CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 4/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Podzielniki - w trosce o dobre rozliczenia i... brak konfliktów

Agnieszka Zygmunt  |  24.03.2016  |  7
Podzielniki ciepła montuje się na grzejnikach.
Podzielniki ciepła montuje się na grzejnikach.
arch.

Konstrukcja podzielników kosztów ogrzewania (ciepła) nie jest określona szczegółową dokumentacją. Nie ma żadnych parametrów, które powinny spełniać, ani żadnych norm prawnych, poza tym zawartymi w normie PN-EN834.

Dowiedz się, Z czym się wiąże wybór podzielnika?

W dodatku podzielniki - jak wskazuje ich nazwa - służą jedynie do podziału kosztu dostarczonej do budynku energii cieplnej na poszczególnych użytkowników lokali, którzy powinni być wyposażeni w jeden ich typ. Nie rejestrują szczegółowego jego zużycia, nie mierzą żadnej wielkości fizycznej.

Przyrost ich wskazań zależy od tego, jaką temperaturę ma powierzchnia grzejnika w miejscu ich instalacji i przez ile czasu grzejnik oddaje ciepło (dzięki temu nie podlegają procesom zatwierdzenia typu i legalizacji). Nie uwzględniają także ciepła dostarczanego przez piony grzewcze i przenikającego z sąsiednich lokali.

Przeczytaj więcej: Opomiarowanie i rozliczanie mediów 2015

Prowadzi to, niestety, do licznych problemów, niejasności, nadużyć i spięć między lokatorami a np. spółdzielniami. Chodzi na przykład o sytuacje, gdy rozliczenia ciepła bazują na ryczałcie (czego się nie praktykuje gdziekolwiek indziej!) i traktują wszystkich jednakowo. W tej sytuacji jednakowo jest zaś bardzo odległe od sprawiedliwie, gdyż koszty zużycia muszą uwzględniać choćby położenie mieszkania w bryle budynku. Inaczej jedni mieszkańcy będą płacili za ciepło, z którego skorzystali inni.

 Istnieją dwa rodzaje podzielników: wyparkowe (cieczowe) – ampułkowe i kapilarne – oraz elektroniczne (jednoczujnikowe i dwuczujnikowe). Elektroniczne podzielniki mają czujniki mierzące temperaturę grzejnika, a dwuczujnikowe – mierzą także temperaturę powierzchni grzejnika i temperaturę pomieszczenia. Mają też opcję rejestracji temperatur komfortu cieplnego, a ilość danych, jakie rejestrują, radiowy odczyt wraz z możliwością odczytu przez złącze optyczne powodują, że uznaje się je za najbardziej zaawansowane urządzenia tego typu.

 

Poznaj Regulamin rozliczania centralnego ogrzewania

Trzeba jednak pamiętać, że i w tej grupie mamy do czynienia z różnymi ich typami konstrukcyjnymi o odmiennych właściwościach. Oto wybrane modele:

Podzielnik Hydroclima-RFM

Podzielnik Brunata Futura +

Komentarze

(7)
kontra | 30.03.2016, 05:51
Pod tym artykułem napisałem komentarz który zniknął . czyżby prawda była nie wygodna Administratorze?
jb_opti@gazeta.pl | 07.04.2016, 23:44
To żenujące wypisywać takie bzdury publicznie. Podzielnik może pomóc dzielić koszty wyłącznie ciepła, które "przepłynęło" przez podzielniki. O ile ktokolwiek w SM potrafi je zmierzyć lub wyliczyć - a nie ciepła dostarczonego do węzła (budynku), w którym występują także grzejniki nieopomiarowane (bez podzielników i termostatów grzejące na okrągło). A tych nieopomiarowanych jest całkiem sporo, w łazienkach, na korytarzach, w suszarniach, wózkowniach, nie mówiąc o nieizolowanych pionach tracących ciepło.


Jeżeli podzielnik, jak Pani pisze, niczego nie rejestruje i nie mierzy, nawet tam, gdzie został powieszony, to jakim sposobem "wie", ile użytkownik lokalu "zużył" ciepła w sąsiedniej klatce schodowej?

Bo za te "wspólne" ciepło najczęściej płaci wg wysokości wskazań swojego podzielnika, zamiast solidarnie ze wszystkimi wg powierzchni lokalu. Takie to "mądre" regulaminy wymyślają zarządcy podpierając się bezmyślnymi sformułowaniami, jak w powyższym artykule.
kontra | 08.04.2016, 06:32
Podzielniki inaczej nie możną traktować jak tylko zabawki dla dużych dzieci . ma rację jb, i jestem tego samego zdania . Korzyści z tego uzyskują jedynie producenci tych zabawek a ich lobby jest tak silne ze niektórzy decydenci pomimo ze wiedza o co chodzi to czegoś się obawiają i popierają racje tych oszustów . stosowanie tych zabawek do rozliczenia ciepła jest zjawiskiem kryminalnym . Nie waham się używać tego kreślenia bo rozliczenie doprowadzenia ciepła to nie to samo co rozliczenie zużycia prądu czy gazu . taka sama sytuacja istnieje przy rozliczaniu zużycia wody gdzie zamontowano wodomierz główny i sa kombinacje przy rozliczaniu niedoborów a pod uwagę bierze się liczbę osób w lokalu co jest brednia bo nawet gdy w lokalu jest dwie osoby mogą powodować większe niedobory niż tam gdzie jest pięć osób .
jb_opti | 08.04.2016, 10:14
Dziękuję Kontra za głos poparcia.
Rozliczanie kosztów ciepła i wody faktycznie stało się zabawką w rękach Rad Nadzorczych i zarządców. Niektórzy odpowiedzialni nawet "myślą", jak zlikwidować "kominy" w opłatach, ale nie zastanawiają się, skąd się wzięły.

Podzielniki rozreklamowano hasłem, że każdy będzie płacił "za swoje" zużycie ciepła w lokalu
(a koszty wspólne, zgodnie z ustawą prawo spółdzielcze, czy prawo własności lokali a nawet zgodnie z mętną ustawą prawo energetyczne - będą rozliczane na wszystkich mieszkańców, proporcjonalnie do udziałów, czyli powierzchni lokali).

Rzeczywistość okazała się brutalna.

Ani Rady Nadzorcze, ani Zarządcy wspólnot mieszkaniowych nie zostali przez ustawodawców przyuczeni i sami po wiedzę nie sięgnęli, w jaki sposób koszt dostarczonego ciepła - za moc zamówioną i zużyte ciepło - podzielić na koszt podgrzania wody użytkowej (mało kto wyposażył węzeł w układ pomiarowy oddzielnie dla wody użytkowej) i koszt c.o.

Dalej, nie wiedzą, jak podzielić koszty na wspólne - niezależne od mieszkańca i koszty indywidualne - na które mieszkaniec ma wpływ, jak na ilość wody wypuszczonej z kranu czy zakręcenie grzejników.

Brak podzielników na wszystkich źródłach ciepła (także w łazienkach i na pionach), bark oddzielnego ciepłomierza dla wody oraz kompletny brak wiedzy zarządców, to podstawowe źródło błędów i złego podziału kosztów ciepła na mieszkańców.

Dochodzi do takich absurdów, że koszt zamówionej mocy (z definicji koszt wspólny) jest rozliczany w m3 wody a przy źle skalkulowanej opłacie za podgrzanie wody braki rozlicza się w c.o.

Podobnie z kosztem ciepła za ogrzanie korytarzy i innych części wspólnych. Parę złotych rozlicza się wg powierzchni (powszechnie stosowane 40% jako koszty liczone od m2, w lwiej części pochłania koszt mocy), całą resztę kosztu dzieli się wg podzielników.

Ludzie, którzy pozakręcali zawory grzejników i dogrzewają się elektrycznie (lub ciepłem pionów), wykazują zerowe, lub minimalne wskazania, nie uczestniczą w kosztach wspólnych!!!
Za nich płacą sąsiedzi, nieświadomi tego, dlaczego przy stabilnych wskazaniach podzielników, a nawet malejących, bo też zaczynają ze strachu zakręcać, ich koszty rosną szybciej, niż wynika to ze zmiany stawek dla ciepła wprowadzanych 2 razy w roku przez Kogenerację i Fortum.

Niektóre sądy już zrozumiały problem i poszkodowani odzyskali pieniądze, zarządcy, niestety jeszcze nie.
Ile potrzeba spraw sądowych, żeby ustawodawca zrozumiał, że prawo energetyczne, mętne, niedoprecyzowane, to szkodliwy bubel?
kontra | 09.04.2016, 09:00
Mieszkania w budynku wielorodzinnym sa współzależne od siebie . Lokale nie są w Polsce nie są dostatecznie odizolowane cieplnie od siebie . Niektórzy wykorzystują ten system aby uzyskiwać korzyści . zbadałem jak działa ten system na swoim poziomie . Otóż mój lokal sąsiaduje z dwoma lokalu z dwoma lokalami które wykazują zerowe zużycie ciepła i mają stu procentowe zwroty zaliczek w stu procentach natomiast jest to wliczone w dopłatę do mojego lokalu w sumie około 2000 zł . W tej sytuacji jasne jest ze jestem zwyczajnie okradany przy pomocy administracji przez tych dwóch lokatorów i wydaje mi się ze innego dowodu na to ze system nie działa sprawiedliwy . nie można traktować jeśli o to chodzi lokali w budynku wielorodzinnym jako odrębnych lokali tak jak na przykład budynek wolno stojący bo to jest nie logiczne . Z powodu nie ogrzewania sąsiadującego z moim lokalem ponoszę dodatkowe szkody bo w szafie ubraniowej pojawiła się wilgoć oraz pleśń na garderobie w szafie ,dosłownie można było wyżymać garderobę .. Taka walka trwała dziesięć lat i w końcu mieszkańcy osiedla się sprzeciwili temu systemowi w roku ubiegłym i w obecnym sezonie rozliczenie ma być na podstawie m2 . Za wprowadzeniem tego systemu opowiedziało się 75 % glosujących. W tym temacie mam cztery sprawy i żadna nie nierozstrzygnięta bo wystąpiłem z wnioskiem o przyznanie biegłego sadowego i obrońcy z urzędu. jak sie domyślam się ze to zablokowało sprawy sądowe bo po odbyci wstępnych rozpraw sąd kolejne rozprawy odroczył . Dodam ze administracja niestety mają wtyki w sądzie rejonowym w który pracują osoby związane nieformalnie z administratorami osiedla .
c.2000 | 27.04.2016, 20:00

Wewnętrzne migracje ciepła dyskwalifikują niestety owe podzielniki.

kontra | 10.05.2016, 09:04
Świerza wiadomość . W tym roku po raz pierwszy rozliczano koszt ogrzewania z pominięciem podzielników i okazało się ze każdy lokator w moim bloku nadpłatę w wysokości 8 zł /m2 a poprzednie niektórzy mieli po 2000 - 5000 zł dopłaty . To świadczy tylko o rzetelności tych rozliczeń pry pomocy podzielników .
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze studzienek kanalizacyjnych?

Nieprzyjemny zapach z kanalizacjiNieprzyjemne zapachy wydobywające się ze studzienek kanalizacyjnych to problem nie tylko starych dzielnic, lecz często również nowo budowanych osiedli, które podłączane są do istniejącej infrastruktury.Czytam więcej »


Poznaj programy wspomagające pracę zarządców »

Programy dla zarządców nieruchomościZ roku na rok zarządy wspólnot stawiają swoim zarządcom coraz wyższe wymagania. Doświadczenie wskazuje, że pogodzenie oczekiwań dotyczących ... Czytam więcej »


Wypróbuj za darmo nowy system do zarządzania nieruchomościami »

Ocieplenie ściany od środkaWszystkie procesy i dokumenty związane z zarządzaniem nieruchomościami są dostępne w jednym miejscu — nie musisz ... Czytam więcej »


Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych »

Jaki powinien być zarządca?

Ciepło i zawór ciepła zarządzanie osiedlami wspólnot mieszkaniowych
Dzięki środkom z inicjatywy ELENA (European Local Energy Assistance / Europejska pomoc na rzecz energetyki lokalnej) udostępnionym Alior Bankowi przez Europejski Bank Inwestycyjny Inwestorzy będą mogli uzyskać refundację kosztów? czytam dalej »

Jak działa jedna z najstarszych firm zarządzających osiedlami i budynkami należącymi do wspólnot mieszkaniowych na terenie Warszawy... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Kotły do ogrzewania - technika grzewcza »

Wymiana rur w budynkuNowoczesny dizajn, solidne wykonanie, bezpieczne w użytkowaniu, wydajność i funkcjonalność – to tylko namiastka cech urządzeń grzejnych. W zalezności od miejsca przeznaczenia... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Idealne narzędzie dla wspólnot spółdzielni mieszkaniowych i zarządców nieruchomości»
Plac zabaw na osiedlu nardzędzie dla zarządców nieruchomości
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Kompleksowe rozwiązanie ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i ... czytam dalej »

Cicha wentylacja w kuchni - jak to osiągnąć?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Osuszanie ścian budynku Ogrzewanie gazem plynnym
Kuchnia stanowi centralne miejsce każdego domu. To tutaj spędzamy znaczną część dnia – przygotowujemy posiłki, spożywamy je ... czytam więcej» Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jakie są korzyści z dobrze ocieplonego domu?
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Prawidłowo zrealizowane ocieplenie domu sprawia, iż z budynku nie ucieka ciepło. Dodatkowo, zastosowanie warstwy granulatu izolacji Ekofiber sprzyja także szybkiemu wydalaniu (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
6/2019

Aktualny numer:

Administrator 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Współwłasność a gmina
  • - Zwrot nieruchomości wywłaszczonej przez SM
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10379|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl