CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 4/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Po POWER RING 2015

Czy „ po nas choćby potop”!
Helena Śpiewak  |  28.12.2015  |  1
Dobra wiadomość: 2015 to pierwszy rok wstrzymania wzrostu globalnej emisji gazów cieplarnianych, w tym najważniejszego z nich dwutlenku węgla
Dobra wiadomość: 2015 to pierwszy rok wstrzymania wzrostu globalnej emisji gazów cieplarnianych, w tym najważniejszego z nich dwutlenku węgla
fot. archiwum własne

Świat próbuje jednoczyć wysiłki w walce z globalnym ociepleniem, aby  to popularne w Polsce powiedzenie dosłownie nie  zagroziło nam w niedalekiej przyszłości. Do coraz większej liczby ludzi zaczyna docierać, że stoimy w obliczu katastrofy klimatycznej. Przykładem może być ostatni szczyt klimatyczny w Paryżu COP 21 z udziałem prawie 200 krajów. Zakończył się podpisaniem wspólnego porozumienia o redukcji emisji gazów cieplarnianych. 

W Paryżu euforia, że do porozumienia doszło. „Historyczny” szczyt, tak nazwali go komentatorzy. Zatrzymajmy globalne ocieplenie! Historyczny szczyt! Apel prezydenta USA: Ocalmy Ziemię! Niech żyje ONZ! Cudowny dzień dla planety! Takie i podobne hasła towarzyszyły podpisaniu przez 195 państw konwencji klimatycznej, której celem ma być ograniczenie globalnego ocieplenia do 2 stopni Celsjusza (czyli ograniczenie wzrostu średniej temperatury globalnej poniżej 2 stopni), a nawet - jak chcieliby niektórzy - do 1-1,5 stopnia!

Czy COP 21 wpłynie na zmianę polityki klimatycznej w poszczególnych krajach? Warto podkreślić, że w Paryżu nie podpisano żadnych prawnych zobowiązań ani ratyfikacji. A same postanowienia nie wystarczą, aby zmienić klimat. Ale na pewno to przełom w skali światowej. Uczestnicy szczytu zrozumieli, że światu grozi katastrofa klimatyczna! Że trzeba coś zrobić, że nie mamy już wyboru. Ani czasu! Teraz wszystko zależy już tylko od działań poszczególnych krajów. Nie określono terminu ich zakończenia, bo realne modele zobowiązań wahają się między 2 a 5 st. (w odróżnieniu od obiecywanych 1-1,5 st.), czyli dobrze będzie, gdy globalne ocieplenie wzrośnie tylko o tyle, nie więcej. Zapadła decyzja: niech każdy kraj stara się sam ograniczać wzrost emisji gazów cieplarnianych. Co pięć lat będą podsumowania i zwiększanie celów, co nada polityce klimatycznej odpowiednie tempo. Miejmy nadzieję, ze obecna słabość celów  nie zmieni długofalowych programów. Przytaczano tu casus Volkswagena. Oszukał wszystkich montując w swoich samochodach, niezgodnie z deklarowanymi, fałszywe wskaźniki emisji.

Ale i tak zagrożenie zmianami klimatycznymi najlepiej rozumie Europa. USA ma kłopoty: tylko 40 stanów podjęło zobowiązania, pozostałe 10 stanów nie chce nic robić!

Dobra wiadomość: 2015 to pierwszy rok wstrzymania wzrostu globalnej emisji gazów cieplarnianych, w tym najważniejszego z nich dwutlenku węgla. Co dalej? Czy w następnych latach emisja CO2 będzie spadać, czy znowu pójdzie w górę? Nie wiadomo. Świat podjął w Paryżu decyzję o zmianie paradygmatu gospodarczego. W porozumieniu zawarto propozycję, by emisję dwutlenku węgla zacząć zmniejszać jak najszybciej, a w II połowie XXI w. przejść na tzw. gospodarkę zeroemisyjną. Oznacza to, że zmiany związane z rozwojem niskoemisyjnym zdecydowanie przyspieszą. Jeżeli Polska nie pójdzie w tym kierunku, stanie się skansenem Europy! A to odbije się zarówno na jej konkurencyjności, jak i na innowacyjności. Musimy odrzucić mit, że tylko węgiel dostarcza nam bezpieczeństwa gospodarczego, i możliwie szybko przestawić się na nowe technologiczne rozwiązania. Wykorzystanie szansy, jaką daje transformacja w kierunku niskoemisyjnym, wiąże się oczywiście ze zmianami w wielu ważnych dla naszej gospodarki branżach: energetyce, transporcie, budownictwie, przemyśle, rolnictwie czy leśnictwie. Już zresztą słyszymy o nowatorskich projektach, np. o wirtualnych elektrowniach, inteligentnej energetyce, reaktorach atomowych 4. (Polska ma jeden) i 5. generacji.

Mimo że wszystkim tak zależy na wprowadzaniu gospodarki niskoemisyjnej, w paryskim porozumieniu nie ma ani słowa o dekarbonizacji. I to chyba dla nas dobra wiadomość!

Badania dowodzą, że na razie paliwa kopalne wykorzystuje się do produkcji paliw odnawialnych. Ale planeta jest skończona i… w pewnym momencie nie będzie skąd brać. Gospodarka dociera do swych granic. Czy istnieje alternatywa? Tak, docelowo mówi się o gospodarce i ekonomii cyrkularnej. Wywodzi się z obserwacji naturalnych ekosystemów, w których nie istnieją odpady, a wszystko, co produkuje przyroda, służy do następnego cyklu życia. A więc nadszedł czas poszukiwania takich produktów i usług, które przy każdej kolejnej transformacji (demontażu, recyklingu, naprawie itp.) przystosują je do ponownego zastosowania.

Ciekawostki:

  • 300 mln Hindusów nie ma obecnie dostępu do elektryczności,
  • chociaż w 2011 r. klasa średnia Chin i Indii stanowiła 3% klasy średniej na świecie, wg szacunków w 2030 r. ma stanowić już 1/3 ,
  • obrączka ślubna (5 g złota) dostarcza balast ekologiczny o wadze 3 ton!

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Elektryczne pojazdy dla spółdzielni mieszkaniowych »

Zanieczyszczenia w wodzie instalacyjnejPojazdy elektryczne to gwarancja bezpieczeństwa i jakości pracy. Zgodnie z obowiązującym prawem pojazdy elektryczne wolnobieżne z naszej oferty osiągają maksymalną prędkość do 25 km/h i nie podlegają rejestracji.Czytam więcej »


Jak zredukować koszty związane z zapewnieniem ciągłości dostaw wody?

Zanieczyszczenia w wodzie instalacyjnejUdowodniono, że ponad 50% akcji awaryjnych i serwisowych można by uniknąć dzięki wcześniejszym i regularnym przeglądom.Czytam więcej »


Zarządco, dbaj o systemy zabezpieczeń przeciwpożarowych

Pożar budynku a systemy oddymianiaWłaściciel lub zarządca budynku powinien, poza zapewnieniem prawidłowego działania systemów oddymiania, posiadać również dokumentację potwierdzającą utrzymanie ich w odpowiednim stanie ... Czytam więcej »


Otoczenie nieruchomości i sama nieruchomość - nie wolno o tym zapomnieć »?

Systemy przeciwoblodzenioweOkres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Jak oszczędzić na naprawach i przeglądach budynku? Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i zabezpieczyć budyenk i jego okolice przed... Czytam więcej »


Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych »

Jaki system domofonowy wybrać na osiedle mieszkaniowe?

Ciepło i zawór ciepła System domofonowy na osiedle
Dzięki środkom z inicjatywy ELENA (European Local Energy Assistance / Europejska pomoc na rzecz energetyki lokalnej) udostępnionym Alior Bankowi przez Europejski Bank Inwestycyjny Inwestorzy będą mogli uzyskać refundację kosztów? czytam dalej »

Domofony wielomieszkaniowe można obsługiwać przez tel GSM lub tel. stacjonarny z dowolnego miejsca na ziemi z zasięgiem sieci GSM. System nie wymaga... czytam więcej»


Jakie ogrzewanie podłogowe wybrać?

Dystrybucja wodyCzęsto szkoda miejsca na grzejniki ścienne, a tradycyjne płaszczyznowe ogrzewanie podłogowe wymaga specjalnego przygotowania konstrukcyjnego budynku. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku (...) zobacz więcej »


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Zobacz jakie grzejniki warto wybrać do różnych pomieszczeń »

Wymiana rur w budynkuNowoczesny dizajn, solidne wykonanie, bezpieczne w użytkowaniu, wydajność i funkcjonalność – to tylko namiastka cech grzejników. W zalezności od miejsca przeznaczenia... zobacz więcej »


Jak zadbać o dobry wygląd lub renowację elewacji budynku»
Mycie i malowanie elewacji budynków mieszkalnych, najlepsze ceny na rynku»
czyszcenie i renowacja elewacji Mycie i malowanie elewacji
Jednym z najważniejszych powodów, poza ekologią, jest fakt nienaruszania w trakcie czyszczenia naturalnej struktury materiału poddawanego rewitalizacji. Technologie można stosować do powierzchni z wapieni, wapieni zbitych, wszelkiego rodzaju cegły, piaskowców, a także ... czytam więcej» Czy elewacja budynku mieszkalnego lub bloku, w którym mieszkasz wymaga konserwacji? Czy oprócz profesjonalnego czyszczenia, przydało by się pokryć ją dobrej... czytam dalej »

Izoalacja ścian od wewnątrz budynku - jak to zrobić?
Ile kosztuje sieć gazowa zasilana gazem płynnym »
Osuszanie ścian budynku Brak ogrzewania w budynku
Eurothane G jest wolną od freonów, twardą poliuretanową płytą termoizolacyjną (PIR) wykończoną jednostronnie płytą gipsowo-kartonową. Stosowany do termoizolacji... czytam więcej» Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Pompy ciepła zyskują na popularności. Stosowane są zarówno w budownictwie mieszkaniowym jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym, a także w obiektach (...) Czytam więcej »


Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej?
Profesjonalna obsługa nieruchomości - Jakość a nie ilość!
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej obsługa nieruchomości
Uszkodzony i nieszczelny fragment rury kanalizacyjnej jest nie lada problemem dla zarządcy nieruchomości, zwłaszcza jeśli fragment ten przebiega w lokalu, (...) czytaj dalej »

Zarządzanie nieruchomościami to niezwykle złożona praca. Zawód ten powołała do życia ustawa o gospodarce nieruchomościami (...) czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Czy środki pieniężne zgromadzone na funduszu remontowym, a przeznaczone na nabycie przez nich własności przyległego gruntu:
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...
4/2019

Aktualny numer:

Administrator 4/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Prawo a praktyka – debata
  • - Rozliczenie mediów
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10159|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl