CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet i cieszyć się tańszym gazem? ‎
http://ad.administrator24.info/poprostu1085/▲
Zobacz ofertę i uzyskaj idealnie dopasowaną ofertę do swoich upodobań i potrzeb ...
Kategorie: gaz, ceny gazu, gaz przez internet,

Bezobciążeniowe wyodrębnienie lokalu – dlaczego to takie ważne?

 Redakcja  |  27.03.2020
Bezobciążeniowe wyodrębnienie lokalu jest związane ze specyfiką finansowania inwestycji przez deweloperów
Bezobciążeniowe wyodrębnienie lokalu jest związane ze specyfiką finansowania inwestycji przez deweloperów
fot. Pixabay

Osoby kupujące mieszkanie od dewelopera mogą spotkać się z pojęciem bezobciążeniowego wyodrębnienia lokalu. Termin ten jest niezrozumiały dla większości osób. Co więcej, może nawet sugerować problemy związane z obciążeniem kupowanego lokum. Na szczęście wspomniane określenie czynności prawnej ma pozytywny charakter z punktu widzenia nabywcy nowego mieszkania.

Kwestia bezobciążeniowego wyodrębnienia lokalu na razie nie została szczegółowo uregulowana przez przepisy. Warto jednak wiedzieć, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przewiduje zmiany w tym zakresie. Nowa wersja ustawy deweloperskiej ma szczegółowo regulować bezobciążeniowe wyodrębnienie lokalu, a także bezobciążeniową sprzedaż działki z domem wybudowanym przez dewelopera. 

Może Cię zainteresuje: Propozycje zmian w ustawie deweloperskiej

Deweloperzy budujący bez kredytu stanowią rzadkość

Bezobciążeniowe wyodrębnienie lokalu jest związane ze specyfiką finansowania inwestycji przez deweloperów. Firmy deweloperskie zwykle budują nowe mieszkania przy wykorzystaniu kredytu bankowego. Samodzielne finansowanie kolejnych projektów bez wsparcia banku zdarza się tylko w przypadku mniejszych deweloperów. Informacje, które można znaleźć w Internecie, wskazują, że zaledwie 10% krajowych firm deweloperskich buduje mieszkania bez kredytów bankowych. 

 

Deweloper podczas negocjacji z bankiem musi ustalić m.in. poziom swojego wkładu własnego w inwestycję (zwykle min. 20%) i wymagany poziom przedsprzedaży mieszkań.

Może Ci się spodoba: Czy epidemia mocno uderzy w deweloperów?

Bank musi zobowiązać się do uwolnienia lokum od hipoteki

Zabezpieczenie kredytu bankowego dla dewelopera przy użyciu hipoteki generuje potencjalny problem dotyczący kupowanych mieszkań i domów. Chodzi o to, że sprzedawane nieruchomości mogłyby również zostać obciążone hipoteką na rzecz banku (związaną z kredytem inwestycyjnym). Podstawą takiego obciążenia byłby artykuł 76 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece. Mówi on, że: „w razie podziału nieruchomości hipoteka obciążająca nieruchomość obciąża wszystkie nieruchomości utworzone przez podział”. Z podziałem nieruchomości mamy do czynienia również wtedy, gdy zostaje wyodrębniony lokal powiązany z gruntem, na którym deweloper wybudował blok. 

Wspomniane obciążenie nowego lokum hipoteką na rzecz „obcego” banku byłoby oczywiście skrajnie niekorzystne dla klienta firmy deweloperskiej. Co więcej, bank finansujący mieszkanie dla takiej osoby prawdopodobnie nie zgodziłby się na wpisanie swojej hipoteki w drugiej kolejności. Właśnie dlatego opracowano rozwiązanie, którym jest bezobciążeniowe wyodrębnienie lokalu. Wspomniane rozwiązanie polega na tym, że bank dewelopera zgadza się na „zdjęcie” hipoteki ze sprzedawanego lokum pod warunkiem wpłacenia pełnej ceny sprzedaży. Oznacza to, że bank zgadza się na bezobciążeniowe wyodrębnienie lokalu lub bezobciążeniową sprzedaż działki zabudowanej domem. 

Czytaj Nas

UOKiK chce uregulować bezobciążeniową sprzedaż lokum

Brak dokładniejszego uregulowania kwestii związanej z bezobciążeniowym wyodrębnieniem lokalu oraz sprzedażą domu bez obciążenia jest wskazywany jako wada aktualnej ustawy deweloperskiej. Wspomniany akt prawny mówi jedynie, że wzmianka o zgodzie banku na uwolnienie sprzedawanego lokum z obciążenia, powinna znaleźć się w umowie deweloperskiej oraz formularzu informacyjnym. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów twierdzi, że takie rozwiązanie jest niewystarczające.

– Właśnie dlatego UOKiK przygotował odpowiednie zmiany w zapowiadanej od dawna nowelizacji ustawy deweloperskiej – podkreśla Leszek Markiewicz, ekspert portalu NieruchomosciSzybko.pl.

Z najnowszego projektu wspomnianej nowelizacji (4 marca 2020 r.) okazuje się, że UOKiK chce zobowiązać deweloperów do uzyskania zgody banku na „zdjęcie” hipoteki ze sprzedawanych mieszkań oraz garaży jeszcze przed wprowadzeniem projektu na rynek. Kolejne bardzo ważne rozwiązanie ma obligować dewelopera do dostarczenia zgody banku na bezobciążeniową sprzedaż mieszkania jako załącznika do umowy deweloperskiej. Brak obowiązkowego załącznika będzie uprawniał kupującego do odstąpienia od umowy z inwestorem.

Źródło: Leszek Markiewicz, ekspert portalu NieruchomosciSzybko.pl

[deweloper, ustawa deweloperska, rynek pierwotny, uokik, bezobciążeniowe wyodrębnienie lokalu, kredyt inwestycyjny]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zobacz, jak tani może być gaz i prąd dla Twojego budynku»

Zdalne sterowanie i regulowanie zestawami do podnieszenia ciśnienia wody »

tanszy-gaz poradnik doboru pomp
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Ceny za energię elektryczną również nie ... Chcę zobaczyć »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i energooszczędną eksploatację. Z pomocą... czytam więcej »


Czy można płacić mniej za ochronę osiedla?

Ochrona osiedlaWiększa skuteczność ochrony przy niższych jej kosztach – to charakterystyka stworzonego w naszej agencji Aktywnego Systemu Monitoringu (ASM). Rozwiązanie jest dedykowane dla osiedli mieszkaniowych oraz firm i jest odpowiedzią na rosnące koszty pracy mimo... Czytam więcej »


Jaki domofon wybrać, aby uniknąć awarii?

jaki domofon wybraćDomofony stały się standardowym wyposażeniem budynków. Zamontowane w drzwiach wejściowych lub furtce sprawiają, że możemy nie tylko usłyszeć i zobaczyć, kogo Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Nie masz balkonu? Jest na to rozwiązanie - balkony dostawne »

pompy cieplne Balkony dostawne
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Na rynku pierwotnym balkony stanowią standard. Nie można tego samego powiedzieć o rynku wtórnym, na którym balkon jest swego rodzaju luksusem. Wielu właścicieli podejmuje... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Mycie elewacji: glony, pleśń, grzyby - gdzie i kiedy to zrobić?

Innowacyjna koncepcja kotłów, dzięki którym możesz zaoszczędzić »

brudna elewacja kotły gazowe
Elewacja budynku czy to tynkowa, czy szklana ma to do siebie, że z czasem niszczeje, zwłaszcza jeśli jest nienależycie pielęgnowana. Koszt napraw jest bardzo wysoki, dlatego... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do pomiaru i regulacji ciepła w pomieszczeniach, a także współpraca tych urządzeń jest bardzo ważną... chcę wiedzieć więcej»


Czy, wiesz ile możesz zaoszczędzić na dociepleniu stropodachu?!

stropodach ocieplenieTo nie jest moment na odnawianie pergoli czy poprawę estetyki balkonów. To czas gospodarskich inwestycji, które skutecznie obniżą wysokość czynszu i pomogą mieszkańcom w płaceniu swoich zobowiązań... zobacz, ile możesz zaoszczędzić »


Koronawirus. Jakie materiały ochronne dla zarządców, wspólnot i spółdzielni? »»

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Koronawirus- zarzadcy odczyt liczników wody

Najtańsze w Polsce płyny do dezynfekcji pomieszczeń czy klatek schodowych. W czasie zagrożenia koronawirusem to nierzadko dodatkowy, spory wydatek dla zarządców czy wspólnot. Zobacz gdzie kupić je taniej. Odbierz 10% rabatu dla wszystkich na hasło: „ADMINISTRATOR”... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


Zestawy hydroforowe - urządzenia i systemy do podnoszenia ciśnienia wody »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym Program dla zarzadcy
Przesyłanie i podnoszenie ciśnienia wody w sieciach i instalacjach pochłania kilka procent całości energii zużywanej w skali globalnej. Dlatego oprócz ciągłości i bezpieczeństwa dostaw wody coraz ... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet?
Jak naprawić pęknięcia i uszkodzenia rur od wewnątrz bez konieczności kucia ścian i remontów »
gaz jak może być tani wymiana rur kanalizacyjnych
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Do gazociągów podłączane są nowe ... czytam więcej » Oczyszczenie instalacji z zabrudzeń i osadów odsłania faktyczny stan. Uwidacznia wszelkie uszkodzenia mechaniczne rury (uszkodzenia, pęknięcia, dziury, rysy) powstałe w wyniku wieloletniej eksploatacji a także... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Ile kosztuje ocieplenie stropodachu - może Cię to zaskoczyć »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
ocieplanie stropodachu Sprzątanie po psie
Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej? (...) czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »


Szukasz dobrego zarządcy nieruchomości? Sprawdź to! »

Jak wybrac dobrego zarządcę?

Zarządzanie nieruchomościami to wymagająca branża, która nie tylko podlega zmieniającym się przepisom i zarządzeniom ale potrzebuje profesjonalizmu i rzetelności działań, by zapewnić bezpieczeństwo oraz odpowiedni standard życia tych, którzy powierzyli innym zarządzanie swoimi budynkami... Czytam więcej »



Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
5/2020

Aktualny numer:

Administrator 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wycinka drzew
  • - Termomodernizacja i remonty
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 18993|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 12227|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11567|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl