CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Do 2050 konsumpcja energii dwukrotnie wzrośnie

Redakcja Administratora  |  16.02.2016
Już dziś miasta są odpowiedzialne za 75% całkowitego zużycia energii
Już dziś miasta są odpowiedzialne za 75% całkowitego zużycia energii
rex

1,1 mld mieszkańców ziemi nie ma dostępu do energii. 2,9 miliarda ludzi (41% na świecie) do gotowania wykorzystuje biomasę oraz produkty takie jak np. drewno. Z powodu zatrucia powietrza przez spalanie takich paliw w domach, przedwcześnie umiera 4 miliony ludzi. Do 2050 roku konsumpcja energii na świecie wzrośnie dwukrotnie.

Świat znacząco się zmienia, a wraz z nim zmienia się sposób wykorzystania energii, czyli zachowania społeczne, biznes czy technologie, które pozwalają ją produkować i dostarczać społeczeństwu w odpowiedni sposób. Mimo to nadal energia nie jest dobrem powszechnie dostępnym. Wystarczy podać, że na świecie wciąż 1,1 miliarda ludzi dostępu do energii nie ma: 88% z nich żyje w Afryce Subsaharyjskiej, a 87% mieszka na obszarach wiejskich. Powszechny dostęp do energii jest więc wciąż wyzwaniem.

Ponadto - jak wskazują dane Schneider Electric - 2,9 miliarda ludzi (41% na świecie) do gotowania wciąż wykorzystuje biomasę oraz produkty takie jak np. drewno. Efekt? Na świecie rocznie z powodu zatrucia powietrza przez spalanie takich paliw w domach, przedwcześnie umiera 4 miliony ludzi (11 tys. dziennie). To pokazuje, że dostęp do energii elektrycznej nie tylko potrafi zwiększyć komfort naszego życia, ale może je ratować.

 

Z energią elektryczną i jej konsumpcją w dzisiejszym świecie związanych jest jeszcze klika ważnych zjawisk społecznych i technologicznych, generujących zwiększony popyt na energię. Są to megatrendy, pokazujące kierunek rozwoju energetyki i jego wpływu na życie przeciętnego człowieka.

Schneider Electric od lat analizujący światowe dane, trendy oraz zachowania ludzi w zakresie wykorzystania energii, przewiduje duże zmiany. Do 2050 roku konsumpcja energii na świecie ma wzrosnąć dwukrotnie w wyniku urbanizacji, industrializacji i digitalizacji.

Już dziś miasta są odpowiedzialne za 75% całkowitego zużycia energii. Znaczący udział mają budynki z systemami ogrzewania, chłodzenia i oświetlenia. Aby utrzymać obecne zapotrzebowanie na energię przy rosnących potrzebach miast, konieczne są inwestycje m.in. w technologie inteligentnych budynków.

Z danych Schneider Electric wynika, że ludzie żyjący w miastach (w 2020 roku ma być już 50 miliardów) używać będą coraz więcej urządzeń podłączonych do sieci. - Z kolei industrializacja i przemysł sprawiają, że główną rolę odegrają automatyka, systemy IT oraz Internet rzeczy (Internet of Things), a to wszystko musi być zasilane przez energię – mówi Jacek Łukaszewski, prezes zarządu Schneider Electric. - Jednocześnie możliwości pozyskania energii nie są, aż tak ogromne jak kiedyś. Dlatego też musimy aż trzy trzykrotnie zwiększyć efektywność energetyczną, aby sprostać naszemu zapotrzebowaniu.


Jacek Łukaszewski dodaje przy tym, że ważnym zjawiskiem towarzyszącym wzrostowi zapotrzebowania na energię, będzie zmiana w korzystaniu z niej w związku z koniecznością  zmniejszenia o połowę emisji CO2 do atmosfery.

Jest to o tyle ważne, że pomimo iż 1/5 ludzi na świecie nie ma dostępu do energii, to są oni w takim samym stopniu zagrożeni skutkami zmian klimatycznych, co żyjący w świecie energii. Dlatego też podczas Paryskiego Szczytu Klimatycznego w grudniu 2015 roku, większość Państw świata opowiedziała się za wspólnym planem i podjęciem wysiłków na rzecz redukcji CO2.

Tak więc efektywność energetyczna nabiera coraz większej wagi, zwłaszcza w takich segmentach, jak: budynki, centra danych, infrastruktura i przemysł, gdzie 2/3 potencjału w zakresie efektywności energetycznej pozostaje niewykorzystane. Podobnie jest w  codziennym życiu, w którym korzystamy z wielu urządzeń.

Zdaniem Jacka Łukaszewskiego, postęp technologiczny nastawiony na efektywne wykorzystanie energii wymusi na nas zmiany sposobu życia i przyzwyczajeń na proenergooszczędne.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Przegląd budynku - pobierz bezpłatnie gotową dokumentację »

prawo budowlaneProtokół kontroli kanałów spalinowych, protokół odbioru robót przy odstąpieniu od umowy, uniwersalny protokół przekazania nieruchomości, protokół kontroli obowiązkowej po zakończonej budowie lub... Chcę pobrać »


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Zamów bezpłatną wizytę konsultanta i osusz swój dom lub budynek ▼

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Wystarczy, że zostawisz do siebie kontakt, a Konsultant skontaktuje się z Tobą. Podczas kontaktu zostanie ustalony dogodny dla Ciebie termin nieodpłatnego badania zawilgocenia obiektu. W trakcie tej wizyty dowiesz się... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Zima i obowiązki zarządcy odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Głowice i zawory termostatyczne - jakie wybrać?
Czy wiesz, że możesz monitorować i sterować zestawami do podnoszenia ciśnienia wody»
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10800|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10374|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl