CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak dbać o posadzkę i schody w budynku? » ‎
www.administrator24.info/artykul/id10413,wlasciwa-pielegnacja-posadzki-i-schodow-z-lastryko
Każdy rodzaj posadzki wymaga odpowiedniej konserwacji, nie inaczej jest z posadzkami z lastryko. Utarło się, że najlepszym sposobem na okresową pielęgnację jest...
Kategorie: lastryko, posadzki, schody, czyszczenie lastryko, czyszczenie posadzek, pielęgnacja posadzek

Jak przeprowadzić modernizację dźwigów w budynkach mieszkalnych, nie drenując kieszeni?

Tadeusz Trudnowski  |  Administrator 9/2016  |  06.10.2016  |  1
Firma zajmująca się modernizacją i wymianą wind powinna przeprowadzić wizję lokalną, na podstawie której oceni, czy dany dźwig ma szansę zostać poddany modernizacji, czy bardziej opłacalna jest jego całkowita wymiana.
Firma zajmująca się modernizacją i wymianą wind powinna przeprowadzić wizję lokalną, na podstawie której oceni, czy dany dźwig ma szansę zostać poddany modernizacji, czy bardziej opłacalna jest jego całkowita wymiana.
Fot. KADEO

Korzystanie z wind starej generacji nie zapewnia pożądanego komfortu i wiąże się z narastającymi opłatami za notoryczne naprawy starego urządzenia, a niekiedy może okazać się bardzo niebezpieczne. W przypadku, gdy nasz budżet jest ograniczony, alternatywą dla całkowitej wymiany dźwigu na nowy może okazać się jego modernizacja, czyli dostosowanie jego wszystkich parametrów technicznych do współczesnych norm przez wymiany częściowe.

Dźwigi zmodernizowane w zakresie pełnym (wymiany) traktowane są przez Urząd Dozoru Technicznego jak dźwigi nowe i muszą być poddane procedurze zgodności z Dyrektywą Dźwigową. Modernizacja może być wieloetapowa i rozłożona w czasie, co pozwoli na dostosowanie urządzenia do obecnych standardów bez jednoczesnego drenowania kieszeni inwestora. Na modernizacji można także sporo zaoszczędzić. W jaki sposób?

Zakres prac remontowych

Firma zajmująca się modernizacją i wymianą wind przeprowadza wizję lokalną, na podstawie której ocenia, czy dany dźwig ma szansę zostać poddany modernizacji, czy bardziej opłacalna jest jego całkowita wymiana. Brane są pod uwagę konkretne parametry techniczne urządzenia, na podstawie których określony zostaje zakres modernizacji. To na przykład:

  • wielkość kabiny – powinna być dostosowana do potrzeb wszystkich jej użytkowników, również osób niepełnosprawnych, umożliwiać transport wózków inwalidzkich i dziecięcych, a także rowerów, przedmiotów o dużych gabarytach itp.;
  • rodzaj drzwi – wymiana drzwi (na półautomatyczne lub automatyczne) znacznie zwiększa komfort użytkowania dźwigu, a przede wszystkim – bezpieczeństwo. Problemy związane z bezpieczeństwem stwarzają dźwigi zamontowane w latach 70. i 80., których kabiny nie mają drzwi kabinowych – stwierdzono w nich przypadki śmiertelnego zmiażdżenia.

Oszczędność na energii

Współczesne windy zużywają znacznie mniej energii elektrycznej niż urządzenia montowane w latach ubiegłych. Oczekiwania użytkowników stale rosną, a nowoczesne technologie stają się coraz powszechniejsze, a co za tym idzie – przyjaźniejsze dla portfela.

Sprawdź jak zlikwidować bariery architektoniczne w bloku mieszkalnym» Poznaj urządzenia do transportu osób starszych i niepełnosprawnych »
Dla osób starszych życie i mieszkanie w wysokim bloku nie zawsze jest łatwe (...) czytaj dalej » Oferujemy szeroką gamę urządzeń przeznaczonych do przemieszczania osób starszych i niepełnosprawnych mających trudności z poruszaniem (...) czytaj dalej »

 

W grę wchodzą także koszty użytkowania dźwigu na co dzień.

Jedną z metod oszczędzania jest odzysk energii do sieci elektrycznej – prąd generowany przez napęd windy odsyłany jest do sieci i wykorzystywany na bieżące potrzeby budynku.

Ważne jest jednak to, aby zamontowany system zwracał energię do sieci elektrycznej budynku, a nie do akumulatorów wykorzystywanych tylko w przypadku awarii zasilania. Według pomiarów urządzenia te odzyskują nawet do 74% energii.

Koszty dodatkowe

Po pierwsze, należy przeanalizować ponoszone nakłady finansowe również po okresie gwarancji. Nie można zapominać również o kosztach dodatkowych, takich jak opłaty eksploatacyjne, późniejsze naprawy, kary umowne, urządzenia blokujące.

Wartość stałej opłaty miesięcznej za konserwację zależy od ustalonego zakresu prac remontowych (częściowy lub pełny) oraz czasu reakcji na zgłoszenie awarii (podstawowy bądź całodobowy).

Koszty podzespołów (elektroniczne, napędowe itp.) powinny być rozsądne, a podzespoły – dobrane z zapasem, dostępne bez ograniczeń i dostosowane do rodzaju budynku oraz „kultury mieszkańców”. Wtedy spełnią swoje funkcje, a winda będzie odporna na akty wandalizmu, co ograniczy koszty późniejszych napraw.

Lustro wykonane ze „szkła bezpiecznego” oraz zamontowanie w windzie monitoringu mogą skutecznie wyeliminować niektóre skutki dewastacji oraz zmniejszyć ich częstotliwość.

Jeżeli zdecydujemy się na modernizację lub wymianę windy przez koncern, który stosuje rozwiązania dedykowane lub opatentowane, usługi konserwacji będą mogły być wykonywane jedynie przez tego wykonawcę – to praktyka stosowana przez niektórych zagranicznych producentów. Warto jednak unikać takich sytuacji, jeżeli zależy nam, aby wydatki nadplanowe (między innymi wysokie opłaty za niezbędne naprawy i konserwację windy) nie wzrastały.        

Czytaj też: Windy do modernizacji >>>

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Pojemniki na śmiecie nie muszą być brzydkie i "cuchnące" »

Brzydkie śmietnikiNowe rozwiązanie na polskim rynku przypadło do gustu również deweloperom budującym nowe osiedla mieszkaniowe, którzy coraz chętniej decydują się na... zobacz więcej »


Ile można zaoszczędzić na ociepleniu stropodachów ??
Przegląd dachu i elewacji nieruchomości - termowizja pokaże wszystko»
Ocieplanie stropodachu w budynku Termowizja w przeglądzie nieruchomości - dachy i elewacje
Jeśli ocieplimy stropodachy bloków mieszkalnych, straty możemy natychmiast przekuć na oszczędności. I to wcale niebagatelne – bo możemy zaoszczędzić od... czytam więcej» Szybko i dokładnie wykonana mapa rozkładu temperatury na elewacjach wysokich budynków mieszkalnych tak przed jak i po termomodernizacji to gwarancja szybkiej reakcji zgłoszenia... czytam dalej »

Jak niedrogo sprawić, aby elewacja budynku wyglądała ładnie i nowocześnie  »

imitacja deski elewacyjnej drewanianejNowoczesne elewacje wpisują się w panujące trendy – z jednej strony, z drugiej rozwiązanie wykazuje nie tylko walory estetyczne, ale przede wszystkim funkcjonalne... chcę wiedzieć »


Hydroizolacje - jak zabezpieczyć budynek przed szkodliwym wpływem wilgoci?
Zarządco zabezpiecz dach budynku !
Ochrona budynku przed wilgocią Uszczelnianie dachu nieruchomości
Skuteczne zabezpieczenie fundamentów i ścian piwnic przed wilgocią może w przyszłości oszczędzić właścicielowi domu zarówno nerwów, jak i pieniędzy... czytam więcej» Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych (...) czytam dalej »

Jak niedrogo oczyścić elewację budynku z brudu, kurzu lub nalotu »

Czyszczenie elewacji budynku

Przed spółdzielnią czy zarządcą są zawsze nowe wyzwania stawiane przez ustawodawców i mieszkańców. Działania w oparciu o potrzeby remontowe i modernizacyjne (...) Czytam więcej »


Iniekcje uszczelniające w garażach podziemnych »
Ogrzewanie za niewielkie pieniądze »
Iniekcje garażowe jak się ich pozbyć Niższe koszty ciepła
Coraz ściślejsza zabudowa oraz efektywniejsze wykorzystanie przestrzeni powodują, że nasze osiedla pną się nie tylko w górę, lecz także w dół... czytam dalej» Jakie urządzenia grzewcze zapewniają niskie koszty eksploatacyjne? czytaj dalej »

Czy hydrofor może być cichy ?

Czy hydrofor może być cichy

Czy możliwe jest, aby wysokociśnieniowe pompy wirowe w konstrukcji pomp z silnikiem mokrym (bezdławnicowe) zapewniały najcichszą pracę (...) czytam dalej »


Jak zmniejszyć koszty ogrzewania wody?
Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »
Jak zmniejszyć rachunki za ciepło Kotły do budynków mieszkalnych
Wiele instalacji c.w.u. w budynkach mieszkalnych nie spełnia technicznych, użytkowych oraz ekonomicznych wytycznych polskiego prawa budowlanego. Najpoważniejszym problemem jest brak (...) czytaj dalej »

Kotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o ... czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Jakie przygotowanie zawodowe powinien mieć zarządca?

Produkty i technologie

9/2018

Aktualny numer:

Administrator 9/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Zmiany w opodatkowaniu na rynku nieruchomości
  • - Jak (nie) rozliczać kosztów?
Zobacz szczegóły

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 15520|Ocena: 3.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl