CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ile kosztuje docieplenie dachu i ile na tym można oszczędzić? ‎
https://derowerk2.administrator24.info/▲
Wypełnij formularz o swoim budynku i dowiedz się ile będzie kosztowało ocieplenie dachu i jak wpłynie to na Twoje oszczedności, gdy...
Kategorie: ocieplenie, dach, termomodernizacja, stropodachy, cena ocieplenie,

Resurs o windzie prawdę ci powie

 Redakcja  |  Administrator 9/2019  |  24.09.2019  |  1
Resurs o windzie prawdę ci powie
Resurs o windzie prawdę ci powie
fot. pixabay.com

Urządzenia transportu bliskiego znalazły się pod lupą ekspertów, którzy wprowadzając do rozporządzenia obowiązek tworzenia tzw. resursów, skomplikowali przepisy i podnieśli koszty eksploatacji dźwigów osobowych w budynkach wielorodzinnych – twierdzą przedstawiciele środowiska zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych.

W grudniu 2018 roku weszło w życie rozporządzenie w sprawie warunków dozoru technicznego w zakresie eksploatacji, napraw i modernizacji wszystkich urządzeń transportu bliskiego (DzU 2018 poz. 2176), a więc zarówno dźwigów osobowych, jak i towarowych oraz budowlanych. Paragraf 2 tego rozporządzenia wprowadza pojęcie resursu, obligujące do ustalania parametrów granicznych, określonych na podstawie liczby cykli pracy i stanu obciążenia dźwigu w założonym okresie eksploatacji, z uwzględnieniem rzeczywistych warunków użytkowania.

Oznacza to, że poza dotychczasowymi wymogami zobowiązującymi właścicieli i zarządców m.in. do założenia i przechowywania, odrębnie dla każdego urządzenia dziennika konserwacji, konieczność zlecenia opracowania dodatkowej specjalistycznej dokumentacji, zawierającej informacje przykładowo o odporności windy na ogień, czyli docieranie do warstw głębszych, co wiąże się z niszczeniem okładzin, czy też odtwarzanie przebiegu dotychczasowej eksploatacji na podstawie „aktualnego stanu wiedzy technicznej i dobrej praktyki inżynierskiej” (§ 7 pkt 4). 

Nieszczelna rura w ścianie budynku? Teraz nie musisz kuć ścian!Renowacja czy wymiana pionów kanalizacyjnych? Co lepsze?

Przy czym ani z przepisów tego rozporządzenia, ani z innych przepisów prawa nie wynika nawet najbardziej ogólna definicja tych pojęć. Ich ogólnikowość jest ważna z punktu widzenia wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, zwłaszcza wobec wymogu § 7 pkt 5. Przepis ten stanowi o określeniu resursu (gdy nie jest znany) na podstawie „aktualnego stanu wiedzy technicznej i dobrej praktyki inżynierskiej”. Pozostaje zatem dodać kolejny wymóg tj. przeprowadzenie oceny stanu technicznego lub jej zlecenie, gdy nie jest znany resurs danego urządzenia transportu bliskiego – UTB (§ 7 pkt 6).

Czytaj też: Komfort i oszczędność – czyli co dają mieszkaniowe węzły cieplne >>

Czy resurs powinien dotyczyć dźwigów osobowych? 

Środowisko zarządców nieruchomości wystosowało w związku z tym petycję do ministra przedsiębiorczości i technologii, w której zwraca uwagę, że powód, dla którego wprowadzono konieczność określania resursu dotyczy urządzeń transportu bliskiego bez dokumentowanej historii eksploatacji, dziennika konserwacji, które pojawiają się w obrocie na terenie Polski, a są przywożone z zagranicy jako używane. Tymczasem zjawisko to nie dotyczy dźwigów osobowych. Nikt bowiem nie przywozi do Polski starych zespołów dźwigu, zdemontowanych w innych krajach. Nawet, gdyby był przypadek zainstalowania dźwigu, składającego się ze starych zespołów kupionych za granicą, to żadna jednostka notyfikowana nie wystawi certyfikatu zgodności dla dźwigu z elementami bezpieczeństwa, niespełniającymi wymagań aktualnie obowiązującej dyrektywy dźwigowej 2014/33/UE i rozporządzenia MIiR z dnia 3 czerwca 2016 r., w sprawie wymagań dla dźwigów i elementów bezpieczeństwa do dźwigów. Żadna jednostka dozoru technicznego nie wyda też decyzji zezwalającej na jego eksploatację.

Zarzutów wobec zapisów rozporządzenia jest więcej. Środowisko zauważa, że nie zdefiniowano, w jakim zakresie ma być opracowywany resurs. Powstaje wiele pytań, na które nie ma odpowiedzi. Nie wiadomo, czy określanie resursu dotyczy każdego elementu, z którego składa się dźwig, czy elementów nośnych i elementów bezpieczeństwa, od których zależy realne bezpieczeństwo pasażerów. Wiadomo, że elementy bezpieczeństwa przechodzą ściśle określone procedury badań, szczegółowo opisane w normach zharmonizowanych, przeprowadzane przez laboratoria jednostek notyfikowanych. Takie badania wystarczają do zapewnienia poziomu bezpieczeństwa w innych krajach UE. W myśl rozporządzenia, w Polsce po zarejestrowaniu dźwigu w jednostce dozoru technicznego od razu wymagane jest określanie resursu przez eksploatującego lub „osoby kompetentne”.

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

[eksploatacja, winda, urządzenia transportu bliskiego, budynek wielorodzinny, zarządca, wspólnota, spółdzielnia mieszkaniowa]

Dostęp do pełnej treści tego artykułu jest BEZPŁATNY, wymaga jednak zalogowania.
Logowanie
zapomniałem hasła
Załóż konto
Jeśli nie masz jeszcze Konta Użytkownika - prosimy o wypełnienie formularza rejestracyjnego. Czas potrzebny na założenie Konta Użytkownika to max. 1 minuta.
Chcę założyć konto użytkownika
Dlaczego warto założyć konto użytkownika?
otrzymujesz bezpłatny dostęp do wielu przydatnych informacji: artykułów znanych ekspertów, przeglądów produktów, porad i raportów
co tydzień otrzymasz bezpłatny Newsletter informujący o nowych artykułach, produktach i wydarzeniach związanych z administrowaniem nieruchomościami, zarządzaniem i rynkiem mieszkaniowym
będziesz miał możliość brania udziału w konkursach z cennymi nagrodami
utworzysz swój Profil, dzięki któremu będziesz mógł brać udział w dyskusjach na Forum, wymieniać się poglądami z innymi użytkownikami oraz pisać opinie i komentarze
będziesz otrzymywać powiadomienia o promocjach i rabatach w naszej Księgarni Technicznej oraz zniżkach w sklepach naszych partnerów biznesowych.
Jednocześnie zapewniamy Cię, iż podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możesz zmienić swoje dane lub zażądać usunięcia konta.
Przed założeniem Konta sugerujemy zapoznać się z regulaminem.

Komentarze

(1)
Trybek | 08.08.2020, 14:55
Najgorzej jak ma się dużo sprzętu, a każdy takiego "papierka" potrzebuje... Robiłem w 2k19 z firmą z zielonej góry i cienko, dopiero w http://https://bk-resurs.pl/ mi to ogarnęli jak ludzie..
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Jak zaoszczędzić na rachunkach za energię we wspólnocie mieszkaniowej »

kpheRosnące koszty prac i materiałów budowalnych istotnie wpływają na decyzje co do planowanych modernizacji energetycznych budynków wielorodzinnych. Z drugiej strony lokatorzy... Czytam więcej »


Gdzie można kupić niedrogie detektory gazu »

Uwaga na gaz w garażachGaraże i parkingi są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... Czytam więcej »


Pojemniki na śmieci – jak je zasłonić? »

Jak pozbyć się wilgoci, pleśni i grzybów z mieszkania?

pojemniki na odpady mieszkania wentylacja budynku
Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, właściciel nieruchomości wyposaża nieruchomość w pojemniki, służące do zbierania odpadów, ulegających biodegradacji, ze szczególnym uwzględnieniem... Chcę wiedzieć »

Mikroklimat w budynkach wywiera duży wpływ na zdrowie i samopoczucie ludzi, zwierząt, roślin, a także na efektywność przebiegu procesów produkcyjnych i przemysłowych. Zapewnienie optymalnych warunków w pomieszczeniach jest głównym zadaniem wentylacji... czytam więcej »


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »

Kocio jaki wybraćW blisko połowie gospodarstw domowych w Polsce do ogrzewania wykorzystuje się kotły na paliwa stałe. Wynika to ze względów ekonomicznych i technicznych, dostępności paliw... Czytam więcej »


Pobierz darmowy poradnik "Uzdatnianie wody w instalacjach HVAC"»

Jak wyeliminować błędy w działaniu zaworów i głowic?

Pobierz poradnik uzdatnianie wody w instalacjach HVAC zawory i głowice
Wymagania odnośnie wody w instalacjach grzewczych reguluje Polska Norma PN-EN 12952-12. Jak podnieść jakość wody? Jak obniżyć koszty instalacji grzewczej i chłodniczej? Jak zadbać o bezpieczeńśtwo i komfort mieszkańców... Czytam więcej »

instalacja grzewcza również „przeżywa” stany chorobowe, które bez właściwego diagnozowania nie będą możliwe do usunięcia. W konsekwencji praca systemu jest... czytam więcej»


Czysta woda, wolna od zanieczyszczeń i bakterii - jak ją zapewnić?

Zimne kaloryferyWoda w postaci aerozolu wodno-powietrznego, wydostająca się z instalacji zawierających bakterię Legionella, może powodować chorobę legionistów lub mniej niebezpieczną... Czytam więcej »


Nie uwierzysz! Zapewnij sobie ciepłą wodę do woli»

Czy to możliwe? Nowa bezobsługowa i ekologiczna kotłownia, bez obciążeń finansowych! »

Kompleksowa energia kotłownia bez nakładów finansowych
Ciepła woda użytkowa, czysta i w dużej ilości, o stałej temperaturze, kiedy tylko zapragniecie... czytam dalej »

Brak obciążeń finansowych związanych z budową/modernizacją kotłowni gazowej. EWE bierze na siebie ciężar finansowania i budowy kotłowni... chcę wiedzieć więcej»


Masz problem z wentylacją pomieszczeń? Zobacz to rozwiązanie?

Wentylacja pomieszczeńKuchnia to miejsce szczególne -  to serce każdego domu. Wracając zmęczony zgiełkiem dnia codziennego pragniesz spokoju. Teraz już możesz przygotować posiłki lub... Chcę zobaczyć »


Rozwiązania polecane dla administratorów i zarządców budynków »

Jak zadbać o prawidłowe powietrze w pomieszczeniu?

wiata rowerowa klimatyzatory na budynku

Coraz ciekawsze rozwiązania spotykam na polskich osiedlach. Dbałość o zadowolenie mieszkańca staje się priorytetem, dzięki czemu... Czytam więcej »

Dobre samopoczucie zależy od jakości powietrze i kliamtu panującego w pomieszczeniu w którym przebywamy i... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


Obniżenie kosztów energii elektrycznej w obwodach administracyjnych »
Oto śmietniki, które zdobią osiedla»
Licznik energii - oszczędzanie śmietniki ese
Wzrost cen energii zmusza administratorów obiektów do szukania sposobów obniżania kosztów na fakturach za energię elektryczną... czytam więcej » Miejsca składowania odpadów to przeważnie duży problem dla zarządcy. Jak utrzymać go w czystości i sprawić, aby nie szpecił wizerunku osiedla, a stał się jego wizytówką... czytam dalej »

Jak skutecznie zlikwidować problem wilgoci w murach?
Dlaczego warto zainwestować w kompostowniki i grządki podwyższane?
wilgoc sciany kompostoniki na osiedlu
Może się wydawać, że nieprzyjemny zapach, nieestetyczny wygląd czy zbyt niska temperatura to najgorsze, co może nas spotkać w zawilgoconym.... czytam więcej » Rośliny do prawidłowego wzrostu potrzebują nawożenia i słońca. Sztuczne nawozy nie są do końca dobre dla roślin. Mozemy sami zadbać o odpowiedni nawóz dla roślin w... Czytam więcej »

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Trwałość i niezawodność termomodernizacji budynków »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Projektowanie termomodernizacji budynków koncentruje się na doborze materiału i grubości ocieplenia, doborze okien oraz nośnika... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
9/2020

Aktualny numer:

Administrator 9/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Sąsiedzkie spory
  • - Jaki domofon wybrać?
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 19747|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 17046|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 12082|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl