CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Czy płyty styropianowe na elewację budynku to dobry pomysł? » ‎
www.administrator24.info/artykul/id10731,jak-nakladac-klej-do-styropianu-plyty-styropianowe-na-elewacje
Płyty styropianowe, aby spełniły swoje funkcje wymagają odpowiedniego montażu. Nie bez znaczenia jest...
Kategorie: jakość styropianu, styropian, klej do styropianu elewacyjnego,

Po POWER RING 2015

Czy „ po nas choćby potop”!
Helena Śpiewak  |  28.12.2015  |  1
Dobra wiadomość: 2015 to pierwszy rok wstrzymania wzrostu globalnej emisji gazów cieplarnianych, w tym najważniejszego z nich dwutlenku węgla
Dobra wiadomość: 2015 to pierwszy rok wstrzymania wzrostu globalnej emisji gazów cieplarnianych, w tym najważniejszego z nich dwutlenku węgla
fot. archiwum własne

Świat próbuje jednoczyć wysiłki w walce z globalnym ociepleniem, aby  to popularne w Polsce powiedzenie dosłownie nie  zagroziło nam w niedalekiej przyszłości. Do coraz większej liczby ludzi zaczyna docierać, że stoimy w obliczu katastrofy klimatycznej. Przykładem może być ostatni szczyt klimatyczny w Paryżu COP 21 z udziałem prawie 200 krajów. Zakończył się podpisaniem wspólnego porozumienia o redukcji emisji gazów cieplarnianych. 

W Paryżu euforia, że do porozumienia doszło. „Historyczny” szczyt, tak nazwali go komentatorzy. Zatrzymajmy globalne ocieplenie! Historyczny szczyt! Apel prezydenta USA: Ocalmy Ziemię! Niech żyje ONZ! Cudowny dzień dla planety! Takie i podobne hasła towarzyszyły podpisaniu przez 195 państw konwencji klimatycznej, której celem ma być ograniczenie globalnego ocieplenia do 2 stopni Celsjusza (czyli ograniczenie wzrostu średniej temperatury globalnej poniżej 2 stopni), a nawet - jak chcieliby niektórzy - do 1-1,5 stopnia!

Czy COP 21 wpłynie na zmianę polityki klimatycznej w poszczególnych krajach? Warto podkreślić, że w Paryżu nie podpisano żadnych prawnych zobowiązań ani ratyfikacji. A same postanowienia nie wystarczą, aby zmienić klimat. Ale na pewno to przełom w skali światowej. Uczestnicy szczytu zrozumieli, że światu grozi katastrofa klimatyczna! Że trzeba coś zrobić, że nie mamy już wyboru. Ani czasu! Teraz wszystko zależy już tylko od działań poszczególnych krajów. Nie określono terminu ich zakończenia, bo realne modele zobowiązań wahają się między 2 a 5 st. (w odróżnieniu od obiecywanych 1-1,5 st.), czyli dobrze będzie, gdy globalne ocieplenie wzrośnie tylko o tyle, nie więcej. Zapadła decyzja: niech każdy kraj stara się sam ograniczać wzrost emisji gazów cieplarnianych. Co pięć lat będą podsumowania i zwiększanie celów, co nada polityce klimatycznej odpowiednie tempo. Miejmy nadzieję, ze obecna słabość celów  nie zmieni długofalowych programów. Przytaczano tu casus Volkswagena. Oszukał wszystkich montując w swoich samochodach, niezgodnie z deklarowanymi, fałszywe wskaźniki emisji.

Ale i tak zagrożenie zmianami klimatycznymi najlepiej rozumie Europa. USA ma kłopoty: tylko 40 stanów podjęło zobowiązania, pozostałe 10 stanów nie chce nic robić!

Dobra wiadomość: 2015 to pierwszy rok wstrzymania wzrostu globalnej emisji gazów cieplarnianych, w tym najważniejszego z nich dwutlenku węgla. Co dalej? Czy w następnych latach emisja CO2 będzie spadać, czy znowu pójdzie w górę? Nie wiadomo. Świat podjął w Paryżu decyzję o zmianie paradygmatu gospodarczego. W porozumieniu zawarto propozycję, by emisję dwutlenku węgla zacząć zmniejszać jak najszybciej, a w II połowie XXI w. przejść na tzw. gospodarkę zeroemisyjną. Oznacza to, że zmiany związane z rozwojem niskoemisyjnym zdecydowanie przyspieszą. Jeżeli Polska nie pójdzie w tym kierunku, stanie się skansenem Europy! A to odbije się zarówno na jej konkurencyjności, jak i na innowacyjności. Musimy odrzucić mit, że tylko węgiel dostarcza nam bezpieczeństwa gospodarczego, i możliwie szybko przestawić się na nowe technologiczne rozwiązania. Wykorzystanie szansy, jaką daje transformacja w kierunku niskoemisyjnym, wiąże się oczywiście ze zmianami w wielu ważnych dla naszej gospodarki branżach: energetyce, transporcie, budownictwie, przemyśle, rolnictwie czy leśnictwie. Już zresztą słyszymy o nowatorskich projektach, np. o wirtualnych elektrowniach, inteligentnej energetyce, reaktorach atomowych 4. (Polska ma jeden) i 5. generacji.

Mimo że wszystkim tak zależy na wprowadzaniu gospodarki niskoemisyjnej, w paryskim porozumieniu nie ma ani słowa o dekarbonizacji. I to chyba dla nas dobra wiadomość!

Badania dowodzą, że na razie paliwa kopalne wykorzystuje się do produkcji paliw odnawialnych. Ale planeta jest skończona i… w pewnym momencie nie będzie skąd brać. Gospodarka dociera do swych granic. Czy istnieje alternatywa? Tak, docelowo mówi się o gospodarce i ekonomii cyrkularnej. Wywodzi się z obserwacji naturalnych ekosystemów, w których nie istnieją odpady, a wszystko, co produkuje przyroda, służy do następnego cyklu życia. A więc nadszedł czas poszukiwania takich produktów i usług, które przy każdej kolejnej transformacji (demontażu, recyklingu, naprawie itp.) przystosują je do ponownego zastosowania.

Ciekawostki:

  • 300 mln Hindusów nie ma obecnie dostępu do elektryczności,
  • chociaż w 2011 r. klasa średnia Chin i Indii stanowiła 3% klasy średniej na świecie, wg szacunków w 2030 r. ma stanowić już 1/3 ,
  • obrączka ślubna (5 g złota) dostarcza balast ekologiczny o wadze 3 ton!

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak usunąć zanieczyszczenia z instalacji wodociągowej »

Zanieczyszczenia w wodzie instalacyjnejZanieczyszczenia występujące w wodzie instalacyjnej, często o charakterze ferromagnetycznym mogą powodować następujące problemy: nieprawidłowe działanie automatycznych odpowietrzników... Czytam więcej »Urządzenia do pomiaru i regulacji ciepła w pomieszczeniach - jak oszczędzić na cieple ?

W czym może pomóc izolacja stropów i sufitów piwnic oraz garaży
Dowiedz się, ile kosztuje izolacja stropów piwnic i garaży?

Ciepło i zawór ciepła Ocieplanie garażów i piwnic
Sprawne działanie urządzeń do pomiaru i regulacji ciepła w pomieszczeniach, a także współpraca tych urządzeń jest bardzo ważną kwestią. Dlaczego? czytam dalej »

Odpowiednia izolacja stropów i sufitów piwnic oraz garaży pomoże zmniejszyć przede wszystkim zużycie ciepła. Jest również jedynym sposobem, by uporać się z zimną podłogą w pomieszczeniu nad piwnicą... Chcę wiedzieć, ile to kosztuje»Układy dystrybucji wody użytkowej i grzewczej »

Dystrybucja wodyMają za zadanie dostarczyć wodę i energię do budynków w sposób bezpieczny i optymalny. Ich jakość decyduje w dużej mierze o jakości całej instalacji (...) zobacz więcej »


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Co zrobić, by nie wymieniać rur ?

Wymiana rur w budynkuKażdego dnia w budynkach mieszkalnych wymieniane są rury, szczególnie piony wody ciepłej. Przyczyna jest zawsze ta sama: kamień ... zobacz więcej »


Jak zadbać o dobry wygląd lub renowację elewacji budynku»
Jak powstają awarie pomp i instalacji wodociągowych»
czyszcenie i renowacja elewacji Monitoring pomp i instalacji
Jednym z najważniejszych powodów, poza ekologią, jest fakt nienaruszania w trakcie czyszczenia naturalnej struktury materiału poddawanego rewitalizacji. Technologie można stosować do powierzchni z wapieni, wapieni zbitych, wszelkiego rodzaju cegły, piaskowców, a także ... czytam więcej» Udowodniono, że ponad 50% akcji awaryjnych i serwisowych można by uniknąć dzięki wcześniejszym przeglądom. Usterki są rozpoznawane odpowiednio wcześnie, zanim jeszcze dojdzie do zakłócenia produkcji, dostaw ciepła lub wody i większych uszkodzeń... czytam dalej »

10 powodów, dlaczego warto ocieplić budynek stryopianem »

10powodów dla których warto ocieplić dom styropianemOcieplenie budynku to inwestycja, która dla wielu może okazać się nie lada wyzwaniem, szczególnie w kwestii doboru odpowiednich materiałów. Inwestycja z założenia ma przynosić korzyści... czytam więcej »


Jak bezinwazyjnie i skutecznie osuszyć mury budynku?
Jak zapewnić ogrzewanie mieszkańcom tam gdzie brak sieci ciepła systemowego i gazu ziemnego? »
Osuszanie ścian budynku Brak ogrzewania w budynku
Jest kilka sposobów zwalczania wilgoci. Metoda osuszania zawilgoconych murów musi m.in. uwzględniać ich grubość oraz rodzaj materiału, z którego powstały.... czytam więcej» Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Pompy ciepła zyskują na popularności. Stosowane są zarówno w budownictwie mieszkaniowym jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym, a także w obiektach (...) Czytam więcej »


Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej?
Kiedy ogrzewanie pompą ciepła się opłaca?
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej Kotły do budynków mieszkalnych
Uszkodzony i nieszczelny fragment rury kanalizacyjnej jest nie lada problemem dla zarządcy nieruchomości, zwłaszcza jeśli fragment ten przebiega w lokalu, (...) czytaj dalej »

Pompy ciepła zyskują na popularności. Stosowane są zarówno w budownictwie mieszkaniowym jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym, a także w obiektach (...) czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Czy środki pieniężne zgromadzone na funduszu remontowym, a przeznaczone na nabycie przez nich własności przyległego gruntu:
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...
1-2/2019

Aktualny numer:

Administrator 1-2/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Stawka na specjalizację? - debata
  • - Nie wystarczy prawo i technika... - wywiad
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 9765|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl