Popularne od wielu lat na całym świecie fundusze i spółki REIT, stały się alternatywą dla obligacji czy lokat bankowych. Model ten powoli wkracza do Polski. Coraz więcej firm myśli o stworzeniu własnego funduszu, którego główne zalety to zwolnienie z podójnego opodatkowania pod warunkiem wypłaty zysków w postaci dywidendy. Nie dziwi więc fakt, że inwestorzy indywidualni i instytucjonalni chętnie lokują swój kapitał właśne w tę formę biznesu.
– Do tej pory sieci inwestowały w zakup nieruchomości na własność, teraz coraz częściej decydują się na długoterminowy wynajem – mówi Bartosz Kazimierczuk, prezes warszawskiej spółki deweloperskiej, Tower Investments, która planuje tworzenie własnego Funduszu. – REIT zapewnia inwestorom szereg korzyści – wysoką płynność i stopę zwrotu, zwolnienie z podatku CIT, czy wreszcie regularną wypłatę dywidendy na poziomie aż 80-90% zysku. To bardzo atrakyjcna oferta. Z analiz rynku wynika, że najpopularniejszymi obiektami inwestycji REIT-ów są biurowce, czy centra handlowe. Widzimy potencjał w akumulacji tych lokazliacji, które przeznaczone będą na powierzchnie handlowo-usługowe – dodaje Bartosz Kazimierczuk.
Polska uważana jest za ciekawy rynek inwestycji w nieruchomości komercyjne, o czym świadczą liczby – około 90% z nich znajduje się w rękach zagranicznych właścicieli, np. Złote Tarasy, czy Galeria Mokotów. W marcu br jeden z największych funduszy REIT w Republice Południowej Afryki pozyskał, aż 75% udziałów w spółce grupy Echo Investments, kontrolującej większość obiektów biurowych i handlowych w Polsce.
Czytaj także: Bezprecedensowe transakcje zagranicznych inwestorów na polskim rynku mieszkaniowym
Powodzenia Funduszy REIT na świecie można upatrywać także w niespotykanej dotąd koncepcji – pozwala dokonywać inwestycji w nieruchomości na wynajem inwestorom indywidualnym. Mniejsze podmioty nie mają kapitału na samodzielną inwestycję na wynajem komercyjny, grupa inwestorów sumuje więc swój kapitał i wspólnie może zainwestować w wybrany obiekt.
Mimo, że REIT istnieje od lat 60. XX wieku, w Polsce do dziś nie udało się przygotować regulacji prawnych, które pozwalają na wprowadzenie tego typu funduszy. W Ministerstwie Finansów trwają prace w tej sprawie, ale zmian można spodziewać się najwcześniej w 2018 roku. – Rozpoczęliśmy już prace nad tworzeniem własnego Funduszu. Jesteśmy przekonani, że spełni on oczekiwania inwestorów, co zaowocuje przyrostem kapitału finansującego bezpośrednie inwestycje w nasze nieruchomości – dodaje prezes Tower Investments.
Docelowo REIT-y mają być spółkami najmu nieruchomości komercyjnych, które będą notowane na giełdzie – w ten sposób zasilą budżet Państwa. GPW podjęła się roli koordynatora prac nad przygotowaniem rozwiązania.
***
W Europie pierwsze REIT powstały w 1969 r. w Holandii, a obecnie instytucje tego typu działają w 34 krajach świata. Pierwszym krajem Europy Środkowo-Wschodniej, który pozwolił na zakładanie REIT, była w 2004 r. Bułgaria. W 2008 r. wprowadzono REIT na Litwie, a w 2011 r. na Węgrzech.
W Polsce obecnie mogą oni lokować pieniądze w akcje notowanych na GPW firm nieruchomościowych i deweloperskich (wchodzących w skład indeksu WIG-DEWEL). Ich łączna kapitalizacja przekracza 30 mld zł, ale w 60 proc. przypada ona na dwie spółki zagraniczne. W porównaniu z akcjami spółek deweloperskich REIT są mniej ryzykownymi instrumentami. Pośrednie inwestycje w nieruchomości stanowią tylko około 1 proc. aktywów znajdujących się w portfelach polskich TFI. Wprowadzenie REIT mogłoby sprawić, że polscy inwestorzy mocniej skorzystaliby z rozwoju krajowego rynku nieruchomości. Inwestowanie na nim stałoby się bardziej dostępne dla zwykłych Polaków.
Obecnie Fundusze REIT na świecie wyceniane są na 1,6 bln dolarów. Cieszą się one dużą popualrnością wśród funduszy emerytalnych, które lubią tego typu inwestycje, gdyż przy umiarkowanym ryzyku zapewniają dobre zabezpieczenie przed inflacją oraz długoterminowe zyski. Dlatego też około 75 proc. funduszy emerytalnych z całego świata inwestuje w REIT, a instrumenty tego typu stanowią nawet 10 proc. ich aktywów.
Warto przeczytać: Polski rynek nieruchomości coraz bardziej transparentny