Artykuł sponsorowany

Pułapki przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego

 ingbank.pl  |  10.05.2017

Kupno mieszkania z rynku wtórnego może mieć i zalety, i wady. Zakup nowego lokum często będzie wiązał się z mniejszymi kosztami transakcyjnymi, ale także z tymi, które trzeba przeznaczyć na przystosowanie go do Twoich wymagań. Z tego artykułu dowiesz się, na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania z rynku wtórnego.

Niektóre lokale mogą stanowić niebywałą gratkę dla potencjalnych nabywców. Zdarza się, że ich ceny są naprawdę niskie. Jednak pamiętaj, że oprócz kosztów samego mieszkania, będziesz musiał ponieść również te, które są związane z nabyciem prawa do niego. Za mieszkanie z rynku wtórnego zapłacisz również dodatkowy podatek od czynności cywilnoprawnych, który wynosi zawsze 2% od wartości kupowanej nieruchomości (w przypadku mieszkania od dewelopera nie jesteś obciążony tą opłatą). Jeśli więc interesuje Cię kupno mieszkania używanego za 200 000 zł, PCC będzie wynosił 4000 zł.

Jakie pułapki mogą czyhać na Ciebie przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego?

Przed dokonaniem transakcji powinieneś dokładnie sprawdzić sytuację prawną wybranego mieszkania z rynku wtórnego. Zdobądź zaświadczenie, które da Ci pewność, że nikt nie jest w nim zameldowany – ani na stałe, ani tymczasowo. Zdarza się, że właściciel mieszkania nie wymagał wcześniej takiej informacji i lokum może być obciążone meldunkiem obcych Ci osób lub umową dożywocia (która wedle kodeksu cywilnego pozwala wskazanej osobie mieszkać w danym lokalu do końca życia). Informacji o zameldowaniach nie znajdziesz w księdze wieczystej, dlatego wymagaj od sprzedawcy mieszkania z rynku wtórnego oświadczenia o tym, że nikt nie rości sobie prawa do nieruchomości.

Oprócz konieczności opłacania stałego podatku od nieruchomości, może również zdarzyć się, że zamiast właścicielem gruntu stajesz się jego współużytkownikiem wieczystym i jesteś wtedy zobowiązany corocznie wnosić należytą opłatę.

Dodatkową pułapką przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego może okazać się umowa najmu, którą obciążona jest nieruchomość. Wtedy, zgodnie z prawem, nie możesz korzystać z lokum, ponieważ zostało ono oddane do użytku innej osobie. Wymagaj stosownego oświadczenia od sprzedającego.

Mieszkanie z rynku wtórnego może również być obciążone kilkoma lub jedną hipoteką. Jeśli masz podstawy, aby nie wierzyć sprzedawcy, sam możesz łatwo sprawdzić obciążenia z tytułu hipoteki. Zrobisz to na stronie ekw.ms.gov.pl – w IV dziale księgi wieczystej. Jeśli jakieś obciążenie hipoteczne istnieje, przy sprzedaży powinno być ono wykreślone. Jako nowy właściciel możesz być pociągnięty do odpowiedzialności przez wierzyciela – najczęściej bank.

Mieszkanie z rynku wtórnego obciążone finansowo

Zdarza się również, że właściciel mieszkania chce pozbyć się go szybko ze względu na swoje długi. Niech nie zwiedzie Cię wtedy nęcąca cena takiego lokalu. Sprawdź, czy wszelkie opłaty za media i czynsz są uregulowane. Możesz domagać się specjalnego zaświadczenia ze spółdzielni. Masz również prawo, aby otrzymać informację z urzędu gminy o tym, czy płacony jest podatek od nieruchomości. Zakup mieszkania z rynku wtórnego może także wiązać się z ryzykiem jego obciążenia z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej przez dotychczasowego właściciela. Jeśli lokum funkcjonowało jako siedziba firmy, upewnij się w urzędzie skarbowym i ZUS-ie, że podatki i ubezpieczenia społeczne są należycie opłacone. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania na rynku wtórnym? Koniecznie sprawdź w akcie notarialnym, czy nie jest ono zapisane w spadku.

W jakim stanie jest Twoje wymarzone mieszkanie z rynku wtórnego?

Kolejną nieprzyjemną niespodzianką po zakupie mieszkania używanego może być jego stan, którego nie sprawdziłeś dokładnie wcześniej. Nawet jeśli zakładasz remont, należy przyjrzeć się nie tylko ścianom czy podłogom, ale również wszelkim instalacjom. Ich wymiana (szczególnie, jeśli są przestarzałe i grożą awarią) często jest konieczna, a jej koszty spore.

W porównaniu do kupna mieszkania od dewelopera, zakup mieszkania z rynku wtórnego może wiązać się ze sporym ryzykiem. Jeśli jednak dobrze się do niego przygotujesz i wyeliminujesz opisane wyżej zagrożenia, możesz znaleźć wymarzone lokum. Nie zapomnij przede wszystkim o sprawdzeniu:

  • sytuacji prawnej danego mieszkania,
  • obciążenia umową najmu danego lokalu,
  • obciążenia z tytułu hipoteki,
  • obciążenia mieszkania długami,
  • dokładnego stanu lokalu.


Chcesz łatwo znaleźć i kupić mieszkanie idealnie dostosowane do Twoich potrzeb i budżetu? Jest na to sposób! Przejdź do narzędzia NAVIDOM!

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Jakie przygotowanie zawodowe powinien mieć zarządca?
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...

Produkty i technologie

9/2018

Aktualny numer:

Administrator 9/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Zmiany w opodatkowaniu na rynku nieruchomości
  • - Jak (nie) rozliczać kosztów?
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl