CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 4/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Czy płyty styropianowe na elewację budynku to dobry pomysł? » ‎
www.administrator24.info/artykul/id10731,jak-nakladac-klej-do-styropianu-plyty-styropianowe-na-elewacje
Płyty styropianowe, aby spełniły swoje funkcje wymagają odpowiedniego montażu. Nie bez znaczenia jest...
Kategorie: jakość styropianu, styropian, klej do styropianu elewacyjnego,

Podzielniki - w trosce o dobre rozliczenia i... brak konfliktów

Agnieszka Zygmunt  |  24.03.2016  |  7
Podzielniki ciepła montuje się na grzejnikach.
Podzielniki ciepła montuje się na grzejnikach.
arch.

Konstrukcja podzielników kosztów ogrzewania (ciepła) nie jest określona szczegółową dokumentacją. Nie ma żadnych parametrów, które powinny spełniać, ani żadnych norm prawnych, poza tym zawartymi w normie PN-EN834.

Dowiedz się, Z czym się wiąże wybór podzielnika?

W dodatku podzielniki - jak wskazuje ich nazwa - służą jedynie do podziału kosztu dostarczonej do budynku energii cieplnej na poszczególnych użytkowników lokali, którzy powinni być wyposażeni w jeden ich typ. Nie rejestrują szczegółowego jego zużycia, nie mierzą żadnej wielkości fizycznej.

Przyrost ich wskazań zależy od tego, jaką temperaturę ma powierzchnia grzejnika w miejscu ich instalacji i przez ile czasu grzejnik oddaje ciepło (dzięki temu nie podlegają procesom zatwierdzenia typu i legalizacji). Nie uwzględniają także ciepła dostarczanego przez piony grzewcze i przenikającego z sąsiednich lokali.

Przeczytaj więcej: Opomiarowanie i rozliczanie mediów 2015

Prowadzi to, niestety, do licznych problemów, niejasności, nadużyć i spięć między lokatorami a np. spółdzielniami. Chodzi na przykład o sytuacje, gdy rozliczenia ciepła bazują na ryczałcie (czego się nie praktykuje gdziekolwiek indziej!) i traktują wszystkich jednakowo. W tej sytuacji jednakowo jest zaś bardzo odległe od sprawiedliwie, gdyż koszty zużycia muszą uwzględniać choćby położenie mieszkania w bryle budynku. Inaczej jedni mieszkańcy będą płacili za ciepło, z którego skorzystali inni.

 Istnieją dwa rodzaje podzielników: wyparkowe (cieczowe) – ampułkowe i kapilarne – oraz elektroniczne (jednoczujnikowe i dwuczujnikowe). Elektroniczne podzielniki mają czujniki mierzące temperaturę grzejnika, a dwuczujnikowe – mierzą także temperaturę powierzchni grzejnika i temperaturę pomieszczenia. Mają też opcję rejestracji temperatur komfortu cieplnego, a ilość danych, jakie rejestrują, radiowy odczyt wraz z możliwością odczytu przez złącze optyczne powodują, że uznaje się je za najbardziej zaawansowane urządzenia tego typu.

 

Poznaj Regulamin rozliczania centralnego ogrzewania

Trzeba jednak pamiętać, że i w tej grupie mamy do czynienia z różnymi ich typami konstrukcyjnymi o odmiennych właściwościach. Oto wybrane modele:

Podzielnik Hydroclima-RFM

Podzielnik Brunata Futura +

Komentarze

(7)
kontra | 30.03.2016, 05:51
Pod tym artykułem napisałem komentarz który zniknął . czyżby prawda była nie wygodna Administratorze?
jb_opti@gazeta.pl | 07.04.2016, 23:44
To żenujące wypisywać takie bzdury publicznie. Podzielnik może pomóc dzielić koszty wyłącznie ciepła, które "przepłynęło" przez podzielniki. O ile ktokolwiek w SM potrafi je zmierzyć lub wyliczyć - a nie ciepła dostarczonego do węzła (budynku), w którym występują także grzejniki nieopomiarowane (bez podzielników i termostatów grzejące na okrągło). A tych nieopomiarowanych jest całkiem sporo, w łazienkach, na korytarzach, w suszarniach, wózkowniach, nie mówiąc o nieizolowanych pionach tracących ciepło.


Jeżeli podzielnik, jak Pani pisze, niczego nie rejestruje i nie mierzy, nawet tam, gdzie został powieszony, to jakim sposobem "wie", ile użytkownik lokalu "zużył" ciepła w sąsiedniej klatce schodowej?

Bo za te "wspólne" ciepło najczęściej płaci wg wysokości wskazań swojego podzielnika, zamiast solidarnie ze wszystkimi wg powierzchni lokalu. Takie to "mądre" regulaminy wymyślają zarządcy podpierając się bezmyślnymi sformułowaniami, jak w powyższym artykule.
kontra | 08.04.2016, 06:32
Podzielniki inaczej nie możną traktować jak tylko zabawki dla dużych dzieci . ma rację jb, i jestem tego samego zdania . Korzyści z tego uzyskują jedynie producenci tych zabawek a ich lobby jest tak silne ze niektórzy decydenci pomimo ze wiedza o co chodzi to czegoś się obawiają i popierają racje tych oszustów . stosowanie tych zabawek do rozliczenia ciepła jest zjawiskiem kryminalnym . Nie waham się używać tego kreślenia bo rozliczenie doprowadzenia ciepła to nie to samo co rozliczenie zużycia prądu czy gazu . taka sama sytuacja istnieje przy rozliczaniu zużycia wody gdzie zamontowano wodomierz główny i sa kombinacje przy rozliczaniu niedoborów a pod uwagę bierze się liczbę osób w lokalu co jest brednia bo nawet gdy w lokalu jest dwie osoby mogą powodować większe niedobory niż tam gdzie jest pięć osób .
jb_opti | 08.04.2016, 10:14
Dziękuję Kontra za głos poparcia.
Rozliczanie kosztów ciepła i wody faktycznie stało się zabawką w rękach Rad Nadzorczych i zarządców. Niektórzy odpowiedzialni nawet "myślą", jak zlikwidować "kominy" w opłatach, ale nie zastanawiają się, skąd się wzięły.

Podzielniki rozreklamowano hasłem, że każdy będzie płacił "za swoje" zużycie ciepła w lokalu
(a koszty wspólne, zgodnie z ustawą prawo spółdzielcze, czy prawo własności lokali a nawet zgodnie z mętną ustawą prawo energetyczne - będą rozliczane na wszystkich mieszkańców, proporcjonalnie do udziałów, czyli powierzchni lokali).

Rzeczywistość okazała się brutalna.

Ani Rady Nadzorcze, ani Zarządcy wspólnot mieszkaniowych nie zostali przez ustawodawców przyuczeni i sami po wiedzę nie sięgnęli, w jaki sposób koszt dostarczonego ciepła - za moc zamówioną i zużyte ciepło - podzielić na koszt podgrzania wody użytkowej (mało kto wyposażył węzeł w układ pomiarowy oddzielnie dla wody użytkowej) i koszt c.o.

Dalej, nie wiedzą, jak podzielić koszty na wspólne - niezależne od mieszkańca i koszty indywidualne - na które mieszkaniec ma wpływ, jak na ilość wody wypuszczonej z kranu czy zakręcenie grzejników.

Brak podzielników na wszystkich źródłach ciepła (także w łazienkach i na pionach), bark oddzielnego ciepłomierza dla wody oraz kompletny brak wiedzy zarządców, to podstawowe źródło błędów i złego podziału kosztów ciepła na mieszkańców.

Dochodzi do takich absurdów, że koszt zamówionej mocy (z definicji koszt wspólny) jest rozliczany w m3 wody a przy źle skalkulowanej opłacie za podgrzanie wody braki rozlicza się w c.o.

Podobnie z kosztem ciepła za ogrzanie korytarzy i innych części wspólnych. Parę złotych rozlicza się wg powierzchni (powszechnie stosowane 40% jako koszty liczone od m2, w lwiej części pochłania koszt mocy), całą resztę kosztu dzieli się wg podzielników.

Ludzie, którzy pozakręcali zawory grzejników i dogrzewają się elektrycznie (lub ciepłem pionów), wykazują zerowe, lub minimalne wskazania, nie uczestniczą w kosztach wspólnych!!!
Za nich płacą sąsiedzi, nieświadomi tego, dlaczego przy stabilnych wskazaniach podzielników, a nawet malejących, bo też zaczynają ze strachu zakręcać, ich koszty rosną szybciej, niż wynika to ze zmiany stawek dla ciepła wprowadzanych 2 razy w roku przez Kogenerację i Fortum.

Niektóre sądy już zrozumiały problem i poszkodowani odzyskali pieniądze, zarządcy, niestety jeszcze nie.
Ile potrzeba spraw sądowych, żeby ustawodawca zrozumiał, że prawo energetyczne, mętne, niedoprecyzowane, to szkodliwy bubel?
kontra | 09.04.2016, 09:00
Mieszkania w budynku wielorodzinnym sa współzależne od siebie . Lokale nie są w Polsce nie są dostatecznie odizolowane cieplnie od siebie . Niektórzy wykorzystują ten system aby uzyskiwać korzyści . zbadałem jak działa ten system na swoim poziomie . Otóż mój lokal sąsiaduje z dwoma lokalu z dwoma lokalami które wykazują zerowe zużycie ciepła i mają stu procentowe zwroty zaliczek w stu procentach natomiast jest to wliczone w dopłatę do mojego lokalu w sumie około 2000 zł . W tej sytuacji jasne jest ze jestem zwyczajnie okradany przy pomocy administracji przez tych dwóch lokatorów i wydaje mi się ze innego dowodu na to ze system nie działa sprawiedliwy . nie można traktować jeśli o to chodzi lokali w budynku wielorodzinnym jako odrębnych lokali tak jak na przykład budynek wolno stojący bo to jest nie logiczne . Z powodu nie ogrzewania sąsiadującego z moim lokalem ponoszę dodatkowe szkody bo w szafie ubraniowej pojawiła się wilgoć oraz pleśń na garderobie w szafie ,dosłownie można było wyżymać garderobę .. Taka walka trwała dziesięć lat i w końcu mieszkańcy osiedla się sprzeciwili temu systemowi w roku ubiegłym i w obecnym sezonie rozliczenie ma być na podstawie m2 . Za wprowadzeniem tego systemu opowiedziało się 75 % glosujących. W tym temacie mam cztery sprawy i żadna nie nierozstrzygnięta bo wystąpiłem z wnioskiem o przyznanie biegłego sadowego i obrońcy z urzędu. jak sie domyślam się ze to zablokowało sprawy sądowe bo po odbyci wstępnych rozpraw sąd kolejne rozprawy odroczył . Dodam ze administracja niestety mają wtyki w sądzie rejonowym w który pracują osoby związane nieformalnie z administratorami osiedla .
c.2000 | 27.04.2016, 20:00

Wewnętrzne migracje ciepła dyskwalifikują niestety owe podzielniki.

kontra | 10.05.2016, 09:04
Świerza wiadomość . W tym roku po raz pierwszy rozliczano koszt ogrzewania z pominięciem podzielników i okazało się ze każdy lokator w moim bloku nadpłatę w wysokości 8 zł /m2 a poprzednie niektórzy mieli po 2000 - 5000 zł dopłaty . To świadczy tylko o rzetelności tych rozliczeń pry pomocy podzielników .
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Elektryczne pojazdy dla spółdzielni mieszkaniowych »

Zanieczyszczenia w wodzie instalacyjnejPojazdy elektryczne to gwarancja bezpieczeństwa i jakości pracy. Zgodnie z obowiązującym prawem pojazdy elektryczne wolnobieżne z naszej oferty osiągają maksymalną prędkość do 25 km/h i nie podlegają rejestracji.Czytam więcej »


Jak zredukować koszty związane z zapewnieniem ciągłości dostaw wody?

Zanieczyszczenia w wodzie instalacyjnejUdowodniono, że ponad 50% akcji awaryjnych i serwisowych można by uniknąć dzięki wcześniejszym i regularnym przeglądom.Czytam więcej »


Zarządco, dbaj o systemy zabezpieczeń przeciwpożarowych

Pożar budynku a systemy oddymianiaWłaściciel lub zarządca budynku powinien, poza zapewnieniem prawidłowego działania systemów oddymiania, posiadać również dokumentację potwierdzającą utrzymanie ich w odpowiednim stanie ... Czytam więcej »


Otoczenie nieruchomości i sama nieruchomość - nie wolno o tym zapomnieć »?

Systemy przeciwoblodzenioweOkres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Jak oszczędzić na naprawach i przeglądach budynku? Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i zabezpieczyć budyenk i jego okolice przed... Czytam więcej »


Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych »

Jaki system domofonowy wybrać na osiedle mieszkaniowe?

Ciepło i zawór ciepła System domofonowy na osiedle
Dzięki środkom z inicjatywy ELENA (European Local Energy Assistance / Europejska pomoc na rzecz energetyki lokalnej) udostępnionym Alior Bankowi przez Europejski Bank Inwestycyjny Inwestorzy będą mogli uzyskać refundację kosztów? czytam dalej »

Domofony wielomieszkaniowe można obsługiwać przez tel GSM lub tel. stacjonarny z dowolnego miejsca na ziemi z zasięgiem sieci GSM. System nie wymaga... czytam więcej»


Jakie ogrzewanie podłogowe wybrać?

Dystrybucja wodyCzęsto szkoda miejsca na grzejniki ścienne, a tradycyjne płaszczyznowe ogrzewanie podłogowe wymaga specjalnego przygotowania konstrukcyjnego budynku. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku (...) zobacz więcej »


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Zobacz jakie grzejniki warto wybrać do różnych pomieszczeń »

Wymiana rur w budynkuNowoczesny dizajn, solidne wykonanie, bezpieczne w użytkowaniu, wydajność i funkcjonalność – to tylko namiastka cech grzejników. W zalezności od miejsca przeznaczenia... zobacz więcej »


Jak zadbać o dobry wygląd lub renowację elewacji budynku»
Mycie i malowanie elewacji budynków mieszkalnych, najlepsze ceny na rynku»
czyszcenie i renowacja elewacji Mycie i malowanie elewacji
Jednym z najważniejszych powodów, poza ekologią, jest fakt nienaruszania w trakcie czyszczenia naturalnej struktury materiału poddawanego rewitalizacji. Technologie można stosować do powierzchni z wapieni, wapieni zbitych, wszelkiego rodzaju cegły, piaskowców, a także ... czytam więcej» Czy elewacja budynku mieszkalnego lub bloku, w którym mieszkasz wymaga konserwacji? Czy oprócz profesjonalnego czyszczenia, przydało by się pokryć ją dobrej... czytam dalej »

Izoalacja ścian od wewnątrz budynku - jak to zrobić?
Ile kosztuje sieć gazowa zasilana gazem płynnym »
Osuszanie ścian budynku Brak ogrzewania w budynku
Eurothane G jest wolną od freonów, twardą poliuretanową płytą termoizolacyjną (PIR) wykończoną jednostronnie płytą gipsowo-kartonową. Stosowany do termoizolacji... czytam więcej» Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Pompy ciepła zyskują na popularności. Stosowane są zarówno w budownictwie mieszkaniowym jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym, a także w obiektach (...) Czytam więcej »


Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej?
Profesjonalna obsługa nieruchomości - Jakość a nie ilość!
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej obsługa nieruchomości
Uszkodzony i nieszczelny fragment rury kanalizacyjnej jest nie lada problemem dla zarządcy nieruchomości, zwłaszcza jeśli fragment ten przebiega w lokalu, (...) czytaj dalej »

Zarządzanie nieruchomościami to niezwykle złożona praca. Zawód ten powołała do życia ustawa o gospodarce nieruchomościami (...) czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Czy środki pieniężne zgromadzone na funduszu remontowym, a przeznaczone na nabycie przez nich własności przyległego gruntu:
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...
4/2019

Aktualny numer:

Administrator 4/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Prawo a praktyka – debata
  • - Rozliczenie mediów
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10144|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl