CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Po VI Kongresie Spółdzielczości

Redakcja Administratora  |  14.12.2016  |  1
Siedziba Krajowej Rady Spółdzielczej
Siedziba Krajowej Rady Spółdzielczej
fot. archiwum

12-13 grudnia 2016 roku odbył się w Warszawie już VI Kongres Spółdzielczości, na który przyjechało 600 delegatów, reprezentujących 15 branż spółdzielczych, w tym: mieszkaniowej, bankowej, rolnej, mleczarskiej, rękodzieła artystycznego i wielu innych.

Podczas odbywającego się co cztery lata Kongresu dokonano wyboru 100-osobowego Zgromadzenia Ogólnego Krajowej Rady Spółdzielczej, którego przewodniczącym został ponownie Jerzy Jankowski.

Kongres wypełniony był dyskusjami , m.in. na temat zachowania spółdzielczej odrębności, wyartykułowanej w Międzynarodowych Zasadach Spółdzielczych. Zastanawiano się nad tym, czy spółdzielczość powinna działać zgodnie z tradycjami, czy też podjąć próbę komercjalizacji, która – zdaniem wielu – byłaby wypaczeniem spółdzielczej idei. Powoływano się przy tym na dane GUS, świadczące o tym, że potencjał spółdzielczy zmniejsza się, ustępując miejsca ponadnarodowym korporacjom. Nadal jednak – jak podkreślano – spółdzielczość jest siłą. W Polsce funkcjonuje ponad 9500 spółdzielni. W Unii Europejskiej spółdzielnie wytwarzają 6 proc. PKB.

Obecni na Kongresie politycy  podkreślali znaczenie spółdzielczości. Sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Środowiska – Kazimierz Smoliński, mówił m.in. o znaczeniu reaktywowania lokatorskiego prawa spółdzielczego dla realizacji rządowego programu mieszkaniowego. 

Posłowie zwrócili uwagę na powołanie sejmowego jedenastoosobowego zespołu roboczego, który ma podjąć prace nad projektem nowelizacji prawa spółdzielczego.  

Nie zabrakło również krytyki dotychczasowej polityki. W kuluarach kongresowych delegaci zwracali uwagę na fakt tworzenia nowych programów przy zaniechaniu prac na rzecz uregulowania zaszłości. Jako przykład podawano ustawę o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność bez uprzedniego uregulowania statusu prawnego gruntów, na których wybudowano spółdzielcze domy.

Warto tu dodać, że VI Kongres Spółdzielczości odbywał się w roku szczególnym, bo 200 –  Lecia od utworzenia przez Stanisława Staszica Hrubieszowskiego Towarzystwa Rolniczego – organizacji, która stała się pierwowzorem spółdzielni we współczesnym znaczeniu tego słowa.

Komentarze

(1)
lolo | 18.12.2016, 17:51
najwyższy czas aby wprowadzić nową ustawę o spółdzielniach mieszkaniowych dającą właścicielom o decydowaniu własnością a nie aby tam jakiś prezes uważał się górą nad właścicielem i decydował za niego.Proponuję niech wprowadzą do ustawy zapis jaki kiedyś miał być że jeden właściciel z odrębną własnością może powołać wspólnotę .Bo w wspólnocie to ludzie decydują o czynszu a nie Prezes,bo to nie jest jego własność
   1 / 1   

Wybrane dla CiebieJak poprawić jakość powietrza w budynku»

Jak poprawić jakość powietrza w budynku

Jakość powietrza wewnątrz budynku ma ogromne znaczenie dla ludzkiego zdrowia i dobrego samopoczucia. Niewłaściwa jakość powietrza w pomieszczeniu może prowadzić... czytaj dalej »


Ruszają środki na termomodernizację z projektu JESSICA 2»

Środki na termomodernizację Jessica2

Ponad 173 mln zł ze środków Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020  przeznaczone... czytaj dalej »

Bezpłatne szkolenie dla zarządców i administratorów nieruchomości »

Darmowe szkolenia dla zarządców

Zapraszamy na darmowe szkolenie "Gospodarowanie odpadami w budynku wielorodzinnym"... czytaj dalej »


Jak uszczelnić pion kanalizacyjny ? Jak poprawnie rozliczyć koszty ogrzewania »
Jak udrożnić rury kanalizacyjne Jak rozliczyć koszty ogrzewania
Nieszczelność w pionie kanalizacyjnym powoduje szereg nieprzyjemnych konsekwencji zaczynając od nieprzyjemnego zapachu, a kończąc (...) czytaj dalej » Celem indywidualnego opomiarowania jest określenie faktycznej ilości energii cieplnej dostarczonej do lokalu zgodnej z osobistymi preferencjami temperaturowymi mieszkańców (...) czytaj dalej »

Gdzie szukać pomocy przy wskazaniu istotnych nieszczelności oraz sposobu ich naprawy?

Test nieszczelności budynku - nieruchomości

Zrób testy nieszczelności budynków i zobacz, gdzie warto uszczelnić Twój budynek (...) czytaj dalej »


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
Czy warto inwestować w platformy schodowe do transportu osób niepełnosprawnych?
Problem psich odchodów na osiedlu platformy schodowe do budynków mieszkalnych
Problem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...)   czytaj dalej » Platformy schodowe są urządzeniami, które coraz częściej można spotkać w różnego rodzaju miejscach publicznych: szkoły, urzędy… czytaj dalej »

 


Niebiezpieczne stężenia gazów w budynku? Zobacz jak zapobiec! »

Stężenie gazu w budynku

Karta charakterystyki tlenku węgla Centralnego Instytutu Ochrony Pracy informuje, że przebywanie w stężeniu około 450 mg/m3 przez 1-2 godziny
(...)
czytaj dalej »


Koncepcja spółdzielni dostępnej dla mieszkańców»
Kredyt hipoteczny - wszystko co musisz o nim wiedzieć»
Spółdzielnia dostępna dla mieszkańców co musisz wiedzieć o kredycie hipotecznym
Opisy wszelkich istotnych działań Zarządu i Rady Nadzorczej przekazywane są do mieszkańców… czytaj dalej » Osoby decydujące się na zaciągnięcie takiego wieloletniego zobowiązania powinny dokładnie przeanalizować wszystkie elementy… czytaj dalej »

środki na termomodernizację z projektu JESSICA 2środki na termomodernizację z projektu JESSICA 2

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.INFO

PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.info

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Co jest ważne w pracy zarządcy?
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...

Produkty i technologie

1/2/2018

Aktualny numer:

Administrator 1/2/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Zarządca z mieszkańcem tworzą związek niemal rodzinny
  • - Rewolucja w ochronie danych
Zobacz szczegóły

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 14677|Ocena: 3.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl