CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2016

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Po VI Kongresie Spółdzielczości

Redakcja Administratora  |  14.12.2016  |  1
Siedziba Krajowej Rady Spółdzielczej
Siedziba Krajowej Rady Spółdzielczej
fot. archiwum

12-13 grudnia 2016 roku odbył się w Warszawie już VI Kongres Spółdzielczości, na który przyjechało 600 delegatów, reprezentujących 15 branż spółdzielczych, w tym: mieszkaniowej, bankowej, rolnej, mleczarskiej, rękodzieła artystycznego i wielu innych.

Podczas odbywającego się co cztery lata Kongresu dokonano wyboru 100-osobowego Zgromadzenia Ogólnego Krajowej Rady Spółdzielczej, którego przewodniczącym został ponownie Jerzy Jankowski.

Kongres wypełniony był dyskusjami , m.in. na temat zachowania spółdzielczej odrębności, wyartykułowanej w Międzynarodowych Zasadach Spółdzielczych. Zastanawiano się nad tym, czy spółdzielczość powinna działać zgodnie z tradycjami, czy też podjąć próbę komercjalizacji, która – zdaniem wielu – byłaby wypaczeniem spółdzielczej idei. Powoływano się przy tym na dane GUS, świadczące o tym, że potencjał spółdzielczy zmniejsza się, ustępując miejsca ponadnarodowym korporacjom. Nadal jednak – jak podkreślano – spółdzielczość jest siłą. W Polsce funkcjonuje ponad 9500 spółdzielni. W Unii Europejskiej spółdzielnie wytwarzają 6 proc. PKB.

Obecni na Kongresie politycy  podkreślali znaczenie spółdzielczości. Sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Środowiska – Kazimierz Smoliński, mówił m.in. o znaczeniu reaktywowania lokatorskiego prawa spółdzielczego dla realizacji rządowego programu mieszkaniowego. 

Posłowie zwrócili uwagę na powołanie sejmowego jedenastoosobowego zespołu roboczego, który ma podjąć prace nad projektem nowelizacji prawa spółdzielczego.  

Nie zabrakło również krytyki dotychczasowej polityki. W kuluarach kongresowych delegaci zwracali uwagę na fakt tworzenia nowych programów przy zaniechaniu prac na rzecz uregulowania zaszłości. Jako przykład podawano ustawę o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność bez uprzedniego uregulowania statusu prawnego gruntów, na których wybudowano spółdzielcze domy.

Warto tu dodać, że VI Kongres Spółdzielczości odbywał się w roku szczególnym, bo 200 –  Lecia od utworzenia przez Stanisława Staszica Hrubieszowskiego Towarzystwa Rolniczego – organizacji, która stała się pierwowzorem spółdzielni we współczesnym znaczeniu tego słowa.

Komentarze

(1)
lolo | 18.12.2016, 17:51
najwyższy czas aby wprowadzić nową ustawę o spółdzielniach mieszkaniowych dającą właścicielom o decydowaniu własnością a nie aby tam jakiś prezes uważał się górą nad właścicielem i decydował za niego.Proponuję niech wprowadzą do ustawy zapis jaki kiedyś miał być że jeden właściciel z odrębną własnością może powołać wspólnotę .Bo w wspólnocie to ludzie decydują o czynszu a nie Prezes,bo to nie jest jego własność
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

Jak zmniejszyć koszty wysyłania listów i paczek »

Wyślij list przez internet

Zobacz jak to możliwe - poczta tradycyjna przez internet? Teraz to możliwe napiszesz list, kupisz spersonalizowane znaczki i wyślesz  (...) czytaj dalej »


Dowiedz się, jak przygotować nieruchomość na zimę » Poznaj aplikację, która ułatwi prace księgowe »
Pierwsze dni jesieni to idealny czas na dokładny przegląd nieruchomości (...) czytaj dalej » Rozwiązania dla zarządców, w tym zintegrowanego systemu do zarządzania nieruchomościami oraz usług księgowych (...) czytaj dalej »

Chcesz kupić lub sprzedać mieszkanie? Sprawdź, co wpływa na jego wartość »

Chcesz kupić mieszkanie? Sprawdź, co wpływa na jego wartość

Kupno mieszkania to bez wątpienia jedna z ważniejszych decyzji w życiu. Dlatego też warto dobrze przemyśleć...... czytaj dalej »


Od czego zależy wysokość ubezpieczenia samochodu? Warsztaty + konsultacje dla inwestorów, projektantów, kierowników budowy oraz inspektorów nadzoru inwestorskiego»
Od czego zależy wysokość ubezpieczenia samochodu Zadania i odpowiedzialność uczestników procesu budowlanego w kontekście nowego Kodeksu urbanistyczno-budowlanego 2018
Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC) pojazdów mechanicznych jest obowiązkowym typem polisy(...) czytaj dalej » Zadania i odpowiedzialność uczestników procesu budowlanego w kontekście nowego Kodeksu urbanistyczno-budowlanego 2018 (...) czytaj dalej »

 


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psy siedzące, jak pozbyć się psich odchodów z trawnika

Problem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) czytaj dalej »


Jak prawidłowo opomiarować i rozliczyć media»
Jaki wybrać ciepłomierz - przegląd ciepłomierzy »
Opomiarowanie i rozliczenie mediów Ciepłomierze mieszkaniowe - cena
Pobierz darmowego ebooka i dowiedz się m.in.  o obowiązkach opomiarowania budynków, o prawidłowym wyborze metody rozliczeń i jak zmniejszyć koszty...
czytaj dalej »
Goroący temat. Sprawdź, jaki wybrać ciepłomierz. Obecnie w nowych budynkach jest  już standardem opomiarowanie zużycia ciepła i ciepłej wody użytkowej… czytaj dalej »

Stwórz plan higieny dla firm sprzątających – w czym pomaga?

Harmonogram sprzątania klatki schodowej

Zarządzanie firmą sprzątającą to połączenie czasu pracy, skalkulowanego adekwatnie do kosztów, ze sprostaniem wymaganiom... czytaj dalej »


POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.INFO

PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.info

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Co jest ważne w pracy zarządcy?
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...

Produkty i technologie

11/2017

Aktualny numer:

Administrator 11/2017
W miesięczniku m.in.:
  • - O zmianie ustawy o własności lokali oraz Prawa budowlanego
  • - Podatek od miejsca postojowego w garażu
Zobacz szczegóły

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 14297|Ocena: 3.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl