W sprawie rozpoznanej przez WSA w Gdańsku w wyroku z dnia 5 stycznia 2021 r. powiatowy inspektor nadzoru budowlanego (dalej: PINB) prowadził postępowanie w sprawie realizacji ogrodu zimowego (oranżerii) o powierzchni 14 m2 na tarasie przylegającym do elewacji południowej budynku. Organ ustalił, że nad halą garażową budynku, poza obrysem bryły głównej, znajduje się taras, którego użytkownikiem jest właścicielka mieszkania X. W dacie kupna mieszkania ogród zimowy na tarasie już istniał, zatem został wykonany przez poprzedniego właściciela. Zdaniem organu, wykonanie ogrodu zimowego wymagało dokonania zgłoszenia, czego inwestor nie zrobił, zatem budowa stanowi samowolę.
PINB o legalizacji ogrodu zimowego
Prowadząc postępowanie w trybie legalizacji, PINB nałożył na wspólnotę mieszkaniową, jako właściciela budynku (w tym tarasu) obowiązek przedłożenia:
- zaświadczenia prezydenta miasta o zgodności obiektu z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego;
- oświadczenia, pod rygorem odpowiedzialności karnej, o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane;
- dwóch egzemplarzy dokumentacji (sporządzonej przez osobę uprawnioną), zawierającej: rysunki obiektu, opis określający zakres i sposób wykonania robót budowlanych wraz z opiniami, uzgodnieniami, pozwoleniami i innymi dokumentami wymaganymi przepisami szczególnymi, projekt zagospodarowania działki.
Wspólnota mieszkaniowa złożyła odwołanie od decyzji. Wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji. W uzasadnieniu organ odwoławczy zaakceptował ustalenia PINB co do tego, że wykonanie oranżerii wymagało zgłoszenia, czego inwestor nie dokonał, co uzasadniało prowadzenie postępowania w trybie art. 49b PB.
Z aktu notarialnego wynika, że pani X kupiła mieszkanie bez przynależnego tarasu. Zatem taras, na którym znajduje się ogród, został wybudowany na części wspólnej. Skoro więc nie ma możliwości nałożenia obowiązków na inwestora, ich adresatem jest właściciel budynku, czyli wspólnota.
Czytaj też: Czy gmina może zakazać mycia samochodów na posesji? >>
W artykule:
• PINB o legalizacji ogrodu zimowego
|
Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter! |
[część nieruchomości wspólnej, nieruchomość wspólna, budynki wielorodzinne, orzecznictwo, decyzja wsa, wojewódzki sąd administracyjny]