CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Przypominamy: Wilo wyszło z inicjatywą nieodpłatnego usuwania awarii w zakresie urządzeń Wilo w szpitalach? ‎
http://a001.administrator24.info/wilo-pomoc-szpitalom▲
Na początku wybuchu epidemii pisaliśmy o akcji Wilo „#pomagamszpitalom”, dzisiaj chcemy pochwalić to przedsięwzięcie, bo niewątpliwie można mówić o...
Kategorie: pompy, hydrofory, koronawirus, epidemia, ogrzewanie, podwyższanie ciśnienia wody

Po POWER RING 2015

Czy „ po nas choćby potop”!
Helena Śpiewak  |  28.12.2015  |  1
Dobra wiadomość: 2015 to pierwszy rok wstrzymania wzrostu globalnej emisji gazów cieplarnianych, w tym najważniejszego z nich dwutlenku węgla
Dobra wiadomość: 2015 to pierwszy rok wstrzymania wzrostu globalnej emisji gazów cieplarnianych, w tym najważniejszego z nich dwutlenku węgla
fot. archiwum własne

Świat próbuje jednoczyć wysiłki w walce z globalnym ociepleniem, aby  to popularne w Polsce powiedzenie dosłownie nie  zagroziło nam w niedalekiej przyszłości. Do coraz większej liczby ludzi zaczyna docierać, że stoimy w obliczu katastrofy klimatycznej. Przykładem może być ostatni szczyt klimatyczny w Paryżu COP 21 z udziałem prawie 200 krajów. Zakończył się podpisaniem wspólnego porozumienia o redukcji emisji gazów cieplarnianych. 

W Paryżu euforia, że do porozumienia doszło. „Historyczny” szczyt, tak nazwali go komentatorzy. Zatrzymajmy globalne ocieplenie! Historyczny szczyt! Apel prezydenta USA: Ocalmy Ziemię! Niech żyje ONZ! Cudowny dzień dla planety! Takie i podobne hasła towarzyszyły podpisaniu przez 195 państw konwencji klimatycznej, której celem ma być ograniczenie globalnego ocieplenia do 2 stopni Celsjusza (czyli ograniczenie wzrostu średniej temperatury globalnej poniżej 2 stopni), a nawet - jak chcieliby niektórzy - do 1-1,5 stopnia!

Czy COP 21 wpłynie na zmianę polityki klimatycznej w poszczególnych krajach? Warto podkreślić, że w Paryżu nie podpisano żadnych prawnych zobowiązań ani ratyfikacji. A same postanowienia nie wystarczą, aby zmienić klimat. Ale na pewno to przełom w skali światowej. Uczestnicy szczytu zrozumieli, że światu grozi katastrofa klimatyczna! Że trzeba coś zrobić, że nie mamy już wyboru. Ani czasu! Teraz wszystko zależy już tylko od działań poszczególnych krajów. Nie określono terminu ich zakończenia, bo realne modele zobowiązań wahają się między 2 a 5 st. (w odróżnieniu od obiecywanych 1-1,5 st.), czyli dobrze będzie, gdy globalne ocieplenie wzrośnie tylko o tyle, nie więcej. Zapadła decyzja: niech każdy kraj stara się sam ograniczać wzrost emisji gazów cieplarnianych. Co pięć lat będą podsumowania i zwiększanie celów, co nada polityce klimatycznej odpowiednie tempo. Miejmy nadzieję, ze obecna słabość celów  nie zmieni długofalowych programów. Przytaczano tu casus Volkswagena. Oszukał wszystkich montując w swoich samochodach, niezgodnie z deklarowanymi, fałszywe wskaźniki emisji.

Ale i tak zagrożenie zmianami klimatycznymi najlepiej rozumie Europa. USA ma kłopoty: tylko 40 stanów podjęło zobowiązania, pozostałe 10 stanów nie chce nic robić!

Dobra wiadomość: 2015 to pierwszy rok wstrzymania wzrostu globalnej emisji gazów cieplarnianych, w tym najważniejszego z nich dwutlenku węgla. Co dalej? Czy w następnych latach emisja CO2 będzie spadać, czy znowu pójdzie w górę? Nie wiadomo. Świat podjął w Paryżu decyzję o zmianie paradygmatu gospodarczego. W porozumieniu zawarto propozycję, by emisję dwutlenku węgla zacząć zmniejszać jak najszybciej, a w II połowie XXI w. przejść na tzw. gospodarkę zeroemisyjną. Oznacza to, że zmiany związane z rozwojem niskoemisyjnym zdecydowanie przyspieszą. Jeżeli Polska nie pójdzie w tym kierunku, stanie się skansenem Europy! A to odbije się zarówno na jej konkurencyjności, jak i na innowacyjności. Musimy odrzucić mit, że tylko węgiel dostarcza nam bezpieczeństwa gospodarczego, i możliwie szybko przestawić się na nowe technologiczne rozwiązania. Wykorzystanie szansy, jaką daje transformacja w kierunku niskoemisyjnym, wiąże się oczywiście ze zmianami w wielu ważnych dla naszej gospodarki branżach: energetyce, transporcie, budownictwie, przemyśle, rolnictwie czy leśnictwie. Już zresztą słyszymy o nowatorskich projektach, np. o wirtualnych elektrowniach, inteligentnej energetyce, reaktorach atomowych 4. (Polska ma jeden) i 5. generacji.

Mimo że wszystkim tak zależy na wprowadzaniu gospodarki niskoemisyjnej, w paryskim porozumieniu nie ma ani słowa o dekarbonizacji. I to chyba dla nas dobra wiadomość!

Badania dowodzą, że na razie paliwa kopalne wykorzystuje się do produkcji paliw odnawialnych. Ale planeta jest skończona i… w pewnym momencie nie będzie skąd brać. Gospodarka dociera do swych granic. Czy istnieje alternatywa? Tak, docelowo mówi się o gospodarce i ekonomii cyrkularnej. Wywodzi się z obserwacji naturalnych ekosystemów, w których nie istnieją odpady, a wszystko, co produkuje przyroda, służy do następnego cyklu życia. A więc nadszedł czas poszukiwania takich produktów i usług, które przy każdej kolejnej transformacji (demontażu, recyklingu, naprawie itp.) przystosują je do ponownego zastosowania.

Ciekawostki:

  • 300 mln Hindusów nie ma obecnie dostępu do elektryczności,
  • chociaż w 2011 r. klasa średnia Chin i Indii stanowiła 3% klasy średniej na świecie, wg szacunków w 2030 r. ma stanowić już 1/3 ,
  • obrączka ślubna (5 g złota) dostarcza balast ekologiczny o wadze 3 ton!

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jaki piec (kocioł) gazowy wybrać? »

kociol gazowy kondensacyjny w kuchniWłaśnie jesteś na etapie wyboru kotła do budynku lub domu i im więcej czytasz tym mniej wiesz? Poznaj kotły kondensacyjne. Oszczędność i... Czytam więcej »


Rozwiązania, które pomogą Ci utrzymać porządek wokół nieruchomości»

Porządek wokół nieruchomościSprawne działanie urządzeń do utrzymania porządku wokół i wewnątrz elewacji to połowa sukcesu. Do tego dochodzi wydajność, energooszczędność i... Czytam więcej »


Jak bez kucia ścian naprawić i przeprowadzić renowację rur kanalizacyjnych? »

Zdalne sterowanie i regulowanie zestawami do podnoszenia ciśnienia wody »

pęknięta rura w ścianie poradnik doboru pomp
Można się domyślać, że bezinwazyjna naprawa oznacza takie działanie, które nie narusza struktury i funkcjonowania badanego obiektu. To oznacza, że w przypadku... Chcę wiedzieć »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i energooszczędną eksploatację. Z pomocą... czytam więcej »


Czy place zabaw wracają? Zobacz, jak rozbudować plac zabaw na osiedlu! »

Place zabaw na osiedluPlac zabaw to ważny punkt osiedla, szczególnie ważny dla najmłodszych mieszkańców i ich rodziców. Tutaj zawiązują się przyjaźnie, toczą się rywalizacje, powstają nowe historie i... Czytam więcej »


Co postawić zamiast wiaty śmietnikowej?

Wiaty śmietnikoweBiorąc pod uwagę aspekty estetyczne – wiaty pozostawiają wiele do życzenia, widok przepełnionych i brudnych śmietników budzi odrazę... Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Dobudowa windy w bloku - ile to kosztuje?

pompy cieplne Brak windy w budynku
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Z powodzeniem sprawdzają się w budynkach mieszkalnych, hotelach, obiektach publicznych, budynkach przemysłowych i sportowych. Wszystkie "windy" od udźwigu... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Dezynfekcja termiczna instalacji - co zastosować i jak zabezpieczyć instalację wodną?

Czym wyczyścić części wspólne i elewację nieruchomości? »

dezynfekcja wody w instalacji Czyszczenie części wspólnych
Często mówimy „woda to życie”, ale woda w pewnych warunkach może również nieść ze sobą niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do utrzymania porządku wokół i wewnątrz elewacji to połowa sukcesu. Do tego dochodzi wydajność, energooszczędność i... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać  »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Ciepła woda użytkowa odczyt liczników wody

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Detektory gazów w garażach Program dla zarzadcy
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Oto sposób na monitoring budynku lub osiedla?
Gdzie ubiegać się o pożyczkę termomodernizacyjną? »
monitoring osiedla i budynku pożyczka termomodernizacyjna
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków... zobacz przewidywane koszty pożyczki»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
6/2020

Aktualny numer:

Administrator 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rozliczanie fundusz remontowego
  • - Przeglądy techniczne po nowemu
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 12539|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11694|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl