administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Ulga mieszkaniowa a wydatki na remont nieruchomości wspólnej

Ulga mieszkaniowa a wydatki na remont nieruchomości wspólnej; fot. unsplash

Ulga mieszkaniowa a wydatki na remont nieruchomości wspólnej; fot. unsplash

Nie ma uzasadnionych podstaw, aby uznać, że na gruncie treści samego art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT wydatki na remont lokalu mogłyby być uważane za wydatki poniesione na własne cele mieszkaniowe, a wydatki na nieruchomość wspólną, już nie. Skoro korzystanie z samych lokali mieszkalnych jest niemożliwe bez korzystania przez właścicieli tych lokali ze stanowiącej ich konieczną współwłasność nieruchomości wspólnej, to podział taki byłby całkowicie sztuczny i nieuzasadniony – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Zobacz także

Aneta Mościcka Lokal niemieszkalny a ulga w PIT

Lokal niemieszkalny a ulga w PIT Lokal niemieszkalny a ulga w PIT

Dla skorzystania ze zwolnienia w PIT przychodu ze sprzedaży nieruchomości podatnik musi nabyć lokal mieszkalny, podczas gdy kupił z żoną lokal niemieszkalny. Podatnik może więc skorzystać z ulgi w PIT,...

Dla skorzystania ze zwolnienia w PIT przychodu ze sprzedaży nieruchomości podatnik musi nabyć lokal mieszkalny, podczas gdy kupił z żoną lokal niemieszkalny. Podatnik może więc skorzystać z ulgi w PIT, ale w zakresie wydatków, jakie poniósł na adaptację lokalu na cele mieszkaniowe – orzekł WSA w Olsztynie.

Aneta Mościcka Opodatkowanie podatkiem od nieruchomości hali garażowej należącej do dewelopera

Opodatkowanie podatkiem od nieruchomości hali garażowej należącej do dewelopera Opodatkowanie podatkiem od nieruchomości hali garażowej należącej do dewelopera

W polskim systemie opodatkowania posiadania majątku wysokość stawek dla budynków lub ich części zróżnicowano w zależności od sposobu ich wykorzystania. Zastosowanie do garaży stanowiących odrębny przedmiot...

W polskim systemie opodatkowania posiadania majątku wysokość stawek dla budynków lub ich części zróżnicowano w zależności od sposobu ich wykorzystania. Zastosowanie do garaży stanowiących odrębny przedmiot opodatkowania (odrębna własność lokali), jako części budynków mieszkalnych, preferencyjnej stawki podatkowej, przewidzianej w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych, stanowiłoby wyłom w stosowaniu najniższej stawki podatkowej dla lokali, ściśle spełniających kryterium lokali mieszkalnych – orzekł...

Anna Ruszczak news Wyrok TK dotyczący podatku za garaż

Wyrok TK dotyczący podatku za garaż Wyrok TK dotyczący podatku za garaż

18 października 2023 roku Trybunał Konstytucyjny ogłosi orzeczenie w sprawie skargi konstytucyjnej dotyczącej naliczania podatku od nieruchomości za garaż stanowiący przedmiot odrębnej własności.

18 października 2023 roku Trybunał Konstytucyjny ogłosi orzeczenie w sprawie skargi konstytucyjnej dotyczącej naliczania podatku od nieruchomości za garaż stanowiący przedmiot odrębnej własności.

W sprawie rozpoznanej przez Naczelny Sąd Administracyjny (wyrok z dnia 7 października 2021 r.; sygn. akt II FSK 3750/18) podatnik złożył wniosek o wydanie wiążącej interpretacji podatkowej. We wniosku wskazał, że jest członkiem wspólnoty mieszkaniowej i właścicielem mieszkania. Wspólnota mieszkaniowa powstała w kwietniu 2007 roku wskutek prywatyzacji mieszkań w zasobach Wojskowej Agencji Mieszkaniowej. Wspólnota, jako ogół właścicieli lokali, stała się właścicielem nie tylko gruntu i części urządzeń wspólnych budynków, ale także wszystkich podziemnych instalacji, niezbędnych do jej funkcjonowania, tj. wodociągów, ciepłociągów, kanałów i kabli elektrycznych położonych na działce. Budynki, wzniesione w latach 1936–1939 były w złym stanie i potrzebny był pilnie ich gruntowny remont. 14 kwietnia 2008 roku współwłaściciele podjęli uchwałę o podziale wspólnej nieruchomości w celu wydzielenia dwóch niezabudowanych działek budowlanych do sprzedaży i przeznaczenia przychodu na rewitalizację budynków wspólnoty i całego terenu osiedla, we współpracy z nabywcą wydzielonego gruntu i jednocześnie inwestorem nowych budynków mieszkalnych. W czerwcu 2011 roku na zgodny wniosek wszystkich współwłaścicieli, decyzją prezydenta miasta działka została podzielona na sześć działek, w tym przeznaczoną do sprzedaży niezabudowaną działkę i działkę zabudowaną wolnostojącym budynkiem garażowym, przewidzianym do wyburzenia. Na skutek tego podziału wszyscy właściciele lokali stali się współwłaścicielami – według posiadanych udziałów we wspólnej nieruchomości – części i urządzeń wspólnych wszystkich ośmiu budynków oraz wszystkich sześciu działek gruntowych. Współwłaściciele utworzyli fundusz inwestycyjny wspólnoty, przeznaczony jednorazowo na sfinansowanie remontów, jako wyodrębnioną część funduszu remontowego z odrębnym subkontem. Następnie rozpoczęły się remonty budynków, polegające między innymi na całkowitej przebudowie zewnętrznej sieci przesyłu energii elektrycznej, wymianie instalacji kanalizacyjnej, termoizolacji całych budynków z wymianą okien i drzwi, założeniu domofonów w mieszkaniach.

Czy to wydatki na własne cele mieszkaniowe?

Podatnik chciał wiedzieć, czy przychód uzyskany z tytułu sprzedaży udziałów w działkach podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych1. A ponadto, czy wydatki poniesione przez niego na remont mieszkania, którego jest wyłącznym właścicielem oraz na remont części i urządzeń wspólnych budynku, których jest współwłaścicielem, stanowią wydatki poniesione na własne cele mieszkaniowe, w rozumieniu art. 21 ust. 1 pkt 131 w związku z art. 21 ust. 25 ustawy o PIT.

W artykule:

  • Czy to wydatki na własne cele mieszkaniowe?
  • Wydatki na remont mieszkania nie są wydatkami na własne cele mieszkaniowe

1 tekst jedn. DzU z 2021 r., po. 1129, z późn. zm., dalej: ustawa o PIT

Komentarze

Powiązane

Paweł Puch Regulamin porządku domowego

Regulamin porządku domowego Regulamin porządku domowego

Właściciele lokali nie mogą podejmować żadnych uchwał, które ingerowałyby w prawa odrębnej własności lokali, ani nakładać na właścicieli lokali zobowiązań innych, niż wynikające z UWL. Przedmiotem uchwał...

Właściciele lokali nie mogą podejmować żadnych uchwał, które ingerowałyby w prawa odrębnej własności lokali, ani nakładać na właścicieli lokali zobowiązań innych, niż wynikające z UWL. Przedmiotem uchwał właścicieli lokali mogą być sprawy dotyczące nieruchomości wspólnej, a nie sfera wykonywania przez właściciela jego praw do wyodrębnionego lokalu – wynika z wyroku Sądu Okręgowego w Łodzi.

Agnieszka Żelazna Podział quoad usum a nabywca wyodrębnionego lokalu mieszkalnego

Podział quoad usum a nabywca wyodrębnionego lokalu mieszkalnego Podział quoad usum a nabywca wyodrębnionego lokalu mieszkalnego

W istotnym dla wielu wspólnot mieszkaniowych wyroku z dnia 16.12.2020 r.1), Sąd Najwyższy, dokonując wykładni przepisów UWL2) wskazał, iż z odwołaniem się do art. 12 ust. 1 i 2 tej ustawy oraz przepisów...

W istotnym dla wielu wspólnot mieszkaniowych wyroku z dnia 16.12.2020 r.1), Sąd Najwyższy, dokonując wykładni przepisów UWL2) wskazał, iż z odwołaniem się do art. 12 ust. 1 i 2 tej ustawy oraz przepisów Kodeksu cywilnego nie może być akceptowana sytuacja, w której nabywca własności lokalu wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej, bez jego zgody, zostaje pozbawiony prawa do korzystania z nieruchomości wspólnej, na podstawie umowy obligacyjnej, której nie był stroną.

Paweł Puch Lokal garażowy jako część nieruchomości wspólnej

Lokal garażowy jako część nieruchomości wspólnej Lokal garażowy jako część nieruchomości wspólnej

Jeśli deweloper nie wyodrębnił garażu jako samodzielnego lokalu, każdy właściciel lokalu ma prawo korzystać z niego stosownie do udziału w nieruchomości - uznał Sąd Najwyższy.

Jeśli deweloper nie wyodrębnił garażu jako samodzielnego lokalu, każdy właściciel lokalu ma prawo korzystać z niego stosownie do udziału w nieruchomości - uznał Sąd Najwyższy.

Paweł Puch Zgoda na sprzedaż alkoholu we wspólnocie mieszkaniowej

Zgoda na sprzedaż alkoholu we wspólnocie mieszkaniowej Zgoda na sprzedaż alkoholu we wspólnocie mieszkaniowej

Wspólnota mieszkaniowa musi wyrazić zgodę na sprzedaż alkoholu w lokalu, mimo że taka działalność nie ingeruje w nieruchomość wspólną.

Wspólnota mieszkaniowa musi wyrazić zgodę na sprzedaż alkoholu w lokalu, mimo że taka działalność nie ingeruje w nieruchomość wspólną.

Aneta Mościcka Wynajmowanie części nieruchomości wspólnej

Wynajmowanie części nieruchomości wspólnej Wynajmowanie części nieruchomości wspólnej

Wynajmowanie przez wspólnotę mieszkaniową dachu nieruchomości wspólnej stanowi gospodarowanie składnikiem majątkowym, który wchodzi w skład zasobu mieszkaniowego zarządzanego przez wspólnotę. Wspólnota...

Wynajmowanie przez wspólnotę mieszkaniową dachu nieruchomości wspólnej stanowi gospodarowanie składnikiem majątkowym, który wchodzi w skład zasobu mieszkaniowego zarządzanego przez wspólnotę. Wspólnota mieszkaniowa może skorzystać ze zwolnienia z CIT przychodów z tytułu wynajmu dachu – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Eugenia Śleszyńska Czy oświadczenie woli wystarczy do częściowego wyburzenia ściany nośnej?

Czy oświadczenie woli wystarczy do częściowego wyburzenia ściany nośnej? Czy oświadczenie woli wystarczy do częściowego wyburzenia ściany nośnej?

Dopełniłam wszystkich formalności, związanych ze zgodą na wyburzenie części ściany nośnej w moim mieszkaniu, a mimo to prezes spółdzielni odmawia podjęcia stosownej uchwały, będącej zgodą na dysponowanie...

Dopełniłam wszystkich formalności, związanych ze zgodą na wyburzenie części ściany nośnej w moim mieszkaniu, a mimo to prezes spółdzielni odmawia podjęcia stosownej uchwały, będącej zgodą na dysponowanie nieruchomością na cele budowlane. Co mam robić? – pyta Czytelniczka, właścicielka wyodrębnionego lokalu.

mgr Jarosław Kowszuk Koszty zarządu nieruchomością wspólną

Koszty zarządu nieruchomością wspólną Koszty zarządu nieruchomością wspólną

Wysokość zaliczek ponoszonych na koszty zarządu nieruchomością wspólną powinna być w chwili ich uiszczania znana, co wskazuje na niedopuszczalność ich ustalenia w uchwale z datą wsteczną.

Wysokość zaliczek ponoszonych na koszty zarządu nieruchomością wspólną powinna być w chwili ich uiszczania znana, co wskazuje na niedopuszczalność ich ustalenia w uchwale z datą wsteczną.

Paweł Puch Instalacja gazowa we wspólnocie

Instalacja gazowa we wspólnocie Instalacja gazowa we wspólnocie

Artykuł traktuje o częstym problemie wspólnot mieszkaniowe dotyczącym określenia czy instalacja gazowa jest w całości nieruchomością wspólną, czy też rozgraniczoną na części wchodzące w skład nieruchomości...

Artykuł traktuje o częstym problemie wspólnot mieszkaniowe dotyczącym określenia czy instalacja gazowa jest w całości nieruchomością wspólną, czy też rozgraniczoną na części wchodzące w skład nieruchomości wspólnej i części wchodzące w skład lokali

Paweł Puch Balkon we wspólnocie mieszkaniowej

Balkon we wspólnocie mieszkaniowej Balkon we wspólnocie mieszkaniowej

Problem czy zaliczyć balkon jako część nieruchomości wspólnej lub jako element lokalu istniał od początku wspólnot mieszkaniowych. Autor przedstawia możliwe implikacje prawne wynikające z tego dylematu.

Problem czy zaliczyć balkon jako część nieruchomości wspólnej lub jako element lokalu istniał od początku wspólnot mieszkaniowych. Autor przedstawia możliwe implikacje prawne wynikające z tego dylematu.

Paweł Puch Tereny przyległe do nieruchomości wspólnej

Tereny przyległe do nieruchomości wspólnej Tereny przyległe do nieruchomości wspólnej

Często zdarza się, że deweloper budujący osiedle mieszkaniowe, jeszcze przed powstaniem wspólnot mieszkaniowych i sprzedażą pierwszych lokali, dokonuje podziału nieruchomości, w wyniku którego wyodrębnia...

Często zdarza się, że deweloper budujący osiedle mieszkaniowe, jeszcze przed powstaniem wspólnot mieszkaniowych i sprzedażą pierwszych lokali, dokonuje podziału nieruchomości, w wyniku którego wyodrębnia działki pod budynkami jako przyszłe nieruchomości wspólne oraz dodatkowo wyodrębnia tereny przyległe, np. drogi dojazdowe, place zabaw, parkingi, jako odrębne nieruchomości.

Paweł Puch Działka pod budynkiem wspólnoty mieszkaniowej

Działka pod budynkiem wspólnoty mieszkaniowej Działka pod budynkiem wspólnoty mieszkaniowej

Większość wspólnot mieszkaniowych i zarządców nie przywiązuje należytej uwagi do działek znajdujących się pod budynkami. Zdarza się, że nie znają oni granic działki w terenie, jej kształtu oraz powiązań...

Większość wspólnot mieszkaniowych i zarządców nie przywiązuje należytej uwagi do działek znajdujących się pod budynkami. Zdarza się, że nie znają oni granic działki w terenie, jej kształtu oraz powiązań z innymi działkami na osiedlu. Artykuł odnosi się do prawnych aspektów problemów wynikających z nieuregulowania granic działki pod budynkiem i niezapewnienia właściwego dostępu do dróg publicznych.

Aneta Mościcka Kiedy taras/balkon jest częścią nieruchomości wspólnej?

Kiedy taras/balkon jest częścią nieruchomości wspólnej? Kiedy taras/balkon jest częścią nieruchomości wspólnej?

Jeśli dostęp do tarasu ma więcej mieszkańców budynku wielorodzinnego, to jest on częścią nieruchomości wspólnej. Natomiast gdy dostęp jest możliwy tylko z jednego lokalu to nie wchodzi on w skład nieruchomości...

Jeśli dostęp do tarasu ma więcej mieszkańców budynku wielorodzinnego, to jest on częścią nieruchomości wspólnej. Natomiast gdy dostęp jest możliwy tylko z jednego lokalu to nie wchodzi on w skład nieruchomości wspólnej – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.

Paweł Puch Zmiana wysokości udziałów

Zmiana wysokości udziałów Zmiana wysokości udziałów

Zmiana udziałów w nieruchomości wspólnej tylko formalnie mieści się w uregulowaniu z art. 22 ust. 3 pkt 5 a UWL, jednak ze względu na skutki wywierające wpływ na sferę praw i obowiązków właścicieli lokali...

Zmiana udziałów w nieruchomości wspólnej tylko formalnie mieści się w uregulowaniu z art. 22 ust. 3 pkt 5 a UWL, jednak ze względu na skutki wywierające wpływ na sferę praw i obowiązków właścicieli lokali nie może być traktowana jako możliwa do dokonania na podstawie uchwały podjętej przez większość właścicieli. Zmiana wysokości udziałów możliwa jest tylko przy jednomyślności wszystkich właścicieli lokali – wynika z wyroku Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Paweł Puch Zmiany na terenie nieruchomości wspólnej

Zmiany na terenie nieruchomości wspólnej Zmiany na terenie nieruchomości wspólnej

Wspólnota mieszkaniowa ma prawo z myślą o bezpieczeństwie mieszkańców dokonywać ograniczeń w dostępie do nieruchomości i sposobie korzystania z niej. W tym celu ma prawo montować szlabany na wjeździe do...

Wspólnota mieszkaniowa ma prawo z myślą o bezpieczeństwie mieszkańców dokonywać ograniczeń w dostępie do nieruchomości i sposobie korzystania z niej. W tym celu ma prawo montować szlabany na wjeździe do nieruchomości, czy zlikwidować część chodnika, aby pod sklepem nie przesiadywały osoby pijące piwo czy palący papierosy – wynika z wyroku Sądu Apelacyjnego w Białymstoku.

Paweł Puch Koszty zgodnie z udziałami

Koszty zgodnie z udziałami Koszty zgodnie z udziałami

Jedynym kryterium, według którego możliwe jest ustalenie proporcji partycypacji tak w pożytkach i dochodach, jak i obciążeniach, w tym kosztach związanych z nieruchomością wspólną, jest udział każdego...

Jedynym kryterium, według którego możliwe jest ustalenie proporcji partycypacji tak w pożytkach i dochodach, jak i obciążeniach, w tym kosztach związanych z nieruchomością wspólną, jest udział każdego właściciela lokalu w nieruchomości wspólnej – wynika z wyroku Sądu Apelacyjnego w Krakowie.

Eugenia Śleszyńska #GorącaLinia – czy balkon jest nieruchomością wspólną?

#GorącaLinia – czy balkon jest nieruchomością wspólną? #GorącaLinia – czy balkon jest nieruchomością wspólną?

Czytelnik pyta: czy balkon jest nieruchomością wspólną?

Czytelnik pyta: czy balkon jest nieruchomością wspólną?

Paweł Puch Przejście z ogrzewania zbiorowego na indywidualne

Przejście z ogrzewania zbiorowego na indywidualne Przejście z ogrzewania zbiorowego na indywidualne

Budynek może być ogrzewany na dwa sposoby – może mieć wspólną instalację c.o. lub każdy lokal może być wyposażony w indywidualne instalacje. Każdy ten przypadek to zupełnie inna sytuacja prawna.

Budynek może być ogrzewany na dwa sposoby – może mieć wspólną instalację c.o. lub każdy lokal może być wyposażony w indywidualne instalacje. Każdy ten przypadek to zupełnie inna sytuacja prawna.

Agnieszka Żelazna Podział nieruchomości wspólnej w trybie art. 5 UWL

Podział nieruchomości wspólnej w trybie art. 5 UWL Podział nieruchomości wspólnej w trybie art. 5 UWL

Podział nieruchomości wspólnej w czasie trwania odrębnej własności lokali oraz podział wspólnoty mieszkaniowej na mniejsze, zgodnie z regulacjami zawartymi w przepisach ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r....

Podział nieruchomości wspólnej w czasie trwania odrębnej własności lokali oraz podział wspólnoty mieszkaniowej na mniejsze, zgodnie z regulacjami zawartymi w przepisach ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali.1)

Paweł Puch Odśnieżanie nieruchomości wspólnej i przyległego chodnika

Odśnieżanie nieruchomości wspólnej i przyległego chodnika Odśnieżanie nieruchomości wspólnej i przyległego chodnika

Sezon zimowy wymaga od wspólnot mieszkaniowych wiele wysiłku w zakresie utrzymania porządku. Należy pamiętać, że obowiązek ten nie ogranicza się tylko do nieruchomości wspólnej, ale dotyczy także chodników...

Sezon zimowy wymaga od wspólnot mieszkaniowych wiele wysiłku w zakresie utrzymania porządku. Należy pamiętać, że obowiązek ten nie ogranicza się tylko do nieruchomości wspólnej, ale dotyczy także chodników do niej przyległych.

Agnieszka Żelazna Udzielenie zgody przez właścicieli lokali na dysponowanie nieruchomością wspólną na cele budowlane

Udzielenie zgody przez właścicieli lokali na dysponowanie nieruchomością wspólną na cele budowlane Udzielenie zgody przez właścicieli lokali na dysponowanie nieruchomością wspólną na cele budowlane

Naczelny Sąd Administracyjny wyjaśnił, iż o złożeniu nieprawdziwego oświadczenia o dysponowaniu nieruchomością na cele budowlane można mówić jedynie wówczas, gdy oświadczenie to zawiera obiektywnie nieprawdziwe...

Naczelny Sąd Administracyjny wyjaśnił, iż o złożeniu nieprawdziwego oświadczenia o dysponowaniu nieruchomością na cele budowlane można mówić jedynie wówczas, gdy oświadczenie to zawiera obiektywnie nieprawdziwe dane, zaś osoba je składająca ma tego pełną świadomość.

Paweł Puch Służebność gruntowa we wspólnocie mieszkaniowej

Służebność gruntowa we wspólnocie mieszkaniowej Służebność gruntowa we wspólnocie mieszkaniowej

Nieruchomość można obciążyć na rzecz właściciela innej nieruchomości (nieruchomości władnącej) prawem, które polega na tym, że właściciel nieruchomości władnącej może korzystać w oznaczonym zakresie z...

Nieruchomość można obciążyć na rzecz właściciela innej nieruchomości (nieruchomości władnącej) prawem, które polega na tym, że właściciel nieruchomości władnącej może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej (służebność gruntowa). Najczęściej występującą służebnością gruntową jest służebność przechodu i przejazdu.

Redakcja Prawa i obowiązki członków wspólnoty mieszkaniowej

Prawa i obowiązki członków wspólnoty mieszkaniowej Prawa i obowiązki członków wspólnoty mieszkaniowej

Według szacunków w Polsce funkcjonuje około 5 milionów wspólnot mieszkaniowych, składających się z ogółu właścicieli lokali w danej nieruchomości. Przynależność do wspólnoty mieszkaniowej jest automatyczna,...

Według szacunków w Polsce funkcjonuje około 5 milionów wspólnot mieszkaniowych, składających się z ogółu właścicieli lokali w danej nieruchomości. Przynależność do wspólnoty mieszkaniowej jest automatyczna, tzn. powstaje w momencie wykupu lokalu na własność, i nie można się jej zrzec. Właściciel lokalu, a zarazem członek wspólnoty, nie tylko ma realny wpływ na jej funkcjonowanie i podejmowanie ważnych decyzji dotyczących budynku i nieruchomości wspólnej, lecz także ciąży na nim szereg obowiązków.

Krzysztof Cichowski Gdy wpłynie wniosek o montaż klimatyzatora

Gdy wpłynie wniosek o montaż klimatyzatora Gdy wpłynie wniosek o montaż klimatyzatora

Coraz liczniejsze wnioski mieszkańców budynków wielorodzinnych o zgodę na montaż klimatyzatorów skłaniają do dokładniejszego przyjrzenia się temu zagadnieniu. Fakt, że w przypadku zamiaru montażu urządzeń...

Coraz liczniejsze wnioski mieszkańców budynków wielorodzinnych o zgodę na montaż klimatyzatorów skłaniają do dokładniejszego przyjrzenia się temu zagadnieniu. Fakt, że w przypadku zamiaru montażu urządzeń klimatyzacyjnych (klimatyzatorów) na elewacji, jako wchodzącej w skład nieruchomości wspólnej, wymagana jest zgoda wszystkich współwłaścicieli tej nieruchomości.

Agnieszka Żelazna Dysponowanie nieruchomością wspólną na cele budowlane we wspólnocie mieszkaniowej

Dysponowanie nieruchomością wspólną na cele budowlane we wspólnocie mieszkaniowej Dysponowanie nieruchomością wspólną na cele budowlane we wspólnocie mieszkaniowej

Przeprowadzenie prac budowlanych, w zakresie obejmującym nieruchomość wspólną, częstokroć wymaga od inwestora wykazania się posiadanym prawem do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Niekiedy,...

Przeprowadzenie prac budowlanych, w zakresie obejmującym nieruchomość wspólną, częstokroć wymaga od inwestora wykazania się posiadanym prawem do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Niekiedy, jak ma to miejsce w odniesieniu do wspólnoty mieszkaniowej – tworzonej przez ogół właścicieli lokali, które wchodzą w skład określonej nieruchomości – osiągnięcie jednomyślności poprzez wyrażenie zgody na realizację inwestycji budowlanej w zakresie niezbędnym dla jednoczesnego wykazania prawa do dysponowania...

Wybrane dla Ciebie

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz » Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe mogą ubiegać się o kredytna OZE. Sprawdź szczegóły »

Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe mogą ubiegać się o kredytna OZE. Sprawdź szczegóły » Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe mogą ubiegać się o kredytna OZE. Sprawdź szczegóły »

Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu »

Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu » Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu »

Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego

Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego

Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru?

Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru? Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru?

Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania »

Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania » Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie » Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź »

Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź » Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% »

Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% » Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% »

Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla?

Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla? Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla?

Jaki ciepłomierz wybrać?

Jaki ciepłomierz wybrać? Jaki ciepłomierz wybrać?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku » Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? » Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji » System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą » Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia? Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji? Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu » Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Sposób na ciche osiedle »

Sposób na ciche osiedle » Sposób na ciche osiedle »

Siłownie plenerowe dla osiedli »

Siłownie plenerowe dla osiedli » Siłownie plenerowe dla osiedli »

https://sh001.administrator24.info/bodys-b5570n

https://sh001.administrator24.info/bodys-b5570n

Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku »

Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku » Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku »

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Prosty sposób na zadaszenie balkonu »

Prosty sposób na zadaszenie balkonu » Prosty sposób na zadaszenie balkonu »

Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli »

Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli » Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.