CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet i cieszyć się tańszym gazem? ‎
http://ad.administrator24.info/poprostu1085/▲
Zobacz ofertę i uzyskaj idealnie dopasowaną ofertę do swoich upodobań i potrzeb ...
Kategorie: gaz, ceny gazu, gaz przez internet,

Do 2050 konsumpcja energii dwukrotnie wzrośnie

Redakcja Administratora  |  16.02.2016
Już dziś miasta są odpowiedzialne za 75% całkowitego zużycia energii
Już dziś miasta są odpowiedzialne za 75% całkowitego zużycia energii
rex

1,1 mld mieszkańców ziemi nie ma dostępu do energii. 2,9 miliarda ludzi (41% na świecie) do gotowania wykorzystuje biomasę oraz produkty takie jak np. drewno. Z powodu zatrucia powietrza przez spalanie takich paliw w domach, przedwcześnie umiera 4 miliony ludzi. Do 2050 roku konsumpcja energii na świecie wzrośnie dwukrotnie.

Świat znacząco się zmienia, a wraz z nim zmienia się sposób wykorzystania energii, czyli zachowania społeczne, biznes czy technologie, które pozwalają ją produkować i dostarczać społeczeństwu w odpowiedni sposób. Mimo to nadal energia nie jest dobrem powszechnie dostępnym. Wystarczy podać, że na świecie wciąż 1,1 miliarda ludzi dostępu do energii nie ma: 88% z nich żyje w Afryce Subsaharyjskiej, a 87% mieszka na obszarach wiejskich. Powszechny dostęp do energii jest więc wciąż wyzwaniem.

Ponadto - jak wskazują dane Schneider Electric - 2,9 miliarda ludzi (41% na świecie) do gotowania wciąż wykorzystuje biomasę oraz produkty takie jak np. drewno. Efekt? Na świecie rocznie z powodu zatrucia powietrza przez spalanie takich paliw w domach, przedwcześnie umiera 4 miliony ludzi (11 tys. dziennie). To pokazuje, że dostęp do energii elektrycznej nie tylko potrafi zwiększyć komfort naszego życia, ale może je ratować.

 

Z energią elektryczną i jej konsumpcją w dzisiejszym świecie związanych jest jeszcze klika ważnych zjawisk społecznych i technologicznych, generujących zwiększony popyt na energię. Są to megatrendy, pokazujące kierunek rozwoju energetyki i jego wpływu na życie przeciętnego człowieka.

Schneider Electric od lat analizujący światowe dane, trendy oraz zachowania ludzi w zakresie wykorzystania energii, przewiduje duże zmiany. Do 2050 roku konsumpcja energii na świecie ma wzrosnąć dwukrotnie w wyniku urbanizacji, industrializacji i digitalizacji.

Już dziś miasta są odpowiedzialne za 75% całkowitego zużycia energii. Znaczący udział mają budynki z systemami ogrzewania, chłodzenia i oświetlenia. Aby utrzymać obecne zapotrzebowanie na energię przy rosnących potrzebach miast, konieczne są inwestycje m.in. w technologie inteligentnych budynków.

Z danych Schneider Electric wynika, że ludzie żyjący w miastach (w 2020 roku ma być już 50 miliardów) używać będą coraz więcej urządzeń podłączonych do sieci. - Z kolei industrializacja i przemysł sprawiają, że główną rolę odegrają automatyka, systemy IT oraz Internet rzeczy (Internet of Things), a to wszystko musi być zasilane przez energię – mówi Jacek Łukaszewski, prezes zarządu Schneider Electric. - Jednocześnie możliwości pozyskania energii nie są, aż tak ogromne jak kiedyś. Dlatego też musimy aż trzy trzykrotnie zwiększyć efektywność energetyczną, aby sprostać naszemu zapotrzebowaniu.


Jacek Łukaszewski dodaje przy tym, że ważnym zjawiskiem towarzyszącym wzrostowi zapotrzebowania na energię, będzie zmiana w korzystaniu z niej w związku z koniecznością  zmniejszenia o połowę emisji CO2 do atmosfery.

Jest to o tyle ważne, że pomimo iż 1/5 ludzi na świecie nie ma dostępu do energii, to są oni w takim samym stopniu zagrożeni skutkami zmian klimatycznych, co żyjący w świecie energii. Dlatego też podczas Paryskiego Szczytu Klimatycznego w grudniu 2015 roku, większość Państw świata opowiedziała się za wspólnym planem i podjęciem wysiłków na rzecz redukcji CO2.

Tak więc efektywność energetyczna nabiera coraz większej wagi, zwłaszcza w takich segmentach, jak: budynki, centra danych, infrastruktura i przemysł, gdzie 2/3 potencjału w zakresie efektywności energetycznej pozostaje niewykorzystane. Podobnie jest w  codziennym życiu, w którym korzystamy z wielu urządzeń.

Zdaniem Jacka Łukaszewskiego, postęp technologiczny nastawiony na efektywne wykorzystanie energii wymusi na nas zmiany sposobu życia i przyzwyczajeń na proenergooszczędne.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zobacz, jak tani może być gaz i prąd dla Twojego budynku»

Zdalne sterowanie i regulowanie zestawami do podnieszenia ciśnienia wody »

tanszy-gaz poradnik doboru pomp
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Ceny za energię elektryczną również nie ... Chcę zobaczyć »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i energooszczędną eksploatację. Z pomocą... czytam więcej »


Czy można płacić mniej za ochronę osiedla?

Ochrona osiedlaWiększa skuteczność ochrony przy niższych jej kosztach – to charakterystyka stworzonego w naszej agencji Aktywnego Systemu Monitoringu (ASM). Rozwiązanie jest dedykowane dla osiedli mieszkaniowych oraz firm i jest odpowiedzią na rosnące koszty pracy mimo... Czytam więcej »


Jaki domofon wybrać, aby uniknąć awarii?

jaki domofon wybraćDomofony stały się standardowym wyposażeniem budynków. Zamontowane w drzwiach wejściowych lub furtce sprawiają, że możemy nie tylko usłyszeć i zobaczyć, kogo Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Nie masz balkonu? Jest na to rozwiązanie - balkony dostawne »

pompy cieplne Balkony dostawne
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Na rynku pierwotnym balkony stanowią standard. Nie można tego samego powiedzieć o rynku wtórnym, na którym balkon jest swego rodzaju luksusem. Wielu właścicieli podejmuje... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Mycie elewacji: glony, pleśń, grzyby - gdzie i kiedy to zrobić?

Innowacyjna koncepcja kotłów, dzięki którym możesz zaoszczędzić »

brudna elewacja kotły gazowe
Elewacja budynku czy to tynkowa, czy szklana ma to do siebie, że z czasem niszczeje, zwłaszcza jeśli jest nienależycie pielęgnowana. Koszt napraw jest bardzo wysoki, dlatego... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do pomiaru i regulacji ciepła w pomieszczeniach, a także współpraca tych urządzeń jest bardzo ważną... chcę wiedzieć więcej»


Czy, wiesz ile możesz zaoszczędzić na dociepleniu stropodachu?!

stropodach ocieplenieTo nie jest moment na odnawianie pergoli czy poprawę estetyki balkonów. To czas gospodarskich inwestycji, które skutecznie obniżą wysokość czynszu i pomogą mieszkańcom w płaceniu swoich zobowiązań... zobacz, ile możesz zaoszczędzić »


Koronawirus. Jakie materiały ochronne dla zarządców, wspólnot i spółdzielni? »»

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Koronawirus- zarzadcy odczyt liczników wody

Najtańsze w Polsce płyny do dezynfekcji pomieszczeń czy klatek schodowych. W czasie zagrożenia koronawirusem to nierzadko dodatkowy, spory wydatek dla zarządców czy wspólnot. Zobacz gdzie kupić je taniej. Odbierz 10% rabatu dla wszystkich na hasło: „ADMINISTRATOR”... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


Zestawy hydroforowe - urządzenia i systemy do podnoszenia ciśnienia wody »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym Program dla zarzadcy
Przesyłanie i podnoszenie ciśnienia wody w sieciach i instalacjach pochłania kilka procent całości energii zużywanej w skali globalnej. Dlatego oprócz ciągłości i bezpieczeństwa dostaw wody coraz ... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet?
Jak naprawić pęknięcia i uszkodzenia rur od wewnątrz bez konieczności kucia ścian i remontów »
gaz jak może być tani wymiana rur kanalizacyjnych
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Do gazociągów podłączane są nowe ... czytam więcej » Oczyszczenie instalacji z zabrudzeń i osadów odsłania faktyczny stan. Uwidacznia wszelkie uszkodzenia mechaniczne rury (uszkodzenia, pęknięcia, dziury, rysy) powstałe w wyniku wieloletniej eksploatacji a także... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Ile kosztuje ocieplenie stropodachu - może Cię to zaskoczyć »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
ocieplanie stropodachu Sprzątanie po psie
Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej? (...) czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »


Szukasz dobrego zarządcy nieruchomości? Sprawdź to! »

Jak wybrac dobrego zarządcę?

Zarządzanie nieruchomościami to wymagająca branża, która nie tylko podlega zmieniającym się przepisom i zarządzeniom ale potrzebuje profesjonalizmu i rzetelności działań, by zapewnić bezpieczeństwo oraz odpowiedni standard życia tych, którzy powierzyli innym zarządzanie swoimi budynkami... Czytam więcej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
5/2020

Aktualny numer:

Administrator 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wycinka drzew
  • - Termomodernizacja i remonty
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 12084|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11528|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl