CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Co dalej z użytkowaniem wieczystym…

Co dalej z tym prawem
Użytkowanie wieczyste jest prawem (...), które jak słusznie stanowi obecnie doktryna i orzecznictwo, jest zbliżone do prawa własności.
Użytkowanie wieczyste jest prawem (...), które jak słusznie stanowi obecnie doktryna i orzecznictwo, jest zbliżone do prawa własności.
Rys. redakcja Administratora

Użytkowanie wieczyste jest skomplikowanym prawem, zarówno dla nauki, jaki i praktyki prawa. Pomimo toczącej się od wielu lat dyskusji nad likwidacją bądź zmianami tego prawa, wydaje się, że jeszcze przez wiele lat będzie ono funkcjonowało.

Ciąg dalszy artykułu...

Co dalej z tym prawem

Przedmiotowy projekt wpisuje się w niektóre oczekiwania dotyczące użytkowania wieczystego. Z uwagi na ograniczony zakres niniejszego artykułu zmian tych nie skomentowano szerzej. Należy jednak zauważyć, że jest to tylko część zmian, jakie można wprowadzić do instytucji użytkowania wieczystego. Za uprawnione można uznać stwierdzenie, że zasadne jest wprowadzenie także innych zapisów, tak aby definicję tego prawa uspójnić i wyeliminować szereg wątpliwości pojawiających się w praktyce.

Niezależnie od zmian, jakie czekają użytkowanie wieczyste, podkreślić należy, że prawo to jest, i będzie nadal, bardzo silne i trwałe, a jego treść wciąż zbliżona będzie do prawa własności. Taki charakter prawny użytkowania wieczystego powoduje, że w praktyce jest ono prawem atrakcyjnym dla jednostek Skarbu Państwa lub samorządu terytorialnego, a także dla użytkowników wieczystych.

Przeczytaj więcej: Zmiany w użytkowaniu wieczystym?

Prawo to umożliwia bowiem jego posiadaczowi stabilne, długookresowe korzystanie z nieruchomości publicznej (gruntowej), co z kolei jest warunkiem dokonania większych inwestycji na czyimś (publicznym) gruncie. Właściciel gruntu dzięki ustanowieniu użytkowania wieczystego zachowuje natomiast prawo własności do gruntu, a poprzez to uzyskuje zarazem w długim okresie czasu potencjalnie stabilne dochody z ustanowienia prawa użytkowania wieczystego [vide: Kowszuk J., Co daje użytkowanie wieczyste, „Administrator” nr 10/2012, s. 30].

Zauważyć należy także, że „oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste, oprócz zagwarantowania sobie w bardzo długim okresie czasu odpowiadających aktualnej wartości nieruchomości opłat (dochodów), pozwala także na obniżenie kosztów, jakie publiczny właściciel nieruchomości musi ponosić na jej utrzymanie.

Nie bez znaczenia jest także to, iż pomimo oddania nieruchomości na bardzo długi okres innemu podmiotowi, właściciel publiczny nie traci do niej swojego prawa. Co więcej, w określonych przypadkach, może przed czasem odzyskać władanie nieruchomością poprzez rozwiązanie umowy o użytkowanie wieczyste, jeżeli wieczysty użytkownik korzysta z gruntu w sposób oczywiście sprzeczny z jego przeznaczeniem określonym w umowie.

Abstrahując od prawych dyskusji dotyczących rzeczonego prawa, za uprawnione można uznać stwierdzenie, iż odpowiednie wykorzystanie instytucji użytkowania wieczystego może stać się jednym z elementów kształtowania całościowej, spójnej i efektywnej polityki nieruchomościowej przez właściciela publicznego” [ibidem, s. 31]. W podobnym tonie wypowiedział się Trybunał Konstytucyjny w orzeczeniu z dnia 12 kwietnia 2000 r., K 8/98 (OTK 3/00, poz. 87).

Mając na uwadze powyższe, za uprawnione można uznać twierdzenie, że użytkowanie wieczyste, jako prawo bądź co bądź użyteczne, pomimo różnych zmian istnieć będzie nadal. Otwarte pozostaje natomiast pytanie o zakres zmian w tym zakresie, zmian, które nastąpią nie tylko w najbliższej przyszłości, ale także w późniejszym czasie.       

Bibliografia

1. Bieniek G., Rudnicki S., Nieruchomości. Problematyka prawna, LexisNexis, Warszawa 2009.
2. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 18 lutego 2015 r., sygn. akt I CSK 129/14.
3. Rudnicki G., Rudnicki S., Komentarz do kodeksu cywilnego. Księga druga: Własność i inne prawa rzeczowe, LexisNexis, Warszawa 2008.
4. Dekret z dnia 21 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy (DzU nr 50, poz. 279).
5. Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości (DzU z 2012 r., poz. 83, z późn. zm.).
6. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 10 marca 2015 r., sygn. akt K 29/13.
7. Kowszuk J., Co daje użytkowanie wieczyste, „Administrator” nr 10/2012.
8. Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z dnia 12 kwietnia 2000 r., sygn. akt K 8/98 (OTK 3/00, poz. 87).

Czytaj też: Ochrona przyrody granicą prawa własności >>>

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.
Na początku stycznia Krajowa Rada Notarialna (KRN) poinformowała, że obrót wtórny mieszkaniami na nieruchomościach, w których użytkowanie wieczyste przekształciło się 1 stycznia 2019 r. we własność jest... więcej »

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zarządzanie nieruchomościami - centrum wiedzy Akademia Rynku Nieruchomości »

Studia dla zarządcówAkademia Rynku Nieruchomości to centrum wiedzy stworzone dla osób związanych z rynkiem nieruchomości. W ramach Akademii przygotowaliśmy dla Państwa... Czytam więcej »


Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze studzienek kanalizacyjnych?

Nieprzyjemny zapach z kanalizacjiNieprzyjemne zapachy wydobywające się ze studzienek kanalizacyjnych to problem nie tylko starych dzielnic, lecz często również nowo budowanych osiedli, które podłączane są do istniejącej infrastruktury... Czytam więcej »


Dowiedz się, jak poprawnie montować styropian?»

Montaż styropianu - jak to zrobić poprawnie Zamawiając usługę, mamy nadzieję, że zostanie ona wykonana poprawnie, jednak za słowami ... Czytam więcej »


Naprawa uszkodzonej elewacji - zobacz sprawdzone sposoby? »

Naprawa uszkodzonej elewacjiJeśli Twoja elewacja osypuje się lub pyli, oznacza to, że następuje początkowa faza spadku wytrzymałości ocieplenia. By zapobiec jej postępowaniu, należy zespoić i wzmocnić  (...) ... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Czy urzędy muszą odbierać e-faktury?

jak obniżyć rachunki za prąd Urząedy czy muszą przyjmować e-faktury
DOszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...)  zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Przyjmowanie elektronicznych faktur w administracji staje się faktem. Jak polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z elektronicznego fakturowania w kontaktach z administracją? Czym jest rządowa Platforma... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe.  Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
Plac zabaw na osiedlu Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Jak skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Indywiudalna temperatura dla każdego emitera ciepła Ogrzewanie gazem plynnym
Termostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu właściwa temperatura! ... chcę wiedzieć » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Termomodernizacja nieruchomości - zobacz najnowsze rozwiązania»
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Poznaj i wybierz kompleksowe rozwiązania ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
7-8/2019

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Gospodarowanie ciepłem
  • - Rachunek strat
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10529|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10100|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl