• Szkolenie: Pełnomocnik gminy a nadzór właścicielski gminy we wspólnocie mieszkaniowej
  • Czy nieruchomość bez księgi wieczystej jest problemem?
  • Budynek dostępny dla wszystkich – możliwości modernizacyjne wind
  • Dotacje na fotowoltaikę pomagają obniżyć rachunki wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych
  • Struktura własności mieszkań w Polsce

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Szkolenie: Pełnomocnik gminy a nadzór właścicielski gminy we wspólnocie...

02.01.2020
Specyfika działania i zarządu nieruchomością wspólną przez wspólnotę mieszkaniową, jako osobę ustawową, w świetle najnowszego prawa i orzecznictwa, metodyka kontroli właścicielskiej ex ante i ex post w warunkach wspólnoty mieszkaniowej, jak oceniać i kontrolować...
Czytaj całość

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Czy nieruchomość bez księgi wieczystej jest problemem?

06.02.2020
Liczba nieruchomości bez księgi wieczystej, które znajdują się w obrocie rynkowym, systematycznie spada. Jednak wciąż można spotkać się z takimi gruntami lub lokalami. Niemal każda nieruchomość bez księgi wieczystej jest traktowana przez kupujących ze sporą nieufnością. Nie...
Czytaj całość

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Budynek dostępny dla wszystkich – możliwości modernizacyjne wind

Niezależnie od wieku budynku istnieje wiele powodów, aby poprawić dostępność nieruchomości. Jednym z nich jest zapewnienie sprawnej komunikacji w budynku oraz dostępności do każdego piętra dla osób starszych czy niepełnosprawnych, których udział w społeczeństwie cały czas...
Czytaj całość

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Dotacje na fotowoltaikę pomagają obniżyć rachunki wspólnot i...

06.02.2020
Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe nieustannie szukają możliwości obniżenia rachunków za energię i ogrzewanie. Jednym ze sposobów na obniżenie kosztów jest fotowoltaika. Inwestycje finansowane są dzięki dotacjom. Czy korzystanie z energii słonecznej rzeczywiście jest dla...
Czytaj całość

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Struktura własności mieszkań w Polsce

20.11.2019
1
Z najnowszego raportu GUS wynika, że prawie 14 proc. zasobu mieszkaniowego w Polsce stanowią mieszkania komunalne. Zasób ten sukcesywnie się kurczy. Lokale, którymi zarządza gmina, są rzadko remontowane i charakteryzują się najwyższymi kosztami eksploatacji w porównaniu z lokalami...
Czytaj całość

CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

W 2016 r. padnie rekord aktywności deweloperów

Agnieszka Zygmunt  |  02.02.2016  |  1
W tym roku może paść rekord aktywności deweloperów
W tym roku może paść rekord aktywności deweloperów
arch.

Eksperci rynku nieruchomości spodziewają się, że w 2016 roku deweloperzy pobiją kolejny rekord w liczbie budowanych mieszkań. Sądzą, że będzie to zasługa stabilnego rynku pracy, rosnącego popytu na mieszkania oraz historycznie niskiego oprocentowania kredytów hipotecznych.

Przeczytaj też: Grunty pod zabudowę mieszkaniową i biurową napędzały rynek w 2015 r.

"Wiele firm oczekuje, że w 2016 roku sprzedaż mieszkań będzie jeszcze lepsza niż w ubiegłym roku” – zauważył wręcz ekspert Home Broker, Marcin Krasoń. Podkreślił on, że deweloperzy pieniądze pozyskane w minionym roku ze sprzedaży mieszkań reinwestują, a zatem – kupują grunty i rozpoczynają nowe budowy. Ponadto wskazał, że powinna utrzymać się tendencja niskich rat kredytu.

"Duża aktywność deweloperów w 2015 roku była odpowiedzią na duży popyt na mieszkania" – zauważył dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich, Konrad Płochocki. W jego opinii ta tendencja utrzyma się w 2016 roku i popyt nadal będzie rósł. Uważa on, że to „efekt stabilności rynku pracy, wzmożonej aktywności inwestorów kupujących za gotówkę oraz historycznie tanich kredytów”.

Dyrektor PZFD jest zdania, że „pomimo wyższych marż, koszt kredytu będzie historycznie niski dzięki niskiemu oprocentowaniu”, a „zmiany cen mogą wynikać głównie z coraz wyższych wymagań technicznych stawianych budynkom”. Podkreśla jednak również, że „podatek bankowy i ewentualne przewalutowanie mogą ograniczyć podaż kredytów hipotecznych”. Sugeruje, że dla częsci społeczeństwa dodatkową barierą może być tzw. rekomendacja S Komisji Nadzoru Finansowego, wprowadzająca konieczność posiadania 15-procentowego wkładu własnego przy kredycie na zakup mieszkania.

Sprawdź również: Najlepszy rok w historii branży deweloperskiej

Ponadto, zdaniem Płochockiego, „w 2016 roku znaczącym graczem na rynku kredytów indywidualnych mogą okazać się wchodzące na rynek profesjonalne banki hipoteczne”. Dzisiaj na rynku funkcjonują dwa banki hipoteczne – mBank oraz Pekao. Od 1 kwietnia ma do nich dołączyć PKO Bank Hipoteczny.

Krasoń uważa, że rynek mieszkaniowy rozkręcają również takie programy, jak Mieszkanie dla Młodych, Fundusz Mieszkań na Wynajem BGK oraz rynek indywidualnych inwestorów. Płochocki natomiast jest zdania, że wpływ programu MdM jest zauważalny, choć ograniczony. Podkreśla on, że w 2015 roku w skali kraju ze wsparciem MdM zrealizowano raptem kilkanaście procent transakcji na rynku pierwotnym.

Płochocki zauważa, że największą aktywność deweloperzy przejawiają tam, gdzie są też najprężniejsze rynki pracy. Największa jest więc, co oczywiste, w Warszawie, w której w 2015 roku sprzedano ok. 19 000 mieszkań.

Dowiedz się więcej: Rekordowa sprzedaż mieszkań deweloperów giełdowych w 2015 r.

Z danych PZFD wynika, że zdecydowanie więcej nowych mieszkań jest także w Poznaniu (przybyło ich ponad 16%) i Krakowie (ponad 9%). Liczba mieszkań w ofercie w 2015 roku zmniejszyła się natomiast w Łodzi. Krasoń tłumaczył to dwoma zjawiskami: tym, że Łódź jest miastem starzejącym się, a także tym, że jest ona położona blisko Warszawy, więc traci na atrakcyjności w oczach deweloperów i inwestorów.

Eksperci zauważają, że najwięcej jest mieszkań o powierzchni 40-50 mkw. Płochocki dodał jeszcze, że na nabywców najkrócej czekają lokale dwupokojowe. Sądzi, że to dlatego, iż są one kompromisowym rozwiązaniem pomiędzy oczekiwaniami a możliwościami finansowymi nabywców.

Krasoń natomiast podkreślił rosnące zainteresowanie mieszkaniami o wyższym standardzie. Ekspert Home Broker odnotował, że ze względu na duży popyt w ofercie deweloperów, zwłaszcza tych inwestujących w rynek warszawski, liczba mieszkań o wysokim standardzie rośnie.

źródło: housemarket.pl

Komentarze

(1)
kinga | 05.02.2016, 16:30
Rzeczywiście może być szansa na kolejny rekord, Zielona Dolina rośnie w oczach, dopiero zaczął się kolejny etap a już mamy 3 piętra. Wszyscy chcą zdążyć przed końcem dopłat.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Nie masz dostępu do gazu ziemnego lub ciepła systemowego? To nie problem »

Gaz ziemny dla osiedli i budynkówSieć gazowa LPG  to wygodny i tańszy sposób korzystania z instalacji gazu płynnego. Z jednego zbiornika lub parku zbiornikowego korzysta jednocześnie wielu odbiorców. To rozwiązanie może być zastosowane na osiedlu domów jednorodzinnych jak i w budynkach wielorodzinnych. W zależności od możliwości technicznych ... Zobacz ile to kosztuje »


Dbałość o warunki mieszkaniowe w zasobach zarządzanych przez spółdzielnię»

Odpady - czy są korzyści ze stosowania pojemników półpodziemnych? »

mieszkańcy spółdzielni pojemniki podziemne
Okres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i ... czytam więcej »

Rzadko się zdarza, aby miejsce, w którym znajdują się śmietniki, nie budziły odrazy – przykry widok i zapach. Ponadto powierzchnia, na której znajdują się wiaty śmietnikowe, zwykle... czytam więcej»


Głowice i zawory termostatyczne - jak to działa? »

Zimne kaloryferyTermostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu... Czytam więcej »


Dlaczego woda może się wlewać do piwnicy?

Jak otworzyć bramę pilotem i to bezpłatnie?

zalane piwnice Otwieranie bramy telefonem
Zaleganie wody w piwnicach jest utrapieniem. Właściciele domków jednorodzinnych z takim problemem muszą sobie radzić sami. Lokatorzy budynków (...) czytam dalej »

Bezpłatne, zdalne sterowanie bramą lub dowolnym urządzeniem elektrycznym za pomocą uprawnionego telefonu komórkowego lub stacjonarnego, z dowolnego miejsca na Ziemi, poprzez wysłanie... chcę wiedzieć więcej»


W jaki sposób pozbyć się osadów oraz rdzy z wody i rur?

Jak dbać o ruryWoda pochodząca z natury niesie w sobie ładunek rozpuszczonych w niej soli wapnia i magnezu. To dobrze , bo wapń i magnez to pierwiastki życia , najlepiej przyswajalne z surowej ... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem liczników - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście pomiar zużycia wody możemy ... chcę wiedzieć jak»


Powiedz „nie” umowom »

Orange flexŻegnajcie długoterminowe umowy! Pobierz aplikację Orange Flex, zainstaluj eSIM-a (lub zamów tradycyjną kartę SIM) i poczuj smak wolności. Wybierz swój Plan i zmieniaj go, kiedy chcesz. Bez okresu wypowiedzenia. Bez zobowiązań. Bez problemu.... Czytam więcej »


Pompa wodna - proste i wydajne rozwiązanie dla budownictwa »
System do tymczasowego przechowywania odpadów - jaki wybrać? »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym System segregacji odpadów
Urządzenia zapewniają wysoką oszczędność energii w sektorach zastosowań domowych i mieszkaniowych, takich jak ogrzewanie i klimatyzacja, zaopatrzenie w wodę, zwiększanie ciśnienia, nawadnianie ogrodów, ... czytam więcej » Dyskusje dotyczące nowych zasad segregacji śmieci nie cichną. Od 1 stycznia mieszkańców wielu polskich miejscowości powitały nie tylko podwyżki, lecz także obowiązek dzielenia... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Ocieplenie budynku -  jaki styropian wybrać »
Detektory gazów w garażach podziemnych Jaki styropian zastosować
Ciągła kontrola stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu ... czytam więcej » Poznaj różne rodzaje oraz właściwości płyt styropianowych i dobierz do potrzeb swojego budynku... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak zwiększyć efektywność energetyczną w budynku mieszkalnym»
Seminaria dla zarządców, wspólnot i spółdzielni - dowiedz się więcej »
efektywność energetyczna Szkolenia i seminaria
Odnowa budynków mieszkalnych to wyzwanie zarówno dla zarządców nieruchomości, jak i lokatorów. Stare, nieestetyczne budynki i kamienice często potrzebują kosztownychj (...) czytaj dalej »

Odbiory lokali mieszkalnych oraz usługowych według warunków technicznych wykonania i odbioru robót (...) czytam dalej »


Chcesz usunąć szkodę po pożarze lub zalaniu? Zamów bezpłatne oględziny »

Usuwanie szkód po pożarze i zalaniu

W przypadku zalania domów w technologii szkieletowej występuje bezwzględna konieczność przeprowadzenia specjalistycznych prac osuszających. Osuszane budynki przy użyciu technologi osuszania kondensacyjnego (...) Czytam więcej »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
1-2/2020

Aktualny numer:

Administrator 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rynek nieruchomości 2019 – analiza
  • - Grunt na własność – postulaty zmian
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 18228|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 11452|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11022|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl