CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2016

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ciche instalacje w bloku

Damian Żabicki  |  Administrator 7-8/2017  |  05.09.2017
Hałas występujący w różnego typu instalacjach zazwyczaj jest efektem błędów projektowych lub błędów wykonawczych.
Hałas występujący w różnego typu instalacjach zazwyczaj jest efektem błędów projektowych lub błędów wykonawczych.
Rys. archiwum redakcji Administratora

O poziomie hałasu, który jest generowany przez instalacje kanalizacyjne, wentylacyjne i grzewcze, decyduje przynajmniej kilka czynników. Administrator budynku powinien zatem zwrócić uwagę projektantów na te aspekty, zwłaszcza na etapie definiowania założeń oraz projektowania instalacji.

***

W artykule zawarto uwagi o sposobach eliminacji hałasu:

• w instalacjach kanalizacyjnych
• w instalacjach grzewczych
• w instalacjach wentylacyjnych

O tym, że instalacja kanalizacyjna w bloku powinna być cicha, trzeba pamiętać już na etapie planowania przebiegu rur oraz doboru poszczególnych elementów systemu instalacyjnego. Ważny jest przy tym odpowiedni wybór ścian, którymi będą prowadzone rury. Ponadto nie można oszczędzać na materiałach, z których wykonano rury. Powinny mieć one możliwie najwyższą zdolność do tłumienia dźwięków.

Instalacji kanalizacyjnych nie należy prowadzić na zewnątrz ścian, ale wykonanie bruzd zmniejsza grubości ścian, a co za tym idzie, obniża się ich skuteczność w tłumieniu hałasów. Rurę warto zaizolować za pomocą otuliny z wełny mineralnej oraz obudować płytą g-k. Jest to szczególnie istotne tam, gdzie instalacja przebiega przy ścianach pomieszczeń mieszkalnych.

Przy montażu muszą być użyte niskoszumowe rury i kształtki o grubszych ściankach z tworzywa sztucznego i zwiększonej masie. Oprócz tego ważne są specjalne mocowania wytłumiające dźwięki. Obejmy akustyczne montuje się pomiędzy przewodami instalacyjnymi a konstrukcją budynku. Wykonawca powinien zwrócić uwagę na właściwe rozmieszczenie obejm oraz na dostosowanie ich rozstawu do średnicy rur. Obejmy na rurze muszą być zaciśnięte z odpowiednią siłą. Jeżeli jest ona zbyt duża – będą utracone właściwości w zakresie tłumienia drgań, natomiast zbyt słaby montaż nie zapewni odpowiedniego mocowania. Do wytłumienia energii przepływu ścieków w instalacjach kanalizacyjnych nie stosuje się kolan 90°.

Na rynku oferowane są rury z rozwiązaniami konstrukcyjnymi ograniczającymi hałas. Chodzi np. o krawędzie kielicha o kształcie zapewniającym stabilne gniazdo dla uszczelki oraz o mufy nasadowe kompensujące wydłużenia. Rury tego typu od strony wewnętrznej mają idealnie gładką powierzchnię, przez co nie gromadzą się w nich osady. Ważna jest również ich odporność na przepływ wody o wysokiej temperaturze.

Cicha instalacja grzewcza

Zarządca budynku powinien wiedzieć, że jako najczęściej występujące przyczyny hałasu instalacji grzewczej wymienia się wibracje rur i elementów armatury oraz przepływ czynnika grzewczego.

(...)

Cicha wentylacja mechaniczna

W odniesieniu do wentylacji mechanicznej hałas z reguły jest powiązany z powietrzem przepływającym przez kanały. Ponadto wzrost poziomu hałasu w pomieszczeniach może być spowodowany pracą wentylatora zabudowanego w centrali wentylacyjnej. Hałas przenosi się nie tylko przez kanały wentylacyjne, ale również poprzez konstrukcję budynku.

(...)

Czytaj też: Zjawiska akustyczne w budynkach >>>

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.
Dostęp do pełnej treści tego artykułu jest BEZPŁATNY, wymaga jednak zalogowania.
Logowanie
zapomniałem hasła
Załóż konto
Jeśli nie masz jeszcze Konta Użytkownika - prosimy o wypełnienie formularza rejestracyjnego. Czas potrzebny na założenie Konta Użytkownika to max. 1 minuta.
Chcę założyć konto użytkownika
Dlaczego warto założyć konto użytkownika?
otrzymujesz bezpłatny dostęp do wielu przydatnych informacji: artykułów znanych ekspertów, przeglądów produktów, porad i raportów
co tydzień otrzymasz bezpłatny Newsletter informujący o nowych artykułach, produktach i wydarzeniach związanych z administrowaniem nieruchomościami, zarządzaniem i rynkiem mieszkaniowym
będziesz miał możliość brania udziału w konkursach z cennymi nagrodami
utworzysz swój Profil, dzięki któremu będziesz mógł brać udział w dyskusjach na Forum, wymieniać się poglądami z innymi użytkownikami oraz pisać opinie i komentarze
będziesz otrzymywać powiadomienia o promocjach i rabatach w naszej Księgarni Technicznej oraz zniżkach w sklepach naszych partnerów biznesowych.
Jednocześnie zapewniamy Cię, iż podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możesz zmienić swoje dane lub zażądać usunięcia konta.
Przed założeniem Konta sugerujemy zapoznać się z regulaminem.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

Pobierz Książkę Obiektu Budowlanego »

Księga Obiektu Budowlanego

Prawa i obowiązki zarządców i administratorów w kwestii prowadzenia Książki Obiektu Budowlanego (...) czytaj dalej»


Pielęgnacja terenów zielonych, jak obniżyć koszty i czas »

Pielęgnacja terenów zielonych

W przypadku obsługi zieleni liczą się niskie koszty, wysoka jakość i możliwe najkrótszy czas wykonania prac. Coraz istotniejsze (...) czytaj dalej»


Gospodarka, rachunkowość, podatki oraz rozrachunki wspólnoty mieszkaniowej» Likwidacja barier - pomoc osobie niepełnosprawnej w miejscu jej zamieszkania»
Gospodarka rachunkowość podatki oraz rozrachunki wspólnoty mieszkaniowej Likwidacja barier
Książka stanowi przewodnik opisujący funkcjonowanie wspólnoty mieszkaniowej - jej gospodarkę finansową, rachunkowość, sprawozdawczość, rozrachunki, (...) czytaj dalej » Schody, będące trudną do pokonania barierą architektoniczną skazują osoby niepełnosprawne na samotność i izolację, a w najlepszym przypadku na uzależnienie się od pomocy innej osoby(...) czytaj dalej»

Pakiety medyczne – czy warto ubezpieczyć nasze zdrowie?
Duże oszczędności dzięki opomiarowaniu mieszkań- modernizacja budynków mieszkalnych w Zawierciu»
Pakiety medyczne – czy warto ubezpieczyć nasze zdrowie Modernizacja budynków mieszkalnych
Motywowanie pracowników świadczeniami pozafinansowymi staje się w Polsce coraz bardziej popularne (...) czytaj dalej » Realizacja ambitnych planów techniczno-ekonomicznych jest efektem mądrego, racjonalnego zarządzania, dyscypliny i doświadczenia zarządu wrażliwego na potrzeby (...) czytaj dalej »

Zobacz platformy schodowe do transportu niepełnosprawnych w przystępnej cenie »

windy schodowe dla niepełnosprawnych

Jak niedrogo sprawić, aby budynek stał się dostępny i przyjazny dla nas wszystkich czytaj dalej»


Jak pozbyć się jesiennych liści z trawników i chodników»
Polskie systemy domofonowe - zobacz czy warto»
Problem liści na trawnikach Polskie domofony - systemy domofonowe
Jesień to czas opadania liści z drzew, które porwane wiatrem, zalegają na chodnikach i trawnikach.
Zobacz, jak się ich pozbyć w łatwy sposób»
Przeznaczone przede wszystkim do nowoczesnego budownictwa wielorodzinnego - wykorzystuje się je głównie w systemach z wejściami głównymi oraz (...) czytaj dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Co jest ważne w pracy zarządcy?
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:

Produkty i technologie

9/2017

Aktualny numer:

Administrator 9/2017
W miesięczniku m.in.:
  • - UWAGA! Niepełnosprawni w niebezpieczeństwie
  • - Postanowienie sądu zastępujące uchwałę
Zobacz szczegóły

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 13776|Ocena: 3.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl