CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2016

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Po VI Kongresie Spółdzielczości

Redakcja Administratora  |  14.12.2016  |  1
Siedziba Krajowej Rady Spółdzielczej
Siedziba Krajowej Rady Spółdzielczej
fot. archiwum

12-13 grudnia 2016 roku odbył się w Warszawie już VI Kongres Spółdzielczości, na który przyjechało 600 delegatów, reprezentujących 15 branż spółdzielczych, w tym: mieszkaniowej, bankowej, rolnej, mleczarskiej, rękodzieła artystycznego i wielu innych.

Podczas odbywającego się co cztery lata Kongresu dokonano wyboru 100-osobowego Zgromadzenia Ogólnego Krajowej Rady Spółdzielczej, którego przewodniczącym został ponownie Jerzy Jankowski.

Kongres wypełniony był dyskusjami , m.in. na temat zachowania spółdzielczej odrębności, wyartykułowanej w Międzynarodowych Zasadach Spółdzielczych. Zastanawiano się nad tym, czy spółdzielczość powinna działać zgodnie z tradycjami, czy też podjąć próbę komercjalizacji, która – zdaniem wielu – byłaby wypaczeniem spółdzielczej idei. Powoływano się przy tym na dane GUS, świadczące o tym, że potencjał spółdzielczy zmniejsza się, ustępując miejsca ponadnarodowym korporacjom. Nadal jednak – jak podkreślano – spółdzielczość jest siłą. W Polsce funkcjonuje ponad 9500 spółdzielni. W Unii Europejskiej spółdzielnie wytwarzają 6 proc. PKB.

Obecni na Kongresie politycy  podkreślali znaczenie spółdzielczości. Sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Środowiska – Kazimierz Smoliński, mówił m.in. o znaczeniu reaktywowania lokatorskiego prawa spółdzielczego dla realizacji rządowego programu mieszkaniowego. 

Posłowie zwrócili uwagę na powołanie sejmowego jedenastoosobowego zespołu roboczego, który ma podjąć prace nad projektem nowelizacji prawa spółdzielczego.  

Nie zabrakło również krytyki dotychczasowej polityki. W kuluarach kongresowych delegaci zwracali uwagę na fakt tworzenia nowych programów przy zaniechaniu prac na rzecz uregulowania zaszłości. Jako przykład podawano ustawę o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność bez uprzedniego uregulowania statusu prawnego gruntów, na których wybudowano spółdzielcze domy.

Warto tu dodać, że VI Kongres Spółdzielczości odbywał się w roku szczególnym, bo 200 –  Lecia od utworzenia przez Stanisława Staszica Hrubieszowskiego Towarzystwa Rolniczego – organizacji, która stała się pierwowzorem spółdzielni we współczesnym znaczeniu tego słowa.

Komentarze

(1)
lolo | 18.12.2016, 17:51
najwyższy czas aby wprowadzić nową ustawę o spółdzielniach mieszkaniowych dającą właścicielom o decydowaniu własnością a nie aby tam jakiś prezes uważał się górą nad właścicielem i decydował za niego.Proponuję niech wprowadzą do ustawy zapis jaki kiedyś miał być że jeden właściciel z odrębną własnością może powołać wspólnotę .Bo w wspólnocie to ludzie decydują o czynszu a nie Prezes,bo to nie jest jego własność
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psy siedzące, jak pozbyć się psich odchodów z trawnika

Problem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) czytaj dalej»


Zarządca pozyskuje środki dla swoich wspólnot »

zarządca pozyskuje środki

Ponadto ZBM-TBS Zabrze oferuje szeroki pakiet ubezpieczeń, w tym od włamań hakerskich. (...) czytaj dalej»


Wielkopolski zarządca z tradycjami» Model zarządzania aktywnego?
Wielki zarządca z tradycjami Zarządzanie aktywne
Niemal 70 lat działalności pozwoliło nabyć poznańskiemu MPGM cennego doświadczenia, które wykorzystuje, zarządzając nieruchomościami (...) czytaj dalej » EDYL wykazuje się inicjatywą w obsłudze nieruchomości, wskazując szanse warte wykorzystania.(...) czytaj dalej»

Wentylacja mechaniczna w garażach - to warto wiedzieć »

wentylacja mechaniczna w garażach

W garażach powyżej 10 stanowisk musi być stosowana wentylacja mechaniczna sterowana czujkami (detektorami) niedopuszczalnego stężenia tlenku węgla (CO) czytaj dalej»


Jak dobrze wybrać ubezpieczenie » Wspólnotę tworzą ludzie, nie budynki»
Pakiety medyczne – czy warto ubezpieczyć nasze zdrowie Wspolnotę tworzą ludzie
Motywowanie pracowników świadczeniami pozafinansowymi staje się w Polsce coraz bardziej popularne (...) czytaj dalej » FD consulting nieruchomości wychodzi na przeciw oczekiwaniom mieszkańców, proponując nowoczesne rozwiązania (...) czytaj dalej »

Zobacz spółdzielnię, w której mieszkańcy mają realny wpływ na to, co się dzieje»

Spóldzielnia mieszkaniowa Nadodrze opinie

Spółdzielnia od lat czynnie uczestniczy w życiu Głogowa. Prowadzi stałą współpracę z Urzędem Miejskim w zakresie poprawy bezpieczeństwa i warunków zamieszkiwania – budowa nowych parkingów, dróg i chodników. czytaj dalej»


Oszczędność czasu z Internetową Obsługa Kontrahenta?
Koszty pod pełną kontrolą?
Internetowa obsługa mieszkańców koszty pod kontrolą
ZBM Bytom oferuje możliwość sprawdzenia własnej kartoteki finansowej, zgłoszenia awarii
bez wychodzenia z domu
czytaj dalej »
MK nieruchomości pomoże zweryfikować rozliczenia kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej.(...) czytaj dalej »

Co warto wiedzieć o detektorach gazu?

detektoryory gazu

Sercem detektora gazu jest sensor gazu – element reagujący na gaz. W wyniku oddziaływania gazów sensory zmieniają swoje parametry elektryczne, które łatwo zmierzyć. czytaj dalej»


POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.INFO

PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.info

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Co jest ważne w pracy zarządcy?
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...

Produkty i technologie

10/2017

Aktualny numer:

Administrator 10/2017
W miesięczniku m.in.:
  • - Krajowy Zasób Nieruchomości
  • - Akceleracja zmian w przepisach o spółdzielniach
Zobacz szczegóły

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 13918|Ocena: 3.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl