administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Esej o oprogramowaniu dla zarządców…

Każde oprogramowanie jakie dziś możemy spotkać na rynku ma mankamenty, ale również potencjał rozwoju
fot. pixabay

Każde oprogramowanie jakie dziś możemy spotkać na rynku ma mankamenty, ale również potencjał rozwoju


fot. pixabay

Oprogramowanie w zarządzaniu nieruchomościami – brzmi prosto? Zależy kogo zapytamy – Zarządcę? Administratora? Księgową? Właściciela? Wynajmującego? Każdy z nich ma inne potrzeby, z drugiej strony pracują na tych samych danych. A jak narzędzia informatyczne mogą wspierać zarządzanie nieruchomościami w praktyce?

Zobacz także

Redakcja Zmiany w zakresie postępowań kwalifikacyjnych dla kandydatów na rzeczoznawców majątkowych

Zmiany w zakresie postępowań kwalifikacyjnych dla kandydatów na rzeczoznawców majątkowych Zmiany w zakresie postępowań kwalifikacyjnych dla kandydatów na rzeczoznawców majątkowych

Zmiany wprowadzone nowelizacją rozporządzenia ws. nadawania uprawnień zawodowych w zakresie szacowania nieruchomości oraz rozporządzenia ws. opłaty za postępowanie kwalifikacyjne oraz wysokości wynagrodzenia...

Zmiany wprowadzone nowelizacją rozporządzenia ws. nadawania uprawnień zawodowych w zakresie szacowania nieruchomości oraz rozporządzenia ws. opłaty za postępowanie kwalifikacyjne oraz wysokości wynagrodzenia członków Państwowej Komisji Kwalifikacyjnej mają ograniczyć wpływ pandemii COVID-19 na procedury dot. organizowania i przeprowadzania postępowań kwalifikacyjnych.

panelariadna.pl CAWI - nowoczesna metoda badawcza w przypadku ankiet internetowych

CAWI - nowoczesna metoda badawcza w przypadku ankiet internetowych CAWI - nowoczesna metoda badawcza w przypadku ankiet internetowych

W dobie cyfrowej transformacji, metody zbierania i analizy danych ulegają ciągłym zmianom, aby sprostać nowym wyzwaniom i potrzebom społeczeństwa. Pośród licznych metod badawczych trikotem innowacyjności...

W dobie cyfrowej transformacji, metody zbierania i analizy danych ulegają ciągłym zmianom, aby sprostać nowym wyzwaniom i potrzebom społeczeństwa. Pośród licznych metod badawczych trikotem innowacyjności i efektywności odznacza się CAWI – Computer-Assisted Web Interview. Co to jest CAWI? To sposób na realizację badań rynkowych, marketingowych i opinii publicznej, oparty na kwestionariuszu internetowym. Umożliwia on zbieranie danych w forma elektroniczna, oferując przy tym anonimowość i szybką analizę...

Ferguson sp. z o.o. System Click2open – zarządzanie zaporami i uprawnieniami za pomocą telefonu z aplikacją mobilną

System Click2open – zarządzanie zaporami i uprawnieniami za pomocą telefonu z aplikacją mobilną System Click2open – zarządzanie zaporami i uprawnieniami za pomocą telefonu z aplikacją mobilną

Jednym z największych wyzwań stojących przed zarządcami nieruchomości jest dostarczenie Użytkownikom nieruchomości pewnych i prostych w obsłudze rozwiązań podnoszących komfort i bezpieczeństwo korzystania...

Jednym z największych wyzwań stojących przed zarządcami nieruchomości jest dostarczenie Użytkownikom nieruchomości pewnych i prostych w obsłudze rozwiązań podnoszących komfort i bezpieczeństwo korzystania z nieruchomości. Aktualnie istniejące systemy reglamentacji dostępu do nieruchomości mieszkalnych czy firmowych są dobre ale w XXI. wieku nie nadążające za rozwojem technologii i ułatwień, jakie ona oferuje.

Na pierwszy ogień: rozliczanie liczników. Dwa razy w roku odczytujemy liczniki i konfrontujemy faktyczne zużycie z zaliczkami i dokonujemy rozliczenia. Proste? Nie do końca. Oprogramowanie powinno posiadać informacje o ilości liczników w danym lokalu – a dla każdego licznika znać numer seryjny oraz datę montażu oraz datę legalizacji. Dodatkowo trzeba pamiętać odczyty – przynajmniej z ostatnich 5 lat, czyli co najmniej 10. Tyle danych trzeba znać i wpisać lub zaimportować.

To nie koniec: pojawia się jeszcze kwestia odczytów. Czy liczniki można odczytać zdalnie czy konieczny jest odczyt właściciela? Czy oprogramowanie posiada możliwość wpisania przez właściciela wartości licznika? Jaki odczyt jest prawidłowy?

Skąd wiemy, że odczyt wprowadzony przez właściciela jest prawidłowy? Jakie są inne metody wprowadzenia danych o odczytach liczników – odczyt elektroniczny – mamy kilkudziesięciu producentów liczników i każdy ma własne oprogramowanie – trzeba więc znaleźć metodę importu danych – to też wymaga odpowiedniej funkcji oprogramowania. Wciąż częstą metodą jest dostarczanie odczytów do administratora, który sam wprowadza te dane ręcznie do oprogramowania.

Skoro już mamy odczyty w oprogramowaniu to możemy przystąpić do rozliczenia. Z jednej strony oprogramowanie musi posiadać dane o wielkości ryczałtu dla danego medium np. zimnej wody, z drugiej strony pamiętać wystawione zaliczki i oczywiście zaksięgowane wpłaty właściciela. W tej sytuacji wkraczają księgowe, które muszą porównać zużycie w całym budynku z sumą zużycia w licznikach – to również wymaga dodatkowych funkcji w oprogramowaniu. Wystarczy już tylko obliczyć faktyczną należność i odjąć wpłacone środki i można przystąpić do przygotowania raportu. A to nie jest prosta sprawa – jak zapisać wszystkie te dane w taki sposób żeby to było zrozumiałe i przejrzyste dla każdego właściciela?

Teraz dopiero widać jak wiele funkcji może mieć oprogramowanie dla takiego drobnego fragmentu rzeczywistości, jakim jest rozliczenie liczników.

Oprogramowanie wspierające zarządcę

Żeby oprogramowanie mogło wspierać właściciela, administratora, księgową w tym procesie wiele ludzi musi wykonać sporo pracy. Ktoś musi spisać potrzeby tych użytkowników – zwykle będzie to analityk. Następnie programiści tworzą z jednej strony interface użytkownika, czyli to co widzi użytkownik, a z drugiej strony „backend”, czyli część która znajduje się na serwerze. Następnie testerzy sprawdzają oprogramowanie, czy działa tak jak zapisał analityk oraz czy jest intuicyjne dla użytkownika, a także czy przez przypadek nie można niechcący uszkodzić oprogramowania lub uszkodzić danych użytkowników. Dopiero wtedy oprogramowanie jest gotowe do sprzedaży. Trzeba je jeszcze wdrożyć, czyli skonfigurować zasilając danymi konkretnej wspólnoty czy wspólnot.

Każda wspólnota posiada ogromną ilość istotnych danych, które trzeba zaimportować do oprogramowania. Trzeba wprowadzić wszystkie lokale a dla każdego z nich potrzebujemy: powierzchni, właścicieli, danych adresowych, naliczeń – zestaw specyficznych dla wspólnoty czy typu lokalu danych służących obliczaniu należności i ogromną ilość innych danych, choćby tych o licznikach. Tak działa oprogramowanie.

Kiedy oprogramowanie jest dobre?

Czy oprogramowanie jest dobre wtedy, kiedy podoba się użytkownikom jego wygląd? A może wtedy, kiedy zawiera wszystkie informacje, jakich szukamy? Czy może istotne są automatyzacje, takie jak możliwość zapłacenia jednym kliknięciem należności właściciela dla wspólnoty?

Rozliczenie liczników to jeden proces. Ile procesów musi obsługiwać oprogramowanie żeby było dobre? W księgowości mamy kilkanaście procesów: tworzenie naliczeń, księgowanie wpłat, rozliczanie liczników, naliczanie śmieci, rozliczenia mediów i wiele innych.

W administracji mamy jeszcze więcej procesów: głosowanie, zgłaszanie problemów, nadzór nad sprzątaniem, kontakty z właścicielami, przygotowywanie i realizacja planu gospodarczego, poszukiwanie wykonawców do prac remontowych, proces wyboru oferentów i wiele innych.

W dziale technicznym mamy szereg procesów w większości nie wspieranych przez oprogramowanie dla zarządców nieruchomości – obsługa remontów w zakresie dokumentacji wymaganej Prawem budowalnym, pozwolenia na budowę, zgłoszenia dla drobnych prac, zajęcia pasa drogowego, przeglądy roczne, przeglądy pięcioletnie, prowadzenie książki obiektu zgodnie z Prawem budowlanym.

Niektóre z tych procesów są wspierane przez dedykowane oprogramowanie np. elektroniczna książka obiektu.

Tu pojawia się dylemat, czy lepiej mieć jedno oprogramowanie, nawet jak nie wspiera wszystkich procesów, czy kilka ale wtedy z reguły nie można wymieniać danych pomiędzy nimi czyli właściciel lub administrator żeby mieć pełny obraz sytuacji musi czerpać dane z kilku oprogramowań.

Czy jest jakiś program, który obejmuje wszystkie procesy – nie, nie ma takiego oprogramowania. Można zadać pytanie, czy istnieje możliwość zbudowania idealnego oprogramowania – śmiem wątpić – każda wspólnota to zbiór ludzi o różnych potrzebach, każdy administrator obsługuje różne wspólnoty, o odmiennych potrzebach. Trudno wyobrazić sobie, że mogłoby zatem powstać jedno oprogramowanie – uniwersalne dla wszystkich.

Każde oprogramowanie jakie dziś możemy spotkać na rynku ma mankamenty, ale również potencjał rozwoju. Pytanie czy Ty, Drogi Czytelniku, zgłaszasz twórcom oprogramowania swoje potrzeby żeby mogli poprawiać i rozwijać swoje produkty?

Może warto – bez Twojego głosu skąd analitycy mają wiedzieć czego potrzebujesz, a programiści co mają jeszcze napisać lub zmienić?

Masz sugestie - napisz na adres redakcji: redakcja@administrator24.info.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Janusz Gdański Zarząd, zarządca, administrator

Zarząd, zarządca, administrator Zarząd, zarządca, administrator

Od wielu lat nie tylko zarządcy, lecz także sądy mają wątpliwości dotyczące zaliczenia określonych czynności do należących lub nienależących do czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu. Najwięcej...

Od wielu lat nie tylko zarządcy, lecz także sądy mają wątpliwości dotyczące zaliczenia określonych czynności do należących lub nienależących do czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu. Najwięcej kontrowersji budzi prawo zarządu do samodzielnego wyboru podmiotu nazywanego administratorem.

Paweł Puch Zmiana zarządcy a dokumenty

Zmiana zarządcy a dokumenty Zmiana zarządcy a dokumenty

Jakie dokumenty podlegają przekazaniu w przypadku zmiany zarządcy we wspólnocie mieszkaniowej?

Jakie dokumenty podlegają przekazaniu w przypadku zmiany zarządcy we wspólnocie mieszkaniowej?

Redakcja Administratora Jakie cechy powinien mieć dobry zarządca?

Jakie cechy powinien mieć dobry zarządca? Jakie cechy powinien mieć dobry zarządca?

Każda wspólnota mieszkaniowa prędzej czy później stanie przed problemem znalezienia dobrego administratora. W tej sytuacji ma dwa wyjścia – albo powierzy zarząd osobie fizycznej (np. mającej licencję zarządcy)...

Każda wspólnota mieszkaniowa prędzej czy później stanie przed problemem znalezienia dobrego administratora. W tej sytuacji ma dwa wyjścia – albo powierzy zarząd osobie fizycznej (np. mającej licencję zarządcy) lub prawnej (np. spółdzielni mieszkaniowej). Tymczasem zarządzanie wspólnotą mieszkaniową to trudne i niejednokrotnie niewdzięczne zajęcie. Problemy, z którymi trzeba się na co dzień mierzyć w tej pracy, potrafią nieźle zszargać nerwy.

Paweł Puch Co nowego w Orzecznictwie? Zarządca w małej wspólnocie mieszkaniowej | Wspólnota mieszkaniowa dochodzi usunięcia wad fizycznych budynku

Co nowego w Orzecznictwie? Zarządca w małej wspólnocie mieszkaniowej | Wspólnota mieszkaniowa dochodzi usunięcia wad fizycznych budynku Co nowego w Orzecznictwie? Zarządca w małej wspólnocie mieszkaniowej | Wspólnota mieszkaniowa dochodzi usunięcia wad fizycznych budynku

Cotygodniowy aktualny przegląd orzecznictwa (cz. 201), a w nim o zarządcy w małej wspólnocie mieszkaniowej oraz o wspólnocie mieszkaniowej dochodzącej usunięcia wad fizycznych budynku.

Cotygodniowy aktualny przegląd orzecznictwa (cz. 201), a w nim o zarządcy w małej wspólnocie mieszkaniowej oraz o wspólnocie mieszkaniowej dochodzącej usunięcia wad fizycznych budynku.

Redakcja Administratora Obowiązkowe kontrole i przeglądy techniczne budynku

Obowiązkowe kontrole i przeglądy techniczne budynku

Polskie prawodawstwo stawia przed właścicielem i zarządcą nieruchomości szereg wymogów – między innymi obowiązek poddania budynku okresowym przeglądom i kontrolom stanu technicznego. Na czym one polegają,...

Polskie prawodawstwo stawia przed właścicielem i zarządcą nieruchomości szereg wymogów – między innymi obowiązek poddania budynku okresowym przeglądom i kontrolom stanu technicznego. Na czym one polegają, jakie elementy nieruchomości obejmują, jak często należy je przeprowadzać? Odpowiadamy na to pytanie.

Seweryn Chwałek Zarządca nie odpowiada za opłaty za odpady

Zarządca nie odpowiada za opłaty za odpady Zarządca nie odpowiada za opłaty za odpady

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu uchylił interpretację Prezydenta Wrocławia, dotyczącą opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi (I SA/Wr 67/14).

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu uchylił interpretację Prezydenta Wrocławia, dotyczącą opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi (I SA/Wr 67/14).

Janusz Gdański Powierzenie zarządu w trybie art. 18 UWL

Powierzenie zarządu w trybie art. 18 UWL

Deweloper wyodrębnił wszystkie lokale dla siebie (na podstawie art. 10 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali), a następnie, jeszcze przed zbyciem pierwszego z nich, zawarł w formie aktu notarialnego...

Deweloper wyodrębnił wszystkie lokale dla siebie (na podstawie art. 10 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali), a następnie, jeszcze przed zbyciem pierwszego z nich, zawarł w formie aktu notarialnego umowę z firmą X, której powierzył zarząd nieruchomością wspólną. Kolejni nabywcy lokali byli informowani, że muszą przyjąć do wiadomości i zaakceptować fakt, że zarządcą jest firma X, funkcjonująca według zasad określonych w istniejącej umowie. Właściciele chcieliby zrezygnować z zarządcy...

Maciej Kamiński Rozliczenia z najemcami i windykacja należności w praktyce FM

Rozliczenia z najemcami i windykacja należności w praktyce FM

Struktura czynszu oraz rozliczenie opłat pozaczynszowych zależy przede wszystkim od postanowień umowy najmu, rodzaju zarządzanej nieruchomości, jej stanu technicznego i wyposażenia, a także charakteru...

Struktura czynszu oraz rozliczenie opłat pozaczynszowych zależy przede wszystkim od postanowień umowy najmu, rodzaju zarządzanej nieruchomości, jej stanu technicznego i wyposażenia, a także charakteru działalności świadczonej przez najemców.

mgr inż. Ryszard Niedźwiecki Wzór porządku obrad i sposoby prowadzenia zebrania wspólnoty mieszkaniowej

Wzór porządku obrad i sposoby prowadzenia zebrania wspólnoty mieszkaniowej

Minęło właśnie 20 lat od wejścia w życie ustawy o własności lokali (UWL). Pomimo licznych nowelizacji (t.j. DzU z 26 września 2000 r. nr 80, poz. 903) oraz zmian art. 3a i art. 5 z 2004 r., nadal – niestety...

Minęło właśnie 20 lat od wejścia w życie ustawy o własności lokali (UWL). Pomimo licznych nowelizacji (t.j. DzU z 26 września 2000 r. nr 80, poz. 903) oraz zmian art. 3a i art. 5 z 2004 r., nadal – niestety – brak jasnych definicji podstawowych pojęć. Brak ponadto tzw. delegacji ustawowych, czyli wskazania organów upoważnionych do interpretacji ustawy i do wydawania rozporządzeń szczegółowych.

Katarzyna Czajkowska Czy garaże to niekończący się problem zarządcy?

Czy garaże to niekończący się problem zarządcy? Czy garaże to niekończący się problem zarządcy?

Wraz z chwilą, kiedy w Polsce pojawiły się nowoczesne budynki, a w nich zamiast piwnic podziemne garaże i miejsca postojowe, pojawił się również problem prawa do miejsca postojowego. Ta niezwykle przydatna...

Wraz z chwilą, kiedy w Polsce pojawiły się nowoczesne budynki, a w nich zamiast piwnic podziemne garaże i miejsca postojowe, pojawił się również problem prawa do miejsca postojowego. Ta niezwykle przydatna mieszkańcom część budynku sprawia jednak wspólnotom mieszkaniowym niemałe problemy związane z właściwym zarządzaniem.

Redakcja KIGN stworzyła centralny rejestr zarządców nieruchomości i pośredników

KIGN stworzyła centralny rejestr zarządców nieruchomości i pośredników KIGN stworzyła centralny rejestr zarządców nieruchomości i pośredników

Instytut Gospodarki Nieruchomościami powołał do życia największą i niezależną ogólnopolską organizację samorządu gospodarczego zrzeszającą podmioty prowadzące działalność związaną z zarządzaniem nieruchomościami...

Instytut Gospodarki Nieruchomościami powołał do życia największą i niezależną ogólnopolską organizację samorządu gospodarczego zrzeszającą podmioty prowadzące działalność związaną z zarządzaniem nieruchomościami oraz pośrednictwem w obrocie nieruchomościami.

Paweł Puch Przedawnienie we wspólnocie mieszkaniowej

Przedawnienie we wspólnocie mieszkaniowej

Właściciel lokalu we wspólnocie mieszkaniowej ponosi wydatki związane z utrzymaniem tego lokalu oraz uczestniczy w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej. Jeżeli tego nie czyni,...

Właściciel lokalu we wspólnocie mieszkaniowej ponosi wydatki związane z utrzymaniem tego lokalu oraz uczestniczy w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej. Jeżeli tego nie czyni, zarząd wspólnoty musi, w określonym w przepisach czasie, podjąć odpowiednie kroki prawne, wymuszające ściągnięcie zaległych płatności, aby nie uległy one przedawnieniu.

mgr Anna Dessoulavy-Śliwińska Taktyki stosowane w negocjacjach

Taktyki stosowane w negocjacjach Taktyki stosowane w negocjacjach

Negocjacje prowadzone są przez uczestników, którzy – poprzez swoje zachowanie i przestrzeganie ustalonych reguł – zmierzają do określonego przez siebie celu negocjacyjnego.

Negocjacje prowadzone są przez uczestników, którzy – poprzez swoje zachowanie i przestrzeganie ustalonych reguł – zmierzają do określonego przez siebie celu negocjacyjnego.

Krzysztof Cichowski Wniosek o indywidualne ogrzewanie lokalu

Wniosek o indywidualne ogrzewanie lokalu

Zakończenie sezonu grzewczego to dla zarządców okres szczególnie trudny. Bowiem zazwyczaj wtedy następuje rozliczanie c.o. – tego największego i jakże drażliwego kosztu. Niektórzy z mieszkańców, nie godząc...

Zakończenie sezonu grzewczego to dla zarządców okres szczególnie trudny. Bowiem zazwyczaj wtedy następuje rozliczanie c.o. – tego największego i jakże drażliwego kosztu. Niektórzy z mieszkańców, nie godząc się na wzrastające opłaty, szukając rozwiązania mogą wystąpić z wnioskiem o indywidualne ogrzewanie lokalu budynku wielolokalowego.

Bartłomiej Żukowski Zaliczanie wpłat dłużnika na konkretne zobowiązania

Zaliczanie wpłat dłużnika na konkretne zobowiązania Zaliczanie wpłat dłużnika na konkretne zobowiązania

Artykuł porusza problem windykacji nieregularnych wpłat właścicieli lokali, z jakim coraz powszechniej borykają się zarządcy nieruchomości. Ponadto autor artykułu stara się m.in. wskazać, jak w takim przypadku...

Artykuł porusza problem windykacji nieregularnych wpłat właścicieli lokali, z jakim coraz powszechniej borykają się zarządcy nieruchomości. Ponadto autor artykułu stara się m.in. wskazać, jak w takim przypadku prawidłowo przypisać i rozliczyć nieterminowe i niepełne wpłaty na poszczególne okresy oraz należności.

A R Czym różni się zarząd wspólnoty od zarządcy?

Czym różni się zarząd wspólnoty od zarządcy? Czym różni się zarząd wspólnoty od zarządcy?

Dość powszechną praktyką wśród mieszkańców i właścicieli lokali znajdujących się we wspólnotach mieszkaniowych jest nadal używanie zamienne określeń zarząd i zarządca wspólnoty. Wbrew pozorom różnią się...

Dość powszechną praktyką wśród mieszkańców i właścicieli lokali znajdujących się we wspólnotach mieszkaniowych jest nadal używanie zamienne określeń zarząd i zarządca wspólnoty. Wbrew pozorom różnią się one bardzo od siebie.

Redakcja Administratora Opiekun mieszkania do wynajęcia

Opiekun mieszkania do wynajęcia

Ze względu na obecną sytuację gospodarczą w Polsce, wiele osób decyduje się na wyjazd za granicę w poszukiwaniu lepszego miejsca do życia. Część z nich staje przed dylematem: co zrobić ze swoim mieszkaniem...

Ze względu na obecną sytuację gospodarczą w Polsce, wiele osób decyduje się na wyjazd za granicę w poszukiwaniu lepszego miejsca do życia. Część z nich staje przed dylematem: co zrobić ze swoim mieszkaniem – sprzedać czy może wynająć? Kto się nim zajmie podczas naszej nieobecności – znajomy, ktoś z rodziny, a może zarządca nieruchomości?

Paweł Nowak Co powinna zawierać umowa o zarządzanie nieruchomością?

Co powinna zawierać umowa o zarządzanie nieruchomością? Co powinna zawierać umowa o zarządzanie nieruchomością?

Zarządzenie nieruchomością to czynność opisana w Ustawie o gospodarce nieruchomościami z dnia 21 sierpnia 1997 roku (DzU z 2004 r. Nr 261, poz. 2603, z późn. zm.). – Zgodnie z jej zapisami, zarządcą nieruchomości...

Zarządzenie nieruchomością to czynność opisana w Ustawie o gospodarce nieruchomościami z dnia 21 sierpnia 1997 roku (DzU z 2004 r. Nr 261, poz. 2603, z późn. zm.). – Zgodnie z jej zapisami, zarządcą nieruchomości może być osoba fizyczna, która legitymuje się posiadaniem licencji zawodowej zarządcy nieruchomości nadanej przez stosowne organy państwowe. Aktualną listę zarządców z licencją możemy znaleźć na stronach internetowych Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej – objaśnia...

dr Bartłomiej Śliwiński 11 głównych kompetencji facility managera według IFMA

11 głównych kompetencji facility managera według IFMA 11 głównych kompetencji facility managera według IFMA

Facility manager powinien posiadać zespół określonych kompetencji, które są niezbędne do kompleksowego zarządzania obiektami zgodnie z współczesnymi trendami zarządzania złożonymi strukturami, uwzględniającymi...

Facility manager powinien posiadać zespół określonych kompetencji, które są niezbędne do kompleksowego zarządzania obiektami zgodnie z współczesnymi trendami zarządzania złożonymi strukturami, uwzględniającymi potrzeby użytkowników nieruchomości jak i klientów zewnętrznych.

Katarzyna Czajkowska Środowisko pracy zarządcy. Cechy i umiejętności zarządcy nieruchomości

Środowisko pracy zarządcy. Cechy i umiejętności zarządcy nieruchomości Środowisko pracy zarządcy. Cechy i umiejętności zarządcy nieruchomości

Przez wiele lat ciążył nad nami mit dozorcy, ale dziś zarządca to wysokiej klasy manager, bez którego wiedzy, asertywności i organizacji pracy, trudno wyobrazić sobie zarządzanie nieruchomościami, w szczególności...

Przez wiele lat ciążył nad nami mit dozorcy, ale dziś zarządca to wysokiej klasy manager, bez którego wiedzy, asertywności i organizacji pracy, trudno wyobrazić sobie zarządzanie nieruchomościami, w szczególności komercyjnymi.

Stella Brzeszczyńska Korzystanie z tarasu i ogródka - skutki podatkowe

Korzystanie z tarasu i ogródka - skutki podatkowe Korzystanie z tarasu i ogródka - skutki podatkowe

W poprzednim wydaniu „Administratora" (6/12, s. 12) opublikowano artykuł pt.: „Taras i ogródek we wspólnocie", w którym omówione zostały zasady wyłącznego korzystania przez właścicieli lokali z części...

W poprzednim wydaniu „Administratora" (6/12, s. 12) opublikowano artykuł pt.: „Taras i ogródek we wspólnocie", w którym omówione zostały zasady wyłącznego korzystania przez właścicieli lokali z części wspólnych należących do całej wspólnoty mieszkaniowej. Warto jednak pamiętać, że sposób, w jaki dochodzi do posiadania tarasu, ogródka, strychu lub suszarni ma swoje skutki podatkowe dla właściciela i dla wspólnoty.

Anna Gilewska Światłowody w każdym nowym domu

Światłowody w każdym nowym domu

Każdy budynek wielorodzinny już na etapie budowy będzie wyposażony w instalację światłowodową. Każdy, kto będzie chciał uzyskać dostęp do internetu, będzie mieć możliwość skorzystania z sieci światłowodów....

Każdy budynek wielorodzinny już na etapie budowy będzie wyposażony w instalację światłowodową. Każdy, kto będzie chciał uzyskać dostęp do internetu, będzie mieć możliwość skorzystania z sieci światłowodów. Obowiązek ten sankcjonuje rozporządzenie ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej, które weszło w życie 22 lutego br.

Redakcja Jakie możliwości daje chmura obliczeniowa?

Jakie możliwości daje chmura obliczeniowa? Jakie możliwości daje chmura obliczeniowa?

Pełne wykorzystanie możliwości chmury obliczeniowej oznaczałoby dla unijnej gospodarki wymierne korzyści – wzrost PKB o 1 proc. rocznie i 2,5 mln nowych miejsc pracy. Unijna strategia w tym zakresie już...

Pełne wykorzystanie możliwości chmury obliczeniowej oznaczałoby dla unijnej gospodarki wymierne korzyści – wzrost PKB o 1 proc. rocznie i 2,5 mln nowych miejsc pracy. Unijna strategia w tym zakresie już jest, główny nacisk w rozwoju tych technologii będzie teraz dotyczył regulacji krajowych.

Redakcja Czy nasze miasta są smart

Czy nasze miasta są smart Czy nasze miasta są smart

Według raportu IESE Cities in Motion Index 2017 dwa polskie miasta zakwalifikowały się do rankingu najbardziej inteligentnych miast świata. 54. Zajęła Warszawa, zaś 95. – Wrocław. Podium należy do Nowego...

Według raportu IESE Cities in Motion Index 2017 dwa polskie miasta zakwalifikowały się do rankingu najbardziej inteligentnych miast świata. 54. Zajęła Warszawa, zaś 95. – Wrocław. Podium należy do Nowego Jorku, Paryża i Londynu.

Wybrane dla Ciebie

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz » Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Eko-Okna: nowe zakłady i miejsca pracy »

Eko-Okna: nowe zakłady i miejsca pracy » Eko-Okna: nowe zakłady i miejsca pracy »

Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu »

Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu » Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu »

Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego

Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego

Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru?

Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru? Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru?

Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania »

Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania » Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie » Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź »

Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź » Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% »

Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% » Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% »

Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla?

Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla? Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla?

Jaki ciepłomierz wybrać?

Jaki ciepłomierz wybrać? Jaki ciepłomierz wybrać?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku » Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? » Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji » System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą » Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia? Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji? Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu » Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Sposób na ciche osiedle »

Sposób na ciche osiedle » Sposób na ciche osiedle »

Siłownie plenerowe dla osiedli »

Siłownie plenerowe dla osiedli » Siłownie plenerowe dla osiedli »

https://sh001.administrator24.info/bodys-b5570n

https://sh001.administrator24.info/bodys-b5570n

Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku »

Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku » Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku »

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Prosty sposób na zadaszenie balkonu »

Prosty sposób na zadaszenie balkonu » Prosty sposób na zadaszenie balkonu »

Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli »

Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli » Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.