CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Indywidualne rozliczanie kosztów ciepła to niższe rachunki

FIRMA BMETERS  |  20.05.2019  |  1
BMETERS

Stosowanie podzielników ciepła w budynkach wielolokalowych realnie wpływa na zmniejszenie zużycia ciepła w sezonie grzewczym, a co za tym idzie – na obniżenie kosztów ponoszonych przez lokatorów.

Polskie prawo nie wprowadza stałego terminu rozpoczęcia sezonu grzewczego. Z definicji rozporządzenia Ministerstwa Gospodarki wynika, że jest to okres, gdy panujące warunki atmosferyczne czynią koniecznym dostarczanie ciepła w celu ogrzania obiektów. Zwyczajowo sezon grzewczy obejmuje miesiące od października do kwietnia, niekiedy także do maja. Przyjmuje się, że utrzymywanie się temperatury powietrzna na poziomie 10 stopni Celsjusza przez trzy kolejne dni, jak też temperatury 16 stopni w mieszkaniach, powinno skutkować uruchomieniem ogrzewania przez zarządcę budynku.

Rozliczanie kosztów ciepła

Najczęściej na przełomie roku, czyli w środku sezonu grzewczego, ale po zakończeniu okresu rozliczeniowego, większość zarządców nieruchomości wielolokalowych w kraju dostarczy właścicielom i najemcom mieszkań rozliczenia zużytego ciepła za rok ubiegły. W przypadku kilku milionów odbiorców, zamieszkujących ok. 3,5 miliona mieszkań, będą to rozliczenia opracowane w oparciu o wskazania podzielników kosztów ogrzewania. Kolejnych 14 milionów osób powinno zostać objętych indywidualnym rozliczaniem kosztów ciepła. Czytaj więcej na ten temat »


Podzielniki ciepła instalowane są w budynkach zbudowanych w większości jeszcze przed 1989 rokiem, a więc w obiektach z pionowym układem centralnego ogrzewania. Ich konstrukcja umożliwia zamontowanie tylko jednego, głównego ciepłomierza. Urządzenie mierzy zużycie ciepła dla całego budynku; pozostaje więc kwestia wyliczenia energii cieplnej wykorzystanej przez każdy z lokali z osobna.

Chcesz płacić niższe rachunki? Zadzwoń - 71 388 90 83.


W przypadku ryczałtu, lokator płaci stały rachunek za ogrzewanie, którego wysokość wyliczana jest w oparciu o metraż mieszkania. Rozwiązanie wydaje się sprawiedliwe, ale ma też słabe strony. Opłatę trzeba bowiem uregulować nawet w sytuacji, gdy zima była łagodna, więc grzejniki nie zostały odkręcone ani razu. Ryczałt sprawia również, że właściciele mieszkań, gdy grzeją, robią to do oporu (termostaty są ustawione na najwyższy poziom w skali), co powoduje, że zarządca musi zamawiać więcej ciepła. Oznacza to, że zastosowanie takiej metody rozliczania nie skłania mieszkańców do zachowań sprzyjających oszczędzaniu. Zastąpienie ryczałtu opłatami wyliczonymi na podstawie wskazań podzielników ciepła przełożyłoby się na realny wpływ lokatorów na wysokość ich rachunków; płaciliby wtedy według faktycznego zużycia ciepła w swoim mieszkaniu.  Sprawdź nasze podzielniki »


Warto zwrócić uwagę na przypadki, gdy spółdzielnie mieszkaniowe stosują nie do końca korzystne dla mieszkańców 150 lub 200 proc stawki ryczałtu maksymalnego zużycia w węźle. Jeżeli spółdzielni przyświeca cel, aby w ten sposób zmobilizować lokatorów do opomiarowania budynku przy pomocy podzielników lub indywidualnych ciepłomierzy (jeśli to technicznie możliwe), wówczas tak wysoki ryczałt ma sens. Niejednokrotnie jednak ryczałt zostaje podniesiony na skutek nieuczciwego postępowania części mieszkańców, którzy w ten sposób mogą ogrzewać swoje mieszkania nie oglądając się na koszty. Poniosą je ich sąsiedzi, dla których ryczałt staje się w oczywisty sposób nieopłacalny.

Podzielniki kosztów ciepła i oszczędności

Zastosowanie podzielników kosztów ogrzewania uniemożliwia wystąpienie takich sytuacji. Dlaczego tak się dzieje, wyjaśnia Magda Niedzielska, Specjalista ds. Usług BMETERS Polska Sp. z o.o.: - Podzielniki ciepła rejestrują temperaturę każdego grzejnika. Ilość zużywanego ciepła, która widoczna jest na wyświetlaczu urządzenia, zależy od tego, jak wysoka była odebrana przez elektroniczne czujniki temperatura oraz jak długo się ona utrzymywała. W oparciu o wskazania podzielnika można więc wyliczyć rzeczywiste zużycie ciepła dla danego lokalu. Innymi słowy, właściciel mieszkania płaci tylko za energię cieplną, którą zużyli jego domownicy. Ma też możliwość porównania wartości znajdujących się na rachunku z tymi, które pokazywane są na wyświetlaczu podzielnika. W razie jakichkolwiek rozbieżności może zgłosić się do zarządcy o dokonanie korekty naliczonej kwoty, a dane z urządzenia będą podstawą do uwzględnienia jego roszczenia. Dane Stowarzyszenia ds. Rozliczania Energii wskazują, że obecnie w Polsce 3,5 miliona mieszkań posiada podzielniki ciepła.

Zadzwoń pod numer 71 388 90 83 i dowiedz się więcej.


Podzielnik przekłada się też na realne oszczędności na kosztach ogrzewania. Właściciele mieszkań zawsze muszą je ponosić, bowiem dzielą się one na stałe i zmienne zgodnie z ustaloną proporcją (np. 60 proc. to niezmienny koszt oparty o powierzchnię lokalu, a pozostałych 40 proc. wyliczanych jest na podstawie wskazań podzielników). Dysponując informacjami o bieżącym poborze ciepła przez grzejniki zamontowane w mieszkaniu, domownicy mogą świadomie ograniczać jego zużycie: utrzymywać w mieszkaniu optymalną temperaturę, zakręcać termostaty podczas wietrzenia pomieszczeń, w nocy i przed wyjściem z domu na dłuższy czas, ale również uszczelnić np. okna i drzwi, a tym samym wpływać na obniżenie rachunków. Działa tu bowiem prosta zasada: im więcej lokatorzy grzeją, tym więcej płacą i odwrotnie. Zobacz także »


-  Skutki prooszczędnościowej postawy widoczne będą na rachunkach za ogrzewanie, które w przypadku budynków starego zasobu z indywidualnym opomiarowaniem mogą spaść o 10 – 20 proc. Podobnie zmniejszy się zużycie ciepła – mówi Magda Niedzielska z BMETERS Polska. - W kwietniu br. w Sejmie odbyło się spotkanie Zespołu ds. Nowoczesnej Energetyki, w trakcie którego przedstawiciel jednej z warszawskich spółdzielni mieszkaniowych przybliżył raport dotyczący oszczędności w budynkach objętych indywidualnym opomiarowaniem kosztów ciepła (146 bloków zamieszkałych przez ok. 6,7 tys. osób). Okazało się, że 90 proc. lokatorów RSM Ursus zanotowało oszczędności zużycia średnio na poziomie 15 proc., co przełożyło się na spadek średniorocznych rachunków o 625 zł na mieszkanie. Podzielniki ciepła nie tylko więc skłaniają lokatorów do bardziej racjonalnego gospodarowania ciepłem, ale „nagradzają” takie postawy w postaci niższych kosztów. Zwracam też uwagę na aspekt ekologiczny – ograniczenie zużycia ciepła to spadek emisji dwutlenku węgla do atmosfery nawet o 3 miliony ton rocznie.

Energooszczędność

Warto w tym miejscu dodać, że przepisy prawa, dopuszczające w Polsce stosowanie podzielników kosztów ogrzewania, mówią wprost o tym, że wybrane przez właściciela lub zarządcę budynku wielolokalowego metody indywidualnego opomiarowania ciepła mają służyć stymulowaniu energooszczędnych zachowań (Ustawa prawo energetyczne z 10 kwietnia 1997 roku wraz z późniejszymi zmianami). Obniżenie zużycia energii w sektorze budowlanym o 15-30 proc. jest też jednym z priorytetów polityki energetycznej Unii Europejskiej.


- Do indywidualnego opomiarowania ogrzewania w lokalu mieszkaniowym można zastosować ciepłomierz w roli podzielnika kosztów. Nie zawsze jest to jednak zasadne - będzie wprawdzie możliwe z technicznego punktu widzenia technicznego, ale nie do końca zgodne z zasadami - wyjaśnia Magdalena Niedzielska z BMETERS Polska. - Jak zauważa Marek Płuciennik z Instytutu Techniki Budowlanej w Warszawie, w przypadku mieszkań o powierzchni poniżej 80 m kw, ciepłomierz q3= 0,6 m3/h (najmniejszy dostępny w handlu) nie dostarczy prawidłowych wskazań ze względu na zbyt niskie przepływy. W przypadku podzielników kosztów ciepła, taki problem nie występuje niezależnie od metrażu lokalu –dodaje Niedzielska.

BMETERS

BMETERS POLSKA
SP. Z O.O.

ul. Główna 60
51-188 Psary k. Wrocławia
tel. 71 388 90 83
fax 71 387 15 37


www.bmeters.pl

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak łatwo naprawić dach pokryty papą? »

Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

naprawa dachu papą odczyt liczników wody
Czy można naprawić mniejsze i większe defekty dachu bez korzystania z usług specjalistycznej ekipy? Czy też konieczna będzie wymiana całego... czytam więcej »

Jak ciężko jest zrobić spis liczników zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Możemy na szczęście sobie pomóc, dzięki czemu znacznie przyśpieszymy czas ... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »

Dlaczego warto wiedzieć więcej o zarządzaniu nieruchomościami »

Ile kosztuje ocieplenie stropodachu bloku lub wieżowca?

Studia dla zarządców Ocieplenie stropodachu
Zarządzanie nieruchomościami ma charakter interdyscyplinarny. Doradztwo, planowanie i nadzorowanie to tylko niektóre ... Czytam więcej »

Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej... chcę wiedzieć ile to kosztuje»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Jak zapewnić ciepłe grzejniki mieszkańcom?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywamy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
7-8/2019

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Gospodarowanie ciepłem
  • - Rachunek strat
Zobacz szczegóły
Wyświetleń: 10660|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10235|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl