CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

MdM - czas ucieka

Agnieszka Zygmunt  |  23.05.2016
Środki w ramach MdM szybko uciekają.
Środki w ramach MdM szybko uciekają.
arch.

Jak wszyscy wiemy, środki w programie MdM na 2016 rok się skończyły, ale można składać wnioski o dofinansowanie na kolejne dwa lata. Zainteresowanie dopłatą do kredytu jest jednak niebywale duże, więc lepiej się pospieszyć, szczególnie że pieniędzy z puli na rok 2017 może zabraknąć już w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

Popularność rośnie, środki maleją

W marcu 2016 r. Bank Gospodarstwa Krajowego wstrzymał nabór wniosków w programie MdM na 2016 rok. Powodem było wykorzystanie 95% zarezerwowanych na ten cel środków. Kredytobiorcy zaczęli więc składać wnioski o dofinansowanie z planowaną wypłatą na rok 2017 oraz 2018.

Będę one przyjmowane do dnia, w którym ustawowy limit nie przekroczy połowy dostępnej na dany rok puli (druga połowa środków na rok 2017, tzn. 373 miliony zł, będzie więc uruchomiona dopiero w styczniu 2017). A to może stać się w ciągu najbliższych trzech, może czterech miesięcy, jeśli że obserwowana właśnie tendencja wzrostowa się utrzyma.

BGK podał, że wykorzystano już ponad 21% środków z roku 2017 i ok. 0,23% z limitu przewidzianego na rok 2018. Warto wspomnieć, że tylko w kwietniu kredytobiorcy zarezerwowali 70 milionów złotych. Pula środków przeznaczonych na 2017 r. od końca stycznia do kwietnia zmalała o 16,02%. Oznacza to, że z dostępnych 373 mln wykorzystano już ponad 160 000 złotych.

Przekonaj się, że Rośnie popyt na kredyty mieszkaniowe

"Program MdM działa co prawda od 2014 roku, ale to teraz obserwujemy swego rodzaju kulminację jego popularności. Nowelizacja ustawy z września 2015 (zwiększająca m.in. wysokość dopłat), jak i zapowiedź zakończenia programu w 2018 sprawiły, że zainteresowanie MdM stale rośnie. Na rok 2016 podpisano łącznie 25 957 umów, dla porównania: w pierwszym roku funkcjonowania programu MdM było ich tylko 9141" – mówi Michał Trejgis z firmy Budotex.

Co więcej, szybko wyczerpujące się środki na kolejne dwa lata skłoniły osoby znajdujące się na liście rezerwowej 2016 do wycofania wniosków (w sumie 1700). W obecnej sytuacji pewniejsza staje się rezerwacja środków na rok 2017 lub 2018 niż czekanie, aż ktoś zrezygnuje z dofinansowania 2016 i zwolni się miejsce.

Co dalej?

Kończący się w 2018 r. program MdM nasuwa pytania o dostępność własnego mieszkania w przyszłości. Zapowiadanym przez rząd następcą MdM ma być Mieszkanie plus. Prace nad kształtem nowej formy wsparcia budownictwa mieszkaniowego wciąż jednak trwają. Jednym z atutów zapowiadanego programu ma być szeroki wachlarz wsparcia – od tanich mieszkań na wynajem z opcją dochodzenia do własności, po tanie mieszkania na kieszeń średnio zamożnego Polaka.

Przeczytaj też: Narodowy Program Mieszkaniowy po długim weekendzie

Nadal nie wiemy, czy deweloperzy będą częścią szykowanego projektu i jak wpłynie on na rynek kredytów hipotecznych. Zgodnie z przedstawioną koncepcją Mieszkanie plus ma być bowiem alternatywą dla zaciągania wieloletnich kredytów.

"Mieszkanie dla Młodych, a wcześniej Rodzina na swoim, potrzebowały czasu, by się rozpędzić, a tym samym wygenerować ruch na rynku mieszkaniowym. Podobnie będzie z każdym innym programem wsparcia budownictwa mieszkaniowego. MdM planowo wygaśnie za dwa i pół roku, ale w praktyce - kiedy wyczerpią się środki, a więc zdecydowanie wcześniej. Dlatego, z jednej strony warto już teraz zastanowić się nad zwiększeniem finansowania MdM, a z drugiej możliwie szybko wdrożyć nowy program. Po to, by osoby, które mogą być jego beneficjentami, nie musiały czekać kilku lat, aż zacznie on funkcjonować" – dodaje Michał Trejgis, Budotex.

Od startu programu do marca 2016 mieszkańcy województwa dolnośląskiego podpisali 5428 umów, których wartość pieniężna to 127 617 000 zł. W skali całego kraju jest to udział rzędu 9,87% (dane BGK). W samym Wrocławiu liczba sfinalizowanych wniosków od 2014 roku wyniosła 2667.

Koniunktura na rynku nieruchomości sprzyja nie tylko kupującym, ale i deweloperom. Wyczerpujące się środki w programie MdM stawiają w uprzywilejowanej pozycji osoby szukające mieszkania na rynku pierwotnym.

Zarezerwowana na 2017 lub 2018 rok dopłata może zostać wypłacona - odpowiednio - w przyszłym roku i za dwa lata. Z jednej strony, ograniczenia te mogą zahamować popyt na rynku wtórnym, z drugiej jednak sprzyjają nowym inwestycjom mieszkaniowym, a w konsekwencji deweloperom.

Sprawdź to: Deweloperzy na fali wznoszącej

Do podpisania umowy z przesuniętym terminem wypłaty rządowego wsparcia niezbędna jest zgoda sprzedającego na otrzymanie części pieniędzy dopiero na początku kolejnego roku. O ile na takie rozwiązanie raczej nie zgodzi się osoba prywatna sprzedająca swoje własne mieszkanie, o tyle deweloperzy będą szli klientom na rękę.

"Ze względu na kończące się środki MdM większość deweloperów będzie skłonna do negocjacji z klientami, a tym samym wykorzysta wysoki popyt, z jakim obecnie mamy do czynienia na rynku" – podsumowuje przedstawiciel Budotex.

źródło: housemarket.pl

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Ogrzewanie podłogowe - ile to kosztuje?

Jakie urządzenia grzewcze zapewniają niskie koszty eksploatacyjne?

ogrzewanie podłogowe urządzenia grzewcze
Dla zdecydowanej większości użytkowników grzejniki kojarzą się z białą plamą widniejącą pod oknem. Taki obowiązywał dotychczas standard. Obecnie inwestorzy dążą do tego, by ten stały w naszej strefie klimatycznej element wyposażenia był jak najmniej widoczny... czytam więcej »

Chcesz aby koszty eksploatacyjne ogrzewania były niższe o ok. 50% niż w przypadku ogrzewania gazem ziemnym i aż 70% niż w przypadku ... czytam więcej»


Jakie pompy ciepła i kotły wybrać do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami?

Pożar budynku Programy dla zarzadcow
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Nowoczesne oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami cechuje przede wszystkim mobilność, kompleksowość i skalowalność. Wszystko to... czytam więcej»


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Gaz dla wspólnotCzy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
11/2019

Aktualny numer:

Administrator 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Odpowiedzialność za szkody "chodnikowe"
  • - Split payment – co nowego?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 11051|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10631|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl