modernizacją kotłowni gazowej. EWE bierze na siebie ciężar finansowania i budowy kotłowni... chcę wiedzieć więcej»


Masz problem z wentylacją pomieszczeń? Zobacz to rozwiązanie?

Wentylacja pomieszczeńKuchnia to miejsce szczególne -  to serce każdego domu. Wracając zmęczony zgiełkiem dnia codziennego pragniesz spokoju. Teraz już możesz przygotować posiłki lub... Chcę zobaczyć »


Rozwiązania polecane dla administratorów i zarządców budynków »

Jak zadbać o prawidłowe powietrze w pomieszczeniu?

wiata rowerowa klimatyzatory na budynku

Coraz ciekawsze rozwiązania spotykam na polskich osiedlach. Dbałość o zadowolenie mieszkańca staje się priorytetem, dzięki czemu... Czytam więcej »

Dobre samopoczucie zależy od jakości powietrze i kliamtu panującego w pomieszczeniu w którym przebywamy i... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


Obniżenie kosztów energii elektrycznej w obwodach administracyjnych »
Oto śmietniki, które zdobią osiedla»
Licznik energii - oszczędzanie śmietniki ese
Wzrost cen energii zmusza administratorów obiektów do szukania sposobów obniżania kosztów na fakturach za energię elektryczną... czytam więcej » Miejsca składowania odpadów to przeważnie duży problem dla zarządcy. Jak utrzymać go w czystości i sprawić, aby nie szpecił wizerunku osiedla, a stał się jego wizytówką... czytam dalej »

Elewacje szklane - czyszczenie i naprawa »
Jak wybrać dobry ciepłomierz »
elewacje czyszczenie i naprawa ciepłomierze jaki wybrać
Prawidłowo wykonane polerowanie nie wytworzy zniekształceń optycznych wobec czego nie pogorszy walorów estetycznych szlifowanego szkła.... czytam więcej » Zdalny odczyt mediów to na obecny czas – trwającej pandemii – pożądane rozwiązanie. Trzeba przyznać, że  z powodzeniem jest wykorzystywany w mieszkalnictwie. Postęp w dziedzinie technik informatycznych... Masz pytanie odnośnie instalacji ciepłomierza? Zadzwoń! +48 603 50 90 05»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Trwałość i niezawodność termomodernizacji budynków »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Projektowanie termomodernizacji budynków koncentruje się na doborze materiału i grubości ocieplenia, doborze okien oraz nośnika... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
9/2020

Aktualny numer:

Administrator 9/2020
W miesięczniku m.in.:
 • - Sąsiedzkie spory
 • - Jaki domofon wybrać?
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 19740|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 17039|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 12078|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl