Okres od dnia 15 sierpnia 2019 r. do dnia 31 grudnia 2019 r. jest okresem vacatio legis dla przepisów dotyczących zarządu „małymi” wspólnotami, określonym w przepisach końcowych ustawy nowelizującej z dnia 13 czerwca 2019 r., mających na celu przygotowanie wspólnot do wdrożenia zmian, jakie wynikają z nowych przepisów. Poniżej omówienie zakresu i skutków zmian przepisów Ustawy o własności lokali.
Zmiana art. 2 ust. 1a UWL dotyczącego warunków wyodrębnienia lokalu: „Ustanowienie odrębnej własności samodzielnego lokalu następuje zgodnie z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo treścią decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu albo uchwały o ustaleniu lokalizacji inwestycji mieszkaniowej oraz zgodnie z pozwoleniem na budowę albo skutecznie dokonanym zgłoszeniem, i zgodnie z pozwoleniem na użytkowanie albo skutecznie dokonanym zawiadomieniem o zakończeniu budowy.”
Czytaj też: Uchylenie uchwały właścicieli lokali >>
Komentarz do zmiany art. 2 ust. 1a UWL
Po pierwsze, nowelizacja cytowanego przepisu nastąpiła z dniem 15 sierpnia 2019 r. W art. 2 ust. 1 UWL chodzi o wyodrębnianie lokali mieszkalnych oraz innych lokali, do których należą:
- lokale użytkowe w ścisłym znaczeniu, tj. przeznaczone na prowadzenie działalności gospodarczej (lokale produkcyjne, handlowe, usługowe, magazyny);
- lokale użytkowe szczególnego rodzaju przeznaczone np. na cele biurowe, na prowadzenie działalności społecznej, na cele sportowe;
- garaże.
Według art. 2 ust. 1 UWL, „samodzielny lokal mieszkalny, a także lokal o innym przeznaczeniu, zwane dalej <<lokalami>>, mogą stanowić odrębne nieruchomości”.
Po drugie, art. 2 ust. 1a UWL określa zasadnicze warunki do wyodrębnienia prawa własności samodzielnego lokalu (przepis ten obowiązywał od dnia 22 sierpnia 2018 r. – przyp. aut.). W stanie prawnym, obowiązującym do dnia15 sierpnia 2019 r. wprowadzono kolejny warunek, tj. zgodność z uchwałą o ustaleniu lokalizacji inwestycji mieszkaniowej.
Zmiana art. 2 ust. 1a UWL obowiązuje od dnia 15 sierpnia 2019 r., dla wyodrębnień prawa własności po wejściu cytowanego przepisu, bez żadnego okresu przejściowego. Zwróćmy uwagę, że nadal obowiązuje art. 2 ust. 1b UWL, który mówi, że „przepisu ust. 1a nie stosuje się do budynków istniejących przed dniem 1 stycznia 1995 r. lub wybudowanych na podstawie pozwolenia na budowę wydanego przed tą datą”.
Po trzecie, art. 2 ust.1 używający pojęcia „samodzielnego lokalu” wskazuje, że o możliwości ustanowienia odrębnej własności lokalu decyduje ustalona i stwierdzona samodzielność lokalu. Spełnienie wymagań samodzielności, o których mowa, stwierdza starosta w formie zaświadczenia.
Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail. |
[własność lokalu, lokal, mieszkanie, przepisy UWL, zarząd wspólnot, wspólnota mieszkaniowa, nieruchomości, prawo]