CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Po POWER RING 2015

Czy „ po nas choćby potop”!
Helena Śpiewak  |  28.12.2015  |  1
Dobra wiadomość: 2015 to pierwszy rok wstrzymania wzrostu globalnej emisji gazów cieplarnianych, w tym najważniejszego z nich dwutlenku węgla
Dobra wiadomość: 2015 to pierwszy rok wstrzymania wzrostu globalnej emisji gazów cieplarnianych, w tym najważniejszego z nich dwutlenku węgla
fot. archiwum własne

Świat próbuje jednoczyć wysiłki w walce z globalnym ociepleniem, aby  to popularne w Polsce powiedzenie dosłownie nie  zagroziło nam w niedalekiej przyszłości. Do coraz większej liczby ludzi zaczyna docierać, że stoimy w obliczu katastrofy klimatycznej. Przykładem może być ostatni szczyt klimatyczny w Paryżu COP 21 z udziałem prawie 200 krajów. Zakończył się podpisaniem wspólnego porozumienia o redukcji emisji gazów cieplarnianych. 

W Paryżu euforia, że do porozumienia doszło. „Historyczny” szczyt, tak nazwali go komentatorzy. Zatrzymajmy globalne ocieplenie! Historyczny szczyt! Apel prezydenta USA: Ocalmy Ziemię! Niech żyje ONZ! Cudowny dzień dla planety! Takie i podobne hasła towarzyszyły podpisaniu przez 195 państw konwencji klimatycznej, której celem ma być ograniczenie globalnego ocieplenia do 2 stopni Celsjusza (czyli ograniczenie wzrostu średniej temperatury globalnej poniżej 2 stopni), a nawet - jak chcieliby niektórzy - do 1-1,5 stopnia!

Czy COP 21 wpłynie na zmianę polityki klimatycznej w poszczególnych krajach? Warto podkreślić, że w Paryżu nie podpisano żadnych prawnych zobowiązań ani ratyfikacji. A same postanowienia nie wystarczą, aby zmienić klimat. Ale na pewno to przełom w skali światowej. Uczestnicy szczytu zrozumieli, że światu grozi katastrofa klimatyczna! Że trzeba coś zrobić, że nie mamy już wyboru. Ani czasu! Teraz wszystko zależy już tylko od działań poszczególnych krajów. Nie określono terminu ich zakończenia, bo realne modele zobowiązań wahają się między 2 a 5 st. (w odróżnieniu od obiecywanych 1-1,5 st.), czyli dobrze będzie, gdy globalne ocieplenie wzrośnie tylko o tyle, nie więcej. Zapadła decyzja: niech każdy kraj stara się sam ograniczać wzrost emisji gazów cieplarnianych. Co pięć lat będą podsumowania i zwiększanie celów, co nada polityce klimatycznej odpowiednie tempo. Miejmy nadzieję, ze obecna słabość celów  nie zmieni długofalowych programów. Przytaczano tu casus Volkswagena. Oszukał wszystkich montując w swoich samochodach, niezgodnie z deklarowanymi, fałszywe wskaźniki emisji.

Ale i tak zagrożenie zmianami klimatycznymi najlepiej rozumie Europa. USA ma kłopoty: tylko 40 stanów podjęło zobowiązania, pozostałe 10 stanów nie chce nic robić!

Dobra wiadomość: 2015 to pierwszy rok wstrzymania wzrostu globalnej emisji gazów cieplarnianych, w tym najważniejszego z nich dwutlenku węgla. Co dalej? Czy w następnych latach emisja CO2 będzie spadać, czy znowu pójdzie w górę? Nie wiadomo. Świat podjął w Paryżu decyzję o zmianie paradygmatu gospodarczego. W porozumieniu zawarto propozycję, by emisję dwutlenku węgla zacząć zmniejszać jak najszybciej, a w II połowie XXI w. przejść na tzw. gospodarkę zeroemisyjną. Oznacza to, że zmiany związane z rozwojem niskoemisyjnym zdecydowanie przyspieszą. Jeżeli Polska nie pójdzie w tym kierunku, stanie się skansenem Europy! A to odbije się zarówno na jej konkurencyjności, jak i na innowacyjności. Musimy odrzucić mit, że tylko węgiel dostarcza nam bezpieczeństwa gospodarczego, i możliwie szybko przestawić się na nowe technologiczne rozwiązania. Wykorzystanie szansy, jaką daje transformacja w kierunku niskoemisyjnym, wiąże się oczywiście ze zmianami w wielu ważnych dla naszej gospodarki branżach: energetyce, transporcie, budownictwie, przemyśle, rolnictwie czy leśnictwie. Już zresztą słyszymy o nowatorskich projektach, np. o wirtualnych elektrowniach, inteligentnej energetyce, reaktorach atomowych 4. (Polska ma jeden) i 5. generacji.

Mimo że wszystkim tak zależy na wprowadzaniu gospodarki niskoemisyjnej, w paryskim porozumieniu nie ma ani słowa o dekarbonizacji. I to chyba dla nas dobra wiadomość!

Badania dowodzą, że na razie paliwa kopalne wykorzystuje się do produkcji paliw odnawialnych. Ale planeta jest skończona i… w pewnym momencie nie będzie skąd brać. Gospodarka dociera do swych granic. Czy istnieje alternatywa? Tak, docelowo mówi się o gospodarce i ekonomii cyrkularnej. Wywodzi się z obserwacji naturalnych ekosystemów, w których nie istnieją odpady, a wszystko, co produkuje przyroda, służy do następnego cyklu życia. A więc nadszedł czas poszukiwania takich produktów i usług, które przy każdej kolejnej transformacji (demontażu, recyklingu, naprawie itp.) przystosują je do ponownego zastosowania.

Ciekawostki:

  • 300 mln Hindusów nie ma obecnie dostępu do elektryczności,
  • chociaż w 2011 r. klasa średnia Chin i Indii stanowiła 3% klasy średniej na świecie, wg szacunków w 2030 r. ma stanowić już 1/3 ,
  • obrączka ślubna (5 g złota) dostarcza balast ekologiczny o wadze 3 ton!

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak łatwo naprawić dach pokryty papą? »

Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

naprawa dachu papą odczyt liczników wody
Czy można naprawić mniejsze i większe defekty dachu bez korzystania z usług specjalistycznej ekipy? Czy też konieczna będzie wymiana całego... czytam więcej »

Jak ciężko jest zrobić spis liczników zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Możemy na szczęście sobie pomóc, dzięki czemu znacznie przyśpieszymy czas ... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »

Dlaczego warto wiedzieć więcej o zarządzaniu nieruchomościami »

Ile kosztuje ocieplenie stropodachu bloku lub wieżowca?

Studia dla zarządców Ocieplenie stropodachu
Zarządzanie nieruchomościami ma charakter interdyscyplinarny. Doradztwo, planowanie i nadzorowanie to tylko niektóre ... Czytam więcej »

Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej... chcę wiedzieć ile to kosztuje»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Jak zapewnić ciepłe grzejniki mieszkańcom?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywamy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10684|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10255|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl