CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Z czym się wiąże rezygnacja z zakupu mieszkania?

 Redakcja  |  12.09.2019
W zamian za opłatę rezerwacyjną (1-5% ceny mieszkania) deweloper zobowiązuje się do wycofania określonej nieruchomości ze swojej oferty
W zamian za opłatę rezerwacyjną (1-5% ceny mieszkania) deweloper zobowiązuje się do wycofania określonej nieruchomości ze swojej oferty
fot. Pixabay

Zakup mieszkania to bardzo poważna decyzja i rzadko zdarza się, żeby była nieprzemyślana. Jednak nie oznacza to, że klienci nie rezygnują z tego typu transakcji. Mogą one wynikać m.in. z braku pozytywnej decyzji kredytowej lub znalezienia negatywnych informacji na temat mieszkania. Z zakupu „M” może zrezygnować również osoba, która dowiedziała się, że w pobliżu lokalu za kilka lat ma zostać wybudowana ruchliwa trasa. Jakie skutki będzie miała rezygnacja z zakupu mieszkania na różnych etapach transakcji?

Konsewencje rezygnacji z umowy rezerwacyjnej

Tego typu umowy zazwyczaj odnoszą się do nieruchomości z rynku pierwotnego. W zamian za opłatę rezerwacyjną (1-5% ceny mieszkania) deweloper zobowiązuje się do wycofania określonej nieruchomości ze swojej oferty (na krótki czas). Jeżeli transakcja dojdzie do skutku, to opłata rezerwacyjna zostanie po prostu zaliczona na poczet ceny zakupu. Problem pojawia się w przypadku rezygnacji kupującego.

Aktualnie obowiązujące przepisy (m.in. z kodeksu cywilnego i ustawy deweloperskiej) nie precyzują, czy opłata rezerwacyjna powinna zostać zwrócona. Wszystko zależy od tego, jakie są postanowienia umowy. Warto podkreślić, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów chce uregulować zasady rezerwacji nowych mieszkań, wprowadzić limit opłaty rezerwacyjnej (1,00% ceny nieruchomości) i zobowiązać deweloperów do jej zwrotu w określonych sytuacjach.

Może Cię zainteresuje: Profesjonalny zarządca w okresie deweloperskim szczególnie pożądany

Rezygnacja wiąże się z kosztami

Warto dodać, że ustawa deweloperska daje nabywcy nieukończonego lokum prawo do odstąpienia od umowy. Warunkiem jest nieprzestrzeganie warunków umowy przez dewelopera (np. niedoręczenie prospektu informacyjnego lub nieprzeniesienie prawa własności domu albo lokalu w umownym terminie).

Co ważne, przepisy ustawy deweloperskiej nie przewidują rezygnacji klienta, który po prostu rozmyślił się z zakupu. W opisywanej sytuacji, wiele zależy od uzgodnień z deweloperem. Taka firma prawdopodobnie uwzględniła w umowie zadatek. Klient będzie musiał go poświęcić w celu uwolnienia się od zobowiązań wynikających z umowy deweloperskiej.

Ponadto deweloper ma prawo do odstąpienia od umowy, jeżeli klient nie zapłacił za mieszkanie w dodatkowym terminie wynoszącym 30 dni od doręczenia wezwania.

Może Ci się spodoba: Prostowanie problemu samowoli budowlanych w Polsce

Niewykonanie umowy przedwstępnej oznacza utratę zadatku

Możliwość rezygnacji z zakupu mieszkania istnieje również wtedy, gdy strony podpisały umowę przedwstępną. Taka umowa dotyczy ukończonego „M” od dewelopera lub lokum z rynku wtórnego. Umowa przedwstępna zwykle przewiduje zadatek uregulowany przez artykuł 394 kodeksu cywilnego (KC).

Wprowadzenie zadatku do umowy znacząco ułatwia jej rozwiązanie (poprzez odstąpienie sprzedawcy mieszkania). Osoba rezygnująca z domu lub lokalu straci przekazane pieniądze (zadatek), ale równocześnie będzie mogła szybko uwolnić się od zobowiązań. Jest to ważne, ponieważ w przypadku umowy przedwstępnej nie można powoływać się na prawo odstąpienia według artykułu 491 KC.

Rękojmia daje możliwość odstąpienia od umowy zakupu „M”

Możliwość rezygnacji z zakupu mieszkania występuje również po sfinalizowaniu transakcji. Taka możliwość istnieje jeśli dom lub lokal posiada istotną wadę fizyczną, o której nabywca nie wiedział w momencie zakupu. Wykrycie istotnej wady przed upływem okresu rękojmi trwającego 5 lat w przypadku nieruchomości stanowi podstawę do odstąpienia od umowy. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że sprzedawca zwykle nie zgadza się na unieważnienie transakcji oraz kwestionuje istotny charakter wady. Właśnie dlatego podobne sprawy często kończą się na sądowej wokandzie.

Źródło: RynekPierwotny.pl

[umowa rezerwacyjna, ustawa deweloperska, rezygnacja z mieszkania, umowa przedwstępna, zadatek, rękojmia]

Od zakupu mieszkania minęło pięć lat, a nieustannie pojawiają się kolejne usterki w lokalu. Po ostatnim przeglądzie okazało się, że budynek zawiera wady konstrukcyjne, o których nie wiedziałeś wcześniej.... więcej »

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Zarządco, zzy znasz już te innowacyjne rozwiązania?

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Dużym kłopotem wszystkich firm zajmujących się gospodarką komunalną jest zagospodarowanie pustostanów. Jest to proces ciągły, ponieważ...czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami?

Pożar budynku Programy dla zarzadcow
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Nowoczesne oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami cechuje przede wszystkim mobilność, kompleksowość i skalowalność. Wszystko to... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
10/2019

Aktualny numer:

Administrator 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Lider SM 2019 i IX Forum za nami
  • - Za co odpowiada podatnik?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10941|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10517|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl