CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet i cieszyć się tańszym gazem? ‎
http://ad.administrator24.info/poprostu1085/▲
Zobacz ofertę i uzyskaj idealnie dopasowaną ofertę do swoich upodobań i potrzeb ...
Kategorie: gaz, ceny gazu, gaz przez internet,

Indywidualne rozliczanie kosztów ciepła to niższe rachunki

FIRMA BMETERS  |  20.05.2019  |  1
BMETERS

Stosowanie podzielników ciepła w budynkach wielolokalowych realnie wpływa na zmniejszenie zużycia ciepła w sezonie grzewczym, a co za tym idzie – na obniżenie kosztów ponoszonych przez lokatorów.

Polskie prawo nie wprowadza stałego terminu rozpoczęcia sezonu grzewczego. Z definicji rozporządzenia Ministerstwa Gospodarki wynika, że jest to okres, gdy panujące warunki atmosferyczne czynią koniecznym dostarczanie ciepła w celu ogrzania obiektów. Zwyczajowo sezon grzewczy obejmuje miesiące od października do kwietnia, niekiedy także do maja. Przyjmuje się, że utrzymywanie się temperatury powietrzna na poziomie 10 stopni Celsjusza przez trzy kolejne dni, jak też temperatury 16 stopni w mieszkaniach, powinno skutkować uruchomieniem ogrzewania przez zarządcę budynku.

Rozliczanie kosztów ciepła

Najczęściej na przełomie roku, czyli w środku sezonu grzewczego, ale po zakończeniu okresu rozliczeniowego, większość zarządców nieruchomości wielolokalowych w kraju dostarczy właścicielom i najemcom mieszkań rozliczenia zużytego ciepła za rok ubiegły. W przypadku kilku milionów odbiorców, zamieszkujących ok. 3,5 miliona mieszkań, będą to rozliczenia opracowane w oparciu o wskazania podzielników kosztów ogrzewania. Kolejnych 14 milionów osób powinno zostać objętych indywidualnym rozliczaniem kosztów ciepła. Czytaj więcej na ten temat »


Podzielniki ciepła instalowane są w budynkach zbudowanych w większości jeszcze przed 1989 rokiem, a więc w obiektach z pionowym układem centralnego ogrzewania. Ich konstrukcja umożliwia zamontowanie tylko jednego, głównego ciepłomierza. Urządzenie mierzy zużycie ciepła dla całego budynku; pozostaje więc kwestia wyliczenia energii cieplnej wykorzystanej przez każdy z lokali z osobna.

Chcesz płacić niższe rachunki? Zadzwoń - 71 388 90 83.


W przypadku ryczałtu, lokator płaci stały rachunek za ogrzewanie, którego wysokość wyliczana jest w oparciu o metraż mieszkania. Rozwiązanie wydaje się sprawiedliwe, ale ma też słabe strony. Opłatę trzeba bowiem uregulować nawet w sytuacji, gdy zima była łagodna, więc grzejniki nie zostały odkręcone ani razu. Ryczałt sprawia również, że właściciele mieszkań, gdy grzeją, robią to do oporu (termostaty są ustawione na najwyższy poziom w skali), co powoduje, że zarządca musi zamawiać więcej ciepła. Oznacza to, że zastosowanie takiej metody rozliczania nie skłania mieszkańców do zachowań sprzyjających oszczędzaniu. Zastąpienie ryczałtu opłatami wyliczonymi na podstawie wskazań podzielników ciepła przełożyłoby się na realny wpływ lokatorów na wysokość ich rachunków; płaciliby wtedy według faktycznego zużycia ciepła w swoim mieszkaniu.  Sprawdź nasze podzielniki »


Warto zwrócić uwagę na przypadki, gdy spółdzielnie mieszkaniowe stosują nie do końca korzystne dla mieszkańców 150 lub 200 proc stawki ryczałtu maksymalnego zużycia w węźle. Jeżeli spółdzielni przyświeca cel, aby w ten sposób zmobilizować lokatorów do opomiarowania budynku przy pomocy podzielników lub indywidualnych ciepłomierzy (jeśli to technicznie możliwe), wówczas tak wysoki ryczałt ma sens. Niejednokrotnie jednak ryczałt zostaje podniesiony na skutek nieuczciwego postępowania części mieszkańców, którzy w ten sposób mogą ogrzewać swoje mieszkania nie oglądając się na koszty. Poniosą je ich sąsiedzi, dla których ryczałt staje się w oczywisty sposób nieopłacalny.

Podzielniki kosztów ciepła i oszczędności

Zastosowanie podzielników kosztów ogrzewania uniemożliwia wystąpienie takich sytuacji. Dlaczego tak się dzieje, wyjaśnia Magda Niedzielska, Specjalista ds. Usług BMETERS Polska Sp. z o.o.: - Podzielniki ciepła rejestrują temperaturę każdego grzejnika. Ilość zużywanego ciepła, która widoczna jest na wyświetlaczu urządzenia, zależy od tego, jak wysoka była odebrana przez elektroniczne czujniki temperatura oraz jak długo się ona utrzymywała. W oparciu o wskazania podzielnika można więc wyliczyć rzeczywiste zużycie ciepła dla danego lokalu. Innymi słowy, właściciel mieszkania płaci tylko za energię cieplną, którą zużyli jego domownicy. Ma też możliwość porównania wartości znajdujących się na rachunku z tymi, które pokazywane są na wyświetlaczu podzielnika. W razie jakichkolwiek rozbieżności może zgłosić się do zarządcy o dokonanie korekty naliczonej kwoty, a dane z urządzenia będą podstawą do uwzględnienia jego roszczenia. Dane Stowarzyszenia ds. Rozliczania Energii wskazują, że obecnie w Polsce 3,5 miliona mieszkań posiada podzielniki ciepła.

Zadzwoń pod numer 71 388 90 83 i dowiedz się więcej.


Podzielnik przekłada się też na realne oszczędności na kosztach ogrzewania. Właściciele mieszkań zawsze muszą je ponosić, bowiem dzielą się one na stałe i zmienne zgodnie z ustaloną proporcją (np. 60 proc. to niezmienny koszt oparty o powierzchnię lokalu, a pozostałych 40 proc. wyliczanych jest na podstawie wskazań podzielników). Dysponując informacjami o bieżącym poborze ciepła przez grzejniki zamontowane w mieszkaniu, domownicy mogą świadomie ograniczać jego zużycie: utrzymywać w mieszkaniu optymalną temperaturę, zakręcać termostaty podczas wietrzenia pomieszczeń, w nocy i przed wyjściem z domu na dłuższy czas, ale również uszczelnić np. okna i drzwi, a tym samym wpływać na obniżenie rachunków. Działa tu bowiem prosta zasada: im więcej lokatorzy grzeją, tym więcej płacą i odwrotnie. Zobacz także »


-  Skutki prooszczędnościowej postawy widoczne będą na rachunkach za ogrzewanie, które w przypadku budynków starego zasobu z indywidualnym opomiarowaniem mogą spaść o 10 – 20 proc. Podobnie zmniejszy się zużycie ciepła – mówi Magda Niedzielska z BMETERS Polska. - W kwietniu br. w Sejmie odbyło się spotkanie Zespołu ds. Nowoczesnej Energetyki, w trakcie którego przedstawiciel jednej z warszawskich spółdzielni mieszkaniowych przybliżył raport dotyczący oszczędności w budynkach objętych indywidualnym opomiarowaniem kosztów ciepła (146 bloków zamieszkałych przez ok. 6,7 tys. osób). Okazało się, że 90 proc. lokatorów RSM Ursus zanotowało oszczędności zużycia średnio na poziomie 15 proc., co przełożyło się na spadek średniorocznych rachunków o 625 zł na mieszkanie. Podzielniki ciepła nie tylko więc skłaniają lokatorów do bardziej racjonalnego gospodarowania ciepłem, ale „nagradzają” takie postawy w postaci niższych kosztów. Zwracam też uwagę na aspekt ekologiczny – ograniczenie zużycia ciepła to spadek emisji dwutlenku węgla do atmosfery nawet o 3 miliony ton rocznie.

Energooszczędność

Warto w tym miejscu dodać, że przepisy prawa, dopuszczające w Polsce stosowanie podzielników kosztów ogrzewania, mówią wprost o tym, że wybrane przez właściciela lub zarządcę budynku wielolokalowego metody indywidualnego opomiarowania ciepła mają służyć stymulowaniu energooszczędnych zachowań (Ustawa prawo energetyczne z 10 kwietnia 1997 roku wraz z późniejszymi zmianami). Obniżenie zużycia energii w sektorze budowlanym o 15-30 proc. jest też jednym z priorytetów polityki energetycznej Unii Europejskiej.


- Do indywidualnego opomiarowania ogrzewania w lokalu mieszkaniowym można zastosować ciepłomierz w roli podzielnika kosztów. Nie zawsze jest to jednak zasadne - będzie wprawdzie możliwe z technicznego punktu widzenia technicznego, ale nie do końca zgodne z zasadami - wyjaśnia Magdalena Niedzielska z BMETERS Polska. - Jak zauważa Marek Płuciennik z Instytutu Techniki Budowlanej w Warszawie, w przypadku mieszkań o powierzchni poniżej 80 m kw, ciepłomierz q3= 0,6 m3/h (najmniejszy dostępny w handlu) nie dostarczy prawidłowych wskazań ze względu na zbyt niskie przepływy. W przypadku podzielników kosztów ciepła, taki problem nie występuje niezależnie od metrażu lokalu –dodaje Niedzielska.

BMETERS

BMETERS POLSKA
SP. Z O.O.

ul. Główna 60
51-188 Psary k. Wrocławia
tel. 71 388 90 83
fax 71 387 15 37


www.bmeters.pl

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zobacz, jak tani może być gaz i prąd dla Twojego budynku»

Zdalne sterowanie i regulowanie zestawami do podnieszenia ciśnienia wody »

tanszy-gaz poradnik doboru pomp
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Ceny za energię elektryczną również nie ... Chcę zobaczyć »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i energooszczędną eksploatację. Z pomocą... czytam więcej »


Czy można płacić mniej za ochronę osiedla?

Ochrona osiedlaWiększa skuteczność ochrony przy niższych jej kosztach – to charakterystyka stworzonego w naszej agencji Aktywnego Systemu Monitoringu (ASM). Rozwiązanie jest dedykowane dla osiedli mieszkaniowych oraz firm i jest odpowiedzią na rosnące koszty pracy mimo... Czytam więcej »


Jaki domofon wybrać, aby uniknąć awarii?

jaki domofon wybraćDomofony stały się standardowym wyposażeniem budynków. Zamontowane w drzwiach wejściowych lub furtce sprawiają, że możemy nie tylko usłyszeć i zobaczyć, kogo Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Nie masz balkonu? Jest na to rozwiązanie - balkony dostawne »

pompy cieplne Balkony dostawne
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Na rynku pierwotnym balkony stanowią standard. Nie można tego samego powiedzieć o rynku wtórnym, na którym balkon jest swego rodzaju luksusem. Wielu właścicieli podejmuje... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Mycie elewacji: glony, pleśń, grzyby - gdzie i kiedy to zrobić?

Innowacyjna koncepcja kotłów, dzięki którym możesz zaoszczędzić »

brudna elewacja kotły gazowe
Elewacja budynku czy to tynkowa, czy szklana ma to do siebie, że z czasem niszczeje, zwłaszcza jeśli jest nienależycie pielęgnowana. Koszt napraw jest bardzo wysoki, dlatego... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do pomiaru i regulacji ciepła w pomieszczeniach, a także współpraca tych urządzeń jest bardzo ważną... chcę wiedzieć więcej»


Czy, wiesz ile możesz zaoszczędzić na dociepleniu stropodachu?!

stropodach ocieplenieTo nie jest moment na odnawianie pergoli czy poprawę estetyki balkonów. To czas gospodarskich inwestycji, które skutecznie obniżą wysokość czynszu i pomogą mieszkańcom w płaceniu swoich zobowiązań... zobacz, ile możesz zaoszczędzić »


Koronawirus. Jakie materiały ochronne dla zarządców, wspólnot i spółdzielni? »»

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Koronawirus- zarzadcy odczyt liczników wody

Najtańsze w Polsce płyny do dezynfekcji pomieszczeń czy klatek schodowych. W czasie zagrożenia koronawirusem to nierzadko dodatkowy, spory wydatek dla zarządców czy wspólnot. Zobacz gdzie kupić je taniej. Odbierz 10% rabatu dla wszystkich na hasło: „ADMINISTRATOR”... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


Zestawy hydroforowe - urządzenia i systemy do podnoszenia ciśnienia wody »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym Program dla zarzadcy
Przesyłanie i podnoszenie ciśnienia wody w sieciach i instalacjach pochłania kilka procent całości energii zużywanej w skali globalnej. Dlatego oprócz ciągłości i bezpieczeństwa dostaw wody coraz ... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet?
Jak naprawić pęknięcia i uszkodzenia rur od wewnątrz bez konieczności kucia ścian i remontów »
gaz jak może być tani wymiana rur kanalizacyjnych
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Do gazociągów podłączane są nowe ... czytam więcej » Oczyszczenie instalacji z zabrudzeń i osadów odsłania faktyczny stan. Uwidacznia wszelkie uszkodzenia mechaniczne rury (uszkodzenia, pęknięcia, dziury, rysy) powstałe w wyniku wieloletniej eksploatacji a także... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Ile kosztuje ocieplenie stropodachu - może Cię to zaskoczyć »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
ocieplanie stropodachu Sprzątanie po psie
Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej? (...) czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »


Szukasz dobrego zarządcy nieruchomości? Sprawdź to! »

Jak wybrac dobrego zarządcę?

Zarządzanie nieruchomościami to wymagająca branża, która nie tylko podlega zmieniającym się przepisom i zarządzeniom ale potrzebuje profesjonalizmu i rzetelności działań, by zapewnić bezpieczeństwo oraz odpowiedni standard życia tych, którzy powierzyli innym zarządzanie swoimi budynkami... Czytam więcej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
5/2020

Aktualny numer:

Administrator 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wycinka drzew
  • - Termomodernizacja i remonty
Zobacz szczegóły
Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
Wyświetleń: 12161|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11548|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl