40 tys. zł kary dla zarządcy nieruchomości!

Krzysztof  Cichecki  |  18.09.2017  |  3
Przyjęto, że zarządcą nieruchomości lub pośrednikiem może być wyłącznie przedsiębiorca.
Przyjęto, że zarządcą nieruchomości lub pośrednikiem może być wyłącznie przedsiębiorca.
foto: pixabay.com

Po wielu latach braku definicji zarządcy nieruchomości w końcu pojawiły się – tak oczekiwane przez niektórych – zmiany.  7 lipca 2017 roku Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz niektórych innych ustaw, przygotowaną przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa (MIB).

W komunikacie MIB możemy przeczytać, że „Nowelizacja zapewni przejrzystą i stabilną sytuację stronom umów o pośrednictwo w obrocie nieruchomościami i zarządzanie nieruchomościami. Nowe prawo doprecyzowuje również niektóre przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami.” Ustawa obowiązuje od dnia 1 września 2017 roku. W sierpniu w artykule „Ubezpieczenie OC zarządcy nieruchomości – i co dalej?” wspominaliśmy już o tym, ale warto ponownie zobaczyć co się zmieniło, szczególnie w obszarze związanym z zakresem działania zarządcy oraz jego obowiązków.

Definicje zawodowe

Przywrócono definicję „zarządzania nieruchomościami” oraz „pośrednictwa w obrocie nieruchomościami”, a także zdefiniowano pojęcia „zarządca nieruchomości” i „pośrednik w obrocie nieruchomościami”. Zarówno w przypadku zarządcy, jak i pośrednika, powinna to być osoba, która realizuje czynności zawodowe odpłatnie, w sposób zorganizowany, ciągły i powtarzalny. Dlatego przyjęto, że zarządcą nieruchomości lub pośrednikiem może być wyłącznie przedsiębiorca. Natomiast faktyczne czynności zawodowe będą mogły wykonywać osoby fizyczne na podstawie umowy
z przedsiębiorcą. Dzięki temu ryzyko, że pośrednictwem lub zarządzaniem będą zajmować się przypadkowe osoby, ma zostać ograniczone.

Czytaj także: Ubezpieczenie OC zarządcy i co dalej?

Ustawa o gospodarce nieruchomościami w art. 184b określa, na czym w szczególności polega zarządzanie nieruchomością, dodając jednocześnie w art. 185 ust.2, że zakres zarządzania określa umowa o zarządzanie nieruchomością zawarta z jej właścicielem, wspólnotą mieszkaniową albo inną osobą lub jednostką organizacyjną, której przysługuje prawo do nieruchomości, ze skutkiem prawnym bezpośrednio dla tej osoby lub jednostki organizacyjnej. Umowa wymaga formy pisemnej lub elektronicznej pod rygorem nieważności.

Obowiązek ubezpieczenia OC

Pomimo tego, że dotychczasowe przepisy nakładały już obowiązek ubezpieczenia zarządcy w zakresie odpowiedzialności cywilnej (OC), to jednak i w tym obszarze mamy bardzo ważne zmiany.

Jak mówi ustawa, zarządca nieruchomości podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z zarządzaniem nieruchomością.
To było już we wcześniejszej wersji ustawy. Niestosowanie się do ww. obowiązku począwszy od 1 września 2017 roku może okazać się dla zarządcy brzemienne w skutkach. Wprowadzono bowiem 2 istotne artykuły:

Art. 186 ust. 3a. Kopia dokumentu ubezpieczenia, o którym mowa w ust. 3, aktualnego na dzień zawarcia umowy o zarządzanie nieruchomością stanowi załącznik do tej umowy. Zarządca nieruchomości niezwłocznie informuje stronę umowy o zarządzanie nieruchomością o wszelkich zmianach danych zawartych w dokumencie ubezpieczenia i o zawarciu nowej umowy ubezpieczenia, przekazując kopię dokumentu ubezpieczenia.

Art. 186 ust. 3b. Jeżeli zarządca nieruchomości nie dopełnił obowiązków, o których mowa w ust. 3a, strona umowy o zarządzanie nieruchomością, po uprzednim wezwaniu w formie pisemnej zarządcy nieruchomości do przedłożenia kopii dokumentu ubezpieczenia w ciągu 7 dni od dnia otrzymania wezwania, ma prawo wypowiedzieć umowę o zarządzanie nieruchomością ze skutkiem natychmiastowym.

Polecamy: Jak uniknąć kosztownych błędów przy określaniu wartości ubezpieczenia budynku

Sankcje finansowe dla zarządcy

Wydawałoby się, że już sam fakt zagrożenia wypowiedzeniem umowy o zarządzanie w przypadku braku ubezpieczenia OC powinno wpływać motywująco na każdego zarządcę. MIB poszło jednak dalej, powołując do życia sankcję pieniężną w postaci nowego artykułu:

Art. 198e. Kto prowadzi działalność gospodarczą z zakresu zarządzania nieruchomościami bez spełnienia obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia, o którym mowa w art. 186 ust. 3, podlega karze pieniężnej w wysokości od czterokrotnego do dziesięciokrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym rok, w którym stwierdzono naruszenie, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie art. 20 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Przepisy art. 198c ust. 2–8 stosuje się odpowiednio.

Na dzień dzisiejszy powyższa kara wynosi od 16 tys. zł do 40 tys. zł, a więc całkiem sporo, zważywszy że składka za ubezpieczenie OC zarządcy jest z reguły dużo niższa.

W przypadku pośredników kary są o połowę mniejsze (8-20 tys zł), czyli MIB zastosowało prawdopodobnie taką samą proporcję, jaka występuje przy sumach gwarancyjnych.

Dla przypomnienia, minimalne sumy gwarancyjne obowiązkowego ubezpieczenia OC wynoszą obecnie równowartość w złotych:

- 50 000 EUR dla zarządców

- 25 000 EUR dla pośredników

REGUŁA 3Z

Rynek zarządzania nieruchomościami po raz kolejny musi się zmierzyć ze zmianami, jakie zachodzą w polskim prawodawstwie. Część z tych zmian na pewno jest potrzebna, a część może spotkać się z niezrozumieniem. Z mojego obszaru zainteresowań związanego z ryzykiem i ubezpieczeniami wynika, że na pewno warto zapoznać się i niezwłocznie wdrożyć powyższe zalecenia. Reasumując, jeśli jesteś zarządcą nieruchomości i chcesz uniknąć kar pieniężnych lub rozwiązania zawartych umów o zarządzanie powinieneś przestrzegać powyższej reguły 3Z.

Chcesz wiedzieć wcześniej o kolejnych artykułach z tej serii?  Kliknij tutaj » 

Skoro doczytałeś do tego miejsca, to z góry ci za to dziękuję. Zachęcam do czytania kolejnych odcinków tego cyklu. Miło mi również będzie jeśli podzielisz się ze mną swoją opinią.

Przypominam również, że każdy może mieć wpływ na tematy kolejnych artykułów. Wystarczy że napiszesz co konkretnie cię interesuje, jaki problem moglibyśmy wyjaśnić, a obiecuję, że postaram się go uwzględnić. Swoje propozycje i oceny możesz wysłać na adres: kontakt@okiembrokera.pl lub wpisując je bezpośrednio do tego formularza >>

 

Krzysztof Cichecki

Od wielu lat pomaga ludziom zrozumieć, że lepiej stracić niewiele dzisiaj, by uniknąć ogromnych strat jutro. Ukończył Wyższą Szkołę Ubezpieczeń i Bankowości w Warszawie. Posiada zdany egzamin brokerski. Z rynkiem ubezpieczeniowym związany zawodowo od 1991 roku. Pracował w kilku zakładach ubezpieczeń oraz dużych spółkach brokerskich. Obecnie pełni funkcje zarządcze, zasiada w radach nadzorczych i jest akcjonariuszem w kilku spółkach oraz zajmuje się inwestowaniem.

Od 2008 roku związany z WDB Brokerzy Ubezpieczeniowi S.A., gdzie jest również jednym z większych akcjonariuszy.

 

 

 

Komentarze

(3)
Waldemar | 18.03.2018, 19:11
warto śledzić zmiany w prawie - bo jak wiadomo ignorantia iuris nocet
Arek | 26.03.2018, 12:33
racja dobrze że są tego typu informacje łatwo dostępne
okiembrokera | 17.09.2018, 15:01
@ Waldemar, @Arek
Dzieki za komentarze.
Krzysztof
   1 / 1   
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Czy uchwały w sprawie wyrażenia zgody na nabycie przyległych nieruchomości gruntowych oraz udzielenia zarządowi (zarządcy nieruchomości) pełnomocnictwa do wykonania czynności zmierzających do osiągnięcia tego celu, zapaść muszą:
1-2/2019

Aktualny numer:

Administrator 1-2/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Stawka na specjalizację? - debata
  • - Nie wystarczy prawo i technika... - wywiad
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 9659|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl