• Szkolenie: Sytuacje konfliktowe w zarządzaniu nieruchomościami i ich rozwiązywanie
  • Jeszcze zarządzanie czy już pośrednictwo?
  • Jak usunąć mostki termiczne na ścianach budynku?
  • Oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami
  • Dylematy decyzyjne wspólnoty mieszkaniowej w ustalaniu poprawnej sumy ubezpieczenia nieruchomości

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Szkolenie: Sytuacje konfliktowe w zarządzaniu nieruchomościami i ich...

16.09.2019
Czym jest konflikt i jakie są jego rodzaje, konflikt w pracy zarządcy nieruchomości, sposoby radzenia sobie z trudnym rozmówcą, sprawna komunikacja jako metoda radzenia sobie w sytuacji konfliktowej, wygaszanie konfliktów, współpraca z mieszkańcami i podmiotami – to tylko wybrane...
Czytaj całość

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Jeszcze zarządzanie czy już pośrednictwo?

Zarządzanie najmem lokali stanowi najmłodszą dyscyplinę zarządzania nieruchomościami, do której powstania w znacznej mierze przyczyniła się deregulacja rynku nieruchomości. Usługa ta powstała na styku zarządzania i pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, i stanowi dowód na...
Czytaj całość

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Jak usunąć mostki termiczne na ścianach budynku?

27.09.2018
2
Mostek termiczny określany jest jako miejsce newralgiczne. Nie bez przyczyny właśnie tak, ponieważ to on naraża budynek na spore straty ciepła. A to oznacza nie tylko szkody finansowe w postaci wyższych rachunków za ogrzewanie, lecz także negatywne oddziaływanie na konstrukcję...
Czytaj całość

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami

03.10.2019
Nowoczesne oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami cechuje przede wszystkim mobilność, kompleksowość i skalowalność. Wszystko to przekłada się na poprawę zarządzania infrastrukturą techniczną oraz ekonomią budynku.
Czytaj całość

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Dylematy decyzyjne wspólnoty mieszkaniowej w ustalaniu poprawnej sumy...

08.07.2019
Mając za sobą wieloletnią współpracę ze wspólnotami mieszkaniowymi i powtarzające się pytania dotyczące sposobu ustalania sum ubezpieczenia dla budynków wielomieszkaniowych, zamierzamy w telegraficznym skrócie przekazać niezbędną wiedzę związaną z tym zagadnieniem.
Czytaj całość

CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

W 2016 r. padnie rekord aktywności deweloperów

Agnieszka Zygmunt  |  02.02.2016  |  1
W tym roku może paść rekord aktywności deweloperów
W tym roku może paść rekord aktywności deweloperów
arch.

Eksperci rynku nieruchomości spodziewają się, że w 2016 roku deweloperzy pobiją kolejny rekord w liczbie budowanych mieszkań. Sądzą, że będzie to zasługa stabilnego rynku pracy, rosnącego popytu na mieszkania oraz historycznie niskiego oprocentowania kredytów hipotecznych.

Przeczytaj też: Grunty pod zabudowę mieszkaniową i biurową napędzały rynek w 2015 r.

"Wiele firm oczekuje, że w 2016 roku sprzedaż mieszkań będzie jeszcze lepsza niż w ubiegłym roku” – zauważył wręcz ekspert Home Broker, Marcin Krasoń. Podkreślił on, że deweloperzy pieniądze pozyskane w minionym roku ze sprzedaży mieszkań reinwestują, a zatem – kupują grunty i rozpoczynają nowe budowy. Ponadto wskazał, że powinna utrzymać się tendencja niskich rat kredytu.

"Duża aktywność deweloperów w 2015 roku była odpowiedzią na duży popyt na mieszkania" – zauważył dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich, Konrad Płochocki. W jego opinii ta tendencja utrzyma się w 2016 roku i popyt nadal będzie rósł. Uważa on, że to „efekt stabilności rynku pracy, wzmożonej aktywności inwestorów kupujących za gotówkę oraz historycznie tanich kredytów”.

Dyrektor PZFD jest zdania, że „pomimo wyższych marż, koszt kredytu będzie historycznie niski dzięki niskiemu oprocentowaniu”, a „zmiany cen mogą wynikać głównie z coraz wyższych wymagań technicznych stawianych budynkom”. Podkreśla jednak również, że „podatek bankowy i ewentualne przewalutowanie mogą ograniczyć podaż kredytów hipotecznych”. Sugeruje, że dla częsci społeczeństwa dodatkową barierą może być tzw. rekomendacja S Komisji Nadzoru Finansowego, wprowadzająca konieczność posiadania 15-procentowego wkładu własnego przy kredycie na zakup mieszkania.

Sprawdź również: Najlepszy rok w historii branży deweloperskiej

Ponadto, zdaniem Płochockiego, „w 2016 roku znaczącym graczem na rynku kredytów indywidualnych mogą okazać się wchodzące na rynek profesjonalne banki hipoteczne”. Dzisiaj na rynku funkcjonują dwa banki hipoteczne – mBank oraz Pekao. Od 1 kwietnia ma do nich dołączyć PKO Bank Hipoteczny.

Krasoń uważa, że rynek mieszkaniowy rozkręcają również takie programy, jak Mieszkanie dla Młodych, Fundusz Mieszkań na Wynajem BGK oraz rynek indywidualnych inwestorów. Płochocki natomiast jest zdania, że wpływ programu MdM jest zauważalny, choć ograniczony. Podkreśla on, że w 2015 roku w skali kraju ze wsparciem MdM zrealizowano raptem kilkanaście procent transakcji na rynku pierwotnym.

Płochocki zauważa, że największą aktywność deweloperzy przejawiają tam, gdzie są też najprężniejsze rynki pracy. Największa jest więc, co oczywiste, w Warszawie, w której w 2015 roku sprzedano ok. 19 000 mieszkań.

Dowiedz się więcej: Rekordowa sprzedaż mieszkań deweloperów giełdowych w 2015 r.

Z danych PZFD wynika, że zdecydowanie więcej nowych mieszkań jest także w Poznaniu (przybyło ich ponad 16%) i Krakowie (ponad 9%). Liczba mieszkań w ofercie w 2015 roku zmniejszyła się natomiast w Łodzi. Krasoń tłumaczył to dwoma zjawiskami: tym, że Łódź jest miastem starzejącym się, a także tym, że jest ona położona blisko Warszawy, więc traci na atrakcyjności w oczach deweloperów i inwestorów.

Eksperci zauważają, że najwięcej jest mieszkań o powierzchni 40-50 mkw. Płochocki dodał jeszcze, że na nabywców najkrócej czekają lokale dwupokojowe. Sądzi, że to dlatego, iż są one kompromisowym rozwiązaniem pomiędzy oczekiwaniami a możliwościami finansowymi nabywców.

Krasoń natomiast podkreślił rosnące zainteresowanie mieszkaniami o wyższym standardzie. Ekspert Home Broker odnotował, że ze względu na duży popyt w ofercie deweloperów, zwłaszcza tych inwestujących w rynek warszawski, liczba mieszkań o wysokim standardzie rośnie.

źródło: housemarket.pl

Komentarze

(1)
kinga | 05.02.2016, 16:30
Rzeczywiście może być szansa na kolejny rekord, Zielona Dolina rośnie w oczach, dopiero zaczął się kolejny etap a już mamy 3 piętra. Wszyscy chcą zdążyć przed końcem dopłat.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy? »

Zamów bezpłatną wizytę konsultanta i osusz swój dom lub budynek ▼

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Wystarczy, że zostawisz do siebie kontakt, a Konsultant skontaktuje się z Tobą. Podczas kontaktu zostanie ustalony dogodny dla Ciebie termin nieodpłatnego badania zawilgocenia obiektu. W trakcie tej wizyty dowiesz się... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Zima i obowiązki zarządcy odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Głowice i zawory termostatyczne - jakie wybrać?
Czy wiesz, że możesz monitorować i sterować zestawami do podnoszenia ciśnienia wody»
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17297|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10792|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10365|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl