CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Czy płyty styropianowe na elewację budynku to dobry pomysł? » ‎
www.administrator24.info/artykul/id10731,jak-nakladac-klej-do-styropianu-plyty-styropianowe-na-elewacje
Płyty styropianowe, aby spełniły swoje funkcje wymagają odpowiedniego montażu. Nie bez znaczenia jest...
Kategorie: jakość styropianu, styropian, klej do styropianu elewacyjnego,

Jak przeprowadzić modernizację dźwigów w budynkach mieszkalnych, nie drenując kieszeni?

Tadeusz Trudnowski  |  Administrator 9/2016  |  06.10.2016  |  1
Firma zajmująca się modernizacją i wymianą wind powinna przeprowadzić wizję lokalną, na podstawie której oceni, czy dany dźwig ma szansę zostać poddany modernizacji, czy bardziej opłacalna jest jego całkowita wymiana.
Firma zajmująca się modernizacją i wymianą wind powinna przeprowadzić wizję lokalną, na podstawie której oceni, czy dany dźwig ma szansę zostać poddany modernizacji, czy bardziej opłacalna jest jego całkowita wymiana.
Fot. KADEO

Korzystanie z wind starej generacji nie zapewnia pożądanego komfortu i wiąże się z narastającymi opłatami za notoryczne naprawy starego urządzenia, a niekiedy może okazać się bardzo niebezpieczne. W przypadku, gdy nasz budżet jest ograniczony, alternatywą dla całkowitej wymiany dźwigu na nowy może okazać się jego modernizacja, czyli dostosowanie jego wszystkich parametrów technicznych do współczesnych norm przez wymiany częściowe.

Dźwigi zmodernizowane w zakresie pełnym (wymiany) traktowane są przez Urząd Dozoru Technicznego jak dźwigi nowe i muszą być poddane procedurze zgodności z Dyrektywą Dźwigową. Modernizacja może być wieloetapowa i rozłożona w czasie, co pozwoli na dostosowanie urządzenia do obecnych standardów bez jednoczesnego drenowania kieszeni inwestora. Na modernizacji można także sporo zaoszczędzić. W jaki sposób?

Zakres prac remontowych

Firma zajmująca się modernizacją i wymianą wind przeprowadza wizję lokalną, na podstawie której ocenia, czy dany dźwig ma szansę zostać poddany modernizacji, czy bardziej opłacalna jest jego całkowita wymiana. Brane są pod uwagę konkretne parametry techniczne urządzenia, na podstawie których określony zostaje zakres modernizacji. To na przykład:

  • wielkość kabiny – powinna być dostosowana do potrzeb wszystkich jej użytkowników, również osób niepełnosprawnych, umożliwiać transport wózków inwalidzkich i dziecięcych, a także rowerów, przedmiotów o dużych gabarytach itp.;
  • rodzaj drzwi – wymiana drzwi (na półautomatyczne lub automatyczne) znacznie zwiększa komfort użytkowania dźwigu, a przede wszystkim – bezpieczeństwo. Problemy związane z bezpieczeństwem stwarzają dźwigi zamontowane w latach 70. i 80., których kabiny nie mają drzwi kabinowych – stwierdzono w nich przypadki śmiertelnego zmiażdżenia.

Oszczędność na energii

Współczesne windy zużywają znacznie mniej energii elektrycznej niż urządzenia montowane w latach ubiegłych. Oczekiwania użytkowników stale rosną, a nowoczesne technologie stają się coraz powszechniejsze, a co za tym idzie – przyjaźniejsze dla portfela.

Sprawdź jak zlikwidować bariery architektoniczne w bloku mieszkalnym» Poznaj urządzenia do transportu osób starszych i niepełnosprawnych »
Dla osób starszych życie i mieszkanie w wysokim bloku nie zawsze jest łatwe (...) czytaj dalej » Oferujemy szeroką gamę urządzeń przeznaczonych do przemieszczania osób starszych i niepełnosprawnych mających trudności z poruszaniem (...) czytaj dalej »

 

W grę wchodzą także koszty użytkowania dźwigu na co dzień.

Jedną z metod oszczędzania jest odzysk energii do sieci elektrycznej – prąd generowany przez napęd windy odsyłany jest do sieci i wykorzystywany na bieżące potrzeby budynku.

Ważne jest jednak to, aby zamontowany system zwracał energię do sieci elektrycznej budynku, a nie do akumulatorów wykorzystywanych tylko w przypadku awarii zasilania. Według pomiarów urządzenia te odzyskują nawet do 74% energii.

Koszty dodatkowe

Po pierwsze, należy przeanalizować ponoszone nakłady finansowe również po okresie gwarancji. Nie można zapominać również o kosztach dodatkowych, takich jak opłaty eksploatacyjne, późniejsze naprawy, kary umowne, urządzenia blokujące.

Wartość stałej opłaty miesięcznej za konserwację zależy od ustalonego zakresu prac remontowych (częściowy lub pełny) oraz czasu reakcji na zgłoszenie awarii (podstawowy bądź całodobowy).

Koszty podzespołów (elektroniczne, napędowe itp.) powinny być rozsądne, a podzespoły – dobrane z zapasem, dostępne bez ograniczeń i dostosowane do rodzaju budynku oraz „kultury mieszkańców”. Wtedy spełnią swoje funkcje, a winda będzie odporna na akty wandalizmu, co ograniczy koszty późniejszych napraw.

Lustro wykonane ze „szkła bezpiecznego” oraz zamontowanie w windzie monitoringu mogą skutecznie wyeliminować niektóre skutki dewastacji oraz zmniejszyć ich częstotliwość.

Jeżeli zdecydujemy się na modernizację lub wymianę windy przez koncern, który stosuje rozwiązania dedykowane lub opatentowane, usługi konserwacji będą mogły być wykonywane jedynie przez tego wykonawcę – to praktyka stosowana przez niektórych zagranicznych producentów. Warto jednak unikać takich sytuacji, jeżeli zależy nam, aby wydatki nadplanowe (między innymi wysokie opłaty za niezbędne naprawy i konserwację windy) nie wzrastały.        

Czytaj też: Windy do modernizacji >>>

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Utrzymanie optymalnego ciśnienia w instalacji HVAC »

HVACDostarczając odpowiednią ilość wody do układu we właściwym czasie, bardziej zapobiegamy niż leczymy (...) czytam więcej »Urządzenia do pomiaru i regulacji ciepła w pomieszczeniach - jak oszczędzić na cieple ?

W czym może pomóc izolacja stropów i sufitów piwnic oraz garaży?
Dowiedz się, ile kosztuje ocieplenie piwnic i garaży

Ciepło i zawór ciepła Ocieplanie garażów i piwnic
Sprawne działanie urządzeń do pomiaru i regulacji ciepła w pomieszczeniach, a także współpraca tych urządzeń jest bardzo ważną kwestią. Dlaczego? czytaj dalej »

Odpowiednia izolacja stropów i sufitów piwnic oraz garaży pomoże zmniejszyć przede wszystkim zużycie ciepła. Jest również jedynym sposobem, by uporać się z zimną podłogą w pomieszczeniu nad piwnicą... Zobacz ile to kosztuje»Układy dystrybucji wody użytkowej i grzewczej »

Dystrybucja wodyMają za zadanie dostarczyć wodę i energię do budynków w sposób bezpieczny i optymalny. Ich jakość decyduje w dużej mierze o jakości całej instalacji (...) zobacz więcej »


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Co zrobić, by nie wymieniać rur ?

Wymiana rur w budynkuKażdego dnia w budynkach mieszkalnych wymieniane są rury, szczególnie piony wody ciepłej. Przyczyna jest zawsze ta sama: kamień ... zobacz więcej »


Jak zadbać o dobry wygląd lub renowację elewacji budynku»
Jak monitorować oraz zapobiegać awariom pomp i instalacji»
czyszcenie i renowacja elewacji Monitoring pomp i instalacji
Jednym z najważniejszych powodów, poza ekologią, jest fakt nienaruszania w trakcie czyszczenia naturalnej struktury materiału poddawanego rewitalizacji. Technologie można stosować do powierzchni z wapieni, wapieni zbitych, wszelkiego rodzaju cegły, piaskowców, a także ... czytam więcej» Udowodniono, że ponad 50% akcji awaryjnych i serwisowych można by uniknąć dzięki wcześniejszym przeglądom. Usterki są rozpoznawane odpowiednio wcześnie, zanim jeszcze dojdzie do zakłócenia produkcji, dostaw ciepła lub wody i większych uszkodzeń... czytam dalej »

10 powodów, dlaczego warto ocieplić budynek stryopianem »

10powodów dla których warto ocieplić dom styropianemOcieplenie budynku to inwestycja, która dla wielu może okazać się nie lada wyzwaniem, szczególnie w kwestii doboru odpowiednich materiałów. Inwestycja z założenia ma przynosić korzyści... czytam więcej »


Jak bezinwazyjnie i skutecznie osuszyć mury budynku?
Brak sieci gazowej – jak zapewnić ogrzewanie mieszkańcom?
Osuszanie ścian budynku Brak ogrzewania w budynku
Jest kilka sposobów zwalczania wilgoci. Metoda osuszania zawilgoconych murów musi m.in. uwzględniać ich grubość oraz rodzaj materiału, z którego powstały.... czytam więcej» Podczas budowy nowego budynku wielolokalowego zarówno projektanci, jak zarządcy stają przed zadaniem, jakim jest zapewnienie ogrzewania mieszkańcom. Zadanie niby nie jest (...) czytam dalej »

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Pompy ciepła zyskują na popularności. Stosowane są zarówno w budownictwie mieszkaniowym jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym, a także w obiektach (...) Czytam więcej »


Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej?
Kiedy ogrzewanie pompą ciepła się opłaca?
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej Kotły do budynków mieszkalnych
Uszkodzony i nieszczelny fragment rury kanalizacyjnej jest nie lada problemem dla zarządcy nieruchomości, zwłaszcza jeśli fragment ten przebiega w lokalu, (...) czytaj dalej »

Pompy ciepła zyskują na popularności. Stosowane są zarówno w budownictwie mieszkaniowym jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym, a także w obiektach (...) czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Czy uchwały w sprawie wyrażenia zgody na nabycie przyległych nieruchomości gruntowych oraz udzielenia zarządowi (zarządcy nieruchomości) pełnomocnictwa do wykonania czynności zmierzających do osiągnięcia tego celu, zapaść muszą:
1-2/2019

Aktualny numer:

Administrator 1-2/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Stawka na specjalizację? - debata
  • - Nie wystarczy prawo i technika... - wywiad
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 16033|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 9659|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl