CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak podnieść jakość wody i koszty instalacji - pobierz bezpłatny poradnik ‎
https://caleffi.administrator24.info/▲
Poznaj gamę rozwiązań do odpowietrzania, separacji zanieczyszczeń i równoważenia instalacji mieszkaniowych...
Kategorie: wodociągi, HVAC, wod-kan,

Śmieci na osiedlu to nie problem!

 Redakcja  |  Administrator 7-8/2020  |  13.08.2020

Składowanie śmieci na osiedlu często kojarzy się z nieładem, niekiedy brzydkim zapachem. Pokutuje przeświadczenie, że jak o przestrzeń mamy dbać wspólnie, to tak naprawdę nikt nie czuje się w obowiązku pilnowania porządku np. w obrębie miejsca składowania odpadów. Śmieci wysypują się z koszy, często podstawiane są w workach koło śmietnika, ba – leniwi mieszkańcy niekiedy nawet zostawiają je pod zsypem w bloku. Niemniej jednak można poradzić sobie z problemem śmieci na osiedlu w sposób estetyczny, bezpieczny i zgodny z obowiązującymi zasadami segregacji.

Zgodnie z prawem to właściciele nieruchomości powinni zapewnić utrzymanie czystości i porządku poprzez wyposażenie nieruchomości w pojemniki, służące do zbierania odpadów komunalnych oraz utrzymywanie tych pojemników w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym. Ponadto od kilku miesięcy obowiązują nowe zasady segregacji odpadów – od marca tego roku selektywnie zbiera się: papier, szkło, metale, tworzywa sztuczne, odpady ulegające biodegradacji, ze szczególnym uwzględnieniem bioodpadów. Każda z tych frakcji powinna być gromadzona w oddzielnym pojemniku na odpady. Te z kolei zazwyczaj są „schowane” w altanach lub wiatach, aby nie szpecić osiedla.

Często zastanawiamy się, jak ze względów nie tylko estetycznych, ale i bezpieczeństwa mieszkańców, a zwłaszcza małych dzieci, ukryć śmietnik na osiedlu. Zarządcy do wyboru mają kilka rozwiązań – najbardziej tradycyjne, murowane altany śmietnikowe, modułowe osłony śmietnikowe, które można dopasować wielkością i kolorem do indywidualnych uwarunkowań danego osiedla, pojemniki zakopane w ziemi czy estetyczne osłony śmietnikowe.

Zauważmy, że obecnie widok osiedlowych śmietników wcale nie musi wzbudzać odrazy i wywoływać negatywnych emocji. Oferowane wiaty śmietnikowe pozwalają nie tylko lepiej zadbać o higienę, ale także ograniczyć dostęp do nich osobom niepowołanym czy szkodnikom.


KAR STAL Kar Stal Sebastian Karpeta

ul. Obuwnicza 8 26-110
Skarżysko-Kamienna
604-828-755, 537-574-374

,

Wiata śmietnikowa ORZEŁ

Przedstawiamy przykładową wiatę śmietnikową wykonaną z profili zamkniętych z furtką i zadaszeniem. 

Wymiary:
– szerokość 600 cm,
– głębokość 400 cm,
– wysokość frontu 240 cm,
– wysokość tyłu 220 cm. 

Wykonujemy altany na dowolny wymiar.

Materiał:
– wykonana z grubościennych, wytrzymałych profili, co zapewnia długoletnią trwałość.
– stal ocynkowana ogniowo – wytrzymała i odporna na korozję,
– poszycie na ścianach i bramie wykonane z blachy trapezowej wzmocnionej o grubości 0,6 mm. 

Opis produktu:
– dach jednospadowy z blachy trapezowej,
– 2 x furtka dwuskrzydłowa,
– wykończona obróbkami blacharskimi w postaci narożników oraz wiatrownic,
– przestrzeń między dachem, a górnym panelem wypełniona kratami przeciw dostawaniu się ptaków.

 Dostępne kolory:
kolor blachy i odróbek do wyboru przez klienta.

 Za dopłatą proponujemy:
– drzwi dwuskrzydłowe,
– wymiar na indywidualne zamówienie.

Dostępne kolory: Dowolny kolor.
– jako producent wykonujemy produkty również na zamówienie. Oferujemy różne konfiguracje wiat. Istnieje także możliwość zakupu wiaty do samodzielnego montażu. 

Więcej informacji na stronie: www.karstal.pl.

 
 Dowiedz się więcej o ofercie firmy KAR STAL >>
 QUUB

QUUB Dacordo Sp. z o. o.
 

ul. S. Wysockiej 2a/27
31-580 Kraków
886 416 013
quub@quub.pl
www.quub.pl

Obudowa 1100 na pojemniki kółkowe 

Wymiary: 1700x1500 lub wielokrotność  

Materiał: Profile stalowe, cynkowane, panele Pruszyński lub inne uzgodnione  

Konstrukcja: Konstrukacja modułowa pozwala łączyć ze sobą pojemniki naziemne z półpodziemnymi lub obudowami pojemników kółkowych oraz odpadów wielkogabarytowych

Opis produktu: Obudowa QUUB służy uporządkowaniu miejsc składowania odpadów w tradycyjnych pojemnikach kółkowych.

Część naziemna zapewnia pełną ergonomię w korzystaniu z pojemników poprzez m.in.:

  • łatwy dostęp do otworu wrzutowego,
  • zastosowanie „spowalniaczy” klapy wrzutowej, pozwalających na swobodę wolnych dwóch rąk w momencie wrzucania śmieci.

Poprzez wykonanie modułowej części naziemnej pojemnika, możemy je łączyć z pozostałymi pojemnikami z rodziny QUUB zapewniając spójność całej części naziemnej.
Obudowy mogą być wyposażone w kontrolę dostępu i dostępne są w wersji dwu i czterokółkowej. 

Dostępne kolory: Dowolny kolor.

QUUB
 Dowiedz się więcej o ofercie firmy QUUB >>

 

Wybieramy wiatę

Na co warto zwrócić uwagę, wybierając konkretną osłonę czy wiatę śmietnikową? Pierwszym i najważniejszym kryterium jest jej konstrukcja. Ważne, aby była ażurowa i zapewniała odpowiednią wentylację ze względu na zachodzące w miejscu składowania odpadów procesy gnilne. Musi być też wykonana z odpowiednich materiałów, pozwalających na zachowanie porządku – mycie i odkażanie. Istotny jest także materiał, z jakiego konstrukcja jest wykonana i czym jest pomalowana. Często altany wykonane są ze stali ocynkowanej pokrytej powłoką antykorozyjną, która jest niezbędna dla zapewnienia trwałości konstrukcji i jej estetycznego wyglądu. Nie bez znaczenia jest też pokrycie dachowe, bowiem zabezpiecza miejsce składowania odpadów przed wysokimi temperaturami i opadami atmosferycznymi.

Większość producentów oferuje modułowe rozwiązania zabudowy miejsca składowania śmieci, w typowych wymiarach, liczonych liczbą koszy o określonej pojemności odpadów. Dzięki pewnym standardowym konstrukcjom, altany modułowe można dopasować do potrzeb danego osiedla (pod kątem wielkości, rozwiązań estetycznych, koloru), uwzględniając jego indywidualne cechy. Ponadto nic nie stoi na przeszkodzie, by zamówić altanę dostosowaną do indywidualnych potrzeb zamawiającego a także konkretnych warunków terenowych. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że modułowe osłony śmietnikowe charakteryzuje krótki czas montażu i demontażu, w każdej chwili taką osłonę można rozbudować o kolejne moduły lub przenieść w inne miejsce. I to jest właśnie przewaga konstrukcji modułowych nad murowanymi altankami śmietnikowymi.

Kolejnym ważnym aspektem jest możliwość zamknięcia śmietnika. Jest to istotne z kilku względów – pozwoli ograniczyć częsty proceder podrzucania śmieci przez osoby trzecie (tu przyda się zamknięcie na klucz lub chipa), psy, koty i ptaki nie roznoszą śmieci po terenie osiedla, śmieci nie wylewają się poza obręb śmietnika i nie są rozwiewane przez wiatr po całym osiedlu, a dzieci bawiące się na podwórku nie mają dostępu do odpadów.

Inne cechy na które warto zwrócić uwagę to ilość furtek oraz to, czy są jedno – czy dwuskrzydłowe (symetryczne / niesymetryczne), zapewniające łatwiejszy dostęp do koszy i wywóz odpadów (tu znaczenie ma też sposób montowania zawiasów skrzydeł drzwiowych). Ze względów estetycznych konstrukcyjnie do wyboru mamy nie tylko ażurową siatkę ale także panele, zamknięte profile stalowe, deski drewniane lub kasetony malowane na kolory dostępne według palety RAL lub drewnopodobnie.

Nie tylko wiata śmietnikowa

Okazuje się, że wiatę śmietnikową z powodzeniem można jednocześnie wykorzystać do przechowywania rowerów (lub postawić odrębną wiatę rowerową). Rozwiązań, jak połączyć te obie funkcjonalności należy szukać bezpośrednio u konkretnych producentów wiat i altan. Na zakończenie warto dodać, że wiaty i altany nie są elementem odstraszającym na osiedlu, zapuszczonym, z wysypującymi się śmieciami. Wiaty śmietnikowe (podobnie jak i rowerowe), jako mała architektura, mogą stanowić element ozdobny całego osiedla. Oferta rynkowa jest dość szeroka – producenci proponują wiaty o różnych wymiarach, konstrukcjach, kolorystyce. Poszczególne, wybrane rozwiązania składowania odpadów na osiedlu prezentujemy na kolejnych stronach zestawienia altan śmietnikowych i pojemników na odpady.    

Za wiatę odpowiada zarządca


Przypomnijmy: jeżeli wiaty śmietnikowe nie zostały uwzględnione w projekcie budowlanym osiedla, odpowiedzialność za ich postawienie spoczywa na administracji budynku.

Co więcej, wiaty nie można postawić ot tak sobie, gdzie się chce. Prawo szczegółowo reguluje kwestię odległości miejsc przeznaczonych na pojemniki i kontenery na odpady stałe. Rozporządzenie dotyczące warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie wskazuje, że śmietnik powinien znajdować się w odległości minimum 10 m od okien i drzwi do budynków z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi, a także co najmniej 3 m od granicy z sąsiednią działką. Nie może to być jednak więcej niż 80 m od najdalszego wejścia do budynku mieszkalnego wielorodzinnego, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zarządca nieruchomości - jakiego wybrać? »

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


7 oryginalnych pomysłów na to, jak odmienić Twoje ściany »

pomysły na dekoracje ścianJeśli mówimy o wystroju wnętrz, zazwyczaj myślimy meble i dodatki. Natomiast o wyglądzie całego pomieszczenia może zadecydować wygląd jego ścian. To właśnie... Zarejestruj się »


Ile mogę zaoszczędzić na dociepleniu stropodachu? »

Docieplenie stropodachuCENA to słowo-klucz, którym wyważono niejedne drzwi… i przez które może uciekać komfort i zadowolenie inwestora. Jakie składniki ceny usług termoizolacyjnych... Czytam więcej »


Oto, jak ocieplić budynek bez usuwania istniejących tynków? »

Jak zdobyć kredyty preferencyjne na inwestycje służącę zwiększeniu efektywności energetycznej budynków wspólnot i spółdzielni?

wilgotne ściany w budynku mieszkania termomodernizacja
Jeżeli ściany zewnętrzne nie chronią dostatecznie przed ucieczką ciepła, zastosuj pełen system termoizolacyjny. Jeżeli istniejący tynk jest w dobrym stanie, ma odpowiednią przyczepność i wytrzymałość, nie trzeba go... Chcę wiedzieć »

Wystarczy audyt energetyczny, uchwała o zaciągnięciu kredytu i potwierdzona ściągalność zaliczek na fundusz remontowy... Zobacz, jakie inwestycje obejmuje »


Skuteczna i trwała renowacja dachu - zobacz »

naprawa dachuDeszcz, śnieg, wiatr …. te czynniki atmosferyczne pokazują każdemu właścicielowi i zarządcy na ile może polegać na szczelności swojego dachu. Nikomu nie trzeba... Czytam więcej »


JAK OBNIŻYĆ KOSZTY INSTALACJI GRZEWCZEJ I CHŁODNICZEJ? »

Niezawodna pomoc w utrzymaniu czystości w budynku - teraz okazja!

Kran wirusy czyste klatki schodowe
Jak podnieść jakość wody? Jak obniżyć koszty instalacji grzewczej i chłodniczej? Jak zadbać o bezpieczeńśtwo i komfort mieszkańców... Czytam więcej »

Choć ich praca bywa niedoceniana i niezauważana, to przecież bez niej nie mogłaby funkcjonować żadna firma czy instytucja. Zwłaszcza dziś, w dobie pandemii koronawirusa, przekonujemy się...... czytam więcej»


Pompa obiegowa - jak ją wymienić?

Zimne kaloryferyWe właściwie zwymiarowanych instalacjach elektronicznie regulowana pompa bezdławnicowa stale zapewnia odpowiednią wydajność, niski poziom hałas... Czytam więcej »


Nie uwierzysz! Opomiarowanie i rozliczenie mediów proste jak nigdy dotąd »

Pojemniki na odpady - mieszkańcy zostawiają bałagan? Jak temu zaradzić?

Kompleksowa energia śmieci w koszu na osiedlu
Postęp w dziedzinie technik informatycznych pozwolił na ujednolicenie pewnych standardów i stworzenie otwartego systemu komunikacyjnego do odczytu... czytam dalej »

Brudne śmietniki, nieuporządkowana przestrzeń wokół, prozrzucane śmieci – to problem niejednego osiedla. Czy przyczyną są sami mieszkańcy, którzy nie przywiązują wagi do... chcę wiedzieć więcej»


Tynki na elewację - podpowiadamy co wybrać »

tynki na elewacjeElewacja ma za zadanie nie tylko zdobić osiedle, lecz także chronić budynki przed różnymi czynnikami. Każda elewacja narażona jest na destrukcyjne... Chcę zobaczyć »


Poznaj ekologiczny sposób na usuwanie zmętnienia, rdzy i osadów z wody»

Czy wiesz, że Twoja wspólnota może zyskać nawet 70% oszczędności?

brudna woda w kranie Oszczędności we wspólnocie

Nareszcie jest sposób, który pozwala natychmiastowo i trwale usunąć problem brudnej wody w kranach oraz zapewnia oszczędną eksploatację obiegu... Czytam więcej »

Wydatki we wspólnotach są bardzo zróżnicowane. Dobrze zarządzana wspólnota poszukuje coraz to nowych źródeł oszczędności. Nawet kiedy... zobacz jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


Odczyt wodomierzy pod nieobecność mieszkańca  »
Program ubezpieczeniowy dla Wspólnot i Spółdzielni Mieszkaniowych oraz TBS - jaki wybrać?
Licznik energii - oszczędzanie program ubezpieczeń
Spis liczników to niestety często żmudny i długotrwały proces. Zastanie wszystkich mieszkańców w jednym czasie - raczej nierealne. A co gdyby... czytam więcej » Dla ubezpieczającego, niezależnie od tego czy jest to zarządca nieruchomości, czy wspólnota lub spółdzielnia mieszkaniowa, istotna jest wysokość składki ubezpieczeniowej. Ta zawsze wynika z zakresu programu, który dana wspólnota, spółdzielnia... czytam dalej »

Jak zmniejszyć koszty oświetlenia dróg osiedlowych we wspólnocie i spółdzielni?
Indywidualne Stacje Mieszkaniowe - co to takiego?
lampy art metal mieszkalnictwo
Nowoczesne latarnie zaprojektowane zostały do oświetlenia oraz dekorowania terenów wymagających opraw o unikalnej stylistyce i generujące... czytam więcej » Indywidualne, przypadające na jeden lokal, elementy systemu mieszka­niowego zasilane poprzez dwuprzewodową sieć wewnętrzn... Czytam więcej »

Termomodernizacja budynku - w co warto inwestować?
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
termomodernizacja budynku Sprzątanie po psie
Projektowanie termomodernizacji budynków koncentruje się na doborze materiału i grubości ocieplenia, doborze okien oraz nośnika... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 20201|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 17534|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 12369|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl