CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Ergonomiczny open space

Aranżacja biura typu open space | Ergonomiczne stanowisko
Marek Mejssner  |  Administrator 6/2013  |  17.03.2014  |  2
Ergonomiczny open space
Ergonomiczny open space
Fair Play PR/ Rockfon

Obecnie powszechnie promowaną przestrzenią pracy jest open space. Właściwa z punktu widzenia ergonomii aranżacja tego typu przestrzeni i stanowisk pracy może nie tylko zwiększyć wydajność czy zmniejszyć koszty wynajmu, ale także uchronić przed sezonowymi epidemiami, złą atmosferą czy dużą fluktuacją kadr w pracy.

Katalog dolegliwości i często idących za nimi chorób zwanych przez lekarzy potocznie „biurowymi” jest spory. Długotrwała praca w biurze, co obecnie jest tożsame z pracą przy komputerze może bowiem powodować: zaburzenia widzenia oraz widoczne zaczerwienienie spojówek, łzawienie oczu, dolegliwości skórne a także obniżenie możliwości kognitywnych jak np. trudności w myśleniu, duży spadek koncentracji, nerwowość, kłopoty z tzw. krótką pamięcią a nawet stany lękowe biorące się z przemęczenia, nerwice.

Zwykle dolegliwości te przemijają np. podczas długiego weekendu czy urlopu, ale często prowadzą do bardzo poważnych chorób m.in. zwyrodnień w kręgosłupie w odcinku szyjno­‑barkowym, dyskopatii, nerwic lękowych czy chorób kardiologicznych (zwłaszcza związanych zaburzeniami ciśnienia).

Nie każde biuro jest oczywiście źródłem takich poważnych schorzeń. Jednak według raportu Międzynarodowej Organizacji Pracy, opublikowanego w 2011 roku, dotyczącego warunków panujących w biurach w państwach najwyżej rozwiniętych, biura źle urządzone, w których zlekceważono zasady ergonomii pracy, na pewno do takich dolegliwości doprowadzą.

Stosowany obecnie w polskich biurach poziom ergonomii jest wciąż niewysoki. Na ogół poprzestaje się na absolutnym minimum warunków bhp; tymczasem wdrożenie zasad ergonomii jest równie dobrą inwestycją jak wprowadzenie zarządzania flotą lub cyklem życia dokumentów papierowych i elektronicznych. Podobnie bowiem jak te dwa wdrożenia, także ergonomia może przełożyć się na zysk.

Open space stosują nawet najmniejsi

Jednym z podstawowych obecnie środowisk pracy są „farmy biurek” czyli open­ space. U źródeł sukcesu tej koncepcji, która na większą skalę pojawiła się we wczesnych latach 90. leży obniżka kosztów przestrzeni biurowej – według badań IBM z połowy lat 90, open-space to ponad 20 proc. oszczędności na kosztach urządzania biur.

Na metrze kwadratowym powierzchni można bowiem rozlokować więcej sprzętów i w aranżacji zwrócić uwagę przede wszystkim na maksymalną oszczędność miejsca. Środowiska pracy tego typu są przy tym bardzo elastyczne i łatwo je dostosować do zmieniających się zadań czy potrzeb przedsiębiorstwa.

Poza tym open space sprzyja szybkiej komunikacji. Według badań IBM odpowiednie ustawienie biurek przyspiesza obieg dokumentów i zwiększa o 15 proc. wydajność pracowników. W Polsce open-space jest bardzo popularne – stosują je nawet firmy małe, które jeszcze kilka lat temu wynajmowały urządzone biura.

Przeczytaj wywiad z Beatą Osiecką – Renesans powierzchni typu open space

Stosunkowo nowym trendem open space jest tzw. klastrowanie, czyli tworzenie stanowisk pracy zespołowej, złożonych z układów 2–4 biurkowych. Zwykle w klastrze pracują osoby z jednego działu bądź zajmujące się jednym projektem; klastrowanie ma zwiększać wydajność pracownika o następne 10 proc. Takie układy mają też zwiększać integrację pracowników i poprawiać atmosferę w firmie.

Jednak badania australijskich psychologów z University of Melbourne udowodniły, iż zyski te mogą być iluzoryczne. Open-space naruszają bowiem głęboko zakorzenioną w ludziach terytorialność, co sprawia, że tracą oni poczucie bezpieczeństwa. W takim miejscu pracy wyższy jest nie tylko stopień stresu, ale także negatywny wpływ na kondycję fizyczną i psychiczną dla znakomitej większości – ok 90 proc. – pracowników.

Praca w open space ma także negatywne skutki w przypadku epidemii sezonowych. Jak udowodnili uczeni z University of British Columbia w Kanadzie, tego typu środowisko pracy jest idealne dla wirusów – w takich biurach ilość zachorowań na zakażenia wirusowe jest o 20 proc. wyższa niż w przypadku tradycyjnych, „klasycznych” biur, co dla pracodawcy skutkuje także większą liczbą zwolnień lekarskich.

Aranżacja biura typu open space

Ogólnie rzecz biorąc, prawidłowa – a więc w jak największym stopniu unikająca tych zagrożeń i spełniająca zasady ergonomii, aranżacja wnętrz typu open-space jest dość trudna i wymagająca sporej ilości starań ze strony zespołu projektowego. Dzieje się tak choćby ze względu na konieczność pogodzenia wyraźnych przeciwieństw, które ujawniają się w trakcie tego procesu np. komunikacja – hałas, swobodne przemieszczanie się – konieczność oddzielania przestrzeni.

Audyt energetyczny dla zarządców nieruchomości, Format: A5, plik *pdf, Liczba stron: 356, Wydawca: Verlaq Dashofer, ISBN: 978-83-7537-095-9
SPRAWDŹ SPIS TREŚCI »
CZYTAJ OPIS »
Po dwa metry wolnej podłogi…

Jednak istnieje kilka wytycznych, opartych na aktach prawnych dotyczących urządzania przestrzeni biurowej. Znajdują się one m.in. w ustawie Kodeks pracy [DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.; (KP)] oraz w rozporządzeniu MPiPS w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU z 2003 r. nr 169, poz. 1650 z późn. zm.); rozporządzeniu MI w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 75, poz. 690 z późn. zm.); rozporządzeniu MPiPS w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (DzU nr 148, poz. 973 z późn. zm.).

Jak wynika z ich lektury, w przypadku wielu pracowników jednocześnie zatrudnionych, na każdego z nich powinno przypadać co najmniej 13 metrów sześciennych objętości pomieszczenia i ponad 2 metry kwadratowe wolnej podłogi. Wolnej, a więc nie zajętej przez urządzenia techniczne, meble czy wyposażenie.

Konieczne jest także zapewnienie właściwej komunikacji – przejścia powinny zapewniać swobodny ruch zarówno jedno- jak i dwukierunkowy i w świetle cytowanych przepisów posiadać nie mniej niż 0,6 m szerokości (dla ruchu jednokierunkowego) oraz 1 m (dla ruchu dwukierunkowego) przy czym niedopuszczalne jest tworzenie stref wyłącznie o ruchu jednokierunkowym, nawet w wydzielonych obszarach. Warto też zwrócić uwagę na uwzględnienie potrzeb osób niepełnosprawnych – pracujących już w firmie, a także klientów.

Wysokość pomieszczenia nie może być niższa niż 3 m. Przy spełnieniu wymogu 15 m sześciennych wolnej przestrzeni na jednego pracownika można obniżyć ten wymóg do 2,5 m, ale tylko w przypadku pomieszczeń, w których pracuje do 4 osób i nie może być to wydzielony fragment open-space.

Ergonomiczne stanowisko

Następne wymogi dotyczą urządzenia stanowiska w ramach open space. Pracownik bowiem musi posiadać na stanowisku możliwość takiego rozmieszczenia wszystkich elementów obsługiwanych nie zdalnie, aby znalazły się one w zasięgu rąk.

Odległości między monitorami na sąsiednich stanowiskach nie mogą być mniejsze niż 0,6 m, zaś między pracownikiem, a tylną ścianką monitora osoby pracującej naprzeciw nie może być mniejszej odległości niż 0,8 m. Z kolei odległość miedzy ekranem a oczami pracownika nie może być mniejsza niż 0,4–0,75 m w zależności od wielkości monitora.

Czytaj dalej Problemem jest hałas

Komentarze

(2)
StrefaErgonomii.pl | 24.04.2014, 16:26
Jeśli chodzi o ergonomikę pracy to ważne są także ćwiczenia które wykonuje się podczas krótkich przerw w pracy Na przykład te znalezione na stronie http://strefaergonomii.pl/ są to krótkie filmiki, które obrazują w jaki sposób pozbyć się napięcia mięśniowego na przykład w karku lub odcinku lędźwiowym :)
wozw | 29.05.2014, 10:39
open space czyli shit - to złudzenie lekarstwa dla pracodawców!!!

Cel pracodawcy przy organizacji open space: zysk kosztem warunków pracy. Polega to na stłoczeniu pracowników na mniejszej powierzchni w celu ominięcia wymogów wolnej powierzchni biurowej przypadajcej na pracownika. Dochodzą też prywatne problemy pracodawcy np. klaustrofobia oraz złudzenie zysku.

W realiach open space to straty objawiające się dyskomfortem pracy pracownika i gorszymi warunkami. Polski pracodawca tkwi w zaściankach i w pogoni za szybkim zyskiem i tempem wzrostu wyższym niż w krajach sąsiednich, uciska pracownika i pogarsza warunki pracy, wbrew logice która jest oczywista "pracownik wydajniej pracuje w lepszych warunkach". Open space to warunki gorsze.
To tak jak fabryka, praca na taśmie w hałasie, smrodzie, niedostosowanej temperaturze.
Pracownik open space zdecydowanie częściej choruje, dochodzi przy tym klima która - wylęgarnia bakterii i przeciągi od których się przeziębiamy. Statystyczny pracownik open space i klimatyzacji po kilku latach leczy się non stop na choroby układu oddechowego. Hałas panujący w open space dekoncentruje, wydajność pracownika spada. Gdzie łatwiej Ci skupić i rozwiązać problemy np. zadania matematyczne w hali produkcyjnej fabryki przy taśmociągu, czy w pomieszczeniu wyciszonym w którym jesteś sam? Open space - czyli otwarta przestrzeń, to złudzenie kontroli pracownika biurowego.
W skrócie: open space to choroby: słuchu, układu oddechowego, bakterie, smród, hałas, brak możliwości skupienia, niewydajny pracownik który choruje. I oszczędność 1 - 2m powierzchni. Polski pracodawca jest często głupi, zamiast dać pracownikowi lepsze warunki i wycisnąć z niego więcej traci oszczędzając na pracownikach. A wystarczy zamiast otwartej przestrzeni dać możliwość pracy zdalnej w nielimitowanych godzinach, a powierzchnie ograniczyć i ukameralnić. Oszczędność i komfort pracy.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Windy w budynkach - zobacz specjalne rozwiązania»

Wzroszt cen za ogrzewanieGodziny szczytu w budynkach mieszkalnych przypadają na godziny poranne, kiedy mieszkańcy wychodzą z domu oraz wieczorne, gdy do niego wracają. Jak zaprojektować wygodne rozwiązania transportowe dostosowane do rzeczywistych sytuacji... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe?

Zainteresowanie pożyczką termomodernizacyjną Alior Banku coraz większe...

pożar w budynku termomodernizacja
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...)... czytam więcej »

Wśród pożyczkobiorców przeważają wspólnoty mieszkaniowe. Do tej pory wszystkie złożone wnioski uzyskały finansowanie. Zaletami  ... czytam więcej»


Segregujesz odpady? Dzięki temu możesz wygrać cenne nagrody »

Segregowanie odpadówZobacz, co trzeba zrobić, aby wziąć udział w konkursie i powalczyć o cenne nagrody... Czytam więcej »


Jak obniżyć koszty ogrzewania i energii dla Wspólnot Mieszkaniowych »

Wytrzymałe i estetyczne donice na osiedla - które wybrać?

Obniżanie kosztów energii Donice z betonu architektonicznego
Obniż koszty ogrzewania i energii, i zyskaj otoczenie bardziej przyjazne dla ludzi i środowiska - z ekokredytem dla Wspólnot Mieszkaniowych - bez prowizji. (...) czytam dalej »

Zobacz właściwości róźnych składników z których wykonane są donice betonowe charakteryzujące się przede wszystkim trwałością i wyglądem... czytam więcej»


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Gaz dla wspólnotCzy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
12/2019

Aktualny numer:

Administrator 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Inwestycje w spółdzielniach mieszkaniowych – debata
  • - Wieczyste na własność – w orzecznictwie
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 18005|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 11280|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10851|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl