CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ile kosztuje docieplenie dachu i ile na tym można oszczędzić? ‎
https://derowerk2.administrator24.info/▲
Wypełnij formularz o swoim budynku i dowiedz się ile będzie kosztowało ocieplenie dachu i jak wpłynie to na Twoje oszczedności, gdy...
Kategorie: ocieplenie, dach, termomodernizacja, stropodachy, cena ocieplenie,

Co można modyfikować w kredycie hipotecznym?

 Redakcja  |  04.08.2020
Według danych BIK-u na koniec 2019 r. zadłużenie Polaków spowodowanie kredytami mieszkaniowymi wynosiło 459,8 mld zł
Według danych BIK-u na koniec 2019 r. zadłużenie Polaków spowodowanie kredytami mieszkaniowymi wynosiło 459,8 mld zł
fot. Pixabay

Kredyt hipoteczny wiąże nas umową z bankiem na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt, lat. W tym czasie może wydarzyć się wiele nieplanowanych spraw. Możemy skorzystać z wakacji kredytowych, możemy sprzedać mieszkanie kupione na kredyt czy chociażby chcieć wydłużyć okres kredytowania. Sytuacje te wiążą się z koniecznością wprowadzenia zmian w umowie kredytowej.

Oprocentowanie kredytów obecnie jest niskie, dlatego trzeba zwracać uwagę przede wszystkim na marżę kredytu. Jeśli RPP podejmie decyzje o podwyższeniu stóp procentowych, wówczas odsetki wzrosną. Marża natomiast jest stała, dlatego finalnie kredyt hipoteczny może okazać się mało korzystny. Wszystkie warunki określa umowa kredytowa, którą można modyfikować.

Mieszkania kupujemy na wieloletni kredyt

Według danych BIK-u na koniec 2019 r. zadłużenie Polaków spowodowanie kredytami mieszkaniowymi wynosiło 459,8 mld zł. Od kilku lat sprzedaż kredytów hipotecznych utrzymuje się na wysokim poziomie. Zamiast wynajmować, Polacy wolą kupić własny kąt, nawet kosztem tak poważnego zobowiązania, jakim jest kredyt hipoteczny.

Średnia wartość kredytu mieszkaniowego w minionym roku przekraczała 282 tys. zł. Jest to prawie 9 proc. więcej niż w 2018 r. W związku z pandemią ceny w końcu wyhamowały, jednak nie zaczęły spadać. Rynek nieruchomości jest jednym z tych sektorów gospodarki, który najmniej ucierpiał z powodu pandemii. 

W trakcie spłacania kredytu w naszym życiu może dojść do różnych zmian. Rozwód lub chęć sprzedaży nieruchomości spowodują, że trzeba będzie zmienić najważniejszy dokument dla kredytodawcy oraz kredytobiorcy, czyli umowę kredytową. 

Może Ci się spodoba: Czy widoczne jest pogorszenie "spłacalności" hipotek?

Co może powodować konieczność zmian w umowie kredytowej?

Istnieje możliwość zmiany warunków umowy kredytowej w trakcie jej trwania, jednak muszą zaistnieć ku temu odpowiednie powody. Jednym z powodów może być częściowa przedterminowa spłata kredytu, czyli tzw. nadpłata. W następstwie takich okoliczności bank zmniejszy wysokość pozostałych rat lub zmieni okres spłaty zadłużenia. 

Kredytobiorca może zawnioskować o skrócenie czasu spłaty lub jego wydłużenia. Jeśli chce skrócić okres kredytowania, musi wykazać się odpowiednią zdolnością kredytową, ponieważ raty kredytu wzrosną. Bank może przychylić się również do wniosku klienta o wydłużenie czasu spłaty zobowiązania. 

Dopuszczalna jest też zmiana warunków kredytu hipotecznego, jeżeli chodzi o rodzaj spłacanych lat – np. zmiana rat równych na raty malejące. 

Kolejnym czynnikiem, który determinuje zmiany w umowie kredytowej, może być zmiana przedmiotu zabezpieczenia. Wartość nowej nieruchomości nie może być niższa niż obecnego przedmiotu zabezpieczenia. Dodatkowo nowa nieruchomość nie może być obciążana inną hipoteką ani długami.

Możliwa jest również zmiana waluty spłaty, jeśli np. zdecydowaliśmy się na kredyt we franku szwajcarskim. Można go przewalutować, ale trzeba przeanalizować, czy na pewno nam się to opłaca.

Jeśli kredyt zaciągnęło małżeństwo, a na pewnym etapie życia ich drogi się rozeszły i nie chcą, żeby łączył ich wspólny kredyt hipoteczny, to możliwe jest odstąpienie od kredytu jednego z kredytobiorców. Warunkiem jest jednak, aby pozostała strona umowy kredytowej miała wystarczającą zdolność kredytową i była w stanie sama spłacać zadłużenie. 

Jeszcze innym przypadkiem jest przystąpienie do kredytu w trakcie jego spłaty. Chociaż takie sytuacje są niezwykle rzadkie. Wszystkie wymienione zdarzenia wymagają podpisania aneksu do umowy.

Może Cię zainteresuje: Podział majątku wspólnego małżonków

Przeniesienie kredytu do innego banku

Jeśli raty kredytu są dla nas za wysokie, a warunki niekorzystne, możemy przenieść kredyt hipoteczny do innego banku.

Refinansowanie kredytu może obniżyć nie tylko comiesięczny koszt zobowiązania, ale przede wszystkim całkowity koszt kredytu. Takie działanie będzie wymagało podpisana nowej umowy kredytowej z nowym kredytodawcą, a także uregulowania sytuacji z obecnym bankiem. Dzięki refinansowaniu można spłacić aktualny kredyt, a zyskać nowy na korzystniejszych warunkach. 

Źródło: totalmoney.pl

[kredyt hipoteczny, umowa kredytowa, kredyt]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Gdzie można kupić niedrogie detektory gazu »

Uwaga na gaz w garażachGaraże i parkingi są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... Czytam więcej »


Pojemniki na śmieci – jak je zasłonić? »

Jak zapewnić zdrowy mikroklimat w budynku?»

pojemniki na odpady mieszkania wentylacja budynku
Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, właściciel nieruchomości wyposaża nieruchomość w pojemniki, służące do zbierania odpadów, ulegających biodegradacji, ze szczególnym uwzględnieniem... Chcę wiedzieć »

Mikroklimat w budynkach wywiera duży wpływ na zdrowie i samopoczucie ludzi, zwierząt, roślin, a także na efektywność przebiegu procesów produkcyjnych i przemysłowych. Zapewnienie optymalnych warunków w pomieszczeniach jest głównym zadaniem wentylacji... czytam więcej »


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »

Kocio jaki wybraćW blisko połowie gospodarstw domowych w Polsce do ogrzewania wykorzystuje się kotły na paliwa stałe. Wynika to ze względów ekonomicznych i technicznych, dostępności paliw... Czytam więcej »


Pobierz darmowy poradnik "Uzdatnianie wody w instalacjach HVAC"»

Wyeliminuj błędy w działaniu zaworów i głowic?

Pobierz poradnik uzdatnianie wody w instalacjach HVAC zawory i głowice
Wymagania odnośnie wody w instalacjach grzewczych reguluje Polska Norma PN-EN 12952-12. Jak podnieść jakość wody? Jak obniżyć koszty instalacji grzewczej i chłodniczej? Jak zadbać o bezpieczeńśtwo i komfort mieszkańców... Czytam więcej »

instalacja grzewcza również „przeżywa” stany chorobowe, które bez właściwego diagnozowania nie będą możliwe do usunięcia. W konsekwencji praca systemu jest... czytam więcej»


Dlaczego warto dobrze wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i... Czytam więcej »


Nie uwierzysz! Nowe podejście do modernizacji budynków wielorodzinnych»

Czy to możliwe? Nowa bezobsługowa i ekologiczna kotłownia, bez obciążeń finansowych! »

Kompleksowa energia kotłownia bez nakładów finansowych
Rosnące koszty prac i materiałów budowalnych istotnie wpływają na decyzje co do planowanych modernizacji energetycznych budynków wielorodzinnych. Z drugiej strony lokatorzy... czytam dalej »

Brak obciążeń finansowych związanych z budową/modernizacją kotłowni gazowej. EWE bierze na siebie ciężar finansowania i budowy kotłowni... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać »


Rozwiązania polecane dla administratorów i zarządców budynków »

Usuniemy zanieczyszczenia z Twojej instalacji!

wiata rowerowa odpowietrzenie kaloryferów

Coraz ciekawsze rozwiązania spotykam na polskich osiedlach. Dbałość o zadowolenie mieszkańca staje się priorytetem, dzięki czemu... Czytam więcej »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Oto śmietniki, które zdobią osiedla»
Detektory gazów w garażach śmietniki ese
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Miejsca składowania odpadów to przeważnie duży problem dla zarządcy. Jak utrzymać go w czystości i sprawić, aby nie szpecił wizerunku osiedla, a stał się jego wizytówką... czytam dalej »

Całodobowy nadzór nad osiedlem o wiele taniej?
Jak wybrać dobry ciepłomierz »
monitoring osiedla i budynku ciepłomierze jaki wybrać
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Zdalny odczyt mediów to na obecny czas – trwającej pandemii – pożądane rozwiązanie. Trzeba przyznać, że  z powodzeniem jest wykorzystywany w mieszkalnictwie. Postęp w dziedzinie technik informatycznych... Masz pytanie odnośnie instalacji ciepłomierza? Zadzwoń! +48 603 50 90 05»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
7-8/2020

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Zmiany w Prawie budowlanym
  • - Wyrok eksmisyjny w SM
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 16976|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 12044|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl