administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Wynajem mieszkania obcokrajowcom – bezpiecznie i bez stresu

Anna Ruszczak | 2022-03-17
W związku z wojną w Ukrainie liczba uchodźców z tego kraju rośnie lawinowo, do Polski przybyło już ponad 2 mln ludzi, fot. Pixabay

W związku z wojną w Ukrainie liczba uchodźców z tego kraju rośnie lawinowo, do Polski przybyło już ponad 2 mln ludzi, fot. Pixabay

W ostatnich tygodniach lawinowo rośnie liczba obcokrajowców zainteresowanych wynajęciem mieszkania. O czym musi pamiętać właściciel mieszkania przy wynajmie mieszkania osobom z zagranicy? Jakie dokumenty są konieczne do podpisania umowy najmu z cudzoziemcem?

Zobacz także

Redakcja news Wróble znikają z osiedli

Wróble znikają z osiedli Wróble znikają z osiedli

Ocieplenie budynków, beton zamiast trawnika, zanik owadów – to jedne z przyczyn malejącej populacji wróbli. Ornitolodzy informują, że w Polsce populacja ta zmniejszyła się nawet o 30 proc. w ostatnim dwudziestoleciu.

Ocieplenie budynków, beton zamiast trawnika, zanik owadów – to jedne z przyczyn malejącej populacji wróbli. Ornitolodzy informują, że w Polsce populacja ta zmniejszyła się nawet o 30 proc. w ostatnim dwudziestoleciu.

Redakcja news Ceny mieszkań w końcu wyhamują?

Ceny mieszkań w końcu wyhamują? Ceny mieszkań w końcu wyhamują?

Deweloperzy nabrali rozpędu – w I kw. 2024 na rynku pierwotnym rozpoczęto budowę około 42 tys. lokali. To jest najlepszy wynik od 20 lat. Główny ekonomista Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa (PZPB)...

Deweloperzy nabrali rozpędu – w I kw. 2024 na rynku pierwotnym rozpoczęto budowę około 42 tys. lokali. To jest najlepszy wynik od 20 lat. Główny ekonomista Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa (PZPB) Damian Kaźmierczak jest zdania, że rosnąca podaż mieszkań znacząco ograniczy wzrost ich cen.

Redakcja news Populacja Polski maleje

Populacja Polski maleje Populacja Polski maleje

Zła sytuacja demograficzna to nie jest jakaś wydumana teoria, to jest rzeczywistość. Wprawdzie rządzący starają się stwarzać warunki sprzyjające powiększaniu polskich rodzin, jednak trudno mówić, aby proponowane...

Zła sytuacja demograficzna to nie jest jakaś wydumana teoria, to jest rzeczywistość. Wprawdzie rządzący starają się stwarzać warunki sprzyjające powiększaniu polskich rodzin, jednak trudno mówić, aby proponowane działania przynosiły spektakularne efekty. Z roku na rok ludność Polski się kurczy – więcej osób umiera, niż się rodzi.

Według Urzędu ds. Cudzoziemców w samym tylko roku 2021 prawie 500 tysięcy obcokrajowców posiadało ważne zezwolenia na pobyt w Polsce, w tym ponad 300 tys. stanowili obywatele Ukrainy. W związku z wojną w Ukrainie liczba uchodźców z tego kraju rośnie lawinowo, do Polski przybyło już ponad 2 mln ludzi.  Wielu z nich korzysta obecnie z mieszkań i pokoi udostępnionych przez Polaków, gminy, jednostki rządowe czy organizacje pomocowe. Docelowo część Ukraińców wyraża chęć pozostania w Polsce oraz podjęcia pracy i są lub będą oni zainteresowani wynajmem mieszkania na własną rękę.

Zgodnie z przyjętą przez rząd specustawą o pomocy uchodźcom, obywatele, którzy wzięli pod swój dach uchodźców, przez dwa miesiące otrzymają wsparcie finansowe w wysokości 1200 zł na jednego obcokrajowca. Pakiet rozwiązań przyjętych przez rząd ma ułatwić przybyszom stanięcie na własnych nogach. Mają oni zapewniony legalny pobyt na okres 18 miesięcy z możliwością przedłużenia,  możliwość pracy bez żadnych warunków dodatkowych oraz włączenie do polskiego systemu opieki medycznej i edukacji na zasadach ogólnych. Można więc zakładać, że w krótkiej perspektywie rynek czeka duży wzrost popytu na mieszkania do wynajęcia.

Zameldowanie na pobyt czasowy 

Cudzoziemiec, który zamierza przebywać w Polsce dłużej niż miesiąc (3 miesiące w przypadku obywatela Unii Europejskiej), ale nie chce zostać na stałe, powinien być zameldowany na pobyt czasowy w określonym miejscu. Meldunek to obowiązek prawno-administracyjny dla każdego, kto mieszka w Polsce. Osoba bez meldunku może mieć problem z zarejestrowaniem się jako osoba bezrobotna. Jest on też ważny dla studentów, którzy kwalifikują się do pobierania stypendium socjalnego. Potwierdzenie zameldowania może dawać inne korzyści, jak np. ulgi dla mieszkańców w strefach płatnego parkowania. Zgodnie z art. 59 ustawy o ewidencji ludności, brak meldunku oznacza karę grzywny dla cudzoziemców.  Nie dotyczy ona Polaków ani obywateli Unii Europejskiej, którzy mieszkają w Polsce, a nie są zameldowani.

Może Cię zainteresuje: Odpady wytworzone przez uchodźców z Ukrainy - kto za nie zapłaci?

Meldunek w wynajmowanym mieszkaniu 

Obcokrajowiec wynajmujący mieszkanie w Polsce, nie musi pytać się właściciela mieszkania o zgodę na zameldowanie i może to zrobić samodzielnie. Osoby z obszaru Unii Europejskiej i EFTA oraz członkowie ich rodzin mogą załatwić tę sprawę przez Internet. Pozostali muszą udać się bezpośrednio do urzędu gminy. Cudzoziemiec musi mieć ze sobą dokumenty potwierdzające tożsamość i prawo pobytu w Polsce oraz wypełniony formularz meldunku na pobyt czasowy i dokument potwierdzający prawo do lokalu, np. umowę najmu. Meldunek można przeprowadzić osobiście lub przez pełnomocnika. Koszt zameldowania się pod danym adresem wynosi 17 zł. Najemca na podstawie umowy może zameldować się na taki okres, na jaki została zawarta.

Czy najemca może kogoś zameldować? 

Jeśli osoba, która chce się zameldować, nie ma prawa do lokalu czyli w tym przypadku nie jest stroną umowy najmu, może zameldować się na podstawie oświadczenia osoby posiadającej taki tytuł prawny do lokalu (właściciela lub najemcy wpisanego w umowę), że dana osoba przebywa w tym lokalu. Zameldowanie w praktyce nie daje najemcy żadnych dodatkowych uprawnień, w stosunku np. do osoby niezameldowanej. Nie utrudnia również właścicielowi wypowiedzenia umowy najmu, czy usunięcia lokatora z mieszkania, jeśli ten na przykład nie płaci czynszu.  Z punktu widzenia właścicieli mieszkań, problemem może być jedynie zameldowanie się lokatora na pobyt stały - możliwe na podstawie umowy najmu na czas nieoznaczony. W takiej sytuacji, jeśli właściciel chciałby sprzedać mieszkanie, a lokator zapomni się wymeldować lub nie będzie chciał tego zrobić, może zablokować sprzedaż.

Najem tradycyjny lub okazjonalny 

Dla właściciela mieszkania najbezpieczniejszą formą jest obecnie tzw. umowa najmu okazjonalnego. Dzięki oświadczeniu najemcy, że na wypadek egzekucji, ma się gdzie wyprowadzić oraz oświadczeniu właściciela tamtej nieruchomości, że przyjmie taką osobę pod swój dach, ewentualne pozbycie się nieuczciwego lokatora, jest znacznie szybsze niż w przypadku umowy tradycyjnej.

Jednak zastosowanie takiego rozwiązania w wynajmie mieszkania obcokrajowcom może być trudne. Osoby te, nie znając procedury najmu okazjonalnego, mogą mieć problem ze wskazaniem mieszkania, do którego się wyprowadzą, co więcej, nie będą dysponować tego typu adresem w Polsce. Zniechęcać może też konieczność zdobycia oświadczenia właściciela tamtej nieruchomości o zgodzie na przyjęcie pod swój dach oraz poświadczenia umowy notarialnie. Obowiązek opłacenia notariusza (w zależności od liczby odpisów od 300 do 400 zł) ma wynajmujący, chyba że strony uzgodnią podział kosztów.

Może Cię zainteresuje: Ruszył proces nadawnia numerów PESEL uchodźcom z Ukrainy

Bezpieczeństwo wynajmującego - na co zwrócić uwagę?

Większość wynajmujących stosuje tradycyjną umowę najmu. Warto pamiętać o kilku, wydawałoby oczywistych, kwestiach dla zapewnienia sobie bezpieczeństwa.

Po pierwsze należy zweryfikować tożsamość obcokrajowca i sprawdzić jego dokumenty podróży: paszport lub wizę, zwracając uwagę na ich ważność. Umowa najmu powinna być zawarta na czas taki, jak prawo pobytu cudzoziemca w Polsce. Numery dokumentów należy wpisać do umowy, a kserokopie dodać jako załączniki. Obowiązek wizowy dla danego kraju można sprawdzić na stronach administracji rządowej.

Umowa najmu powinna zawierać wszystkie podstawowe elementy: wskazanie stron i przedmiotu umowy, czas jej trwania, adres, warunki finansowe, prawa i obowiązki stron, warunki wypowiedzenia itp. Jedyną różnicą w stosunku do umowy najmu z Polakiem jest potwierdzenie przez obcokrajowca, że zrozumiał zapisy umowne. Powinien też dostać drugi egzemplarz umowy, przetłumaczony z polskiego na jego język lub język angielski bądź inny, który zna. Istotny jest też zapis, który zaznacza, że transakcja podlega polskiemu prawu.

Kaucja wpłacana wynajmującemu i zwracana najemcy po okresie umowy w przypadku braku roszczeń, w dużym stopniu zabezpiecza interesy właściciela, w przypadku ewentualnych szkód czy strat lub niewywiązywania się z płatności. Z punktu widzenia właściciela, bezpiecznym rozwiązaniem są umowy na czas określony, które nawet jeśli najemca nie zastosuje się do wypowiedzenia i tak w końcu wygasną, dając możliwość uruchomienia procedury zmierzającej do eksmisji.

Dobrą formą zabezpieczenia się najemcy jest ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania. Na rynku szeroko dostępne są polisy dla mieszkań na wynajem. Zawierają one rozwiązania takie, jak home assistance (przydatne przy drobnych naprawach), ubezpieczenie od aktów wandalizmu, jak również pomoc prawną w sporach z lokatorami.

Liczba osób w mieszkaniu

W zapisach umowy warto doprecyzować dozwoloną liczbę osób w mieszkaniu. Podnajmowanie lub użyczanie pomieszczeń bez wiedzy i zgody właściciela jest złamaniem zapisów umownych i podstawą do wypowiedzenia umowy przed terminem. Należy zaznaczyć, kto na podstawie umowy może mieszkać w danym lokalu. Jeśli właściciel wynajmuje mieszkanie osobom dorosłym, dobrze jest wszystkich ująć jako współnajemców - strony umowy. W przypadku braku płatności czynszu, odpowiada za to każdy z najemców. Jeśli przykładowo jest to rodzina z małymi dziećmi, stroną umowy będą rodzice, jednak   dobrze jest wymienić dzieci, jako zamieszkujące lokal. W ten sposób pozostaje wyraźnie zaznaczone, że tylko ci konkretni mieszkańcy mają prawo korzystać z nieruchomości.

Źródło: rynekpierwotny.pl

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Redakcja news Sprzedaż nieruchomości tylko ze świadectwem energetycznym

Sprzedaż nieruchomości tylko ze świadectwem energetycznym Sprzedaż nieruchomości tylko ze świadectwem energetycznym

W kwietniu wejdzie w życie nowelizacja ustawy Prawo budowlane. Zgodnie z nią zarówno deweloperzy, jak i ​ właściciele indywidualni, nie będą mogli sprzedać nieruchomości bez świadectwa energetycznego budynku....

W kwietniu wejdzie w życie nowelizacja ustawy Prawo budowlane. Zgodnie z nią zarówno deweloperzy, jak i ​ właściciele indywidualni, nie będą mogli sprzedać nieruchomości bez świadectwa energetycznego budynku. Energooszczędność i typ ogrzewania będą więc kluczowymi czynnikami kształtującymi rynek mieszkaniowy.

Redakcja AiMN news Projekt ustawy wiatrakowej bez norm hałasu

Projekt ustawy wiatrakowej bez norm hałasu Projekt ustawy wiatrakowej bez norm hałasu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiada, że trwają prace nad ustawą wiatrakową. Gotowy projekt ustawy powinien pojawić się do czerwca br.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiada, że trwają prace nad ustawą wiatrakową. Gotowy projekt ustawy powinien pojawić się do czerwca br.

Redakcja AiMN news Co z cenami prądu w drugiej połowie roku?

Co z cenami prądu w drugiej połowie roku? Co z cenami prądu w drugiej połowie roku?

Wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka zapowiada, że w marcu poznamy decyzję dot. zamrażania cen energii na drugie półrocze 2024.

Wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka zapowiada, że w marcu poznamy decyzję dot. zamrażania cen energii na drugie półrocze 2024.

Redakcja news Antysmogowe zadania dla nowego rządu

Antysmogowe zadania dla nowego rządu Antysmogowe zadania dla nowego rządu

Polski Alarm Smogowy zaprezentował siedem antysmogowych zadań dla rządu Donalda Tuska. Ich realizacja przełoży się na znaczącą poprawę jakości powietrza w Polsce i zwiększy populację mieszkańców kraju...

Polski Alarm Smogowy zaprezentował siedem antysmogowych zadań dla rządu Donalda Tuska. Ich realizacja przełoży się na znaczącą poprawę jakości powietrza w Polsce i zwiększy populację mieszkańców kraju oddychających czystym powietrzem.

Redakcja AiMN news Jak mieszkają cudzoziemcy pracujący w Polsce?

Jak mieszkają cudzoziemcy pracujący w Polsce? Jak mieszkają cudzoziemcy pracujący w Polsce?

Ponad połowa obcokrajowców zatrudnionych w Polsce (54%) zamieszkuje pokój 2- lub 3-osobowy, a jedynie 4% zamieszkuje pokoje 6-osobowe.

Ponad połowa obcokrajowców zatrudnionych w Polsce (54%) zamieszkuje pokój 2- lub 3-osobowy, a jedynie 4% zamieszkuje pokoje 6-osobowe.

Redakcja news Nowych, gotowych mieszkań mniej, pozwoleń na budowę więcej

Nowych, gotowych mieszkań mniej, pozwoleń na budowę więcej Nowych, gotowych mieszkań mniej, pozwoleń na budowę więcej

W styczniu 2024 roku oddano do użytkowania mniej mieszkań niż przed rokiem.

W styczniu 2024 roku oddano do użytkowania mniej mieszkań niż przed rokiem.

Redakcja news W domowych awariach może pomóc ubezpieczyciel

W domowych awariach może pomóc ubezpieczyciel W domowych awariach może pomóc ubezpieczyciel

Znalezienie dobrego fachowca wcale nie jest łatwe; sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy mamy do czynienia z awarią i trzeba działać szybko.

Znalezienie dobrego fachowca wcale nie jest łatwe; sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy mamy do czynienia z awarią i trzeba działać szybko.

Magdalena Markiewicz Rynek najmu w 2024 roku – czego można się spodziewać?

Rynek najmu w 2024 roku – czego można się spodziewać? Rynek najmu w 2024 roku  – czego można się spodziewać?

Od niecałych dwóch lat na rynku najmu odnotowujemy szybkie podwyżki czynszów, które były widoczne już po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę. W 2023 r. sytuacja na rynku najmu już się ustabilizowała, a jesienią...

Od niecałych dwóch lat na rynku najmu odnotowujemy szybkie podwyżki czynszów, które były widoczne już po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę. W 2023 r. sytuacja na rynku najmu już się ustabilizowała, a jesienią i zimą obserwowaliśmy tendencje spadkowe. A czego można spodziewać się na tym rynku w najbliższych miesiącach?

Redakcja news Minimum 25 mkw. także dla lokali użytkowych

Minimum 25 mkw. także dla lokali użytkowych Minimum 25 mkw. także dla lokali użytkowych

Prawo wprawdzie określa limit powierzchniowy dla lokali mieszkalnych, to jednak na rynku nie brakuje mieszkań o powierzchni poniżej 25 mkw.

Prawo wprawdzie określa limit powierzchniowy dla lokali mieszkalnych, to jednak na rynku nie brakuje mieszkań o powierzchni poniżej 25 mkw.

Redakcja AiMN news VIII Krajowy Zjazd Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP – władze Związku wybrane

VIII Krajowy Zjazd Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP – władze Związku wybrane VIII Krajowy Zjazd Związku Rewizyjnego Spółdzielni  Mieszkaniowych RP – władze Związku wybrane

Podczas VIII Krajowego Zjazdu Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP, który odbył się w dniach 8-9 lutego zostały wybrane nowe władze.

Podczas VIII Krajowego Zjazdu Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP, który odbył się w dniach 8-9 lutego zostały wybrane nowe władze.

Redakcja AiMN Delegaci zdecydowali, w jaką stronę pójdzie spółdzielczość

Delegaci zdecydowali, w jaką stronę pójdzie spółdzielczość Delegaci zdecydowali, w jaką stronę pójdzie spółdzielczość

Pod koniec stycznia 2024 roku obradował VII Kongres Spółdzielczości, który jest najwyższym organem samorządu spółdzielczego w Polsce. Biorą w nim udział delegaci wszystkich sektorów spółdzielczości, w...

Pod koniec stycznia 2024 roku obradował VII Kongres Spółdzielczości, który jest najwyższym organem samorządu spółdzielczego w Polsce. Biorą w nim udział delegaci wszystkich sektorów spółdzielczości, w tym m.in. mieszkaniowego, bankowego, rolnego.

Redakcja news Bezpieczny kredyt 2 proc. przyznano nie tylko Polakom

Bezpieczny kredyt 2 proc. przyznano nie tylko Polakom Bezpieczny kredyt 2 proc. przyznano nie tylko Polakom

Program „Bezpieczny kredyt 2 proc.” cieszył się sporym zainteresowaniem nie tylko wśród Polaków, beneficjentami programu zostali również obcokrajowcy.

Program „Bezpieczny kredyt 2 proc.” cieszył się sporym zainteresowaniem nie tylko wśród Polaków, beneficjentami programu zostali również obcokrajowcy.

Redakcja news Początek 2024 w budownictwie mieszkaniowym – optymizm, ale umiarkowany

Początek 2024 w budownictwie mieszkaniowym – optymizm, ale umiarkowany Początek 2024 w budownictwie mieszkaniowym – optymizm, ale umiarkowany

Dane GUS-u nt. sytuacji mieszkaniowej w styczniu 2024 napawają umiarkowanym optymizmem – komentują eksperci z Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD).

Dane GUS-u nt. sytuacji mieszkaniowej w styczniu 2024 napawają umiarkowanym optymizmem – komentują eksperci z Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD).

Redakcja news Ile trwa wydawanie pozwoleń na budowę mieszkań?

Ile trwa wydawanie pozwoleń na budowę mieszkań? Ile trwa wydawanie pozwoleń na budowę mieszkań?

Jak długo deweloperzy czekają na pozwolenia na budowę mieszkań? Czy czas oczekiwania różni się w poszczególnych miastach czy dzielnicach?

Jak długo deweloperzy czekają na pozwolenia na budowę mieszkań? Czy czas oczekiwania różni się w poszczególnych miastach czy dzielnicach?

Redakcja news Podatek od najmu w 2024 roku

Podatek od najmu w 2024 roku Podatek od najmu w 2024 roku

Czy w 2024 podatek od najmu będzie naliczany podobnie jak w minionym roku czy może mamy do czynienia z kolejnymi zmianami?

Czy w 2024 podatek od najmu będzie naliczany podobnie jak w minionym roku czy może mamy do czynienia z kolejnymi zmianami?

Redakcja news W 2023 banki udzieliły o blisko 30 proc. kredytów mieszkaniowych więcej niż w 2022

W 2023 banki udzieliły o blisko 30 proc. kredytów mieszkaniowych więcej niż w 2022 W 2023 banki udzieliły o blisko 30 proc. kredytów mieszkaniowych więcej niż w 2022

Ponad 162 tys. kredytów mieszkaniowych zostało udzielonych w 2023 roku. Wynik ten jest wyższy o ponad 28,5 proc. w stosunku do roku 2022.

Ponad 162 tys. kredytów mieszkaniowych zostało udzielonych w 2023 roku. Wynik ten jest wyższy o ponad 28,5 proc. w stosunku do roku 2022.

Redakcja news Nowe technologie na placach budowy

Nowe technologie na placach budowy Nowe technologie na placach budowy

Nowoczesne technologie mogą znacząco przyczynić się do wdrożenia nowych standardów zrównoważonego rozwoju w sektorze budowlanym. Jak wynika z dodatku technologicznego do raportu Colliers „ESG na placu...

Nowoczesne technologie mogą znacząco przyczynić się do wdrożenia nowych standardów zrównoważonego rozwoju w sektorze budowlanym. Jak wynika z dodatku technologicznego do raportu Colliers „ESG na placu budowy”, mimo dostępności innowacyjnych narzędzi droga do pełnej adaptacji i wykorzystania ich potencjału przez branżę budowlaną jest jeszcze długa.

Redakcja news Jak nie tracić wody, czyli retencja w miastach

Jak nie tracić wody, czyli retencja w miastach Jak nie tracić wody, czyli retencja w miastach

Dominujący beton i niewystarczająca ilość zieleni doprowadzają do wzrostu temperatur w przestrzeni miejskiej i znacznej utraty wody. Jednocześnie wywołują pilną potrzebę opracowania skutecznych strategii...

Dominujący beton i niewystarczająca ilość zieleni doprowadzają do wzrostu temperatur w przestrzeni miejskiej i znacznej utraty wody. Jednocześnie wywołują pilną potrzebę opracowania skutecznych strategii zarządzania tym cennym zasobem naturalnym.

Redakcja news Ogólnopolskie Badanie Liczby Osób Bezdomnych 2024

Ogólnopolskie Badanie Liczby Osób Bezdomnych 2024 Ogólnopolskie Badanie Liczby Osób Bezdomnych 2024

W nocy z 28 na 29 lutego 2024 r. odbyło się Ogólnopolskie Badanie Liczby Osób Bezdomnych

W nocy z 28 na 29 lutego 2024 r. odbyło się Ogólnopolskie Badanie Liczby Osób Bezdomnych

Redakcja news ISP: Segregacja odpadów to nadal problem, najgorzej jest w blokach

ISP: Segregacja odpadów to nadal problem, najgorzej jest w blokach ISP: Segregacja odpadów to nadal problem, najgorzej jest w blokach

Przeciętnie w Polsce poprawnie segreguje się 44 proc. odpadów, ale mieszkańcy niektórych gmin wiejskich udowadniają, że można segregować ponad 70 proc.

Przeciętnie w Polsce poprawnie segreguje się 44 proc. odpadów, ale mieszkańcy niektórych gmin wiejskich udowadniają, że można segregować ponad 70 proc.

Redakcja news Rolników nie będzie obowiązywała cisza nocna?

Rolników nie będzie obowiązywała cisza nocna? Rolników nie będzie obowiązywała cisza nocna?

Rolników nie będzie można karać mandatami za zakłócanie ciszy nocnej w związku z prowadzonymi pracami gospodarczymi, gdyż nie jest to wybryk, a konieczność.

Rolników nie będzie można karać mandatami za zakłócanie ciszy nocnej w związku z prowadzonymi pracami gospodarczymi, gdyż nie jest to wybryk, a konieczność.

Redakcja news Zieleń i woda mogą schłodzić miasto nawet o 10 st. Celsjusza

Zieleń i woda mogą schłodzić miasto nawet o 10 st. Celsjusza Zieleń i woda mogą schłodzić miasto nawet o 10 st. Celsjusza

Ogrody botaniczne zmniejszają temperaturę średnio o 5 st. C, mokradła – o 4,7 st. C, drzewa rosnące przy ulicy – o 3,8 st. C, parki – o 3,2 st. C.

Ogrody botaniczne zmniejszają temperaturę średnio o 5 st. C, mokradła – o 4,7 st. C, drzewa rosnące przy ulicy – o 3,8 st. C, parki – o 3,2 st. C.

Redakcja news Czy to koniec patodeweloperki? Co zmieni się od 1 sierpnia 2024?

Czy to koniec patodeweloperki? Co zmieni się od 1 sierpnia 2024? Czy to koniec patodeweloperki? Co zmieni się od 1 sierpnia 2024?

Od 1 sierpnia wejdą w życie dwie nowelizacje rozporządzeń z zakresu przepisów budowlanych, które mają na celu m.in. walkę z patodeweloperką.

Od 1 sierpnia wejdą w życie dwie nowelizacje rozporządzeń z zakresu przepisów budowlanych, które mają na celu m.in. walkę z patodeweloperką.

Redakcja news Waloryzacja czynszów w 2024 dotkliwa dla najemców

Waloryzacja czynszów w 2024 dotkliwa dla najemców Waloryzacja czynszów w 2024 dotkliwa dla najemców

Umowy najmu zawierane na dłużej niż 12 miesięcy nierzadko zawierają tzw. klauzulę waloryzacyjną.

Umowy najmu zawierane na dłużej niż 12 miesięcy nierzadko zawierają tzw. klauzulę waloryzacyjną.

Wybrane dla Ciebie

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz » Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Eko-Okna: nowe zakłady i miejsca pracy »

Eko-Okna: nowe zakłady i miejsca pracy » Eko-Okna: nowe zakłady i miejsca pracy »

Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu »

Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu » Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu »

Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego

Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego

Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru?

Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru? Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru?

Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania »

Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania » Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie » Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź »

Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź » Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% »

Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% » Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% »

Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla?

Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla? Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla?

Jaki ciepłomierz wybrać?

Jaki ciepłomierz wybrać? Jaki ciepłomierz wybrać?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku » Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? » Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji » System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą » Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia? Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji? Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu » Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Sposób na ciche osiedle »

Sposób na ciche osiedle » Sposób na ciche osiedle »

Siłownie plenerowe dla osiedli »

Siłownie plenerowe dla osiedli » Siłownie plenerowe dla osiedli »

https://sh001.administrator24.info/bodys-b5570n

https://sh001.administrator24.info/bodys-b5570n

Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku »

Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku » Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku »

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Prosty sposób na zadaszenie balkonu »

Prosty sposób na zadaszenie balkonu » Prosty sposób na zadaszenie balkonu »

Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli »

Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli » Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.