CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie? » ‎
www.administrator24.info/artykul/id10732,styropian-austrotherm-10-powodow-dlaczego-warto
Oszczędności, szybki zwrot z inwestycji, wysoki komfort cieplny, trwały i odporny produkt – to tylko jedne z wielu korzyści...
Kategorie: jakość styropianu, styropian, system etics, docieplanie budynków, styropian elewacyjny, ETICS, ocieplanie budynku styropianem, styropian lambda, styropian na elewację

Jak przeprowadzić modernizację dźwigów w budynkach mieszkalnych, nie drenując kieszeni?

Tadeusz Trudnowski  |  Administrator 9/2016  |  06.10.2016  |  1
Firma zajmująca się modernizacją i wymianą wind powinna przeprowadzić wizję lokalną, na podstawie której oceni, czy dany dźwig ma szansę zostać poddany modernizacji, czy bardziej opłacalna jest jego całkowita wymiana.
Firma zajmująca się modernizacją i wymianą wind powinna przeprowadzić wizję lokalną, na podstawie której oceni, czy dany dźwig ma szansę zostać poddany modernizacji, czy bardziej opłacalna jest jego całkowita wymiana.
Fot. KADEO

Korzystanie z wind starej generacji nie zapewnia pożądanego komfortu i wiąże się z narastającymi opłatami za notoryczne naprawy starego urządzenia, a niekiedy może okazać się bardzo niebezpieczne. W przypadku, gdy nasz budżet jest ograniczony, alternatywą dla całkowitej wymiany dźwigu na nowy może okazać się jego modernizacja, czyli dostosowanie jego wszystkich parametrów technicznych do współczesnych norm przez wymiany częściowe.

Dźwigi zmodernizowane w zakresie pełnym (wymiany) traktowane są przez Urząd Dozoru Technicznego jak dźwigi nowe i muszą być poddane procedurze zgodności z Dyrektywą Dźwigową. Modernizacja może być wieloetapowa i rozłożona w czasie, co pozwoli na dostosowanie urządzenia do obecnych standardów bez jednoczesnego drenowania kieszeni inwestora. Na modernizacji można także sporo zaoszczędzić. W jaki sposób?

Zakres prac remontowych

Firma zajmująca się modernizacją i wymianą wind przeprowadza wizję lokalną, na podstawie której ocenia, czy dany dźwig ma szansę zostać poddany modernizacji, czy bardziej opłacalna jest jego całkowita wymiana. Brane są pod uwagę konkretne parametry techniczne urządzenia, na podstawie których określony zostaje zakres modernizacji. To na przykład:

  • wielkość kabiny – powinna być dostosowana do potrzeb wszystkich jej użytkowników, również osób niepełnosprawnych, umożliwiać transport wózków inwalidzkich i dziecięcych, a także rowerów, przedmiotów o dużych gabarytach itp.;
  • rodzaj drzwi – wymiana drzwi (na półautomatyczne lub automatyczne) znacznie zwiększa komfort użytkowania dźwigu, a przede wszystkim – bezpieczeństwo. Problemy związane z bezpieczeństwem stwarzają dźwigi zamontowane w latach 70. i 80., których kabiny nie mają drzwi kabinowych – stwierdzono w nich przypadki śmiertelnego zmiażdżenia.

Oszczędność na energii

Współczesne windy zużywają znacznie mniej energii elektrycznej niż urządzenia montowane w latach ubiegłych. Oczekiwania użytkowników stale rosną, a nowoczesne technologie stają się coraz powszechniejsze, a co za tym idzie – przyjaźniejsze dla portfela.

Sprawdź jak zlikwidować bariery architektoniczne w bloku mieszkalnym» Poznaj urządzenia do transportu osób starszych i niepełnosprawnych »
Dla osób starszych życie i mieszkanie w wysokim bloku nie zawsze jest łatwe (...) czytaj dalej » Oferujemy szeroką gamę urządzeń przeznaczonych do przemieszczania osób starszych i niepełnosprawnych mających trudności z poruszaniem (...) czytaj dalej »

 

W grę wchodzą także koszty użytkowania dźwigu na co dzień.

Jedną z metod oszczędzania jest odzysk energii do sieci elektrycznej – prąd generowany przez napęd windy odsyłany jest do sieci i wykorzystywany na bieżące potrzeby budynku.

Ważne jest jednak to, aby zamontowany system zwracał energię do sieci elektrycznej budynku, a nie do akumulatorów wykorzystywanych tylko w przypadku awarii zasilania. Według pomiarów urządzenia te odzyskują nawet do 74% energii.

Koszty dodatkowe

Po pierwsze, należy przeanalizować ponoszone nakłady finansowe również po okresie gwarancji. Nie można zapominać również o kosztach dodatkowych, takich jak opłaty eksploatacyjne, późniejsze naprawy, kary umowne, urządzenia blokujące.

Wartość stałej opłaty miesięcznej za konserwację zależy od ustalonego zakresu prac remontowych (częściowy lub pełny) oraz czasu reakcji na zgłoszenie awarii (podstawowy bądź całodobowy).

Koszty podzespołów (elektroniczne, napędowe itp.) powinny być rozsądne, a podzespoły – dobrane z zapasem, dostępne bez ograniczeń i dostosowane do rodzaju budynku oraz „kultury mieszkańców”. Wtedy spełnią swoje funkcje, a winda będzie odporna na akty wandalizmu, co ograniczy koszty późniejszych napraw.

Lustro wykonane ze „szkła bezpiecznego” oraz zamontowanie w windzie monitoringu mogą skutecznie wyeliminować niektóre skutki dewastacji oraz zmniejszyć ich częstotliwość.

Jeżeli zdecydujemy się na modernizację lub wymianę windy przez koncern, który stosuje rozwiązania dedykowane lub opatentowane, usługi konserwacji będą mogły być wykonywane jedynie przez tego wykonawcę – to praktyka stosowana przez niektórych zagranicznych producentów. Warto jednak unikać takich sytuacji, jeżeli zależy nam, aby wydatki nadplanowe (między innymi wysokie opłaty za niezbędne naprawy i konserwację windy) nie wzrastały.        

Czytaj też: Windy do modernizacji >>>

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »

Księgowość we wspólnocieNie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) czytam więcej »


Czujniki czadu i dymu dla wspólnot mieszkaniowych. Jak wybrać?
6 kroków do ciepłego stropodachu w bloku »
Mimo że istnieje wiele różnych czujników, to kryteria ich rozróżnienia są dość ograniczone. Wybierz czujnik, który zapewni spokój i bezpieczeństwo lokatorów... czytaj dalej »

Jeśli ocieplimy stropodachy bloków mieszkalnych, straty możemy natychmiast przekuć na oszczędności. I to wcale niebagatelne – bo możemy zaoszczędzić od...czytam dalej »Jak sprawdzają się kompleksowe usługi na zarządzanie nieruchomościami w fazie początkowej i właścicielskiej »

Zadbaj o nieruchomośćAnaliza zasadności inwestycji, niebezpieczeństwa związane z zakupem i sposoby ich minimalizacji oraz pomoc w załatwieniu spraw urzędowych, takich jak rejestracja w urzędzie skarbowym czy statystycznym to tylko (...) zobacz więcej »


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Pojemniki na śmiecie nie muszą być brzydkie i "cuchnące"»

Brzydkie śmietnikiNowe rozwiązanie na polskim rynku przypadło do gustu również deweloperom budującym nowe osiedla mieszkaniowe, którzy coraz chętniej decydują się na... zobacz więcej »


Szybki poradnik dla zarządów spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych ► WINDY»
Pompownie i agregaty pompowe w świetle przepisów obowiązujących od lipca 2018»
Winda bepieczeńśtwo Pompownie i agregaty pompowe w świetle przepisów
Czy można mieć dostęp do bieżących informacji na temat stanu windy ? Jak zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców i reagować z wyprzedzeniem na... czytam więcej» Szybko i dokładnie wykonana mapa rozkładu temperatury na elewacjach wysokich budynków mieszkalnych tak przed jak i po termomodernizacji to gwarancja szybkiej reakcji zgłoszenia... czytam dalej »

10 powodów, dlaczego warto ocieplić budynek stryopianem »

10powodów dla których warto ocieplić dom styropianemOcieplenie budynku to inwestycja, która dla wielu może okazać się nie lada wyzwaniem, szczególnie w kwestii doboru odpowiednich materiałów. Inwestycja z założenia ma przynosić korzyści... czytam więcej »


Hydroizolacje - jak zabezpieczyć budynek przed szkodliwym wpływem wilgoci?
Brak sieci gazowej – jak zapewnić ogrzewanie mieszkańcom? !
Ochrona budynku przed wilgocią Brak ogrzewania w budynku
Skuteczne zabezpieczenie fundamentów i ścian piwnic przed wilgocią może w przyszłości oszczędzić właścicielowi domu zarówno nerwów, jak i pieniędzy... czytam więcej» Podczas budowy nowego budynku wielolokalowego zarówno projektanci, jak zarządcy stają przed zadaniem, jakim jest zapewnienie ogrzewania mieszkańcom. Zadanie niby nie jest (...) czytam dalej »

Kiedy ogrzewanie pompą ciepła się opłaca? »

Ogrzewanie pompą

Pompy ciepła zyskują na popularności. Stosowane są zarówno w budownictwie mieszkaniowym jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym, a także w obiektach (...) Czytam więcej »


Jak tani może być gaz w Twoich budynkach?
Ogrzewanie za niewielkie pieniądze »
Tańszy gaz w mieszkaniach Niższe koszty ciepła
Zarządzasz budynkami wielorodzinnymi? Szukasz właściwej oferty na media? Zastanawiasz się nad możliwością obniżenia kosztów gazu? czytam dalej» Jakie urządzenia grzewcze zapewniają niskie koszty eksploatacyjne? czytaj dalej »

Komunikat dla zarządców. Łatwiejsze, szybsze i tańsze ocieplenie budynku »

Czym docieplić nieruchomość

Na rynku dostępne są różne materiały izolacyjne. Różnią się one parametrami, wytrzymałością i miejscem zastosowania. W zależności czy do docieplenia budynku wybierzemy (...) czytam dalej »


Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej?
Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej Kotły do budynków mieszkalnych
Uszkodzony i nieszczelny fragment rury kanalizacyjnej jest nie lada problemem dla zarządcy nieruchomości, zwłaszcza jeśli fragment ten przebiega w lokalu, (...) czytaj dalej »

Kotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o ... czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Czy uchwały w sprawie wyrażenia zgody na nabycie przyległych nieruchomości gruntowych oraz udzielenia zarządowi (zarządcy nieruchomości) pełnomocnictwa do wykonania czynności zmierzających do osiągnięcia tego celu, zapaść muszą:

Produkty i technologie

11/2018

Aktualny numer:

Administrator 11/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - VAT we wspólnocie
  • - Rynek wyprzedza legislację
Zobacz szczegóły

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 15698|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 9369|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl