CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Jak obniżyć koszty eksploatacji, zachowując standardy zarządzania?

Analiza inwestycji
Redakcja Administratora  |  23.05.2016  |  2
Premia termomodernizacyjna jest udzielana jako dopłata do kapitału kredytu po zakończeniu inwestycji i potwierdzeniu jej zgodności z audytem
Premia termomodernizacyjna jest udzielana jako dopłata do kapitału kredytu po zakończeniu inwestycji i potwierdzeniu jej zgodności z audytem
fot. archiwum własne

Gdy we wspólnocie mieszkaniowej rosną koszty ogrzewania, to oznacza, że już czas na inwestycje ukierunkowane na obniżenie kosztów eksploatacji budynku.

Gospodarka energią we wspólnotach jest co prawda dobrowolna, ale dla dobra własnej kieszeni i poprawy komfortu życia warto podjąć decyzję o przedsięwzięciach na rzecz energooszczędności.

Wspólnota mieszkaniowa, jako osoba ustawowa, jest zobowiązana do utrzymania technicznego elementów części wspólnej nieruchomości. Zakres zobowiązania określają zapisy Prawa budowlanego. Z ustawy Prawo energetyczne wynika natomiast, że jedyny obowiązek jaki spoczywa na właścicielu lub zarządcy obiektu budowlanego w sprawie gospodarki energią, dotyczy rozliczenia jej kosztów z użytkownikami lokali.

Czytaj także: Koszty utrzymania mieszkania >>

Ustawa Prawo budowlane nakłada na właścicieli lub zarządców obiektów budowlanych obowiązek przeprowadzania okresowych kontroli stanu technicznego elementów obiektu, jej zakres w kontekście zużycia energii jest aktualnie ograniczony do inspekcji kotłów oraz systemów wentylacji i klimatyzacji. Nie jest wymagana ocena charakterystyki energetycznej całego obiektu. - Tym niemniej przeglądy okresowe  są podstawowym źródłem wiedzy o stanie technicznym budynku, a jego obowiązkowy zakres może być rozszerzony o zagadnienia związane z właściwą gospodarką energią. MOŻE, ponieważ gospodarka energetyczna w budynku jest dobrowolna - mówił podczas I Żoliborskiego Forum Wspólnot Mieszkaniowych Andrzej Rajkiewicz - wice prezes Narodowej Agencji Poszanowania Energii (NAPE).

A żal! Właściwa gospodarka energetyczna bowiem - to zapewnienie komfortu użytkownikom budynku i lokali przez techniczne zaspokojenie różnych potrzeb związanych z użytkowaniem budynku, takich jak ogrzewanie, przygotowanie ciepłej wody użytkowej, wentylacja, oświetlenie, w sposób efektywny ekonomicznie.

- Najlepszy, najbardziej efektywny sposób można wybrać przeprowadzając audyt energetyczny budynku, stanowiący podstawę do ubiegania się o dofinansowanie remontu w postaci premii termomodernizacyjnej, remontowej, bądź kompensacyjnej – mówi Andrzej Rajkiewicz z Narodowej Agencji Poszanowania Energii.

Czytaj także: Do 2020 r. kraje UE muszą zmniejszyć zużycie energii o 20 proc. >> 

Planowanie remontu

Przekonując do tzw. głębokiej modernizacji Andrzej Rajkiewicz przeprowadził analizę zakresu remontu oraz kosztów i możliwości ich dofinansowania z różnych źródeł, na przykładzie jednej z warszawskich wspólnot mieszkaniowych o powierzchni 1200 m kw.  

Zarządca tej wspólnoty przyjął schemat działań, pozwalających na identyfikację problemów, wyszczególnienie koniecznych do wykonania prac oraz przygotował założenia planu finansowego.

Czytaj także: Budżet na termomodernizację a remonty budynków mieszkalnych >>

Zidentyfikowane problemy, które powinny znaleźć się na liście prac modernizacyjnych

 

Rodzaj przedsięwzięcia

 

Stopień pilności naprawy

 

Szacunkowy koszt [PLN]

 

Działanie wpisuje się w ramy programu wsparcia dla przedsięwzięć ter-

momodernizacyjnych

Wymiana okien na klatkach schodowych

I

25.000

                        tak

Wymiana instalacji elektrycznej

I

52.000

                        nie

Wymiana instalacji gazowej

II

39.000

                        nie

Doposażenie węzła w moduł ciepłej wody

-

85.000

                        tak

Modernizacja instalacji CWU

III

21.000

                        tak

Modernizacja instalacji CO

III

44.000

                        tak

Izolacja ścian w przyziemiu oraz w gruncie

 

III

 

73.000

 

                       nie

Docieplenie stropodachu wentylowanego

III

36.000

                       tak

Docieplenie ścian zewnętrznych

III

200.000

                       tak

Remont klatki schodowej

III

31.000

                       nie

Łącznie

-

606.000

-

 

 

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak łatwo naprawić dach pokryty papą? »

Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

naprawa dachu papą odczyt liczników wody
Czy można naprawić mniejsze i większe defekty dachu bez korzystania z usług specjalistycznej ekipy? Czy też konieczna będzie wymiana całego... czytam więcej »

Jak ciężko jest zrobić spis liczników zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Możemy na szczęście sobie pomóc, dzięki czemu znacznie przyśpieszymy czas ... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »

Dlaczego warto wiedzieć więcej o zarządzaniu nieruchomościami »

Ile kosztuje ocieplenie stropodachu bloku lub wieżowca?

Studia dla zarządców Ocieplenie stropodachu
Zarządzanie nieruchomościami ma charakter interdyscyplinarny. Doradztwo, planowanie i nadzorowanie to tylko niektóre ... Czytam więcej »

Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej... chcę wiedzieć ile to kosztuje»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Jak zapewnić ciepłe grzejniki mieszkańcom?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywamy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10682|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10254|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl