CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Jak obniżyć koszty eksploatacji, zachowując standardy zarządzania?

Analiza inwestycji
Redakcja Administratora  |  23.05.2016  |  2
Premia termomodernizacyjna jest udzielana jako dopłata do kapitału kredytu po zakończeniu inwestycji i potwierdzeniu jej zgodności z audytem
Premia termomodernizacyjna jest udzielana jako dopłata do kapitału kredytu po zakończeniu inwestycji i potwierdzeniu jej zgodności z audytem
fot. archiwum własne

Gdy we wspólnocie mieszkaniowej rosną koszty ogrzewania, to oznacza, że już czas na inwestycje ukierunkowane na obniżenie kosztów eksploatacji budynku.

Gospodarka energią we wspólnotach jest co prawda dobrowolna, ale dla dobra własnej kieszeni i poprawy komfortu życia warto podjąć decyzję o przedsięwzięciach na rzecz energooszczędności.

Wspólnota mieszkaniowa, jako osoba ustawowa, jest zobowiązana do utrzymania technicznego elementów części wspólnej nieruchomości. Zakres zobowiązania określają zapisy Prawa budowlanego. Z ustawy Prawo energetyczne wynika natomiast, że jedyny obowiązek jaki spoczywa na właścicielu lub zarządcy obiektu budowlanego w sprawie gospodarki energią, dotyczy rozliczenia jej kosztów z użytkownikami lokali.

Czytaj także: Koszty utrzymania mieszkania >>

Ustawa Prawo budowlane nakłada na właścicieli lub zarządców obiektów budowlanych obowiązek przeprowadzania okresowych kontroli stanu technicznego elementów obiektu, jej zakres w kontekście zużycia energii jest aktualnie ograniczony do inspekcji kotłów oraz systemów wentylacji i klimatyzacji. Nie jest wymagana ocena charakterystyki energetycznej całego obiektu. - Tym niemniej przeglądy okresowe  są podstawowym źródłem wiedzy o stanie technicznym budynku, a jego obowiązkowy zakres może być rozszerzony o zagadnienia związane z właściwą gospodarką energią. MOŻE, ponieważ gospodarka energetyczna w budynku jest dobrowolna - mówił podczas I Żoliborskiego Forum Wspólnot Mieszkaniowych Andrzej Rajkiewicz - wice prezes Narodowej Agencji Poszanowania Energii (NAPE).

A żal! Właściwa gospodarka energetyczna bowiem - to zapewnienie komfortu użytkownikom budynku i lokali przez techniczne zaspokojenie różnych potrzeb związanych z użytkowaniem budynku, takich jak ogrzewanie, przygotowanie ciepłej wody użytkowej, wentylacja, oświetlenie, w sposób efektywny ekonomicznie.

- Najlepszy, najbardziej efektywny sposób można wybrać przeprowadzając audyt energetyczny budynku, stanowiący podstawę do ubiegania się o dofinansowanie remontu w postaci premii termomodernizacyjnej, remontowej, bądź kompensacyjnej – mówi Andrzej Rajkiewicz z Narodowej Agencji Poszanowania Energii.

Czytaj także: Do 2020 r. kraje UE muszą zmniejszyć zużycie energii o 20 proc. >> 

Planowanie remontu

Przekonując do tzw. głębokiej modernizacji Andrzej Rajkiewicz przeprowadził analizę zakresu remontu oraz kosztów i możliwości ich dofinansowania z różnych źródeł, na przykładzie jednej z warszawskich wspólnot mieszkaniowych o powierzchni 1200 m kw.  

Zarządca tej wspólnoty przyjął schemat działań, pozwalających na identyfikację problemów, wyszczególnienie koniecznych do wykonania prac oraz przygotował założenia planu finansowego.

Czytaj także: Budżet na termomodernizację a remonty budynków mieszkalnych >>

Zidentyfikowane problemy, które powinny znaleźć się na liście prac modernizacyjnych

 

Rodzaj przedsięwzięcia

 

Stopień pilności naprawy

 

Szacunkowy koszt [PLN]

 

Działanie wpisuje się w ramy programu wsparcia dla przedsięwzięć ter-

momodernizacyjnych

Wymiana okien na klatkach schodowych

I

25.000

                        tak

Wymiana instalacji elektrycznej

I

52.000

                        nie

Wymiana instalacji gazowej

II

39.000

                        nie

Doposażenie węzła w moduł ciepłej wody

-

85.000

                        tak

Modernizacja instalacji CWU

III

21.000

                        tak

Modernizacja instalacji CO

III

44.000

                        tak

Izolacja ścian w przyziemiu oraz w gruncie

 

III

 

73.000

 

                       nie

Docieplenie stropodachu wentylowanego

III

36.000

                       tak

Docieplenie ścian zewnętrznych

III

200.000

                       tak

Remont klatki schodowej

III

31.000

                       nie

Łącznie

-

606.000

-

 

 

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Szkolenie: Rozliczanie ciepła i ciepłej wody w budynkach wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Szkolenie dla wspólnot i spółdzielniPrzekazanie wiedzy i praktycznych wskazówek, jak przygotować budynek i lokale do indywidualnych rozliczeń: podstawowe wymagania zawarte w przepisach prawa, kontrole zużycia w budynku...
Chcę zobaczyć program szkolenia »


Dbałość o warunki mieszkaniowe w zasobach zarządzanych przez spółdzielnię»

Jaki grill ogrodowy wybrać? Na co zwrócić uwagę? »

mieszkańcy spółdzielni Jaki grill ogrodowy
Okres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i ... czytam więcej »

Wspólne spotkania z rodziną i znajomymi przy grillu są bardzo popularnym sposobem na spędzanie czasu ... czytam więcej»


Głowice i zawory termostatyczne - jak to działa? »

Zimne kaloryferyTermostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu... Czytam więcej »


Dlaczego woda może się wlewać do piwnicy?

Jak otworzyć bramę pilotem i to bezpłatnie?

zalane piwnice Otwieranie bramy telefonem
Zaleganie wody w piwnicach jest utrapieniem. Właściciele domków jednorodzinnych z takim problemem muszą sobie radzić sami. Lokatorzy budynków (...) czytam dalej »

Bezpłatne, zdalne sterowanie bramą lub dowolnym urządzeniem elektrycznym za pomocą uprawnionego telefonu komórkowego lub stacjonarnego, z dowolnego miejsca na Ziemi, poprzez wysłanie... chcę wiedzieć więcej»


W jaki sposób pozbyć się osadów oraz rdzy z wody i rur?

Jak dbać o ruryWoda pochodząca z natury niesie w sobie ładunek rozpuszczonych w niej soli wapnia i magnezu. To dobrze , bo wapń i magnez to pierwiastki życia , najlepiej przyswajalne z surowej ... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem liczników - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście pomiar zużycia wody możemy ... chcę wiedzieć jak»


Powiedz „nie” umowom »

Orange flexŻegnajcie długoterminowe umowy! Pobierz aplikację Orange Flex, zainstaluj eSIM-a (lub zamów tradycyjną kartę SIM) i poczuj smak wolności. Wybierz swój Plan i zmieniaj go, kiedy chcesz. Bez okresu wypowiedzenia. Bez zobowiązań. Bez problemu.... Czytam więcej »


Pompa wodna - proste i wydajne rozwiązanie dla budownictwa »
System do tymczasowego przechowywania odpadów - jaki wybrać? »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym System segregacji odpadów
Urządzenia zapewniają wysoką oszczędność energii w sektorach zastosowań domowych i mieszkaniowych, takich jak ogrzewanie i klimatyzacja, zaopatrzenie w wodę, zwiększanie ciśnienia, nawadnianie ogrodów, ... czytam więcej » Dyskusje dotyczące nowych zasad segregacji śmieci nie cichną. Od 1 stycznia mieszkańców wielu polskich miejscowości powitały nie tylko podwyżki, lecz także obowiązek dzielenia... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Ocieplenie budynku -  jaki styropian wybrać »
Detektory gazów w garażach podziemnych Jaki styropian zastosować
Ciągła kontrola stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu ... czytam więcej » Poznaj różne rodzaje oraz właściwości płyt styropianowych i dobierz do potrzeb swojego budynku... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak zwiększyć efektywność energetyczną w budynku mieszkalnym»
Seminaria dla zarządców, wspólnot i spółdzielni - dowiedz się więcej »
efektywność energetyczna Szkolenia i seminaria
Odnowa budynków mieszkalnych to wyzwanie zarówno dla zarządców nieruchomości, jak i lokatorów. Stare, nieestetyczne budynki i kamienice często potrzebują kosztownychj (...) czytaj dalej »

Odbiory lokali mieszkalnych oraz usługowych według warunków technicznych wykonania i odbioru robót (...) czytam dalej »


Chcesz usunąć szkodę po pożarze lub zalaniu? Zamów bezpłatne oględziny »

Usuwanie szkód po pożarze i zalaniu

W przypadku zalania domów w technologii szkieletowej występuje bezwzględna konieczność przeprowadzenia specjalistycznych prac osuszających. Osuszane budynki przy użyciu technologi osuszania kondensacyjnego (...) Czytam więcej »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
1-2/2020

Aktualny numer:

Administrator 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rynek nieruchomości 2019 – analiza
  • - Grunt na własność – postulaty zmian
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 11435|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11007|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl