CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Po POWER RING 2015

Czy „ po nas choćby potop”!
Helena Śpiewak  |  28.12.2015  |  1
Dobra wiadomość: 2015 to pierwszy rok wstrzymania wzrostu globalnej emisji gazów cieplarnianych, w tym najważniejszego z nich dwutlenku węgla
Dobra wiadomość: 2015 to pierwszy rok wstrzymania wzrostu globalnej emisji gazów cieplarnianych, w tym najważniejszego z nich dwutlenku węgla
fot. archiwum własne

Świat próbuje jednoczyć wysiłki w walce z globalnym ociepleniem, aby  to popularne w Polsce powiedzenie dosłownie nie  zagroziło nam w niedalekiej przyszłości. Do coraz większej liczby ludzi zaczyna docierać, że stoimy w obliczu katastrofy klimatycznej. Przykładem może być ostatni szczyt klimatyczny w Paryżu COP 21 z udziałem prawie 200 krajów. Zakończył się podpisaniem wspólnego porozumienia o redukcji emisji gazów cieplarnianych. 

W Paryżu euforia, że do porozumienia doszło. „Historyczny” szczyt, tak nazwali go komentatorzy. Zatrzymajmy globalne ocieplenie! Historyczny szczyt! Apel prezydenta USA: Ocalmy Ziemię! Niech żyje ONZ! Cudowny dzień dla planety! Takie i podobne hasła towarzyszyły podpisaniu przez 195 państw konwencji klimatycznej, której celem ma być ograniczenie globalnego ocieplenia do 2 stopni Celsjusza (czyli ograniczenie wzrostu średniej temperatury globalnej poniżej 2 stopni), a nawet - jak chcieliby niektórzy - do 1-1,5 stopnia!

Czy COP 21 wpłynie na zmianę polityki klimatycznej w poszczególnych krajach? Warto podkreślić, że w Paryżu nie podpisano żadnych prawnych zobowiązań ani ratyfikacji. A same postanowienia nie wystarczą, aby zmienić klimat. Ale na pewno to przełom w skali światowej. Uczestnicy szczytu zrozumieli, że światu grozi katastrofa klimatyczna! Że trzeba coś zrobić, że nie mamy już wyboru. Ani czasu! Teraz wszystko zależy już tylko od działań poszczególnych krajów. Nie określono terminu ich zakończenia, bo realne modele zobowiązań wahają się między 2 a 5 st. (w odróżnieniu od obiecywanych 1-1,5 st.), czyli dobrze będzie, gdy globalne ocieplenie wzrośnie tylko o tyle, nie więcej. Zapadła decyzja: niech każdy kraj stara się sam ograniczać wzrost emisji gazów cieplarnianych. Co pięć lat będą podsumowania i zwiększanie celów, co nada polityce klimatycznej odpowiednie tempo. Miejmy nadzieję, ze obecna słabość celów  nie zmieni długofalowych programów. Przytaczano tu casus Volkswagena. Oszukał wszystkich montując w swoich samochodach, niezgodnie z deklarowanymi, fałszywe wskaźniki emisji.

Ale i tak zagrożenie zmianami klimatycznymi najlepiej rozumie Europa. USA ma kłopoty: tylko 40 stanów podjęło zobowiązania, pozostałe 10 stanów nie chce nic robić!

Dobra wiadomość: 2015 to pierwszy rok wstrzymania wzrostu globalnej emisji gazów cieplarnianych, w tym najważniejszego z nich dwutlenku węgla. Co dalej? Czy w następnych latach emisja CO2 będzie spadać, czy znowu pójdzie w górę? Nie wiadomo. Świat podjął w Paryżu decyzję o zmianie paradygmatu gospodarczego. W porozumieniu zawarto propozycję, by emisję dwutlenku węgla zacząć zmniejszać jak najszybciej, a w II połowie XXI w. przejść na tzw. gospodarkę zeroemisyjną. Oznacza to, że zmiany związane z rozwojem niskoemisyjnym zdecydowanie przyspieszą. Jeżeli Polska nie pójdzie w tym kierunku, stanie się skansenem Europy! A to odbije się zarówno na jej konkurencyjności, jak i na innowacyjności. Musimy odrzucić mit, że tylko węgiel dostarcza nam bezpieczeństwa gospodarczego, i możliwie szybko przestawić się na nowe technologiczne rozwiązania. Wykorzystanie szansy, jaką daje transformacja w kierunku niskoemisyjnym, wiąże się oczywiście ze zmianami w wielu ważnych dla naszej gospodarki branżach: energetyce, transporcie, budownictwie, przemyśle, rolnictwie czy leśnictwie. Już zresztą słyszymy o nowatorskich projektach, np. o wirtualnych elektrowniach, inteligentnej energetyce, reaktorach atomowych 4. (Polska ma jeden) i 5. generacji.

Mimo że wszystkim tak zależy na wprowadzaniu gospodarki niskoemisyjnej, w paryskim porozumieniu nie ma ani słowa o dekarbonizacji. I to chyba dla nas dobra wiadomość!

Badania dowodzą, że na razie paliwa kopalne wykorzystuje się do produkcji paliw odnawialnych. Ale planeta jest skończona i… w pewnym momencie nie będzie skąd brać. Gospodarka dociera do swych granic. Czy istnieje alternatywa? Tak, docelowo mówi się o gospodarce i ekonomii cyrkularnej. Wywodzi się z obserwacji naturalnych ekosystemów, w których nie istnieją odpady, a wszystko, co produkuje przyroda, służy do następnego cyklu życia. A więc nadszedł czas poszukiwania takich produktów i usług, które przy każdej kolejnej transformacji (demontażu, recyklingu, naprawie itp.) przystosują je do ponownego zastosowania.

Ciekawostki:

  • 300 mln Hindusów nie ma obecnie dostępu do elektryczności,
  • chociaż w 2011 r. klasa średnia Chin i Indii stanowiła 3% klasy średniej na świecie, wg szacunków w 2030 r. ma stanowić już 1/3 ,
  • obrączka ślubna (5 g złota) dostarcza balast ekologiczny o wadze 3 ton!

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Ogrzewanie podłogowe - ile to kosztuje?

Jakie urządzenia grzewcze zapewniają niskie koszty eksploatacyjne?

ogrzewanie podłogowe urządzenia grzewcze
Dla zdecydowanej większości użytkowników grzejniki kojarzą się z białą plamą widniejącą pod oknem. Taki obowiązywał dotychczas standard. Obecnie inwestorzy dążą do tego, by ten stały w naszej strefie klimatycznej element wyposażenia był jak najmniej widoczny... czytam więcej »

Chcesz aby koszty eksploatacyjne ogrzewania były niższe o ok. 50% niż w przypadku ogrzewania gazem ziemnym i aż 70% niż w przypadku ... czytam więcej»


Jakie pompy ciepła i kotły wybrać do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami?

Pożar budynku Programy dla zarzadcow
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Nowoczesne oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami cechuje przede wszystkim mobilność, kompleksowość i skalowalność. Wszystko to... czytam więcej»


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Gaz dla wspólnotCzy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
11/2019

Aktualny numer:

Administrator 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Odpowiedzialność za szkody "chodnikowe"
  • - Split payment – co nowego?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 11051|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10631|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl