CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Jak mądrze wybrać firmę sprzątającą?

Katarzyna  Czajkowska  |  Administrator 3/2016  |  06.04.2016  |  1
Na czystość, np. klatek schodowych niebagatelny wpływ ma wybór firmy sprzątającej.
Na czystość, np. klatek schodowych niebagatelny wpływ ma wybór firmy sprzątającej.
arch. redakcji

Nie wiem, jakie doświadczenie mają inni, ale u mnie problem firmy sprzątającej wraca jak bumerang i to wcale nie w okresie zimowym, a znacznie, znacznie częściej. Może to dlatego, że ostatnie zimy były dla zarządców niezwykle łaskawe – naprawdę ostrą pamiętam sprzed pięciu lat. A może dlatego, że mieszkańcy się uczą, czytają i wiedzą, że mają prawo oczekiwać więcej?

Po latach pracy mogę uczciwie powiedzieć – nie ma idealnej firmy sprzątającej, każda ma swoje słabe strony i żadna nie sprawdzi się w każdych warunkach. Przy usłudze sprzątania nie ma intuicji, nie liczy się pozytywne zdanie innej wspólnoty – liczy się tylko dobrze zaplanowany harmonogram działań i dopasowanie usługi do oczekiwań wspólnoty.

Według mieszkańców sprzątanie jest jedną z najważniejszych usług wykonywanych na rzecz budynku, gdyż efekty działalności firmy sprzątającej oglądają codziennie. Im wyższy standard budynku, im nowocześniejsza jego bryła, tym większy zakres prac i wymagania.

Firmy sprzątające

Istnieje na rynku kilkanaście firm, które obsługują wspólnoty i działają od wielu, wielu lat, a reszta z nich często powstała przed kilkunastoma miesiącami. W ostatnich latach pojawiło się dużo małych przedsiębiorstw związanych z branżą sprzątania. Tylko w Warszawie szacuje się, że rocznie jest rejestrowanych ponad 3000 firm porządkowych, które w swej ofercie mają głównie sprzątanie budynków, biur i mieszkań. Z uwagi na fakt, że nawet 70% nowych przedsiębiorstw kończy swoją działalność dość szybko, większe miasta są bardziej narażone na współpracę z mało doświadczonymi firmami sprzątającymi.

Taka sytuacja stanowi duży dyskomfort dla zarządców nieruchomości szukających porządnej firmy sprzątającej. Usługodawcy o niskich kwalifikacjach zaniżają zarówno poziom sprzątania, jak i – przez nieprzemyślane strategie biznesowe – ceny usług. Nie znając rynku, nie do końca rozumieją także wymagania, które przed nimi są stawiane. Zaplecze sprzętowe, dobry dostawca środków (a nie chemia z marketów) i sprawdzony zespół to gwarancja sukcesu.

 

 

Z zespołem, niestety, bywa różnie, bo przecież nie można sklonować jednej „pani Wandzi”, a na przerzucaniu pracowników z obiektu na obiekt – tylko po to, żeby na starcie dobrze się zaprezentować – wielu się już „przejechało”.

O co pytać?

Ale zacznijmy od początku: decyzja o zmiana firmy sprzątającej powinna być starannie przemyślana.

Ważne jest, żeby zaplanować dokładnie czas ewentualnej zmiany (idealne mogą być wakacje czy ferie, kiedy mniej się dzieje). Zły wybór firmy to duży problem dla nieruchomości. Zanim decyzja zapadnie, musimy doprecyzować nasze oczekiwania. Najłatwiej spisać to, czego nam brakuje w obecnej usłudze, ewentualnie – co powinno ulec zmianie, i traktować to jako punkt wyjścia.

A zatem w zapytaniu ofertowym, a później w umowie, należy dokładnie opisać zakres prac, ze wskazaniem ich częstotliwości. Trzeba precyzyjnie podać powierzchnię (w m²), która jest przedmiotem kontraktu, wyraźnie zaznaczyć liczbę osób zatrudnionych na terenie danego obiektu (korzystających z toalet), określić wymagania dotyczące obsługi w weekendy i święta.

Firma sprzątająca musi widzieć wszystko szybciej niż my i – oczywiście – szybciej niż użytkownicy nieruchomości, sprzątać bezszelestnie i szybko. Zamawiający powinien podkreślić, które usługi okresowe, wpisane do zakresu prac, nie wchodzą w koszt miesięcznego ryczałtu.

Warto w specyfikacji umieścić wymaganą minimalną liczbę pracowników liniowych i serwisu dziennego wraz z sugerowanymi godzinami ich pracy. Dobrze jest też, aby to zleceniodawca zaproponował projekt umowy.

W umowie powinniśmy przedstawić metody kontroli czystości obiektu oraz zapisać zasady stosowania kar umownych, w przypadku niewywiązywania się stron z ustaleń. Zwykle obie strony kontraktu mają wspólny cel: ład i porządek w obiekcie oraz bezkonfliktową i długą współpracę. Pracownicy powinni być niezauważalni, ale z drugiej strony – mieć oczy dookoła głowy, bo liczy się efekt.

W związku z tym, że konsekwencje nietrafnego wyboru firmy sprzątającej ponoszą obie strony, do przyszłej współpracy musi się przygotować zarówno zamawiający, jak i wykonawca. Ten ostatni zwykle kredytuje usługę, gdyż płatność dokonywana jest z dołu, a jej termin rzadko jest krótszy niż 21 dni. Gdy utraci kontrakt, nie będzie miał środków, a na jego utrzymaniu pozostaną pracownicy.

Czytaj też: Trudny wybór firmy sprzątającej >>>

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

Komentarze

(1)
GrupaPSC | 13.10.2016, 23:33

Wybór dobrej firmy sprzątającej jest bardzo trudny. Zawsze warto wspópracować z firmami, które stosują w swojej pracy profesjonalne środki czystości oraz odpowiedni sprzęt oraz są przeszkolone do wykonywanie usług sprzątających.

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Windy w budynkach - zobacz specjalne rozwiązania»

Wzroszt cen za ogrzewanieGodziny szczytu w budynkach mieszkalnych przypadają na godziny poranne, kiedy mieszkańcy wychodzą z domu oraz wieczorne, gdy do niego wracają. Jak zaprojektować wygodne rozwiązania transportowe dostosowane do rzeczywistych sytuacji... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe?

Zainteresowanie pożyczką termomodernizacyjną Alior Banku coraz większe...

pożar w budynku termomodernizacja
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...)... czytam więcej »

Wśród pożyczkobiorców przeważają wspólnoty mieszkaniowe. Do tej pory wszystkie złożone wnioski uzyskały finansowanie. Zaletami  ... czytam więcej»


Rewitalizacja konstrukcji balkonu - Balkon +  »

rewitalizacja balkonówWychodząc naprzeciw oczekiwaniom opracowano unikalny system, który pozwala na montaż balkonów zarówno w budynkach już istniejących jak i nowych inwestycjach. Dodatkowo... Czytam więcej »


Jak obniżyć koszty ogrzewania i energii dla Wspólnot Mieszkaniowych »

Wytrzymałe i estetyczne donice na osiedla - które wybrać?

Obniżanie kosztów energii Donice z betonu architektonicznego
Obniż koszty ogrzewania i energii, i zyskaj otoczenie bardziej przyjazne dla ludzi i środowiska - z ekokredytem dla Wspólnot Mieszkaniowych - bez prowizji. (...) czytam dalej »

Zobacz właściwości róźnych składników z których wykonane są donice betonowe charakteryzujące się przede wszystkim trwałością i wyglądem... czytam więcej»


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Gaz dla wspólnotCzy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
12/2019

Aktualny numer:

Administrator 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Inwestycje w spółdzielniach mieszkaniowych – debata
  • - Wieczyste na własność – w orzecznictwie
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 18011|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 11291|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10860|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl