administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Kluczowe problemy rynku nieruchomości - XI Forum dla Zarządców Nieruchomości

Redakcja | Administrator i Menedżer Nieruchomości 9/2021 | 2021-09-17
Kadr z jednego z paneli dyskusyjnych podczas XI Forum dla Zarządców Nieruchomości; fot. NG

Kadr z jednego z paneli dyskusyjnych podczas XI Forum dla Zarządców Nieruchomości; fot. NG

„Kluczowe problemy rynku nieruchomości” – to temat przewodni tegorocznego Forum dla Zarządców Nieruchomości. Po raz 11. spotkaliśmy się w gronie osób, firm, organizacji aktywnie działających w branży zarządzania nieruchomościami, aby dyskutować i dzielić się wiedzą oraz doświadczeniami na temat obecnego stanu rynku nieruchomości.

Zobacz także

Redakcja Szkolenie: Rozliczanie kosztów ciepła i wody

Szkolenie: Rozliczanie kosztów ciepła i wody

W jaki sposób rozliczyć ciepło na c.o. i c.w.u. w okresach miesięcznych, kwartalnych i rocznych? Jak ustalić maksymalny i minimalny koszt zmienny zakupu ciepła? Co zrobić, by poprawnie określić zużycie...

W jaki sposób rozliczyć ciepło na c.o. i c.w.u. w okresach miesięcznych, kwartalnych i rocznych? Jak ustalić maksymalny i minimalny koszt zmienny zakupu ciepła? Co zrobić, by poprawnie określić zużycie wody utraconej w czasie awarii? Na te pytania, podczas szkolenia online 18 czerwca 2024 roku, odpowie Wojciech Jan Konieczny.

Redakcja PRS zagrożeniem dla wynajmujących?

PRS zagrożeniem dla wynajmujących? PRS zagrożeniem dla wynajmujących?

W Polsce instytucjonalni inwestorzy na rynku najmu na razie odgrywają znikomą rolę. Prawdopodobnie to się zmieni i ich znaczenie będzie coraz większe, na co wskazują wyniki za rok 2023. Czy wynajmujący...

W Polsce instytucjonalni inwestorzy na rynku najmu na razie odgrywają znikomą rolę. Prawdopodobnie to się zmieni i ich znaczenie będzie coraz większe, na co wskazują wyniki za rok 2023. Czy wynajmujący powinni obawiać się takiej konkurencji?

Redakcja news Rola LinkedIn w branży nieruchomości

Rola LinkedIn w branży nieruchomości Rola LinkedIn w branży nieruchomości

Około 900 milionów osób na całym świecie korzysta z LinkedIn. Co więcej, z roku na rok rośnie liczba użytkowników aktywnie korzystających z portalu. LinkedIn służy przede wszystkim rozwijaniu kariery zawodowej....

Około 900 milionów osób na całym świecie korzysta z LinkedIn. Co więcej, z roku na rok rośnie liczba użytkowników aktywnie korzystających z portalu. LinkedIn służy przede wszystkim rozwijaniu kariery zawodowej. Czy dla osób pracujących w branży nieruchomości LinkedIn też może się okazać pomocnym narzędziem?

7 września po raz jedenasty redakcja czasopisma „Administrator i Menedżer Nieruchomości” oraz portalu administrator24.info zorganizowała Forum dla Zarządców Nieruchomości na terenie Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie. Prelegenci, przedstawiciele organizacji branżowych, osoby zawodowo związane z nieruchomościami lub zainteresowane tematyką przybyły z różnych stron kraju do stolicy, aby dzielić się wiedzą, dyskutować, wspólnie poszukiwać rozwiązań trudnych dla branży problemów.

XI Forum, już tradycyjnie prowadziła Sabina Augustynowicz – redaktor naczelna miesięcznika „Administrator i Menedżer Nieruchomości” oraz portalu www.administrator24.info.

W związku z tym, że wydarzenie było transmitowane, pokaźna grupa Uczestników była z nami online.

Kluczowe problemy rynku nieruchomości

Wykład inaugurujący XI Forum wygłosił prof. Ryszard Źróbek – kierownik Katedry Gospodarki Nieruchomościami i Systemów Informacji Geograficznej na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Przedmiotem wykładu była analiza obecnego stanu rynku nieruchomości oraz kierunki rozwoju. Pan Profesor podkreślał, że uczymy się na tym, co było, aby reagować na to, co będzie.

O uwarunkowaniach prawnych, w jakich funkcjonuje rynek nieruchomości, w tym o nowelizacjach ustaw, a tych w tym roku było niemało, mówiła znana i ceniona w branży ekspertka Eugenia Śleszyńska. Zwróciła ona uwagę, m.in. na grzechy zaniechania i wręcz błędy w stanowionych czy nowelizowanych przepisach różnych ustaw, bezpośrednio dotykających rynku nieruchomości.

Po wykładzie nastąpiło odczytanie, a następnie podpisanie rezolucji, zawierającej apel o większą staranność w dokonywaniu zmian regulujących gospodarkę nieruchomościami, ponieważ stanowienie prawa w sposób pośpieszny, chaotyczny i bez konsultacji ze środowiskiem, godzi w bezpieczeństwo użytkowania nieruchomości, a tym samym w zdrowie i mienie ich właścicieli i posiadaczy. Ponadto, nierównoprawne traktowanie w przepisach prawa wszystkich uczestników rynku nieruchomości utrudnia prawidłowe świadczenie usług przez zarządców na rzecz klientów.

Rezolucja powstała z inicjatywy redakcji „Administratora” przy wydatnej pomocy pani Eugenii Śleszyńskiej, a jej treść była konsultowana z organizacjami branżowymi. Adresatem uchwały Uczestników XI Forum jest m.in. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, Rządowe Centrum Legislacji oraz Sejmowa Komisja Infrastruktury.

Zobacz relację z poprzedniej edycji Forum >>

Ogromne zainteresowanie wzbudził panel, poświęcony finansowaniu modernizacji budynków.

Andrzej Rajkiewicz z Fundacji Poszanowania Energii, specjalizujący się w zagadnieniach finansowania termomodernizacji budynków, przybliżał Uczestnikom Forum zagadnienie nowych źródeł finansowania renowacji budynków. Uzupełnieniem jego wykładu był temat montażu finansowego, coraz częściej niezbędnego do realizacji kosztownych przedsięwzięć modernizacyjnych. O tych aspektach mówił Piotr Stawicki z Lakszmi.
Uzupełnieniem wcześniejszych tematów panelu był wykład dr Joanny Rucińskiej z Politechniki Warszawskiej, zajmującej się zagadnieniami efektywności energetycznej budynków oraz systemami technicznymi i źródłami energii. Dr Rucińska przybliżyła problematykę ekonomicznych aspektów działań proekologicznych.

Wiele podczas XI Forum mówiło się o inwestycjach, o ich finansowaniu, o prawnych problemach z wdrażaniem. Czy tylko prawne przeszkody i utrudniony dostęp do finansowania uniemożliwiają czasami realizację planowanych inwestycji? Na to pytanie próbowali odpowiedzieć uczestnicy panelu dyskusyjnego, moderowanego przez Grzegorza Okońskiego (MSM Energetyka).

Panelistami byli Jolanta Janasik (PFSZN) oraz Jacek Janas (PSZN, PFRN). Do toczącej się przy stole dyskusji dołączyli inni uczestnicy XI Forum, którzy zwrócili uwagę, że przeszkodą we wdrażaniu inwestycji, podnoszących wartość nieruchomości, są – poza formalnymi – bariery psychologiczne.

Zwrócono podczas dyskusji również uwagę na brak współpracy pomiędzy organizacjami i firmami zarządzającymi oraz brak standardów, regulujących pracę zarządcy.

Laureaci konkursu „Zarządca Roku – Lider Rynku Nieruchomości”

Na koniec ogłoszone zostały wyniki konkursu „Zarządca Roku – Lider Rynku Nieruchomości 2021”. Tegoroczny konkurs przebiegał pod hasłem „Zarządzanie nieruchomościami – to zarządzanie wartością, ryzykiem i oczekiwaniami”.

Jury w składzie: Andrzej Rajkiewicz (NAPE), Grzegorz Okoński (MSM Energetyka), Sabina Augustynowicz (red. nacz. miesięcznika i portalu „Administrator i Menedżer Nieruchomości”) w wyniku prac weryfikacyjnych i przeprowadzonych analiz nadesłanych dokumentacji wyłoniło liderów rynku w czterech kategoriach: firmy duże, średnie i małe oraz ZGN-y.

Duże firmy

W kategorii duże firmy nagrodę otrzymały dwie firmy: Atena&HJW z siedzibą we Wrocławiu oraz Integrum Management z siedzibą w Warszawie.

Nagroda dla Atena&HJW

Fot. Nagrodę odebrali: Anna Bodziak, Krystyna Masłyk, Marcin Zdybel, Dariusz Kutera z Atena&HJW z Wrocławia; fot. NG

Pierwsza z wymienionych – Atena&HJW – zarządzająca głównie starymi kamienicami, w latach 2019–2021 zrealizowała inwestycje podnoszące wartość nieruchomości na łączną kwotę ponad 40 mln złotych. Montaż nowoczesnych systemów monitorujących pracę węzłów cieplnych i pozwalających na optymalizację energii cieplnej to przedsięwzięcie warte podkreślenia. Nagrodzona firma dba również o dobre ubezpieczenie mienia wspólnot mieszkaniowych. Ponadto nie jest głucha na głos mieszkańców – przeprowadza ankiety wśród mieszkańców oraz bezpośrednie rozmowy z nimi w celu zebrania informacji na temat ich oczekiwań.

Nagroda dla Integrum

Fot. Nagrodę odebrali Łukasz Baryłka i Marek Hołówko z Integrum Management z Warszawy; fot. NG 

Integrum zarządza wartością nieruchomości, realizując inwestycje, obniżające koszty utrzymania nieruchomości i jednocześnie zmniejszające negatywny wpływ na środowisko naturalne. Podjęte inwestycje w tym zakresie w ciągu najbliższego roku powinny wygenerować łącznie oszczędności na poziomie 1,8 mln zł brutto. Obecnie firma stara się o białe certyfikaty. Ponadto innowacyjnym pomysłem, który pilotażowo aktualnie realizuje, jest wyposażenie budynku w inteligentny system monitorowania instalacji elektrycznych, ppoż. oraz kontroli dostępu. Oczekiwania czy opinie klientów/lokatorów poznaje poprzez ankiety online, natomiast jakość obsługi bada, m.in. poprzez „tajemniczego klienta”.

Średnie firmy

W kategorii średnie firmy tytuł lidera otrzymała firma FD Zarządzanie z Lublina.

Nagroda dla FD Zarządzanie

Fot.  Nagrodę odebrał Paweł Dziuba z FD Zarządzanie z Lublina; fot. NG

To firma skupiająca się na ograniczaniu kosztów eksploatacji zarządzanych nieruchomości poprzez zastosowanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych, m.in. oświetlenia LED, dławików mocy biernej czy fotowoltaiki. W ramach ograniczania różnych ryzyk stale monitoruje stan zanieczyszczenia studzienek burzowych i linii odprowadzających wody deszczowe, by uniknąć podtopień. Dba o regularne przeglądy i ma stosowne ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, w tym ubezpieczenie członków zarządów wspólnot.

Małe firmy

W kategorii małe firmy, zatrudniające do 10 osób, wyróżniono firmę Zarządzanie Nieruchomościami „Cztery Kąty” z siedzibą w Zawierciu.

Nagroda dla Zarządzanie Nieruchomościami

Fot. Nagrodę odebrał Sławomir Bryła z Zarządzanie Nieruchomościami „Cztery Kąty” z siedzibą w Zawierciu; fot. NG

Realizuje ona inwestycje podnoszące wartość nieruchomości i przynoszące efekt energetyczny, w tym wymianę instalacji, doprowadzenie gazu do nieruchomości i likwidację pieców węglowych oraz ocieplanie budynków z wykorzystaniem kredytu termomodernizacyjnego. Wszystkie wspólnoty są ubezpieczone od różnych ryzyk. Informacje o potrzebach mieszkańców zbiera głównie podczas corocznych zebrań, ale także poprzez formularz, znajdujący się na stronie internetowej firmy.

W ostatniej kategorii nagrodę przyznano: Zakładowi Gospodarki Mieszkaniowej w Piekarach Śląskich oraz Miejskiemu Przedsiębiorstwu Gospodarki Mieszkaniowej SA w Poznaniu.

Nagroda dla Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Piekarach Śląskich

Fot. Nagrodę odebrała Wioletta Bielawska z ZGM w Piekarach Śląskich, fot. NG

Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Piekarach Śląskich przeprowadził 79 kompleksowych termomodernizacji budynków wielorodzinnych, polegających na dociepleniu budynków oraz podłączeniu ich do miejskiej sieci ciepłowniczej. Tylko w tym roku realizuje kompleksową termomodernizację 12 budynków.

Osobnym problemem, z którym musiał się zmierzyć Zakład, był azbest. Zakres robót odnoszący się do likwidacji azbestu został już wykonany, trwają jeszcze roboty wykończeniowe budynków. W zakresie porządkowania gospodarki śmieciowej postawiono na pojemniki półpodziemne z możliwością segregacji odpadów. ZGM dysponuje systemem oraz urządzeniami do radiowych odczytów wodomierzy. Mieszkańcy zasobów ZGM mogą korzystać z Internetowej Obsługi Kontrahenta.

Nagroda dla MPGM

Fot. Nagrodę odebrał Paweł Kaczmarek z MPGM w Poznaniu; fot. NG

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej w Poznaniu, zarządzające wspólnotami mieszkaniowymi, w ponad 300 budynkach przeprowadziło termomodernizację, wymianę instalacji, roboty malarskie, prace na terenach przyległych. MPGM w Poznaniu zwraca uwagę na procedury i regulaminy, ubezpieczenia w szerszym zakresie (w tym m.in. z powodu występujących kataklizmów, ale także wandalizmu, zamieszek ulicznych, graffiti).

Ponadto, po raz pierwszy do konkursu zgłosiła się spółdzielnia mieszkaniowa – SM Suchanino – i również została wyróżniona. Ta spółdzielnia w ramach podnoszenia wartości wyodrębnionych nieruchomości inwestuje m.in. w wymianę wind czy instalacji gazowych. Wdrożyła we wszystkich zasobach wodomierze z odczytem radiowym poprzez koncentratory wraz z podzielnikami kosztów ciepła. W ramach zarządzania ryzykiem firma wymienia m.in. monitoring prewencyjny i klapy antyzalewowe. Rozmowy z mieszkańcami prowadzone są na bieżąco, a raz do roku rozprowadzane są ankiety satysfakcji klientów ze świadczonych usług.

Nagroda dla SM Suchanino

Fot. Nagrodę odebrały Ewelina Wojciechowska i Magdalena Niedbała z SM Suchanino; fot. NG

Dziękujemy patronom merytorycznym XI Forum: Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Warszawie, która udzieliła wydarzeniu patronatu naukowego, Polskiej Federacji Stowarzyszeń Zawodów Nieruchomościowych, Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości, Ogólnopolskiej Izbie Gospodarki Nieruchomościami, Zrzeszeniu Audytorów Energetycznych oraz Narodowej Agencji Poszanowania Energii za wsparcie i obecność.

Pragniemy również podziękować naszym partnerom, zaangażowanym w organizację tego przedsięwzięcia, firmom: Admify, Agencja Ochrony Kowalczyk, Arsanit, Chmielewski Dźwigi, Danfoss, iLift, iMieszkaniec, iMMERGAS, Skillmmersion, Sky Snap, Weles.

Uczestnikom XI Forum dziękujemy zaś za obecność, zaufanie i zapraszamy na kolejną edycję za rok!

Zapraszamy do śledzenia strony www.konferencja.administrator24.info oraz portalu www.administrator24.info, gdzie można obejrzeć relację video z XI Forum.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • Piotr Trysła Piotr Trysła, 28.09.2021r., 17:03:59 Nagroda dla firmy Atena HJW to Bareizm jak rozumiem. Kompromitacja tej firmy staje się niestety także udziałem kapituły. Atena HJW to nie tylko najgorszy zarządca z jakim miałem do czynienia kiedykolwiek, ale i najgorsza firma z wszystkich branż, z którymi miałem do czynienia w mojej 30 letniej karierze. Nie odpowiadają na zgłoszenia, nie usuwają awarii, lekceważą wezwania i nie reagują na ponaglenia. Bagatelizują każdy problem. Procedurę remontu dachu czy elewacji potrafią ciągnąć latami (dokładnie dwoma w naszym przypadku). Zarzucają nieprawdę mieszkańcom i przerzucają na nich odpowiedzialność. W chwili obecnej, po miesiącu od zgłoszenia awarii kanalizacji z wylewającymi się nieczystościami do piwnicy i pomieszczeń wspólnych, ze stojącą wodą w budynku z ekskrementami, pomimo wielu telefonów, maili, próśb i gróźb, reagują dopiero na pismo z groźbą sądową i informacją do służb miejskich. Mieszkańcy od dwóch tygodni samodzielnie wiadrami wynoszą setki litrów ekskrementów i cuchnącej wody z piwnic. Podobną awarię w innej wspólnocie likwidowali pół roku. Nagroda? Gratuluję dobrego samopoczucia. Bareja wiecznie żywy.
  • ano ano, 20.05.2022r., 01:09:50 Bo to był konkurs NAJGORSZEJ firmy w zarządzaniu. Integrum zarządza podobnie "świetnie. Zalanie w budynku niezgłoszone do ubezpieczyciela. Zadłużenie budynku ja 40+k pln i to tylko rośnie. Nikt nie zgadza się na ich wymyślne podwyżki więc na koniec roku stwierdzają, że ups wydaliśmy więcej (na ich wypłaty) niż było zaplanowane. "Sprzątanie garażu" to podłączenie maszyny do prądu w garażu, nic więcej. Wrzucają nam 'przez przypadek' rachunki za budynek obok. Elewacja na piętrze -1 w piwnicach ciągle podchodzi wodą, ściany spuchnięte, grzyb, pleśń, a działań brak. Sami lokatorzy muszą działać. Rachunki niepopłacone i lecą odsetki, lokatorzy 5 miesięcy nie wiedzieli o zadłużeniu, ale Integrum się nie poczuwa, oczywiście sobie wypłaca.. Solary nie działają, ale skoro na kontroli działały i papierek podpisany to kogo to obchodzi. Co zimę nie ma ciepłej wody, trzeba garnki gotować..prądem..bardzo eko...płacimy za 'ciepłą' wodę, która jest lodowata, piec w tym czasie stara się to nadrobić, ale nie jest w stanie więc płacimy kilkukrotnie więcej za nagrzanie (bezskuteczne) pieca oraz za prąd do ugotowania kilkudziesięciu litrów wody, żeby się umyć.. Gdzie w tym jest 'eko'? Gdzie te miliony oszczędności? Administracja i księgowa najdalej co dwa lata się zmieniają, żeby machlojki nie wyszły jasno na jaw. Absurd. DanBud i Integrum to jeden przekręt. Rączka rączkę myje. Mamy sprawy z nimi w sądzie i kolejne nadchodzą. Nie ma co się prosić z takimi.

Powiązane

Redakcja news ISP: Segregacja odpadów to nadal problem, najgorzej jest w blokach

ISP: Segregacja odpadów to nadal problem, najgorzej jest w blokach ISP: Segregacja odpadów to nadal problem, najgorzej jest w blokach

Przeciętnie w Polsce poprawnie segreguje się 44 proc. odpadów, ale mieszkańcy niektórych gmin wiejskich udowadniają, że można segregować ponad 70 proc.

Przeciętnie w Polsce poprawnie segreguje się 44 proc. odpadów, ale mieszkańcy niektórych gmin wiejskich udowadniają, że można segregować ponad 70 proc.

Redakcja news Rolników nie będzie obowiązywała cisza nocna?

Rolników nie będzie obowiązywała cisza nocna? Rolników nie będzie obowiązywała cisza nocna?

Rolników nie będzie można karać mandatami za zakłócanie ciszy nocnej w związku z prowadzonymi pracami gospodarczymi, gdyż nie jest to wybryk, a konieczność.

Rolników nie będzie można karać mandatami za zakłócanie ciszy nocnej w związku z prowadzonymi pracami gospodarczymi, gdyż nie jest to wybryk, a konieczność.

Redakcja news Zieleń i woda mogą schłodzić miasto nawet o 10 st. Celsjusza

Zieleń i woda mogą schłodzić miasto nawet o 10 st. Celsjusza Zieleń i woda mogą schłodzić miasto nawet o 10 st. Celsjusza

Ogrody botaniczne zmniejszają temperaturę średnio o 5 st. C, mokradła – o 4,7 st. C, drzewa rosnące przy ulicy – o 3,8 st. C, parki – o 3,2 st. C.

Ogrody botaniczne zmniejszają temperaturę średnio o 5 st. C, mokradła – o 4,7 st. C, drzewa rosnące przy ulicy – o 3,8 st. C, parki – o 3,2 st. C.

Redakcja news Czy to koniec patodeweloperki? Co zmieni się od 1 sierpnia 2024?

Czy to koniec patodeweloperki? Co zmieni się od 1 sierpnia 2024? Czy to koniec patodeweloperki? Co zmieni się od 1 sierpnia 2024?

Od 1 sierpnia wejdą w życie dwie nowelizacje rozporządzeń z zakresu przepisów budowlanych, które mają na celu m.in. walkę z patodeweloperką.

Od 1 sierpnia wejdą w życie dwie nowelizacje rozporządzeń z zakresu przepisów budowlanych, które mają na celu m.in. walkę z patodeweloperką.

Redakcja news Waloryzacja czynszów w 2024 dotkliwa dla najemców

Waloryzacja czynszów w 2024 dotkliwa dla najemców Waloryzacja czynszów w 2024 dotkliwa dla najemców

Umowy najmu zawierane na dłużej niż 12 miesięcy nierzadko zawierają tzw. klauzulę waloryzacyjną.

Umowy najmu zawierane na dłużej niż 12 miesięcy nierzadko zawierają tzw. klauzulę waloryzacyjną.

Redakcja news Rząd przedłużył wakacje kredytowe na 2024

Rząd przedłużył wakacje kredytowe na 2024 Rząd przedłużył wakacje kredytowe na 2024

Rada Ministrów podjęła decyzję o przedłużeniu wakacji kredytowych na 2024.

Rada Ministrów podjęła decyzję o przedłużeniu wakacji kredytowych na 2024.

Redakcja news Walka z nielegalnym graffiti na osiedlu

Walka z nielegalnym graffiti na osiedlu Walka z nielegalnym graffiti na osiedlu

Akty wandalizmu na właśnie odnowionych czy nowo postawionych obiektach inżynierskich i budynkach, a niekiedy nawet na urządzeniach, które jeszcze nie zostały oddane do użytku, budzą niepokój i frustrację.

Akty wandalizmu na właśnie odnowionych czy nowo postawionych obiektach inżynierskich i budynkach, a niekiedy nawet na urządzeniach, które jeszcze nie zostały oddane do użytku, budzą niepokój i frustrację.

Redakcja news Wspólna deklaracja po Europejskim Kongresie Mieszkaniowym

Wspólna deklaracja po Europejskim Kongresie Mieszkaniowym Wspólna deklaracja po Europejskim Kongresie Mieszkaniowym

„Niedrogie, przyzwoite i zrównoważone mieszkania dla wszystkich” – to hasło wspólnej deklaracji ministrów odpowiedzialnych za mieszkalnictwo państw Unii Europejskiej.

„Niedrogie, przyzwoite i zrównoważone mieszkania dla wszystkich” – to hasło wspólnej deklaracji ministrów odpowiedzialnych za mieszkalnictwo państw Unii Europejskiej.

Redakcja news Wnioski o dofinansowanie modernizacji wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych przyjmowane do 1 czerwca

Wnioski o dofinansowanie modernizacji wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych przyjmowane do 1 czerwca Wnioski o dofinansowanie modernizacji wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych przyjmowane do 1 czerwca

1 czerwca 2024 mija termin składania przez spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe wniosków wstępnych w ramach programu „Renowacja z gwarancją oszczędności EPC (Energy Performance Contract) Plus”.

1 czerwca 2024 mija termin składania przez spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe wniosków wstępnych w ramach programu „Renowacja z gwarancją oszczędności EPC (Energy Performance Contract) Plus”.

Redakcja news Znamy decyzję RPP dotyczącą stóp procentowych [marzec 2024]

Znamy decyzję RPP dotyczącą stóp procentowych [marzec 2024] Znamy decyzję RPP dotyczącą stóp procentowych [marzec 2024]

W dniach 5-6 marca 2024 r. odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. RPP podjęła decyzję o utrzymaniu dotychczasowych stóp procentowych – podał w komunikacie Narodowy Bank Polski.

W dniach 5-6 marca 2024 r. odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. RPP podjęła decyzję o utrzymaniu dotychczasowych stóp procentowych – podał w komunikacie Narodowy Bank Polski.

Redakcja news Pozytywny wpływ uchodźców z Ukrainy na polską gospodarkę

Pozytywny wpływ uchodźców z Ukrainy na polską gospodarkę Pozytywny wpływ uchodźców z Ukrainy na polską gospodarkę

Szacuje się, że w 2023 roku udział uchodźców z Ukrainy w polskim Produkcie Krajowym Brutto wyniósł od 0,7 do 1,1 proc.

Szacuje się, że w 2023 roku udział uchodźców z Ukrainy w polskim Produkcie Krajowym Brutto wyniósł od 0,7 do 1,1 proc.

Sabina Augustynowicz news O celebrowaniu kobiecości w Krakowie

O celebrowaniu kobiecości w Krakowie O celebrowaniu kobiecości w Krakowie

Krakowska delegatura Krajowej Izby Gospodarki Nieruchomościami zorganizowała w Krakowie spotkanie z okazji Dnia Kobiet. Była to okazja nie tylko do celebrowania kobiecości, bo komponowałyśmy własne zapachy,...

Krakowska delegatura Krajowej Izby Gospodarki Nieruchomościami zorganizowała w Krakowie spotkanie z okazji Dnia Kobiet. Była to okazja nie tylko do celebrowania kobiecości, bo komponowałyśmy własne zapachy, uczyłyśmy się radzenia sobie ze stresem, ale także do podzielenia się doświadczeniami zawodowymi.

Redakcja news Startuje nabór wniosków o dofinansowanie na rozwój średnich miast

Startuje nabór wniosków o dofinansowanie na rozwój średnich miast Startuje nabór wniosków o dofinansowanie na rozwój średnich miast

Prawie 1,5 mld zł z Funduszy Szwajcarskich trafi do średniej wielkości polskich miast.

Prawie 1,5 mld zł z Funduszy Szwajcarskich trafi do średniej wielkości polskich miast.

Redakcja news 1,5 proc. podatku – co zrobić, by środki trafiły do danej organizacji?

1,5 proc. podatku – co zrobić, by środki trafiły do danej organizacji? 1,5 proc. podatku – co zrobić, by środki trafiły do danej organizacji?

Podatnicy rozliczający PIT mogą przekazać 1,5 proc. swojego podatku dla wybranej Organizacji Pożytku Publicznego (OPP).

Podatnicy rozliczający PIT mogą przekazać 1,5 proc. swojego podatku dla wybranej Organizacji Pożytku Publicznego (OPP).

Redakcja news Bruksela dzieli się doświadczeniami w walce z gołębiami

Bruksela dzieli się doświadczeniami w walce z gołębiami Bruksela dzieli się doświadczeniami w walce z gołębiami

Gołębie to ptaki, które potrafią przysporzyć wiele problemów mieszkańcom, zarządcom osiedli, a nawet władzom lokalnym.

Gołębie to ptaki, które potrafią przysporzyć wiele problemów mieszkańcom, zarządcom osiedli, a nawet władzom lokalnym.

Redakcja news Budownictwo mieszkaniowe w 2023 ze spadkami

Budownictwo mieszkaniowe w 2023 ze spadkami Budownictwo mieszkaniowe w 2023 ze spadkami

GUS opublikował dane, z których wynika, że w 2023 r. odnotowano spadek liczby i powierzchni mieszkań oddanych do użytkowania w stosunku do roku 2022.

GUS opublikował dane, z których wynika, że w 2023 r. odnotowano spadek liczby i powierzchni mieszkań oddanych do użytkowania w stosunku do roku 2022.

Redakcja news Spółdzielnie energetyczne jako sposób walki z ubóstwem energetycznym

Spółdzielnie energetyczne jako sposób walki z ubóstwem energetycznym Spółdzielnie energetyczne jako sposób walki z ubóstwem energetycznym

Około 1,5 mln gospodarstw domowych zmaga się z ubóstwem energetycznym – podaje Instytut Badań Strukturalnych w Polsce.

Około 1,5 mln gospodarstw domowych zmaga się z ubóstwem energetycznym – podaje Instytut Badań Strukturalnych w Polsce.

Redakcja news Szkolenie: Roboty budowlane w obiektach po zmianie prawa

Szkolenie: Roboty budowlane w obiektach po zmianie prawa Szkolenie: Roboty budowlane w obiektach po zmianie prawa

Jak się zmienią normy techniczno-budowlane po 1 kwietnia 2024 roku? Jak będzie wyglądało kierowanie budową oraz rozbiórkami po nowemu? Co warto wiedzieć o przygotowaniu zamierzeń budowlanych po zmianach...

Jak się zmienią normy techniczno-budowlane po 1 kwietnia 2024 roku? Jak będzie wyglądało kierowanie budową oraz rozbiórkami po nowemu? Co warto wiedzieć o przygotowaniu zamierzeń budowlanych po zmianach Prawa budowlanego? Zapraszamy na szkolenie!

Redakcja news Ile czasu trwa wybudowanie budynku mieszkalnego?

Ile czasu trwa wybudowanie budynku mieszkalnego? Ile czasu trwa wybudowanie budynku mieszkalnego?

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane podsumowujące rok 2023 w budownictwie mieszkaniowym.

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane podsumowujące rok 2023 w budownictwie mieszkaniowym.

Redakcja news XIV Forum dla Zarządców Nieruchomości już w czerwcu!

XIV Forum dla Zarządców Nieruchomości już w czerwcu! XIV Forum dla Zarządców Nieruchomości już w czerwcu!

XIV Forum dla Zarządców Nieruchomości odbędzie się 12 czerwca w Warszawie. Tematem przewodnim tegorocznej edycji będzie zarządzanie nieruchomościami w przepisach prawa i w praktyce.

XIV Forum dla Zarządców Nieruchomości odbędzie się 12 czerwca w Warszawie. Tematem przewodnim tegorocznej edycji będzie zarządzanie nieruchomościami w przepisach prawa i w praktyce.

Redakcja Parlament Europejski przyjął Dyrektywę EPBD

Parlament Europejski przyjął Dyrektywę EPBD Parlament Europejski przyjął Dyrektywę EPBD

12 marca europosłowie przyjęli plany zawarte w Dyrektywie EPBD, uzgodnione już z Radą. Dzięki wytycznym zmniejszy się zużycie energii i emisja gazów cieplarnianych w budownictwie.

12 marca europosłowie przyjęli plany zawarte w Dyrektywie EPBD, uzgodnione już z Radą. Dzięki wytycznym zmniejszy się zużycie energii i emisja gazów cieplarnianych w budownictwie.

Redakcja news Przepisy o patodeloperce później?

Przepisy o patodeloperce później? Przepisy o patodeloperce później?

Do Ministerstwa Rozwoju i Technologii (MRiT) spływają wiadomości od samorządów, inwestorów, a także ekspertów z apelami o przesunięcie terminu wejścia w życie nowych przepisów.

Do Ministerstwa Rozwoju i Technologii (MRiT) spływają wiadomości od samorządów, inwestorów, a także ekspertów z apelami o przesunięcie terminu wejścia w życie nowych przepisów.

Redakcja news Konieczność budowy większej liczby miejsc parkingowych oznacza droższe mieszkania?

Konieczność budowy większej liczby miejsc parkingowych oznacza droższe mieszkania? Konieczność budowy większej liczby miejsc parkingowych oznacza droższe mieszkania?

Czy nowelizacja specustawy mieszkaniowej nakazująca budowę 1,5 miejsca parkingowego na jedno mieszkanie wpłynie na cenę mieszkania?

Czy nowelizacja specustawy mieszkaniowej nakazująca budowę 1,5 miejsca parkingowego na jedno mieszkanie wpłynie na cenę mieszkania?

Redakcja news Jest decyzja resortu finansów ws. VAT na podstawowe produkty spożywcze

Jest decyzja resortu finansów ws. VAT na podstawowe produkty spożywcze Jest decyzja resortu finansów ws. VAT na podstawowe produkty spożywcze

Ministerstwo Finansów podjęło decyzję o nieprzedłużaniu zerowej stawki VAT na podstawowe produkty spożywcze.

Ministerstwo Finansów podjęło decyzję o nieprzedłużaniu zerowej stawki VAT na podstawowe produkty spożywcze.

Wybrane dla Ciebie

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz » Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe mogą ubiegać się o kredytna OZE. Sprawdź szczegóły »

Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe mogą ubiegać się o kredytna OZE. Sprawdź szczegóły » Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe mogą ubiegać się o kredytna OZE. Sprawdź szczegóły »

Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu »

Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu » Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu »

Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego

Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego

Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru?

Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru? Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru?

Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania »

Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania » Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie » Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź »

Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź » Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% »

Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% » Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% »

Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla?

Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla? Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla?

Jaki ciepłomierz wybrać?

Jaki ciepłomierz wybrać? Jaki ciepłomierz wybrać?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku » Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? » Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji » System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą » Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia? Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji? Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu » Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Sposób na ciche osiedle »

Sposób na ciche osiedle » Sposób na ciche osiedle »

Siłownie plenerowe dla osiedli »

Siłownie plenerowe dla osiedli » Siłownie plenerowe dla osiedli »

https://sh001.administrator24.info/bodys-b5570n

https://sh001.administrator24.info/bodys-b5570n

Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku »

Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku » Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku »

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Prosty sposób na zadaszenie balkonu »

Prosty sposób na zadaszenie balkonu » Prosty sposób na zadaszenie balkonu »

Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli »

Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli » Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.