CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ile kosztuje docieplenie dachu i ile na tym można oszczędzić? ‎
https://derowerk2.administrator24.info/▲
Wypełnij formularz o swoim budynku i dowiedz się ile będzie kosztowało ocieplenie dachu i jak wpłynie to na Twoje oszczedności, gdy...
Kategorie: ocieplenie, dach, termomodernizacja, stropodachy, cena ocieplenie,

Polskie inwestycje w nieruchomości zajmują 23. pozycję na świecie

 Redakcja  |  05.10.2020
Pozycja Stanów Zjednoczonych jako lokalizacji profesjonalnych inwestycji w nieruchomości wydaje się niepodważalna
Pozycja Stanów Zjednoczonych jako lokalizacji profesjonalnych inwestycji w nieruchomości wydaje się niepodważalna
fot. Pixabay

Eksperci z firmy MSCI – jednej z najważniejszych firm w świecie inwestycyjnym – postanowili oszacować łączną wartość profesjonalnych inwestycji w nieruchomości. Wyniki najnowszej analizy dotyczące 2019 r. uwzględniają również Polskę. 

Na początku warto podkreślić, że szacunki firmy MSCI są obciążone pewną niedokładnością, ponieważ nie obejmują wszystkich profesjonalnych inwestycji z danego kraju. Uwzględnienie każdego profesjonalnego inwestora jest trudne pomimo założeń przyjętych przez wspomnianą firmę. MSCI przyjmuje, że profesjonalne inwestycje w nieruchomości to takie, które łącznie spełniają następujące warunki:

 • mają generować zarówno bieżące zyski (np. z czynszów), jak i korzyści związane ze wzrostem wartości aktywów;
 • są profesjonalnie zarządzane przez udziałowców albo wynajęte podmioty;
 • funkcjonują w ramach różnych portfeli inwestycyjnych;
 • są finansowane poprzez kapitał własny i kapitał obcy.

Może Cię zainteresuje: Nieruchomości komercyjnych w Polsce poszukują nowi gracze

Polska goni Belgię i Norwegię

MSCI oszacowała, że wartość profesjonalnych inwestycji w nieruchomości na terenie Polski wynosi 49,8 mld USD. Ten wynik z 2019 r. jest nieco wyższy od wartości odnotowanej w 2017 r. (48,0 mld USD) oraz w 2018 r. (48,2 mld USD).

Warto zwrócić uwagę, że w klasyfikacji z 2017 r. Polska zajęła 21. pozycję. – Dwa lata później nasz kraj został sklasyfikowany na 23. miejscu (za Belgią, Norwegią, Tajwanem i RPA). To właśnie te dwa ostatnie państwa wyprzedziły Polskę w ostatnim czasie – wyjaśnia  Magdalena Markiewicz, ekspert portalu NieruchomosciSzybko.pl

Stany Zjednoczone pozostają liderem

Warto też zwrócić uwagę na globalnych liderów. Pomiędzy tymi państwami i krajami lokującymi się około dwudziestej pozycji istnieje przepaść pod względem wartości profesjonalnych inwestycji w nieruchomości. – Trzeba jednak zwrócić uwagę, że miejsce zajmowane przez Polskę (23) jest dość podobne, jak w przypadku globalnego rankingu uwzględniającego wielkość gospodarki (PKB) – komentuje Magdalena Markiewicz, ekspert portalu NieruchomosciSzybko.pl

Cała klasyfikacja rankingowa opracowana przez MSCI na podstawie danych z 2019 r. wygląda następująco:

 1. Stany Zjednoczone – 3418,1 mld USD
 2. Japonia – 881,4 mld USD
 3. Wielka Brytania – 745,5 mld USD
 4. Chiny – 592,2 mld USD
 5. Niemcy – 580,1 mld USD
 6. Francja – 441,2 mld USD
 7. Hongkong – 378,3 mld USD
 8. Kanada – 361,0 mld USD
 9. Australia – 306,8 mld USD
 10. Szwajcaria – 266,3 mld USD
 11. Szwecja – 231,5 mld USD
 12. Holandia – 184,3 mld USD
 13. Singapur – 176,0 mld USD
 14. Włochy – 128,1 mld USD
 15. Hiszpania – 110,8 mld USD
 16. Korea Płd. – 88,4 mld USD
 17. Finlandia – 86,5 mld USD
 18. Dania – 70,7 mld USD
 19. Belgia – 59,8 mld USD
 20. Norwegia – 56,7 mld USD
 21. Tajwan – 51,9 mld USD
 22. RPA – 50,2 mld USD
 23. Polska – 49,8 mld USD
 24. Austria – 45,1 mld USD
 25. Irlandia – 32,1 mld USD
 26. Portugalia – 30,2 mld USD
 27. Malezja – 28,6 mld USD
 28. Czechy – 28,1 mld USD
 29. Tajlandia – 27,7 mld USD
 30. Nowa Zelandia – 20,2 mld USD

Pozycja Stanów Zjednoczonych jako lokalizacji profesjonalnych inwestycji w nieruchomości wydaje się niepodważalna. Jeżeli jednak uwzględnimy globalną wartość analizowanego rynku inwestycyjnego (szacowaną na 9553 mld USD), to okaże się, że udział USA wynosi około 36%. Znaczenie Stanów Zjednoczonych w kontekście profesjonalnych inwestycji nieruchomościowych rosło w latach 2010-2016, a później pozostawało na dość stałym poziomie. Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że dotkliwy przebieg kryzysu wpłynie na pogorszenie tegorocznego wyniku USA. 

Może Ci się spodoba: Na tle Europy Warszawa nie taka droga

Na szczególną uwagę zasługują też Chiny, które znalazły się poza podium. Wynik Państwa Środka w dalszym ciągu prezentuje się jednak dość skromnie na tle wartości notowanych przez Stany Zjednoczone. Trudno oczekiwać, że nawet w dłuższej perspektywie będzie miała miejsce szybka zamiana na pierwszym miejscu w rankingu dotyczącym profesjonalnych inwestycji w nieruchomości.

Aktualna pozycja rankingowa Wielkiej Brytanii oraz Japonii nie wydaje się jednak pewna w perspektywie najbliższego dziesięciolecia. 

– Jeżeli zaś chodzi o Polskę, to dość blisko za nią lokuje się tylko Austria. Wyniki takich krajów jak Irlandia, Portugalia, Malezja i Czechy są już o wiele niższe – podsumowuje Magdalena Markiewicz.

Źródło: Magdalena Markiewicz, ekspert portalu NieruchomosciSzybko.pl

[nieruchomości, inwestycje w nieruchomości, polska, USA]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Dowiedz się, ile możesz zaoszczędzić na docieleniu dachu, piwnicy i garażu  »

Docieplenie budynkuCENA to słowo-klucz, którym wyważono niejedne drzwi… i przez które może uciekać komfort i zadowolenie inwestora. Jakie składniki ceny usług termoizolacyjnych... Czytam więcej »


Oto jak szybko i bezpieczenie zabezpieczyć budynek przed wilgocią »

Jak zdobyć kredyty preferencyjne na inwestycje służącę zwiększeniu efektywności energetycznej budynków wspólnot i spółdzielni?

wilgotne ściany w budynku mieszkania termomodernizacja
Wilgoć w budynku zagraża jego całej konstrukcji i jest odpowiedzialna za liczne schorzenia ludzi przebywających w zbyt wilgotnych pomieszczeniach. Pojawiają się pleśń i grzyby na ścianach... Chcę wiedzieć »

Wystarczy audyt energetyczny, uchwała o zaciągnięciu kredytu i potwierdzona ściągalność zaliczek na fundusz remontowy... Zobacz, jakie inwestycje obejmuje »


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »

Kocio jaki wybraćW blisko połowie gospodarstw domowych w Polsce do ogrzewania wykorzystuje się kotły na paliwa stałe. Wynika to ze względów ekonomicznych i technicznych, dostępności paliw... Czytam więcej »


Pobierz darmowy poradnik "Uzdatnianie wody w instalacjach HVAC"»

Jak wyeliminować błędy w działaniu zaworów i głowic?

Pobierz poradnik uzdatnianie wody w instalacjach HVAC zawory i głowice
Wymagania odnośnie wody w instalacjach grzewczych reguluje Polska Norma PN-EN 12952-12. Jak podnieść jakość wody? Jak obniżyć koszty instalacji grzewczej i chłodniczej? Jak zadbać o bezpieczeńśtwo i komfort mieszkańców... Czytam więcej »

instalacja grzewcza również „przeżywa” stany chorobowe, które bez właściwego diagnozowania nie będą możliwe do usunięcia. W konsekwencji praca systemu jest... czytam więcej»


Czysta woda, wolna od zanieczyszczeń i bakterii - jak ją zapewnić?

Zimne kaloryferyWoda w postaci aerozolu wodno-powietrznego, wydostająca się z instalacji zawierających bakterię Legionella, może powodować chorobę legionistów lub mniej niebezpieczną... Czytam więcej »


Nie uwierzysz! Zapewnij sobie ciepłą wodę do woli»

Czy to możliwe? Nowa bezobsługowa i ekologiczna kotłownia, bez obciążeń finansowych! »

Kompleksowa energia kotłownia bez nakładów finansowych
Ciepła woda użytkowa, czysta i w dużej ilości, o stałej temperaturze, kiedy tylko zapragniecie... czytam dalej »

Brak obciążeń finansowych związanych z budową/modernizacją kotłowni gazowej. EWE bierze na siebie ciężar finansowania i budowy kotłowni... chcę wiedzieć więcej»


Masz problem z wentylacją pomieszczeń? Zobacz to rozwiązanie?

Wentylacja pomieszczeńKuchnia to miejsce szczególne -  to serce każdego domu. Wracając zmęczony zgiełkiem dnia codziennego pragniesz spokoju. Teraz już możesz przygotować posiłki lub... Chcę zobaczyć »


Rozwiązania polecane dla administratorów i zarządców budynków »

Jak zadbać o prawidłowe powietrze w pomieszczeniu?

wiata rowerowa klimatyzatory na budynku

Coraz ciekawsze rozwiązania spotykam na polskich osiedlach. Dbałość o zadowolenie mieszkańca staje się priorytetem, dzięki czemu... Czytam więcej »

Dobre samopoczucie zależy od jakości powietrze i kliamtu panującego w pomieszczeniu w którym przebywamy i... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


Obniżenie kosztów energii elektrycznej w obwodach administracyjnych »
Oto śmietniki, które zdobią osiedla»
Licznik energii - oszczędzanie śmietniki ese
Wzrost cen energii zmusza administratorów obiektów do szukania sposobów obniżania kosztów na fakturach za energię elektryczną... czytam więcej » Miejsca składowania odpadów to przeważnie duży problem dla zarządcy. Jak utrzymać go w czystości i sprawić, aby nie szpecił wizerunku osiedla, a stał się jego wizytówką... czytam dalej »

Jak skutecznie zlikwidować problem wilgoci w murach?
Dlaczego warto zainwestować w kompostowniki i grządki podwyższane?
wilgoc sciany kompostoniki na osiedlu
Może się wydawać, że nieprzyjemny zapach, nieestetyczny wygląd czy zbyt niska temperatura to najgorsze, co może nas spotkać w zawilgoconym.... czytam więcej » Rośliny do prawidłowego wzrostu potrzebują nawożenia i słońca. Sztuczne nawozy nie są do końca dobre dla roślin. Mozemy sami zadbać o odpowiedni nawóz dla roślin w... Czytam więcej »

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Trwałość i niezawodność termomodernizacji budynków »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Projektowanie termomodernizacji budynków koncentruje się na doborze materiału i grubości ocieplenia, doborze okien oraz nośnika... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
9/2020

Aktualny numer:

Administrator 9/2020
W miesięczniku m.in.:
 • - Sąsiedzkie spory
 • - Jaki domofon wybrać?
Zobacz szczegóły
Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 17186|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 12169|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl