administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Jak utrzymać czystą elewację?

Anna Ruszczak | 2024-04-04
Jeżeli elewacja po czyszczeniu wymaga zmiany kolorystyki, można ją pomalować farbą silikonową egalizacyjną. Fot. Pixabay

Jeżeli elewacja po czyszczeniu wymaga zmiany kolorystyki, można ją pomalować farbą silikonową egalizacyjną. Fot. Pixabay

Czysta elewacja to wizytówka budynku i jej gospodarza oraz komfort mieszkańców. W jej utrzymaniu pomagają najnowsze technologie. Z czym mierzą się zarządcy nieruchomości i jak mogą im pomóc dostępne na rynku rozwiązania?

Zobacz także

Redakcja news Budownictwo czynszowe – czyli jak miasta wojewódzkie dbają o mniej zamożnych mieszkańców?

Budownictwo czynszowe – czyli jak miasta wojewódzkie dbają o mniej zamożnych mieszkańców? Budownictwo czynszowe – czyli jak miasta wojewódzkie dbają o mniej zamożnych mieszkańców?

Zapewnienie dachu nad głową rodzinom o niskich dochodach jest ustawowym obowiązkiem gminy.

Zapewnienie dachu nad głową rodzinom o niskich dochodach jest ustawowym obowiązkiem gminy.

Schindler Polska Sp. z o.o. Modernizacja dźwigów w spółdzielni mieszkaniowej przy współpracy z Schindler Polska

Modernizacja dźwigów w spółdzielni mieszkaniowej przy współpracy z Schindler Polska Modernizacja dźwigów w spółdzielni mieszkaniowej przy współpracy z Schindler Polska

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Ewą Hardek, Zastępcą Prezesa Zarządu Fordońskiej Spółdzielni Mieszkaniowej ds. Remontów i Inwestycji.

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Ewą Hardek, Zastępcą Prezesa Zarządu Fordońskiej Spółdzielni Mieszkaniowej ds. Remontów i Inwestycji.

Veolia Energy Contracting Poland Sp. z o.o. Nowa usługa OptiGO! od Veolii – gwarancja zachowania komfortu cieplnego przy obniżeniu kosztów eksploatacji

Nowa usługa OptiGO! od Veolii – gwarancja zachowania komfortu cieplnego przy obniżeniu kosztów eksploatacji Nowa usługa OptiGO! od Veolii – gwarancja zachowania komfortu cieplnego przy obniżeniu kosztów eksploatacji

Veolia uruchomiła system OptiGO! – kompleksowe rozwiązanie wspierające efektywne zarządzanie energią cieplną w budynkach, które pozwala oszczędzać energię, obniżać koszty i zmniejszać emisję gazów cieplarnianych.

Veolia uruchomiła system OptiGO! – kompleksowe rozwiązanie wspierające efektywne zarządzanie energią cieplną w budynkach, które pozwala oszczędzać energię, obniżać koszty i zmniejszać emisję gazów cieplarnianych.

Ładny kolor to nie wszystko. Czysta i estetyczna elewacja budynku to komfort mieszkańców, pracowników biur, użytkowników lokali usługowych, gości i klientów, a także wizytówka zarządcy nieruchomości. Niestety, nie da się uniknąć osadzania kurzu na elewacji. Częściowo jest on zmywany przez deszcz, ale reszta cząsteczek brudu wnika w warstwę przypowierzchniową w przypadku standardowego tynku. To powoduje powstanie trwałego i widocznego zabrudzenia. Częstotliwość mycia elewacji zależy w dużej mierze od położenia budynku i rodzaju materiału wykończeniowego zewnętrznych ścian.

Budynki znajdujące się przy ruchliwej lub nieutwardzonej drodze, położone w pobliżu parków, lasów lub zbiorników wodnych, są bardziej narażone na zabrudzenia. Nie bez znaczenia jest rodzaj materiału, z jakiego wykonana jest elewacja. Elewacje są najczęściej wykonane z tak zwanych tynków porowatych, czyli strukturalnych, z których brud trudniej usunąć bez użycia odpowiedniego środka czyszczącego. Do czyszczenia elewacji najlepiej wybrać środek, który nie tylko usuwa zwykłe zabrudzenia, ale także ma właściwości biobójcze – niszczy grzyby i glony na tynkach, a jednocześnie zapobiega ich ponownemu narastaniu. 

Czyszczenie elewacji powinno być wykonywane wiosną lub latem. Temperatury w tym okresie najbardziej sprzyjają i pozwalają na dokładne wyschnięcie ścian w krótkim czasie. Mycie powierzchni zalecane jest średnio raz do roku, w niektórych przypadkach konieczne może być jeszcze częstsze czyszczenie. Istotna jest struktura samych ścian: im gładsza powierzchnia, tym bardziej podatna na zabrudzenia.

Glony i grzyby

Elewacje budynków często porastają glonami i rozwijają się na nich mikroorganizmy. Pojawienie się nalotu na ścianach budynku jest trudne do przewidzenia. Za jego powstawanie są odpowiedzialne grzyby i glony, które razem tworzą porosty. Plecha i zarodniki unoszą się w powietrzu i osiadają na ścianach budynków. Są na nie narażone szczególnie budynki znajdujące się tuż obok skupisk zieleni, lasów, terenów podmokłych i zbiorników wodnych. Zwłaszcza, gdy ściany są osłonięte drzewami lub cieniem budynku sąsiedzkiego, wilgoć może się długo utrzymywać. Jeśli ściana pozostaje długo mokra, glony będą miały doskonałe warunki do rozwoju. Tlen i węglowodany, powstające w procesie fotosyntezy z udziałem glonów, są zaś idealną pożywką dla grzybów, a te z kolei dają glonom wodę i minerały, niezbędne do życia.

Glony i grzyby na zewnątrz nie są niebezpieczne dla mieszkańców. Niestety ich rozwój powoduje, że ściany wyglądają mało estetycznie i ulegają szybszej degradacji. 

  • Jak można z nimi walczyć?
  • Usunąć glony i grzyby mechanicznie, np. wypłukać przy pomocy wody pod ciśnieniem lub oczyść ściany szczotkowaniem.
  • Użyć środków biobójczych do zniszczenia zarodników grzybów, aby porastanie nie wróciło.
  • Naprawić uszkodzenia, a przy okazji zrobić solidną renowację elewacji.
  • Zabezpieczyć ściany produktami z nowoczesnymi technologiami.

Wykwity na klinkierze

W przypadku elewacji klinkierowych można się spotkać ze zjawiskiem wykwitów. Powstają one w wyniku rozpuszczania się soli zawartych w klinkierze lub zaprawie. Pod wpływem wilgoci, sole te są wymywane na powierzchnię muru, gdzie wysychają, a na murze pozostaje biały nalot. To całkiem normalne zjawisko, nie szkodzi ono jakości i trwałości muru, ale psuje estetyczny wygląd klinkierowej elewacji.

Aby temu zapobiec, należy chronić klinkier przed wilgocią na każdym etapie prac. Podczas składowania materiału, powinien on być osłonięty folią budowlaną oraz umiejscowiony tak, aby woda nie miała do niego dostępu również od strony gruntu. Przy pracach murarskich należy pamiętać, aby wykonywać je tylko w ciepłe i suche dni, a wykończone fragmenty osłaniać na wypadek deszczu. W przypadku ściany trójwarstwowej, należy zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza i możliwość przewietrzania ściany wewnątrz. Ważna jest wysoka jakość wykonania wszystkich spoin i obróbek blacharskich. Zaprawa powinna być przeznaczona specjalnie do klinkieru i nie zawierać wapna.

W sytuacji, gdy na klinkierze pojawią się wykwity, najpierw należy zidentyfikować przyczynę, a następnie usuwać skutki. Dla trwałego usunięcia wykwitów, potrzebne będzie zlokalizowanie miejsc, gdzie wilgoć dostaje się do wnętrza muru. Tutaj mogą to być w pierwszej kolejności wykruszone lub popękane elementy – należy je doszczelnić i wtedy przystąpić do czyszczenia elewacji.

Czyszczenie powinno się rozpocząć od przetarcia elewacji suchą szczotką, aby odpylić jak najwięcej soli (nie zaczynać na mokro). Później dopiero można zmyć ciepłą wodą (przykładowo myjką ciśnieniową) to, czego nie udało się usunąć na sucho. Jeśli dalej widać miejsca niedoczyszczone w pełni, można zastosować specjalne środki do usuwania wykwitów.

Po oczyszczeniu elewacji dobrze jest pokryć ją specjalnym olejem do klinkieru, który zabezpiecza przed dostawaniem się wilgoci do konstrukcji, a gdy wewnątrz nadal jest woda, pozwala jej swobodnie wydostać się na zewnątrz. Olej może lekko przyciemnić kolor cegły, dlatego wcześniej należy wykonać test na małej powierzchni w niewidocznym miejscu.

Efekt „biedronki”

Podczas remontu elewacji budynku zdarzają się sytuacje, w których na ścianach pojawiają się kropki o średnicy nawet kilku centymetrów. Plamy te kontrastują z barwą wierzchniej warstwy wykończeniowej. Mogą one występować pojedynczo lub tworzyć regularną siatkę, upodabniając budynek do biedronki.

Źródłem tych plam na elewacjach nie są złej jakości materiały budowlane, ale zwykle błędy popełnione na etapie prac wykończeniowych ocieplenia. Gołym okiem można dostrzec zależność między układem kropek a rozmieszczeniem kołków, którymi mocowane są płyty termoizolacyjne. Zjawisko to pojawia się gdy łączniki mechaniczne zostały osadzone na zbyt dużej głębokości, a powstały ubytek uzupełniono za pomocą kleju. Punkty te cechują się gorszą izolacyjnością ciepła i innym stopniem gromadzenia wilgoci, co powoduje inne tempo wysychania poszczególnych części elewacji.

Efekt biedronki na elewacji, która została świeżo wykonana, jest przejściowy. Przebarwienia powstają podczas wilgotnej, chłodnej pogody i znikają po całkowitym wyschnięciu elewacji. Należy jednak pamiętać, że po jakimś czasie efekt biedronki na elewacji może pozostać na stałe. To może być spowodowane brudem, kurzem, grzybami i glonami, osadzającymi się w miejscach stale narażonych na wysoką wilgotność. 

Trzeba także pamiętać, że każdy wbity podczas ocieplania kołek w ścianie oznacza pojawienie się mostka termicznego. Tzw. dyble cechują się gorszą izolacyjnością cieplną niż styropian, przez co nawet prawidłowo osadzony kołek, który został tylko zlicowany z płaszczyzną ocieplenia, może z biegiem czasu spowodować efekt biedronki na elewacji.

Efekt biedronki na elewacji nie przyczynia się co prawda do obniżenia funkcjonalności technicznej ocieplenia, ma jednak negatywny wpływ na jego estetykę. Sposobem na zapobieganie efektowi biedronki jest zastosowanie łączników mechanicznych wysokiej klasy, które nie pozwalają osadzać go zbyt głęboko w termoizolacji i w ten sposób ograniczają groźbę powstawania mostków termicznych. Jeśli już efekt biedronki zostanie zauważony, powinien zostać usunięty. Nie załatwi go regularne czyszczenie lub mycie warstwy wierzchniej. Rozwiązaniem jest tu nałożenie nowej warstwy izolacji termicznej lub zerwanie dotychczasowego ocieplenia i wykonanie go na nowo.

Jak zmyć graffiti? 

Co może zrobić zarządca w przypadku aktów wandalizmu? Jednym z nich jest szpecące budynek graffiti. Nieestetyczne obrazy wykonane przy użyciu spray’u można zlikwidować na kilka sposobów. Najprostsze wydaje się zamalowanie graffiti farbą. Tutaj utrudnieniem może być kolor elewacji. Jeśli ciemne graffiti zostało namalowane na białej elewacji, istnieje ryzyko, że będą prześwity i pojedyncza warstwa farby nie wystarczy, by graffiti całkowicie zniknęło.

Graffiti można także usunąć poprzez tarcie, używając standardowych myjek wysokociśnieniowych, ale metoda ta okaże się skuteczna tylko wtedy, gdy powierzchnia została wcześniej pokryta specjalną farbą. Ścieranie może odbyć się nie tylko za pomocą wody, ale również szkła. Usuwanie graffiti poprzez tarcie sprawdzi się szczególnie na powierzchniach, które są odporne pod względem chemicznym.

Popularną metodą jest laser, który delikatnie usuwa graffiti i jest przyjazny dla środowiska. Laser powoduje, że wiązki światła uderzają w rozmazaną farbę i powodują rozpadanie się jej na drobne cząsteczki. Powierzchnia, bez względu na jej rodzaj, nie ulega uszkodzeniu podczas usuwania graffiti. W związku z tym, że laser jest „łagodny” dla powierzchni, stosuje się go najczęściej przy usuwaniu graffiti na zabytkowych budynkach czy pomnikach.

Można też sięgnąć po specjalistyczne środki chemiczne albo oczyścić ścianę silnym strumieniem wody pod ciśnieniem. Należy przy tym pamiętać, że wybór zależy od typu zamalowanego podłoża. Warto zrobić to jak najszybciej, gdyż im dłużej graffiti istnieje, tym trudniej będzie je usunąć. Przy samodzielnych próbach usuwania graffiti, dobrze jest wcześniej wypróbować stosowany środek na małej, niewidocznej powierzchni.

Do pozbycia się graffiti z elewacji najlepiej zatrudnić specjalistów. To proces czasochłonny i ryzykowny, gdyż jeśli będzie przeprowadzony w nieodpowiedni sposób, może skutkować uszkodzeniem powierzchni. Fachowcy mają wiedzę, doświadczenie i odpowiedni sprzęt. Po oczyszczeniu można zabezpieczyć elewację specjalną powłoką antygraffiti, która ochroni strukturę ściany przed wnikaniem zanieczyszczeń w głąb.

Nowe technologie

Po umyciu ścian tynk dobrze jest zaimpregnować, aby zabrudzenia nie osadzały się na nim zbyt szybko. Na rynku dostępne są specjalistyczne preparaty zawierające teflon, silikonowe lub silikatowe. Nowoczesne tynki, zwłaszcza organiczne tynki cienkowarstwowe, charakteryzują się nie tylko bardzo wysoką trwałością. Stare tynki mineralne, niestety po pewnym czasie zaczynają pękać lub odspajać się od muru. Na elewacjach pojawiają się również zacieki z rdzy lub inne plamy, farba zaczyna się łuszczyć i może rozwijać się pleśń. Przed rozpoczęciem renowacji należy zdiagnozować elewację: w jakim stanie jest farba, czy widać zabrudzenia, gdzie są rysy i pęknięcia na tynku.

Jeżeli elewacja po czyszczeniu wymaga renowacji lub zmiany kolorystyki, można ją pomalować specjalną farbą silikonową egalizacyjną. Farba taka posiada bardzo dobre właściwości kryjące i wypełnia mikropęknięcia powstałe na elewacji. Jest wodoodporna i paroprzepuszczalna, więc można ją zastosować do pomalowania ocieplenia wykonanego ze styropianu oraz z wełny mineralnej. Farba ma właściwości samoczyszczące i dodatkowo wzbogacona jest środkami, które zapobiegają tworzeniu się mikroorganizmów. Farbę można nanosić na powierzchnię tynku ręcznie lub maszynowo.

Ile kosztuje mycie elewacji? 

Koszty profesjonalnego czyszczenia elewacji nie są możliwe do szczegółowego określenia. Zależą one od rodzaju materiału, całkowitej powierzchni przeznaczonej do czyszczenia oraz metod i środków wykorzystanych w tym celu. Ceny średnio wahają się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za metr kwadratowy powierzchni zleconej do umycia. W budynkach wielorodzinnych trudno jest przeprowadzić dokładną konserwację ścian samodzielnie, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług profesjonalnych firm. Przeszkoleni fachowcy, dysponujący wiedzą, doświadczeniem i odpowiednim sprzętem – także do pracy na wysokościach – przeprowadzą te prace bezpiecznie i efektywnie. Jak wybrać konkretną firmę? W pierwszej kolejności dobrze jest potwierdzić jej kompetencje. Można zweryfikować dotychczasową działalność danego wykonawcy i zrealizowane przez niego zlecenia. Warto też sprawdzić, czy posiada on odpowiednie uprawnienia i certyfikaty. Jakość usług potwierdzają także pozytywne opinie i rekomendacje klientów w Internecie.  

Artykuł ukazał się w czasopiśmie „Administrator i Menedżer Nieruchomości" nr 12/2023

 

Komentarze

Powiązane

dr inż. Jacek Ślusarczyk Nowoczesne rozwiązania balkonów w realizowanych inwestycjach

Nowoczesne rozwiązania balkonów w realizowanych inwestycjach Nowoczesne rozwiązania balkonów w realizowanych inwestycjach

Balkon zapewnia mieszkańcom budynku przestrzeń użytkową umożliwiającą kontakt z otoczeniem. Stanowi też istotny element architektoniczny urozmaicający bryłę budynku. Dlatego przy planowanych inwestycjach...

Balkon zapewnia mieszkańcom budynku przestrzeń użytkową umożliwiającą kontakt z otoczeniem. Stanowi też istotny element architektoniczny urozmaicający bryłę budynku. Dlatego przy planowanych inwestycjach poświęca się uwagę jego wielkości, kształtowi, formie czy standardowi wykończenia. Nie mniejszego znaczenia nabiera również trwałość, czyli zapewnienie bezobsługowej eksploatacji w odpowiednio długim czasie.

Anna Ruszczak news Ceny gazu nie wzrosną

Ceny gazu nie wzrosną Ceny gazu nie wzrosną

Władze PGNiG zapewniają, że cena gazu nie wzrośnie i pozostanie na poziomie z początku roku 2022.

Władze PGNiG zapewniają, że cena gazu nie wzrośnie i pozostanie na poziomie z początku roku 2022.

Redakcja Administratora Jakie wybrać produkty do renowacji i hydroizolacji balkonów oraz tarasów w bloku?

Jakie wybrać produkty do renowacji i hydroizolacji balkonów oraz tarasów w bloku? Jakie wybrać produkty do renowacji i hydroizolacji balkonów oraz tarasów w bloku?

Balkony oraz tarasy dla wielu z nas stanowią w ciepłe dni świetne miejsce wypoczynku czy spotkań towarzyskich. Należy jednak pamiętać, że ta architektoniczna część budynku jest narażona na negatywne działanie...

Balkony oraz tarasy dla wielu z nas stanowią w ciepłe dni świetne miejsce wypoczynku czy spotkań towarzyskich. Należy jednak pamiętać, że ta architektoniczna część budynku jest narażona na negatywne działanie warunków zewnętrznych. Stąd odpowiednia ochrona ich powierzchni przed wilgocią czy zmianami temperatur jest szczególnie istotna. Tylko wtedy będziemy mogli bezproblemowo użytkować balkony czy tarasy i cieszyć się ich udogodnieniami przez długie lata.

Anna Ruszczak news Docieplenie budynku – korzyści finansowe i ekologiczne

Docieplenie budynku – korzyści finansowe i ekologiczne Docieplenie budynku – korzyści finansowe i ekologiczne

Termomodernizacja budynków, czyli docieplenie ścian i dachu, a także wymiana okien i źródła ogrzewania mogą ograniczyć zapotrzebowanie na ciepło w budynku nawet o 50 proc.

Termomodernizacja budynków, czyli docieplenie ścian i dachu, a także wymiana okien i źródła ogrzewania mogą ograniczyć zapotrzebowanie na ciepło w budynku nawet o 50 proc.

Polskie Pojemniki Przegląd produktów do składowania śmieci i przechowywania kubłów dwu- i czterokołowych

Przegląd produktów do składowania śmieci i przechowywania kubłów dwu- i czterokołowych Przegląd produktów do składowania śmieci i przechowywania kubłów dwu- i czterokołowych

Polskie Pojemniki oferują rozwiązanie w każdym zakresie, dostosowane cenowo, kolorystycznie oraz parametrami do wymagań klienta.

Polskie Pojemniki oferują rozwiązanie w każdym zakresie, dostosowane cenowo, kolorystycznie oraz parametrami do wymagań klienta.

Piotr Stawicki Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków

Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków utworzono, by zebrać informację o tym, czym grzejemy nasze domy, mieszkania, lokale. Główną przyczyną zanieczyszczeń atmosfery, czyli niskiej emisji bowiem jest...

Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków utworzono, by zebrać informację o tym, czym grzejemy nasze domy, mieszkania, lokale. Główną przyczyną zanieczyszczeń atmosfery, czyli niskiej emisji bowiem jest generowana z sektora komunalno-bytowego. Zebranie pełnej informacji pozwoli na identyfikację miejsc najbardziej zagrażających zdrowiu mieszkańców.

Przemysław Gogojewicz Naprawy obowiązkowe, przeprowadzane przez zarządcę nieruchomości

Naprawy obowiązkowe, przeprowadzane przez zarządcę nieruchomości Naprawy obowiązkowe, przeprowadzane przez zarządcę nieruchomości

Zgodnie z art. 61 Prawa budowlanego właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany dbać o budynek z zachowaniem należytej staranności. Co to oznacza w praktyce?

Zgodnie z art. 61 Prawa budowlanego właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany dbać o budynek z zachowaniem należytej staranności. Co to oznacza w praktyce?

mgr inż. Maciej Rokiel Jak dobierać system ETICS do ociepleń budynków istniejących i do wtórnych ociepleń?

Jak dobierać system ETICS do ociepleń budynków istniejących i do wtórnych ociepleń? Jak dobierać system ETICS do ociepleń budynków istniejących i do wtórnych ociepleń?

System ETICS – to układ mocowanych do przegrody, współpracujących i kompatybilnych ze sobą materiałów, będących termoizolacją oraz warstwą elewacyjną, jak również materiałów i akcesoriów uzupełniających...

System ETICS – to układ mocowanych do przegrody, współpracujących i kompatybilnych ze sobą materiałów, będących termoizolacją oraz warstwą elewacyjną, jak również materiałów i akcesoriów uzupełniających (profile narożne/okapnikowe/dylatacyjne, listwa startowa itp.). Dobrze dobrany, na podstawie analizy efektywności inwestycji, daje gwarancję trwałości eksploatacyjnej.

Anna Ruszczak news Osiedle przyjazne dla planety

Osiedle przyjazne dla planety Osiedle przyjazne dla planety

Budowa to zawsze ingerencja w środowisko. Każdą inwestycję można jednak realizować w sposób odpowiedzialny i zrównoważony, z korzyścią dla wszystkich i dla Ziemi. Jakie rozwiązania stosują deweloperzy...

Budowa to zawsze ingerencja w środowisko. Każdą inwestycję można jednak realizować w sposób odpowiedzialny i zrównoważony, z korzyścią dla wszystkich i dla Ziemi. Jakie rozwiązania stosują deweloperzy w zakresie zielonych technologii?

Anna Ruszczak news Opóźnienia w 5G uderzają w konkurencyjność polskich firm

Opóźnienia w 5G uderzają w konkurencyjność polskich firm Opóźnienia w 5G uderzają w konkurencyjność polskich firm

Opóźnienia w rozdysponowaniu pasma docelowego dla 5G wśród polskich firm powodują, że tracą one szanse na korzyści z cyfryzacji, zostając w tyle za europejskimi konkurentami.

Opóźnienia w rozdysponowaniu pasma docelowego dla 5G wśród polskich firm powodują, że tracą one szanse na korzyści z cyfryzacji, zostając w tyle za europejskimi konkurentami.

Redakcja AiMN Jak obniżyć rachunki w budynkach wielorodzinnych?

Jak obniżyć rachunki w budynkach wielorodzinnych? Jak obniżyć rachunki w budynkach wielorodzinnych?

Termomodernizacja i renowacja budynków są ważne nie tylko ze względów środowiskowych. Osiągnięcie efektywności energetycznej pozwala także obniżyć rachunki w budynkach wielorodzinnych. Pomoże w tym również...

Termomodernizacja i renowacja budynków są ważne nie tylko ze względów środowiskowych. Osiągnięcie efektywności energetycznej pozwala także obniżyć rachunki w budynkach wielorodzinnych. Pomoże w tym również System Białych Certyfikatów.

Redakcja AiMN Jak łatwo naprawić dach?

Jak łatwo naprawić dach? Jak łatwo naprawić dach?

Dachy różnego rodzaju budynków i budowli to powierzchnie w dużym stopniu narażone na działanie warunków atmosferycznych. To właśnie dachy przyjmują na siebie wszystkie „pogodowe wyzwania” – od ulewnych...

Dachy różnego rodzaju budynków i budowli to powierzchnie w dużym stopniu narażone na działanie warunków atmosferycznych. To właśnie dachy przyjmują na siebie wszystkie „pogodowe wyzwania” – od ulewnych deszczy, przez opady śniegu, aż po silne wiatry. Stąd jesień, a szczególnie zima, z pewnością nie służą naszym dachom. Warto więc wiosną sprawdzić stan dachu i przystąpić do ewentualnej naprawy usterek, które nie dają o sobie znać. Zwlekanie z naprawą i bagatelizowanie drobnych mankamentów może w krótkim...

Radosław Tyślewicz, Tomasz Łukaszewski Monitoring wizyjny ery AI

Monitoring wizyjny ery AI Monitoring wizyjny ery AI

Obecność kamer w naszym codziennym życiu stała się powszechna i oczywista. „Oko wielkiego brata” towarzyszy nam na każdym kroku, dając nam poczucie kontroli, ale także bezpieczeństwa. Nie ma dworca, urzędu,...

Obecność kamer w naszym codziennym życiu stała się powszechna i oczywista. „Oko wielkiego brata” towarzyszy nam na każdym kroku, dając nam poczucie kontroli, ale także bezpieczeństwa. Nie ma dworca, urzędu, obiektu przemysłowego, skrzyżowania drogowego, czy bankomatu bez systemu kamer pracujących w systemie 24/7. Nawet działkowe altany, mieszkania i wille czy łodzie w marinie objęte są już powszechnie monitoringiem. Coraz częściej w systemach monitoringu stosuje się algorytmy sztucznej inteligencji...

Anna Ruszczak news Unijny zakaz używania pieców gazowych

Unijny zakaz używania pieców gazowych Unijny zakaz używania pieców gazowych

Unia planuje zakaz używania pieców już nie tylko węglowych i olejowych, ale także gazowych. Z pewnością zyska środowisko i Europa zyska niezależność od Rosji. Co to oznacza dla Polski i czy pięć lat wystarczy...

Unia planuje zakaz używania pieców już nie tylko węglowych i olejowych, ale także gazowych. Z pewnością zyska środowisko i Europa zyska niezależność od Rosji. Co to oznacza dla Polski i czy pięć lat wystarczy na taką zmianę?

WINDY SCHODOWE Krzesełka schodowe - wszystko, co musisz wiedzieć, aby wybrać właściwe urządzenie

Krzesełka schodowe - wszystko, co musisz wiedzieć, aby wybrać właściwe urządzenie Krzesełka schodowe - wszystko, co musisz wiedzieć, aby wybrać właściwe urządzenie

Mała winda schodowa sprawi, że odzyskasz poczucie bezpieczeństwa i znów będziesz mógł swobodnie poruszać sie po całym domu. Zanim to jednak nastąpi, wybierz krzesło schodowe, które będzie najlepiej dopasowane...

Mała winda schodowa sprawi, że odzyskasz poczucie bezpieczeństwa i znów będziesz mógł swobodnie poruszać sie po całym domu. Zanim to jednak nastąpi, wybierz krzesło schodowe, które będzie najlepiej dopasowane zarówno do Twoich potrzeb, jak i specyfiki budynku. Zobacz, czym warto się kierować przy zakupie krzesełka dla seniora, aby zyskać komfort na wiele lat.

Anna Ruszczak news CEEB będzie zbierać dane o grubości ścian, dachu i rocznym zużyciu paliwa

CEEB będzie zbierać dane o grubości ścian, dachu i rocznym zużyciu paliwa CEEB będzie zbierać dane o grubości ścian, dachu i rocznym zużyciu paliwa

Fachowcy wynajęci przez Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków będą zbierać dane m.in. o grubości ścian, dachu oraz rocznym zużyciu paliwa. Celem jest bardziej racjonalne wykorzystywanie przez gminy...

Fachowcy wynajęci przez Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków będą zbierać dane m.in. o grubości ścian, dachu oraz rocznym zużyciu paliwa. Celem jest bardziej racjonalne wykorzystywanie przez gminy programów związanych z termomodernizacją.

Anna Ruszczak news Sierpień najgorętszy od lat wysuszy Polskę

Sierpień najgorętszy od lat wysuszy Polskę Sierpień najgorętszy od lat wysuszy Polskę

Polska należy do krajów najbardziej zagrożonych kryzysem wodnym, którego widmo wzrasta wraz ze zmianami klimatu. Nie tylko wysokie temperatury pogłębiają problem niedoboru, ale też nieumiejętne zarządzanie...

Polska należy do krajów najbardziej zagrożonych kryzysem wodnym, którego widmo wzrasta wraz ze zmianami klimatu. Nie tylko wysokie temperatury pogłębiają problem niedoboru, ale też nieumiejętne zarządzanie intensywnymi opadami. W trakcie 20-minutowego deszczu z dachu o powierzchni 120 mkw. można zebrać nawet 360 litrów wody. Woda opadowa ma ogromny potencjał do wykorzystania.

Anna Ruszczak news Gospodarstwa ogrzewane gazem LPG dostaną dopłaty – dostępność surowca niezagrożona

Gospodarstwa ogrzewane gazem LPG dostaną dopłaty – dostępność surowca niezagrożona Gospodarstwa ogrzewane gazem LPG dostaną dopłaty – dostępność surowca niezagrożona

Senat pracuje nad ustawą, która wprowadza dopłaty dla gospodarstw domowych, które korzystają z ogrzewania skroplonym gazem LPG. Jednorazowa zapomoga będzie dużo niższa niż w przypadku węgla i wyniesie...

Senat pracuje nad ustawą, która wprowadza dopłaty dla gospodarstw domowych, które korzystają z ogrzewania skroplonym gazem LPG. Jednorazowa zapomoga będzie dużo niższa niż w przypadku węgla i wyniesie 500 zł. Ze względu na dywersyfikację dostaw tego surowca branża jest odporna i będzie on dostępny.

mgr inż. Maciej Rokiel Przeglądy okresowe a system ETICS

Przeglądy okresowe a system ETICS Przeglądy okresowe a system ETICS

Ustawa Prawo budowlane obliguje właściciela lub zarządcę obiektu budowlanego do utrzymywania go w należytym stanie, czemu mają służyć przeglądy okresowe.

Ustawa Prawo budowlane obliguje właściciela lub zarządcę obiektu budowlanego do utrzymywania go w należytym stanie, czemu mają służyć przeglądy okresowe.

Anna Ruszczak news Domowe sposoby na oszczędzanie energii

Domowe sposoby na oszczędzanie energii Domowe sposoby na oszczędzanie energii

Wyniki badań IBRiS dla Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej wskazują, że Polacy nie są do końca świadomi, które urządzenia elektroniczne w domu lub mieszkaniu pobierają najwięcej energii. Nawet drobne...

Wyniki badań IBRiS dla Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej wskazują, że Polacy nie są do końca świadomi, które urządzenia elektroniczne w domu lub mieszkaniu pobierają najwięcej energii. Nawet drobne zmiany w sposobie korzystania z takich sprzętów mogą przełożyć się na wysokość rachunków.

Anna Ruszczak news Świadectwa efektywności energetycznej obowiązkowe dla właścicieli mieszkań

Świadectwa efektywności energetycznej obowiązkowe dla właścicieli mieszkań Świadectwa efektywności energetycznej obowiązkowe dla właścicieli mieszkań

Sejm przegłosował ustawę zmieniającą przepisy o efektywności energetycznej budynków. Świadectwo charakterystyki energetycznej będzie obowiązkowe nie tylko dla budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych,...

Sejm przegłosował ustawę zmieniającą przepisy o efektywności energetycznej budynków. Świadectwo charakterystyki energetycznej będzie obowiązkowe nie tylko dla budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych, ale też dla właścicieli mieszkań.

Anna Ruszczak news Pilna renowacja budynków, w których ubogo żyje 17 proc. Polaków

Pilna renowacja budynków, w których ubogo żyje 17 proc. Polaków Pilna renowacja budynków, w których ubogo żyje 17 proc. Polaków

70 proc. budynków w Polsce nie spełnia standardów efektywności energetycznej i wymaga renowacji. Z raportu firmy VELUX „Barometr Zdrowych Domów” wynika, że inwestycje w renowację i efektywność energetyczną...

70 proc. budynków w Polsce nie spełnia standardów efektywności energetycznej i wymaga renowacji. Z raportu firmy VELUX „Barometr Zdrowych Domów” wynika, że inwestycje w renowację i efektywność energetyczną starzejących się budynków mieszkalnych, do 2050 roku mogą przynieść polskiej gospodarce 17mld euro dodatkowych oszczędności.

DOMITECH P. Janiszewski T. Wąż Sp. k. Jakie narzędzia są przydane podczas inspekcji nieruchomości?

Jakie narzędzia są przydane podczas inspekcji nieruchomości? Jakie narzędzia są przydane podczas inspekcji nieruchomości?

Rzetelna ocena stanu technicznego budynku jest niezbędna nie tylko przed rozpoczęciem jego użytkowania ale także w trakcie eksploatacji nieruchomości, kiedy to pojawiają się awarie, wpływające na bezpieczeństwo,...

Rzetelna ocena stanu technicznego budynku jest niezbędna nie tylko przed rozpoczęciem jego użytkowania ale także w trakcie eksploatacji nieruchomości, kiedy to pojawiają się awarie, wpływające na bezpieczeństwo, ekonomiczność a także prawidłowe wykorzystanie zainstalowanych w budynku technologii. Obowiązek przeprowadzenia okresowych przeglądów wynika ponadto wprost z art. 62 Prawa Budowlanego. Nie ulega zatem wątpliwości, że inspekcję nieruchomości należy zlecić specjaliście, który nie tylko dzięki...

DOMITECH P. Janiszewski T. Wąż Sp. k. Zadbaj o wyposażenie warsztatu konserwatora osiedlowego

Zadbaj o wyposażenie warsztatu konserwatora osiedlowego Zadbaj o wyposażenie warsztatu konserwatora osiedlowego

Nie ma dnia by na osiedlach nie zgłaszano awarii. Bloki to najczęściej wysokie budynki wielolokalowe, zamieszkiwane przez wielu mieszkańców – zatem tyle ile mieszkań, tyle potencjalnych wezwań serwisu...

Nie ma dnia by na osiedlach nie zgłaszano awarii. Bloki to najczęściej wysokie budynki wielolokalowe, zamieszkiwane przez wielu mieszkańców – zatem tyle ile mieszkań, tyle potencjalnych wezwań serwisu technicznego. Do tego dochodzi dbałość o prawidłowy stan techniczny w częściach wspólnych nieruchomości. Konserwator osiedlowy rozwiązuje zatem różnorakie problemy techniczne, z pogranicza wielu branż. Jego doświadczenie i wszechstronność, a także dobrze wyposażony warsztat gwarantują sprawne i skuteczne...

Wybrane dla Ciebie

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz » Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe mogą ubiegać się o kredytna OZE. Sprawdź szczegóły »

Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe mogą ubiegać się o kredytna OZE. Sprawdź szczegóły » Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe mogą ubiegać się o kredytna OZE. Sprawdź szczegóły »

Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu »

Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu » Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu »

Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego

Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego

Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru?

Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru? Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru?

Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania »

Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania » Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie » Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź »

Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź » Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% »

Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% » Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% »

Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla?

Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla? Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla?

Jaki ciepłomierz wybrać?

Jaki ciepłomierz wybrać? Jaki ciepłomierz wybrać?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku » Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? » Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji » System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą » Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia? Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji? Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu » Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Sposób na ciche osiedle »

Sposób na ciche osiedle » Sposób na ciche osiedle »

Siłownie plenerowe dla osiedli »

Siłownie plenerowe dla osiedli » Siłownie plenerowe dla osiedli »

https://sh001.administrator24.info/bodys-b5570n

https://sh001.administrator24.info/bodys-b5570n

Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku »

Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku » Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku »

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Prosty sposób na zadaszenie balkonu »

Prosty sposób na zadaszenie balkonu » Prosty sposób na zadaszenie balkonu »

Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli »

Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli » Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.