CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Podzielniki - w trosce o dobre rozliczenia i... brak konfliktów

Agnieszka Zygmunt  |  24.03.2016  |  7
Podzielniki ciepła montuje się na grzejnikach.
Podzielniki ciepła montuje się na grzejnikach.
arch.

Konstrukcja podzielników kosztów ogrzewania (ciepła) nie jest określona szczegółową dokumentacją. Nie ma żadnych parametrów, które powinny spełniać, ani żadnych norm prawnych, poza tym zawartymi w normie PN-EN834.

Dowiedz się, Z czym się wiąże wybór podzielnika?

W dodatku podzielniki - jak wskazuje ich nazwa - służą jedynie do podziału kosztu dostarczonej do budynku energii cieplnej na poszczególnych użytkowników lokali, którzy powinni być wyposażeni w jeden ich typ. Nie rejestrują szczegółowego jego zużycia, nie mierzą żadnej wielkości fizycznej.

Przyrost ich wskazań zależy od tego, jaką temperaturę ma powierzchnia grzejnika w miejscu ich instalacji i przez ile czasu grzejnik oddaje ciepło (dzięki temu nie podlegają procesom zatwierdzenia typu i legalizacji). Nie uwzględniają także ciepła dostarczanego przez piony grzewcze i przenikającego z sąsiednich lokali.

Przeczytaj więcej: Opomiarowanie i rozliczanie mediów 2015

Prowadzi to, niestety, do licznych problemów, niejasności, nadużyć i spięć między lokatorami a np. spółdzielniami. Chodzi na przykład o sytuacje, gdy rozliczenia ciepła bazują na ryczałcie (czego się nie praktykuje gdziekolwiek indziej!) i traktują wszystkich jednakowo. W tej sytuacji jednakowo jest zaś bardzo odległe od sprawiedliwie, gdyż koszty zużycia muszą uwzględniać choćby położenie mieszkania w bryle budynku. Inaczej jedni mieszkańcy będą płacili za ciepło, z którego skorzystali inni.

 Istnieją dwa rodzaje podzielników: wyparkowe (cieczowe) – ampułkowe i kapilarne – oraz elektroniczne (jednoczujnikowe i dwuczujnikowe). Elektroniczne podzielniki mają czujniki mierzące temperaturę grzejnika, a dwuczujnikowe – mierzą także temperaturę powierzchni grzejnika i temperaturę pomieszczenia. Mają też opcję rejestracji temperatur komfortu cieplnego, a ilość danych, jakie rejestrują, radiowy odczyt wraz z możliwością odczytu przez złącze optyczne powodują, że uznaje się je za najbardziej zaawansowane urządzenia tego typu.

 

Poznaj Regulamin rozliczania centralnego ogrzewania

Trzeba jednak pamiętać, że i w tej grupie mamy do czynienia z różnymi ich typami konstrukcyjnymi o odmiennych właściwościach. Oto wybrane modele:

Podzielnik Hydroclima-RFM

Podzielnik Brunata Futura +

Komentarze

(7)
kontra | 30.03.2016, 05:51
Pod tym artykułem napisałem komentarz który zniknął . czyżby prawda była nie wygodna Administratorze?
jb_opti@gazeta.pl | 07.04.2016, 23:44
To żenujące wypisywać takie bzdury publicznie. Podzielnik może pomóc dzielić koszty wyłącznie ciepła, które "przepłynęło" przez podzielniki. O ile ktokolwiek w SM potrafi je zmierzyć lub wyliczyć - a nie ciepła dostarczonego do węzła (budynku), w którym występują także grzejniki nieopomiarowane (bez podzielników i termostatów grzejące na okrągło). A tych nieopomiarowanych jest całkiem sporo, w łazienkach, na korytarzach, w suszarniach, wózkowniach, nie mówiąc o nieizolowanych pionach tracących ciepło.


Jeżeli podzielnik, jak Pani pisze, niczego nie rejestruje i nie mierzy, nawet tam, gdzie został powieszony, to jakim sposobem "wie", ile użytkownik lokalu "zużył" ciepła w sąsiedniej klatce schodowej?

Bo za te "wspólne" ciepło najczęściej płaci wg wysokości wskazań swojego podzielnika, zamiast solidarnie ze wszystkimi wg powierzchni lokalu. Takie to "mądre" regulaminy wymyślają zarządcy podpierając się bezmyślnymi sformułowaniami, jak w powyższym artykule.
kontra | 08.04.2016, 06:32
Podzielniki inaczej nie możną traktować jak tylko zabawki dla dużych dzieci . ma rację jb, i jestem tego samego zdania . Korzyści z tego uzyskują jedynie producenci tych zabawek a ich lobby jest tak silne ze niektórzy decydenci pomimo ze wiedza o co chodzi to czegoś się obawiają i popierają racje tych oszustów . stosowanie tych zabawek do rozliczenia ciepła jest zjawiskiem kryminalnym . Nie waham się używać tego kreślenia bo rozliczenie doprowadzenia ciepła to nie to samo co rozliczenie zużycia prądu czy gazu . taka sama sytuacja istnieje przy rozliczaniu zużycia wody gdzie zamontowano wodomierz główny i sa kombinacje przy rozliczaniu niedoborów a pod uwagę bierze się liczbę osób w lokalu co jest brednia bo nawet gdy w lokalu jest dwie osoby mogą powodować większe niedobory niż tam gdzie jest pięć osób .
jb_opti | 08.04.2016, 10:14
Dziękuję Kontra za głos poparcia.
Rozliczanie kosztów ciepła i wody faktycznie stało się zabawką w rękach Rad Nadzorczych i zarządców. Niektórzy odpowiedzialni nawet "myślą", jak zlikwidować "kominy" w opłatach, ale nie zastanawiają się, skąd się wzięły.

Podzielniki rozreklamowano hasłem, że każdy będzie płacił "za swoje" zużycie ciepła w lokalu
(a koszty wspólne, zgodnie z ustawą prawo spółdzielcze, czy prawo własności lokali a nawet zgodnie z mętną ustawą prawo energetyczne - będą rozliczane na wszystkich mieszkańców, proporcjonalnie do udziałów, czyli powierzchni lokali).

Rzeczywistość okazała się brutalna.

Ani Rady Nadzorcze, ani Zarządcy wspólnot mieszkaniowych nie zostali przez ustawodawców przyuczeni i sami po wiedzę nie sięgnęli, w jaki sposób koszt dostarczonego ciepła - za moc zamówioną i zużyte ciepło - podzielić na koszt podgrzania wody użytkowej (mało kto wyposażył węzeł w układ pomiarowy oddzielnie dla wody użytkowej) i koszt c.o.

Dalej, nie wiedzą, jak podzielić koszty na wspólne - niezależne od mieszkańca i koszty indywidualne - na które mieszkaniec ma wpływ, jak na ilość wody wypuszczonej z kranu czy zakręcenie grzejników.

Brak podzielników na wszystkich źródłach ciepła (także w łazienkach i na pionach), bark oddzielnego ciepłomierza dla wody oraz kompletny brak wiedzy zarządców, to podstawowe źródło błędów i złego podziału kosztów ciepła na mieszkańców.

Dochodzi do takich absurdów, że koszt zamówionej mocy (z definicji koszt wspólny) jest rozliczany w m3 wody a przy źle skalkulowanej opłacie za podgrzanie wody braki rozlicza się w c.o.

Podobnie z kosztem ciepła za ogrzanie korytarzy i innych części wspólnych. Parę złotych rozlicza się wg powierzchni (powszechnie stosowane 40% jako koszty liczone od m2, w lwiej części pochłania koszt mocy), całą resztę kosztu dzieli się wg podzielników.

Ludzie, którzy pozakręcali zawory grzejników i dogrzewają się elektrycznie (lub ciepłem pionów), wykazują zerowe, lub minimalne wskazania, nie uczestniczą w kosztach wspólnych!!!
Za nich płacą sąsiedzi, nieświadomi tego, dlaczego przy stabilnych wskazaniach podzielników, a nawet malejących, bo też zaczynają ze strachu zakręcać, ich koszty rosną szybciej, niż wynika to ze zmiany stawek dla ciepła wprowadzanych 2 razy w roku przez Kogenerację i Fortum.

Niektóre sądy już zrozumiały problem i poszkodowani odzyskali pieniądze, zarządcy, niestety jeszcze nie.
Ile potrzeba spraw sądowych, żeby ustawodawca zrozumiał, że prawo energetyczne, mętne, niedoprecyzowane, to szkodliwy bubel?
kontra | 09.04.2016, 09:00
Mieszkania w budynku wielorodzinnym sa współzależne od siebie . Lokale nie są w Polsce nie są dostatecznie odizolowane cieplnie od siebie . Niektórzy wykorzystują ten system aby uzyskiwać korzyści . zbadałem jak działa ten system na swoim poziomie . Otóż mój lokal sąsiaduje z dwoma lokalu z dwoma lokalami które wykazują zerowe zużycie ciepła i mają stu procentowe zwroty zaliczek w stu procentach natomiast jest to wliczone w dopłatę do mojego lokalu w sumie około 2000 zł . W tej sytuacji jasne jest ze jestem zwyczajnie okradany przy pomocy administracji przez tych dwóch lokatorów i wydaje mi się ze innego dowodu na to ze system nie działa sprawiedliwy . nie można traktować jeśli o to chodzi lokali w budynku wielorodzinnym jako odrębnych lokali tak jak na przykład budynek wolno stojący bo to jest nie logiczne . Z powodu nie ogrzewania sąsiadującego z moim lokalem ponoszę dodatkowe szkody bo w szafie ubraniowej pojawiła się wilgoć oraz pleśń na garderobie w szafie ,dosłownie można było wyżymać garderobę .. Taka walka trwała dziesięć lat i w końcu mieszkańcy osiedla się sprzeciwili temu systemowi w roku ubiegłym i w obecnym sezonie rozliczenie ma być na podstawie m2 . Za wprowadzeniem tego systemu opowiedziało się 75 % glosujących. W tym temacie mam cztery sprawy i żadna nie nierozstrzygnięta bo wystąpiłem z wnioskiem o przyznanie biegłego sadowego i obrońcy z urzędu. jak sie domyślam się ze to zablokowało sprawy sądowe bo po odbyci wstępnych rozpraw sąd kolejne rozprawy odroczył . Dodam ze administracja niestety mają wtyki w sądzie rejonowym w który pracują osoby związane nieformalnie z administratorami osiedla .
c.2000 | 27.04.2016, 20:00

Wewnętrzne migracje ciepła dyskwalifikują niestety owe podzielniki.

kontra | 10.05.2016, 09:04
Świerza wiadomość . W tym roku po raz pierwszy rozliczano koszt ogrzewania z pominięciem podzielników i okazało się ze każdy lokator w moim bloku nadpłatę w wysokości 8 zł /m2 a poprzednie niektórzy mieli po 2000 - 5000 zł dopłaty . To świadczy tylko o rzetelności tych rozliczeń pry pomocy podzielników .
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Windy w budynkach - zobacz specjalne rozwiązania»

Wzroszt cen za ogrzewanieGodziny szczytu w budynkach mieszkalnych przypadają na godziny poranne, kiedy mieszkańcy wychodzą z domu oraz wieczorne, gdy do niego wracają. Jak zaprojektować wygodne rozwiązania transportowe dostosowane do rzeczywistych sytuacji... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe?

Zainteresowanie pożyczką termomodernizacyjną Alior Banku coraz większe...

pożar w budynku termomodernizacja
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...)... czytam więcej »

Wśród pożyczkobiorców przeważają wspólnoty mieszkaniowe. Do tej pory wszystkie złożone wnioski uzyskały finansowanie. Zaletami  ... czytam więcej»


Segregujesz odpady? Dzięki temu możesz wygrać cenne nagrody »

Segregowanie odpadówZobacz, co trzeba zrobić, aby wziąć udział w konkursie i powalczyć o cenne nagrody... Czytam więcej »


Jak obniżyć koszty ogrzewania i energii dla Wspólnot Mieszkaniowych »

Wytrzymałe i estetyczne donice na osiedla - które wybrać?

Obniżanie kosztów energii Donice z betonu architektonicznego
Obniż koszty ogrzewania i energii, i zyskaj otoczenie bardziej przyjazne dla ludzi i środowiska - z ekokredytem dla Wspólnot Mieszkaniowych - bez prowizji. (...) czytam dalej »

Zobacz właściwości róźnych składników z których wykonane są donice betonowe charakteryzujące się przede wszystkim trwałością i wyglądem... czytam więcej»


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Gaz dla wspólnotCzy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
12/2019

Aktualny numer:

Administrator 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Inwestycje w spółdzielniach mieszkaniowych – debata
  • - Wieczyste na własność – w orzecznictwie
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 11284|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10854|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl