CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Niekończąca się opowieść, czyli o reformie śmieciowej

Agnieszka Zygmunt  |  Administrator 1-2/2016  |  25.02.2016
To zdjęcie malarstwa dziecięcego wykonanego kilka lat temu na jeden z ogólnopolskich konkursów ekologicznych dla młodzieży szkół podstawowych zrobiło furorę w internecie i chętnie jest wykorzystywane przez instytucje pożytku publicznego.
To zdjęcie malarstwa dziecięcego wykonanego kilka lat temu na jeden z ogólnopolskich konkursów ekologicznych dla młodzieży szkół podstawowych zrobiło furorę w internecie i chętnie jest wykorzystywane przez instytucje pożytku publicznego.
arch. redakcji

Tzw. ustawa śmieciowa obowiązuje już dwa i pół roku. To dwa i pół roku ciągłych zmian, reform reformy i głosów niezadowolenia, że system nadal nie działa tak, jak powinien. Co nowego w tym temacie?

Co się właśnie zmieniło?

Od stycznia 2016 roku zmieniły się zasady rocznego raportowania w sprawie odpadów. Firmy zajmujące się gospodarką odpadami zyskają możliwość uproszczonego sposobu składania raportów ze swojej działalności.

Dlaczego w poprzednim zdaniu zastosowałam czas przyszły, mimo że mowa o obowiązującym już prawie?

Otóż nowe zasady będą jednak dotyczyć dopiero roku 2017. Resort środowiska pracuje nad nową wersją rozporządzenia w tej sprawie.

Obowiązek ewidencjonowania odpadów dotyczy każdego ich posiadacza, a także jednostek organizacyjnych niebędących przedsiębiorcami. Odpady ewidencjonuje się przy pomocy stosownych formularzy. Rodzaj raportu zależy od zakresu działalności danego przedsiębiorstwa. Inne obowiązki mają zakłady przetwarzania zużytego sprzętu, inne – stacje demontażu pojazdów, a jeszcze inne – firmy zajmujące się zbieraniem i przetwarzaniem odpadów. Wspólny jest natomiast termin, w jakim należy złożyć raport do urzędu marszałkowskiego – do 15 marca.

Fakt, że wszyscy przedsiębiorcy z branży gospodarki odpadami będą składać swoje sprawozdania tylko na ręce marszałka danego województwa, to zresztą nowość i spore uproszczenie. Wcześniej wytyczne do tych raportów znajdowały się w kilkunastu aktach wykonawczych, a sprawozdania przekazywano do różnych adresatów: na przykład sprawozdanie dla firm działających w obszarze zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego – do GIOŚ, a dotyczące odbioru odpadów komunalnych – do gminy, co powodowało chaos.

Nowy jest również obowiązek podawania masy poszczególnych rodzajów odpadów zmagazynowanych na koniec roku kalendarzowego. Przedsiębiorca w formularzu ma uzupełniać tylko te działy, które faktycznie dotyczą jego działań w danym zakresie.

To wszystko jednak, przypomnijmy, zacznie obowiązywać de facto od przyszłego roku. Zgodnie z przepisami przejściowymi, raport za 2016 rok będzie składany według starych zasad. Nowe sprawozdania będą składane w 2018 roku za 2017 rok.

Za niewywiązywanie się z obowiązku raportowania w zakresie gospodarki odpadami, czyli np. za niezłożenie sprawozdania do marszałka, grozi kara administracyjna. W decyzji o nałożeniu jej w wysokości 500 zł wojewódzki inspektor ochrony środowiska określa czas (co najmniej 14 dni) na przekazanie. Uchybienie temu terminowi spowoduje nałożenie na podmiot kary w wysokości 2000 zł. Kara ta może być wymierzana wielokrotnie. Za rok kalendarzowy łączna wysokość kar nie może być wyższa niż 8500 zł.

Zmiany dotycząc też oczyszczalni ścieków. Za sprawą wejścia w życie od 1 stycznia dyrektywy unijnej i rozporządzenia ministra gospodarki nie będą już składować osadów ściekowych. To szansa dla przedsiębiorców zajmujących się zagospodarowywaniem osadów ściekowych odbieranych od oczyszczalni. Zgodnie z nowymi przepisami osady ściekowe, których ciepło spalania jest większe niż 6 MJ/kg suchej masy, będą musiały zostać poddane recyklingowi.

Wspólnota musi złożyć deklarację śmieciową za wszystkich mieszkańców >>>

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze studzienek kanalizacyjnych?

Nieprzyjemny zapach z kanalizacjiNieprzyjemne zapachy wydobywające się ze studzienek kanalizacyjnych to problem nie tylko starych dzielnic, lecz często również nowo budowanych osiedli, które podłączane są do istniejącej infrastruktury... Czytam więcej »


Dowiedz się, jak poprawnie montować styropian?»

Montaż styropianu - jak to zrobić poprawnie Zamawiając usługę, mamy nadzieję, że zostanie ona wykonana poprawnie, jednak za słowami ... Czytam więcej »


Naprawa uszkodzonej elewacji - zobacz sprawdzone sposoby? »

Naprawa uszkodzonej elewacjiJeśli Twoja elewacja osypuje się lub pyli, oznacza to, że następuje początkowa faza spadku wytrzymałości ocieplenia. By zapobiec jej postępowaniu, należy zespoić i wzmocnić  (...) ... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Czy urzędy muszą odbierać e-faktury?

jak obniżyć rachunki za prąd Urząedy czy muszą przyjmować e-faktury
DOszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...)  zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Przyjmowanie elektronicznych faktur w administracji staje się faktem. Jak polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z elektronicznego fakturowania w kontaktach z administracją? Czym jest rządowa Platforma... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe.  Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
Plac zabaw na osiedlu Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Jak skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Indywiudalna temperatura dla każdego emitera ciepła Ogrzewanie gazem plynnym
Termostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu właściwa temperatura! ... chcę wiedzieć » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Programy wspomagające pracę zarządcy - przegląd 2019»
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Programy dla zarządców nieruchomości Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Poznaj i wybierz kompleksowe rozwiązania ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
7-8/2019

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Gospodarowanie ciepłem
  • - Rachunek strat
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 16893|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10512|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10079|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl