CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Wyposażenie budynków w urządzenia przeciwpożarowe

mgr inż. Edward Skiepko  |  Administrator 5/2010  |  12.05.2010  |  1

Zgodnie z przepisami wszystkie budynki powinny być wyposażone w różnego rodzaju sprzęt i urządzenia przeciwpożarowe.

Wszystkie urządzenia i sprzęt przeciwpożarowy powinny być odpowiednio zaprojektowane, dobrane i wykonane. Ich projekt należy uzgodnić z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych. Warunkiem dopuszczenia tych urządzeń do użytkowania jest przeprowadzenie odpowiednich prób i badań potwierdzających prawidłowość ich działania i funkcjonowania (Czytaj więcej na ten temat).

Wyposażenie przeciwpożarowe budynków można podzielić na dwie grupy:

- urządzenia przeciwpożarowe,
- podręczny sprzęt gaśniczy.

Urządzenia przeciwpożarowe

Służą do wykrywania i zwalczania pożaru lub ograniczania jego skutków. Mogą być stałe lub półstałe, uruchamiane ręcznie lub samoczynnie. Do urządzeń przeciwpożarowych należą:

- stałe i półstałe urządzenia gaśnicze i zabezpieczające - tryskaczowe, zraszaczowe, gaśnicze na gazy obojętne (najczęściej stosowane w serwerowniach), instalacje gaśnicze proszkowe itp.;

- dźwiękowe systemy ostrzegawcze - umożliwiają przekazywanie ostrzegawczych i ewakuacyjnych komunikatów głosowych;

- system sygnalizacji pożarowej, w tym urządzenia sygnalizacyjno-alarmowe, odbiorcze alarmów pożarowych i odbiorcze sygnałów o uszkodzeniu urządzeń - służą do automatycznego i ręcznego wykrywania pożaru, alarmowania o zagrożeniu, uruchomiania określonych sekwencji pracy urządzeń zabezpieczających i wreszcie przekazywania informacji za pośrednictwem systemu monitoringu do straży pożarnej;

- instalacje oświetlenia ewakuacyjnego - załączają się w momencie zaniku napięcia podstawowego, oświetlając drogę ewakuacyjną i wskazując bezpieczny kierunek wyjścia;

- hydranty i zawory hydrantowe - służą do gaszenia wczesnego pożaru za pomocą nawodnionej instalacji wodnej, zwanej hydrantową; wyposażone w wąż i prądownicę umożliwiają skuteczne gaszenie materiałów stałych, takich jak: drewno, papier, meble itp. Rozróżnia się hydranty:

  •  25 - z wężem półsztywnym długości 20 lub 30 m i prądownicą, umieszczane z reguły w budynkach użyteczności publicznej; wydajność takiego hydrantu - 1 dm3/s przy ciśnieniu 0,2 MPa,
  •  52 - z wężem płasko składanym długości 15 i 20 m zakończonym prądownicą, stosowane głównie w budynkach produkcyjnych i magazynowych, garażach; wydajność - 2,5 dm3/s przy ciśnieniu 0,2 MPa;

- pompy w pompowniach przeciwpożarowych - zasilające w wodę zarówno instalację hydrantową, jak i inne instalacje, np. tryskaczowe;

- przeciwpożarowe klapy odcinające - instalowane na kanałach wentylacyjnych na granicach stref pożarowych, zapobiegające rozprzestrzenianiu się pożaru przez instalację wentylacji;

- urządzenia oddymiające - odprowadzają szkodliwe dla ludzi produkty spalania, umożliwiając sprawną i szybką ewakuację;

- urządzenia zabezpieczające przed wybuchem;

- drzwi i bramy ppoż. wyposażone w systemy sterowania - zamykają strefy budynku objęte pożarem, odgradzając je od stref wolnych od pożaru.

Podręczny sprzęt gaśniczy 

» Mieszkasz w budynku wielorodzinnym?
» Należysz do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej?
» Jesteś zarządcą nieruchomości komercyjnych lub mieszkaniowych?
» Chcesz kupić mieszkanie lub je wynajmujesz?

Jeśli przynajmniej RAZ odpowiedziałeś/łaś TAK, to TEN PORTAL JEST DLA CIEBIE!

Zapisz się na bezpłatny newsletter. Najnowsze informacje znajdziesz w swojej skrzynce.

Oddzielną grupę urządzeń służących do przeciwpożarowego zabezpieczenia obiektu stanowi podręczny sprzęt gaśniczy, czyli uruchamiany ręcznie i przeznaczony do gaszenia pożarów w pierwszej fazie jego powstania. Główną cechą tego sprzętu jest mały ciężar (z reguły do 20 kg) i proste zasady korzystania, dzięki czemu w razie potrzeby mogą użyć go osoby dorosłe bez specjalistycznego przeszkolenia (sposób użycia podany jest na etykietach lub w instrukcjach umieszczonych obok sprzętu). Do tej grupy zaliczamy: hydronetki, gaśnice, agregaty i koce gaśnicze.

Hydronetki - służą do podawania strumienia wody za pomocą pompy ręcznej wbudowanej w hydronetkę. Woda znajduje się w plastikowym zbiorniku o pojemności ok. 15 litrów i przez wąż zakończony prądownicą wyrzucana jest na źródło ognia. Podczas gaszenia ognia hydronetką druga osoba może uzupełniać wodę w pojemniku, co umożliwi ciągłą pracę urządzenia. Hydronetka najskuteczniej gasi małe pożary ciał stałych (klasa A).

Gaśnice (najczęściej przenośne) - mniejsze (z reguły ważą 1-2 kg) stosuje się np. w samochodach, większe - w obiektach publicznych i przemysłowych. Spotykamy najczęściej gaśnice proszkowe i śniegowe, w których środkiem gaśniczym jest skroplony pod ciśnieniem CO2.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak łatwo naprawić dach pokryty papą? »

Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

naprawa dachu papą odczyt liczników wody
Czy można naprawić mniejsze i większe defekty dachu bez korzystania z usług specjalistycznej ekipy? Czy też konieczna będzie wymiana całego... czytam więcej »

Jak ciężko jest zrobić spis liczników zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Możemy na szczęście sobie pomóc, dzięki czemu znacznie przyśpieszymy czas ... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »

Dlaczego warto wiedzieć więcej o zarządzaniu nieruchomościami »

Ile kosztuje ocieplenie stropodachu bloku lub wieżowca?

Studia dla zarządców Ocieplenie stropodachu
Zarządzanie nieruchomościami ma charakter interdyscyplinarny. Doradztwo, planowanie i nadzorowanie to tylko niektóre ... Czytam więcej »

Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej... chcę wiedzieć ile to kosztuje»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Jak zapewnić ciepłe grzejniki mieszkańcom?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywamy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17124|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10681|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10254|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl