administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Co nowego w Orzecznictwie? Środki z funduszu remontowego tylko na remonty | Uchwała określająca przedmiot odrębnej własności lokali

Paweł Puch | 2012-10-29
Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa sądowego (cz. 92), a w nim m.in. o przeznaczeniu środków zgromadzonych na funduszu remontowym oraz o uchwale określającej przedmiot odrębnej własności lokali.

Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa sądowego (cz. 92), a w nim m.in. o przeznaczeniu środków zgromadzonych na funduszu remontowym oraz o uchwale określającej przedmiot odrębnej własności lokali.

Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa sądowego (cz. 92), a w nim m.in. o przeznaczeniu środków zgromadzonych na funduszu remontowym oraz o uchwale określającej przedmiot odrębnej własności lokali.

Zobacz także

Redakcja news Wejście w życie przepisów o patodeweloperce zostanie opóźnione?

Wejście w życie przepisów o patodeweloperce zostanie opóźnione? Wejście w życie przepisów o patodeweloperce zostanie opóźnione?

Do Ministerstwa Rozwoju i Technologii (MRiT) spływają wiadomości od samorządów, inwestorów, a także ekspertów z apelami o przesunięcie terminu wejścia w życie nowych przepisów.

Do Ministerstwa Rozwoju i Technologii (MRiT) spływają wiadomości od samorządów, inwestorów, a także ekspertów z apelami o przesunięcie terminu wejścia w życie nowych przepisów.

Redakcja news Czy to koniec patodeweloperki? Co zmieni się od 1 kwietnia 2024?

Czy to koniec patodeweloperki? Co zmieni się od 1 kwietnia 2024? Czy to koniec patodeweloperki? Co zmieni się od 1 kwietnia 2024?

Od 1 kwietnia wejdą w życie dwie nowelizacje rozporządzeń z zakresu przepisów budowlanych, które mają na celu m.in. walkę z patodeweloperką.

Od 1 kwietnia wejdą w życie dwie nowelizacje rozporządzeń z zakresu przepisów budowlanych, które mają na celu m.in. walkę z patodeweloperką.

Paweł Puch Jeden właściciel – jeden głos

Jeden właściciel – jeden głos Jeden właściciel – jeden głos

We wspólnocie mieszkaniowej do podjęcia przez zarząd czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu potrzebna jest uchwała właścicieli lokali, wyrażająca zgodę na dokonanie tej czynności oraz udzielająca...

We wspólnocie mieszkaniowej do podjęcia przez zarząd czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu potrzebna jest uchwała właścicieli lokali, wyrażająca zgodę na dokonanie tej czynności oraz udzielająca zarządowi pełnomocnictwa do zawierania umów stanowiących czynności, przekraczające zakres zwykłego zarządu.

Środki z funduszu remontowego tylko na remonty

Środki zgromadzone na funduszu remontowym nie mogą zostać rozdysponowane przez wspólnotę w inny sposób, niż zgodnie z ich przeznaczeniem – przypomniał Sąd Apelacyjny w Białymstoku.

W przedmiotowej sprawie właściciele lokali chcąc wyegzekwować od dewelopera należne środki na usunięcie usterek stwierdzonych w przeglądzie gwarancyjnym chcieli skorzystać ze środków funduszu remontowego. Członek wspólnoty mieszkaniowej wniósł jednak wniosek do sądu o uchylenie uchwały w sprawie czasowego wykorzystania środków pieniężnych z funduszu remontowego wspólnoty mieszkaniowej na pokrycie kosztów sądowych. W ocenie powoda zaskarżona uchwała jest sprzeczna z prawem a ponadto narusza zasady prawidłowej gospodarki we wspólnocie mieszkaniowej oraz uzasadniony interes ekonomiczny powoda, jako członka wspólnoty. Jest sprzeczna z celem, jaki ma pełnić fundusz remontowy. W ocenie powoda, środki zgromadzone na tym funduszu nie mogą zostać rozdysponowane przez wspólnotę w inny sposób, niż zgodnie z ich przeznaczeniem.

Sąd Okręgowy w Suwałkach uchylił w całości uchwalę właścicieli lokali w sprawie czasowego wykorzystania środków pieniężnych z funduszu remontowego na pokrycie kosztów sądowych. Sąd podzielił stanowisko członka wspólnoty, że środki zgromadzone na funduszu remontowym nie mogą służyć pokrywaniu wydatków na inne cele, niż zostały do tego przeznaczone, w szczególności cele inwestycyjne, czy też jak ma to miejsce w niniejszej sprawie dochodzenie roszczeń na drodze sądowej. Tak postrzegany fundusz w istocie odbiega od celu, dla jakiego został utworzony. Okoliczność, że wspólnota nie dysponuje żadnym funduszem, z którego mogłaby przeznaczyć środki potrzebne na pokrycie wydatków w postaci kosztów sądowych, nie czyni zaskarżonej uchwały prawidłowej. Zdaniem sądu wydzielenie przez wspólnotę odrębnego funduszu remontowego, na który członkowie wspólnoty uiszczają zaliczki w wysokości ustalonej przez wspólnotę powoduje, że środki tam zgromadzone nie mogą być rozdysponowane przez wspólnotę w inny sposób niż zgodnie z przeznaczeniem. Wydatek na koszty sądowe z całą pewnością nie należy do kategorii wydatków o charakterze remontowym. Ponadto te koszt sądowe nie są związany z nieruchomością wspólną. Dochodzenie roszczeń w zakresie usunięcia wad budynku stanowiącego nieruchomość wspólną nie jest bowiem związane z zarządzaniem (administrowaniem) nieruchomością wspólną (wyrok SN z dnia 15 października 2008 r. w sprawie I CSK 118/08). Wyrok został zaskarżony przez wspólnot mieszkaniową jednak sąd apelacyjny uznał, że apelacja jest bezzasadna. Zdaniem sądu fundusz remontowy służy systematycznemu odkładaniu pewnej części uiszczanych zaliczek po to, by zgromadzone środki pozwoliły na pokrycie kosztów remontu, tudzież na zabezpieczenie kredytu zaciągniętego przez wspólnotę mieszkaniową na sfinansowanie remontu. W żadnym razie wydatki związane z dochodzeniem roszczeń przeciwko deweloperowi o usunięcie wad fizycznych budynku nie należą do kosztów remontów i konserwacji budynku. Z tych względów nie mogą być zdaniem sądu apelacyjnego pokryte ze środków wydzielonych na tym funduszu, nawet jeśli ich wyłożenie spowodowałoby w konsekwencji ograniczenie wydatków na remont budynku w przyszłości, wobec doprowadzenia do usunięcia przez wykonawcę wszystkich stwierdzonych wad fizycznych budynku, a tym samym „odciągnięcia” w czasie konieczności wykonania pierwszego większego remontu. Sąd zwrócił ponadto uwagę, że wspólnota mieszkaniowa nie ma legitymacji czynnej do dochodzenia roszczeń odszkodowawczych, związanych z wadami fizycznymi nieruchomości wspólnej w stosunku do dewelopera, chyba, że właściciel lokalu przelał na nią te roszczenia. W takiej sytuacji nie można traktować wystąpienia przeciwko deweloperowi jako mieszczącej się w pojęciu zarządu nieruchomością wspólną.

Wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku
(sygn. akt I ACa 410/12)

 

Uchwała określająca przedmiot odrębnej własności lokali

Uchwała zarządu spółdzielni mieszkaniowej określająca przedmiot odrębnej własności lokali podlega zaskarżeniu do sądu także wtedy, gdy nie zgłoszono wniosków do jej projektu lub nie zostały one uwzględnione w całości – uznał Sąd Najwyższy.

Zarząd spółdzielni mieszkaniowej powinien przygotować projekt uchwały określającej przedmiot odrębnej własności samodzielnych lokali w danej nieruchomości i wyłożyć go do wglądu na co najmniej 14 dni. Osoby, którym przysługuje prawo żądania przeniesienia na nie własności lokali mogą wówczas składać wnioski co do zmian projektu. Zarząd spółdzielni zobowiązany jest zaś do ich rozpatrzenia i skorygowania projektu, a następnie podjęcia samej uchwały. W przedmiotowej sprawie członek spółdzielni mieszkaniowej, któremu przysługiwało własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego wystąpił o adaptację sąsiedniego strychu, a spółdzielnia wyraziła zgodę. Jednak organ administracji odmówił zatwierdzenia projektu budowlanego przebudowy poddasza. W związku z tym spółdzielnia cofnęła zgodę na adaptację strychu, po czym przyjęła projekt uchwały dotyczącej odrębnej własności lokali, w którym nie uwzględniono spornego poddasza jako przynależnego do lokalu. Spółdzielca złożył zatem do zarządu wniosek o uwzględnienie strychu jako przynależnego do jego lokalu oraz o powtórne przeliczenie jego udziału w nieruchomości wspólnej jednak zarząd spółdzielni odrzucił ten wniosek. Członek skierował więc sprawę do sądu i żądał uchylenia uchwały. Sąd I instancji oddalił jednak jego powództwo. Powód odwołał się do sądu apelacyjnego, a w międzyczasie spółdzielnia podjęła sporną uchwałę. Sąd apelacyjny powziął jednak wątpliwości w sprawie i skierował do Sądu Najwyższego pytanie prawne, czy w przypadku nieuwzględnienia w całości wniosków złożonych przez spółdzielców w stosunku do projektu uchwały zarząd spółdzielni ma obowiązek podjęcia ostatecznej uchwały w pierwotnie proponowanej treści i czy podlega ona zaskarżeniu. Sąd Najwyższy orzekł, że uchwała zarządu spółdzielni mieszkaniowej określająca przedmiot odrębnej własności lokali podlega zaskarżeniu do sądu także wtedy, gdy nie zgłoszono wniosków do jej projektu lub nie zostały one uwzględnione w całości.

Uchwała Sądu Najwyższego
(sygn. akt III CZP 55/12)

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Anna Ruszczak news Wzrost kosztów pracowniczych w 2024 roku

Wzrost kosztów pracowniczych w 2024 roku Wzrost kosztów pracowniczych w 2024 roku

W przyszłym roku płaca minimalna w Polsce znów wzrośnie dwa razy. Pracodawcy szacują przyszłoroczny wzrost kosztów pracowniczych.

W przyszłym roku płaca minimalna w Polsce znów wzrośnie dwa razy. Pracodawcy szacują przyszłoroczny wzrost kosztów pracowniczych.

Anna Ruszczak news Nowe unijne opłaty mogą podwyższyć koszt usług internetowych

Nowe unijne opłaty mogą podwyższyć koszt usług internetowych Nowe unijne opłaty mogą podwyższyć koszt usług internetowych

Nowa propozycja Unii Europejskiej dotycząca wprowadzenia opłaty sieciowej na rzecz rozwoju i utrzymania infrastruktury telekomunikacyjnej budzi obawy podmiotów zajmujących się prawami konsumentów. Jeśli...

Nowa propozycja Unii Europejskiej dotycząca wprowadzenia opłaty sieciowej na rzecz rozwoju i utrzymania infrastruktury telekomunikacyjnej budzi obawy podmiotów zajmujących się prawami konsumentów. Jeśli pomysł wejdzie w życie, klienci będą musieli liczyć się ze zmianami w dostępie do internetu.

Jacek Sawicki news Opublikowano ustawę o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe

Opublikowano ustawę o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe Opublikowano ustawę o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe

Dziennik Ustaw z dnia 15.06.2023 r. , poz. 1114, zamieścił ustawę z dnia 26.05.2023 r. o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe.

Dziennik Ustaw z dnia 15.06.2023 r. , poz. 1114, zamieścił ustawę z dnia 26.05.2023 r. o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe.

Redakcja news Szkolenie: Działania prawnie dozwolone i bezskuteczne we wspólnocie mieszkaniowej

Szkolenie: Działania prawnie dozwolone i bezskuteczne we wspólnocie mieszkaniowej Szkolenie: Działania prawnie dozwolone i bezskuteczne we wspólnocie mieszkaniowej

Jakie decyzje może podejmować zarząd wspólnoty mieszkaniowej, a co jest nielegalne? W których sprawach nie wolno podejmować uchwał, bo byłyby one bezskuteczne? Podczas szkolenia Eugenia Śleszyńska omówi...

Jakie decyzje może podejmować zarząd wspólnoty mieszkaniowej, a co jest nielegalne? W których sprawach nie wolno podejmować uchwał, bo byłyby one bezskuteczne? Podczas szkolenia Eugenia Śleszyńska omówi przepisy prawa i orzecznictwo, a także zanalizuje praktyczne przykłady dotyczące wspólnot.

Anna Ruszczak news Usuwanie danych ze służbowego sprzętu może mieć konsekwencje karne

Usuwanie danych ze służbowego sprzętu może mieć konsekwencje karne Usuwanie danych ze służbowego sprzętu może mieć konsekwencje karne

Używanie sprzętu przekazanego przez pracodawcę do celów prywatnych nie powinno mieć miejsca. Usuwanie danych ze służbowego komputera bez zgody przełożonego może mieć konsekwencje poważniejsze niż tylko...

Używanie sprzętu przekazanego przez pracodawcę do celów prywatnych nie powinno mieć miejsca. Usuwanie danych ze służbowego komputera bez zgody przełożonego może mieć konsekwencje poważniejsze niż tylko natychmiastowe zwolnienie z pracy.

Anna Ruszczak news Wniosek urlopowy z powodu siły wyższej

Wniosek urlopowy z powodu siły wyższej Wniosek urlopowy z powodu siły wyższej

Pracownik może złożyć wniosek o zwolnienie z pracy z powodu siły wyższej nawet o 23:59 w dniu, w którym skorzystał z tego zwolnienia. Nic nie stoi na przeszkodzie, by taki wniosek złożył na przyszłość.

Pracownik może złożyć wniosek o zwolnienie z pracy z powodu siły wyższej nawet o 23:59 w dniu, w którym skorzystał z tego zwolnienia. Nic nie stoi na przeszkodzie, by taki wniosek złożył na przyszłość.

Jacek Sawicki news Podatki od spadków i darowizn, także im niepodlegające, na nowych stawkach

Podatki od spadków i darowizn, także im niepodlegające, na nowych stawkach Podatki od spadków i darowizn, także im niepodlegające, na nowych stawkach

Minister Finansów wydał 28.06.2023 r. rozporządzenie w sprawie ustalenia kwot wartości rzeczy i praw majątkowych zwolnionych od podatku od spadków i darowizn, i niepodlegających opodatkowaniu tym podatkiem...

Minister Finansów wydał 28.06.2023 r. rozporządzenie w sprawie ustalenia kwot wartości rzeczy i praw majątkowych zwolnionych od podatku od spadków i darowizn, i niepodlegających opodatkowaniu tym podatkiem oraz skal podatkowych, według których oblicza się ten podatek (Dz.U. z dnia 29.06.2023 r., poz. 1226).

Anna Ruszczak news Wraca tzw. fikcja doręczenia

Wraca tzw. fikcja doręczenia Wraca tzw. fikcja doręczenia

1 lipca 2023 roku oficjalnie zakończył się stan zagrożenia epidemicznego w Polsce, a wraz z nim ostatnie covidowe obostrzenia. Bieg wielu terminów został przywrócony.

1 lipca 2023 roku oficjalnie zakończył się stan zagrożenia epidemicznego w Polsce, a wraz z nim ostatnie covidowe obostrzenia. Bieg wielu terminów został przywrócony.

Anna Ruszczak news Odbudowa zasobów przyrodniczych UE

Odbudowa zasobów przyrodniczych UE Odbudowa zasobów przyrodniczych UE

Parlament Europejski planuje wprowadzenie Nature Restoration Law, rozporządzenia w sprawie odbudowy przyrody, którego celem jest renaturyzacja zdegradowanych ekosystemów Europy i zachowanie różnorodności...

Parlament Europejski planuje wprowadzenie Nature Restoration Law, rozporządzenia w sprawie odbudowy przyrody, którego celem jest renaturyzacja zdegradowanych ekosystemów Europy i zachowanie różnorodności biologicznej.

Anna Ruszczak news SN nie ma wątpliwości co do wad umów kredytów walutowych

SN nie ma wątpliwości co do wad umów kredytów walutowych SN nie ma wątpliwości co do wad umów kredytów walutowych

W świetle wielu orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE i Sądu Najwyższego, pełnomocnicy banku muszą poważnie brać pod uwagę, czy warto wnosić skargi kasacyjne kwestionujące prawa kredytobiorców do otrzymania...

W świetle wielu orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE i Sądu Najwyższego, pełnomocnicy banku muszą poważnie brać pod uwagę, czy warto wnosić skargi kasacyjne kwestionujące prawa kredytobiorców do otrzymania jasnych umów indeksowanych we frankach szwajcarskich.

Anna Ruszczak news Zmiany w nowelizacji ustawy o OZE

Zmiany w nowelizacji ustawy o OZE Zmiany w nowelizacji ustawy o OZE

Sejm uchwalił kompleksową nowelizację ustawy o OZE. Najważniejsze zmiany zajdą w obszarach m.in. fotowoltaiki bez pozwoleń, hybrydowych instalacji OZE, prosumenta lokatorskiego, uproszczeń procesów administracyjnych,...

Sejm uchwalił kompleksową nowelizację ustawy o OZE. Najważniejsze zmiany zajdą w obszarach m.in. fotowoltaiki bez pozwoleń, hybrydowych instalacji OZE, prosumenta lokatorskiego, uproszczeń procesów administracyjnych, biometanu oraz morskich farm wiatrowych.

Anna Ruszczak news Zastrzeżenie numeru PESEL w aplikacji mObywatel

Zastrzeżenie numeru PESEL w aplikacji mObywatel Zastrzeżenie numeru PESEL w aplikacji mObywatel

Aplikacja mObywatel 2.0. ma wkrótce zyskać nowe funkcjonalności. Jeszcze w sierpniu zostanie wprowadzone tymczasowe prawo jazdy, które pojawi się w aplikacji tuż po zdanym egzaminie.

Aplikacja mObywatel 2.0. ma wkrótce zyskać nowe funkcjonalności. Jeszcze w sierpniu zostanie wprowadzone tymczasowe prawo jazdy, które pojawi się w aplikacji tuż po zdanym egzaminie.

Anna Ruszczak news Zakaz handlu umowami rezerwacyjnymi mieszkań deweloperskich

Zakaz handlu umowami rezerwacyjnymi mieszkań deweloperskich Zakaz handlu umowami rezerwacyjnymi mieszkań deweloperskich

Ministerstwo Rozwoju i Technologii dąży od jakiegoś czasu do zwiększenia regulacji rynku nieruchomości.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii dąży od jakiegoś czasu do zwiększenia regulacji rynku nieruchomości.

Anna Ruszczak news Podwyżka podatku od nieruchomości

Podwyżka podatku od nieruchomości Podwyżka podatku od nieruchomości

Właściciele nieruchomości muszą przygotować się na kolejne podwyżki. W 2024 roku maksymalne stawki podatku wzrosną ze względu na inflację.

Właściciele nieruchomości muszą przygotować się na kolejne podwyżki. W 2024 roku maksymalne stawki podatku wzrosną ze względu na inflację.

Anna Ruszczak news Ulga w podatku od czynności cywilnoprawnych zuboży gminy

Ulga w podatku od czynności cywilnoprawnych zuboży gminy Ulga w podatku od czynności cywilnoprawnych zuboży gminy

Nowe zwolnienie wprowadzone do ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych powoduje, że kto kupi pierwsze mieszkanie na rynku wtórnym, nie zapłaci podatku od czynności cywilnoprawnych.

Nowe zwolnienie wprowadzone do ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych powoduje, że kto kupi pierwsze mieszkanie na rynku wtórnym, nie zapłaci podatku od czynności cywilnoprawnych.

Anna Ruszczak news Reforma planistyczna - mali deweloperzy mogą nic nie wybudować

Reforma planistyczna - mali deweloperzy mogą nic nie wybudować Reforma planistyczna - mali deweloperzy mogą nic nie wybudować

Niebawem plany ogólne zastąpią obowiązujące studia uwarunkowań. Grunty kupione pod przyszłe inwestycje mieszkaniowe będą jednak problemem dla inwestorów.

Niebawem plany ogólne zastąpią obowiązujące studia uwarunkowań. Grunty kupione pod przyszłe inwestycje mieszkaniowe będą jednak problemem dla inwestorów.

Anna Ruszczak news Sprzeczne zmiany w lex deweloper

Sprzeczne zmiany w lex deweloper Sprzeczne zmiany w lex deweloper

Zmiany w lex deweloper wykluczają się nawzajem. Jedna z nich narzuca liczbę miejsc postojowych dla bloków mieszkalnych, druga zaś skraca termin obowiązywania tej ustawy. W trzeciej nowelizacji z kolei...

Zmiany w lex deweloper wykluczają się nawzajem. Jedna z nich narzuca liczbę miejsc postojowych dla bloków mieszkalnych, druga zaś skraca termin obowiązywania tej ustawy. W trzeciej nowelizacji z kolei rezygnuje się z narzucania miejsc postojowych, a skracany termin wydłuża się.

Anna Ruszczak news Nowe przepisy unijne a odległość stacji ładowania aut elektrycznych

Nowe przepisy unijne a odległość stacji ładowania aut elektrycznych Nowe przepisy unijne a odległość stacji ładowania aut elektrycznych

Parlament Europejski zagłosował za nowymi przepisami zwiększającymi liczbę stacji ładowania elektryków na terenie całej wspólnoty.

Parlament Europejski zagłosował za nowymi przepisami zwiększającymi liczbę stacji ładowania elektryków na terenie całej wspólnoty.

Anna Ruszczak news Raportowanie ESG w sektorze nieruchomości

Raportowanie ESG w sektorze nieruchomości Raportowanie ESG w sektorze nieruchomości

Przedsiębiorcy z sektora nieruchomości powinni już teraz przygotować prowadzoną działalność do nowych wyzwań systemu raportowania informacji o ESG.

Przedsiębiorcy z sektora nieruchomości powinni już teraz przygotować prowadzoną działalność do nowych wyzwań systemu raportowania informacji o ESG.

Redakcja news Praca podczas upału – obowiązki pracodawcy

Praca podczas upału – obowiązki pracodawcy Praca podczas upału – obowiązki pracodawcy

Pracodawca ma obowiązek zapewnić dostęp do zimnych napojów, miejsce do odpoczynku, może też zdecydować o skróceniu czasu pracy.

Pracodawca ma obowiązek zapewnić dostęp do zimnych napojów, miejsce do odpoczynku, może też zdecydować o skróceniu czasu pracy.

Anna Ruszczak news Danina solidarnościowa – odliczenie strat z poprzednich lat możliwe

Danina solidarnościowa – odliczenie strat z poprzednich lat możliwe Danina solidarnościowa – odliczenie strat z poprzednich lat możliwe

Ministerstwo Finansów zgadza się, żeby podatnicy mogli uwzględnić straty z lat poprzednich przy obliczaniu daniny solidarnościowej.

Ministerstwo Finansów zgadza się, żeby podatnicy mogli uwzględnić straty z lat poprzednich przy obliczaniu daniny solidarnościowej.

Anna Ruszczak news Mniej formalności przy stawianiu garaży i instalacji PV

Mniej formalności przy stawianiu garaży i instalacji PV Mniej formalności przy stawianiu garaży i instalacji PV

Ograniczenie zbędnych formalności co do inwestycji, które nie mają znaczącego wpływu na otoczenie - to główny cel projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać...

Ograniczenie zbędnych formalności co do inwestycji, które nie mają znaczącego wpływu na otoczenie - to główny cel projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko.

Anna Ruszczak news Jak w KSeF odróżnić konsumenta od przedsiębiorcy?

Jak w KSeF odróżnić konsumenta od przedsiębiorcy? Jak w KSeF odróżnić konsumenta od przedsiębiorcy?

Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że weryfikacja tego, czy kontrahent jest konsumentem czy przedsiębiorcą, jest zależna od organizacji i funkcjonujących procesów określenia statusu podatnika.

Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że weryfikacja tego, czy kontrahent jest konsumentem czy przedsiębiorcą, jest zależna od organizacji i funkcjonujących procesów określenia statusu podatnika.

Anna Ruszczak news Odpady na terenach poprzemysłowych

Odpady na terenach poprzemysłowych Odpady na terenach poprzemysłowych

Prezydent podpisał ustawę o wielkoobszarowych terenach zdegradowanych. Wprowadza ona nowe obowiązki dla wójta, burmistrza, prezydenta miasta lub starosty.

Prezydent podpisał ustawę o wielkoobszarowych terenach zdegradowanych. Wprowadza ona nowe obowiązki dla wójta, burmistrza, prezydenta miasta lub starosty.

Wybrane dla Ciebie

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe moga skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe moga skorzystać z 90% refundacji. Zobacz » Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe moga skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Jak zadbać o śmietniki?

Jak zadbać o śmietniki? Jak zadbać o śmietniki?

Hałas przy ruchliwej drodze - jak temu zaradzić?

Hałas przy ruchliwej drodze - jak temu zaradzić? Hałas przy ruchliwej drodze - jak temu zaradzić?

Jak uniknąć błędów podczas termoizolacji domu?

Jak uniknąć błędów podczas termoizolacji domu? Jak uniknąć błędów podczas termoizolacji domu?

Łatwy sposób wspomagający zarządzanie nieruchomościami »

Łatwy sposób wspomagający zarządzanie nieruchomościami » Łatwy sposób wspomagający zarządzanie nieruchomościami »

Pompa ciepła, a modernizacja starego systemu ogrzewania »

Pompa ciepła, a modernizacja starego systemu ogrzewania » Pompa ciepła, a modernizacja starego systemu ogrzewania »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie » Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Skuteczne metody zadaszenia balkonów i tarasów »

Skuteczne metody zadaszenia balkonów i tarasów » Skuteczne metody zadaszenia balkonów i tarasów »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Sposób na odpady w budynkach zamieszkania zbiorowego »

Sposób na odpady w budynkach zamieszkania zbiorowego » Sposób na odpady w budynkach zamieszkania zbiorowego »

Kup i zarejestruj pompe ciepła, a zyskasz 2000 zł premii!

Kup i zarejestruj pompe ciepła, a zyskasz 2000 zł premii! Kup i zarejestruj pompe ciepła, a zyskasz 2000 zł premii!

Jaki ciepłomierz wybrać?

Jaki ciepłomierz wybrać? Jaki ciepłomierz wybrać?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku » Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? » Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji » System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą » Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia? Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji? Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu » Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Sposób na ciche osiedle »

Sposób na ciche osiedle » Sposób na ciche osiedle »

Jak prawidłowo opomiarować media?

Jak prawidłowo opomiarować media? Jak prawidłowo opomiarować media?

Jaki wybrać styropian do ocieplenia budynku?

Jaki wybrać styropian do ocieplenia budynku? Jaki wybrać styropian do ocieplenia budynku?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

OLMEX KMB Sp. z o.o. Chcesz zmniejszyć opłaty za prąd? Skompensuj moc bierną razem z firmą OLMEX KMB

Chcesz zmniejszyć opłaty za prąd? Skompensuj moc bierną razem z firmą OLMEX KMB Chcesz zmniejszyć opłaty za prąd? Skompensuj moc bierną razem z firmą OLMEX KMB

W dobie kryzysu energetycznego i klimatycznego oraz rosnącej inflacji szukanie oszczędności staje się koniecznością. Nośniki energetyczne na rynkach światowych, w tym nośnik energii elektrycznej, z dnia...

W dobie kryzysu energetycznego i klimatycznego oraz rosnącej inflacji szukanie oszczędności staje się koniecznością. Nośniki energetyczne na rynkach światowych, w tym nośnik energii elektrycznej, z dnia na dzień stają się droższe. Jednym ze sposobów obniżenia rachunków za energię elektryczną przez wspólnoty, budynki użyteczności publicznej oraz obiekty przemysłowe jest instalacja układu kompensacji mocy biernej. Odbiorcy komunalni są zwolnieni z opłaty za pobór energii biernej i rozliczani według...

Czysta i zdrowa woda dla mieszkańców od zaraz! Zadzwoń: 500 068 835 »

Czysta i zdrowa woda dla mieszkańców od zaraz! Zadzwoń: 500 068 835 » Czysta i zdrowa woda dla mieszkańców od zaraz! Zadzwoń: 500 068 835 »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.