CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet i cieszyć się tańszym gazem? ‎
http://ad.administrator24.info/poprostu1085/▲
Zobacz ofertę i uzyskaj idealnie dopasowaną ofertę do swoich upodobań i potrzeb ...
Kategorie: gaz, ceny gazu, gaz przez internet,

Od sierpnia 2017 r. wyśrubowane normy dla dźwigów

Sabina Augustynowicz  |  Administrator 5/2017  |  19.06.2017
W sierpniu 2017 r. zaczną obowiązywać bardziej wyśrubowane nowe polskie normy, dostosowane do wymogów unijnej dyrektywy dźwigowej, która weszła w życie w kwietniu 2016 roku.
W sierpniu 2017 r. zaczną obowiązywać bardziej wyśrubowane nowe polskie normy, dostosowane do wymogów unijnej dyrektywy dźwigowej, która weszła w życie w kwietniu 2016 roku.
Fot. sxc.hu

Przeciętny użytkownik dźwigu w budynku wielorodzinnym nie zdaje sobie sprawy z tego, jak bardzo zaawansowane technologicznie i naszpikowane elektroniką są nowoczesne windy. Stopień ich zaawansowania będzie musiał przy tym wzrosnąć wraz z wejściem w życie nowych norm, dostosowanych do wymagań dyrektywy dźwigowej.

W sierpniu 2017 roku wybije godzina zero dla branży dźwigowej. Zaczną bezwzględnie obowiązywać bardziej wyśrubowane nowe polskie normy, dostosowane do wymogów unijnej dyrektywy dźwigowej (2014/33/UE), która weszła w życie w kwietniu 2016 roku. Jak twierdzą przedstawiciele branży dźwigowej, zmiany są podyktowane przede wszystkim względami bezpieczeństwa, nie tylko użytkowników, ale także obsługi technicznej. Bo gdy statystyki przestały odnotowywać wypadki z udziałem użytkowników wind, to nadal ginęli w nich serwisanci.

W opinii producentów dźwigów zmiany praktycznie nie będą widoczne dla użytkowników. Dotyczą one firm, które będą musiały, wyposażyć dźwigi w odpowiednio rozbudowane elementy elektroniki, zapewniające bezpieczeństwo użytkowania i serwisowania urządzeń, a także w odpowiednie energooszczędne oświetlenie.

Coraz poważniejszym więc partnerem dla branży dźwigowej staje się automatyka i elektronika, zapewniające odpowiedni udźwig i szybkość przemieszczenia się oraz bezpieczeństwo.

Elektryczny czy hydrauliczny – i tak naszpikowany elektroniką

Wśród podstawowych parametrów charakteryzujących windę jest jej napęd: elektryczny lub hydrauliczny.

W tych drugich kabinę z ładunkiem wprawia w ruch siłownik hydrauliczny zazwyczaj zasilany przez pompę hydrauliczną napędzaną silnikiem elektrycznym. Aby zatrzymać windę na wybranej wysokości, pompa jest wyłączana.

Napęd hydrauliczny jest stosowany najczęściej w budynkach do 4-5 kondygnacji.Zapewnia bowiem wolniejszy ruch windy niż napęd elektryczny. Pracuje ciszej podczas jazdy, ale agregat i sterowanie są głośne.

W związku z tym jednak, że buduje się coraz więcej domów kilkunastopiętrowych, coraz częściej stosowanym napędem jest napęd elektryczny.

Jak podaje Urząd Dozoru Technicznego, z ponad 27 tys. nowych wind osobowych i osobowo-towarowych, zainstalowanych w ostatnich siedmiu latach prawie 21 tys. było wyposażonych w napęd elektryczny. W dźwigach tego rodzaju na koła napędzane silnikiem elektrycznym nawinięte są liny, na których jednym końcu zawieszona jest kabina a na drugim przeciwwaga.

Specjaliści podają, że windy elektryczne dzieli się na bezreduktorowe i z przekładnią. Przekonują przy tym, że dźwigi z reduktorem sprawdzają się przede wszystkim w budynkach o średniej wysokości (do kilkunastu pięter), czyli tam, gdzie szybkość transportu nie jest priorytetem.

Wśród tendencji rynkowych warto wymienić także windy bez maszynowni, których popularność – jak wskazują dane UDT – rośnie. Jeśli w 2005 roku 850 wind, na ponad 1600 zainstalowanych w ogóle, stanowiły dźwigi bez maszynowni, to sześć lat później liczba ta wzrosła do 2800 na 5100 dźwigów zamontowanych w Polsce.

Windy bez maszynowni instalowane są jednak głównie w nowym budownictwie. W starym właściciele pozostawiają pomieszczenia maszynowni, stanowiące dodatkową barierę przed hałasem.

Warto tu jednak podkreślić, że niezależnie od tego, czy winda ma napęd elektryczny, czy hydrauliczny, elektroniką naszpikowana być musi, bo to od czujników, sensorów itp. zależy nie tylko bezpieczeństwo jej użytkowania, ale także koszty eksploatacji.

Zaoszczędzić energię

Jak wynika z badań, windy zużywają przeciętnie od 5 do 10% energii elektrycznej zasilającej budynek, czyli tak naprawdę niewiele. Istnieje jednak zawsze pokusa zainwestowania w energooszczędność, aczkolwiek niektórzy twierdzą, że taka inwestycja nie zawsze jest opłacalna.

Ze względu na straty energii, które występują w silniku, przekładni oraz są skutkiem oporu powietrza, koszty napędu z odzyskiem energii w budynkach niskich i o średniej wysokości, w których winda jest używana rzadko, raczej szybko się nie zwrócą. Specjaliści z branży zwracają tu uwagę na fakt, że odzysk energii tak naprawdę dotyczy dźwigów elektrycznych, które i tak są energooszczędne. Odzyskana energia wraca do sieci i może być spożytkowana przez klimatyzację, oświetlenie klatki schodowej itp. – czyli urządzenia tzw. części wspólnej. Szacowany czas zwrotu kosztów odzysku szacują przy tym na 10–15 lat.

W publikacjach fachowych można trafić na opinie, że na ograniczenie poboru energii mają wpływ lżejsze kabiny. Dlatego też ważne jest, z jakich materiałów są budowane. Znaczenie ma również możliwość wyłączania oświetlenia kabiny, klimatyzacja czy podświetlenie panelu sterowniczego w czasie gdy winda nie jest używana.

Bezpieczna jazda

Dźwigi osobowe oraz osobowo-towarowe nafaszerowane są czujnikami oraz specjalnymi systemami mechanicznymi, dzięki którym powinny być bezpieczne dla pasażerów i obsługi. Podstawowym zabezpieczeniem są tzw. kurtyny świetlne montowane w drzwiach. Kurtyny zbudowane są z nadajnika i odbiornika. Każde przejście między tymi elementami jest wykrywane przez odbiornik i przekazywane do sterownika dźwigu, który wydaje wówczas polecenia otwarcia zamykających się drzwi. Takie działanie zapobiega przytrzaśnięciu nas przy próbie wchodzenia czy wychodzenia.

Nad wejściem do windy montowane bywają również czujniki radarowe – sygnalizujące czy ktoś się zbliża, czy oddala od sensora. Jeśli się zbliża, sterownik windy automatycznie otwiera drzwi kabiny i blokuje je, gdy są na odpowiednim poziomie. Zapobiega też przedwczesnemu ich zamknięciu. Jest to duże ułatwienie dla osób poruszających się na wózkach.

O tym, jak wszechobecna w dźwigach jest elektronika, niech również świadczy fakt, że w kabinie instalowane są czujniki zabezpieczające ją przed przeciążeniem. Odczyty z takiego czujnika pozwalają również na odpowiednie zarządzanie ruchem wielu wind i optymalizację zużycia energii. Na straży bezpieczeństwa stoją m.in. sensory optoelektroniczne czy czujniki Halla instalowane w szybie albo na dachu kabiny, mierzące poziom, na jakim ta ostatnia aktualnie się znajduje. W ten sposób sprawdza się, czy winda nie przemieszcza się za szybko, czy się zatrzymała i znajduje na odpowiednim piętrze. Windy są też zabezpieczane na wypadek różnych nieprzewidzianych zdarzeń, np. braku zasilania, pożaru czy trzęsienia ziemi.

Poziom bezpieczeństwa użytkowanych wind nieustająco więc rośnie. Superrozwiązania zabezpieczają nas już nie tylko przed przytrzaśnięciem w drzwiach, ale nawet na wypadek losowych zdarzeń, takich jak trzęsienie ziemi czy pożar. I nie ma obaw o to, że gdy prądu zabraknie, utkniemy w windzie. W odpowiedzi na brak dostawy energii dźwig zareaguje uruchomieniem zasilania awaryjnego. 

Czytaj też: Jak przeprowadzić modernizację dźwigów w budynkach mieszkalnych, nie drenując kieszeni? >>>

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zobacz, jak tani może być gaz i prąd dla Twojego budynku»

Zdalne sterowanie i regulowanie zestawami do podnieszenia ciśnienia wody »

tanszy-gaz poradnik doboru pomp
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Ceny za energię elektryczną również nie ... Chcę zobaczyć »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i energooszczędną eksploatację. Z pomocą... czytam więcej »


Czy można płacić mniej za ochronę osiedla?

Ochrona osiedlaWiększa skuteczność ochrony przy niższych jej kosztach – to charakterystyka stworzonego w naszej agencji Aktywnego Systemu Monitoringu (ASM). Rozwiązanie jest dedykowane dla osiedli mieszkaniowych oraz firm i jest odpowiedzią na rosnące koszty pracy mimo... Czytam więcej »


Jaki domofon wybrać, aby uniknąć awarii?

jaki domofon wybraćDomofony stały się standardowym wyposażeniem budynków. Zamontowane w drzwiach wejściowych lub furtce sprawiają, że możemy nie tylko usłyszeć i zobaczyć, kogo Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Nie masz balkonu? Jest na to rozwiązanie - balkony dostawne »

pompy cieplne Balkony dostawne
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Na rynku pierwotnym balkony stanowią standard. Nie można tego samego powiedzieć o rynku wtórnym, na którym balkon jest swego rodzaju luksusem. Wielu właścicieli podejmuje... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Mycie elewacji: glony, pleśń, grzyby - gdzie i kiedy to zrobić?

Innowacyjna koncepcja kotłów, dzięki którym możesz zaoszczędzić »

brudna elewacja kotły gazowe
Elewacja budynku czy to tynkowa, czy szklana ma to do siebie, że z czasem niszczeje, zwłaszcza jeśli jest nienależycie pielęgnowana. Koszt napraw jest bardzo wysoki, dlatego... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do pomiaru i regulacji ciepła w pomieszczeniach, a także współpraca tych urządzeń jest bardzo ważną... chcę wiedzieć więcej»


Czy, wiesz ile możesz zaoszczędzić na dociepleniu stropodachu?!

stropodach ocieplenieTo nie jest moment na odnawianie pergoli czy poprawę estetyki balkonów. To czas gospodarskich inwestycji, które skutecznie obniżą wysokość czynszu i pomogą mieszkańcom w płaceniu swoich zobowiązań... zobacz, ile możesz zaoszczędzić »


Koronawirus. Jakie materiały ochronne dla zarządców, wspólnot i spółdzielni? »»

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Koronawirus- zarzadcy odczyt liczników wody

Najtańsze w Polsce płyny do dezynfekcji pomieszczeń czy klatek schodowych. W czasie zagrożenia koronawirusem to nierzadko dodatkowy, spory wydatek dla zarządców czy wspólnot. Zobacz gdzie kupić je taniej. Odbierz 10% rabatu dla wszystkich na hasło: „ADMINISTRATOR”... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


Zestawy hydroforowe - urządzenia i systemy do podnoszenia ciśnienia wody »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym Program dla zarzadcy
Przesyłanie i podnoszenie ciśnienia wody w sieciach i instalacjach pochłania kilka procent całości energii zużywanej w skali globalnej. Dlatego oprócz ciągłości i bezpieczeństwa dostaw wody coraz ... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet?
Jak naprawić pęknięcia i uszkodzenia rur od wewnątrz bez konieczności kucia ścian i remontów »
gaz jak może być tani wymiana rur kanalizacyjnych
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Do gazociągów podłączane są nowe ... czytam więcej » Oczyszczenie instalacji z zabrudzeń i osadów odsłania faktyczny stan. Uwidacznia wszelkie uszkodzenia mechaniczne rury (uszkodzenia, pęknięcia, dziury, rysy) powstałe w wyniku wieloletniej eksploatacji a także... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Ile kosztuje ocieplenie stropodachu - może Cię to zaskoczyć »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
ocieplanie stropodachu Sprzątanie po psie
Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej? (...) czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »


Szukasz dobrego zarządcy nieruchomości? Sprawdź to! »

Jak wybrac dobrego zarządcę?

Zarządzanie nieruchomościami to wymagająca branża, która nie tylko podlega zmieniającym się przepisom i zarządzeniom ale potrzebuje profesjonalizmu i rzetelności działań, by zapewnić bezpieczeństwo oraz odpowiedni standard życia tych, którzy powierzyli innym zarządzanie swoimi budynkami... Czytam więcej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
5/2020

Aktualny numer:

Administrator 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wycinka drzew
  • - Termomodernizacja i remonty
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 18938|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 12103|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11533|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl