W Polsce jest 14,6 mln mieszkań. Według dostępnych danych 72% zasobów mieszkaniowych w Polsce powstało przed 1989 r., a ponad 50-letnie budynki stanowią ok. 60% zasobów krajowych. Przy czym ok.1,3 mln – to lokale substandardowe, których cechą jest niski stan techniczny, niedostateczne wyposażenie w instalacje oraz nadmierne zaludnienie (mieszka w nich 5,4 mln osób).
Do konieczności przeprowadzenia remontów, modernizacji, zwłaszcza w budynkach sprzed 1961 r., których udział w strukturze zasobów mieszkaniowych kraju wynosi obecnie ok. 40 proc., nikogo niby nie trzeba przekonywać. Ich niski standard techniczny jest bowiem równoznaczny z wysokim zużyciem energii elektrycznej i niską efektywnością energetyczną, o czym również świadczą znane wszystkim liczby: budownictwo jest odpowiedzialne za zużycie ok. 40% energii oraz za około 36% emisji CO2.
Zasoby komunalne do remontu
Udział zasobów komunalnych, jak wynika z zestawienia, w ogólnej liczbie mieszkań nie jest zbyt duży, a w dodatku od kilku lat obserwujemy tendencję do zmniejszania się udziału budownictwa komunalnego w ogólnej strukturze zasobu mieszkaniowego.
Podobnie nadal marginalne znaczenie mają mieszkania należące do: TBS-ów, zakładów pracy i Skarbu Państwa. Łącznie w strukturze stanowią one 1,4%. Niemniej jednak jest to – ze społecznego punktu widzenia – ważny segment rynku, aczkolwiek zaniedbany.
Zły stan zasobów komunalnych potwierdziła Najwyższa Izba Kontroli, która w opublikowanym protokole pokontrolnym stwierdziła, że pomimo podejmowanych działań, nie zapobieżono dekapitalizacji gminnych budynków oddanych do użytkowania przed 1961 r. W efekcie, w najstarszym zasobie, liczba budynków wymagających kapitalnych remontów wzrosła z 28% do 40%. Przywrócenie właściwego stanu technicznego budynków oraz poprawa bezpieczeństwa ich użytkowania, wymagają coraz większych nakładów finansowych.
Dariusz Stachera, dyrektor zarządzający Pionem Programów Mieszkaniowych w Banku Gospodarstwa Krajowego, powołując się na ankietę przeprowadzoną przez Ministerstwo Rozwoju wśród samorządów podkreśla, że problemy gmin w sektorze mieszkaniowym mają różną skalę i zakres.
W szczególnie trudnej sytuacji znajdują się jednak gminy, dysponujące dużym zasobem mieszkań komunalnych, które bazują na starych budynkach, mocno zdegradowanych i często pozbawionych podstawowej infrastruktury. Niemal każdy budynek mieszkalny, należący do gminy, powinien przejść częściowy lub kapitalny remont.
Wyniki tej ankiety wskazują, że aż 85% gminnych bloków i kamienic potrzebuje szybkiego remontu. Dariusz Stachera dodaje przy tym, że skala luki remontowej i modernizacyjnej jest bardzo duża i nie do pokonania przez gminy bez znaczącego wsparcia finansowego ze strony państwa.
Czytaj też: Czy spadkobierca może dochodzić odszkodowania za wywłaszczenie nieruchomości? >>
W artykule:
• Zasoby komunalne do remontu
|
Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter! |
[termomodernizacja, remont, remonty, renowacja budynku, budżet remontowy, zasoby komunalne]