CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ile kosztuje docieplenie dachu i ile na tym można oszczędzić? ‎
https://derowerk2.administrator24.info/▲
Wypełnij formularz o swoim budynku i dowiedz się ile będzie kosztowało ocieplenie dachu i jak wpłynie to na Twoje oszczedności, gdy...
Kategorie: ocieplenie, dach, termomodernizacja, stropodachy, cena ocieplenie,

Programy wspomagające pracę zarządców

Katarzyna  Czajkowska  |  Administrator 5/2017  |  15.05.2019  |  3
Programy wspomagające pracę zarządców.
Programy wspomagające pracę zarządców.
pixabay

Z roku na rok zarządy wspólnot stawiają swoim zarządcom coraz wyższe wymagania. Doświadczenie wskazuje, że pogodzenie oczekiwań dotyczących obniżenia wynagrodzenia zarządcy z zatrudnieniem „sztabu ludzi” do zarządzania jednym budynkiem jest niemożliwe. W sukurs zarządcom budynków wyposażonych w nowoczesne instalacje przychodzi informatyka. Instalacje co prawda nadzorowane są przez zarządcę, ale obsługą tych często rozbudowanych systemów zajmują się wyspecjalizowane firmy.

***

Producenci nowoczesnych rozwiązań prześcigają się w propozycjach dla zarządców, jednak w natłoku oferowanych programów każdy zaspakaja zaledwie niewielką część potrzeb property i facility managera.

Na rynku dostępna jest szeroka oferta oprogramowania pomocnego w pracy zarządcy, często z funkcją on-line dla właścicieli i użytkowników. Warto poświęcić chwilę na doprecyzowanie swoich oczekiwań, zapoznać się z ofertą rynkową i wybrać oprogramowanie optymalnie odpowiadające naszym potrzebom.

Sprawdź ranking najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami!

Rnking programów do zarządzania nieruchomościami

 

Napoleon mawiał, że do wygrania wojny potrzebne są trzy rzeczy. Pieniądze, pieniądze i jeszcze raz pieniądze. Parafrazując Napoleona, można powiedzieć, że czynnikami decydującymi o sukcesie zarządcy nieruchomości stają się trzy kolejne: kontrola, kontrola i jeszcze raz kontrola. A tę zapewnia dobre oprogramowanie.

Sprawdź ranking najlepszych programów, które wspierają zarządzanie nieruchomościami.


Rnking programów do zarządzania nieruchomościami

Jak system BMS

Programy wspomagające zarządcę, dostępne obecnie na rynku, działają podobnie jak system BMS – można je modyfikować, przerabiać i rozbudowywać, dostosowując do swoich potrzeb. Jest to oczywiście kosztowne, ale niezwykle ułatwiające życie udogodnienie. Niektóre z nich bywają nawet kompatybilne z systemami księgowymi, co pozwala na sprawniejszy obieg dokumentów księgowych, zdalne opisywanie faktur, a także sprawną windykację.

Duży budynek to dodatkowo ogromna liczba dokumentów. Bywa, że po kilku latach gromadzą się ich setki, dlatego dziś trudno wyobrazić sobie zarządzanie nieruchomościami bez pomocy komputerów.

Ilość przetwarzanych danych jest tak duża, że nie każdy system jest w stanie temu podołać. Konieczność uwzględnienia zarówno wymogów ustawowych, jak i postanowień określonych w statucie spółdzielni mieszkaniowej czy w uchwałach wspólnot mieszkaniowych, dodatkowo komplikuje całą sytuację. Do tego jeszcze samo życie przynosi dodatkowe problemy, konieczne do rozwiązania.

Nie jest już nowością korzystanie z prostych udogodnień dotyczących zlecania prac – aplikacji w telefonie czy zdalnego pulpitu – znacznie ułatwiających kontrolę nad nieruchomością oraz umożliwiających dostęp do wszystkich danych z dowolnego miejsca.

Ewidencja mieszkańców

Każdy program wspomagający pracę zarządcy, nawet ten najbardziej nowoczesny, powinien zawierać zbiór podstawowych danych niezbędnych do ewidencjonowania mieszkańców. A zatem w programie powinien znaleźć się wykaz lokali i lista mieszkańców przedstawiona w czytelny sposób, ze wszelkimi posiadanymi danymi – od danych kontaktowych, poprzez informacje, kiedy lokal został kupiony, sprzedany, czy posiada jakieś pomieszczenia przynależne, garaż itp.

Na karcie mieszkańca znajdują się między innymi:

 • powierzchnia lokalu,
 • udział,
 • dane kontaktowe,
 • dane licznikowe,
 • wykaz uchwał, pod którymi dany właściciel głosował, oraz jak dane głosowanie przebiegło,
 • przesyłane przez niego maile i sms-y
 • oraz wszelkie zgłoszenia usterek czy awarii

– czyli kompletna korespondencja z zarządcą.

Takie rozwiązanie ułatwia wszelkie rozmowy z mieszkańcami budynku. Za pomocą kilku kliknięć można uzyskać dostęp do interesujących nas w danym momencie danych.

Łatwa i szybka komunikacja

Od dawna wiadomo, że dobra komunikacja jest podstawą sprawnie działającej firmy. Dzięki możliwości wysyłania grupowych i indywidualnych maili czy sms-ów administrator może informować mieszkańców na przykład o zbliżającym się terminie zebrania, o awariach, zmianach w funkcjonowaniu terenów wspólnych czy planowanych remontach mogących utrudnić codzienne funkcjonowanie mieszkańcom.

Zdalne głosowanie

Również głosowania mogą być przeprowadzane w sposób elektroniczny.

Każdy mieszkaniec otrzymuje elektroniczną kartę do głosowania na swoją skrzynkę mailową. Oddaje swój głos poprzez zaznaczenie wybranej opcji za pomocą jednego kliknięcia. Nie musi się nigdzie logować, wystarczy, że odbierze maila.

Takie podejście znacznie zwiększa frekwencję podczas głosowań – nawet do 95%.

Ja jednak nie jestem zwolenniczką tego rozwiązania, które budzi również wątpliwości w GIODO.

Należy przy tym pamiętać, że na dostarczanie jakiejkolwiek korespondencji drogą mailową wspólnota musi dodatkowo wyrazić zgodę w formie uchwały. Jeśli włączy takie „zielone światło”, to jest to dopiero początek pozwalający właścicielowi na złożenie oświadczenia, w którym deklaruje chęć otrzymywania korespondencji elektronicznej.

Warto tu zwrócić uwagę na fakt, że programy księgowe dla wspólnot dają możliwość głosowania przez system księgowy. Odbywa się to na tej samej zasadzie co sprawdzanie wpłat, rozliczeń czy też wypowiadanie się w ankietach.


Liczniki

Prowadzanie ewidencji liczników sprawia, że automatycznie każdy mieszkaniec będzie mógł obejrzeć swoje zużycie a połączenie programu z programem księgowym spowoduje, że będą oni mogli dokonać rozliczeń w prosty sposób.

Integralność danych

Warto zwrócić uwagę, czy oferowany program zapewnia integralność danych. Jedna baza administracji, księgowych i mieszkańców sprawia, że nie ma rozbieżności w danych. Wszyscy działają na tych samych danych, tylko z różnymi prawami dostępu.

Terminowa kontrola

Większość programów posiada gotowe do wykorzystania wzory dokumentów, instrukcji i protokołów zgodnych z wytycznymi GUNB i przepisami przeciwpożarowymi.

Prawo budowlane nakłada na właścicieli i zarządców nieruchomości obowiązek wykonania, zgodnie z obowiązującym prawem, przeglądów technicznych budynków i obiektów. Zarządcy muszą dotrzymać ustawowych terminów, ustalić harmonogram planowanych przeglądów oraz usunąć stwierdzone usterki.

Aby zgodnie z prawem dbać o bezpieczeństwo budynków, programy umożliwiają, m.in.:

 • kontrolowanie wszystkich warunków bezpieczeństwa w budynkach i obiektach zgodnie z wytycznymi znowelizowanego Prawa budowlanego, przygotowanie wszystkich obowiązujących dokumentów (zgodnie z DzU nr 99, poz. 665), w tym m.in.: instrukcji bezpieczeństwa, scenariusza pożarowego, planów ratowniczych, pożarowych i ewakuacyjnych;
 • wyznaczanie terminów przeglądów, konserwacji sprzętu, urządzeń i instalacji przeciwpożarowych oraz przypominanie o realizacji wszystkich obowiązkowych zadań;
 • przygotowanie budynku do kontroli nadzoru budowlanego i straży pożarnej. Są to gotowe listy sprawdzające każdy kontrolowany element w obiektach biurowych, budynkach mieszkalnych i produkcyjnych;
 • sporządzenie protokołów i formularzy przeglądów różnych części budynków oraz wzorów wniosków i raportów wymaganych przez PSP i nadzór budowlany.

To jednak dość podstawowe dane, dobremu zarządcy powinno zależeć na tym, żeby program dawał jak najwięcej możliwości. Nie może więc w nim zabraknąć również wzorów dokumentów dotyczących przeglądów okresowych, w tym przypomnień o zbliżających się terminach.

e-KOB

Ponieważ nie ma obowiązku prowadzenia KOB w formie papierowej, wprowadzając w programie wykonane remonty, możemy skorelować je z zakładką e-KOB i dzięki temu zyskujemy czas tracony na uzupełnianie papierów.

W programie powinniśmy mieć możliwość wpisania wszystkich remontów i napraw – wygodniej będzie więc, jeśli wykupimy dodatkowe „stanowisko” dla konserwatorów, którzy będą równocześnie uzupełniać ze swej strony wykazy wszelkich usterek zgłaszanych przez mieszkańców i użytkowników budynku. Dzięki temu wiemy, kto i co zgłosił oraz kto się daną sprawą zajmuje.

Na koniec program wygeneruje, w razie konieczności, stosowny protokół.

Powyższe rozwiązanie:

 • pozwala śledzić usterki pojawiające się w budynku oraz ich usuwanie,
 • łatwiej i szybciej dostrzec, że coś dzieje się w danej strefie z cykliczną częstotliwością,
 • przy licznych awariach i wpinaniu wersji papierowej protokołów do segregatora ułatwia pracę (nie mamy oglądu całości, co w wielu przypadkach może spowalniać nasze reakcje i działanie).

Oprogramowanie partnerem

Warto, aby zarządcy potraktowali oprogramowanie wspomagające ich pracę jak partnera – jeśli dobrze przeanalizujemy potrzeby danej nieruchomości, właściwie dobrany program może służyć nam jako dodatkowa pamięć. Przede wszystkim powinien posiadać kalendarz i na bieżąco przesyłać dane do nas oraz do osób odpowiedzialnych za poszczególne zadania.

Ponadto oprogramowanie powinno umożliwiać stworzenie bazy danych kontrahentów i firm, które składały nam rożnego rodzaju oferty. Dzięki takiej funkcji łatwo i szybko znajdziemy kontakt do osoby, która jest w danej chwili niezbędna. Wszystkie informacje dostępne są w jednym miejscu, w jednej grupie, nie tracimy zatem niepotrzebnie czasu na ich wyszukiwanie.

Oprogramowanie wyższej klasy umożliwia również skatalogowanie podstawowych rzutów i planów – zarówno mieszkań, powierzchni biurowych, jak i instalacji. Konserwator i zarządca przebywający w różnych miejscach nie muszą wyobrażać sobie tego, o czym rozmawiają, albo rozkładać ogromnych planów budynku.

Niektóre programy dają również możliwość utworzenia specjalnej zakładki na rozliczenia z deweloperem z tytułu gwarancji i rękojmi.

Od grudnia 2014 zmieniła się ustawa konsumencka, w ramach której obowiązuje 5-letnia rękojmia. W tym czasie pojawiają się setki, a niejednokrotnie tysiące usterek. Program „pomaga” zapanować nad nimi, wspomaga w grupowaniu zgłoszeń – można je dowolnie dzielić, np. na te dotyczące urządzeń i te dotyczące prac budowlanych albo na poszczególne klatki i garaż – panuje tu absolutna dowolność. Możemy sprawdzić, czy w ciągu ostatnich lat zgłaszaliśmy już daną pracę, kiedy to było i czy zgłoszenie zostało zrealizowane. Znacznie łatwiej jest też wyłapać błędy, bowiem system podpowiada, na co zwrócić szczególną uwagę.

Dzięki oprogramowaniu nie zastanawiamy się na początku roku, jakie prace będą niezbędne do wykonania w budynku – takie zestawienie przygotowuje program za zarządcę.

W zakładce „plan prac i remontów” znajdziemy rejestr usterek, które powtarzały się w budynku, oraz wykaz prac, które zanotowaliśmy jako warte wykonania w danym roku.

Nowością na rynku jest moduł umożliwiający tworzenie prostego kosztorysu inwestorskiego, pozwalającego na zaplanowanie kosztów robocizny, materiałów i czasu pracy maszyn, z uwzględnieniem kosztów jednostkowych i całościowych.

Przy ostatecznym wyborze programu wspomagającego zarządzanie nieruchomością warto zadbać, aby zawierał on także wykaz obowiązujących i najbardziej potrzebnych na co dzień aktów prawnych, na bieżąco aktualizowanych.

 

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

Komentarze

(2)
JurekP | 27.08.2019, 08:43

Zarządzanie obiegiem dokumentów to kwestia z którą zmaga się każdy zarządca wspólnot…na rynku istnieje sporo programów, które mogą ułatwić i usprawnić jego pracę… warto wybrać taki, który cechuje się prostotą obsługi oraz atrakcyjną ceną…

Wiesiek | 19.05.2020, 14:26
Kontakt zarządców z mieszkańcami jest bardzo ważna kwestią. Bardzo podoba mi się podejście autora artykułu w tym temacie.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Wszystko o ogrzewaniu osiedla gazem LPG »

Ogrzewanie osiedlaPlanujesz zmianę ogrzewania, ale nie masz dostępu do gazu ziemnego lub ciepła systemowego?Czytam więcej »


Nowoczesna alternatywa dla tradycyjnej naprawy rur »

Ogrzewanie osiedlaJak łatwo i bezinwazyjnie przeprowadzić remont przy pomocy rewolucyjnej technologii?Czytam więcej »


Stacja dezynfekcji w budynku - co wybrać? »

Stacja do dezynkecjiKoronawirus, który opanował niemal cały świat, znacząco zmienił funkcjonowanie naszej codzienności. To, że mamy więcej swobód, nie znaczy, że cały... Czytam więcej »


Poznaj tajemnicę komfortowej i taniej pompy cieplnej »

Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »

pompy ciepła i ogrzewanie kotły
Pompy ciepła w dzisiejszych czasach to bardzo nowoczesne i zautomatyzowane urządzenia. Przy prawidłowym zaprojektowaniu, wykonaniu instalacji i eksploatacji, nie generują... Chcę wiedzieć »

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do ogrzewania małych, jak i dużych powierzchni... czytam więcej »


Czy wiesz, że wykonanie równoważenia instalacji może doprowadzić do 35% obniżenia rachunków ze energię grzewczą?

oszczedzanie energii grzewczejWykonanie równoważenia instalacji, w trakcie prac termomodernizacyjnych, zapobiega występowaniu negatywnych zjawisk w instalacji, takich jak: podprzepływy i nadprzepływy, które... Czytam więcej »


Jak wykonać ocieplenie w systemie ETICS?

austrotherm badanie Etics Ocieplenie ścian zewnętrznych budynku w systemie ETICS poprawia zarówno trwałość, jak i izolacyjność cieplną budynku. Wszystkie czynności, które dotyczą ocieplenia budynku w systemie ETICS należy... Czytam więcej »


Bezpieczne place zabaw na osiedlu - jakie atesty?

Fundusze Termomodernizacji i Remontów - nowe zasady?

Place zabaw na osiedlu Fundusz remontowy
W naszym kraju powstaje coraz więcej miejsc, które służą aktywnemu spędzaniu czasu – place zabaw, siłownie plenerowe. Jednak ich funkcja nie sprowadza się jedynie... Czytam więcej »

Fundusz Termomodernizacji i Remontów utworzono w Banku Gospodarstwa Krajowego w miejsce Funduszu Termomodernizacji. Podstawą prawną Funduszu jest ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i... Czytam więcej »


Fasada, podłoga, dach - ocieplenie na ocieplenie »

Jak oszczędzić i zatrzymać ciepło w swoim domu? »

dezynfekcja wody w instalacji ciepło w domu
W przypadku budynków, w których ochrona cieplna ścian przed utratą ciepła jest niewystarczająca w stosunku do obowiązujących standardów energooszczędności, możliwe... czytam dalej »

Czy wiesz, że skuteczna izolacja termiczna budynku to inwestycja, która się zwraca w czasie krótszym, niż myślisz? To nie tylko ciepło w twoim domu, to także... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników i filtrowanie zanieczyszczń »

Ciepła woda użytkowa odpowietrzenie kaloryferów

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Oto śmietniki, które zdobią osiedla»
Detektory gazów w garażach śmietniki ese
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Miejsca składowania odpadów to przeważnie duży problem dla zarządcy. Jak utrzymać go w czystości i sprawić, aby nie szpecił wizerunku osiedla, a stał się jego wizytówką... czytam dalej »

Całodobowy nadzór nad osiedlem o wiele taniej?
Jak wybrać dobry ciepłomierz »
monitoring osiedla i budynku ciepłomierze jaki wybrać
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Zdalny odczyt mediów to na obecny czas – trwającej pandemii – pożądane rozwiązanie. Trzeba przyznać, że  z powodzeniem jest wykorzystywany w mieszkalnictwie. Postęp w dziedzinie technik informatycznych... Masz pytanie odnośnie instalacji ciepłomierza? Zadzwoń! +48 603 50 90 05»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
7-8/2020

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
 • - Zmiany w Prawie budowlanym
 • - Wyrok eksmisyjny w SM
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 19458|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 16591|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11864|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl