CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Resurs o windzie prawdę ci powie

 Redakcja  |  Administrator 9/2019  |  24.09.2019
Resurs o windzie prawdę ci powie
Resurs o windzie prawdę ci powie
fot. pixabay.com

Urządzenia transportu bliskiego znalazły się pod lupą ekspertów, którzy wprowadzając do rozporządzenia obowiązek tworzenia tzw. resursów, skomplikowali przepisy i podnieśli koszty eksploatacji dźwigów osobowych w budynkach wielorodzinnych – twierdzą przedstawiciele środowiska zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych.

W grudniu 2018 roku weszło w życie rozporządzenie w sprawie warunków dozoru technicznego w zakresie eksploatacji, napraw i modernizacji wszystkich urządzeń transportu bliskiego (DzU 2018 poz. 2176), a więc zarówno dźwigów osobowych, jak i towarowych oraz budowlanych. Paragraf 2 tego rozporządzenia wprowadza pojęcie resursu, obligujące do ustalania parametrów granicznych, określonych na podstawie liczby cykli pracy i stanu obciążenia dźwigu w założonym okresie eksploatacji, z uwzględnieniem rzeczywistych warunków użytkowania.

Oznacza to, że poza dotychczasowymi wymogami zobowiązującymi właścicieli i zarządców m.in. do założenia i przechowywania, odrębnie dla każdego urządzenia dziennika konserwacji, konieczność zlecenia opracowania dodatkowej specjalistycznej dokumentacji, zawierającej informacje przykładowo o odporności windy na ogień, czyli docieranie do warstw głębszych, co wiąże się z niszczeniem okładzin, czy też odtwarzanie przebiegu dotychczasowej eksploatacji na podstawie „aktualnego stanu wiedzy technicznej i dobrej praktyki inżynierskiej” (§ 7 pkt 4). 

Przy czym ani z przepisów tego rozporządzenia, ani z innych przepisów prawa nie wynika nawet najbardziej ogólna definicja tych pojęć. Ich ogólnikowość jest ważna z punktu widzenia wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, zwłaszcza wobec wymogu § 7 pkt 5. Przepis ten stanowi o określeniu resursu (gdy nie jest znany) na podstawie „aktualnego stanu wiedzy technicznej i dobrej praktyki inżynierskiej”. Pozostaje zatem dodać kolejny wymóg tj. przeprowadzenie oceny stanu technicznego lub jej zlecenie, gdy nie jest znany resurs danego urządzenia transportu bliskiego – UTB (§ 7 pkt 6).

Czytaj też: Komfort i oszczędność – czyli co dają mieszkaniowe węzły cieplne >>

Czy resurs powinien dotyczyć dźwigów osobowych? 

Środowisko zarządców nieruchomości wystosowało w związku z tym petycję do ministra przedsiębiorczości i technologii, w której zwraca uwagę, że powód, dla którego wprowadzono konieczność określania resursu dotyczy urządzeń transportu bliskiego bez dokumentowanej historii eksploatacji, dziennika konserwacji, które pojawiają się w obrocie na terenie Polski, a są przywożone z zagranicy jako używane. Tymczasem zjawisko to nie dotyczy dźwigów osobowych. Nikt bowiem nie przywozi do Polski starych zespołów dźwigu, zdemontowanych w innych krajach. Nawet, gdyby był przypadek zainstalowania dźwigu, składającego się ze starych zespołów kupionych za granicą, to żadna jednostka notyfikowana nie wystawi certyfikatu zgodności dla dźwigu z elementami bezpieczeństwa, niespełniającymi wymagań aktualnie obowiązującej dyrektywy dźwigowej 2014/33/UE i rozporządzenia MIiR z dnia 3 czerwca 2016 r., w sprawie wymagań dla dźwigów i elementów bezpieczeństwa do dźwigów. Żadna jednostka dozoru technicznego nie wyda też decyzji zezwalającej na jego eksploatację.

Zarzutów wobec zapisów rozporządzenia jest więcej. Środowisko zauważa, że nie zdefiniowano, w jakim zakresie ma być opracowywany resurs. Powstaje wiele pytań, na które nie ma odpowiedzi. Nie wiadomo, czy określanie resursu dotyczy każdego elementu, z którego składa się dźwig, czy elementów nośnych i elementów bezpieczeństwa, od których zależy realne bezpieczeństwo pasażerów. Wiadomo, że elementy bezpieczeństwa przechodzą ściśle określone procedury badań, szczegółowo opisane w normach zharmonizowanych, przeprowadzane przez laboratoria jednostek notyfikowanych. Takie badania wystarczają do zapewnienia poziomu bezpieczeństwa w innych krajach UE. W myśl rozporządzenia, w Polsce po zarejestrowaniu dźwigu w jednostce dozoru technicznego od razu wymagane jest określanie resursu przez eksploatującego lub „osoby kompetentne”.

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

[eksploatacja, winda, urządzenia transportu bliskiego, budynek wielorodzinny, zarządca, wspólnota, spółdzielnia mieszkaniowa]

Dostęp do pełnej treści tego artykułu jest BEZPŁATNY, wymaga jednak zalogowania.
Logowanie
zapomniałem hasła
Załóż konto
Jeśli nie masz jeszcze Konta Użytkownika - prosimy o wypełnienie formularza rejestracyjnego. Czas potrzebny na założenie Konta Użytkownika to max. 1 minuta.
Chcę założyć konto użytkownika
Dlaczego warto założyć konto użytkownika?
otrzymujesz bezpłatny dostęp do wielu przydatnych informacji: artykułów znanych ekspertów, przeglądów produktów, porad i raportów
co tydzień otrzymasz bezpłatny Newsletter informujący o nowych artykułach, produktach i wydarzeniach związanych z administrowaniem nieruchomościami, zarządzaniem i rynkiem mieszkaniowym
będziesz miał możliość brania udziału w konkursach z cennymi nagrodami
utworzysz swój Profil, dzięki któremu będziesz mógł brać udział w dyskusjach na Forum, wymieniać się poglądami z innymi użytkownikami oraz pisać opinie i komentarze
będziesz otrzymywać powiadomienia o promocjach i rabatach w naszej Księgarni Technicznej oraz zniżkach w sklepach naszych partnerów biznesowych.
Jednocześnie zapewniamy Cię, iż podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możesz zmienić swoje dane lub zażądać usunięcia konta.
Przed założeniem Konta sugerujemy zapoznać się z regulaminem.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Zamów bezpłatną wizytę konsultanta i osusz swój dom lub budynek ▼

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Wystarczy, że zostawisz do siebie kontakt, a Konsultant skontaktuje się z Tobą. Podczas kontaktu zostanie ustalony dogodny dla Ciebie termin nieodpłatnego badania zawilgocenia obiektu. W trakcie tej wizyty dowiesz się... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami?

Pożar budynku Programy dla zarzadcow
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Nowoczesne oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami cechuje przede wszystkim mobilność, kompleksowość i skalowalność. Wszystko to... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
10/2019

Aktualny numer:

Administrator 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Lider SM 2019 i IX Forum za nami
  • - Za co odpowiada podatnik?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17542|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10931|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10505|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl