CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Przypominamy: Wilo wyszło z inicjatywą nieodpłatnego usuwania awarii w zakresie urządzeń Wilo w szpitalach? ‎
http://a001.administrator24.info/wilo-pomoc-szpitalom▲
Na początku wybuchu epidemii pisaliśmy o akcji Wilo „#pomagamszpitalom”, dzisiaj chcemy pochwalić to przedsięwzięcie, bo niewątpliwie można mówić o...
Kategorie: pompy, hydrofory, koronawirus, epidemia, ogrzewanie, podwyższanie ciśnienia wody

MdM - czas ucieka

Agnieszka Zygmunt  |  23.05.2016
Środki w ramach MdM szybko uciekają.
Środki w ramach MdM szybko uciekają.
arch.

Jak wszyscy wiemy, środki w programie MdM na 2016 rok się skończyły, ale można składać wnioski o dofinansowanie na kolejne dwa lata. Zainteresowanie dopłatą do kredytu jest jednak niebywale duże, więc lepiej się pospieszyć, szczególnie że pieniędzy z puli na rok 2017 może zabraknąć już w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

Popularność rośnie, środki maleją

W marcu 2016 r. Bank Gospodarstwa Krajowego wstrzymał nabór wniosków w programie MdM na 2016 rok. Powodem było wykorzystanie 95% zarezerwowanych na ten cel środków. Kredytobiorcy zaczęli więc składać wnioski o dofinansowanie z planowaną wypłatą na rok 2017 oraz 2018.

Będę one przyjmowane do dnia, w którym ustawowy limit nie przekroczy połowy dostępnej na dany rok puli (druga połowa środków na rok 2017, tzn. 373 miliony zł, będzie więc uruchomiona dopiero w styczniu 2017). A to może stać się w ciągu najbliższych trzech, może czterech miesięcy, jeśli że obserwowana właśnie tendencja wzrostowa się utrzyma.

BGK podał, że wykorzystano już ponad 21% środków z roku 2017 i ok. 0,23% z limitu przewidzianego na rok 2018. Warto wspomnieć, że tylko w kwietniu kredytobiorcy zarezerwowali 70 milionów złotych. Pula środków przeznaczonych na 2017 r. od końca stycznia do kwietnia zmalała o 16,02%. Oznacza to, że z dostępnych 373 mln wykorzystano już ponad 160 000 złotych.

Przekonaj się, że Rośnie popyt na kredyty mieszkaniowe

"Program MdM działa co prawda od 2014 roku, ale to teraz obserwujemy swego rodzaju kulminację jego popularności. Nowelizacja ustawy z września 2015 (zwiększająca m.in. wysokość dopłat), jak i zapowiedź zakończenia programu w 2018 sprawiły, że zainteresowanie MdM stale rośnie. Na rok 2016 podpisano łącznie 25 957 umów, dla porównania: w pierwszym roku funkcjonowania programu MdM było ich tylko 9141" – mówi Michał Trejgis z firmy Budotex.

Co więcej, szybko wyczerpujące się środki na kolejne dwa lata skłoniły osoby znajdujące się na liście rezerwowej 2016 do wycofania wniosków (w sumie 1700). W obecnej sytuacji pewniejsza staje się rezerwacja środków na rok 2017 lub 2018 niż czekanie, aż ktoś zrezygnuje z dofinansowania 2016 i zwolni się miejsce.

Co dalej?

Kończący się w 2018 r. program MdM nasuwa pytania o dostępność własnego mieszkania w przyszłości. Zapowiadanym przez rząd następcą MdM ma być Mieszkanie plus. Prace nad kształtem nowej formy wsparcia budownictwa mieszkaniowego wciąż jednak trwają. Jednym z atutów zapowiadanego programu ma być szeroki wachlarz wsparcia – od tanich mieszkań na wynajem z opcją dochodzenia do własności, po tanie mieszkania na kieszeń średnio zamożnego Polaka.

Przeczytaj też: Narodowy Program Mieszkaniowy po długim weekendzie

Nadal nie wiemy, czy deweloperzy będą częścią szykowanego projektu i jak wpłynie on na rynek kredytów hipotecznych. Zgodnie z przedstawioną koncepcją Mieszkanie plus ma być bowiem alternatywą dla zaciągania wieloletnich kredytów.

"Mieszkanie dla Młodych, a wcześniej Rodzina na swoim, potrzebowały czasu, by się rozpędzić, a tym samym wygenerować ruch na rynku mieszkaniowym. Podobnie będzie z każdym innym programem wsparcia budownictwa mieszkaniowego. MdM planowo wygaśnie za dwa i pół roku, ale w praktyce - kiedy wyczerpią się środki, a więc zdecydowanie wcześniej. Dlatego, z jednej strony warto już teraz zastanowić się nad zwiększeniem finansowania MdM, a z drugiej możliwie szybko wdrożyć nowy program. Po to, by osoby, które mogą być jego beneficjentami, nie musiały czekać kilku lat, aż zacznie on funkcjonować" – dodaje Michał Trejgis, Budotex.

Od startu programu do marca 2016 mieszkańcy województwa dolnośląskiego podpisali 5428 umów, których wartość pieniężna to 127 617 000 zł. W skali całego kraju jest to udział rzędu 9,87% (dane BGK). W samym Wrocławiu liczba sfinalizowanych wniosków od 2014 roku wyniosła 2667.

Koniunktura na rynku nieruchomości sprzyja nie tylko kupującym, ale i deweloperom. Wyczerpujące się środki w programie MdM stawiają w uprzywilejowanej pozycji osoby szukające mieszkania na rynku pierwotnym.

Zarezerwowana na 2017 lub 2018 rok dopłata może zostać wypłacona - odpowiednio - w przyszłym roku i za dwa lata. Z jednej strony, ograniczenia te mogą zahamować popyt na rynku wtórnym, z drugiej jednak sprzyjają nowym inwestycjom mieszkaniowym, a w konsekwencji deweloperom.

Sprawdź to: Deweloperzy na fali wznoszącej

Do podpisania umowy z przesuniętym terminem wypłaty rządowego wsparcia niezbędna jest zgoda sprzedającego na otrzymanie części pieniędzy dopiero na początku kolejnego roku. O ile na takie rozwiązanie raczej nie zgodzi się osoba prywatna sprzedająca swoje własne mieszkanie, o tyle deweloperzy będą szli klientom na rękę.

"Ze względu na kończące się środki MdM większość deweloperów będzie skłonna do negocjacji z klientami, a tym samym wykorzysta wysoki popyt, z jakim obecnie mamy do czynienia na rynku" – podsumowuje przedstawiciel Budotex.

źródło: housemarket.pl

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jaki piec (kocioł) gazowy wybrać? »

kociol gazowy kondensacyjny w kuchniWłaśnie jesteś na etapie wyboru kotła do budynku lub domu i im więcej czytasz tym mniej wiesz? Poznaj kotły kondensacyjne. Oszczędność i... Czytam więcej »


Rozwiązania, które pomogą Ci utrzymać porządek wokół nieruchomości»

Porządek wokół nieruchomościSprawne działanie urządzeń do utrzymania porządku wokół i wewnątrz elewacji to połowa sukcesu. Do tego dochodzi wydajność, energooszczędność i... Czytam więcej »


Jak bez kucia ścian naprawić i przeprowadzić renowację rur kanalizacyjnych? »

Zdalne sterowanie i regulowanie zestawami do podnoszenia ciśnienia wody »

pęknięta rura w ścianie poradnik doboru pomp
Można się domyślać, że bezinwazyjna naprawa oznacza takie działanie, które nie narusza struktury i funkcjonowania badanego obiektu. To oznacza, że w przypadku... Chcę wiedzieć »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i energooszczędną eksploatację. Z pomocą... czytam więcej »


Czy place zabaw wracają? Zobacz, jak rozbudować plac zabaw na osiedlu! »

Place zabaw na osiedluPlac zabaw to ważny punkt osiedla, szczególnie ważny dla najmłodszych mieszkańców i ich rodziców. Tutaj zawiązują się przyjaźnie, toczą się rywalizacje, powstają nowe historie i... Czytam więcej »


Co postawić zamiast wiaty śmietnikowej?

Wiaty śmietnikoweBiorąc pod uwagę aspekty estetyczne – wiaty pozostawiają wiele do życzenia, widok przepełnionych i brudnych śmietników budzi odrazę... Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Dobudowa windy w bloku - ile to kosztuje?

pompy cieplne Brak windy w budynku
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Z powodzeniem sprawdzają się w budynkach mieszkalnych, hotelach, obiektach publicznych, budynkach przemysłowych i sportowych. Wszystkie "windy" od udźwigu... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Dezynfekcja termiczna instalacji - co zastosować i jak zabezpieczyć instalację wodną?

Czym wyczyścić części wspólne i elewację nieruchomości? »

dezynfekcja wody w instalacji Czyszczenie części wspólnych
Często mówimy „woda to życie”, ale woda w pewnych warunkach może również nieść ze sobą niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do utrzymania porządku wokół i wewnątrz elewacji to połowa sukcesu. Do tego dochodzi wydajność, energooszczędność i... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać  »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Ciepła woda użytkowa odczyt liczników wody

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Detektory gazów w garażach Program dla zarzadcy
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Oto sposób na monitoring budynku lub osiedla?
Gdzie ubiegać się o pożyczkę termomodernizacyjną? »
monitoring osiedla i budynku pożyczka termomodernizacyjna
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków... zobacz przewidywane koszty pożyczki»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
6/2020

Aktualny numer:

Administrator 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rozliczanie fundusz remontowego
  • - Przeglądy techniczne po nowemu
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 12551|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11706|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl