CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 4/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Co dalej z użytkowaniem wieczystym…

Co dalej z tym prawem
Użytkowanie wieczyste jest prawem (...), które jak słusznie stanowi obecnie doktryna i orzecznictwo, jest zbliżone do prawa własności.
Użytkowanie wieczyste jest prawem (...), które jak słusznie stanowi obecnie doktryna i orzecznictwo, jest zbliżone do prawa własności.
Rys. redakcja Administratora

Użytkowanie wieczyste jest skomplikowanym prawem, zarówno dla nauki, jaki i praktyki prawa. Pomimo toczącej się od wielu lat dyskusji nad likwidacją bądź zmianami tego prawa, wydaje się, że jeszcze przez wiele lat będzie ono funkcjonowało.

Ciąg dalszy artykułu...

Co dalej z tym prawem

Przedmiotowy projekt wpisuje się w niektóre oczekiwania dotyczące użytkowania wieczystego. Z uwagi na ograniczony zakres niniejszego artykułu zmian tych nie skomentowano szerzej. Należy jednak zauważyć, że jest to tylko część zmian, jakie można wprowadzić do instytucji użytkowania wieczystego. Za uprawnione można uznać stwierdzenie, że zasadne jest wprowadzenie także innych zapisów, tak aby definicję tego prawa uspójnić i wyeliminować szereg wątpliwości pojawiających się w praktyce.

Niezależnie od zmian, jakie czekają użytkowanie wieczyste, podkreślić należy, że prawo to jest, i będzie nadal, bardzo silne i trwałe, a jego treść wciąż zbliżona będzie do prawa własności. Taki charakter prawny użytkowania wieczystego powoduje, że w praktyce jest ono prawem atrakcyjnym dla jednostek Skarbu Państwa lub samorządu terytorialnego, a także dla użytkowników wieczystych.

Przeczytaj więcej: Zmiany w użytkowaniu wieczystym?

Prawo to umożliwia bowiem jego posiadaczowi stabilne, długookresowe korzystanie z nieruchomości publicznej (gruntowej), co z kolei jest warunkiem dokonania większych inwestycji na czyimś (publicznym) gruncie. Właściciel gruntu dzięki ustanowieniu użytkowania wieczystego zachowuje natomiast prawo własności do gruntu, a poprzez to uzyskuje zarazem w długim okresie czasu potencjalnie stabilne dochody z ustanowienia prawa użytkowania wieczystego [vide: Kowszuk J., Co daje użytkowanie wieczyste, „Administrator” nr 10/2012, s. 30].

Zauważyć należy także, że „oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste, oprócz zagwarantowania sobie w bardzo długim okresie czasu odpowiadających aktualnej wartości nieruchomości opłat (dochodów), pozwala także na obniżenie kosztów, jakie publiczny właściciel nieruchomości musi ponosić na jej utrzymanie.

Nie bez znaczenia jest także to, iż pomimo oddania nieruchomości na bardzo długi okres innemu podmiotowi, właściciel publiczny nie traci do niej swojego prawa. Co więcej, w określonych przypadkach, może przed czasem odzyskać władanie nieruchomością poprzez rozwiązanie umowy o użytkowanie wieczyste, jeżeli wieczysty użytkownik korzysta z gruntu w sposób oczywiście sprzeczny z jego przeznaczeniem określonym w umowie.

Abstrahując od prawych dyskusji dotyczących rzeczonego prawa, za uprawnione można uznać stwierdzenie, iż odpowiednie wykorzystanie instytucji użytkowania wieczystego może stać się jednym z elementów kształtowania całościowej, spójnej i efektywnej polityki nieruchomościowej przez właściciela publicznego” [ibidem, s. 31]. W podobnym tonie wypowiedział się Trybunał Konstytucyjny w orzeczeniu z dnia 12 kwietnia 2000 r., K 8/98 (OTK 3/00, poz. 87).

Mając na uwadze powyższe, za uprawnione można uznać twierdzenie, że użytkowanie wieczyste, jako prawo bądź co bądź użyteczne, pomimo różnych zmian istnieć będzie nadal. Otwarte pozostaje natomiast pytanie o zakres zmian w tym zakresie, zmian, które nastąpią nie tylko w najbliższej przyszłości, ale także w późniejszym czasie.       

Bibliografia

1. Bieniek G., Rudnicki S., Nieruchomości. Problematyka prawna, LexisNexis, Warszawa 2009.
2. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 18 lutego 2015 r., sygn. akt I CSK 129/14.
3. Rudnicki G., Rudnicki S., Komentarz do kodeksu cywilnego. Księga druga: Własność i inne prawa rzeczowe, LexisNexis, Warszawa 2008.
4. Dekret z dnia 21 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy (DzU nr 50, poz. 279).
5. Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości (DzU z 2012 r., poz. 83, z późn. zm.).
6. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 10 marca 2015 r., sygn. akt K 29/13.
7. Kowszuk J., Co daje użytkowanie wieczyste, „Administrator” nr 10/2012.
8. Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z dnia 12 kwietnia 2000 r., sygn. akt K 8/98 (OTK 3/00, poz. 87).

Czytaj też: Ochrona przyrody granicą prawa własności >>>

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.
Na początku stycznia Krajowa Rada Notarialna (KRN) poinformowała, że obrót wtórny mieszkaniami na nieruchomościach, w których użytkowanie wieczyste przekształciło się 1 stycznia 2019 r. we własność jest... więcej »

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Elektryczne pojazdy dla spółdzielni mieszkaniowych »

Zanieczyszczenia w wodzie instalacyjnejPojazdy elektryczne to gwarancja bezpieczeństwa i jakości pracy. Zgodnie z obowiązującym prawem pojazdy elektryczne wolnobieżne z naszej oferty osiągają maksymalną prędkość do 25 km/h i nie podlegają rejestracji.Czytam więcej »


Jak zredukować koszty związane z zapewnieniem ciągłości dostaw wody?

Zanieczyszczenia w wodzie instalacyjnejUdowodniono, że ponad 50% akcji awaryjnych i serwisowych można by uniknąć dzięki wcześniejszym i regularnym przeglądom.Czytam więcej »


Zarządco, dbaj o systemy zabezpieczeń przeciwpożarowych

Pożar budynku a systemy oddymianiaWłaściciel lub zarządca budynku powinien, poza zapewnieniem prawidłowego działania systemów oddymiania, posiadać również dokumentację potwierdzającą utrzymanie ich w odpowiednim stanie ... Czytam więcej »


Otoczenie nieruchomości i sama nieruchomość - nie wolno o tym zapomnieć »?

Systemy przeciwoblodzenioweOkres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Jak oszczędzić na naprawach i przeglądach budynku? Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i zabezpieczyć budyenk i jego okolice przed... Czytam więcej »


Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych »

Jaki system domofonowy wybrać na osiedle mieszkaniowe?

Ciepło i zawór ciepła System domofonowy na osiedle
Dzięki środkom z inicjatywy ELENA (European Local Energy Assistance / Europejska pomoc na rzecz energetyki lokalnej) udostępnionym Alior Bankowi przez Europejski Bank Inwestycyjny Inwestorzy będą mogli uzyskać refundację kosztów? czytam dalej »

Domofony wielomieszkaniowe można obsługiwać przez tel GSM lub tel. stacjonarny z dowolnego miejsca na ziemi z zasięgiem sieci GSM. System nie wymaga... czytam więcej»


Jakie ogrzewanie podłogowe wybrać?

Dystrybucja wodyCzęsto szkoda miejsca na grzejniki ścienne, a tradycyjne płaszczyznowe ogrzewanie podłogowe wymaga specjalnego przygotowania konstrukcyjnego budynku. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku (...) zobacz więcej »


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Zobacz jakie grzejniki warto wybrać do różnych pomieszczeń »

Wymiana rur w budynkuNowoczesny dizajn, solidne wykonanie, bezpieczne w użytkowaniu, wydajność i funkcjonalność – to tylko namiastka cech grzejników. W zalezności od miejsca przeznaczenia... zobacz więcej »


Jak zadbać o dobry wygląd lub renowację elewacji budynku»
Mycie i malowanie elewacji budynków mieszkalnych, najlepsze ceny na rynku»
czyszcenie i renowacja elewacji Mycie i malowanie elewacji
Jednym z najważniejszych powodów, poza ekologią, jest fakt nienaruszania w trakcie czyszczenia naturalnej struktury materiału poddawanego rewitalizacji. Technologie można stosować do powierzchni z wapieni, wapieni zbitych, wszelkiego rodzaju cegły, piaskowców, a także ... czytam więcej» Czy elewacja budynku mieszkalnego lub bloku, w którym mieszkasz wymaga konserwacji? Czy oprócz profesjonalnego czyszczenia, przydało by się pokryć ją dobrej... czytam dalej »

Izoalacja ścian od wewnątrz budynku - jak to zrobić?
Ile kosztuje sieć gazowa zasilana gazem płynnym »
Osuszanie ścian budynku Brak ogrzewania w budynku
Eurothane G jest wolną od freonów, twardą poliuretanową płytą termoizolacyjną (PIR) wykończoną jednostronnie płytą gipsowo-kartonową. Stosowany do termoizolacji... czytam więcej» Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Pompy ciepła zyskują na popularności. Stosowane są zarówno w budownictwie mieszkaniowym jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym, a także w obiektach (...) Czytam więcej »


Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej?
Profesjonalna obsługa nieruchomości - Jakość a nie ilość!
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej obsługa nieruchomości
Uszkodzony i nieszczelny fragment rury kanalizacyjnej jest nie lada problemem dla zarządcy nieruchomości, zwłaszcza jeśli fragment ten przebiega w lokalu, (...) czytaj dalej »

Zarządzanie nieruchomościami to niezwykle złożona praca. Zawód ten powołała do życia ustawa o gospodarce nieruchomościami (...) czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Czy środki pieniężne zgromadzone na funduszu remontowym, a przeznaczone na nabycie przez nich własności przyległego gruntu:
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...
4/2019

Aktualny numer:

Administrator 4/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Prawo a praktyka – debata
  • - Rozliczenie mediów
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10154|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl