CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak zadbać o ciepłą wodę? Poznaj sposób na instalację c.w.u. i c.o. » ‎
http://ad.administrator24.info/kotly/▲
Wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do ogrzewania małych, jak i dużych powierzchni (jedną z ich głównych zalet jest możliwość łączenia w układy kaskadowe)...
Kategorie: ciepła woda, instalacja c.o., instalacja c.w.u., wod-kan,

Mediacje w sprawach administracyjnych

Jakub Szczepkowski  |  Administrator 11/2020  |  06.12.2020
Kiedy konflikt zaczyna narastać lub strony dochodzą do sytuacji patowej, rozważyć można mediację
Kiedy konflikt zaczyna narastać lub strony dochodzą do sytuacji patowej, rozważyć można mediację
fot. pixabay

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że niewiele można wskórać w starciu z organami administracji publicznej. Zazwyczaj myślimy, że sprawa jest z góry przegrana. Ale czy na pewno jesteśmy całkowicie bezbronni?

Metoda mediacji w postępowaniu administracyjnym jest alternatywnym sposobem wobec klasycznego i bardzo sformalizowanego postępowania administracyjnego, w którym wyjaśnia się i bada wszelkie fakty i przepisy prawne w sprawie, za pośrednictwem osoby bezstronnej i neutralnej – mediatora. Mediacja administracyjna różni się od „klasycznej” mediacji cywilnej czy rodzinnej, w których jest element negocjacji, czy ustalania, co i ile komu przypadnie, gdyż w mediacji administracyjnej strony za pomocą mediatora skupiają się na ustaleniu faktów oraz ustaleniu ostatecznej treści decyzji.

Mediacje, co do części wspólnych

Każda wspólnota lub spółdzielnia mieszkaniowa miała lub mieć może problem z mieszkańcami, którzy wstawiają kraty lub meble w korytarzach lub klatkach schodowych. Często pisma lub monity nie dają rezultatów w postaci przywrócenia stanu sprzed swoistej samowoli. A tacy lokatorzy czują się zazwyczaj bezkarni. Konflikt może z czasem narastać. Z jednej strony lokatorzy nie chcą pozbywać się mebli lub krat z korytarzy, ale z drugiej strony zarząd musi przestrzegać prawa i obowiązków, nałożonych w decyzjach administracyjnych.

Mediacje zarządu z lokatorami

Kiedy konflikt zaczyna narastać lub strony dochodzą do sytuacji patowej, rozważyć można mediację. Jest to metoda, która nie jest procesem sądowym i nie trzeba znać przepisów prawnych, by ją zainicjować i satysfakcjonująco zakończyć.

Brak formalizmu procesu mediacji służy temu, aby atmosfera na spotkaniach mediacyjnych była przyjazna oraz wspierająca komunikację. Bezstronny mediator, czyli taki, który nie faworyzuje jednej strony, a wspiera obie w płynnej komunikacji, identyfikuje źródło konfliktu i stara się udrożnić porozumiewanie się stron. Można zastanowić się, po co usprawniać komunikację kiedy problem jest jasny i znany? Moim zdaniem warto wysłuchać wszystkich zainteresowanych, dać im prawo do wypowiedzenia swojego zdania, aby zidentyfikować realny problem i motywację działania. A tym samym wypracować wspólny plan działania na przyszłość – ugodę. Mediacja może służyć zapobieganiu konfliktom i sprawom w sądzie, czy w organach administracji publicznej. Może polegać także na tym, aby wypracować schematy działania i komunikacji na linii lokatorzy – zarząd, by w przyszłości nie dochodziło do spięć lub niesnasek.

Warto zauważyć, że w przytoczonym przykładzie, kiedy zarząd nie dojdzie do porozumienia z lokatorami w sprawie usunięcia przedmiotów z korytarzy, organ administracji po przeprowadzonej kontroli i stwierdzonych nieprawidłowościach (np. zablokowanie lub naruszenie drożności dróg ewakuacyjnych) nałoży obowiązki w formie decyzji administracyjnej. Konsekwencje zaś odczują wszyscy członkowie wspólnoty.

Co może zrobić zarządca?

W decyzji o usunięciu rzeczy z ciągów komunikacyjnych, krat z korytarzy lub poprawnych oznakowaniu przeciwpożarowym, określony jest termin na wykonanie tego obowiązku. Ustawa nie wskazuje jednak dokładnie ile czasu ma zobowiązany, tym samym może on być ustalony w ramach swobody decyzyjnej. Czas jest potrzebny na zebranie funduszy na inwestycje oraz zorganizowanie przeprowadzenia tych obowiązków. W czasie mediacji może dojść do usunięcia nieprawidłowości stwierdzonych przez organ i nakładanie obowiązków stanie się bezprzedmiotowe. Ponadto, niektóre drobne niedociągnięcia mogą nie zostać uznane za naruszenie przepisów ppoż. W takich właśnie sytuacjach, po wszczęciu sprawy administracyjnej istnieje możliwość skutecznych mediacji z organem. Dzięki mediacji pokazujemy drugiej stronie wolę współpracy.

Czytaj też: Składowanie odpadów w praktyce zarządcy nieruchomości >>

Mediacje w zakresie stanu technicznego budynków

Okresowe kontrole stanu technicznego obiektu budowlanego, instalacji i przewodów są codziennością w każdej wspólnocie lub spółdzielni. Organ nadzoru budowlanego – w razie stwierdzenia nieodpowiedniego stanu technicznego, mogącego spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia bądź środowiska, nakazuje przeprowadzenie kontroli, a także może żądać przedstawienia ekspertyzy stanu technicznego obiektu lub jego części. Sytuacje takie dla zarządcy i mieszkańców są bardzo kosztowne, a nawet niebezpieczne. Generuje to niezwykle duże koszty finansowe i organizacyjne. Bardzo często organy administracji nakładają na zarządców obowiązki przedstawienia ekspertyzy w krótkim terminie, a także wyznaczają krótki termin wykonania naprawy stwierdzonych naruszeń stanu technicznego budynku.

Z pomocą wtedy przychodzi mediacja, dzięki której można np. ustalić termin sporządzenia ekspertyzy lub termin wykonania obowiązków, ustalić warunki jakie musi wypełnić zarządca, aby obiekt był przywrócony do należytego stanu technicznego, ustalić co się kwalifikuje do natychmiastowego remontu, co może jeszcze poczekać i co jest w dalszych planach remontowych. Czas oraz ustalenia administracyjne, uzyskane dzięki metodzie mediacji mogą sprawić, że zarządca będzie mógł przygotować się prawnie oraz organizacyjnie do wykonania obowiązków nałożonych przez organ. Ponadto, często mediacja nie jest doceniana w zakresie kształtowania pozytywnych relacji pomiędzy zarządcami a organami, a ma wiele zalet.

Zalety mediacji

Mediacje administracyjne mogą być prowadzone nie tylko przy udziale organu administracji, ale bardzo często ich uczestnikami są poszczególni mieszkańcy lub grupa mieszkańców o spójnych lub sprzecznych interesach. Są to tzw. konflikty mieszane, ale i tu możliwe jest przeprowadzenie mediacji. Mediacja nie jest zarezerwowana wyłącznie dla dwóch stron, o czym warto pamiętać przy sprawach administracyjnych. Co więcej, mediacje to zaoszczędzony czas, bo zamiast dochodzić swoich praw przed organem administracyjnym, a następnie sądem administracyjnym, konflikt można rozwiązać w ciągu kilku spotkań mediacyjnych. Inną zaletą mediacji administracyjnej jest to, że koszty mediacji administracyjnej, co do zasady pokrywa organ administracji publicznej.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

[mediacje, administracja, organy administracji publicznej, zarządca, zalety mediacji, centrum mediacji izby adwokackiej]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Sterowanie i monitorowanie pompy. Zobacz jak działa inteligenta pompa obiegowa i cyrkulacyjna »

pompa obiegowa i cyrkulacyjna

Przeznaczona jest do systemów grzewczych i chłodniczych oraz do domowych instalacji ciepłej wody użytkowej. Została ona zaprojektowana do pracy z cieczami ... Czytam więcej »


Jak zaoszczędzić na cieple? »

Oszczedności na ogrzewaniu

Co roku koszty ciepła rosną. Większość mieszkańców i właścicieli budynków szuka możliwości obniżenia rachunków. Sprawdź  »


Skąd pozyskać źródło energii do ogrzewania budynku czy osiedla?

Ogrzewanie gazem osiedliSieć gazowa LNG to dobre rozwiązanie zarówno dla budynków nowych, jak i modernizowanych, mieszkalnych oraz przemysłowych. A zatem wśród potencjalnych zainteresowanych na pewno znajdą się przedsiębiorcy, deweloperzy, inwestorzy, a także zarządcy poszukujący wygodnego... Czytam więcej »


Jakie korzyści niesie ze sobą Pożyczka Rewitalizacyjna? »

Potrzebujesz windy? Sprawdź Fundusz Dostępności »»

stary budynek bariery architektoniczne
Wnioskujący mogą uzyskać środki na rewitalizację obiektów już istniejących, ale będących w stanie nienadającym się do użytku. Łączna kwota środków RPO WSL... Chcę wiedzieć »

BGK wspólnie z pośrednikami finansowymi udzielają preferencyjnych pożyczek na likwidację barier architektonicznych, co ma skutkować zapewnieniem dostępności budynków dla osób ze szczególnymi potrzebami m.in. osób z niepełnosprawnościami, rodziców z dziećmi oraz osób starszych....Czytam więcej »


Domofon, unifon, czytnik - co wybrać?

Domofony cyfralPrawidłowo dobrany domofon powinien zapewnić domownikom nie tylko komfort, dzięki odpowiedniej funkcjonalności, ale co najważniejsze – bezpieczeństwo, ograniczając dostęp na teren osiedla lub... Czytam więcej »


Kotły do mieszkań i budynków wielolokalowych - co wybrać?

Niezawodna pomoc w utrzymaniu czystości w budynku - teraz okazja!

Ogrzewanie grzejnikiem czyste klatki schodowe
Koszty ogrzewania budynków są już dość wysokie, a należy się spodziewać, że będą jeszcze wyższe. Jednym ze sposobów na ich obniżenie może okazać się budowa... Czytam więcej »

Choć ich praca bywa niedoceniana i niezauważana, to przecież bez niej nie mogłaby funkcjonować żadna firma czy instytucja. Zwłaszcza dziś, w dobie pandemii koronawirusa, przekonujemy się...... czytam więcej»


Windy - rozwiązania dla osiedli»

Windy w budynkuWykluczenie architektoniczne, czyli m.in. brak dźwigów osobowych w budynkach czterokondygnacyjnych, najczęściej spółdzielczych, wybudowanych pod rządami starego prawa, jest zjawiskiem... Czytam więcej »


Nie uwierzysz! Opomiarowanie i rozliczenie mediów proste jak nigdy dotąd »

Pojemniki na odpady - mieszkańcy zostawiają bałagan? Jak temu zaradzić?

Kompleksowa energia śmieci w koszu na osiedlu
Postęp w dziedzinie technik informatycznych pozwolił na ujednolicenie pewnych standardów i stworzenie otwartego systemu komunikacyjnego do odczytu... czytam dalej »

Śmietniki – temat wprawdzie trochę wstydliwy, trochę niechciany, a nawet unikany. Niesłusznie. Otóż widok osiedlowych śmietników wcale nie musi wzbudzać odrazy i wywoływać negatywnych emocji. Idźmy dalej... chcę wiedzieć więcej»


Gaz płynny w budownictwie mieszkaniowym - zobacz, ile to kosztuje »

Gaz plynny budownictwoKonieczność wydzielenia osobnego pomieszczenia na kotłownię w przypadku wielu systemów grzewczych to niejedyny wymóg prawa budowlanego. Przepisy określają również... Chcę zobaczyć »


Jak oszczędzić przestrzeń na osiedlu, którą możemy wykorzystać np. na miejsca parkingowe?

Kocioł gazowy kondensacyjny i jego sprawność  »

Osiedle Polska kotły kondensacyjne

Brak miejsc parkingowych lub miejsc na rowery to czesty widok na polskich osiedlach. ZObacz, gdzie możesz zaoszczędzić miejsce i wykorzystać je... Czytam więcej »

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... czytam więcej »


Jak zapewnić prawidłową księgowość we wspólnocie?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


Odczyt wodomierzy pod nieobecność mieszkańca »
LNG do zasilania centralnej kotłowni na Twoim osiedlu»
Licznik energii - oszczędzanie ogrzewanie budynku
Spis liczników to niestety często żmudny i długotrwały proces. Zastanie wszystkich mieszkańców w jednym czasie - raczej nierealne. A co gdyby... czytam więcej » LNG jest idealnym rozwiązaniem dla osiedli i budynków, które nie mają dostępu do sieci gazu ziemnego i mają duże zapotrzebowanie na energię. Używając gazu LNG masz dostęp do efektywnego, łatwo dostępnego i jednocześnie przyjaznego... czytam dalej »

Jak skutecznie naprawić i przeprowadzić renowację dachu?
Zaparowane okna w domu - jak się tego pozbyć?
Naprawa i renowacja dachu zaparowane okna
Deszcz, śnieg, wiatr …. te czynniki atmosferyczne pokazują każdemu właścicielowi i zarządcy na ile może polegać na szczelności swojego dachu. Nikomu nie trzeba... czytam więcej » Zaparowane lustro w łazience lub szyby okienne w kuchni to najprawdopodobniej oznaka... Czytam więcej »

Bezpłatne szkolenie "Naprawa balkonów w Spółdzielniach Mieszkaniowych"
Nowe narzedzie dla wspólnot mieszkaniowych - zobacz, jak wydajniej korzystać z miejsc parkingowych na osiedlu»
naprawa balkonu parking zajęty?
Czy mamy do czynienia z wykonaniem nowego balkonu lub gdy stoimy przed wyzwaniem aby naprawić juz istniejący, można liczyć na Systemowe rozwiązania PCI dla balkonów... czytaj dalej »

Nowoczesne technologie i przełomowe idee są w stanie sprostać wielu wyzwaniom cywilizacyjnym. Podejście to doprowadziło nas do stworzenia platformy, która łączy w sobie zaawansowaną technologię oraz kulturę współdzielenia, dając nam przejrzysty system, mogący(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.INFO

PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.info

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
12/2020

Aktualny numer:

Administrator 12/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Zima a nieruchomości
  • - Bez windy ani rusz
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 20715|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 20246|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 12665|Ocena: 1.0

Konferencja Miesięcznika Administrator

Docieplenie mieszkania od strony sufitu mogło wpłynąć na pojawienie się grzyba i pleśni

Od czego powinien być ubezpieczony zarządca, by mógł spać spokojnie?

Instalacje tryskaczowe - Akademia Ochrony Przeciwpożarowej

Jak dobrać odpowiedni system ogrzewania domu?

Co to jest sprawność urządzeń grzewczych?

Co to jest dom pasywny

Jak wykonać taras wentylowany?

Jak prawidłowo zamontować okno?

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl