CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Przypominamy: Wilo wyszło z inicjatywą nieodpłatnego usuwania awarii w zakresie urządzeń Wilo w szpitalach? ‎
http://a001.administrator24.info/wilo-pomoc-szpitalom▲
Na początku wybuchu epidemii pisaliśmy o akcji Wilo „#pomagamszpitalom”, dzisiaj chcemy pochwalić to przedsięwzięcie, bo niewątpliwie można mówić o...
Kategorie: pompy, hydrofory, koronawirus, epidemia, ogrzewanie, podwyższanie ciśnienia wody

Badanie szczelności budynków

Agnieszka  Antoszewska  |  Administrator 3/2016  |  06.04.2016  |  1
Drzwi nawiewne z kontrolerem cyfrowym
Drzwi nawiewne z kontrolerem cyfrowym
arch. redakcji Izolacje

Należy się cieszyć, że obecnie test szczelności jest coraz powszechniej wykonywany. Świadczy to o wzroście świadomości inwestorów oraz właścicieli budynków.

W Polsce takie badanie najczęściej wykonuje się dla budynków o zaostrzonych wymaganiach względem zużycia energii, takich jak obiekty budowane w standardzie energooszczędnym lub pasywnym.

Tymczasem w Niemczech testy szczelności przeprowadzane są obowiązkowo w każdym oddawanym do użytkowania nowym budynku, wyposażonym w wentylację mechaniczną, a w Wielkiej Brytanii wykonanie ich jest obowiązkowe niezależnie od systemu wentylacji.

Po wykonaniu badania oraz przeprowadzeniu działań poprawiających stan osłony zewnętrznej obiektu budowlanego pod kątem nieprzepuszczania niekontrolowanych strumieni powietrza przez przegrody, szczelność budynku można łatwo zweryfikować – należy ponownie przeprowadzić test. Praktycznie od razu mamy informację, czy wykonane prace przyniosły pożądany efekt.

Warto zaznaczyć, że działania związane z uzyskaniem pozytywnego wyniku testu szczelności należy rozpocząć już na etapie projektowania i budowy. Podejmując właściwe decyzje co do technologii wykonania budynku, eliminujemy tym samym potencjalne miejsca uciekania zeń ciepła i chronimy go przed zawilgoceniem.

Szczelność powietrzno-wiatrową obudowy obiektu uzyskujemy najczęściej przez zastosowanie folii izolacyjnych, dodatkowych taśm czy mas uszczelniających (to np. taśmy samoprzylepne przy futrynach drzwi i oknach). Dodatkowo należy zabezpieczyć miejsca przechodzenia przyłączy i przewodów przez ściany budynków.

Bardzo ważnym elementem jest miejsce położenia nieprzepuszczającej powietrza warstwy izolacyjnej, którą należy wykonać od wewnętrznej, ciepłej strony przegrody termoizolacyjnej. Takie położenie paroizolacji gwarantuje, że wilgotne powietrze z wnętrza lokalu nie będzie przedostawało się do nieszczelności w konstrukcji budynku, gdzie może się skraplać i powodować pogorszenie właściwości izolacyjnych oraz wytrzymałościowych.

Kolejnym aspektem jest ochrona budynku przed zewnętrznymi podmuchami wiatru. Zapobiega temu położenie wiatroizolacji od zewnętrznej strony izolacji cieplnej budynku.

Należy te dwa rodzaje izolacji bezwzględnie rozróżniać, z uwagi na ich konkretne ułożenie w przegrodzie, co wiąże się ich przeznaczeniem. Wymierne korzyści przynosi ograniczenie ilości przepustów w celu doprowadzenia kabli elektrycznych czy przewodów rurowych, czyli przyłączy do budynku.

Jak wykonuje się test szczelności?

Sprawdzeniu szczelności budynku służy test szczelności, przeprowadzany za pomocą drzwi nawiewnych zgodnie z normą PN-EN 13829:2002 [1]. Pozwala na określenie współczynnika n50, czyli krotności wymian powietrza w budynku liczonych w ilości wymian na 1/h.


[1] Norma PN-EN 13829:2002 – Właściwości cieplne budynków – Określanie przepuszczalności powietrznej budynków – Metoda pomiaru ciśnieniowego z użyciem wentylatora.


Test szczelności budynku można wykonywać zarówno na etapie budowy budynku, jak i już w trakcie jego eksploatacji, wykonując pomiar metodą ciśnieniową. Najczęściej można spotkać się z urządzeniami pomiarowymi oferowanymi przez wywodzącą się z Minneapolis firmę Blower-Door. Głównym elementem urządzenia Blower-Door jest wentylator osadzony w aluminiowej regulowanej ramie z plandeką, który umieszcza się w miejscu drzwi zewnętrznych lub okna. W skład zestawu pomiarowego wchodzą urządzenie do pomiaru różnicy ciśnień, zestaw przewodów elastycznych oraz komputer.

Pomiar należy przeprowadzić już w trakcie budowy, bowiem działanie na tym etapie inwestycji zapewnia właściwą jakość warstw i przegród, charakteryzujących się szczelnością powietrzną. Badanie szczelności należy rozpocząć po wykonaniu tynków zewnętrznych oraz zamontowaniu okien i drzwi.

Pomiar szczelności budynku przeprowadza się w następujący sposób: najpierw w drzwiach zewnętrznych budynku, zlokalizowanych na poziomie parteru, zabudowuje się zespół wentylacyjnej płyty drzwiowej. Wszystkie inne drzwi i okna muszą być zamknięte.

Następnie uruchamia się wentylator zasysający powietrze z przestrzeni wewnętrznej sprawdzanego budynku, w wyniku czego w jego pomieszczeniach powstaje podciśnienie. Dzięki temu strumień powietrza zewnętrznego przepływa do wnętrza budynku przez istniejące w nim szczeliny, spoiny i innego rodzaju nieszczelności.

Warto przeczytać: Prawo budowlane. Warunki techniczne i inne akty prawne >>>

Przy pomocy miernika należy zmierzyć prędkość przepływu dopływającego do wnętrza budynku powietrza. Strumień infiltrujący można również wizualizować za pomocą mgły bądź dymu.

Następnie otrzymane wyniki pomiarów poddaje się obróbce programem komputerowym w celu wyznaczenia wartości współczynnika przepuszczalności powietrznej n50.

Wytwarzając podciśnienie wewnątrz budynku, łatwo można wykryć i umiejscowić każdą nieszczelność. Za pomocą tego testu jesteśmy w stanie sprawdzić jakość usług firmy wykonawczej. Do celów lokalizacji, oceny i dokumentacji istniejących nieszczelności bardzo przydatna okazuje się termograficzna kamera przeznaczona do pomiarów w budownictwie.

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

 

Komentarze

(1)
nic nie wiem ale piszę to co chcę | 07.01.2017, 23:57
Nic nie napiszę oprócz prostych dwóch pytań: 1 primo: ile z ciepła, które spiernicza z domu, spiernicza przez przewodzenie??? Któż z producentów okien zrobił certyfikację na zamontowanie >>> rzeczywiście
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Jaki piec (kocioł) gazowy wybrać? »

kociol gazowy kondensacyjny w kuchniWłaśnie jesteś na etapie wyboru kotła do budynku lub domu i im więcej czytasz tym mniej wiesz? Poznaj kotły kondensacyjne. Oszczędność i... Czytam więcej »


Rozwiązania, które pomogą Ci utrzymać porządek wokół nieruchomości»

Porządek wokół nieruchomościSprawne działanie urządzeń do utrzymania porządku wokół i wewnątrz elewacji to połowa sukcesu. Do tego dochodzi wydajność, energooszczędność i... Czytam więcej »


Jak bez kucia ścian naprawić i przeprowadzić renowację rur kanalizacyjnych? »

Zdalne sterowanie i regulowanie zestawami do podnoszenia ciśnienia wody »

pęknięta rura w ścianie poradnik doboru pomp
Można się domyślać, że bezinwazyjna naprawa oznacza takie działanie, które nie narusza struktury i funkcjonowania badanego obiektu. To oznacza, że w przypadku... Chcę wiedzieć »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i energooszczędną eksploatację. Z pomocą... czytam więcej »


Czy place zabaw wracają? Zobacz, jak rozbudować plac zabaw na osiedlu! »

Place zabaw na osiedluPlac zabaw to ważny punkt osiedla, szczególnie ważny dla najmłodszych mieszkańców i ich rodziców. Tutaj zawiązują się przyjaźnie, toczą się rywalizacje, powstają nowe historie i... Czytam więcej »


Co postawić zamiast wiaty śmietnikowej?

Wiaty śmietnikoweBiorąc pod uwagę aspekty estetyczne – wiaty pozostawiają wiele do życzenia, widok przepełnionych i brudnych śmietników budzi odrazę... Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Dobudowa windy w bloku - ile to kosztuje?

pompy cieplne Brak windy w budynku
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Z powodzeniem sprawdzają się w budynkach mieszkalnych, hotelach, obiektach publicznych, budynkach przemysłowych i sportowych. Wszystkie "windy" od udźwigu... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Dezynfekcja termiczna instalacji - co zastosować i jak zabezpieczyć instalację wodną?

Czym wyczyścić części wspólne i elewację nieruchomości? »

dezynfekcja wody w instalacji Czyszczenie części wspólnych
Często mówimy „woda to życie”, ale woda w pewnych warunkach może również nieść ze sobą niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do utrzymania porządku wokół i wewnątrz elewacji to połowa sukcesu. Do tego dochodzi wydajność, energooszczędność i... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać  »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Ciepła woda użytkowa odczyt liczników wody

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Detektory gazów w garażach Program dla zarzadcy
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Oto sposób na monitoring budynku lub osiedla?
Gdzie ubiegać się o pożyczkę termomodernizacyjną? »
monitoring osiedla i budynku pożyczka termomodernizacyjna
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków... zobacz przewidywane koszty pożyczki»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
6/2020

Aktualny numer:

Administrator 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rozliczanie fundusz remontowego
  • - Przeglądy techniczne po nowemu
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 19186|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 12551|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11707|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl