CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2016

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ma być stabilnie

Agnieszka Zygmunt  |  05.01.2017
Co dla rynku mieszkaniowego przyniesie rok 2017?
Co dla rynku mieszkaniowego przyniesie rok 2017?
arch.

Czego możemy oczekiwać po roku 2017? Eksperci oceniają, że sytuacja na rynku nieruchomości pozostanie stabilna, a program Mieszkanie Plus na nią nie wpłynie. Poza tym spodziewane jest nieznaczne zwiększenie sprzedaży nowych mieszkań, bez wzrostu ich cen. Podwyższenie wkładu własnego też nie powinno być odczuwalne. Wciąż będzie rosła ilość zakupów inwestycyjnych za gotówkę, do których zachęca Polaków m.in. mniejsza opłacalność lokat bankowych oraz tzw. ustawa rolna.

Popyt jest dosyć stabilny

Zrównoważone ceny lokali mają się utrzymywać jako kontynuacja trendu ostatnich lat. Według niektórych ekspertów, wynika to z tego, że popyt jest dosyć stabilny, a podaż trudna do regulowania na rynku mieszkaniowym, ze względu na trwający z reguły ok. trzech lat proces inwestycyjny. Jest on liczony od momentu zakupu działki, aż po sprzedaż gotowej do użytku nieruchomości. Duzi i średni deweloperzy planują budowę obiektów z co najmniej kilkuletnim wyprzedzeniem. To pozwala przewidywać, że nie będzie nagłych, drastycznych skoków cen.

Przeczytaj także: Kredyty hipoteczne nadal pod znakiem MdM – podsumowanie roku i prognozy na rok 2017

"Dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej niż 10 czy 12 lat temu. Dla porównania, między rokiem 2005 a 2007 zwiększona dostępność kredytów hipotecznych wywołała olbrzymi popyt na mieszkania. Ten zaś wywindował ceny lokali. Obecnie ich sprzedaż następuje przy zbilansowanym zapotrzebowaniu i podaży. To zapewnia stabilny rozwój, dojrzałego już w Polsce, rynku nieruchomości. Osoby planujące inwestycje mogą więc być spokojne. Prognozuję również, że najbliższe dwa, trzy lata, nie przyniosą większych zmian" – wyjaśnia Łukasz Sęktas, ekspert sektora budowlanego z firmy Tiara Development.

Rok 2016 dobry na rynku pierwotnym, jak i wtórnym

Z kolei Jarosław M. Skoczeń, członek zarządu grupy Emmerson, podkreśla, że rok 2016 rok był bardzo dobry zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Tak samo powinno pozostać w 2017 roku. Dużo nowych inwestycji rozpoczęło się w ostatnim kwartale 2016 r. lub ruszy w pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku. Można zatem przewidywać, że mieszkania utrzymają swoje dotychczasowe ceny.

Wahania mogą być niewielkie i oscylować wokół 5%, w zależności od stadium budowy nieruchomości. Na początku oraz pod koniec realizacji firmy deweloperskie zwykle oferują dodatkowe rabaty, aby bardziej zachęcić klientów do przyszłej nieruchomości lub w celu szybszego zamknięcia projektu. Trzeba jednak być ostrożnym, kupując zarówno dziurę w ziemi, jak i prawie gotową nieruchomość, której dotąd nikt nie nabył.

Dowiedz się więcej: Kredyty mieszkaniowe w 2017

"Zapewne negatywnym zjawiskiem w 2017 roku będzie wyczerpywanie się środków z programu rządowego Mieszkanie dla Młodych. Biorąc pod uwagę ilość kupowanych lokali w MdM, prognozuję spadek popytu średnio o ok. 5%, przy czym, okaże się on większy w przypadku lokali tańszych i prawie nieodczuwalny dla tych droższych. Latem nastąpi wyhamowanie na rynku nieruchomości, ale nie powinno być ono długotrwałe. Głód mieszkań, który odczuwa kilka milionów Polaków, nie zostanie szybko zaspokojony, przy obecnym tempie budowy, to jest ok. 150 00 mieszkań na rok" – zakłada Sęktas.

Natomiast Jarosław M. Skoczeń ostrożnie wylicza, że w Polsce nadal brakuje ok. trzech milionów mieszkań. Z tego względu, nawet jeżeli po wejściu w życie rządowego programu powstawać będzie po kilka tysięcy lokali rocznie, to i tak nie wywrze to żadnego wpływu na ceny nowych lokali. W dodatku firmy deweloperskie nauczyły się już odpowiadać na potrzeby Polaków. Wiedzą, że klientów interesują np. kawalerki o powierzchni ok. 35 mkw. oraz mieszkania dwu-, trzypokojowe o wielkości 55-60 mkw. W przypadku domów, najlepiej sprzedają się te o powierzchni 120-160 mkw.

Maksymalnie 60 mkw.
"Od wielu już lat największym zainteresowaniem cieszą się lokale do 60 mkw. Związane jest to m.in. ze zmianami demograficznymi, które następują w Polsce, upodabniającymi nas do społeczeństw zachodnich. Mamy coraz więcej tzw. singli, czyli osób żyjących samodzielnie, oraz rodzin z najwyżej dwójką dzieci. Dla tych konsumentów trzypokojowe mieszkania często są wystarczające do podstawowej egzystencji" – tłumaczy Łukasz Sęktas.

Sprawdź, dlaczego To ma być dobry rok dla deweloperów

Obecnie, z powodu niewielkiej ilości danych, ekspertom trudno jest długofalowo oceniać wpływ kolejnego rządowego projektu, Mieszkanie Plus, na rynek. Ale można spodziewać się, że przyciągnie on osoby, które raczej nie kupiłyby lokalu u dewelopera. Dlatego, program nie będzie kształtował cen nowych mieszkań. Ponadto Łukasz Sęktas zaznacza, że nieruchomości mają być wybudowane na tańszych gruntach.

Powstaną w takich miastach, jak Pelplin i Starogard Gdański na północy Polski, Biała Podlaska na wschodzie, a także Wałbrzych i Nowa Dęba na południu. W dużych aglomeracjach, Katowicach czy Poznaniu, Mieszkanie Plus obejmie tereny poza śródmieściem. Jedyna potwierdzona lokalizacja w pobliżu Warszawy, Kobyłka, jest poza jej granicami, tj. ok. 17 km od centrum stolicy.

"W 2017 roku będzie podniesiony wkład własny z 15 do 20%. Ale to nie powinno stanowić większego problemu dla kredytobiorców. Polacy nauczyli się już, że przy zakupie nowej nieruchomości muszą dysponować wkładem własnym. Spodziewam się też dalszego, dużego zainteresowania nieruchomościami ze strony inwestorów gotówkowych, zarówno kupujących kilka mieszkań w tzw. pakiecie jak i nabywców lokali na użytek własny. W 2016 roku banki udzieliły mniej kredytów mieszkaniowych, ponieważ klienci nie byli nimi dość zainteresowani. Jednak mieszkań sprzedaliśmy więcej, niż w 2015 roku, bowiem znacznie wzrosła liczba zakupów za gotówkę" – stwierdza Skoczeń.

Stopa zwrotu

Zdaniem Jarosława M. Skocznia, na rynku nieruchomości stopa zwrotu obecnie wynosi nawet 7-8% brutto w skali roku. Dlatego, ta inwestycja bardziej opłaca się niż lokata bankowa (1,5-2% brutto w skali roku) czy fundusz inwestycyjny. Polacy nadal wolą nabywać rzeczy, które są namacalne i gotowe do ewentualnej odsprzedaży, niż produkty finansowe, o których najczęściej wiedzą niewiele.

Ponadto ekspert przypomina, że dla inwestorów istotna jest również niestabilna obecnie złotówka. Jeżeli cały czas będzie słabła, a nowy lokal zdrożeje tylko nieznacznie, to na pewno zwiększy się sprzedaż mieszkań. Ludzie chcą bowiem poszerzać swoje zasoby jak najmniejszym kosztem, mając świadomość, że ich wartość ma potencjał do szybkiego i stabilnego wzrostu.

"Klienci decydują się na zakupy inwestycyjne również, ze względu na słabe wyniki na GPW, co z kolei jest związane z likwidacją OFE. Ponadto, w pierwszej połowie 2016 roku weszła w życie tzw. ustawa rolna, która praktycznie uniemożliwiła kupowanie gruntów rolnych. W związku z tym, ci, którzy wcześniej skupowali ziemię z myślą o przyszłym zarobku, teraz rozważają inwestowanie w mieszkania. Ponadto obserwuję zwiększone zainteresowanie nabywaniem lokali za gotówkę przez cudzoziemców, szczególnie zza wschodniej granicy" – dodaje ekspert z Tiara Development.

Tymczasem Jarosław M. Skoczeń dopowiada, że wcześniej, nie będąc rolnikiem, można było nabyć ziemię, licząc, że ona zdrożeje lub zostanie przekształcona na działkę budowlaną. Teraz inwestorzy są ograniczeni w swoich wyborach. Co więcej, rynek nieruchomości napędzają zakupy gotówkowe m.in. studentów z Ukrainy, którzy osiedlają się np. w Rzeszowie lub Warszawie. Mają karty stałego pobytu i zamierzają pozostać w Polsce po skończeniu edukacji. Z kolei, polscy inwestorzy, widząc napływ ludności, kupują więcej mieszkań pod wynajem.

źródło: housemarket.pl

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

Skok do wody zarządcy nieruchomości!

ubezpieczenie OC zarządcy nieruchomości

Profesja zarządcy nieruchomości z pewnością nie należy do najłatwiejszych. Nowe przepisy zobowiązują zarządcę do dołączania kopii dokumentu ubezpieczenia (OC) (...) czytaj dalej»


Ubezpieczenia grupowe - poznaj zalety » Skutki złej wentylacji w mieszkaniu - zobacz jak temu zaradzić »
Ubezpieczenia grupowe jak je wybrać? skutki złej wentylacji pokoju
Ubezpieczenia chronią nas w najbardziej dramatycznych momentach życia i gwarantują pomoc finansową, kiedy jest ona najbardziej potrzebna (...) czytaj dalej » Obecnie produkowane okna są w pełni szczelne, czego konsekwencją jest pojawienie się problemów z wentylacją w mieszkaniach(...) czytaj dalej»

Odpowiadamy na pytanie gdzie za darmo umieścić ogłoszenie o nieruchomości »

ogłoszenie nieruchomości

Dodawaj swoje ogłoszenia za darmo i wybierz najatrakcyjniejszą formę wyróżnienia twojej oferty (...) zobacz więcej»


 

Osuszać czy nie?
W jaki sposób zwalczyć wilgoć w budynku »
Osuszanie kamienic wilgotne sciany w budynku
Mieszkańcy kamienic najbardziej boją się zmarnować często z trudem zebrany majątek wspólnoty. Gromadzą go latami, (...) czytaj dalej » Wilgoć w ścianach budynku stanowi dla jego mieszkańców pasmo niekończących się udręk egzystencjalnych i zdrowotnych (...) czytaj dalej »

Uzyskaj bezpłatnie oferty na zarządzanie nieruchomością od zarządców »
Jak walczyć z problemem psich odchodów »
Zarządca nieruchomości - oferty Problem psich odchodów na osiedlu
Możesz bezpłatnie otrzymać oferty na zarządzanie nieruchomości od zarządców w okolicy(...) czytaj dalej » Zanieczyszczone przez psy chodniki i trawniki dają się we znaki mieszkańcom na co dzień (...) czytaj dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Co jest ważne w pracy zarządcy?
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...

Produkty i technologie

7-8/2017

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2017
W miesięczniku m.in.:
  • - Możliwości dobudowy wind są, tylko pieniędzy brak i prawo kuleje
  • - Rozliczanie kosztów ciepła i przegląd ciepłomierzy
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl