Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jest aktem prawa miejscowego, który ustanawia w formie uchwały Rada Gminy. Wskazuje przeznaczenie, warunki zagospodarowania i zabudowy terenu, a także rozmieszczenie inwestycji celu publicznego. Składa się z dwóch części - tekstowej i graficznej.
Część tekstowa dostarcza szczegółowych informacji m.in o zasadach podziału nieruchomości, dopuszczalnej wysokości budynków czy maksymalnej dopuszczalnej liczbnie kondygnacji budynków mieszkalnych. Na grafice przedstawione są granice danego terenu, ustalenia dotyczące nieprzekraczalnej linii zabudowy, informuje ona także o przeznaczeniu nieruchomości.
"Krótko mówiąc, z planu dowiemy się, co może powstać w okolicy w ciągu kilku następnych lat. Taka wiedza pomoże w podjęciu decyzji o zakupie mieszkania i ochroni przed przykrą niespodzianką. Wyobraźmy sobie, że kupujemy lokal w spokojnej dzielnicy, osiedle otoczone jest niezabudowanymi działkami. Osoby decydujące się na zawarcie transakcji mogą nie mieć świadomości, że za parę lat być może stanie tu fabryka przemysłowa albo zostanie wybudowana droga szybkiego ruchu. Warto myśleć perspektywicznie i sprawdzić plan" - wyjaśnia Piotr Kijanka, dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu w Grupie Deweloperskiej Geo..
Zobacz także: Przybędzie nowoczesnych oczyszczalni ścieków i kanalizacji deszczowych
Gdzie można zapoznać się z MPZP?
Należy zgłosić się do urzędu gminy, na terenie której znajduje się mieszkanie, i działu architektury. Zgodnie z przepisami ustawy z dn. 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, MPZP jest dokumentem ogólnodostępnym i każdy może się z nim zapoznać.
"Plan można przejrzeć na miejscu. Natomiast od jakiegoś czasu urzędy udostępniają taki dokument również na swoich stronach www, co znacznie ułatwia do nich dostęp. W każdej chwili można zobaczyć plan zagospodarowania dla działki, która nas interesuje. Istnieją przypadki, w których MPZP nie został uchwalony, a budowa obiektu jest realizowana na podstawie warunków zabudowy i póki gmina nie podejmie uchwały, losy okolicznych działek nie są znane. Jednak w dużych miastach jest to rzadkością - tłumaczy Piotr Kijanka.
Jeżeli dokumenty planistyczne są dla nas niezrozumiałe, warto poprosić o wyjaśnienie architekta lub geodetę. Informacje pozyskane z MPZP mogą przesądzić o naszej decyzji, dostaraczając argumentów zarówno za, jak i przeciw. Może w planach jest budowa nowego przedszkola? Albo drogi szybkiego ruchu, która z jednej strony usprawni dojazd do centrum, z drugiej jednak zamieni naszą wymarzoną oazę spokoju w tętniące życiem miejsce, z nieustannym szumem samochodów w tle.
Przeczytaj też: Ładne blokowisko? Czy to możliwe?
Jeżeli nie jesteśmy czegoś pewni albo nie możemy znaleźć interesujących nas informacji, w każdej chwili możemy zapytać o to dewelopera. Ustawa deweloperska nałożyła na inwestorów obowiązek sporządzenia prospektu informacyjnego dla każdej realizowanej inwestycji. Prospekt zawiera ustawowo określony zakres informacji, w tym dotyczące również planowanego zagospodarowania nieruchomości sąsiednich. Deweloper ma obowiązek udzielić klientom informacji o inwestycjach przewidywanych w promieniu 1 km, zwłaszcza o budowie lub rozbudowie dróg, budowie linii szynowych oraz przewidzianych korytarzach powietrznych, a także innych inwestycjach komunalnych, w szczególności oczyszczalniach ścieków, spalarniach śmieci, wysypiskach, cmentarzach.
"O zakupie mieszkania najlepiej myśleć w perspektywie wieloletniej. Widać to na przykładzie naszych inwestycji, które znajdują się na Prądniku Białym w Krakowie. Kiedy zaczynaliśmy planowanie osiedla, mimo tego, że okolica była niezabudowana, wiedzieliśmy, że w przyszłości ma tam powstać np. linia tramwajowa i strefa Park&Ride. Lokalizacja miała potencjał rozwojowy" - mówi ekspert.
Dowiedz się więcej: Jak mądrze kupić mieszkanie?
Zapoznanie się z MPZP pozwoli wyobrazić sobie, jak rozwinie się okolica, w której zamierzamy spędzić kolejne kilkanaście, kilkadziesiąt lat. Pamiętajmy o tym, że dokumenty planistyczne nie są przeznaczone jedynie dla inwestorów - są one ogólnodostępne i do większości z nich możemy mieć wgląd przez internet.
źródło: housemarket.pl