CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2016

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Po VI Kongresie Spółdzielczości

Redakcja Administratora  |  14.12.2016  |  1
Siedziba Krajowej Rady Spółdzielczej
Siedziba Krajowej Rady Spółdzielczej
fot. archiwum

12-13 grudnia 2016 roku odbył się w Warszawie już VI Kongres Spółdzielczości, na który przyjechało 600 delegatów, reprezentujących 15 branż spółdzielczych, w tym: mieszkaniowej, bankowej, rolnej, mleczarskiej, rękodzieła artystycznego i wielu innych.

Podczas odbywającego się co cztery lata Kongresu dokonano wyboru 100-osobowego Zgromadzenia Ogólnego Krajowej Rady Spółdzielczej, którego przewodniczącym został ponownie Jerzy Jankowski.

Kongres wypełniony był dyskusjami , m.in. na temat zachowania spółdzielczej odrębności, wyartykułowanej w Międzynarodowych Zasadach Spółdzielczych. Zastanawiano się nad tym, czy spółdzielczość powinna działać zgodnie z tradycjami, czy też podjąć próbę komercjalizacji, która – zdaniem wielu – byłaby wypaczeniem spółdzielczej idei. Powoływano się przy tym na dane GUS, świadczące o tym, że potencjał spółdzielczy zmniejsza się, ustępując miejsca ponadnarodowym korporacjom. Nadal jednak – jak podkreślano – spółdzielczość jest siłą. W Polsce funkcjonuje ponad 9500 spółdzielni. W Unii Europejskiej spółdzielnie wytwarzają 6 proc. PKB.

Obecni na Kongresie politycy  podkreślali znaczenie spółdzielczości. Sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Środowiska – Kazimierz Smoliński, mówił m.in. o znaczeniu reaktywowania lokatorskiego prawa spółdzielczego dla realizacji rządowego programu mieszkaniowego. 

Posłowie zwrócili uwagę na powołanie sejmowego jedenastoosobowego zespołu roboczego, który ma podjąć prace nad projektem nowelizacji prawa spółdzielczego.  

Nie zabrakło również krytyki dotychczasowej polityki. W kuluarach kongresowych delegaci zwracali uwagę na fakt tworzenia nowych programów przy zaniechaniu prac na rzecz uregulowania zaszłości. Jako przykład podawano ustawę o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność bez uprzedniego uregulowania statusu prawnego gruntów, na których wybudowano spółdzielcze domy.

Warto tu dodać, że VI Kongres Spółdzielczości odbywał się w roku szczególnym, bo 200 –  Lecia od utworzenia przez Stanisława Staszica Hrubieszowskiego Towarzystwa Rolniczego – organizacji, która stała się pierwowzorem spółdzielni we współczesnym znaczeniu tego słowa.

Komentarze

(1)
lolo | 18.12.2016, 17:51
najwyższy czas aby wprowadzić nową ustawę o spółdzielniach mieszkaniowych dającą właścicielom o decydowaniu własnością a nie aby tam jakiś prezes uważał się górą nad właścicielem i decydował za niego.Proponuję niech wprowadzą do ustawy zapis jaki kiedyś miał być że jeden właściciel z odrębną własnością może powołać wspólnotę .Bo w wspólnocie to ludzie decydują o czynszu a nie Prezes,bo to nie jest jego własność
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

Jak ustalić sumę ubezpieczenia budynku »

jak ustalić sumę ubezpieczenia budynku

Przed złożeniem zapytań ofertowych do towarzystw ubezpieczeniowych broker ubezpieczeniowy musi ustalić szczegóły dotyczące ubezpieczanego majątku(...) czytaj dalej»


Ubezpieczenia grupowe - poznaj zalety » Skutki złej wentylacji w mieszkaniu - zobacz jak temu zaradzić »
Ubezpieczenia grupowe jak je wybrać? skutki złej wentylacji pokoju
Ubezpieczenia chronią nas w najbardziej dramatycznych momentach życia i gwarantują pomoc finansową, kiedy jest ona najbardziej potrzebna (...) czytaj dalej » Obecnie produkowane okna są w pełni szczelne, czego konsekwencją jest pojawienie się problemów z wentylacją w mieszkaniach(...) czytaj dalej»

Odpowiadamy na pytanie gdzie za darmo umieścić ogłoszenie o nieruchomości »

ogłoszenie nieruchomości

Dodawaj swoje ogłoszenia za darmo i wybierz najatrakcyjniejszą formę wyróżnienia twojej oferty (...) zobacz więcej»


 

Osuszać czy nie?
W jaki sposób zwalczyć wilgoć w budynku »
Osuszanie kamienic wilgotne sciany w budynku
Mieszkańcy kamienic najbardziej boją się zmarnować często z trudem zebrany majątek wspólnoty. Gromadzą go latami, (...) czytaj dalej » Wilgoć w ścianach budynku stanowi dla jego mieszkańców pasmo niekończących się udręk egzystencjalnych i zdrowotnych (...) czytaj dalej »

Uzyskaj bezpłatnie oferty na zarządzanie nieruchomością od zarządców »
Jak walczyć z problemem psich odchodów »
Zarządca nieruchomości - oferty Problem psich odchodów na osiedlu
Możesz bezpłatnie otrzymać oferty na zarządzanie nieruchomości od zarządców w okolicy(...) czytaj dalej » Zanieczyszczone przez psy chodniki i trawniki dają się we znaki mieszkańcom na co dzień (...) czytaj dalej »

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.INFO

PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.info

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Co jest ważne w pracy zarządcy?
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...

Produkty i technologie

7-8/2017

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2017
W miesięczniku m.in.:
  • - Możliwości dobudowy wind są, tylko pieniędzy brak i prawo kuleje
  • - Rozliczanie kosztów ciepła i przegląd ciepłomierzy
Zobacz szczegóły

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 13627|Ocena: 3.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl