CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak podnieść jakość wody i koszty instalacji - pobierz bezpłatny poradnik ‎
https://caleffi.administrator24.info/▲
Poznaj gamę rozwiązań do odpowietrzania, separacji zanieczyszczeń i równoważenia instalacji mieszkaniowych...
Kategorie: wodociągi, HVAC, wod-kan,

Co można modyfikować w kredycie hipotecznym?

 Redakcja  |  04.08.2020
Według danych BIK-u na koniec 2019 r. zadłużenie Polaków spowodowanie kredytami mieszkaniowymi wynosiło 459,8 mld zł
Według danych BIK-u na koniec 2019 r. zadłużenie Polaków spowodowanie kredytami mieszkaniowymi wynosiło 459,8 mld zł
fot. Pixabay

Kredyt hipoteczny wiąże nas umową z bankiem na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt, lat. W tym czasie może wydarzyć się wiele nieplanowanych spraw. Możemy skorzystać z wakacji kredytowych, możemy sprzedać mieszkanie kupione na kredyt czy chociażby chcieć wydłużyć okres kredytowania. Sytuacje te wiążą się z koniecznością wprowadzenia zmian w umowie kredytowej.

Oprocentowanie kredytów obecnie jest niskie, dlatego trzeba zwracać uwagę przede wszystkim na marżę kredytu. Jeśli RPP podejmie decyzje o podwyższeniu stóp procentowych, wówczas odsetki wzrosną. Marża natomiast jest stała, dlatego finalnie kredyt hipoteczny może okazać się mało korzystny. Wszystkie warunki określa umowa kredytowa, którą można modyfikować.

Mieszkania kupujemy na wieloletni kredyt

Według danych BIK-u na koniec 2019 r. zadłużenie Polaków spowodowanie kredytami mieszkaniowymi wynosiło 459,8 mld zł. Od kilku lat sprzedaż kredytów hipotecznych utrzymuje się na wysokim poziomie. Zamiast wynajmować, Polacy wolą kupić własny kąt, nawet kosztem tak poważnego zobowiązania, jakim jest kredyt hipoteczny.

Średnia wartość kredytu mieszkaniowego w minionym roku przekraczała 282 tys. zł. Jest to prawie 9 proc. więcej niż w 2018 r. W związku z pandemią ceny w końcu wyhamowały, jednak nie zaczęły spadać. Rynek nieruchomości jest jednym z tych sektorów gospodarki, który najmniej ucierpiał z powodu pandemii. 

W trakcie spłacania kredytu w naszym życiu może dojść do różnych zmian. Rozwód lub chęć sprzedaży nieruchomości spowodują, że trzeba będzie zmienić najważniejszy dokument dla kredytodawcy oraz kredytobiorcy, czyli umowę kredytową. 

Może Ci się spodoba: Czy widoczne jest pogorszenie "spłacalności" hipotek?

Co może powodować konieczność zmian w umowie kredytowej?

Istnieje możliwość zmiany warunków umowy kredytowej w trakcie jej trwania, jednak muszą zaistnieć ku temu odpowiednie powody. Jednym z powodów może być częściowa przedterminowa spłata kredytu, czyli tzw. nadpłata. W następstwie takich okoliczności bank zmniejszy wysokość pozostałych rat lub zmieni okres spłaty zadłużenia. 

Kredytobiorca może zawnioskować o skrócenie czasu spłaty lub jego wydłużenia. Jeśli chce skrócić okres kredytowania, musi wykazać się odpowiednią zdolnością kredytową, ponieważ raty kredytu wzrosną. Bank może przychylić się również do wniosku klienta o wydłużenie czasu spłaty zobowiązania. 

Dopuszczalna jest też zmiana warunków kredytu hipotecznego, jeżeli chodzi o rodzaj spłacanych lat – np. zmiana rat równych na raty malejące. 

Kolejnym czynnikiem, który determinuje zmiany w umowie kredytowej, może być zmiana przedmiotu zabezpieczenia. Wartość nowej nieruchomości nie może być niższa niż obecnego przedmiotu zabezpieczenia. Dodatkowo nowa nieruchomość nie może być obciążana inną hipoteką ani długami.

Możliwa jest również zmiana waluty spłaty, jeśli np. zdecydowaliśmy się na kredyt we franku szwajcarskim. Można go przewalutować, ale trzeba przeanalizować, czy na pewno nam się to opłaca.

Jeśli kredyt zaciągnęło małżeństwo, a na pewnym etapie życia ich drogi się rozeszły i nie chcą, żeby łączył ich wspólny kredyt hipoteczny, to możliwe jest odstąpienie od kredytu jednego z kredytobiorców. Warunkiem jest jednak, aby pozostała strona umowy kredytowej miała wystarczającą zdolność kredytową i była w stanie sama spłacać zadłużenie. 

Jeszcze innym przypadkiem jest przystąpienie do kredytu w trakcie jego spłaty. Chociaż takie sytuacje są niezwykle rzadkie. Wszystkie wymienione zdarzenia wymagają podpisania aneksu do umowy.

Może Cię zainteresuje: Podział majątku wspólnego małżonków

Przeniesienie kredytu do innego banku

Jeśli raty kredytu są dla nas za wysokie, a warunki niekorzystne, możemy przenieść kredyt hipoteczny do innego banku.

Refinansowanie kredytu może obniżyć nie tylko comiesięczny koszt zobowiązania, ale przede wszystkim całkowity koszt kredytu. Takie działanie będzie wymagało podpisana nowej umowy kredytowej z nowym kredytodawcą, a także uregulowania sytuacji z obecnym bankiem. Dzięki refinansowaniu można spłacić aktualny kredyt, a zyskać nowy na korzystniejszych warunkach. 

Źródło: totalmoney.pl

[kredyt hipoteczny, umowa kredytowa, kredyt]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Sterowanie i monitorowanie pompy. Zobacz jak działa inteligenta pompa obiegowa i cyrkulacyjna »

pompa obiegowa i cyrkulacyjna

Przeznaczona jest do systemów grzewczych i chłodniczych oraz do domowych instalacji ciepłej wody użytkowej. Została ona zaprojektowana do pracy z cieczami ... Czytam więcej »


Jak zaoszczędzić na cieple? »

Oszczedności na ogrzewaniu

Co roku koszty ciepła rosną. Większość mieszkańców i właścicieli budynków szuka możliwości obniżenia rachunków. Sprawdź  »


Co zamiast wiaty śmietnikowej? O pojemnikach na odpady»

Polskie pojemniki półpodziemneDlaczego coraz częściej zarządcy osiedli poszukują alternatyw dla wiat śmietnikowych. Powodów jest kilka – estetyka, przestrzeń, koszty. Rzadko się zdarza, aby miejsce, w którym znajdują się śmietniki, nie budziły odrazy
...
Czytam więcej »


Kilka pomysłów na plac zabaw na Twoim osiedlu »

Uwaga! Od 1 stycznia 2021 nowe wymagania dla pomp do zaopatrzenia w wodę instalacji przeciwpożarowych oraz bytowo-socjalnych»

pomysly na place zabaw Pompy prawo 2021
JPlac zabaw to ważny punkt osiedla, szczególnie ważny dla najmłodszych mieszkańców i ich rodziców. Tutaj zawiązują się przyjaźnie, toczą się rywalizacje, powstają nowe historie i zabawy... Chcę wiedzieć »

Z dniem 1 stycznia 2021 roku zgodnie z Rozporządzenia MIiB z dnia 17 listopada 2016 r. w sprawie sposobu deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych oraz sposobu znakowania ich znakiem budowlanym (Dz.U. 2016 poz. 1966) tylko Zespoły Pomp posiadające powyższe dopuszczenie, a także posiadające...Czytam więcej »


Domofon, unifon, czytnik - co wybrać?

Domofony cyfralPrawidłowo dobrany domofon powinien zapewnić domownikom nie tylko komfort, dzięki odpowiedniej funkcjonalności, ale co najważniejsze – bezpieczeństwo, ograniczając dostęp na teren osiedla lub... Czytam więcej »


Kotły do mieszkań i budynków wielolokalowych - co wybrać?

Niezawodna pomoc w utrzymaniu czystości w budynku - teraz okazja!

Ogrzewanie grzejnikiem czyste klatki schodowe
Koszty ogrzewania budynków są już dość wysokie, a należy się spodziewać, że będą jeszcze wyższe. Jednym ze sposobów na ich obniżenie może okazać się budowa... Czytam więcej »

Choć ich praca bywa niedoceniana i niezauważana, to przecież bez niej nie mogłaby funkcjonować żadna firma czy instytucja. Zwłaszcza dziś, w dobie pandemii koronawirusa, przekonujemy się...... czytam więcej»


Windy - rozwiązania dla osiedli»

Windy w budynkuWykluczenie architektoniczne, czyli m.in. brak dźwigów osobowych w budynkach czterokondygnacyjnych, najczęściej spółdzielczych, wybudowanych pod rządami starego prawa, jest zjawiskiem... Czytam więcej »


Nie uwierzysz! Opomiarowanie i rozliczenie mediów proste jak nigdy dotąd »

Pojemniki na odpady - mieszkańcy zostawiają bałagan? Jak temu zaradzić?

Kompleksowa energia śmieci w koszu na osiedlu
Postęp w dziedzinie technik informatycznych pozwolił na ujednolicenie pewnych standardów i stworzenie otwartego systemu komunikacyjnego do odczytu... czytam dalej »

Śmietniki – temat wprawdzie trochę wstydliwy, trochę niechciany, a nawet unikany. Niesłusznie. Otóż widok osiedlowych śmietników wcale nie musi wzbudzać odrazy i wywoływać negatywnych emocji. Idźmy dalej... chcę wiedzieć więcej»


Gaz płynny w budownictwie mieszkaniowym - zobacz, ile to kosztuje »

Gaz plynny budownictwoKonieczność wydzielenia osobnego pomieszczenia na kotłownię w przypadku wielu systemów grzewczych to niejedyny wymóg prawa budowlanego. Przepisy określają również... Chcę zobaczyć »


Jak oszczędzić przestrzeń na osiedlu, którą możemy wykorzystać np. na miejsca parkingowe?

Kocioł gazowy kondensacyjny i jego sprawność  »

Osiedle Polska kotły kondensacyjne

Brak miejsc parkingowych lub miejsc na rowery to czesty widok na polskich osiedlach. ZObacz, gdzie możesz zaoszczędzić miejsce i wykorzystać je... Czytam więcej »

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... czytam więcej »


Jak zapewnić prawidłową księgowość we wspólnocie?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


Odczyt wodomierzy pod nieobecność mieszkańca »
LNG do zasilania centralnej kotłowni na Twoim osiedlu»
Licznik energii - oszczędzanie ogrzewanie budynku
Spis liczników to niestety często żmudny i długotrwały proces. Zastanie wszystkich mieszkańców w jednym czasie - raczej nierealne. A co gdyby... czytam więcej » LNG jest idealnym rozwiązaniem dla osiedli i budynków, które nie mają dostępu do sieci gazu ziemnego i mają duże zapotrzebowanie na energię. Używając gazu LNG masz dostęp do efektywnego, łatwo dostępnego i jednocześnie przyjaznego... czytam dalej »

Jak skutecznie naprawić i przeprowadzić renowację dachu?
Zaparowane okna w domu - jak się tego pozbyć?
Naprawa i renowacja dachu zaparowane okna
Deszcz, śnieg, wiatr …. te czynniki atmosferyczne pokazują każdemu właścicielowi i zarządcy na ile może polegać na szczelności swojego dachu. Nikomu nie trzeba... czytam więcej » Zaparowane lustro w łazience lub szyby okienne w kuchni to najprawdopodobniej oznaka... Czytam więcej »

Bezpłatne szkolenie "Naprawa balkonów w Spółdzielniach Mieszkaniowych"
Nowe narzedzie dla wspólnot mieszkaniowych - zobacz, jak wydajniej korzystać z miejsc parkingowych na osiedlu»
naprawa balkonu parking zajęty?
Czy mamy do czynienia z wykonaniem nowego balkonu lub gdy stoimy przed wyzwaniem aby naprawić juz istniejący, można liczyć na Systemowe rozwiązania PCI dla balkonów... czytaj dalej »

Nowoczesne technologie i przełomowe idee są w stanie sprostać wielu wyzwaniom cywilizacyjnym. Podejście to doprowadziło nas do stworzenia platformy, która łączy w sobie zaawansowaną technologię oraz kulturę współdzielenia, dając nam przejrzysty system, mogący(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
12/2020

Aktualny numer:

Administrator 12/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Zima a nieruchomości
  • - Bez windy ani rusz
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 19841|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 12621|Ocena: 1.0

Konferencja Miesięcznika Administrator

Docieplenie mieszkania od strony sufitu mogło wpłynąć na pojawienie się grzyba i pleśni

Od czego powinien być ubezpieczony zarządca, by mógł spać spokojnie?

Instalacje tryskaczowe - Akademia Ochrony Przeciwpożarowej

Jak dobrać odpowiedni system ogrzewania domu?

Co to jest sprawność urządzeń grzewczych?

Co to jest dom pasywny

Jak wykonać taras wentylowany?

Jak prawidłowo zamontować okno?

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl