CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Wymiana instalacji wod-kan w budynkach wielorodzinnych

Jerzy Kosieradzki  |  Administrator 10/2013  |  11.06.2014  |  4
Ślady rdzy na podłodze
Ślady rdzy na podłodze
J. Kosieradzki

Jedna z operacji, którą muszą wykonać administratorzy, a która nie należy ani do łatwych, ani do przyjemnych, jest wymiana instalacji wod-kan. W budynkach, w których rury prowadzone są w szachtach instalacyjnych, zadanie wymiany rur jest prostsze niż w budynkach, w których wszystkie rury ukryte są w ścianach. Nie zmienia to jednak faktu, że do operacji wymiany rur wodociągowych i kanalizacyjnych należy się dobrze przygotować, aby była ona znośna dla lokatorów i nie zaburzała ich życia w stopniu większym niż to rzeczywiście konieczne.

Kontrola stanu instalacji

Można przyjąć, że mało który administrator dokonuje systematycznej, okresowej kontroli instalacji, gdyż to niemożliwe bez naruszania spokoju lokatorów. Za to na co dzień ma do czynienia ze zgłoszeniami różnych awarii i przecieków, które musi usunąć. Czasami udaje się to załatwić za pomocą uszczelniaczy lub miejscowej wymiany skorodowanych fragmentów rurociągów.

Dochodzi jednak do tego, że koszt drobnych napraw i kłopoty z tym związane przekraczają cierpliwość administratora i lokatorów. Jest to moment, w którym zapada decyzja: „wymieniamy instalacje”. Objawem tego, że nadszedł ten czas, są przecieki lub widoczna korozja.

Zobacz także: Przegląd instalacji c.o. przed sezonem

Główną przyczyną zniszczenia instalacji mogą być: korozja, zapchanie rur lub jedno i drugie. Ślady rdzy na podłodze (fot. 1) pokazują, że przeciek był. Wprawdzie uszczelnił się sam, ale to bardzo dobry wskaźnik, że wymiana rur się zbliża.

Stojąc przy takiej plamie na podłodze, można popatrzeć do góry (fot. 2) i zobaczyć, skąd się ona wzięła. Dowodem, że czas najwyższy pomyśleć o remoncie instalacji, może być wykręcenie jednego z połączeń i sprawdzenie, jak rura wygląda w środku (fot. 3).

W przypadku zmniejszenia przekroju rur przez osadzanie się tlenków żelaza, pada czasami propozycja, aby usunąć je metodą chemiczną i nie wymieniać rur. Odradzałbym takie rozwiązanie, gdyż nigdy nie ma pewności, co zostanie usunięte, a gdzie pojawią się dziury. Mimo wszystko lepiej podjąć decyzję o modernizacji instalacji – konieczność wymiany instalacji daje możliwość zmiany jej przebiegu i dopasowania do obecnie obowiązujących przepisów.

Ustalenie zakresu robót

W zależności od rodzaju instalacji w remontowanym budynku, podejście do wymiany instalacji także będzie się różnić. Inaczej będą przebiegać roboty, jeżeli wymiana będzie 1:1, czyli przebieg instalacji i podłączenie odbiorników pozostanie bez zmiany, a inaczej, gdy piecyki kąpielowe (miejscowe przygotowanie ciepłej wody) mają być zastąpione centralnym przygotowaniem ciepłej wody użytkowej. Zacznijmy jednak od sprecyzowania, z czym mamy do czynienia.

W budynkach mieszkalnych mamy instalację zimnej wody, instalację ciepłej wody – miejscową lub centralną (w tym przypadku dochodzą jeszcze rury cyrkulacji) – i kanalizację. Do tego dochodzi wyposażenie instalacji, takie jak umywalki, wanny, zlewozmywaki, pralki i zmywarki, które trzeba w prawidłowy sposób podłączyć zarówno do instalacji wodnej, jak i do kanalizacji.

Czasami, w zależności od tego, do kogo te urządzenia należą, dojdzie jeszcze wymiennik ciepłej wody (po stronie odbioru) i hydrofor, które to urządzenia także należy uwzględnić w zakresie remontu.

Wymiana instalacji wodociągowej i kanalizacji to nie tylko dobry projekt techniczny, bez którego nie radziłbym zabierać się do wymiany rur, lecz także (a może przede wszystkim) projekt organizacji pracy. Aby administrator nie stracił przez remont pracy, musi zdawać sobie sprawę, że będzie miał na co dzień na głowie zarówno ekipę instalatorów, jak i murarzy czy terakociarzy, których zadaniem będzie usunięcie skutków wymiany rur.

Przeczytaj: Ciepła woda użytkowa

Do tego dochodzą lokatorzy, którzy będą mieli do niego najróżniejsze pretensje. Między innymi po to, by te pretensje ograniczyć do maksimum, potrzebny jest projekt organizacji pracy, ze wszystkimi potrzebnymi uzgodnieniami. Chyba nie ma takiego odważnego, który by zamknął na miesiąc zimną i ciepłą wodę oraz odciął lokatorów od kanalizacji.

Projekt techniczny, szczególnie przy modernizacji instalacji, gdy następuje zmiana instalacji ciepłej wody z miejscowej na centralną, a dla poszczególnych lokali wprowadza się pomiar zużycia wody, wymaga od projektanta sporego wysiłku, aby przebieg prac był sprawny i nie utrudniał życia lokatorom pond miarę, a roboty budowlane były jak najmniejsze.

Nowe Warunki techniczne dla budynków i ich usytuowania. Poradnik. Przepisy z komentarzen i 170 rysunkami. Wydanie 10. uaktualnione i rozszerzone. Dodatek specjalistyczny "Efektywność energetyczna w budownictwie"
SPIS TREŚCI »
CZYTAJ OPIS »

Najmniejszy problem z przebiegiem rur to kanalizacja. Rzadko kiedy pojawia się konieczność zmiany ich przebiegu. Woda zimna i ciepła to już inny problem. Wstawianie wodomierza, jednego dla całego lokalu, nie zawsze jest możliwe, i łatwiej wstawić dodatkowy wodomierz niż pruć ściany i łączyć rury z jednym centralnym wodomierzem.

Ma to najczęściej miejsce w starszych budynkach, w których stosowano dwa różne piony kanalizacyjne: jeden dla łazienek i ubikacji, drugi jako pion kuchenny. Jeśli nie ma w planie ich zmiany (a często zmiana średnicy pionów kanalizacyjnych jest konieczna), to dodatkowy wodomierz jest dobrym rozwiązaniem.

Organizacja robót

Dobry projekt organizacji robót jest podstawą sukcesu, czyli jak najmniejszej ilości kłopotów i dyskusji z lokatorami. Przy obecnie stosowanych materiałach i sposobach łączenia rur przygotowanie pustych pionów z zaworami na odnogach pozwala na szybkie przełączanie starej instalacji do nowych pionów, bez zamykania dopływu wody wszystkim lokatorom.

Tam, gdzie nowe rurociągi można kłaść obok starych, które dopiero po przełączeniu zostaną zdemontowane, sprawa jest względnie prosta. Gorzej, gdy najpierw trzeba usunąć stare rury, a dopiero potem ułożyć nowe. Projektant organizacji prac powinien tak to przewidzieć, aby wyłączenie dostawy wody do lokalu nie trwało dłużej niż osiem godzin.

Gdyby miał wątpliwości, jak to zrobić, powinien poradzić się monterów z doświadczonej firmy instalacyjnej. Monter, który wykonuje wymiany rur, widzi to inaczej niż projektant. Administrator we własnym interesie powinien z takich rad skorzystać.

Ubocznym produktem wymiany instalacji jest kurz, którego, niestety, nie da się skutecznie wyeliminować. Nowoczesne narzędzia ułatwiają pracę, ale bardzo często (zwłaszcza tarcze diamentowe do cięcia betonu) produkują kurz, rozpylając go w dodatku nie tylko w tym pomieszczeniu, w którym trwają prace, lecz także w sąsiadujących.

Zabezpieczanie miejsca robót folią powinno uwzględniać naturalne (grawitacja) ruchy powietrza w budynku. Włączony w nieodpowiednim miejscu odkurzacz na pewno zapewni usuwanie pyłu i (drobnego) gruzu w tym miejscu, ale pęd powietrza z odkurzacza rozpyli kurz w wielu innych pomieszczeniach.

Węzeł cieplny i hydrofornia

Wymiana instalacji ciepłej wody kończy się najczęściej na podłączeniu do wymiennika ciepła, gdyż większość węzłów cieplnych jest w gestii dostawcy ciepła. W przypadku własnego źródła ciepła, wymienniki ciepłej wody użytkowej powinny być poddane kontroli i w miarę potrzeb doprowadzone do pełnej sprawności. Można to zrobić w czasie kontroli instalacji wod-kan lub kontroli centralnego ogrzewania.

Tam, gdzie ciśnienie zimnej wody jest niedostateczne, budynki wyposażone są w układy pompowe, które utrzymują w instalacji potrzebne ciśnienie wody lub instalację hydroforową. Kontrola takich urządzeń powinna być przeprowadzana zgodnie z instrukcją obsługi, niezależnie od wymiany instalacji. 

Komentarze

(2)
TechnikHydraulik | 16.11.2016, 23:01
Hah, a prawda wygląda tak, że administratorzy budynków udają, że nie widzą problemu. A wymiana pionów i poziomów wodnych to nie taka straszna sprawa, jeśli brygada jest w miarę poskładana. 2,5 mieszkania na dzień da się lekko zrobić. Koszta to już inna sprawa ale skoro lokatorzy chcą to niech się składają pewna ADM w Łaziskach kazała dawać numer konta z kwotą do przelewu za wodomierze. Myślę, że z pionami mogło by być podobnie :)
MariuszBudzyn | 25.02.2018, 21:48

My korzystaliśmy sami z usług profesjonalnej firmy z warszawy, która zajmuje się m.in. naprawy instalacji wod-kan. Jeśli ktoś potrzebował by an terenie Warszawy, to serdecznie polecam

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Zarządzanie nieruchomościami - centrum wiedzy Akademia Rynku Nieruchomości »

Studia dla zarządcówAkademia Rynku Nieruchomości to centrum wiedzy stworzone dla osób związanych z rynkiem nieruchomości. W ramach Akademii przygotowaliśmy dla Państwa... Czytam więcej »


Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze studzienek kanalizacyjnych?

Nieprzyjemny zapach z kanalizacjiNieprzyjemne zapachy wydobywające się ze studzienek kanalizacyjnych to problem nie tylko starych dzielnic, lecz często również nowo budowanych osiedli, które podłączane są do istniejącej infrastruktury... Czytam więcej »


Dowiedz się, jak poprawnie montować styropian?»

Montaż styropianu - jak to zrobić poprawnie Zamawiając usługę, mamy nadzieję, że zostanie ona wykonana poprawnie, jednak za słowami ... Czytam więcej »


Naprawa uszkodzonej elewacji - zobacz sprawdzone sposoby? »

Naprawa uszkodzonej elewacjiJeśli Twoja elewacja osypuje się lub pyli, oznacza to, że następuje początkowa faza spadku wytrzymałości ocieplenia. By zapobiec jej postępowaniu, należy zespoić i wzmocnić  (...) ... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Czy urzędy muszą odbierać e-faktury?

jak obniżyć rachunki za prąd Urząedy czy muszą przyjmować e-faktury
DOszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...)  zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Przyjmowanie elektronicznych faktur w administracji staje się faktem. Jak polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z elektronicznego fakturowania w kontaktach z administracją? Czym jest rządowa Platforma... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe.  Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
Plac zabaw na osiedlu Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Jak skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Indywiudalna temperatura dla każdego emitera ciepła Ogrzewanie gazem plynnym
Termostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu właściwa temperatura! ... chcę wiedzieć » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Termomodernizacja nieruchomości - zobacz najnowsze rozwiązania»
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Poznaj i wybierz kompleksowe rozwiązania ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
7-8/2019

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Gospodarowanie ciepłem
  • - Rachunek strat
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 16940|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10546|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10117|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl