CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Przypominamy: Wilo wyszło z inicjatywą nieodpłatnego usuwania awarii w zakresie urządzeń Wilo w szpitalach? ‎
http://a001.administrator24.info/wilo-pomoc-szpitalom▲
Na początku wybuchu epidemii pisaliśmy o akcji Wilo „#pomagamszpitalom”, dzisiaj chcemy pochwalić to przedsięwzięcie, bo niewątpliwie można mówić o...
Kategorie: pompy, hydrofory, koronawirus, epidemia, ogrzewanie, podwyższanie ciśnienia wody

Wymiana instalacji wod-kan w budynkach wielorodzinnych

Jerzy Kosieradzki  |  Administrator 10/2013  |  11.06.2014  |  4
Ślady rdzy na podłodze
Ślady rdzy na podłodze
J. Kosieradzki

Jedna z operacji, którą muszą wykonać administratorzy, a która nie należy ani do łatwych, ani do przyjemnych, jest wymiana instalacji wod-kan. W budynkach, w których rury prowadzone są w szachtach instalacyjnych, zadanie wymiany rur jest prostsze niż w budynkach, w których wszystkie rury ukryte są w ścianach. Nie zmienia to jednak faktu, że do operacji wymiany rur wodociągowych i kanalizacyjnych należy się dobrze przygotować, aby była ona znośna dla lokatorów i nie zaburzała ich życia w stopniu większym niż to rzeczywiście konieczne.

Kontrola stanu instalacji

Można przyjąć, że mało który administrator dokonuje systematycznej, okresowej kontroli instalacji, gdyż to niemożliwe bez naruszania spokoju lokatorów. Za to na co dzień ma do czynienia ze zgłoszeniami różnych awarii i przecieków, które musi usunąć. Czasami udaje się to załatwić za pomocą uszczelniaczy lub miejscowej wymiany skorodowanych fragmentów rurociągów.

Dochodzi jednak do tego, że koszt drobnych napraw i kłopoty z tym związane przekraczają cierpliwość administratora i lokatorów. Jest to moment, w którym zapada decyzja: „wymieniamy instalacje”. Objawem tego, że nadszedł ten czas, są przecieki lub widoczna korozja.

Zobacz także: Przegląd instalacji c.o. przed sezonem

Główną przyczyną zniszczenia instalacji mogą być: korozja, zapchanie rur lub jedno i drugie. Ślady rdzy na podłodze (fot. 1) pokazują, że przeciek był. Wprawdzie uszczelnił się sam, ale to bardzo dobry wskaźnik, że wymiana rur się zbliża.

Stojąc przy takiej plamie na podłodze, można popatrzeć do góry (fot. 2) i zobaczyć, skąd się ona wzięła. Dowodem, że czas najwyższy pomyśleć o remoncie instalacji, może być wykręcenie jednego z połączeń i sprawdzenie, jak rura wygląda w środku (fot. 3).

W przypadku zmniejszenia przekroju rur przez osadzanie się tlenków żelaza, pada czasami propozycja, aby usunąć je metodą chemiczną i nie wymieniać rur. Odradzałbym takie rozwiązanie, gdyż nigdy nie ma pewności, co zostanie usunięte, a gdzie pojawią się dziury. Mimo wszystko lepiej podjąć decyzję o modernizacji instalacji – konieczność wymiany instalacji daje możliwość zmiany jej przebiegu i dopasowania do obecnie obowiązujących przepisów.

Ustalenie zakresu robót

W zależności od rodzaju instalacji w remontowanym budynku, podejście do wymiany instalacji także będzie się różnić. Inaczej będą przebiegać roboty, jeżeli wymiana będzie 1:1, czyli przebieg instalacji i podłączenie odbiorników pozostanie bez zmiany, a inaczej, gdy piecyki kąpielowe (miejscowe przygotowanie ciepłej wody) mają być zastąpione centralnym przygotowaniem ciepłej wody użytkowej. Zacznijmy jednak od sprecyzowania, z czym mamy do czynienia.

W budynkach mieszkalnych mamy instalację zimnej wody, instalację ciepłej wody – miejscową lub centralną (w tym przypadku dochodzą jeszcze rury cyrkulacji) – i kanalizację. Do tego dochodzi wyposażenie instalacji, takie jak umywalki, wanny, zlewozmywaki, pralki i zmywarki, które trzeba w prawidłowy sposób podłączyć zarówno do instalacji wodnej, jak i do kanalizacji.

Czasami, w zależności od tego, do kogo te urządzenia należą, dojdzie jeszcze wymiennik ciepłej wody (po stronie odbioru) i hydrofor, które to urządzenia także należy uwzględnić w zakresie remontu.

Wymiana instalacji wodociągowej i kanalizacji to nie tylko dobry projekt techniczny, bez którego nie radziłbym zabierać się do wymiany rur, lecz także (a może przede wszystkim) projekt organizacji pracy. Aby administrator nie stracił przez remont pracy, musi zdawać sobie sprawę, że będzie miał na co dzień na głowie zarówno ekipę instalatorów, jak i murarzy czy terakociarzy, których zadaniem będzie usunięcie skutków wymiany rur.

Przeczytaj: Ciepła woda użytkowa

Do tego dochodzą lokatorzy, którzy będą mieli do niego najróżniejsze pretensje. Między innymi po to, by te pretensje ograniczyć do maksimum, potrzebny jest projekt organizacji pracy, ze wszystkimi potrzebnymi uzgodnieniami. Chyba nie ma takiego odważnego, który by zamknął na miesiąc zimną i ciepłą wodę oraz odciął lokatorów od kanalizacji.

Projekt techniczny, szczególnie przy modernizacji instalacji, gdy następuje zmiana instalacji ciepłej wody z miejscowej na centralną, a dla poszczególnych lokali wprowadza się pomiar zużycia wody, wymaga od projektanta sporego wysiłku, aby przebieg prac był sprawny i nie utrudniał życia lokatorom pond miarę, a roboty budowlane były jak najmniejsze.

Nowe Warunki techniczne dla budynków i ich usytuowania. Poradnik. Przepisy z komentarzen i 170 rysunkami. Wydanie 10. uaktualnione i rozszerzone. Dodatek specjalistyczny "Efektywność energetyczna w budownictwie"
SPIS TREŚCI »
CZYTAJ OPIS »

Najmniejszy problem z przebiegiem rur to kanalizacja. Rzadko kiedy pojawia się konieczność zmiany ich przebiegu. Woda zimna i ciepła to już inny problem. Wstawianie wodomierza, jednego dla całego lokalu, nie zawsze jest możliwe, i łatwiej wstawić dodatkowy wodomierz niż pruć ściany i łączyć rury z jednym centralnym wodomierzem.

Ma to najczęściej miejsce w starszych budynkach, w których stosowano dwa różne piony kanalizacyjne: jeden dla łazienek i ubikacji, drugi jako pion kuchenny. Jeśli nie ma w planie ich zmiany (a często zmiana średnicy pionów kanalizacyjnych jest konieczna), to dodatkowy wodomierz jest dobrym rozwiązaniem.

Organizacja robót

Dobry projekt organizacji robót jest podstawą sukcesu, czyli jak najmniejszej ilości kłopotów i dyskusji z lokatorami. Przy obecnie stosowanych materiałach i sposobach łączenia rur przygotowanie pustych pionów z zaworami na odnogach pozwala na szybkie przełączanie starej instalacji do nowych pionów, bez zamykania dopływu wody wszystkim lokatorom.

Tam, gdzie nowe rurociągi można kłaść obok starych, które dopiero po przełączeniu zostaną zdemontowane, sprawa jest względnie prosta. Gorzej, gdy najpierw trzeba usunąć stare rury, a dopiero potem ułożyć nowe. Projektant organizacji prac powinien tak to przewidzieć, aby wyłączenie dostawy wody do lokalu nie trwało dłużej niż osiem godzin.

Gdyby miał wątpliwości, jak to zrobić, powinien poradzić się monterów z doświadczonej firmy instalacyjnej. Monter, który wykonuje wymiany rur, widzi to inaczej niż projektant. Administrator we własnym interesie powinien z takich rad skorzystać.

Ubocznym produktem wymiany instalacji jest kurz, którego, niestety, nie da się skutecznie wyeliminować. Nowoczesne narzędzia ułatwiają pracę, ale bardzo często (zwłaszcza tarcze diamentowe do cięcia betonu) produkują kurz, rozpylając go w dodatku nie tylko w tym pomieszczeniu, w którym trwają prace, lecz także w sąsiadujących.

Zabezpieczanie miejsca robót folią powinno uwzględniać naturalne (grawitacja) ruchy powietrza w budynku. Włączony w nieodpowiednim miejscu odkurzacz na pewno zapewni usuwanie pyłu i (drobnego) gruzu w tym miejscu, ale pęd powietrza z odkurzacza rozpyli kurz w wielu innych pomieszczeniach.

Węzeł cieplny i hydrofornia

Wymiana instalacji ciepłej wody kończy się najczęściej na podłączeniu do wymiennika ciepła, gdyż większość węzłów cieplnych jest w gestii dostawcy ciepła. W przypadku własnego źródła ciepła, wymienniki ciepłej wody użytkowej powinny być poddane kontroli i w miarę potrzeb doprowadzone do pełnej sprawności. Można to zrobić w czasie kontroli instalacji wod-kan lub kontroli centralnego ogrzewania.

Tam, gdzie ciśnienie zimnej wody jest niedostateczne, budynki wyposażone są w układy pompowe, które utrzymują w instalacji potrzebne ciśnienie wody lub instalację hydroforową. Kontrola takich urządzeń powinna być przeprowadzana zgodnie z instrukcją obsługi, niezależnie od wymiany instalacji. 

Komentarze

(2)
TechnikHydraulik | 16.11.2016, 23:01
Hah, a prawda wygląda tak, że administratorzy budynków udają, że nie widzą problemu. A wymiana pionów i poziomów wodnych to nie taka straszna sprawa, jeśli brygada jest w miarę poskładana. 2,5 mieszkania na dzień da się lekko zrobić. Koszta to już inna sprawa ale skoro lokatorzy chcą to niech się składają pewna ADM w Łaziskach kazała dawać numer konta z kwotą do przelewu za wodomierze. Myślę, że z pionami mogło by być podobnie :)
MariuszBudzyn | 25.02.2018, 21:48

My korzystaliśmy sami z usług profesjonalnej firmy z warszawy, która zajmuje się m.in. naprawy instalacji wod-kan. Jeśli ktoś potrzebował by an terenie Warszawy, to serdecznie polecam

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Rozwiązania, które pomogą Ci utrzymać porządek wokół nieruchomości»

Porządek wokół nieruchomościSprawne działanie urządzeń do utrzymania porządku wokół i wewnątrz elewacji to połowa sukcesu. Do tego dochodzi wydajność, energooszczędność i... Czytam więcej »


Jaki piec (kocioł) gazowy wybrać? »

Zdalne sterowanie i regulowanie zestawami do podnoszenia ciśnienia wody »

kociol gazowy kondensacyjny w kuchni poradnik doboru pomp
Właśnie jesteś na etapie wyboru kotła do budynku lub domu i im więcej czytasz tym mniej wiesz? Poznaj kotły kondensacyjne. Oszczędność i... Chcę wiedzieć »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i energooszczędną eksploatację. Z pomocą... czytam więcej »


Czy place zabaw wracają? Zobacz, jak rozbudować plac zabaw na osiedlu! »

Place zabaw na osiedluPlac zabaw to ważny punkt osiedla, szczególnie ważny dla najmłodszych mieszkańców i ich rodziców. Tutaj zawiązują się przyjaźnie, toczą się rywalizacje, powstają nowe historie i... Czytam więcej »


Co postawić zamiast wiaty śmietnikowej?

Wiaty śmietnikoweBiorąc pod uwagę aspekty estetyczne – wiaty pozostawiają wiele do życzenia, widok przepełnionych i brudnych śmietników budzi odrazę... Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Dobudowa windy w bloku - ile to kosztuje?

pompy cieplne Brak windy w budynku
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Z powodzeniem sprawdzają się w budynkach mieszkalnych, hotelach, obiektach publicznych, budynkach przemysłowych i sportowych. Wszystkie "windy" od udźwigu... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Dezynfekcja termiczna instalacji - co zastosować i jak zabezpieczyć instalację wodną?

Czym wyczyścić części wspólne i elewację nieruchomości? »

dezynfekcja wody w instalacji Czyszczenie części wspólnych
Często mówimy „woda to życie”, ale woda w pewnych warunkach może również nieść ze sobą niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do utrzymania porządku wokół i wewnątrz elewacji to połowa sukcesu. Do tego dochodzi wydajność, energooszczędność i... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać  »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Ciepła woda użytkowa odczyt liczników wody

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Detektory gazów w garażach Program dla zarzadcy
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Oto sposób na monitoring budynku lub osiedla?
Gdzie ubiegać się o pożyczkę termomodernizacyjną? »
monitoring osiedla i budynku pożyczka termomodernizacyjna
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków... zobacz przewidywane koszty pożyczki»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
6/2020

Aktualny numer:

Administrator 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rozliczanie fundusz remontowego
  • - Przeglądy techniczne po nowemu
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 19194|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 12555|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11711|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl