administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Ergonomiczny open space

Aranżacja biura typu open space | Ergonomiczne stanowisko

Ergonomiczny open space
Fair Play PR/ Rockfon

Ergonomiczny open space


Fair Play PR/ Rockfon

Obecnie powszechnie promowaną przestrzenią pracy jest open space. Właściwa z punktu widzenia ergonomii aranżacja tego typu przestrzeni i stanowisk pracy może nie tylko zwiększyć wydajność czy zmniejszyć koszty wynajmu, ale także uchronić przed sezonowymi epidemiami, złą atmosferą czy dużą fluktuacją kadr w pracy.

Zobacz także

Manage Prosta Spółka Akcyjna Nowe możliwości w zarządzaniu nieruchomościami

Nowe możliwości w zarządzaniu nieruchomościami Nowe możliwości w zarządzaniu nieruchomościami

Obecnie, gdy tempo życia staje się coraz szybsze, efektywne zarządzanie czasem i zadaniami staje się kluczowe. W odpowiedzi na te potrzeby powstała platforma Manage, czyli innowacyjne narzędzie, które...

Obecnie, gdy tempo życia staje się coraz szybsze, efektywne zarządzanie czasem i zadaniami staje się kluczowe. W odpowiedzi na te potrzeby powstała platforma Manage, czyli innowacyjne narzędzie, które rewolucjonizuje sposób zarządzania nieruchomościami.

Grupa Warta Inwestycja w bezpieczeństwo wspólnoty

Inwestycja w bezpieczeństwo wspólnoty Inwestycja w bezpieczeństwo wspólnoty

Ubezpieczenie wspólnoty mieszkaniowej to rodzaj zabezpieczenia, które chroni mienie i interesy wspólnoty mieszkaniowej - czyli grupy właścicieli lokali w budynku wielomieszkaniowym.

Ubezpieczenie wspólnoty mieszkaniowej to rodzaj zabezpieczenia, które chroni mienie i interesy wspólnoty mieszkaniowej - czyli grupy właścicieli lokali w budynku wielomieszkaniowym.

Bank Pocztowy S.A. Jak skutecznie zmniejszyć koszt termomodernizacji? Sprawdź Kredyt na OZE w Banku Pocztowym oraz Program TERMO BGK

Jak skutecznie zmniejszyć koszt termomodernizacji? Sprawdź Kredyt na OZE w Banku Pocztowym oraz Program TERMO BGK Jak skutecznie zmniejszyć koszt termomodernizacji? Sprawdź Kredyt na OZE w Banku Pocztowym oraz Program TERMO BGK

W obliczu drożejących mediów oraz wysokich kosztów eksploatacyjnych niezwykle istotne staje się podejmowanie działań ograniczających wydatki. Jednym z kluczowych sposobów, aby osiągnąć ten cel jest wdrożenie...

W obliczu drożejących mediów oraz wysokich kosztów eksploatacyjnych niezwykle istotne staje się podejmowanie działań ograniczających wydatki. Jednym z kluczowych sposobów, aby osiągnąć ten cel jest wdrożenie rozwiązań proekologicznych np. instalacja paneli fotowoltaicznych czy termomodernizacja nieruchomości. Dla Wspólnot i Spółdzielni Mieszkaniowych to nie tylko krok w kierunku oszczędności finansowych, ale również podwyższenie wartości budynku oraz znaczny wkład w ochronę środowiska.

Katalog dolegliwości i często idących za nimi chorób zwanych przez lekarzy potocznie „biurowymi” jest spory. Długotrwała praca w biurze, co obecnie jest tożsame z pracą przy komputerze może bowiem powodować: zaburzenia widzenia oraz widoczne zaczerwienienie spojówek, łzawienie oczu, dolegliwości skórne a także obniżenie możliwości kognitywnych jak np. trudności w myśleniu, duży spadek koncentracji, nerwowość, kłopoty z tzw. krótką pamięcią a nawet stany lękowe biorące się z przemęczenia, nerwice.

Zwykle dolegliwości te przemijają np. podczas długiego weekendu czy urlopu, ale często prowadzą do bardzo poważnych chorób m.in. zwyrodnień w kręgosłupie w odcinku szyjno­‑barkowym, dyskopatii, nerwic lękowych czy chorób kardiologicznych (zwłaszcza związanych zaburzeniami ciśnienia).

Nie każde biuro jest oczywiście źródłem takich poważnych schorzeń. Jednak według raportu Międzynarodowej Organizacji Pracy, opublikowanego w 2011 roku, dotyczącego warunków panujących w biurach w państwach najwyżej rozwiniętych, biura źle urządzone, w których zlekceważono zasady ergonomii pracy, na pewno do takich dolegliwości doprowadzą.

Stosowany obecnie w polskich biurach poziom ergonomii jest wciąż niewysoki. Na ogół poprzestaje się na absolutnym minimum warunków bhp; tymczasem wdrożenie zasad ergonomii jest równie dobrą inwestycją jak wprowadzenie zarządzania flotą lub cyklem życia dokumentów papierowych i elektronicznych. Podobnie bowiem jak te dwa wdrożenia, także ergonomia może przełożyć się na zysk.

Open space stosują nawet najmniejsi

Jednym z podstawowych obecnie środowisk pracy są „farmy biurek” czyli open­ space. U źródeł sukcesu tej koncepcji, która na większą skalę pojawiła się we wczesnych latach 90. leży obniżka kosztów przestrzeni biurowej – według badań IBM z połowy lat 90, open-space to ponad 20 proc. oszczędności na kosztach urządzania biur.

Na metrze kwadratowym powierzchni można bowiem rozlokować więcej sprzętów i w aranżacji zwrócić uwagę przede wszystkim na maksymalną oszczędność miejsca. Środowiska pracy tego typu są przy tym bardzo elastyczne i łatwo je dostosować do zmieniających się zadań czy potrzeb przedsiębiorstwa.

Poza tym open space sprzyja szybkiej komunikacji. Według badań IBM odpowiednie ustawienie biurek przyspiesza obieg dokumentów i zwiększa o 15 proc. wydajność pracowników. W Polsce open-space jest bardzo popularne – stosują je nawet firmy małe, które jeszcze kilka lat temu wynajmowały urządzone biura.

Stosunkowo nowym trendem open space jest tzw. klastrowanie, czyli tworzenie stanowisk pracy zespołowej, złożonych z układów 2–4 biurkowych. Zwykle w klastrze pracują osoby z jednego działu bądź zajmujące się jednym projektem; klastrowanie ma zwiększać wydajność pracownika o następne 10 proc. Takie układy mają też zwiększać integrację pracowników i poprawiać atmosferę w firmie.

Jednak badania australijskich psychologów z University of Melbourne udowodniły, iż zyski te mogą być iluzoryczne. Open-space naruszają bowiem głęboko zakorzenioną w ludziach terytorialność, co sprawia, że tracą oni poczucie bezpieczeństwa. W takim miejscu pracy wyższy jest nie tylko stopień stresu, ale także negatywny wpływ na kondycję fizyczną i psychiczną dla znakomitej większości – ok 90 proc. – pracowników.

Praca w open space ma także negatywne skutki w przypadku epidemii sezonowych. Jak udowodnili uczeni z University of British Columbia w Kanadzie, tego typu środowisko pracy jest idealne dla wirusów – w takich biurach ilość zachorowań na zakażenia wirusowe jest o 20 proc. wyższa niż w przypadku tradycyjnych, „klasycznych” biur, co dla pracodawcy skutkuje także większą liczbą zwolnień lekarskich.

Aranżacja biura typu open space

Ogólnie rzecz biorąc, prawidłowa – a więc w jak największym stopniu unikająca tych zagrożeń i spełniająca zasady ergonomii, aranżacja wnętrz typu open-space jest dość trudna i wymagająca sporej ilości starań ze strony zespołu projektowego. Dzieje się tak choćby ze względu na konieczność pogodzenia wyraźnych przeciwieństw, które ujawniają się w trakcie tego procesu np. komunikacja – hałas, swobodne przemieszczanie się – konieczność oddzielania przestrzeni.

Po dwa metry wolnej podłogi…

Jednak istnieje kilka wytycznych, opartych na aktach prawnych dotyczących urządzania przestrzeni biurowej. Znajdują się one m.in. w ustawie Kodeks pracy [DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.; (KP)] oraz w rozporządzeniu MPiPS w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU z 2003 r. nr 169, poz. 1650 z późn. zm.); rozporządzeniu MI w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 75, poz. 690 z późn. zm.); rozporządzeniu MPiPS w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (DzU nr 148, poz. 973 z późn. zm.).

Jak wynika z ich lektury, w przypadku wielu pracowników jednocześnie zatrudnionych, na każdego z nich powinno przypadać co najmniej 13 metrów sześciennych objętości pomieszczenia i ponad 2 metry kwadratowe wolnej podłogi. Wolnej, a więc nie zajętej przez urządzenia techniczne, meble czy wyposażenie.

Konieczne jest także zapewnienie właściwej komunikacji – przejścia powinny zapewniać swobodny ruch zarówno jedno- jak i dwukierunkowy i w świetle cytowanych przepisów posiadać nie mniej niż 0,6 m szerokości (dla ruchu jednokierunkowego) oraz 1 m (dla ruchu dwukierunkowego) przy czym niedopuszczalne jest tworzenie stref wyłącznie o ruchu jednokierunkowym, nawet w wydzielonych obszarach. Warto też zwrócić uwagę na uwzględnienie potrzeb osób niepełnosprawnych – pracujących już w firmie, a także klientów.

Wysokość pomieszczenia nie może być niższa niż 3 m. Przy spełnieniu wymogu 15 m sześciennych wolnej przestrzeni na jednego pracownika można obniżyć ten wymóg do 2,5 m, ale tylko w przypadku pomieszczeń, w których pracuje do 4 osób i nie może być to wydzielony fragment open-space.

Ergonomiczne stanowisko

Następne wymogi dotyczą urządzenia stanowiska w ramach open space. Pracownik bowiem musi posiadać na stanowisku możliwość takiego rozmieszczenia wszystkich elementów obsługiwanych nie zdalnie, aby znalazły się one w zasięgu rąk.

Odległości między monitorami na sąsiednich stanowiskach nie mogą być mniejsze niż 0,6 m, zaś między pracownikiem, a tylną ścianką monitora osoby pracującej naprzeciw nie może być mniejszej odległości niż 0,8 m. Z kolei odległość miedzy ekranem a oczami pracownika nie może być mniejsza niż 0,4–0,75 m w zależności od wielkości monitora.

Problemem jest hałas

Według cytowanych już przepisów, w pomieszczeniach, gdzie znajdują się stanowiska komputerowe, dopuszczalny poziomu hałasu nie powinien przekraczać 55 dB. Tymczasem kilkadziesiąt stanowisk komputerowych na jednej otwartej przestrzeni generuje o wiele większy hałas. Nakłada się na to jeszcze konieczność komunikacji interpersonalnej.

W efekcie od razu przy projektowaniu open­‑space trzeba uwzględnić odseparowanie stanowisk pracy panelami wygłuszającymi lub ściankami działowymi. Tego typu rozwiązania mają również taką zaletę iż budują prywatność, co częściowo znosi uciążliwe cechy pracy w open-space. Z tego też względu trzeba, a nawet warto pozostawiać pracownikom urządzenie swoich działów.

Warto wspomnieć, iż dostępne na rynku ścianki wygłuszające posiadają różny poziom ochrony przed hałasem i inny ich rodzaj trzeba będzie zastosować w przypadku oddzielenia działu finansowo-księgowego, a inny w ramach call centre czy działu handlowego. Konieczne jest też takie rozplanowanie biura tak, aby uniknąć ciągów „przechodnich”.

Z punktu widzenia ergonomii np. niedopuszczalne jest przechodzenie klientów poprzez pracujące już działy – recepcja i ewentualne sale konferencyjne, recepcyjne i pokoje kierownictwa powinny znajdować się na przodzie biura typu open space.

Hot desking

Często promowanym typem założenia biurowego, zwłaszcza w obecnych czasach kryzysu gospodarczego jest hot desking. To open space, w którym pracujący pojawiają się w ustalonym czasie, realizując większość zadań poza biurem. Jedno stanowisko pracy przypada wtedy na kilka osób; koniecznym jest aby nie były to więcej niż dwie osoby.

W świetle ergonomii tacy pracownicy muszą posiadać elementy wyposażenia przyporządkowane im indywidualnie – najlepiej aby były to małe przesuwne, zamykane szafki-kontenerki, w których znajdą się ich dokumenty i wyposażenie. Niezbędny jest także grafik pracy aktualizowany w czasie rzeczywistym i dostępny także na urządzeniach mobilnych, aby pracownik w każdej chwili mógł sprawdzić czy może pojechać do biura.

Ergonomiczną funkcjonalność biur typu hot desking można zwiększyć, tworząc salę spotkań i tzw. quiet rooms, gdzie pracownicy mogą odpocząć od panującego na stanowiskach pracy hałasu.

Na zakończenie warto wspomnieć, iż przy ergonomicznym projektowaniu open space przestanie być typową przestrzenią wolną. Upodobni się do klasycznego biura, z indywidualnymi i działowymi stanowiskami pracy oraz z wydzielonymi powierzchniami specjalnymi jak np. sale konferencyjne, recepcyjne czy pokoje managerów. Przestrzeń ta jest jednak elastyczna i łatwiejsza do szybkiego przeorganizowania niż tradycyjne biuro; oczywiście jest także tańsza.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • StrefaErgonomii.pl StrefaErgonomii.pl, 24.04.2014r., 16:26:16 Jeśli chodzi o ergonomikę pracy to ważne są także ćwiczenia które wykonuje się podczas krótkich przerw w pracy Na przykład te znalezione na stronie http://strefaergonomii.pl/ są to krótkie filmiki, które obrazują w jaki sposób pozbyć się napięcia mięśniowego na przykład w karku lub odcinku lędźwiowym :)
  • wozw wozw, 29.05.2014r., 10:39:14 open space czyli shit - to złudzenie lekarstwa dla pracodawców!!! Cel pracodawcy przy organizacji open space: zysk kosztem warunków pracy. Polega to na stłoczeniu pracowników na mniejszej powierzchni w celu ominięcia wymogów wolnej powierzchni biurowej przypadajcej na pracownika. Dochodzą też prywatne problemy pracodawcy np. klaustrofobia oraz złudzenie zysku. W realiach open space to straty objawiające się dyskomfortem pracy pracownika i gorszymi warunkami. Polski pracodawca tkwi w zaściankach i w pogoni za szybkim zyskiem i tempem wzrostu wyższym niż w krajach sąsiednich, uciska pracownika i pogarsza warunki pracy, wbrew logice która jest oczywista "pracownik wydajniej pracuje w lepszych warunkach". Open space to warunki gorsze. To tak jak fabryka, praca na taśmie w hałasie, smrodzie, niedostosowanej temperaturze. Pracownik open space zdecydowanie częściej choruje, dochodzi przy tym klima która - wylęgarnia bakterii i przeciągi od których się przeziębiamy. Statystyczny pracownik open space i klimatyzacji po kilku latach leczy się non stop na choroby układu oddechowego. Hałas panujący w open space dekoncentruje, wydajność pracownika spada. Gdzie łatwiej Ci skupić i rozwiązać problemy np. zadania matematyczne w hali produkcyjnej fabryki przy taśmociągu, czy w pomieszczeniu wyciszonym w którym jesteś sam? Open space - czyli otwarta przestrzeń, to złudzenie kontroli pracownika biurowego. W skrócie: open space to choroby: słuchu, układu oddechowego, bakterie, smród, hałas, brak możliwości skupienia, niewydajny pracownik który choruje. I oszczędność 1 - 2m powierzchni. Polski pracodawca jest często głupi, zamiast dać pracownikowi lepsze warunki i wycisnąć z niego więcej traci oszczędzając na pracownikach. A wystarczy zamiast otwartej przestrzeni dać możliwość pracy zdalnej w nielimitowanych godzinach, a powierzchnie ograniczyć i ukameralnić. Oszczędność i komfort pracy.

Powiązane

Ava Trade Plusy i minusy day tradingu – czy ta strategia się opłaca?

Plusy i minusy day tradingu – czy ta strategia się opłaca? Plusy i minusy day tradingu – czy ta strategia się opłaca?

Day trading to popularne rozwiązanie wśród tych, którzy liczą na szybkie zyski na rynkach finansowych. Day traderzy inwestują w akcje, opcje, kontrakty futures czy kontrakty na różnice kursowe (CFD). Instrumentami...

Day trading to popularne rozwiązanie wśród tych, którzy liczą na szybkie zyski na rynkach finansowych. Day traderzy inwestują w akcje, opcje, kontrakty futures czy kontrakty na różnice kursowe (CFD). Instrumentami bazowymi mogą być przykładowo indeksy giełdowe, towary lub waluty. Na czym właściwie polega ta strategia i czy rzeczywiście się opłaca? Jest to uzależnione od wielu czynników, z których powinien zdawać sobie sprawę każdy day trader.

UNIWERSAL Sp. z o.o. Firma Uniwersal na Targach BUDMA

Firma Uniwersal na Targach BUDMA

Zapraszamy Państwa do zwiedzenia ekspozycji i udziału w programie wydarzeń Targów BUDMA 2024 w dniach 30.01-02.02.2024 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Zapraszamy Państwa do zwiedzenia ekspozycji i udziału w programie wydarzeń Targów BUDMA 2024 w dniach 30.01-02.02.2024 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Eko-Okna S.A. Eko-Okna: nowe zakłady i miejsca pracy

Eko-Okna: nowe zakłady i miejsca pracy Eko-Okna: nowe zakłady i miejsca pracy

Eko-Okna S.A. powstały 25 lat temu w Raciborzu. W 2008 r. firma przeniosła się do Kornic, gdzie trwa ciągła rozbudowa zakładu produkcyjnego. Fabryka w Kornicach zajmuje powierzchnię 50 ha, z czego 32 ha...

Eko-Okna S.A. powstały 25 lat temu w Raciborzu. W 2008 r. firma przeniosła się do Kornic, gdzie trwa ciągła rozbudowa zakładu produkcyjnego. Fabryka w Kornicach zajmuje powierzchnię 50 ha, z czego 32 ha to zadaszone hale. W tej chwili jest zatrudnionych ponad 12 tysięcy osób, a to nie koniec rekrutacji i zatrudniania.

NNV sp. z o.o. Rynek pierwotny a wtórny

Rynek pierwotny a wtórny Rynek pierwotny a wtórny

Inwestorzy, planujący zakup mieszkania, mają do wyboru nieruchomości używane, czyli z rynku wtórnego, i nowe – z pierwotnego. Jeśli właśnie szukasz własnych czterech kątów, dowiedz się o nich więcej. Sprawdź,...

Inwestorzy, planujący zakup mieszkania, mają do wyboru nieruchomości używane, czyli z rynku wtórnego, i nowe – z pierwotnego. Jeśli właśnie szukasz własnych czterech kątów, dowiedz się o nich więcej. Sprawdź, jakie argumenty przemawiają za wyborem nieruchomości z tych rynków. Dowiedz się, jakie występują różnice między mieszkaniami od dewelopera a lokalami w kamienicy lub blokach z wielkiej płyty.

Bankier.pl Chwilówki – co trzeba o nich wiedzieć?

Chwilówki – co trzeba o nich wiedzieć? Chwilówki – co trzeba o nich wiedzieć?

Chwilówka to jeden z najpopularniejszych instrumentów finansowych. Z czego wynika fenomen tego krótkoterminowego produktu? Oto najważniejsze kwestie związane z funkcjonowaniem chwilówek, a także procesem...

Chwilówka to jeden z najpopularniejszych instrumentów finansowych. Z czego wynika fenomen tego krótkoterminowego produktu? Oto najważniejsze kwestie związane z funkcjonowaniem chwilówek, a także procesem ich zaciągania oraz spłaty.

Arbet Sukces marki ARBET

Sukces marki ARBET Sukces marki ARBET

Redakcja Forum Biznesu właśnie poinformowała o sukcesie marki ARBET. Marka ponownie zdobyła prestiżowy tytuł Super Marki, otrzymała wyróżnienie Polska Dobra Marka, a także została uhonorowana specjalnym...

Redakcja Forum Biznesu właśnie poinformowała o sukcesie marki ARBET. Marka ponownie zdobyła prestiżowy tytuł Super Marki, otrzymała wyróżnienie Polska Dobra Marka, a także została uhonorowana specjalnym wyróżnieniem Marka XV-lecia.

Grupa Pracuj S.A. Zarządzanie projektami - na jakie narzędzia warto stawiać?

Zarządzanie projektami - na jakie narzędzia warto stawiać? Zarządzanie projektami - na jakie narzędzia warto stawiać?

Umiejętne zarządzanie projektami w IT wpływa na jakość i precyzję realizacji różnych zadań. Jak ustalić priorytety i oddzielić sprawy ważne od kwestii mniej istotnych? W jaki sposób dokonywać ze współpracownikami...

Umiejętne zarządzanie projektami w IT wpływa na jakość i precyzję realizacji różnych zadań. Jak ustalić priorytety i oddzielić sprawy ważne od kwestii mniej istotnych? W jaki sposób dokonywać ze współpracownikami szybkiej wymiany informacji, plików czy wiadomości od klientów? Wybierz odpowiednie narzędzia do zarządzania projektami i uczyń swoją pracę łatwiejszą! Oto przegląd popularnych narzędzi projektowych w IT.

Grupa Warta WARTA z najszerszym programem ubezpieczeń dla zarządców wspólnot mieszkaniowych

WARTA z najszerszym programem ubezpieczeń dla zarządców wspólnot mieszkaniowych WARTA z najszerszym programem ubezpieczeń dla zarządców wspólnot mieszkaniowych

Wspólnota mieszkaniowa to nie tylko zbiór mieszkań. To wspólna przestrzeń codziennego życia wielu ludzi i otoczenia, w jakim się znajdują. Wspólnoty nie posiadają własnego majątku, a za zobowiązania...

Wspólnota mieszkaniowa to nie tylko zbiór mieszkań. To wspólna przestrzeń codziennego życia wielu ludzi i otoczenia, w jakim się znajdują. Wspólnoty nie posiadają własnego majątku, a za zobowiązania dotyczące nieruchomości wspólnej – m.in. klatek schodowych czy terenów zielonych, każdy właściciel mieszkania ponosi odpowiedzialność w takiej części, która zależna jest od jego udziału w nieruchomości.

Bank Pocztowy S.A. Finansowanie OZE – łatwiej, szybciej, prościej. Bank Pocztowy oferuje kredyt na korzystnych warunkach

Finansowanie OZE – łatwiej, szybciej, prościej. Bank Pocztowy oferuje kredyt na korzystnych warunkach Finansowanie OZE – łatwiej, szybciej, prościej. Bank Pocztowy oferuje kredyt na korzystnych warunkach

Wychodząc naprzeciw potrzebom Spółdzielni i Wspólnot Mieszkaniowych, Bank Pocztowy oferuje elastyczny Kredyt na OZE o dowolnej wysokości, jednak nie niższy niż 10 tysięcy złotych. Jak przyznaje Paweł Andrzejczyk,...

Wychodząc naprzeciw potrzebom Spółdzielni i Wspólnot Mieszkaniowych, Bank Pocztowy oferuje elastyczny Kredyt na OZE o dowolnej wysokości, jednak nie niższy niż 10 tysięcy złotych. Jak przyznaje Paweł Andrzejczyk, Dyrektor Departamentu Bankowości Instytucjonalnej Banku Pocztowego, kredyt na odnawialne źródła energii (OZE) to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie Wspólnot i Spółdzielni Mieszkaniowych, które chciałyby w najbliższym czasie sfinansować projekty związane z efektywnością energetyczną.

System iGate iGate SOS - na ratunek brama otwarta

iGate SOS - na ratunek brama otwarta iGate SOS - na ratunek brama otwarta

Jak bezzwłocznie otworzyć bramę pojazdom służb ratunkowych, które wymagają natychmiastowego wjazdu na teren zamkniętej posesji?

Jak bezzwłocznie otworzyć bramę pojazdom służb ratunkowych, które wymagają natychmiastowego wjazdu na teren zamkniętej posesji?

PATA Sp. z o.o. Drewno konstrukcyjne — rodzaje, różnice, jak wybrać?

Drewno konstrukcyjne — rodzaje, różnice, jak wybrać? Drewno konstrukcyjne — rodzaje, różnice, jak wybrać?

Drewno to do dziś jeden z podstawowych materiałów budowlanych. Cechuje je między innymi solidność, podatność na obróbkę, niski ciężar oraz dobre parametry wytrzymałościowe. Na rynku można znaleźć wiele...

Drewno to do dziś jeden z podstawowych materiałów budowlanych. Cechuje je między innymi solidność, podatność na obróbkę, niski ciężar oraz dobre parametry wytrzymałościowe. Na rynku można znaleźć wiele rodzajów drewna konstrukcyjnego. Jakie są różnice pomiędzy nimi i na co zwracać uwagę przy doborze odpowiedniego typu?

L’Avenir Du Monde sp. z o.o. System Ecosorting - poprawna segregacja odpadów komunalnych we wspólnotach i spółdzielniach

System Ecosorting - poprawna segregacja odpadów komunalnych we wspólnotach i spółdzielniach System Ecosorting - poprawna segregacja odpadów komunalnych we wspólnotach i spółdzielniach

Ecosorting oferuje wspólnotom i spółdzielniom mieszkaniowym system, który wspiera poprawną segregację odpadów komunalnych. System obejmuje urządzenia techniczne i dokumentację formalną. Firma gwarantuje...

Ecosorting oferuje wspólnotom i spółdzielniom mieszkaniowym system, który wspiera poprawną segregację odpadów komunalnych. System obejmuje urządzenia techniczne i dokumentację formalną. Firma gwarantuje także wsparcie merytoryczne. Jak usługa Ecosorting wpływa na życie mieszkańca danej nieruchomości? Odpowiadamy na najczęstsze pytania lokatorów.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Pompy ciepła Panasonic T-CAP

Pompy ciepła Panasonic T-CAP Pompy ciepła Panasonic T-CAP

Coraz więcej wspólnot mieszkaniowych szuka sposobu na obniżenie kosztów ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Rozwiązaniem może się okazać montaż pomp ciepła. W budynku wielorodzinnym w Radomiu...

Coraz więcej wspólnot mieszkaniowych szuka sposobu na obniżenie kosztów ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Rozwiązaniem może się okazać montaż pomp ciepła. W budynku wielorodzinnym w Radomiu instalacja tego typu urządzeń przyniosła spore oszczędności.

Winda – Warszawa Sp. z o.o. Nowy wymiar modernizacji dźwigów

Nowy wymiar modernizacji dźwigów Nowy wymiar modernizacji dźwigów

Obecnie na rynku królują modernizacje pełne czyli wymiany wszystkich podzespołów na nowe. Wykonując pełną modernizację (wymianę dźwigu), najczęściej dąży się do poprawy parametrów technicznych przez instalację...

Obecnie na rynku królują modernizacje pełne czyli wymiany wszystkich podzespołów na nowe. Wykonując pełną modernizację (wymianę dźwigu), najczęściej dąży się do poprawy parametrów technicznych przez instalację większej kabiny, szerszych drzwi czy montaż energooszczędnych podzespołów. Takie odpowiedzialne podejście właściciela gwarantuje wyższy poziom funkcjonalności obiektu. Należy mieć przy tej okazji jednak jeszcze jeden element na uwadze, czyli koszty eksploatacji bowiem eksploatacja dźwigów,...

GAZEX Sp.j. Co trzeba i warto wiedzieć o systemach detekcji gazów?

Co trzeba i warto wiedzieć o systemach detekcji gazów? Co trzeba i warto wiedzieć o systemach detekcji gazów?

Decydującą rolę przy wyborze, konfiguracji i sposobie wykonania systemów detekcji gazów odgrywa wiedza i doświadczenie projektantów. Tylko oni, znając konstrukcję i przeznaczenie danego obiektu oraz oczekiwania...

Decydującą rolę przy wyborze, konfiguracji i sposobie wykonania systemów detekcji gazów odgrywa wiedza i doświadczenie projektantów. Tylko oni, znając konstrukcję i przeznaczenie danego obiektu oraz oczekiwania jego użytkowników, mogą realnie ocenić ryzyko i projektować systemy, które zapewnią bezpieczeństwo i będą zgodne z aktualnymi przepisami budowlanymi i przeciwpożarowymi.

Leroy Merlin Panele a ogrzewanie podłogowe. O czym warto pamiętać?

Panele a ogrzewanie podłogowe. O czym warto pamiętać? Panele a ogrzewanie podłogowe. O czym warto pamiętać?

Wiele osób wciąż żyje w przeświadczeniu, że decydując się na ogrzewanie zamontowane w podłodze, trzeba zrezygnować z paneli laminowanych. Jest to mit, którego nieprawdziwość udowadniali już nieraz producenci...

Wiele osób wciąż żyje w przeświadczeniu, że decydując się na ogrzewanie zamontowane w podłodze, trzeba zrezygnować z paneli laminowanych. Jest to mit, którego nieprawdziwość udowadniali już nieraz producenci paneli, a także wielu specjalistów zajmujących się pracami wykończeniowymi. Jest natomiast kilka istotnych kwestii, o których trzeba pamiętać, planując podłogę w pomieszczeniach z ogrzewaniem płaszczyznowym.

Dom100.eu Deweloper z Gliwic przedstawia: prestiżowe apartamenty na miarę XXI wieku

Deweloper z Gliwic przedstawia: prestiżowe apartamenty na miarę XXI wieku Deweloper z Gliwic przedstawia: prestiżowe apartamenty na miarę XXI wieku

Wyobraź sobie swoje idealne miejsce na ziemi: poczuj się bezpiecznie, doznaj spokoju. Tu świat kręci się wokół Ciebie, a czas płynie w rytmie bicia Twojego serca. Spełnienie marzenia jest bliżej, niż myślisz....

Wyobraź sobie swoje idealne miejsce na ziemi: poczuj się bezpiecznie, doznaj spokoju. Tu świat kręci się wokół Ciebie, a czas płynie w rytmie bicia Twojego serca. Spełnienie marzenia jest bliżej, niż myślisz. Przedstawiamy prestiżowy kompleks z apartamentami w Gliwicach od dom100. Jesteś gotowy, by wkroczyć do Nowego Świata?

Bank Pocztowy S.A. Jak skutecznie zmniejszyć koszt termomodernizacji? Sprawdź Kredyt na OZE w Banku Pocztowym oraz Program TERMO BGK

Jak skutecznie zmniejszyć koszt termomodernizacji? Sprawdź Kredyt na OZE w Banku Pocztowym oraz Program TERMO BGK Jak skutecznie zmniejszyć koszt termomodernizacji? Sprawdź Kredyt na OZE w Banku Pocztowym oraz Program TERMO BGK

W obliczu drożejących mediów oraz wysokich kosztów eksploatacyjnych niezwykle istotne staje się podejmowanie działań ograniczających wydatki. Jednym z kluczowych sposobów, aby osiągnąć ten cel jest wdrożenie...

W obliczu drożejących mediów oraz wysokich kosztów eksploatacyjnych niezwykle istotne staje się podejmowanie działań ograniczających wydatki. Jednym z kluczowych sposobów, aby osiągnąć ten cel jest wdrożenie rozwiązań proekologicznych np. instalacja paneli fotowoltaicznych czy termomodernizacja nieruchomości. Dla Wspólnot i Spółdzielni Mieszkaniowych to nie tylko krok w kierunku oszczędności finansowych, ale również podwyższenie wartości budynku oraz znaczny wkład w ochronę środowiska.

Grupa Warta Inwestycja w bezpieczeństwo wspólnoty

Inwestycja w bezpieczeństwo wspólnoty Inwestycja w bezpieczeństwo wspólnoty

Ubezpieczenie wspólnoty mieszkaniowej to rodzaj zabezpieczenia, które chroni mienie i interesy wspólnoty mieszkaniowej - czyli grupy właścicieli lokali w budynku wielomieszkaniowym.

Ubezpieczenie wspólnoty mieszkaniowej to rodzaj zabezpieczenia, które chroni mienie i interesy wspólnoty mieszkaniowej - czyli grupy właścicieli lokali w budynku wielomieszkaniowym.

Manage Prosta Spółka Akcyjna Nowe możliwości w zarządzaniu nieruchomościami

Nowe możliwości w zarządzaniu nieruchomościami Nowe możliwości w zarządzaniu nieruchomościami

Obecnie, gdy tempo życia staje się coraz szybsze, efektywne zarządzanie czasem i zadaniami staje się kluczowe. W odpowiedzi na te potrzeby powstała platforma Manage, czyli innowacyjne narzędzie, które...

Obecnie, gdy tempo życia staje się coraz szybsze, efektywne zarządzanie czasem i zadaniami staje się kluczowe. W odpowiedzi na te potrzeby powstała platforma Manage, czyli innowacyjne narzędzie, które rewolucjonizuje sposób zarządzania nieruchomościami.

Józef Macech Akustyka w budownictwie mieszkaniowym a wymagania dotyczące energooszczędności

Akustyka w budownictwie mieszkaniowym a wymagania dotyczące energooszczędności Akustyka w budownictwie mieszkaniowym a wymagania dotyczące energooszczędności

Ochrona przed hałasem i drganiami została zapisana w najważniejszych aktach prawnych, regulujących kwestie budownictwa, gdzie wymieniana jest wśród wymagań, jakie powinny spełniać obiekty budowlane. Oznacza...

Ochrona przed hałasem i drganiami została zapisana w najważniejszych aktach prawnych, regulujących kwestie budownictwa, gdzie wymieniana jest wśród wymagań, jakie powinny spełniać obiekty budowlane. Oznacza to, że izolacyjność akustyczna ścian jest nie mniej istotna niż nośność konstrukcji, energooszczędność czy bezpieczeństwo pożarowe. W związku z tym, w dobie rosnących wymagań wobec izolacyjności cieplnej budynków, a co za tym idzie konieczności zwiększania grubości stosowanych do ocieplenia materiałów,...

mgr inż. Michał Lutostański Remonty dachów budynków biurowych

Remonty dachów budynków biurowych Remonty dachów budynków biurowych

Konserwacja dachu – np. usuwanie drobnych przecieków – nie wymaga żadnych formalności, ale jego remont podlega już kontroli urzędów.

Konserwacja dachu – np. usuwanie drobnych przecieków – nie wymaga żadnych formalności, ale jego remont podlega już kontroli urzędów.

Katarzyna Czajkowska Facility manager - człowiek orkiestra

Facility manager - człowiek orkiestra Facility manager - człowiek orkiestra

Gospodarowanie nieruchomościami polega na zarządzaniu obiektami, znajdującymi się w nim urządzeniami i udogodnieniami. Korzystaniu z obiektu tak, aby użytkownicy mogli wypełniać swoje założone działania...

Gospodarowanie nieruchomościami polega na zarządzaniu obiektami, znajdującymi się w nim urządzeniami i udogodnieniami. Korzystaniu z obiektu tak, aby użytkownicy mogli wypełniać swoje założone działania lub obowiązki.

Katarzyna Czajkowska Środowisko pracy zarządcy. Cechy i umiejętności zarządcy nieruchomości

Środowisko pracy zarządcy. Cechy i umiejętności zarządcy nieruchomości Środowisko pracy zarządcy. Cechy i umiejętności zarządcy nieruchomości

Przez wiele lat ciążył nad nami mit dozorcy, ale dziś zarządca to wysokiej klasy manager, bez którego wiedzy, asertywności i organizacji pracy, trudno wyobrazić sobie zarządzanie nieruchomościami, w szczególności...

Przez wiele lat ciążył nad nami mit dozorcy, ale dziś zarządca to wysokiej klasy manager, bez którego wiedzy, asertywności i organizacji pracy, trudno wyobrazić sobie zarządzanie nieruchomościami, w szczególności komercyjnymi.

Wybrane dla Ciebie

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe moga skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe moga skorzystać z 90% refundacji. Zobacz » Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe moga skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Jak zadbać o śmietniki?

Jak zadbać o śmietniki? Jak zadbać o śmietniki?

Hałas przy ruchliwej drodze - jak temu zaradzić?

Hałas przy ruchliwej drodze - jak temu zaradzić? Hałas przy ruchliwej drodze - jak temu zaradzić?

Jak uniknąć błędów podczas termoizolacji domu?

Jak uniknąć błędów podczas termoizolacji domu? Jak uniknąć błędów podczas termoizolacji domu?

Łatwy sposób wspomagający zarządzanie nieruchomościami »

Łatwy sposób wspomagający zarządzanie nieruchomościami » Łatwy sposób wspomagający zarządzanie nieruchomościami »

Pompa ciepła, a modernizacja starego systemu ogrzewania »

Pompa ciepła, a modernizacja starego systemu ogrzewania » Pompa ciepła, a modernizacja starego systemu ogrzewania »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie » Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Skuteczne metody zadaszenia balkonów i tarasów »

Skuteczne metody zadaszenia balkonów i tarasów » Skuteczne metody zadaszenia balkonów i tarasów »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Sposób na odpady w budynkach zamieszkania zbiorowego »

Sposób na odpady w budynkach zamieszkania zbiorowego » Sposób na odpady w budynkach zamieszkania zbiorowego »

Kup i zarejestruj pompe ciepła, a zyskasz 2000 zł premii!

Kup i zarejestruj pompe ciepła, a zyskasz 2000 zł premii! Kup i zarejestruj pompe ciepła, a zyskasz 2000 zł premii!

Jaki ciepłomierz wybrać?

Jaki ciepłomierz wybrać? Jaki ciepłomierz wybrać?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku » Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? » Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji » System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą » Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia? Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji? Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu » Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Sposób na ciche osiedle »

Sposób na ciche osiedle » Sposób na ciche osiedle »

Jak prawidłowo opomiarować media?

Jak prawidłowo opomiarować media? Jak prawidłowo opomiarować media?

Jaki wybrać styropian do ocieplenia budynku?

Jaki wybrać styropian do ocieplenia budynku? Jaki wybrać styropian do ocieplenia budynku?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

OLMEX KMB Sp. z o.o. Chcesz zmniejszyć opłaty za prąd? Skompensuj moc bierną razem z firmą OLMEX KMB

Chcesz zmniejszyć opłaty za prąd? Skompensuj moc bierną razem z firmą OLMEX KMB Chcesz zmniejszyć opłaty za prąd? Skompensuj moc bierną razem z firmą OLMEX KMB

W dobie kryzysu energetycznego i klimatycznego oraz rosnącej inflacji szukanie oszczędności staje się koniecznością. Nośniki energetyczne na rynkach światowych, w tym nośnik energii elektrycznej, z dnia...

W dobie kryzysu energetycznego i klimatycznego oraz rosnącej inflacji szukanie oszczędności staje się koniecznością. Nośniki energetyczne na rynkach światowych, w tym nośnik energii elektrycznej, z dnia na dzień stają się droższe. Jednym ze sposobów obniżenia rachunków za energię elektryczną przez wspólnoty, budynki użyteczności publicznej oraz obiekty przemysłowe jest instalacja układu kompensacji mocy biernej. Odbiorcy komunalni są zwolnieni z opłaty za pobór energii biernej i rozliczani według...

Czysta i zdrowa woda dla mieszkańców od zaraz! Zadzwoń: 500 068 835 »

Czysta i zdrowa woda dla mieszkańców od zaraz! Zadzwoń: 500 068 835 » Czysta i zdrowa woda dla mieszkańców od zaraz! Zadzwoń: 500 068 835 »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.